Nezaposlenost

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
EI Presidente

#1 Nezaposlenost

Post by EI Presidente » 15/09/2006 17:31

http://www.sarajevo-x.com/clanak/060913005

Kako je moguce da je preko pola miliona nezaposlenih u BIH? Zasto isti politicari opstaju na vlasti vec godinama uprkos cinjenici da je stopa nezaposlenosti najveca u Europi? Ko je odgovoran za ovu sramnu cinjenicu? Imavsi u vidu troskove zivota, kako narod moze durati ovu situaciju?
Sudeci prema rezultatima njihovih angazmana, oni jednostavno ne razumiju sta im je misija i zasto su predstavnici naroda.

Znam da niko nema odgovora na ova pitanja, ali ja prosto moram da ih istipkam, ne bi li mi bilo lakse. Iako zivim vani vec 4 godine, masa ljudi koje volim su u BIH i u stalnom smo kontaktu. Jednostavno me srce boli kada razmisljam o svima onim koje volim a koji nemaju sansu da rade i stvaraju sebi perspektivu, osnuju porodice, itd.

Znam da ste sve ovo prezvakali milion puta, tako da ne morate komentirati. Samo se pitam:dokle? :?

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
Been thanked: 3 times

Post by PipiDugaDevetka » 15/09/2006 18:21

Treba biti zajeban ko Jasmila Ž.
Dok god imamo 2 škole pod 1 krovom i fašistički entitet RS...Nema hljeba u BiH...Predsjedniče, ostaj tamo gdje si...!

sarlo

Post by sarlo » 15/09/2006 18:33

Ti si predocio podatke statisickih zavoda a izvor su biroi za zaposljavanje. U stvarnosti veliki broj tih ljudi radi na "crno". Poslodavci ih ne prijavljuju jer su stope poreza i doprinosa na neto plaću jako velike 69% u F BiH (s tim da su neka primanja oslobodjenja bilo kakvih dazbina). Postoje neki legalni nacin kojom se zaposljavaju radnici a ostaju prijavljeni na biroima(studentska zadruga, pripravnici). U nekim sektorima privrede "rad na crno" je jako zastupljen npr gradjevinarstvo, ugostiteljstvo, trgovina, poljoprivreda,....kod bolje placenih zanimanja koriste se ugovori o djelu, i sl "trikovi". Jos uvijek je mnogo zaposlenih kod stranaca a vode se na biroima.....
Stanovnistvo ove drzave je malobrojno i drzave tj inspekcije rada problem "rada na crno" mogu rijesiti u rekordnom roku. To bi znacilo kraj za mnoge firme. I drzava svjesno zatvara oci zbog toga.
Pravo i jedno rjesenje je stvaranje povoljne klime za investitore i smanjenje poreskih stopa prije svega.
Povoljnu klimu stvara drzava. Kljuc problema je sto ovdje nema drzave. Dok postoji dvoenitetsko uredjenje ne postoji kvalitetno rjesenje problema. Entiteti su zapravo drzave i to veoma skupe (Federacija), za svoje odrzavanje trose mnogo novca koji se uzima od poreskih obveznika. Dok je njih agonija i tavorenje se nastavlja.
U politici je kljuc rjesavanja ekonomskih problema.
I javnost stvara dosta losu klima za investitore. U medijama se potenciraju negativne stvari kao sto je i tvoja informacija. Mnogi propagiraju "sto gore, to bolje".
U Bosni postoji dosta poduzetnika koji su "motorna snaga" svake privrede. Oni prave i novac i radna mjesta. To su masine koje od osjecanja gaje jedino ljubav prema novcu. Njih drzava treba da podrzava i kontrolise. Bez kontrole oni bi prodavali ljude i ljudske organe po ulici (rekoh vec da samo vole novac).
Za njihove poslovne poduhvate potrebno je i dosta kapitala a on je ovdje skup, porezi sad moraju placati, strani lobiji kontrolisu BH privredu. Oni se pokusavaju svima prilagoditi. Nekad su drzali Alijine slike po kabinetima, danas drze Titine. Ne slave nijedan vjerski praznik.
Drugu kategoriju privrednika cine direktori iz komunizma. Oni imaju poslovne veze i iskustva, pa na "fore" prolaze dobro.
Posla u Bosni i za biznismene i za obicne uposlenike ima ali nedovoljno. Dobro prolaze najsnalazljiviji i najpokvareniji. Bitne su i politicke veze....

HeroinaSA

Post by HeroinaSA » 15/09/2006 20:01

Ja bi stvarno vise voljela da otvore ljudima kakve firme, fabrike, bilo sta umjesto sto otvaraju dzamije na svakom koraku.
Nemam nista protiv vjerskog objekta ali ne moze se gladnog stomaka u dzamiju.

sarlo

Post by sarlo » 15/09/2006 23:39

HeroinaSA wrote:Ja bi stvarno vise voljela da otvore ljudima kakve firme, fabrike, bilo sta umjesto sto otvaraju dzamije na svakom koraku.
Nemam nista protiv vjerskog objekta ali ne moze se gladnog stomaka u dzamiju.
Davanje novca za dzamije i investiranje su dvije potpuno razlicite stvari. Iza njih stoje razliciti motivi i ne mogu se komparirati. Naftas iz arapskog svijeta daje pare za dzamiju iz vjerskih (iracionalnih ) razloga, kad treba da otvori fabriku on procjenjuje isplativost investicije (matematicko pitanje-100% racionalno). Treba ga privuci da ulozi svoj novac ovdje (to je jako tesko). A za dzamije on ce da vidi slike, naci ce nekog u koga ima povjerenje (tesko ga je prevariti) i trazice anonimnost na kraju. I ti ljudi nevole da im se odredjuje sta ce raditi sa svojim novcem.
Gradjevine koje su najvise rusene u Bosni su dzamije, logicno je da se masovno grade.
U Bosni ima siromastva, gladi nema.
I molim te Heroino, ne prilici tvom nicku da govori o gladi.

Post Reply