Nesporazum u Briselu!

daddy-kool

#1876 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by daddy-kool » 11/10/2013 14:00

Mister Yes wrote:Samo za šire čitateljstvo (dudu, Ceha i društvo):

Ima loopholea. Dovoljno je da se Bošnjaci dogovore da u jednom od svoja 4 velika kantona (SK, TK, ZDK, USK) svi glasaju za recimo Fahru a u ostala 3 da svi glasaju za recimo Bakira. Recimo u USK svi za Fahru a u SK, TK i ZDK svi za Bakira. Time bi Bakir dobio najviše u Federaciji i bio bi prvi član. Pošto bi najviše glasova dobio u SK, TK, ZDK, SBK i HNK onda bi to bilo prvo područje. Drugo područje bi bilo USK, ZHK, K10, PK i BPK. Svi HDZ i HDZ90 kandidati bi dobili više glaosva u prvom nego drugom području i otpali bi. Fahro bi dobio više u drugom nego u prvom i postao bi drugi član predsjedništva. ;-)
:-) :-) :-)

madner

#1877 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by madner » 11/10/2013 14:02

volta dzontra wrote:
madner wrote:Pa to je uradjeno 2006 i sada se bunis da to nije dobro. Fakat se ne mozes sa sobom dogovoriti, da li je u redu da svako glasa za koga hoce ili nije?
I da se glasa medjutorovski ili ne? :D
Od 2006. jedan bezveznjak na temelju hrvatskog porijekla, ratnih legendi, ratnog odlikovanja, zapaljivih izjava i vlastitog mediokritetstva okrenuo bošnjačko biračko tijelo za sobom i opasno poljuljao unutarbošnjačku političku scenu.
Usput je usložnio političke odnose i otvorio oči mnogim naivčinama kako kod kuće tako i u EU.
U redu je da svatko glasuje za svakoga ali izborno-politički model treba osigurati reprezentativnost.
Pojednostavljeno nek osvoji koji glas medju Hrvatima pa ako se na to doda još 300 000 bošnjačkih glasova još bolje za državu...
Pojednostavljeno, ili si za to da svako glasa za koga hoce ili nisi. Ako jesi, onda ne mozes traziti da pored bosnjackih ima i koji glas medju hrvatima. To proizilazi iz stava da ako svako glasa za koga hoce, onda i svaki glas vrijedi isto.

To kakav je pri tome je potpuno nebitno za pitanje da li si za to za svako glasa za koga hoce ili ne. Reprezentativnost je ostvarena.

volta dzontra

#1878 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by volta dzontra » 11/10/2013 14:03

daddy-kool wrote:

Ima loopholea. Dovoljno je da se Bošnjaci dogovore da u jednom od svoja 4 velika kantona (SK, TK, ZDK, USK) svi glasaju za recimo Fahru a u ostala 3 da svi glasaju za recimo Bakira. Recimo u USK svi za Fahru a u SK, TK i ZDK svi za Bakira. Time bi Bakir dobio najviše u Federaciji i bio bi prvi član. Pošto bi najviše glasova dobio u SK, TK, ZDK, SBK i HNK onda bi to bilo prvo područje. Drugo područje bi bilo USK, ZHK, K10, PK i BPK. Svi HDZ i HDZ90 kandidati bi dobili više glaosva u prvom nego drugom području i otpali bi. Fahro bi dobio više u drugom nego u prvom i postao bi drugi član predsjedništva. ;-)
:-) :-) :-)
Šta kolutate očima :D :D :D Naravno da može....samo će teže biti pričati nemamo pojma...ne zna se tko je za koga glasovao ...

Alfons Kauders

#1879 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by Alfons Kauders » 11/10/2013 14:07

volta dzontra wrote:@Alfons Kauders
ne, ti brkas pojmove... reprezentativno bi bilo da je hrvata 33%, ali nije

podijeljena drustva izasla iz rata... izasli smo iz rata prije 18 godina... ovo je kao da 1963 bilo gdje na svijetu kazes kako je drustvo tek izaslo iz rata i da je bolje ne talasati

a situacija se NIKAD nece relaksirati dok imamo tri potpuno odvojena drustva koja biraju svoje predstavnike, koji su usput i predstavnici svih gradjana - ali ne polazu svim gradjanima racune... zamisli malo da imamo normalne koalicije na drzavnom nivou, da bosnjak ili srbin moraju dobiti barem dio podrske u capljini da bi usli u parlament? ili da srbin treba dobiti 5,000 glasova u sarajevu da bi usao u predsjednistvo...

ali eto, posto je drustvo izaslo iz rata i posto je podijeljeno... ti smatras da se do toga moze doci... podjelama?
Aj da se ne smaramo. Mislim reprezentativno u smislu tri naroda, tri kluba u domu naroda bla bla bla...
Izašli smo iz pretproprošlog rata 47 godina prije prošlog pa nam nije pomoglo da napravimo idealističku konstrukciju nadetičkog društva o kojoj ti drviš

zamisli malo da imamo normalne koalicije na drzavnom nivou, da bosnjak ili srbin moraju dobiti barem dio podrske u capljini da bi usli u parlament? ili da srbin treba dobiti 5,000 glasova u sarajevu da bi usao u predsjednistvo...

Evo slažem se s ovim zahtjevom. Ali po modelima koje ti zastupaš u predsjedištvo se može ući ako za tebe glasuju samo Bošnjaci a ako glasuju samo Hrvati onda ne može...

BIH ima problema s unutarnjim koncenzusom (prije svega od srpskih političkih elita) i to je razlog sporog formiranja uspješne države.
Bošnjačke političke elite su to od 2006. počele supstituirati "biranjem Hrvata" čisto da malo smanje frustraciju svojim biračima jer je očito da neće sutra do podne ukinuti RS...
I naravno....dogodi se da društvena kriza napreduje kao posljedica političke...
nema bih nikakav problem s unutrasnjim konsenzusom jer konsenzusa nema

imamo tri potpuno odvojena drustva, a dva od ta tri drustva sebe uopste ne vide u ovoj drzavi... i gdje je onda prostor za kompromis, kako naci konsenzus? ne razumijem sta bi jos trebalo uraditi da se dodje do nekog konsenzusa, jer bi udovoljavanje svim zeljama predstavnika ta dva drustva zapravo dovelo do raspada drzave i vjerovatno novog rata

ali eto, rano je, tek smo izasli iz rata, pa je bolje nista ne dirati... bolje je pustiti da u rs svaka trafika ima svoju krsnu slavu... da nam djeca idu u odvojene skole ko crnci i bijelci u juznoj africi... da se ta ista djeca indoktriniraju i truju za sljedeci rat, i da odrastaju u sredinama u kojim se teritorij zapisava krizevima, crkvama i dzamijama na svakom koraku...

madner

#1880 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by madner » 11/10/2013 14:08

Banksy wrote:

:-)
Da da zamisljam tu kampanju:

Glasajte za mene!
Osim u KS, tu necu nikog da vidim da me je zaokruzio. Tu ovom momcini iz Gusina poklonite povjerenje. Koji je levat izvan ovog kantona. :D

madner

#1881 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by madner » 11/10/2013 14:10

Paranoid wrote:
madner wrote:Pa to je uradjeno 2006 i sada se bunis da to nije dobro. Fakat se ne mozes sa sobom dogovoriti, da li je u redu da svako glasa za koga hoce ili nije?
U prvi mah sam pomislo da se iza ove priče o "izbornom zakonu" i presudi iz Strazbura krije i radi nešto "iza kulisa" izmedju MZ i BiH..ali fakat, ako se radi samo o izbornom zakonu i problemu "komšić"..onda ovo sve samo na rat miriše..
Niko ovde ne spominje (osim Mujice) da se loš Ustav BiH reflektira i na izborni zakon u kojem član predsjedništva iz RŠ predstavlja Bošnjake, Hrvate i ostale u jednom entitetu :-) , a U FBiH 2 predsjednika predstavljaju Srbe iz drugog entiteta..

Da ne povjeruješ svojim očima...onda se čak ide do te mjere da se umanji vrijednost glasa najbrojnijem narodu..i to vidi čuda (koje ne svijetli u mraku) samo Bošnjacima..
EU = Njemacka.
Njemacka = politika sto manjeg talasanja.
Mostar = Njemacka.
Brcko = USA.

Jedini nacin da Njemci nesto urade jeste da smatraju da ako nista ne urade ce doci do rata.

Alfons Kauders

#1882 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by Alfons Kauders » 11/10/2013 14:12

volta dzontra wrote:
Alfons Kauders wrote:
volta dzontra wrote:
Nemam se šta dogovoriti. Nek glasa kako hoće ali ako taj uđe u predsjedništvo s 300 000 bošnjačkih glasova titrajući jefinim populizmom kako će on svima po prstima korektno je da znamo da je on predstavnik Bošnjaka i Alphonsea u predsjedništvu
ne, on je predstavnik svojih glasaca... i po starom i po novom prijedlogu

jedino sto u ustavu stoji da je iz reda hrvatskog naroda... a ne da je izabran hrvatskim glasovima

Da. Tako stoji u Ustavu
e pa onda se zali fino na grobu stanovitog titinog generala na mirogoju - on je potpisao taj ustav, ne ja

Mister Yes

#1883 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by Mister Yes » 11/10/2013 14:12

madner wrote:Da da zamisljam tu kampanju:

Glasajte za mene!
Osim u KS, tu necu nikog da vidim da me je zaokruzio. Tu ovom momcini iz Gusina poklonite povjerenje. Koji je levat izvan ovog kantona. :D
:lol:

Bakir izjavi ovako nešto: NIkada nisam volio Bihać i uopšte taj tamo kanton. Čudan neki narod i idu mi na živce. Nadam se da takvi neće glasati za mene. ;-)

Alfons Kauders

#1884 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by Alfons Kauders » 11/10/2013 14:13

Mister Yes wrote:

Glasajte za mene!

Bakir izjavi ovako nešto: NIkada nisam volio Bihać i uopšte taj tamo kanton. Čudan neki narod i idu mi na živce. Nadam se da takvi neće glasati za mene. ;-)
"I serem vam se na vasu pastrmu, bolja visocka pecenica bez bijelog luka" :D

daddy-kool

#1885 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by daddy-kool » 11/10/2013 14:14

Mister Yes wrote:

Glasajte za mene!

K'o Monty Python: nudge nudge wink wink. :D

Mister Yes

#1886 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by Mister Yes » 11/10/2013 14:16

Alfons Kauders wrote:
Mister Yes wrote:

Glasajte za mene!

"I serem vam se na vasu pastrmu, bolja visocka pecenica bez bijelog luka" :D
:thumbup:

plus "Una je od svih naših rijeka najgora jer ima najmanje slova. Odmah do nje Sana naravno" :oops:

volta dzontra

#1887 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by volta dzontra » 11/10/2013 14:16

madner wrote:
volta dzontra wrote:
Od 2006. jedan bezveznjak na temelju hrvatskog porijekla, ratnih legendi, ratnog odlikovanja, zapaljivih izjava i vlastitog mediokritetstva okrenuo bošnjačko biračko tijelo za sobom i opasno poljuljao unutarbošnjačku političku scenu.
Usput je usložnio političke odnose i otvorio oči mnogim naivčinama kako kod kuće tako i u EU.
U redu je da svatko glasuje za svakoga ali izborno-politički model treba osigurati reprezentativnost.
Pojednostavljeno nek osvoji koji glas medju Hrvatima pa ako se na to doda još 300 000 bošnjačkih glasova još bolje za državu...
Pojednostavljeno, ili si za to da svako glasa za koga hoce ili nisi. Ako jesi, onda ne mozes traziti da pored bosnjackih ima i koji glas medju hrvatima. To proizilazi iz stava da ako svako glasa za koga hoce, onda i svaki glas vrijedi isto.

To kakav je pri tome je potpuno nebitno za pitanje da li si za to za svako glasa za koga hoce ili ne. Reprezentativnost je ostvarena.
Koji sofizam :D :D ....aj opet stavi Zlatka u avatar i hvali Platformašku vladu.

Ako postoji sistem podijeljene vlasti (Gornji domovi, Kolektivna tijela, Etničke kvote u izvršnoj vlasti) onda ih popunjava onaj ko je osvojio glasove onoga kome ta kvota pripada tj onaj koji osvoji glasove onih koji čine tu grupu kojoj je dodijeljno neko kolektivno pravo.

madner

#1888 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by madner » 11/10/2013 14:17

Mister Yes wrote:

Glasajte za mene!

I Bakirova stranka izgubi izbore u doticnom kantonu te postane treca stranka u federaciji. Kakve gluposti, da to mogu ne bi imali manje glasova skupa od Komse.

Alfons Kauders

#1889 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by Alfons Kauders » 11/10/2013 14:19

madner wrote:
volta dzontra wrote:

ali nije legitimnost...

zamisli npr. ako na popisu ispadne 5% bosanaca, ukupno 10% ostalih... i recimo DF i nekoliko malih stranaka okupljenih u koaliciju pokupe njihove glasove... udju u vlast i krenu imenovati ministre, bez valjanih "certifikata"

jer jebi ga, evropa trazi predstavnike naroda, a ne predstavnike glasaca... sta cemo onda kukala nam majka... dje cemo s njima?

zapravo, koji ce nam kurac onda? mozda bi bilo najbolje da fino oduzmemo pravo glasa svima koji se ne izjasne kao pripadnici jednog od tri naroda? sta fali, kad eu moze zagovarati "vrijednost glasa" zasto onda ne bi pristala i da iskljucimo tih 10% stanovnistva iz politickog zivota... naravno, ne direktno, vec ovako ispod zita, na tragu ovog zadnjeg prijedloga...

mislim da bi to bilo najbolje rjesenje... mozda i oduzimanje drzavljanstva? protjerivanje?

Alfons Kauders

#1890 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by Alfons Kauders » 11/10/2013 14:21

Mister Yes wrote:
Alfons Kauders wrote: "I serem vam se na vasu pastrmu, bolja visocka pecenica bez bijelog luka" :D
:thumbup:

plus "Una je od svih naših rijeka najgora jer ima najmanje slova. Odmah do nje Sana naravno" :oops:
uuu dje ces na Unu... :D

"I kad malo bolje razmislim, onaj Fikret Abdic uopste nije bio tako los kao sto se prica. Moj otac je pretjerao, trebalo mu je pruziti priliku."

Mister Yes

#1891 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by Mister Yes » 11/10/2013 14:21

madner wrote:
Mister Yes wrote:

Glasajte za mene!

I Bakirova stranka izgubi izbore u doticnom kantonu te postane treca stranka u federaciji. Kakve gluposti, da to mogu ne bi imali manje glasova skupa od Komse.
Malo se zezamo a ti se odmah pališ :wink:

Teoretski je moguće ali bi zahtjevalo jedan strašno zajeban izborni inžinjering na nivou cjelog Bošnjačkog naroda (da svi budu svjesni da rade izborni inžinjering). Sve u svemu teško moguće ali teoretski jeste moguće.

No tako je to kada te ima desetak posto. Jedini način da se 100% osiguraju je izborna jedinica a to neće dobiti.

Alfons Kauders

#1892 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by Alfons Kauders » 11/10/2013 14:23

volta dzontra wrote:
Koji sofizam :D :D ....aj opet stavi Zlatka u avatar i hvali Platformašku vladu.

Ako postoji sistem podijeljene vlasti (Gornji domovi, Kolektivna tijela, Etničke kvote u izvršnoj vlasti) onda ih popunjava onaj ko je osvojio glasove onoga kome ta kvota pripada tj onaj koji osvoji glasove onih koji čine tu grupu kojoj je dodijeljno neko kolektivno pravo.
a sta cemo s onim grupama koje nemaju ta kolektivna prava?

Mister Yes

#1893 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by Mister Yes » 11/10/2013 14:23

Alfons Kauders wrote: "I kad malo bolje razmislim, onaj Fikret Abdic uopste nije bio tako los kao sto se prica. Moj otac je pretjerao, trebalo mu je pruziti priliku."
Ne valja. Odmah bi dobio glasove Velike Kladuše :lol:

madner

#1894 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by madner » 11/10/2013 14:23

volta dzontra wrote:
madner wrote:
volta dzontra wrote: Od 2006. jedan bezveznjak na temelju hrvatskog porijekla, ratnih legendi, ratnog odlikovanja, zapaljivih izjava i vlastitog mediokritetstva okrenuo bošnjačko biračko tijelo za sobom i opasno poljuljao unutarbošnjačku političku scenu.

Da li si siguran da znas sta ta rijec znaci? Vidim da imas problem sa logikom, tako da nisam siguran da bi trebao koristiti slozenije izraze.

Etnicke kvote ni kolektivna tijela nisu sistem podijeljenje vlasti nego upravo to. Popunjavaju se po zakonu. Tako svaki kanton ima zaista propisan udio u Domu Naroda. Grupama nije nista dodjeljeno niti im sta pripada.

Predsjednistvo je podjeljeno po entitetima i doista jedan clan je uvijek iz RS-a a druga dva iz FBiH.

madner

#1895 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by madner » 11/10/2013 14:25

Mister Yes wrote:
madner wrote:
Mister Yes wrote: :lol:

Malo se zezamo a ti se odmah pališ :wink:

Teoretski je moguće ali bi zahtjevalo jedan strašno zajeban izborni inžinjering na nivou cjelog Bošnjačkog naroda (da svi budu svjesni da rade izborni inžinjering). Sve u svemu teško moguće ali teoretski jeste moguće.

No tako je to kada te ima desetak posto. Jedini način da se 100% osiguraju je izborna jedinica a to neće dobiti.
To je zato sto je vecina tvojih postova meni zezancija a ti ozbiljan. :D

madner

#1896 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by madner » 11/10/2013 14:25

Alfons Kauders wrote:
madner wrote:
volta dzontra wrote:

ali nije legitimnost...

zamisli npr. ako na popisu ispadne 5% bosanaca, ukupno 10% ostalih... i recimo DF i nekoliko malih stranaka okupljenih u koaliciju pokupe njihove glasove... udju u vlast i krenu imenovati ministre, bez valjanih "certifikata"

jer jebi ga, evropa trazi predstavnike naroda, a ne predstavnike glasaca... sta cemo onda kukala nam majka... dje cemo s njima?

zapravo, koji ce nam kurac onda? mozda bi bilo najbolje da fino oduzmemo pravo glasa svima koji se ne izjasne kao pripadnici jednog od tri naroda? sta fali, kad eu moze zagovarati "vrijednost glasa" zasto onda ne bi pristala i da iskljucimo tih 10% stanovnistva iz politickog zivota... naravno, ne direktno, vec ovako ispod zita, na tragu ovog zadnjeg prijedloga...

mislim da bi to bilo najbolje rjesenje... mozda i oduzimanje drzavljanstva? protjerivanje?
Sto bi rekao Dzontra, neko svako glasa za koga hoce dok ne prodje izborni prag. :D

Mister Yes

#1897 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by Mister Yes » 11/10/2013 14:26

madner wrote: To je zato sto je vecina tvojih postova meni zezancija a ti ozbiljan. :D
Ma samo opušteno ;-)

volta dzontra

#1898 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by volta dzontra » 11/10/2013 14:27

madner wrote:
Da li si siguran da znas sta ta rijec znaci? Vidim da imas problem sa logikom, tako da nisam siguran da bi trebao koristiti slozenije izraze.

Etnicke kvote ni kolektivna tijela nisu sistem podijeljenje vlasti nego upravo to. Popunjavaju se po zakonu. Tako svaki kanton ima zaista propisan udio u Domu Naroda. Grupama nije nista dodjeljeno niti im sta pripada.

Predsjednistvo je podjeljeno po entitetima i doista jedan clan je uvijek iz RS-a a druga dva iz FBiH.
Za problem s logikom me proziva čovjek koji napiše ovakvu rečenicu :mrgreen: :mrgreen:

"Etnicke kvote ni kolektivna tijela nisu sistem podijeljenje vlasti nego upravo to."

JoseMujica

#1899 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by JoseMujica » 11/10/2013 14:28

Alfons Kauders wrote:
ali nije legitimnost...

mislim da ćemo č-etničare najbolje zadovoljiti i usput pojeftiniti čitav sistem da reis i kardinal konsenzusom izaberu 2 člana PreCedništva iz Pederacije, a trećeg iz Šumske neka pomiluje Vladika :lol:

hebo Modernu, političke teorije, sisteme, demokraciju vratimo se fino đe nam i jeste mjesto u srednji vijek

volta dzontra

#1900 Re: Nesporazum u Briselu!

Post by volta dzontra » 11/10/2013 14:31

Alfons Kauders wrote:
volta dzontra wrote:

a sta cemo s onim grupama koje nemaju ta kolektivna prava?
Dodijeliti im ta prava ne uskraćujući prava drugima. Problem je što su bošnjačke političke elite "Sejdić Finci" vidjele kao priliku da ojačaju svoju poziciju trpajući svoje "ostale".........
Naravno s druge strane hrvatske političke elite igraju kontra priču...

Post Reply