Neutronska zvijezda

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
wex.alpha

Neutronska zvijezda

Post by wex.alpha » 01/06/2011 21:58

Nisam nigdje mogao konkretno da nadjem odgovor sta se desava "kada istekne rok" neutronskoj zvijezdi.
Znam da niko ne zna, ali nisam mogao ni teroiju da pronadjem.

Za bijelog patuljka se pretpostavlja da ce se ohladiti, i sve sto ce od jadne zvijezde ostati je grumen cistog karbona (dijamant), jako zgusnutug. Naravno svemir je jos uvijek mlad da bi mogli detektovati te mrtve zvijezde. A i da ih ima, bilo bi ih zaista tesko pronaci.

Kako god promislim ne mogu ni priblizno da shvatim sta ce se desitit sa neutronskom zvijezdom. Bilo to pulsar ili magnetar.

Sad kad bolje promislim, cini mi se da je neko teoretisao da ce prerasti u Quark zvijezdu. ali nisam siguran.

Sta ce se desiti sa zvijezdom koju jedino neutronska degeneracija sprijecava da se totalno ne urusi u samu sebe?
Ta zvijezda svakako gubi masu, iako ne radi fuziju... u sta ce se pretvoriti? Bilo koja informacija je dobrodosla.

Hvala :)

Bloo
Globalna šefica
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Neutronska zvijezda

Post by Bloo » 01/06/2011 22:15

hmm meni su vece sanse da ce otici u crne rupe

posto se hlade nakon formiranja i smanjuju okretaje i na kraju zavrse kao takozvani zvjezdani lesevi koji lutaju svemirom

postoji opcija akumuliranja materije od druge zvijezde ili pak interstelarnog oblaka kada mogu opet postati aktivne ali onda se stara neutronska zvijezda pretvara u turbo brzo okrecucu milisekundardni pulsar

znaci sve zavisi od mase

ako je premala ostat ce neutronska ili pak jednostavno "ispariti"

ako je veca postaje crna rupa

malo mi je zahrdalo znanje astrofizike :D

wex.alpha

Re: Neutronska zvijezda

Post by wex.alpha » 01/06/2011 23:12

Bloo wrote:hmm meni su vece sanse da ce otici u crne rupe

posto se hlade nakon formiranja i smanjuju okretaje i na kraju zavrse kao takozvani zvjezdani lesevi koji lutaju svemirom

postoji opcija akumuliranja materije od druge zvijezde ili pak interstelarnog oblaka kada mogu opet postati aktivne ali onda se stara neutronska zvijezda pretvara u turbo brzo okrecucu milisekundardni pulsar

znaci sve zavisi od mase

ako je premala ostat ce neutronska ili pak jednostavno "ispariti"

ako je veca postaje crna rupa

malo mi je zahrdalo znanje astrofizike :D

Vidi, buduci da je imala savrsen ekvilibrij, postala je neutronska zvijezda. Nece otici u singularitet. Hawkingsovo zracenje vazi za crne rupe, i one ce na kraju ispariti. A neutronske zvijezde? :)

Post Reply