Nerodjena braca i sestre

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Dado dijasporitus
Posts: 3177
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#1 Nerodjena braca i sestre

Post by Dado dijasporitus »

Htio bih da razbijem famu ili mit o terminima rodjeni ili nerodjeni brat ili sestre. Inace mnogi Krajisnici ukljucujuci I mene koriste ove termine tj, rodjeni brat, nerodjeni brat, nerodjena sestra ili rodjena sestre u smislu definisanja rodjaka ili rodica tj sinova ili kceri od ujaka I striceva.

Najvise podsmjeha ovim izrazima dolazi iz Sarajeva I istocne Bosne I to uglavnom jer puno njih bukvalno shvata izraz tj nerodjeni brat je za njih brat koji se nije rodio. Mnogim Krajisnicima to samo znaci da je to brat koji nije po direktnoj rodnoj liniji vec je sin od strica ili ujaka.

Dakle da li je u vasim mjestima po Krajini, ali I drugdje, uobicajen izraz "nerodjeni" ili je to neka iznimka koju su primili pojedinci.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#2

Post by Bumbar »

hehe...moji su iz cazinske, ljute krajine...i to sam tamo i pokupila prije rata... :D
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#3

Post by cHupjahalic@ »

ja kad sam to prvi put cula pukla sam od smijeha. :D
cuj nerodjeni brat :-) :D ... ja stvarno mislila da je kod te osobe mama (zena koja se priblizavala 50-oj) trudna. :D :lol: :lol:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#4

Post by Bumbar »

Minnela wrote:i u mojoj carsiji se tako kaze,sto znaci da sam i ja tako govorila :D ..a sad govorim rodjaci :oops: zbog radi ovih u srednjoj i istocnoj Bosni :D ..jer ne razumiju u suprotnom :oops: :D
isto i ja...hahaha
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#5

Post by ziggy »

Minnela wrote:i u mojoj carsiji se tako kaze,sto znaci da sam i ja tako govorila :D ..a sad govorim rodjaci :oops: zbog radi ovih u srednjoj i istocnoj Bosni :D ..jer ne razumiju u suprotnom :oops: :D
Takodjer,dragi mi je iz srednje Bosne i moram se u necemu prilagoditi.Ali kad sam u Biscu,svoj na svom :D koristim ove nase izraze.
Meni kad neko kaze rodjak ili rodica pada na pamet neko u petom koljenu.Dugo vremena nisam kontala de je jedna "rodica" mog muza zapravo njegova stricevka :-) Mada oni ne kontaju ni ovo stricevka jerbo pravi muslimani kazu amidza i amidzinca,i naravno dajdzinca/dajinica :oops: :D
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#6

Post by Bumbar »

ziggy wrote:
Minnela wrote:i u mojoj carsiji se tako kaze,sto znaci da sam i ja tako govorila :D ..a sad govorim rodjaci :oops: zbog radi ovih u srednjoj i istocnoj Bosni :D ..jer ne razumiju u suprotnom :oops: :D
Takodjer,dragi mi je iz srednje Bosne i moram se u necemu prilagoditi.Ali kad sam u Biscu,svoj na svom :D koristim ove nase izraze.
Meni kad neko kaze rodjak ili rodica pada na pamet neko u petom koljenu.Dugo vremena nisam kontala de je jedna "rodica" mog muza zapravo njegova stricevka :-) Mada oni ne kontaju ni ovo stricevka jerbo pravi muslimani kazu amidza i amidzinca,i naravno dajdzinca/dajinica :oops: :D
jah...kaze mi...a kako mislis stricevka...pa rekoh kcerka od strica mi bolan...aaa pa reci...amidze...hmmm rekoh...
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#7

Post by gospodar kuglastih munja »

A bogami je tesko ponekad razumjeti i ove iz istocne Bosne...Stojimo nas vise u grupi iz citave BiH...otvara se prozor i pomalja se Hamina zena i na sav glas ; -Hamo, Hamo, ho`s da ti uhvatim dvoje jaja jutros?- ... :shock: :D :lol: .......sto u prevodu znaci " zelis li da ti ispecem dvoje jaja za dorucak"

-neka Bosne , ma gdje bila - :bih:
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#8

Post by _stoKA_ »

ja sam iz cazina i nikad nisam cuo nekog u mojoj faMEliji da kaze za stricevica il tecica nerodjeni brat :S pricate gluposti :D
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#9

Post by pjega »

vec bila tema, cini mi se. ja sam iz BL (nije ljuta krajina :-D ) i vrlo dobro znam sta su nerodjeni brat i sestra. taj izraz, doduse, vec odavno ne upotrebljavam. :)
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#10

Post by ziggy »

Taj izraz nerodjeni se koristi uglavnom kod Srba pa je otuda i losa konotacija kod Bosnjaka.
Ali menii su svi izrazi ok,to je bogatstvo jezika,i totalno mi je glupo da me neko oznacava manjom muslimankom ili sta vec samo zato sto koristim neki drugi izraz :zzzz:
Dado dijasporitus
Posts: 3177
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#11

Post by Dado dijasporitus »

ziggy wrote:Taj izraz nerodjeni se koristi uglavnom kod Srba pa je otuda i losa konotacija kod Bosnjaka.
Ali menii su svi izrazi ok,to je bogatstvo jezika,i totalno mi je glupo da me neko oznacava manjom muslimankom ili sta vec samo zato sto koristim neki drugi izraz :zzzz:
Ihh, sad cemo od toga napraviti nacionalnu stvar kao da je tabu za Bosnjake. Mojne te fore. :D
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#12

Post by ziggy »

Dado dijasporitus wrote:
ziggy wrote:Taj izraz nerodjeni se koristi uglavnom kod Srba pa je otuda i losa konotacija kod Bosnjaka.
Ali menii su svi izrazi ok,to je bogatstvo jezika,i totalno mi je glupo da me neko oznacava manjom muslimankom ili sta vec samo zato sto koristim neki drugi izraz :zzzz:
Ihh, sad cemo od toga napraviti nacionalnu stvar kao da je tabu za Bosnjake. Mojne te fore. :D
Ma ne,nije mi to namjera ali stvarno imam takav osjecaj kad kazem strina,stric...ljudi me pogledaju kao da sam izdajica svog roda.Mislim nigdje veze.Cak se neko podsmijava tome.E to me nervira.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#13

Post by StLouis »

i kod nas se tako govori "nerodjeni" tj. polubrat ili polusestra :-) meni je bilo cudno i po prvi puta cuti za izraz amidza i amidzinca, dajdza u ujinca :-)
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#14

Post by ziggy »

Minnela wrote:ja npr. kazem dajdza i ujna :D
I ja isto mada je mozda malo i smijesno :-) Kazem dajdza i ujna, striko i strina.
Mozda bih trebala preci na ujko :lol:
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#15

Post by patrius »

Ma bolje i nerodjeni nego odrodjeni :D
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#16

Post by _stoKA_ »

po toj logici ocev stric bi bio nerodjeni stric, a oceva tetka nerodjena tetka. sto dalje implicira da bi ti sin ocevog strica bio nero........ :zzzz: :zzzz: :zzzz: :zzzz:




:D :-D :D :-D :D
Dado dijasporitus
Posts: 3177
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#17

Post by Dado dijasporitus »

StLouis wrote:i kod nas se tako govori "nerodjeni" tj. polubrat ili polusestra :-) meni je bilo cudno i po prvi puta cuti za izraz amidza i amidzinca, dajdza u ujinca :-)
Cekaj malo, polubrat i polusestre su braca i sestre po jednom roditelju. Nema bas veze sa narodjenim bracama i sestrama (rodicama).

A da, cuo sam da u Krajini koriste dajdza i dajdzinica ali ne koriste amidza i amidzinica. Umjesto toga se navodno se koristi stric i strina. Je li ima u tome istine.

Malo me ovo sve zbuni :-) :-) :-) :D
Dado dijasporitus
Posts: 3177
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#18

Post by Dado dijasporitus »

gospodar kuglastih munja wrote:; -Hamo, Hamo, ho`s da ti uhvatim dvoje jaja jutros?- ... :shock: :D :lol: .......sto u prevodu znaci " zelis li da ti ispecem dvoje jaja za dorucak"

-neka Bosne , ma gdje bila - :bih:
Ovo je najmocnije :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#19

Post by Bumbar »

Dado dijasporitus wrote:
StLouis wrote:i kod nas se tako govori "nerodjeni" tj. polubrat ili polusestra :-) meni je bilo cudno i po prvi puta cuti za izraz amidza i amidzinca, dajdza u ujinca :-)
Cekaj malo, polubrat i polusestre su braca i sestre po jednom roditelju. Nema bas veze sa narodjenim bracama i sestrama (rodicama).

A da, cuo sam da u Krajini koriste dajdza i dajdzinica ali ne koriste amidza i amidzinica. Umjesto toga se navodno se koristi stric i strina. Je li ima u tome istine.

Malo me ovo sve zbuni :-) :-) :-) :D
ne koristimo amidza i amidzinca nego dajdza i ujna :D
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#20

Post by amalka »

Minnela wrote:ja npr. kazem dajdza i ujna :D
I ja 8-) :D
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#21

Post by ibrik »

A kod mene su dajdza i dajdzinca, a amidza i strina...rodni kraj Posavina;)
incognito071
Posts: 1391
Joined: 24/08/2007 10:34

#22

Post by incognito071 »

amidza i amidzinica od starog strana............
dajda i dajdzinica od stare strana.......

ovo...u slucaju muslimanske vjeroispovjesti naravno....nikakvi rodjeni, nerodjeni, polu, cetvrt, brace sestre k*rac palac :D
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#23

Post by BISCANIN2 »

Dajdža i ujna , nikad u životu nisam niti jednog od 5 stričeva nazvao amidžom,do nedavno nisam ni znao šta to znači . :D .
Nego kad sam bio kod ženine rodice koja je udana u sarajevu skužio sam po njenom čovjeku kojeg je od njegovog brata mali zvao amidžai tačnije amiđa. :D
incognito071
Posts: 1391
Joined: 24/08/2007 10:34

#24

Post by incognito071 »

BISCANIN2 wrote:Dajdža i ujna , nikad u životu nisam niti jednog od 5 stričeva nazvao amidžom,do nedavno nisam ni znao šta to znači . :D .
Nego kad sam bio kod ženine rodice koja je udana u sarajevu skužio sam po njenom čovjeku kojeg je od njegovog brata mali zvao amidžai tačnije amiđa. :D
nekad su zene bile udate u sarajevu a sad su sve udane.... :oops: :D
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#25

Post by _stoKA_ »

incognito071 wrote:
BISCANIN2 wrote:Dajdža i ujna , nikad u životu nisam niti jednog od 5 stričeva nazvao amidžom,do nedavno nisam ni znao šta to znači . :D .
Nego kad sam bio kod ženine rodice koja je udana u sarajevu skužio sam po njenom čovjeku kojeg je od njegovog brata mali zvao amidžai tačnije amiđa. :D
nekad su zene bile udate u sarajevu a sad su sve udane.... :oops: :D
sad ti frajer jel :oops:
Post Reply