neplanska gradnja

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

štzngrm

neplanska gradnja

Post by štzngrm » 27/11/2006 14:44

neboder među kućama u velešićima, bosanska kuća preko puta pozorišta u centru grada, šoping centri zauzimaju obale miljacke,
Bravo za Gradsko vijeće Sarajeva, prelijepi urbanistički planovi,

štzngrm

Post by štzngrm » 27/11/2006 14:48

i da, ambasade u centru grada, bravo za bh. vlasti

bpsang

Post by bpsang » 27/11/2006 16:16

potpuno si u pravu,
al para vrti gde burgija nece...
a u zakonu rupa ko na najsiromasnijoj carapi :( :x

bice_bice

Post by bice_bice » 27/11/2006 16:23

zakon? :-)

van Basten
Has thanked: 6 times

Post by van Basten » 28/11/2006 02:44

meni lično najviše smeta kako su "genijalno" riješili pitanje ambasada i prodali svoj analni otvor budzašto... pa će nam tako američka ambasada sa svojim osiguranjem i sigurnosnim glupiranjem podijeliti grad na dva dijela, a tu je i 5 ambasada na Vilsonovom koje eto kao neće smetati uživanju u smetnji, a kao smetao bi cestovni most na kraju šetališta

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 11/12/2006 17:01

Divlja gradnja... okrećem se oko sebe i gledam no svejedno gdje god pogledam vidim stihijsku i neplansku gradnju.
Opet u medijima često gledam Zvizdana i ostale kvazi urbaniste kako mi pričaju priče da je lijepo živjeti u Europskom regionu godine 2006....

Nisam pametan ali nekako suvišni su mi ovi neki objekti, ove silne piljare , donekle i neki vjerski objekti koji se prave u zadnjih desetak godina... nema više u opštini Novo Sarajevo dijete gdje ni lopte odigrati, skoro pa sirova istina, na Alipašinom se ljudima zaklanjaju pogledi, nadalje smeća u izobilju a o staroj gradnji da ne govorim.... mislim na potez iza stare fabrike duhana između zgrade zajedničkih institucija pa do Skenderije...

O stanju i vozanju kojekakvih ćevabdžija i burekdžija po starom jezgru grada... ne bih ni govorio... nekad su se tuda vozali narodni heroji , a danas se tuda vozaju kojekakvi likovi rustikalnih glava...

Dalje kojekakvih propalih projekata je na svakom ćošku... Bosmal, nekadašnji projekat Bošnjačke televizije i kojekakvih pijaca na svim koracima, ulične prodaje svega i svačega... to je moj grad....sve skupa sa Hrasnim brdom, Buća potokom i svim ostalim okolnim brdima koja će uz malo kiše i zemljotresa svi će preći u opštinu Centar....

To je moj grad i takav je kakav je al je moj... mislim na grad...

Vrijeme je da se krene !!!

Šandor

Post by Šandor » 11/12/2006 17:16

Znam da će izgledat kao da prebacujem krivicu. :D

Usrali su ga i ovi što vladaju poslije rata. Ali Sarajevo je svoju šansu propustilo prije više od 50 godina. Sredinom 50-tih je trebalo skontat šta i kako. Tad su se trebali ugledat na New York, Chicago, Los Angeles.....

Sad je kasno da se bilo šta učini. Nakon ovoliko godina neophodna je rekonstrukcija. Konfiskacija imovine i uništenje čitavih naselja. A to se nikad neće desit tako da vam preostaje da se naviknete na ovu ciganiju.

Sijede glave prije 50-tak godina nisu bile baš vidovite. Mislili su da Sarajevo nikad neće imat više od 300 000 stanovnika. Ako su uopšte razmišljali o tome...... :D

A ovi sad dodatno pogoršavaju stvari. Sjebaše grad totalno. A broj stanovnika se stalno povećava. Svaki Bošnjo hoće u Sarajevo. Šta ćeš, ko ne zna za bolje dobro mu je i ovdje. :D

felichi

Post by felichi » 11/12/2006 17:17

@ štzngrm
gdje si tita ti, vidjeo neboder izmedu kuca u velesicima???

urbanagerila

Post by urbanagerila » 11/12/2006 17:27

Šandor wrote:Znam da će izgledat kao da prebacujem krivicu. :D

Usrali su ga i ovi što vladaju poslije rata. Ali Sarajevo je svoju šansu propustilo prije više od 50 godina. Sredinom 50-tih je trebalo skontat šta i kako. Tad su se trebali ugledat na New York, Chicago, Los Angeles.....

Sad je kasno da se bilo šta učini. Nakon ovoliko godina neophodna je rekonstrukcija. Konfiskacija imovine i uništenje čitavih naselja. A to se nikad neće desit tako da vam preostaje da se naviknete na ovu ciganiju.

Sijede glave prije 50-tak godina nisu bile baš vidovite. Mislili su da Sarajevo nikad neće imat više od 300 000 stanovnika. Ako su uopšte razmišljali o tome...... :D

A ovi sad dodatno pogoršavaju stvari. Sjebaše grad totalno. A broj stanovnika se stalno povećava. Svaki Bošnjo hoće u Sarajevo. Šta ćeš, ko ne zna za bolje dobro mu je i ovdje. :D

Podpisujem !!!

I na koga prebacujes krivicu ako govoris istinu???
Ovaj grad (a i drzava!) imaju problem rjesavanja urbanistickih pitanja otkako su otisli Austro-ugari .... prvo macehinski odnos Djure Pucara koji je za nas obezbijedio "vece lopate" dok su drugi gradili autoputeve i ostalu infrastrukturu .... pa do danasnje seljadije koja ne poznaje znacenje rijeci urbano.... ko nam sjedi u zavodu za urbanizam i planiranje grada ??? Jesu to oni koji su potpisali "nadgradnju" ili "nadzidjivanje" oni koji su ovom gradu nanjeli stetu koja se moze porediti sa onima sto su ga rusili .... Urbicid !!! Unistili su sve vrijednosti po kojima se Sarajevo svrstavalo u gradove napravili su od njega kasabu. Vjerovatno zarad svojih sitnih interesa nebil se dokopali stana u centru ... jadno!!!! :x

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 11/12/2006 17:47

Image
Dobro je, kad bolje nije :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 11/12/2006 18:41

ove slike su najbolje...ne vidi se ona ciganija :D

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 12/12/2006 13:59

Bravo slika i vala i jest najbolje kad se roming ne vidi...

Vrijeme je da se krene !!!

zzzzz

Post by zzzzz » 19/12/2006 21:52

Divlja gradnja je (dijelom) spasila ovaj grad...zato ne kritikujte previse. Naravno sad bi trebalo dovoditi ovo u red i ne dozvoliti da se nastavlja neplanska gradnja

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 19/12/2006 22:06

A na koji je to način divlja gradnja spasila grad?

zzzzz

Post by zzzzz » 19/12/2006 22:57

MRAVOJED wrote:A na koji je to način divlja gradnja spasila grad?

Cuj na koji nacin! Pa pogledaj kako su izgledale linije oko Sarajeva, sve sto je bilo neizgradjeno, to je i palo.

Jeste da se ne radi o divljoj gradnji, ali zamisli da Dobrinja nije izgradjena osamdesetih, koliko bi to promijenilo situaciju za vrijeme rata u Sarajevu i sta bi to znacilo za cijelu BiH.

Jedini urabani dijelovi kojima su agresori ovladali u samom pocetku rata su Grbavica (jer su imali zaledjinu Vraca a to je i jedino naselje gdje su bili u vecini, naseljeni odmah nakon onog rata) i centralni dijelovi Opstine Ilidza. Otes je pao naknadno.

urbanagerila

Post by urbanagerila » 19/12/2006 23:42

zzzzz wrote:
MRAVOJED wrote:A na koji je to način divlja gradnja spasila grad?

Cuj na koji nacin! Pa pogledaj kako su izgledale linije oko Sarajeva, sve sto je bilo neizgradjeno, to je i palo.

Jeste da se ne radi o divljoj gradnji, ali zamisli da Dobrinja nije izgradjena osamdesetih, koliko bi to promijenilo situaciju za vrijeme rata u Sarajevu i sta bi to znacilo za cijelu BiH.

Jedini urabani dijelovi kojima su agresori ovladali u samom pocetku rata su Grbavica (jer su imali zaledjinu Vraca a to je i jedino naselje gdje su bili u vecini, naseljeni odmah nakon onog rata) i centralni dijelovi Opstine Ilidza. Otes je pao naknadno.

Ja nesto ovdje ne kontam najbolje jel ti to kazes da je Dobrinja divlja?! I molim te potkrijepi cinjenicama svoje tvrdnje ??

zzzzz

Post by zzzzz » 19/12/2006 23:59

"Jeste da se ne radi o divljoj gradnji,"

---

Sto se tice cinjenica, ne trebam potkrepljivati svoje tvrdnje o divljim naseljima nikome ko je bio na linijama oko Sarajeva. Sokolje, Mojmilo, Grdonj, Hotonj, su naselja u kojima su bile prve linije odbrane. Da ih nije bilo, te linije bi bile blize gradu

urbanagerila

Post by urbanagerila » 20/12/2006 00:07

zzzzz wrote:

---

Sto se tice cinjenica, ne trebam potkrepljivati svoje tvrdnje o divljim naseljima nikome ko je bio na linijama oko Sarajeva. Sokolje, Mojmilo, Grdonj, Hotonj, su naselja u kojima su bile prve linije odbrane. Da ih nije bilo, te linije bi bile blize gradu

Ako mislis na ove gore navedene nemas nikakve veze sa cinjenicama a ni tvrdnje ti nisu bas solidne .... Mojmilo ako mislis na dio prema brdu tj. vodovodu nisu odbranili lokalci vec ga oslobodili alipasinci i to 07.06.92., na Grdonju su bile picketine koje nisu izlazile dalje od svojih kuca pa su opet raja iz grada dolazila da im cuvaju linije. Hotonj tu i tamo (nema puno divlje gradnje bar ne uz put prema Vogosci) iako linija nije bila u samom Hotonju nego prema Baricama i nize u Ugorskom pa do saobracajnog fakulteta. Za Sokolje ne znam ni gdje je iskreno. Jedini "divljaci" koje priznajem u odbrani su oni iz Buca & Buljakovog potoka koji su cuvali liniju prema Zuci .... I molim te ne lupaj i ne velicaj nesto sto nema veze sa zdravim razumom. :D

zzzzz

Post by zzzzz » 20/12/2006 00:25

urbanagerila wrote:
zzzzz wrote:

---

Ako mislis na ove gore navedene nemas nikakve veze sa cinjenicama a ni tvrdnje ti nisu bas solidne .... Mojmilo ako mislis na dio prema brdu tj. vodovodu nisu odbranili lokalci vec ga oslobodili alipasinci i to 07.06.92., na Grdonju su bile picketine koje nisu izlazile dalje od svojih kuca pa su opet raja iz grada dolazila da im cuvaju linije. Hotonj tu i tamo (nema puno divlje gradnje bar ne uz put prema Vogosci) iako linija nije bila u samom Hotonju nego prema Baricama i nize u Ugorskom pa do saobracajnog fakulteta. Za Sokolje ne znam ni gdje je iskreno. Jedini "divljaci" koje priznajem u odbrani su oni iz Buca & Buljakovog potoka koji su cuvali liniju prema Zuci .... I molim te ne lupaj i ne velicaj nesto sto nema veze sa zdravim razumom. :D

Vidim da si mladjahan, zato ne lupaj bezveze. Nije vrijedno ni odgovora poslije ovih nebuloza.

urbanagerila

Post by urbanagerila » 20/12/2006 02:17

Nebuloza o neplanskim gradnjama ili o odbrani urbanih dijielova grada???
Ja to iz respekta prema starijem ... :D

zzzzz

Post by zzzzz » 20/12/2006 12:44

Bezveze mi je diskutovati s tobom o odbrani Sarajeva nakon izjave da nikad nisi cuo za Sokolje. Razgovarati na tu temu s nekim ko se naslusao prica od rodbine ili starijih poznanika nema smisla.

Sve da su Alipasinci bili heroji za kakve ih ti predstavljas, poenta je u tome da su linije odbarane grada bile na rubovima tih divljih naselja. Znaci sve sto je bilo neizgradjeno to je i palo prije nego sto je rat i poceo. Uz to treba dodati da su ta naselja procentualno dala najvise boraca (u odnosu na broj stanovnika) u Armiji BiH.

To Sokolje, za koje ti nisi ni cuo (ruku na srce, nisam ni ja do rata) je dalo jednog Safeta Zajku a Alipasino Juku Prazinu....ti sad uporedi i vidi ko su bili heroji (ako cemo tvojom logikom porediti doprinos pojedinih dijelova grada)

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 20/12/2006 12:55

Ja bih samo molio da sve alipašince ne personificiramo sa Jukom P.... sjetimo se akcije zauzimanja trolejbuskog okretališta na Mojmilu sa jednom dvocjevkom ,pet pištolja i jednim kalašem.... mislim nisu svi alipašinci isti....

zzzzz

Post by zzzzz » 20/12/2006 13:02

uvjek dobar gost wrote:Ja bih samo molio da sve alipašince ne personificiramo sa Jukom P.... sjetimo se akcije zauzimanja trolejbuskog okretališta na Mojmilu sa jednom dvocjevkom ,pet pištolja i jednim kalašem.... mislim nisu svi alipašinci isti....

Nisam ni rekao da su isti, ali kako ovaj prica ispade da su ljudi iz urbanih dijelova grada isli i branili one na Sokolju (za koje on nije ni cuo a pricao bi o zaslugama u odbrani grada)

Na kraju krajeva, ja nisam ni imao namjeru da se upustam u takve analize ko je najvise dao za odbranu, vec samo govorim da je sreca za Sarajevo da su se sva ta naselja izgradila jer bi u suprotnom obruc bio mnogo uzi i okruzenje bi bilo totalno...ovako smo imali koliko toliko prostora, imali smo taj tunel, Koloniju i Hrasnicu na njegovoj drugoj strani i Igman za ledjima.

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 20/12/2006 13:05

zanimljiva teza :D malo nategnuta

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 20/12/2006 13:07

To sto su se divlja gradnja i linije odbrane potrefile da budu na istome mjestu, dakle rubovima grada, nikako nema relaciju da je divlja gradnja odbranila grad. Siguran sam da je bilo divlje gradnje i na Trebevicu i u Vogosci pa nista.

Mi ovdje ne pricamo da li su se ta naselja trebala izgraditi ili ne nego govorimo vise o urbanistickom aspektu granje i njenoj neukusnosti.

Post Reply