Neko ko je pecao U kanjonu RAKITNICE

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

dzekiii

Neko ko je pecao U kanjonu RAKITNICE

Post by dzekiii » 23/06/2011 22:01

Imal neko da je pecao u kanjonu rakitnice,trebaju mi njegovi utisci savjti,mozda i drustvo da idemo skupa.Ja sam strastveni ribar,itd

CartmanSA

Re: Neko ko je pecao U kanjonu RAKITNICE

Post by CartmanSA » 24/06/2011 14:12

samo sam postavljao samice jer sam isao da hodam kroz kanjon tako da nisam nosio stap a u principu i ne volim pecanje... :)
ako ti nekako mogu pomoci slobodno pitaj... :)

Allen_

Post by Allen_ » 24/06/2011 14:14

kako i kuda je najbolje doci do kanjona rakitnice

kokuz_sa
Been thanked: 5 times

Post by kokuz_sa » 24/06/2011 14:17

http://www.bih-ribolov.com/

pogledaj tu forum sve ces naci sto te zanima

CartmanSA

Post by CartmanSA » 24/06/2011 14:21

Allen_ wrote:kako i kuda je najbolje doci do kanjona rakitnice

zavisi gdje hoces da dodjes... :)

mislim da ti je najlakse ako neces da planinaris, ravno od hotela marshal autom onom cestom... prodjes bijele vode, dodjes do sabica i skrenes desno, predjes most i jos nekih pola kilometra imas skretanje desno koje vodi na jednu livadu... od te livade pregazis raketnicu i ima putic koji te vodi na pocetak kanjona...

pliz nemoj voditi seljake neke tamo jer ce mi pokvariti ugodjaj i nemoj ostavljati smece za sobom :) :bih:

mzungu

Post by mzungu » 24/06/2011 14:33

Bio 1997-me. Autom do sela Bobovice, tad je put bio za terenca, mi smo skoro slomili stojadina do gore. Od sela se spustili do Rakitnice uz pomoc mjestana. Ovaj dio pravo zahtjevan (spustanje niz kanjon bar 45 minuta stazom sirokom 50 cm). Pecali usput od Djurinog mosta uzvodno, na ljeskovom prutu, dva metra silka i udica. Ribe ko salate, bar je tada bilo...pastrmka 100 do 150 gr.
Ostali smo jednu noc. Sve u svemu avantura prava, totalna divljina. volio bih to ponoviti, medjutim ostarilo se, slabo bi se ko od raje sad usudio gore ici ponovo...

P.S. Obavezno ponesi prvu pomoc, i neki serum protiv ujeda zmije, za ne daj Boze

dzekiii

Post by dzekiii » 24/06/2011 18:41

Vidi oako ja imam 21 g i ribolov obozavam.bio sam prosle godine u kanjonu rakitnice,i postoje 3 opcije prva je od sela sabici,ici kroz kanjon,druga iz sela bobovica,i 3 je iz sela lukomir spustiti se dole.Sto se tice kanjona,nevjerovatno prosao sam rijeka i rijeka,i kanjona od neretve pa nadalje.Ali kanjon rakitnice me je fascinirao,takva ljepota,cistina vode,sa svake strane se mozete napiti vode,.ono kako da kazem ima t i tamo pokoji dokaz da ljudi dolaze ali veoma malo.Ja sam krenuo iz sela brda u 3 sata spustio se dole i krenuo kanjonom,nevjerovatno je to potocne passtrmke ima bas dosta,ne preporucujem da se ide sam,posto je teren ruzan treba dosta snage i volje da se covjek krecu kanjonom ne preporucujem onima koji ne vole hodati.Zmija ima stvarno dosta,sto se tice seruma tu nema pomoci serum mora biti na hladnom a kako ga drzati na hladnom kad je dole 30 stepeni temperatura,zato cizme do glave,i nebojte se.Bitno je paziiti ruke gdje se hvatate rukma,a kroz cizme vam ne moze nista,Pecanje riba je bas plasljiva sto se kaze morate zabacivati sa koljena niposto prilaziti vodi jer je to planinska riba voda i osjeti svaki vas korak.Ujtru i po danu najbolje blinker,zuti,i bjeli moze po danu jos moze plovak i crve na to bas ide,predvecer musica naravno to je raj za musicu mirni lijepi limani,brzaci kristalno bistra voda ljepota,pastrmke ima ko salate sto bi rekli samo je treba znati uloviti.Ne isplati se ici preko dana,nista bez nocenja kampovanja,lijepo sator vreca za spavanje,pastrmka na rostilju,i tako.Preporucujem ko zeli nociti,ako ima pistolj ,pusku,ili bar petardi ako nista nema jer je to prava divljina.Ja u zivotu nisam bio na ljepsem mjestu,sokove i to ne nosite na ledima,kupite cedevitu i samo pravite tamo sa vodom,da ne lomite leda.Ja hocu sad opet da idem,samo da nadem nekog da ne idem sam,ali tesko moja generacija kad im spomenes to smiju se neznam zasto.Preporucujem svim istinskim ribarima da odu tamo nece se pokajati,Ako vas jos sta zanima samo pitajte,jos nesto ako spavate u kanjonu morate paziti na nivo vode ukoliko kisa pada,jer lako moze vreca da vam bude mokra.PUNOOO POZZZ

Allen_

Post by Allen_ » 24/06/2011 18:46

CartmanSA wrote:

mislim da ti je najlakse ako neces da planinaris, ravno od hotela marshal autom onom cestom... prodjes bijele vode, dodjes do sabica i skrenes desno, predjes most i jos nekih pola kilometra imas skretanje desno koje vodi na jednu livadu... od te livade pregazis raketnicu i ima putic koji te vodi na pocetak kanjona...

pliz nemoj voditi seljake neke tamo jer ce mi pokvariti ugodjaj i nemoj ostavljati smece za sobom :) :bih:

jesi mi objasnio,,
kako cu do marshala da dodjem

Allen_

Post by Allen_ » 24/06/2011 18:48

dzekiii wrote:Vidi oako ja imam 21 g i ribolov obozavam.bio sam prosle godine u kanjonu rakitnice,i postoje 3 opcije prva je od sela sabici,ici kroz kanjon,druga iz sela bobovica,i 3 je iz sela lukomir spustiti se dole.Sto se tice kanjona,nevjerovatno prosao sam rijeka i rijeka,i kanjona od neretve pa nadalje.Ali kanjon rakitnice me je fascinirao,takva ljepota,cistina vode,sa svake strane se mozete napiti vode,.ono kako da kazem ima t i tamo pokoji dokaz da ljudi dolaze ali veoma malo.Ja sam krenuo iz sela brda u 3 sata spustio se dole i krenuo kanjonom,nevjerovatno je to potocne passtrmke ima bas dosta,ne preporucujem da se ide sam,posto je teren ruzan treba dosta snage i volje da se covjek krecu kanjonom ne preporucujem onima koji ne vole hodati.Zmija ima stvarno dosta,sto se tice seruma tu nema pomoci serum mora biti na hladnom a kako ga drzati na hladnom kad je dole 30 stepeni temperatura,zato cizme do glave,i nebojte se.Bitno je paziiti ruke gdje se hvatate rukma,a kroz cizme vam ne moze nista,Pecanje riba je bas plasljiva sto se kaze morate zabacivati sa koljena niposto prilaziti vodi jer je to planinska riba voda i osjeti svaki vas korak.Ujtru i po danu najbolje blinker,zuti,i bjeli moze po danu jos moze plovak i crve na to bas ide,predvecer musica naravno to je raj za musicu mirni lijepi limani,brzaci kristalno bistra voda ljepota,pastrmke ima ko salate sto bi rekli samo je treba znati uloviti.Ne isplati se ici preko dana,nista bez nocenja kampovanja,lijepo sator vreca za spavanje,pastrmka na rostilju,i tako.Preporucujem ko zeli nociti,ako ima pistolj ,pusku,ili bar petardi ako nista nema jer je to prava divljina.Ja u zivotu nisam bio na ljepsem mjestu,sokove i to ne nosite na ledima,kupite cedevitu i samo pravite tamo sa vodom,da ne lomite leda.Ja hocu sad opet da idem,samo da nadem nekog da ne idem sam,ali tesko moja generacija kad im spomenes to smiju se neznam zasto.Preporucujem svim istinskim ribarima da odu tamo nece se pokajati,Ako vas jos sta zanima samo pitajte,jos nesto ako spavate u kanjonu morate paziti na nivo vode ukoliko kisa pada,jer lako moze vreca da vam bude mokra.PUNOOO POZZZ

svaka cast na objasnjenju

junkers

Post by junkers » 24/06/2011 18:50

dzekiii wrote:Vidi oako ja imam 21 g i ribolov obozavam.bio sam prosle godine u kanjonu rakitnice,i postoje 3 opcije prva je od sela sabici,ici kroz kanjon,druga iz sela bobovica,i 3 je iz sela lukomir spustiti se dole.Sto se tice kanjona,nevjerovatno prosao sam rijeka i rijeka,i kanjona od neretve pa nadalje.Ali kanjon rakitnice me je fascinirao,takva ljepota,cistina vode,sa svake strane se mozete napiti vode,.ono kako da kazem ima t i tamo pokoji dokaz da ljudi dolaze ali veoma malo.Ja sam krenuo iz sela brda u 3 sata spustio se dole i krenuo kanjonom,nevjerovatno je to potocne passtrmke ima bas dosta,ne preporucujem da se ide sam,posto je teren ruzan treba dosta snage i volje da se covjek krecu kanjonom ne preporucujem onima koji ne vole hodati.Zmija ima stvarno dosta,sto se tice seruma tu nema pomoci serum mora biti na hladnom a kako ga drzati na hladnom kad je dole 30 stepeni temperatura,zato cizme do glave,i nebojte se.Bitno je paziiti ruke gdje se hvatate rukma,a kroz cizme vam ne moze nista,Pecanje riba je bas plasljiva sto se kaze morate zabacivati sa koljena niposto prilaziti vodi jer je to planinska riba voda i osjeti svaki vas korak.Ujtru i po danu najbolje blinker,zuti,i bjeli moze po danu jos moze plovak i crve na to bas ide,predvecer musica naravno to je raj za musicu mirni lijepi limani,brzaci kristalno bistra voda ljepota,pastrmke ima ko salate sto bi rekli samo je treba znati uloviti.Ne isplati se ici preko dana,nista bez nocenja kampovanja,lijepo sator vreca za spavanje,pastrmka na rostilju,i tako.Preporucujem ko zeli nociti,ako ima pistolj ,pusku,ili bar petardi ako nista nema jer je to prava divljina.Ja u zivotu nisam bio na ljepsem mjestu,sokove i to ne nosite na ledima,kupite cedevitu i samo pravite tamo sa vodom,da ne lomite leda.Ja hocu sad opet da idem,samo da nadem nekog da ne idem sam,ali tesko moja generacija kad im spomenes to smiju se neznam zasto.Preporucujem svim istinskim ribarima da odu tamo nece se pokajati,Ako vas jos sta zanima samo pitajte,jos nesto ako spavate u kanjonu morate paziti na nivo vode ukoliko kisa pada,jer lako moze vreca da vam bude mokra.PUNOOO POZZZ

salmonidna voda,nesportski je lovit na živi mamac,čak i ako je dozvoljeno,a obično nije.
toliko i bistro

Duhovni Vođa

Post by Duhovni Vođa » 24/06/2011 18:57

junkers wrote:

salmonidna voda,nesportski je lovit na živi mamac,čak i ako je dozvoljeno,a obično nije.
toliko i bistro

nije nigdje dozvoljeno osim u bazenu na ilidži :D

junkers

Post by junkers » 24/06/2011 19:03

Duhovni Vođa wrote:
junkers wrote:

toliko i bistro

nije nigdje dozvoljeno osim u bazenu na ilidži :D

pa dobro ako ćemo sitničarit Grabovičko jezero je u toj kategoriji(tako i naplaćuju dozvole)a dozvoljeno je.shvatio si šta sam rekao u postu prije. :thumbup:

dzekiii

Post by dzekiii » 24/06/2011 20:44

Ovaj slazem se sto se tice zivog mamca.ali drug nema toga mamca niti broja stapova da izlovi ribu na rijeci nekoj,mislim da to nije problem.da bi trebali vise obracati paznju da love mrezama,bombama,strujom,u zadnje vrijeme i HLOROM,e to je problem,a glista crv itd to je nista sta ja mogu ulovit sa stapom ,kad on mrezom ulovi 20 komada,sad pa sad,A sto se se tice dolaska do Marsala,mozes preko lukavice,kroz vojkovice,preko hadzica itd gdje zivis r eci mi i ja cu ti objasnit.Samo pitajte

Mr. Brightside

Post by Mr. Brightside » 24/06/2011 21:11

nadam se da nisi jedan od onih koji bacaju kasikare, na mom omiljenom mjestu u kanjonu :roll:

Mr. Brightside

Post by Mr. Brightside » 24/06/2011 21:14

CartmanSA wrote:

:thumbup:

kokuz_sa

Post by kokuz_sa » 24/06/2011 21:21

dzekiii wrote:Ovaj slazem se sto se tice zivog mamca.ali drug nema toga mamca niti broja stapova da izlovi ribu na rijeci nekoj,mislim da to nije problem.da bi trebali vise obracati paznju da love mrezama,bombama,strujom,u zadnje vrijeme i HLOROM,e to je problem,a glista crv itd to je nista sta ja mogu ulovit sa stapom ,kad on mrezom ulovi 20 komada,sad pa sad,A sto se se tice dolaska do Marsala,mozes preko lukavice,kroz vojkovice,preko hadzica itd gdje zivis r eci mi i ja cu ti objasnit.Samo pitajte

pogledaj malo neretvu..prije je bilo lipljena i mekousne pastrmke kao u prici..al kako ljudi stave lajner i po 4-5 muha odmah,pa crvici i gliste..
neretva mozda jeste velika rijeka al ovo je ribu potamanilo..svaki ribar nek odnese na dan kuci 20 komada i eto manjka ribe..a sada zamisli rakitnica rijeka koja nije bas velika i eto nek svaki dan 10 ljudi lovi po 15 riba na gliste i kola od po 5-6 musica..i za godinu dana neces imat sta uloviti..
ta prica nece se stapom riba izlovit..to macku o rep..

sto se ne spustte do glavaticeva i konjica pa ondje probate zabaciti na crvice i glistu..da vidim ko bi imao mu.. da sada dole ode i tako peca

junkers

Post by junkers » 24/06/2011 21:28

kokuz_sa wrote:
dzekiii wrote:Ovaj slazem se sto se tice zivog mamca.ali drug nema toga mamca niti broja stapova da izlovi ribu na rijeci nekoj,mislim da to nije problem.da bi trebali vise obracati paznju da love mrezama,bombama,strujom,u zadnje vrijeme i HLOROM,e to je problem,a glista crv itd to je nista sta ja mogu ulovit sa stapom ,kad on mrezom ulovi 20 komada,sad pa sad,A sto se se tice dolaska do Marsala,mozes preko lukavice,kroz vojkovice,preko hadzica itd gdje zivis r eci mi i ja cu ti objasnit.Samo pitajte

pogledaj malo neretvu..prije je bilo lipljena i mekousne pastrmke kao u prici..al kako ljudi stave lajner i po 4-5 muha odmah,pa crvici i gliste..
neretva mozda jeste velika rijeka al ovo je ribu potamanilo..svaki ribar nek odnese na dan kuci 20 komada i eto manjka ribe..a sada zamisli rakitnica rijeka koja nije bas velika i eto nek svaki dan 10 ljudi lovi po 15 riba na gliste i kola od po 5-6 musica..i za godinu dana neces imat sta uloviti..
ta prica nece se stapom riba izlovit..to macku o rep..

sto se ne spustte do glavaticeva i konjica pa ondje probate zabaciti na crvice i glistu..da vidim ko bi imao mu.. da sada dole ode i tako peca

:thumbup:

čuo sam za struju,mreže i hlor,a ovo neće se riba izloviti štapom na ovakvim vodama je šuplja samo takva.ne kritikujem nikoga ali na takvim vodama masa ribe koja se i uhvati sportski bude ispod mjere.
dzekii- bistro ,ovo je sve bilo dobronamjerno :)

dzekiii

Post by dzekiii » 24/06/2011 21:37

Ja uvazavam svacije misljenje normalno da smo razlicitih stavova svi mi,i nebi valjalo da smo svi isti.Haj ti meni reci ko ce svaki dan ulovit 10 komda pa odemo 100 puta pa nista ne ulovimo ne radi riba jedonstavno velika ,mala voda,mutana ono.Znate li gdje je mjesto ulog ili luko naa neretvi,E pecamo tu vjecito,i svaki ce ti mjestan reci ovo,bombe,struja pobise sve,pobise sve oni isti sto to pricaju.Ja najvise lovim na musicu iskreno 3 musice vezem,i to je to.A na tome mjestu ove godine ne mozemo da ulovimo 5 komada za citav dan dvojca nas.Glavaticevo je napadnuto to nema sta jarane pa tamo svaki dan visi 10 ljudi.A rakitnicu nikad na stap nece moci poloviti ribu,ali zato seljacine koriste hlr i slicno.Postavit cu slike od prosle sedmice neretva,5 komada za citav dan.

kokuz_sa

Post by kokuz_sa » 24/06/2011 21:46

onaj ko peca na pomenute nacine se nikako ne moze nazvat niti sportskim ribolovcem niti zaljubljenikom u ribolov..te osobe su krivolovci..i u 99% slucajeva ti ljudi ne postuju ni kada je lovostar ribe radi mrijesta,niti postuju minimalne mjere koje riba mora da ima da s emoze uzeti iz rijeke..a ne postuju ni broj riba koji se zakonski moze odnijeti u jednom danu..

nasem narodu je najlakse sjest i pricat kako je nekada u rijekama bilo ribe kao u prici..a onda se sprijemi u ode na rijeku i zabaci glistu na mjesto gdje se riba mrijesti dok je u lovostaju
i tako uniste maticna jata koja odrzavaju rijeku..
daj ti nasim ribolovcima da napune 5 velikih skrinja ribom nema veze sto ribe nece bit u rijeci..a najgore je sto ribe od 10cm nose kuci u ogromnoj kolicini :x

zato u proslom postu navedoh glavaticevo i konjic..ljudi su sada krenuli sve iznova napravili idealna mjesta za ribolov,sprijecili krivolov..sada su kazne jako velike..za 1kg sarana se placa kazna mislim od 2000KM ..
a i evo malo o krivolovu ovih dana sto je bilo akcija

http://www.youtube.com/watch?v=kCfcHRo_ ... dded#at=26

http://www.youtube.com/watch?v=S2JVi8lp ... r_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=31OhGOoM ... r_embedded
zaplijena camca krivolovaca

mzungu

Re: N eko ko je pecao U kanjonu RAKITNICE

Post by mzungu » 24/06/2011 21:49

@dzekiii,

Ja kako vidim ti ne trebas savjet oko Rakitnice, kako, gdje? (mislim bar kako vidim iz ovog ti drugog posta) Vec nemas ekupu za reprizu :D

Nego, uzdaj se ti u se i svoje kljuse....tako cu i ja kad u Bosnu prihajam sljedeci put. Ko hoce hoce, a ko nece falit nece :)

kokuz_sa

Post by kokuz_sa » 24/06/2011 21:51

dzekiii wrote:Ja uvazavam svacije misljenje normalno da smo razlicitih stavova svi mi,i nebi valjalo da smo svi isti.Haj ti meni reci ko ce svaki dan ulovit 10 komda pa odemo 100 puta pa nista ne ulovimo ne radi riba jedonstavno velika ,mala voda,mutana ono.Znate li gdje je mjesto ulog ili luko naa neretvi,E pecamo tu vjecito,i svaki ce ti mjestan reci ovo,bombe,struja pobise sve,pobise sve oni isti sto to pricaju.Ja najvise lovim na musicu iskreno 3 musice vezem,i to je to.A na tome mjestu ove godine ne mozemo da ulovimo 5 komada za citav dan dvojca nas.Glavaticevo je napadnuto to nema sta jarane pa tamo svaki dan visi 10 ljudi.A rakitnicu nikad na stap nece moci poloviti ribu,ali zato seljacine koriste hlr i slicno.Postavit cu slike od prosle sedmice neretva,5 komada za citav dan.

jedno pitanje..imas li i placas li dozvolu za ribolov?
jesi li ikad procitao zakon o slatkovodnom ribarstvu

sto se tice glavaticeva..ono je oporavljeno i to jako..
3 revira koja su musicarska su poribljena sa 6000 komada potocne pastrmke
uskoro poribljavanje sa mekousnom i glavaticom..
+ sto je napravljen spinn revir koji ce da bude poribljen sa puno vise komada ribe..
sada su svakodnevne kontrole ribocuvara i ni muha im ne prodje da ne kontrolisu i da ne kazne one koje zateknu u krivolovu..pise se kazna oduzima pribor..

dzekiii

Post by dzekiii » 24/06/2011 21:55

Ovo sam stavio neke slike od prosle sedmice gdje smo ja i stari pecali na Neretvi mjesto LUKO

junkers

Post by junkers » 24/06/2011 21:57

dzekiii wrote:Ja uvazavam svacije misljenje normalno da smo razlicitih stavova svi mi,i nebi valjalo da smo svi isti.Haj ti meni reci ko ce svaki dan ulovit 10 komda pa odemo 100 puta pa nista ne ulovimo ne radi riba jedonstavno velika ,mala voda,mutana ono.Znate li gdje je mjesto ulog ili luko naa neretvi,E pecamo tu vjecito,i svaki ce ti mjestan reci ovo,bombe,struja pobise sve,pobise sve oni isti sto to pricaju.Ja najvise lovim na musicu iskreno 3 musice vezem,i to je to.A na tome mjestu ove godine ne mozemo da ulovimo 5 komada za citav dan dvojca nas.Glavaticevo je napadnuto to nema sta jarane pa tamo svaki dan visi 10 ljudi.A rakitnicu nikad na stap nece moci poloviti ribu,ali zato seljacine koriste hlr i slicno.Postavit cu slike od prosle sedmice neretva,5 komada za citav dan.

nema ljutnje,samo smo malo razmijenili mišljenja,pričali o mamcima(nedozvoljenim),dozvoljenoj mjeri,broju koji se može ponijeti...

dzekiii

Post by dzekiii » 24/06/2011 21:59

Ma joj neznam sta da ti kazem,ja zivivim pored jedne rijeka u sarajevu ,i muka mi je kad odem navecer da malo ubijem vrijeme i kad vidim da nose kuci klijenove,sape,od 10ili 15 cm Zeljeznica je u pitanju niti ima cuvara niti ista,pjesak se kopa od jednog toka su napravili 5 i tako sramota.Ova zemlja je katastrofa,dozvolu platim ovako na zeljeznici gore iznad vojkovica 10 km dnevna i tako

Post Reply