Neven Anđelić Queer Sarajevo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
dijaliza

#1 Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by dijaliza » 09/09/2008 10:50

B92 Neven Anđelić Queer Sarajevo
SUB 06 SEP

Queer Sarajevo

borba za slobodu u sarajevu

Volio bih da budem u Sarajevu krajem mjeseca. Ramazan je poceo i to puno znaci vecini tamosnjih stanovnika. Medjutim nije to moj razlog. Po prvi put izgledno je da ce se grupe okupljene oko Q organizacije odvaziti i pruziti gradu prvi Q festival. Ljudi razlicitih seksualnih opredjeljenja, oni koji su cesto ismijavani, vrijedjani i istinski ugnjeteni zbog razlicitih simpatija od vecine, sada namjeravaju izaci u javnost, na ulice mozda i reci jasno i glasno - PA STA. Ni u cemu se ne razlikuju od nazovi obicnih ili sto se obicava reci "normalnih". Objavljena je ideja o okupljanju, prve informacije o mogucem programu festivala su cirkulisane i grozovite reakcije su stigle iz vrhuski vjerskih zajednica i nacionalistickih politickih partija, dakle onih koji vladaju ovom zemljom. "To je bolest", tvrdi jedan politicar, muslimanski vjerski uglednik pak iskazuje zabrinutost zbog poklapanja s ramazanom. Omiljene nacionalne novine Bosnjaka smjesta pitaju "Ko to podvaljuje Bosnjacima?" dok hriscanski dusebriznici iskazuju solidarnost sa muslimanskom "inteligencijom" navodeci da je takva sklonost strana svim vjernicima.

Volio bih biti u Sarajevu krajem mjeseca te se sa jos nekim prijateljima pridruziti ovim hrabrim ljudima ako krenu u setnju gradom. Naravno da i medju njima imam prijatelje i znam da im nije nimalo lako. U Beogradu, je li to bilo 2000. godine, nacionalisticka bagra napala je mirne ljude a policija je gledala. Zapravo vjerovatnije nije gledala jer bi onda morali nesto i uraditi na zastiti postenih gradjana. Godinu poslije u Zagrebu, policija je sprijecila ponavljanje divljastva i fasizma ali se prvi put nakon deset godina mogla u Hrvatskoj cuti recenica pohvale za nesto sto se desilo u Srbiji. "Sto ne prosetate Beogradom," dobacivali su hrvatski kreteni velicajuci nedjela srpskih idiota.

U Sarajevu se mogu i jedni i drugi kreteni i idioti udruziti s lokalnim bosnjackim moronima i, bojim se, uciniti veliku nepravdu prema maloj grupici odvaznih ljudi. Ali podsjecajuci se da je do samog rata takav seksualan cin bio krivicno djelo "protivprirodnog bluda" u Bosni i Hercegovini, ovo je veliki pomak. Samo strahovito je veliki broj reakcija po internetskim forumima, dakle pretpostavimo medju nesto mladjom i sredovjecnom generacijom, koje iskazuju stav da je to patrijahalna, konzervativna sredina kojoj ne trebaju "te stvari". Od koraka da ta umjerena sredina bude sutljiva ili skepticna prema pravima manjina do razularene mase huligana koja se obracunava s manjinom obicno ne treba puno. Obradovalo me nekoliko kolumni ljudi koje cijenim te saopstenje jedne politicke partije koji podrzavaju ovu akciju. Mora se ustati protiv fasizma. Eto, zbog toga bih volio biti u Sarajevu krajem mjeseca.

milivoje

#2 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by milivoje » 09/09/2008 10:52

Opet?
Opet o ''anam' onima''?

zena21

#3 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by zena21 » 09/09/2008 10:53

neverending story :D

callmethebreeeze

#4 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by callmethebreeeze » 09/09/2008 10:54

i ja bih volio da sam u sarajevu krajem mjeseca.
mora se ustati protiv fasizma. i primitivizma i papanluka i etnokratije. i ustati se mora za prava jednog dijela nasih sugradjana da zive svoj zivot bez straha da ce ih neki kreten prebiti.

madner

#5 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by madner » 09/09/2008 10:54

Kako mjenjaju teze, to je cudo jedno.

milivoje

#6 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by milivoje » 09/09/2008 10:57

Eto...
kako je krenulo jos me i kretenom nazvase
:lol: :lol: :lol:

callmethebreeeze

#7 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by callmethebreeeze » 09/09/2008 10:59

madner wrote:Kako mjenjaju teze, to je cudo jedno.
kakava zamjena teza, ociju ti?

madner

#8 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by madner » 09/09/2008 11:04

callmethebreeeze wrote:
Queer populacija nije nista drugo nego lobisticka grupa, kao recimo pusaci. To sto svoje djelovanje uspiju predstaviti kao borbu za ljudska prava je strasan marketinski trik i zamjena teza.
Ali sve je vec receno na onoj temi sa banovanjem.

ja.neron

#9 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by ja.neron » 09/09/2008 11:06

dijaliza wrote:B92 Neven Anđelić Queer Sarajevo
SUB 06 SEP

Queer Sarajevo

borba za slobodu u sarajevu

Volio bih da budem u Sarajevu krajem mjeseca. Ramazan je poceo i to puno znaci vecini tamosnjih stanovnika. Medjutim nije to moj razlog. Po prvi put izgledno je da ce se grupe okupljene oko Q organizacije odvaziti i pruziti gradu prvi Q festival. Ljudi razlicitih seksualnih opredjeljenja, oni koji su cesto ismijavani, vrijedjani i istinski ugnjeteni zbog razlicitih simpatija od vecine, sada namjeravaju izaci u javnost, na ulice mozda i reci jasno i glasno - PA STA. Ni u cemu se ne razlikuju od nazovi obicnih ili sto se obicava reci "normalnih". Objavljena je ideja o okupljanju, prve informacije o mogucem programu festivala su cirkulisane i grozovite reakcije su stigle iz vrhuski vjerskih zajednica i nacionalistickih politickih partija, dakle onih koji vladaju ovom zemljom. "To je bolest", tvrdi jedan politicar, muslimanski vjerski uglednik pak iskazuje zabrinutost zbog poklapanja s ramazanom. Omiljene nacionalne novine Bosnjaka smjesta pitaju "Ko to podvaljuje Bosnjacima?" dok hriscanski dusebriznici iskazuju solidarnost sa muslimanskom "inteligencijom" navodeci da je takva sklonost strana svim vjernicima.

Volio bih biti u Sarajevu krajem mjeseca te se sa jos nekim prijateljima pridruziti ovim hrabrim ljudima ako krenu u setnju gradom. Naravno da i medju njima imam prijatelje i znam da im nije nimalo lako. U Beogradu, je li to bilo 2000. godine, nacionalisticka bagra napala je mirne ljude a policija je gledala. Zapravo vjerovatnije nije gledala jer bi onda morali nesto i uraditi na zastiti postenih gradjana. Godinu poslije u Zagrebu, policija je sprijecila ponavljanje divljastva i fasizma ali se prvi put nakon deset godina mogla u Hrvatskoj cuti recenica pohvale za nesto sto se desilo u Srbiji. "Sto ne prosetate Beogradom," dobacivali su hrvatski kreteni velicajuci nedjela srpskih idiota.

U Sarajevu se mogu i jedni i drugi kreteni i idioti udruziti s lokalnim bosnjackim moronima i, bojim se, uciniti veliku nepravdu prema maloj grupici odvaznih ljudi. Ali podsjecajuci se da je do samog rata takav seksualan cin bio krivicno djelo "protivprirodnog bluda" u Bosni i Hercegovini, ovo je veliki pomak. Samo strahovito je veliki broj reakcija po internetskim forumima, dakle pretpostavimo medju nesto mladjom i sredovjecnom generacijom, koje iskazuju stav da je to patrijahalna, konzervativna sredina kojoj ne trebaju "te stvari". Od koraka da ta umjerena sredina bude sutljiva ili skepticna prema pravima manjina do razularene mase huligana koja se obracunava s manjinom obicno ne treba puno. Obradovalo me nekoliko kolumni ljudi koje cijenim te saopstenje jedne politicke partije koji podrzavaju ovu akciju. Mora se ustati protiv fasizma. Eto, zbog toga bih volio biti u Sarajevu krajem mjeseca.
opet isto sranje :thumbup:

callmethebreeeze

#10 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by callmethebreeeze » 09/09/2008 11:09

madner wrote:
callmethebreeeze wrote:
Queer populacija nije nista drugo nego lobisticka grupa, kao recimo pusaci. To sto svoje djelovanje uspiju predstaviti kao borbu za ljudska prava je strasan marketinski trik i zamjena teza.
hahaahha. nisam citao tu temu, bio sam u sarajevu pa sam sve pratio s prvog parketa. ali teza ti je.... za ubiti se. ne znam da li bih se smijao ili plakao...
cuj, lobisticka grupa. prejako.
:-) :roll: :D

uvjek dobar gost

#11 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by uvjek dobar gost » 09/09/2008 11:25

Bilo je par tema nisam se oglašavao, ali reakcije političara i drugih "uglednika" me na to tjeraju...

Mene je kao čovjeka stid načina na koji govore svi ti kvazi uglednici i intelektualci, stid je mene njihove gluposti i neukosti, mislim na sve redom od gradonačelnice, preko dogmatične Amile Alikadić... do sekretara stranke SDA...
Nisam ja pobornik homoseksualizma niti sam i sam te seksualne orjantacije, no kao čovjek se pitam šta je sljedeće, šta će sljedeće zabraniti.. .. šta će se desiti kada sljedeće godine SFF bude uz mjesec ramazana... hoće li tada proizvođač piva biti među glavnim sponzorima...

Lobisti ne lobisti, interesne grupe ili ne... radi se o slobodama ljudi, njihovim pravima... i našoj gluposti.. i hoću mislim da ću ići na festival.

mamica papucarka

#12 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by mamica papucarka » 09/09/2008 11:25

mene ovog skupa pravo strah, jer ko da gledam bit ce svasta :(
meni licno homosekusalci ne smetaju. Cak sta vise svejedno mi je ko dje u sta, kome, zbog cega... Medjutim smatram da Bosna nije ni blizu spremna za ovakve skupove. samo da ne bude mrtvih glava :(

Prpa.ba

#13 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by Prpa.ba » 09/09/2008 11:30

mamica papucarka wrote:mene ovog skupa pravo strah, jer ko da gledam bit ce svasta :(

To bi bio i cilj. Onda ce se nekako homoseksualci zaboraviti, a krenuce prava prica o ugrozbi Srba, Hrvata i ostalog zivlja u Sarajevu. Ako se ne desi nista, onda ocekujem paradu homoseksualaca u Mostaru i Sirokom za Bozic, i recimo u Banjaluci za Vaskrs. Multietnicki :-D

Banksy

#14 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by Banksy » 09/09/2008 11:31

uvjek dobar gost wrote:.. .. šta će se desiti kada sljedeće godine SFF bude uz mjesec ramazana... hoće li tada proizvođač piva biti među glavnim sponzorima...
SFF se dogodine, zbog ramazana, pomjera, rekao Purivatra.

uvjek dobar gost

#15 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by uvjek dobar gost » 09/09/2008 11:34

Kad bi pravi "pederi" hodali ulicama šta bi tada ti razni lažni moralisti radili, ko bi izašao da nogama gaza Brankovića, Dodika, Silajdžića, Lagumdžiju i sve njihove jatake.. ko bi onda štitio moral i tobožnje interese običnog naroda ....???

Licemjernost ,dupli standardi ,lažni moral... nastavimo niz....

Imamo li mi fakat kao ljudi imalo obraza i stvarnog morala...?

Da ne pitam jesmo li sekularna-građanska il vjerska država.... mislim da je ovo pitanje sve suvišnije...

Amsterdammer

#17 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by Amsterdammer » 09/09/2008 11:43

uvjek dobar gost wrote:Kad bi pravi "pederi" hodali ulicama šta bi tada ti razni lažni moralisti radili, ko bi izašao da nogama gaza Brankovića, Dodika, Silajdžića, Lagumdžiju i sve njihove jatake.. ko bi onda štitio moral i tobožnje interese običnog naroda ....???

Da ne pitam jesmo li sekularna-građanska il vjerska država.... mislim da je ovo pitanje sve suvišnije...
Uglavnom se slažem s tobom... Sekularna smo država i nešto ovakvo se naravno, treba dopustiti, bez obzira na sve... Ali jel ti se čini malo da neki ljudi malo pretjeruju, kao što je Asim Bešlija npr. Malo se počelo s ismijavanjem i nekih stvari koje se ne bi smjele dirati, vjerovatno si pročitao njegovu kolumnu, i tu se recimo može vidjeti mnogo više islamofobije nego bilo čega drugog.

lamija_SA

#18 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by lamija_SA » 09/09/2008 11:43

madner wrote:
callmethebreeeze wrote:
E i ti ga sad pretjera, ko to moje pravo da pušim i pravo na izbor seksualne orjentacije jednako!!!

lamija_SA

#19 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by lamija_SA » 09/09/2008 11:46

mamica papucarka wrote:mene ovog skupa pravo strah, jer ko da gledam bit ce svasta :(
meni licno homosekusalci ne smetaju. Cak sta vise svejedno mi je ko dje u sta, kome, zbog cega... Medjutim smatram da Bosna nije ni blizu spremna za ovakve skupove. samo da ne bude mrtvih glava :(
Ma neće biti ništa ...tresla se gora, rodio se miš....
Kao da će se ljudi, pored svih drugih problema, sjatiti na ulice i ići blokirati izložbe...

madner

#20 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by madner » 09/09/2008 11:48

Naravno da je isto. Ako je nesto ljudsko pravo onda je to pravo svih ljudi, a ne samo jedne skupine.

Isto tako bi bilo smjesno da neko propagira pravo da pusi u punom liftu kao odraz toleranosti i naprednosti drustva.

lamija_SA

#21 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by lamija_SA » 09/09/2008 11:48

uvjek dobar gost wrote:Kad bi pravi "pederi" hodali ulicama šta bi tada ti razni lažni moralisti radili, ko bi izašao da nogama gaza Brankovića, Dodika, Silajdžića, Lagumdžiju i sve njihove jatake.. ko bi onda štitio moral i tobožnje interese običnog naroda ....???

good point...

uvjek dobar gost

#22 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by uvjek dobar gost » 09/09/2008 11:49

Amsterdammer wrote:

Uglavnom se slažem s tobom... Sekularna smo država i nešto ovakvo se naravno, treba dopustiti, bez obzira na sve... Ali jel ti se čini malo da neki ljudi malo pretjeruju, kao što je Asim Bešlija npr. Malo se počelo s ismijavanjem i nekih stvari koje se ne bi smjele dirati, vjerovatno si pročitao njegovu kolumnu, i tu se recimo može vidjeti mnogo više islamofobije nego bilo čega drugog.
Ovdje je trenutno situacija toliko učmala da jedni drugima daju argumente koji su u biti trivijalni.. jer ova zemlja i ovo društvo imaju milion drugih prečih problema...
Zašto se recimo niti jedan od lažnih moralista i kvazi branioca svog nekog naroda nije zauzeo da se PTSP registruje kao oboljenje i da se pomogne ljudima koji recimo sinoć nisu spavali nikako, da im se pomogne ljudski i zato što im se pomoći treba...
Nama se non-stop fokus stavlja na u biti trivijalne stvari oko kojih se mi glođemo...

Možda nam i fali satire i ismijavanja da bi tako shvatili gdje smo i šta smo danas 2008. godine ... iskren da ti budem brinem se za ovo društvo koje uprkos svemu što ga je zadesilo nije spremno da se suoči sa istinom i samo sa sobom...

mamica papucarka

#23 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by mamica papucarka » 09/09/2008 11:50

lamija_SA wrote:
Ma neće biti ništa ...tresla se gora, rodio se miš....
Kao da će se ljudi, pored svih drugih problema, sjatiti na ulice i ići blokirati izložbe...
ma nisu ni u Beogradu svi izasli na ulice. Dovoljna je skupina od 10 dzilkosa koji se nadju u svim situacijama koje se kose sa njihovim uvjerenjima :roll:

lamija_SA

#24 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by lamija_SA » 09/09/2008 11:54

madner wrote:Naravno da je isto. Ako je nesto ljudsko pravo onda je to pravo svih ljudi, a ne samo jedne skupine.

Isto tako bi bilo smjesno da neko propagira pravo da pusi u punom liftu kao odraz toleranosti i naprednosti drustva.
Pušenje nije pravo (ne vidjeh da nigdje stoji "Svaki čovijek ima pravo na 2 kutije Drine na dan"). Pušenje je porok i kao takav košta i državu i pojedinca. S obzirom da ugrožava i nepušače država ima pravo zaštiti prava drugih ljudi "na zdrava pluća".

Pravo na izbor seksualne orijentacije, sa druge strane jeste pravo i to zagarantovano. Dodatno, nikoga ne ugrožava tvoj izbor sa kim ćeš ono raditi, pa ni država nema razloga da sankcioniše ovo pravo.

Ne bih dalje uspoređivala ova dva prava (izbora), besmisleno je.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#25 Re: Neven Anđelić Queer Sarajevo

Post by mIRCerka » 09/09/2008 11:55

uvjek dobar gost wrote: Ovdje je trenutno situacija toliko učmala da jedni drugima daju argumente koji su u biti trivijalni.. jer ova zemlja i ovo društvo imaju milion drugih prečih problema...
Zašto se recimo niti jedan od lažnih moralista i kvazi branioca svog nekog naroda nije zauzeo da se PTSP registruje kao oboljenje i da se pomogne ljudima koji recimo sinoć nisu spavali nikako, da im se pomogne ljudski i zato što im se pomoći treba...
Nama se non-stop fokus stavlja na u biti trivijalne stvari oko kojih se mi glođemo...

Možda nam i fali satire i ismijavanja da bi tako shvatili gdje smo i šta smo danas 2008. godine ... iskren da ti budem brinem se za ovo društvo koje uprkos svemu što ga je zadesilo nije spremno da se suoči sa istinom i samo sa sobom...
Zato sto se za to treba nesto i URADITI a ne samo palamuditi po medijima svih vrsta. Zato sto je puno lakse reci FUJ BLJAK KAKA nego nekome pomoci. Jer pomoc jednom oboljelom od PTSPa znaci pomoc njegovoj cijeloj porodici. A tu opet treba RADITI.

Locked