Nervozna crijeva?

Sve o zdravlju...
KUZNETSOV

Nervozna crijeva?

Post by KUZNETSOV » 21/07/2015 21:43

Zdravo narode, imam ovaj problem nekih zadnjih 6-7 mjeseci sastoji se od toga da je ta bol ispod pupka popracena gasovima, nadutosti, mucninom (bez povracanja), cesto proljevom.... stolica bude takodje cesto "normalna" al' je sva nekakva deformisana nije definisana. Uzaludno se nadao da je ona helicobakterija al' nije, radio test i negativan, molio sve zivo da ispadne da je bakterija da uzmem onu trojnu terapiju i da se rijesim toga... dalje pretrage nisam radio jer ne zelim il' me strah da mi guraju nake sonde u analni otvor :D cuo sam da je dobro ulje divljeg origana, jel' se tako zove to? e mene zanima gdje to mogu da nabavim i da pokusam sam da se izljecim, jer ulje mi nece nista naskoditi? ako to ne uspije ne ginu mi sonde na oba otvora.... I da sa nekih 72 kilograma spao sam na jadnih 55, apetit sam skroz izgubio, hrana mi se gadi, ljudi me pitaju stalno ono sto si toliko mrsav sta je bilo, a meni crijeva samo krce i gledam gdje da se olaksam, praznjenje tokom dana nije definisano moze da se desi svaki trenutak (ima neke veze sa psihom) inace kada me neko zove na kafu, samo jarane nemoj govorit kad se trebamo nac jer ja cu se ispraznit 3 puta do tada, nego mi odzvoni i da se olaksam jednom i da odem s mirom :D ae pomagajte za ljubav božju

FAP mashina

Re: Nervozna crijeva?

Post by FAP mashina » 21/07/2015 22:04

KUZNETSOV wrote:Zdravo narode, imam ovaj problem nekih zadnjih 6-7 mjeseci sastoji se od toga da je ta bol ispod pupka popracena gasovima, nadutosti, mucninom (bez povracanja), cesto proljevom.... stolica bude takodje cesto "normalna" al' je sva nekakva deformisana nije definisana. Uzaludno se nadao da je ona helicobakterija al' nije, radio test i negativan, molio sve zivo da ispadne da je bakterija da uzmem onu trojnu terapiju i da se rijesim toga... dalje pretrage nisam radio jer ne zelim il' me strah da mi guraju nake sonde u analni otvor :D cuo sam da je dobro ulje divljeg origana, jel' se tako zove to? e mene zanima gdje to mogu da nabavim i da pokusam sam da se izljecim, jer ulje mi nece nista naskoditi? ako to ne uspije ne ginu mi sonde na oba otvora.... I da sa nekih 72 kilograma spao sam na jadnih 55, apetit sam skroz izgubio, hrana mi se gadi, ljudi me pitaju stalno ono sto si toliko mrsav sta je bilo, a meni crijeva samo krce i gledam gdje da se olaksam, praznjenje tokom dana nije definisano moze da se desi svaki trenutak (ima neke veze sa psihom) inace kada me neko zove na kafu, samo jarane nemoj govorit kad se trebamo nac jer ja cu se ispraznit 3 puta do tada, nego mi odzvoni i da se olaksam jednom i da odem s mirom :D ae pomagajte za ljubav božju

caj od kantariona, caj od kore nara... prestani da pusis, pijes kafe, sokove. kupi sebi probiotike u apoteci. po tim simptomima najverovatnije imas iritabilini kolon. smanji faktore stresa. ovo su ti iskustva osobe, s kojom upravo pricam i koji je iritabilni kolon smanjio na minimum. sretno!

KUZNETSOV

Post by KUZNETSOV » 21/07/2015 22:14

FAP mashina wrote:
KUZNETSOV wrote:Zdravo narode, imam ovaj problem nekih zadnjih 6-7 mjeseci sastoji se od toga da je ta bol ispod pupka popracena gasovima, nadutosti, mucninom (bez povracanja), cesto proljevom.... stolica bude takodje cesto "normalna" al' je sva nekakva deformisana nije definisana. Uzaludno se nadao da je ona helicobakterija al' nije, radio test i negativan, molio sve zivo da ispadne da je bakterija da uzmem onu trojnu terapiju i da se rijesim toga... dalje pretrage nisam radio jer ne zelim il' me strah da mi guraju nake sonde u analni otvor :D cuo sam da je dobro ulje divljeg origana, jel' se tako zove to? e mene zanima gdje to mogu da nabavim i da pokusam sam da se izljecim, jer ulje mi nece nista naskoditi? ako to ne uspije ne ginu mi sonde na oba otvora.... I da sa nekih 72 kilograma spao sam na jadnih 55, apetit sam skroz izgubio, hrana mi se gadi, ljudi me pitaju stalno ono sto si toliko mrsav sta je bilo, a meni crijeva samo krce i gledam gdje da se olaksam, praznjenje tokom dana nije definisano moze da se desi svaki trenutak (ima neke veze sa psihom) inace kada me neko zove na kafu, samo jarane nemoj govorit kad se trebamo nac jer ja cu se ispraznit 3 puta do tada, nego mi odzvoni i da se olaksam jednom i da odem s mirom :D ae pomagajte za ljubav božju

caj od kantariona, caj od kore nara... prestani da pusis, pijes kafe, sokove. kupi sebi probiotike u apoteci. po tim simptomima najverovatnije imas iritabilini kolon. smanji faktore stresa. ovo su ti iskustva osobe, s kojom upravo pricam i koji je iritabilni kolon smanjio na minimum. sretno!

a totalno odstranjivanje osjecaja i svih simptoma da li je moguce? inace kao sto sam naveo sve je krenulo prije 6-7 mjeseci kada je krnuo kraj skole i sve islo na vagu, od jednog solidnog ucenika sam spao na propalicu, pao sam prvi puti ide popravni a ja sam kao na iglama... sjecam se kada sam bio osmi razred, borba za bodove i iste probleme sam imao tada... meni skola toliko ne prestavlja problem koliko familija oko mene stvara pritisak na sve to, a ja samo hocu da polozim, da kupim golfa :D i da putujem... nego mozes da mi preporucis probiotike il' da za pocetak ne uzimam to nego ove cajeve, zelim da krenem sa ovom alternativom jer necu da se izlazem hemiji ako nemam dijagnozu samog problema... hvala ti LP

Black swan

Post by Black swan » 21/07/2015 22:15

citav zivot su mi nervozna
maloprije nisam stigao do wca
pa sam morao u poljski :roll:

SpecialOffer

Post by SpecialOffer » 21/07/2015 22:17

Stres najvise i najprije pogodi digestivni sistem. Ako si imao kakav stres i imas neke probleme to bi mogao biti uzrok.

SpecialOffer

Post by SpecialOffer » 21/07/2015 22:17

Black swan wrote:citav zivot su mi nervozna

Ti mozda imas Kronovu bolest ali ne znas.

Black swan

Post by Black swan » 21/07/2015 22:19

prije ce biti da jedem ko nilski konj
obicno kad ne jedem ne idem u wc :run:

FAP mashina

Post by FAP mashina » 21/07/2015 22:20

KUZNETSOV wrote:
FAP mashina wrote:

a totalno odstranjivanje osjecaja i svih simptoma da li je moguce? inace kao sto sam naveo sve je krenulo prije 6-7 mjeseci kada je krnuo kraj skole i sve islo na vagu, od jednog solidnog ucenika sam spao na propalicu, pao sam prvi puti ide popravni a ja sam kao na iglama... sjecam se kada sam bio osmi razred, borba za bodove i iste probleme sam imao tada... meni skola toliko ne prestavlja problem koliko familija oko mene stvara pritisak na sve to, a ja samo hocu da polozim, da kupim golfa :D i da putujem... nego mozes da mi preporucis probiotike il' da za pocetak ne uzimam to nego ove cajeve, zelim da krenem sa ovom alternativom jer necu da se izlazem hemiji ako nemam dijagnozu samog problema... hvala ti LP

multilac kao najeftiniji :D (5-6KM), ostali kao boulardii, prolife su dosta skuplji.
dvije sedmice kantarion, pa dvije sedmice caj od kore nara.

ZenaZbrkovima

Post by ZenaZbrkovima » 22/07/2015 09:17

kao prvo, za dijagnozu ti cijevi ne ginu i ne nadaj se bilo cemu bez temeljitih :D pregleda.
kao drugo, zbog iritabilnog se ne gubi na kilazi. sto ce reci da je moguce da nije samo iritabilni.
dakle, pod cijevi cim prije.
kao trece, ja imam dijagnosticiran iritabilni kolon. Iz licnog iskustva, mogu ti reci samo da ce biti bolje. Bar kod mene jeste. Jedine probleme koje imam nakon nekih 8 godina su neki (cak u posljednje vrijeme ni svakodnevni) grcevi crijeva.
A sad evo ti par konkretnih savjeta.. u fazama kad ti se sve to aktivira, obavezno lijecenje cajem od kore nara - potpisujem da nema boljeg.
Ukljuci probitike i pij ih bez prekida najmanje 3 mjeseca. Kao sto ti je forumas iznad napisao, pokusaj sa multilacom jer je dosta jeftin, ali ces vremenom pronaci onaj koji tebi najvise odgovara. U mom slucaju to je prolife, i to ampule. Poskupe su, njih 7 oko 12 KM, al isplati se.
Dalje.. regulisi probavu jer bez toga nista nemas.. Ne "nerviraj" crijeva i jedi ono sto ti godi a izbjegavaj ono sto ti smeta, jer cesto samo jedna greska u ishrani zna pokrenuti simptome koji onda traju duze vrijeme.
Ubaci zitarice i uzimaj ih redovno, na dnevnoj bazi.
Ja sam to rijesila tako sto svako jutro prije dorucka ili za dorucak jedem integralni keks, obicno onaj wellnes, fit, i nesto tog tipa.
Sta jos.. ukoliko imas problem sa prolivima.. izbjegavaj stvari koje otvaraju i nadimaju.. Sljive! koje su sad aktuelne :D kupus, luk, masno-odnosno premasno meso, domace-masno mlijeko i one masne mlijecne proizvode.. ne znam.. sad ne mogu niceg vise da se sjetim ali ukoliko budes imao dodatnih pitanja, quotaj :)

mali_balon

Post by mali_balon » 22/07/2015 11:57

Ako je iritabilni kolon onda je 90% problema u glavi tj tjeskoba od necega...ali prije svega jednu kameru progutati a drugu ce ti ucerat, znas vec gdje :D ....
Ako je iritabilni kolon tj, sindrom iritabilnog kolnona, kako kod koga, meni pomazu tablete na bazi loperamid hlorida (konkretno seldiar), ponekad i neki xanax ili apaurin, sve zavisi koliko si pod stresom kao sto rekoh kod iritabilnog kolona 90% problema je u glavi....ali prvo detaljne pretrage i ne sam sebi davati dijagnoze

KUZNETSOV

Post by KUZNETSOV » 22/07/2015 21:19

mali_balon wrote:Ako je iritabilni kolon onda je 90% problema u glavi tj tjeskoba od necega...ali prije svega jednu kameru progutati a drugu ce ti ucerat, znas vec gdje :D ....
Ako je iritabilni kolon tj, sindrom iritabilnog kolnona, kako kod koga, meni pomazu tablete na bazi loperamid hlorida (konkretno seldiar), ponekad i neki xanax ili apaurin, sve zavisi koliko si pod stresom kao sto rekoh kod iritabilnog kolona 90% problema je u glavi....ali prvo detaljne pretrage i ne sam sebi davati dijagnoze

ma prvo hocu da probam sa ovom alternativom... pa ako to ne uspije onda idem u bolnicu na pretrage jer ovo je.za.mene ozbiljan problem.... hvala ti

KUZNETSOV

Post by KUZNETSOV » 22/07/2015 21:21

ZenaZbrkovima wrote:

kao prvo, za dijagnozu ti cijevi ne ginu i ne nadaj se bilo cemu bez temeljitih :D pregleda.
kao drugo, zbog iritabilnog se ne gubi na kilazi. sto ce reci da je moguce da nije samo iritabilni.
dakle, pod cijevi cim prije.
kao trece, ja imam dijagnosticiran iritabilni kolon. Iz licnog iskustva, mogu ti reci samo da ce biti bolje. Bar kod mene jeste. Jedine probleme koje imam nakon nekih 8 godina su neki (cak u posljednje vrijeme ni svakodnevni) grcevi crijeva.
A sad evo ti par konkretnih savjeta.. u fazama kad ti se sve to aktivira, obavezno lijecenje cajem od kore nara - potpisujem da nema boljeg.
Ukljuci probitike i pij ih bez prekida najmanje 3 mjeseca. Kao sto ti je forumas iznad napisao, pokusaj sa multilacom jer je dosta jeftin, ali ces vremenom pronaci onaj koji tebi najvise odgovara. U mom slucaju to je prolife, i to ampule. Poskupe su, njih 7 oko 12 KM, al isplati se.
Dalje.. regulisi probavu jer bez toga nista nemas.. Ne "nerviraj" crijeva i jedi ono sto ti godi a izbjegavaj ono sto ti smeta, jer cesto samo jedna greska u ishrani zna pokrenuti simptome koji onda traju duze vrijeme.
Ubaci zitarice i uzimaj ih redovno, na dnevnoj bazi.
Ja sam to rijesila tako sto svako jutro prije dorucka ili za dorucak jedem integralni keks, obicno onaj wellnes, fit, i nesto tog tipa.
Sta jos.. ukoliko imas problem sa prolivima.. izbjegavaj stvari koje otvaraju i nadimaju.. Sljive! koje su sad aktuelne :D kupus, luk, masno-odnosno premasno meso, domace-masno mlijeko i one masne mlijecne proizvode.. ne znam.. sad ne mogu niceg vise da se sjetim ali ukoliko budes imao dodatnih pitanja, quotaj :)

a sta moze da bude kada se smrsa? svaki organizam je razlicit pa.svako moze da ima drugacije simptome...

ZenaZbrkovima

Post by ZenaZbrkovima » 22/07/2015 22:34

Pa ne znam.. Mogu ti ovako kao laik reci sta su kod mene ispitivali.. Moze biti ulcerozni, chron, celijakija, paraziti, gljivice..
Moze se i kod iritabilnog mrsati naravno, ali tvoja kilaza mi ne zvuci bas bezazleno.. Mislim, 20tak kg je u pitanju..

ZenaZbrkovima

Post by ZenaZbrkovima » 23/07/2015 08:11

mali_balon wrote:Ako je iritabilni kolon tj, sindrom iritabilnog kolnona, kako kod koga, meni pomazu tablete na bazi loperamid hlorida (konkretno seldiar), ponekad i neki xanax ili apaurin, sve zavisi koliko si pod stresom kao sto rekoh kod iritabilnog kolona 90% problema je u glavi....ali prvo detaljne pretrage i ne sam sebi davati dijagnoze

Seldiar je spas :thumbup: Koliko cesto ga pijes? Ja moram priznati da i kad ga popijem, popijem ga preventivno, da mogu mirne glave na put, izlet i sl.

mali_balon

Post by mali_balon » 23/07/2015 08:23

ZenaZbrkovima wrote:
mali_balon wrote:Ako je iritabilni kolon tj, sindrom iritabilnog kolnona, kako kod koga, meni pomazu tablete na bazi loperamid hlorida (konkretno seldiar), ponekad i neki xanax ili apaurin, sve zavisi koliko si pod stresom kao sto rekoh kod iritabilnog kolona 90% problema je u glavi....ali prvo detaljne pretrage i ne sam sebi davati dijagnoze

Seldiar je spas :thumbup: Koliko cesto ga pijes? Ja moram priznati da i kad ga popijem, popijem ga preventivno, da mogu mirne glave na put, izlet i sl.

Kad god izadjem iz kuce 2 komada, ponekad i nesta za smirenje, sve zavisi koiko sam nervozan...

ZenaZbrkovima

Post by ZenaZbrkovima » 23/07/2015 08:48

Jel ti gastro propisao ikad colospu? Sad je cesto propisuju kod iritabilnog. Ja vjerujem da je meni dosta pomogla.

mali_balon

Post by mali_balon » 23/07/2015 10:22

Neam pojma :D , tell me more about it. jesi li ih ti uzimala, kako djeluju, itd itd....

ZenaZbrkovima

Post by ZenaZbrkovima » 23/07/2015 10:30

ukucaj na internetu Colospa retard, imas dosta o njima. a djeluju tako sto smiruju nadrazaj i nervozu crijeva. Ne znam, meni su cim sam ih pocela piti smirile tada aktivnu fazu koja se vise nije vratila. Lijecenje traje 3 mjeseca ali ja ih pijem vec pola godine, nisam se jos usudila prestati, mada planiram u dogledno vrijeme. Sad pijem samo jednu navecer iako se piju 2 dnevno i stvarno sam ok, dal je do toga il neceg desetog, ne bih znala.
Ako ces ih piti, obavezno kod gastroenterologa po nalaz i recept jer je jedna kutija oko 30KM a trebaju ti dvije mjesecno.

dulekrele

Post by dulekrele » 23/07/2015 10:32

ne uzimaj nista osim probiotika dok ne uradis kolonoskopiju. kolonoskopija ce ti pokazati pravo stanje. sve sto si naveo je klasicni simptom iritabilnog crijeva ali moras prije svega da iskljucis sve sto ima iste simptome kao sto su tvoji. znaci kolonoskopija. ako ti je neprijatno ili se bojis imas u Sanasi mogucnost kolonoskopije pod totalnom anestezijom. jeste da je 300 KM ali je cisti konfor i nema "patnje". nemoj oklijevati vec pravac gastroenterologu.

dulekrele

Post by dulekrele » 23/07/2015 10:33

ZenaZbrkovima wrote:ukucaj na internetu Colospa retard, imas dosta o njima. a djeluju tako sto smiruju nadrazaj i nervozu crijeva. Ne znam, meni su cim sam ih pocela piti smirile tada aktivnu fazu koja se vise nije vratila. Lijecenje traje 3 mjeseca ali ja ih pijem vec pola godine, nisam se jos usudila prestati, mada planiram u dogledno vrijeme. Sad pijem samo jednu navecer iako se piju 2 dnevno i stvarno sam ok, dal je do toga il neceg desetog, ne bih znala.
Ako ces ih piti, obavezno kod gastroenterologa po nalaz i recept jer je jedna kutija oko 30KM a trebaju ti dvije mjesecno.

jel moze colospa na recept jer sam je ja do sada uglavnom placao.

ZenaZbrkovima

Post by ZenaZbrkovima » 23/07/2015 10:34

dulekrele wrote:
ZenaZbrkovima wrote:ukucaj na internetu Colospa retard, imas dosta o njima. a djeluju tako sto smiruju nadrazaj i nervozu crijeva. Ne znam, meni su cim sam ih pocela piti smirile tada aktivnu fazu koja se vise nije vratila. Lijecenje traje 3 mjeseca ali ja ih pijem vec pola godine, nisam se jos usudila prestati, mada planiram u dogledno vrijeme. Sad pijem samo jednu navecer iako se piju 2 dnevno i stvarno sam ok, dal je do toga il neceg desetog, ne bih znala.

jel moze colospa na recept jer sam je ja do sada uglavnom placao.

pa naravno.. ja je evo provlacim na recept sve vrijeme :-D

KUZNETSOV

Post by KUZNETSOV » 23/07/2015 12:00

ZenaZbrkovima wrote:

a taj seldiar da li moze da se uzme u apoteci bez preporuke doktora tj. recepta..? za koji dan treba da idem na more pa ne bi da se osramotim :D kada se vratim idem na pretrage i borbu protiv ovog stanja jer ovo vise nije zajebancija...

mali_balon

Post by mali_balon » 23/07/2015 12:21

Moze bez recepta ja mislim da je oko 5 6 KM bocica od 20ak kapsula

KUZNETSOV

Post by KUZNETSOV » 23/07/2015 13:01

mali_balon wrote:Moze bez recepta ja mislim da je oko 5 6 KM bocica od 20ak kapsula

e super onda, hvala

bingov buraz

Post by bingov buraz » 02/08/2015 12:47

Black swan wrote:citav zivot su mi nervozna

je li bolji poljski,ceski ili rumunski :mrgreen:

Post Reply