neko banalno finansijsko pitanje!?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

neko banalno finansijsko pitanje!?

Post by corolla02 » 30/08/2009 00:07

OK, evo vidim svi se vrtimo ovdje pa da pitamo nase gradjane u SAD i dalje, kad obicno kupujete neke sitnice hrana, odjeca ili mozda neki TV ili slicno, koji method placanja najcesce koristite, jel to kesh, credit card, debit card, check bookss..
Licno, maksimalno gledam da koristim CC, a vi?
:D

PS
ukoliko neko zeli da i ostala finansijsa pitanja pretrazi i razmijeni iskustva oko kupovine kuce, placanja kirije, auta, putovanja, odmori, skolarine ili bilo sta drugo,tj. kako kraj s krajom sastavljate u dijaspori, bujrum koristite zidove ovog topica!

egiE

Re: neko banalno finansijsko pitanje!?

Post by egiE » 31/08/2009 03:08

Debit Card. :-D Nema kamata a ni "siće" po džepovima.

melb26sa

Post by melb26sa » 31/08/2009 03:38

egiE wrote:Debit Card. :-D Nema kamata a ni "siće" po džepovima.

:thumbup:

Ja_Ja
Has thanked: 13 times
Been thanked: 4 times

Post by Ja_Ja » 31/08/2009 03:58

Koristim kreditnu karticu koliko je to moguce vise. Nacin na koji je koristim je nesto vec drugo. Ono sto radim jeste da imam 3 kreditne kartice preko kojih placam tri grupe racuna. Prva grupa su hrana i ostale kucanske potrebstine, druga grupa su mjesecni racuni i treca grupa su ostale stvari (ukljucujuci gorivo itd.). Sve tri kartice rade po sistemu poena gdje skupljam poene na potrosene dolare. Ono sto radim jeste da nakon sto svi racuni "legnu"automatski prebacim novac sa tekuceg racuna na kreditnu karticu dovodeci ga ispod $50 i izbjegavajuci ogromnu kamatu. Ovako vec radim tri godine i vec sam dva puta imao dovoljno poena da letim iz STL do Majamija, i STL-LA, plus sto sam na te poene uzimao hrpu drugih stvari. Kreditni limit na dvije kartice je otisao sa 2500 na 19000 a na trecoj sa 6000 na 30000 dolara. Kreditna historija isto tako je skoro 800 a tek mi je 25 godina (oni koji zive u USA znaju da su to godine u kojima se vecina josh uvijek izvlaci iz kredita za skolu).

Kada dodje do samih kreditnih kartica one su dobre sve do onog momenta dok se ljudi ne zanesu njima i pocnu da zive van svojih mogucnosti. Jednom kada se to desi onda se treba vaditi godinama. Ovo sto ja radim u kreditnim krugovima se zove "death beat" tj. osoba koja koristi kreditnu karticu ali banka koja je izdala karticu nema zaradu na njoj jer nema velikog balansa na njoj a posto uvijek ima izmedju 25-50 dolara oni moraju da to prijave kreditnim biroima sto opet dovodi do toga da moj kreditni "skor" raste.

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

Post by corolla02 » 31/08/2009 04:11

Ja_Ja wrote:Koristim kreditnu karticu koliko je to moguce vise. Nacin na koji je koristim je nesto vec drugo. Ono sto radim jeste da imam 3 kreditne kartice preko kojih placam tri grupe racuna. Prva grupa su hrana i ostale kucanske potrebstine, druga grupa su mjesecni racuni i treca grupa su ostale stvari (ukljucujuci gorivo itd.). Sve tri kartice rade po sistemu poena gdje skupljam poene na potrosene dolare. Ono sto radim jeste da nakon sto svi racuni "legnu"automatski prebacim novac sa tekuceg racuna na kreditnu karticu dovodeci ga ispod $50 i izbjegavajuci ogromnu kamatu. Ovako vec radim tri godine i vec sam dva puta imao dovoljno poena da letim iz STL do Majamija, i STL-LA, plus sto sam na te poene uzimao hrpu drugih stvari. Kreditni limit na dvije kartice je otisao sa 2500 na 19000 a na trecoj sa 6000 na 30000 dolara. Kreditna historija isto tako je skoro 800 a tek mi je 25 godina (oni koji zive u USA znaju da su to godine u kojima se vecina josh uvijek izvlaci iz kredita za skolu).

Kada dodje do samih kreditnih kartica one su dobre sve do onog momenta dok se ljudi ne zanesu njima i pocnu da zive van svojih mogucnosti. Jednom kada se to desi onda se treba vaditi godinama. Ovo sto ja radim u kreditnim krugovima se zove "death beat" tj. osoba koja koristi kreditnu karticu ali banka koja je izdala karticu nema zaradu na njoj jer nema velikog balansa na njoj a posto uvijek ima izmedju 25-50 dolara oni moraju da to prijave kreditnim biroima sto opet dovodi do toga da moj kreditni "skor" raste.

Ma svaku ti rijec potpisujem, ja istu strategiju koristim, samo sto uzimam cash umjesto free flying miles. Imam 2 CC koje koristim koliko got mogu, Discover i Chase Freedom.
Takodjer, tvoja kreditna historija od nekih 800 je gotovo sami plafon, svaka cast!
:thumbup:

Fadila
Location: Hvala SA-X na gostoprimstvu, koment #72 je moj zadnji koment.

Post by Fadila » 31/08/2009 06:31

corolla02 wrote:OK, evo vidim svi se vrtimo ovdje pa da pitamo nase gradjane u SAD i dalje, kad obicno kupujete neke sitnice hrana, odjeca ili mozda neki TV ili slicno, koji method placanja najcesce koristite, jel to kesh, credit card, debit card, check bookss..

PS
ukoliko neko zeli da i ostala finansijsa pitanja pretrazi i razmijeni iskustva oko kupovine kuce, placanja kirije, auta, putovanja, odmori, skolarine ili bilo sta drugo,tj. kako kraj s krajom sastavljate u dijaspori, bujrum koristite zidove ovog topica!

Ja samo koristim EBT card, zivim u svom RV-iju kojeg sam dobila na lutriji, koji mi ujedno sluzi kao moje radno mjesto, a i za putovanje do prve livade i releksaciju uz cvrkut ptica. :D :bih: :run:

PS
samo se salim, koristim debit i kesh u prodavnicama, checkove za placanje racuna, pay-pal za net, kuca i auto isplaceni, kredita drugih, ni CC nemam, odem na more svake druge godine... :zjev:

corolla02

Post by corolla02 » 31/08/2009 13:58

Fadila wrote:
corolla02 wrote:OK, evo vidim svi se vrtimo ovdje pa da pitamo nase gradjane u SAD i dalje, kad obicno kupujete neke sitnice hrana, odjeca ili mozda neki TV ili slicno, koji method placanja najcesce koristite, jel to kesh, credit card, debit card, check bookss..

PS

Ja samo koristim EBT card, zivim u svom RV-iju kojeg sam dobila na lutriji, koji mi ujedno sluzi kao moje radno mjesto, a i za putovanje do prve livade i releksaciju uz cvrkut ptica. :D :bih: :run:

PS
samo se salim, koristim debit i kesh u prodavnicama, checkove za placanje racuna, pay-pal za net, kuca i auto isplaceni, kredita drugih, ni CC nemam, odem na more svake druge godine... :zjev:

Mashalah Mashalah, i sve nam lose u SAD..

ofr

Post by ofr » 31/08/2009 14:08

Fadila wrote:

PS

PS

You're unbelievable :D (još mi samo reci da si od Majamija) :D

corolla02

Post by corolla02 » 31/08/2009 16:01

@fadila
buduci da ti ocigledno imas visaka novca momentalno :D , pa evo ti link gdje mozes visak pohraniti, ako zelis, inace ja imam account sa njima vec 2 godine i zadovoljan samm..

http://www.alliantcreditunion.org/depos ... arsavings/

Fadila
Location: Hvala SA-X na gostoprimstvu, koment #72 je moj zadnji koment.

Post by Fadila » 31/08/2009 17:49

corolla02 wrote:@fadila
buduci da ti ocigledno imas visaka novca momentalno :D , pa evo ti link gdje mozes visak pohraniti, ako zelis, inace ja imam account sa njima vec 2 godine i zadovoljan samm..

http://www.alliantcreditunion.org/depos ... arsavings/

Ma jok ba nemam nista ustedzeno, svi novci osli na kucu i kola iako je kuca kupljena za niskih 42 hiljade u opasnom gradskom naselju, na kojoj malo pa malo moram nesto popravljati (placati radnu snagu jer sam zensko), a kola su stara od 1997 kupljena prije 5 godina za 6 hiljada, ali me sluze dobro, samo placam mjenjanje ulja, kocnice i gume, za sad nema vecih problema preso 145 hiljada majli. Sve sto zaradim je za vec sracunuto gdje ide sta i koliko mogu da stavim na stranu da ustedim sebi za godisnji odmor svake dvije godine, zato kazem nemam dovoljno da sebi priustim bas ono dobar zdravstveni koji kosta 350$ , jer kad sve poplacam plus hrana, pice, gorivo, po koji izlazak u bioskop ostane mi izmedzu 150-175 dolara mjesecno koje namjenim za svoj godisnji, znaci kad bi se odrekla godisnjeg opet mi fali jos 200$ da placam zdravstveno osiguranje i dental . Pored toga svega, posaljem i novca u BiH materi, sestri i rodbini. Ali hvala ti na info. :)

thatsonlyme

Post by thatsonlyme » 20/09/2009 22:41

rijetko koristim kes, mada uvijek nosim $50-$100 u kesu tek da se nadje. uglavnom koristim kreditne kartice koje na kraju mjeseca u cjelosti vratim. tek da me banke ne bi gledale kao "dead beat" s vremena na vrijeme ostavim mali balance na karticama, tek da i oni nesto zarade. kredit na auto sam skoro otplatio za godinu dana sto je podiglo moj kreditni skor znacajno, a samim tim i kredit limit na karticama. visok limit i dobar skor znaci puno u mnogim zivotnim situacijama.
posto sam sad u proceduri za deportaciju, sve ide na kreditne kartice. ako uspijem srediti status, sve cu fino otplatiti, a ako ne... sta ja tu mogu, nek' banke ganjaju imigraciono da im vrati :-)

jefferson

Post by jefferson » 21/09/2009 01:01

Ma debit, i za neke vece racune CC, ali to je zbog flying miles. Vec sam imao besplatnu kartu do BiH, i ako bog da opet iduce godine.
Imam dvije CC, sto je malo, s obzirom da sam student, ali posto sam student neki dugovi se ne mogu izbjeci, ali sve je u granicama normale. Zbog toga imam nadprosjecnu kreditnu istroiju, sto mi je extra znacilo kada sam mjenjao auto. Uglavnom za nekog ko zivi s primanjima s kojim se jedva nekako sastavlja kraj s krajem (sto ustavri znaci da si na nuli na kraju mjeseca) super je. Nema se student loans tako da ce dugovi nakon ove jebene, preduge skole, biti minimalni!

exliberal

Post by exliberal » 01/10/2009 05:22

interac samo za manje iznose sve preko 100 CC.
Nego da vas nesto pitam kako deverate sa kamatama na CC.
Ja ih imam 5 ali korisitm samo dvije ( platinaste Amex i MC) i na njima imam kamatu 9% i 11% sa 2% cash back...sve dok danas nisam dobio novu chip cc za visu od RBC i kazu mi kamata prime + 5%....ja ih nazovem prvo da ih pitam sto mi salju karticu a zadnji put sam je koristio prije 3 godine...znate nama je stalo do good customers i ostala sranja...rekoh koliko je kamata...na zvanicnim dokumentima (naravno small print :D ) stoji 19% a na prednjoj strani prime +5...koliko je ustvari kamata da kupovine....7.25% !...tacno kao sto pise na prednjoj strani....no time limit... :D
Primjetio sam da cu poceli da skidaju kamate na CC i to bez da ih zoves.

corolla02

Post by corolla02 » 01/10/2009 16:25

exliberal wrote:interac samo za manje iznose sve preko 100 CC.
Nego da vas nesto pitam kako deverate sa kamatama na CC.
Ja ih imam 5 ali korisitm samo dvije ( platinaste Amex i MC) i na njima imam kamatu 9% i 11% sa 2% cash back...sve dok danas nisam dobio novu chip cc za visu od RBC i kazu mi kamata prime + 5%....ja ih nazovem prvo da ih pitam sto mi salju karticu a zadnji put sam je koristio prije 3 godine...znate nama je stalo do good customers i ostala sranja...rekoh koliko je kamata...na zvanicnim dokumentima (naravno small print :D ) stoji 19% a na prednjoj strani prime +5...koliko je ustvari kamata da kupovine....7.25% !...tacno kao sto pise na prednjoj strani....no time limit... :D
Primjetio sam da cu poceli da skidaju kamate na CC i to bez da ih zoves.

Nista novo, to se zove konkurencija

Skontali su te ko pozitivnog consumera ti iz Royal Bank of Canada, inace banke sad vode rat za one koji ce im sigurno zajamljeni $$$ da vratite, te sad hoce da te zadrze pa ti izdaju novu karticu ili snizavaju ti kamatu, koju opet mozes izbjeci ako hoces da je ne placas!
Takodjer ako nemaju problema sa tobom, cesto i sam poziv nekoj od kartica moze pomoci da ti snize kamatu, povecaju kreditni limit, oslobode zakasnjelog paymenta, itd itd.

PS
bas kao i ti imam kamaru CC ali samo koristim 2 i naravno ne placam kamatu, tj. i ne znam kolika mi je kamata uopste, kao ni godisnji fee, jer je to moj izbor!

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 01/10/2009 16:47

Ja_Ja wrote:Koristim kreditnu karticu koliko je to moguce vise. Nacin na koji je koristim je nesto vec drugo. Ono sto radim jeste da imam 3 kreditne kartice preko kojih placam tri grupe racuna. Prva grupa su hrana i ostale kucanske potrebstine, druga grupa su mjesecni racuni i treca grupa su ostale stvari (ukljucujuci gorivo itd.). Sve tri kartice rade po sistemu poena gdje skupljam poene na potrosene dolare. Ono sto radim jeste da nakon sto svi racuni "legnu"automatski prebacim novac sa tekuceg racuna na kreditnu karticu dovodeci ga ispod $50 i izbjegavajuci ogromnu kamatu. Ovako vec radim tri godine i vec sam dva puta imao dovoljno poena da letim iz STL do Majamija, i STL-LA, plus sto sam na te poene uzimao hrpu drugih stvari. Kreditni limit na dvije kartice je otisao sa 2500 na 19000 a na trecoj sa 6000 na 30000 dolara. Kreditna historija isto tako je skoro 800 a tek mi je 25 godina (oni koji zive u USA znaju da su to godine u kojima se vecina josh uvijek izvlaci iz kredita za skolu).

Dobar si, samo tako nastavi. Amerika je jednostavna zemlja, oni koji to skontaju mogu dobro da zive.
Sto se tice placanja, samo naseg bricu placam u kesu, sve ostalo CC. Stvar je u tome da mjescni balans odmah otplatim, tak da nikada ne placam kamate na CC. CC su dobra stvar ko zna sa njima raditi, tako da sve sto sam pokupovao sa kupio na CC, jer su me zasipali sa ponudama tipa 12 mjeseci bez kamate, obicno bih iskoristio taj promotional period, otplatio sto sam imao i ugasio CC. Trenutno imam sam 2 Amex i Discovery, uglavnom koristim Amex, 3% nazad na gorivo i putovanja, 2% restorani, 1% sve ostalo, ali kao sto rekoh svaki mjesec otplatim do daske, kamate ne placam nikome samo oni meni mogu da plate.
Sto se tice toga da CC kompanije ne zaradjuju na tebi varas se, svaki puta kada platis nesto CCjem, trgovina/firma gdje si napravio transakciju ne dobija 100% love od te transakcije, jedan procenat ide CC kompaniji (tako da vjeruj me oni zaradjuju i na tome). Procenti koje CC naplacuju firmama su razliciti, znam da American Express ima najvisi, tako da cesto puta mozes vidjeti da neke firme/ radnje ne primaju Amex, razlog je upravo taj (previsoka marza).

corolla02

Post by corolla02 » 01/10/2009 17:02

@detroit
Slazem se sa tvojim postom. Takoder, sa Discover CC cesto neces naci mogucnost da platis, upravo zbog te maltretraze nekog malog businessa sa Discover transakcijama. I da, ne idem u nase trafike osim ako moram upravo iz tog razloga sto imaju neki svoj minimum da potrosis prije vec si u mogucnosti da provuces svoju kreditnu karticu.

Cash is King!
pozz :D

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 01/10/2009 17:22

Slazem se Cash is King, ali ako ga drzis u svojim rukama. Prema tome svaki puta kada mozes da platis nesto na beskamatnu otplatu, uzmi to sacuvaj cash na svom racunu. Jedino placaj u cashu ako za to dobijas popust (veoma rijetko), drugo koristi cash back kartice, jer faktici tu vec dobijas popust na svaku kupovinu. Za jedno domacinstvo koje potrosi izmedju 20-30 hiljki sam na kucne rashode godisnje to ti je oko $400-$600 na kraju godine koje ti posalju kao cestitku. Mnogo raje kaze ma ne bih se ja zajebavo sa time, ali kada ih pitas pitanje tipa "Kada vidis destku na cesti bi li se sageo da je pokupis", obicno kazu sta sageo, ma skocio bih za peticu a kamoli desetku. E onda, sta bi uradio za par stoja je moje pitanje.
Treca stvar, uvijek budi onaj koji kontrolise CC, ne dozvoli da one kontrolisu tebe. Znaci ne dozvoli da te CC kompanije deru sa kamatama koje nisu normalne, ako sve ovo radis Life is Good.

Op3r4t0r

Post by Op3r4t0r » 01/10/2009 17:40

Vidi sto se ovi bushovci razbacuju karticama :D

exliberal

Post by exliberal » 01/10/2009 18:03

detroit-mercy wrote:

Dobar si, samo tako nastavi. Amerika je jednostavna zemlja, oni koji to skontaju mogu dobro da zive.
Sto se tice placanja, samo naseg bricu placam u kesu, sve ostalo CC. Stvar je u tome da mjescni balans odmah otplatim, tak da nikada ne placam kamate na CC. CC su dobra stvar ko zna sa njima raditi, tako da sve sto sam pokupovao sa kupio na CC, jer su me zasipali sa ponudama tipa 12 mjeseci bez kamate, obicno bih iskoristio taj promotional period, otplatio sto sam imao i ugasio CC. Trenutno imam sam 2 Amex i Discovery, uglavnom koristim Amex, 3% nazad na gorivo i putovanja, 2% restorani, 1% sve ostalo, ali kao sto rekoh svaki mjesec otplatim do daske, kamate ne placam nikome samo oni meni mogu da plate.
Sto se tice toga da CC kompanije ne zaradjuju na tebi varas se, svaki puta kada platis nesto CCjem, trgovina/firma gdje si napravio transakciju ne dobija 100% love od te transakcije, jedan procenat ide CC kompaniji (tako da vjeruj me oni zaradjuju i na tome). Procenti koje CC naplacuju firmama su razliciti, znam da American Express ima najvisi, tako da cesto puta mozes vidjeti da neke firme/ radnje ne primaju Amex, razlog je upravo taj (previsoka marza).

igrom slucaja znam koliko kartice uzimaju od prodavaca.
MC i Visa uzimaju 2.04 ili 2.08 % od ukupnog iznosa i izvrse transfer novca u roku 10 dana dok Amex uzima malo vise 2.14 % ali pare prebaci nakon 3 sedmice. Vecini prodavnica to zadrzavanje 3 sedmice neodgovara jer nemogu da zatvore knjige na kraju mjeseca/fiskalne godine. Nije problem u procentu. Ovi procenti su bili manji prije par mjeseci kad su podignuti ( bili su 1.98 i 2.08 koliko me sjecanje sluzi)
A to sto se tice marze...pogledaj cijene kad proizvodi tek dodju ( najbolje se vidi na garderobi)..cijena je recimo 100$ za par sedmica ide snjizenje od 40% da bi na kraju na to snizenje dali 50% off ....da bi na kraju platio 30$...a i to moze ici jeftinije

corolla02

Post by corolla02 » 01/10/2009 18:13

detroit-mercy wrote:Slazem se Cash is King, ali ako ga drzis u svojim rukama. Prema tome svaki puta kada mozes da platis nesto na beskamatnu otplatu, uzmi to sacuvaj cash na svom racunu. Jedino placaj u cashu ako za to dobijas popust (veoma rijetko), drugo koristi cash back kartice, jer faktici tu vec dobijas popust na svaku kupovinu. Za jedno domacinstvo koje potrosi izmedju 20-30 hiljki sam na kucne rashode godisnje to ti je oko $400-$600 na kraju godine koje ti posalju kao cestitku. Mnogo raje kaze ma ne bih se ja zajebavo sa time, ali kada ih pitas pitanje tipa "Kada vidis destku na cesti bi li se sageo da je pokupis", obicno kazu sta sageo, ma skocio bih za peticu a kamoli desetku. E onda, sta bi uradio za par stoja je moje pitanje.
Treca stvar, uvijek budi onaj koji kontrolise CC, ne dozvoli da one kontrolisu tebe. Znaci ne dozvoli da te CC kompanije deru sa kamatama koje nisu normalne, ako sve ovo radis Life is Good.

Eh upravo ovo zadnje je karta na koju sve banke/CC igraju. Hoce da se izgubis u racunu i onda da zive kao paraziti sa tvoje koze. Licno nemam problema jer sam limitirao svoju uptrebu sa X kartice na samo dvije koje mi vracaju sa "cash back" programom ali ako ne vodis racuna i nemas mjere pokazat ce ti "kako Musa jarca dere", odnosno X ljudi su njihove zrtve. Pored tog, sa karticama se vise i potrosi (internet, impulsive shopping) jer nemas taj osjecaj kad provlacis CC kao u slucaju koristenja sa cashom, tako da je teze tu biti disciplinovan.

Takodjer sam zagovornik da taj cash koji ne koristis gleads da ga nekako "obrces", pa da te pare rade za tebe a ne ti za pare kosto je vecina ljudi, ako je toizvodljivo.

@Op3....
samo za tvoju informaciju: Bush je davno "sljego" sa vlasti!

Abacija

Post by Abacija » 02/10/2009 10:59

Jel' vi Ameri to placate hranu s kreditnim karticama? :shock: :?:

exliberal

Post by exliberal » 02/10/2009 15:33

Abacija wrote:Jel' vi Ameri to placate hranu s kreditnim karticama? :shock: :?:

Abacija jedna stvar koju sam ja pokusavao objasnit ljudima u Sarajevu je da nije najpametnije koristit CC da bi se uzela gotovina sa automata. Vecina mojih prijatelja kaze sto da idem u prodavnicu i placam karticom kad mogu uzet gotovinu sa automata i platit odmah. Problem je da kad uzimas gotovinu odmah ti krece obracun kamate i dosta cesto kamata za gotovinu je veca od kamate za robnu kupovinu. Ovdje ljudi placaju jutarnje kafe sa CC da nekazem ostalo , ja licno to neradim ali znam ih bruku koji to praktikuju..(ja se nesjecam kad sam zadnji put platio gorivo gotovinom..cak i kad sipam u vespu i racun je 5 $...ubaci karticu u pumpu i gotovo.....) Neki zato sto nece da nose gotovinu, neki sto skupljaju air miles za sve kupovine ili sto dobijaju cash back ...jebiga ako imas cash back 2% na sve transakcije i ti mjesecno napravis 1000 na kartici znaci 20 $ ti je nazad..pomnozi sa 12 ..240...ok nije neka para ali skupi se...bolje 240 nazad nego 240 platit kao kamatu na podizanje gotovine

Abacija

Post by Abacija » 03/10/2009 14:48

exliberal wrote:

Abacija jedna stvar koju sam ja pokusavao objasnit ljudima u Sarajevu je da nije najpametnije koristit CC da bi se uzela gotovina sa automata. Vecina mojih prijatelja kaze sto da idem u prodavnicu i placam karticom kad mogu uzet gotovinu sa automata i platit odmah. Problem je da kad uzimas gotovinu odmah ti krece obracun kamate i dosta cesto kamata za gotovinu je veca od kamate za robnu kupovinu. Ovdje ljudi placaju jutarnje kafe sa CC da nekazem ostalo , ja licno to neradim ali znam ih bruku koji to praktikuju..(ja se nesjecam kad sam zadnji put platio gorivo gotovinom..cak i kad sipam u vespu i racun je 5 $...ubaci karticu u pumpu i gotovo.....) Neki zato sto nece da nose gotovinu, neki sto skupljaju air miles za sve kupovine ili sto dobijaju cash back ...jebiga ako imas cash back 2% na sve transakcije i ti mjesecno napravis 1000 na kartici znaci 20 $ ti je nazad..pomnozi sa 12 ..240...ok nije neka para ali skupi se...bolje 240 nazad nego 240 platit kao kamatu na podizanje gotovine

Ma nije do vas potrosaca nego do sistema sa kreditnim karticama. To bi bilo isto ko kad bi ja kod Merse u granapu kupovao namirnice na kredu i onda na kraju mjeseca ona meni vrati 2% od ukupnog racuna. :-)

A vi iskoristavajte gdje god postoji mogucnost ustede ili profita. ;-)

exliberal

Post by exliberal » 03/10/2009 15:52

Abacija wrote:
exliberal wrote:

Ma nije do vas potrosaca nego do sistema sa kreditnim karticama. To bi bilo isto ko kad bi ja kod Merse u granapu kupovao namirnice na kredu i onda na kraju mjeseca ona meni vrati 2% od ukupnog racuna. :-)

A vi iskoristavajte gdje god postoji mogucnost ustede ili profita. ;-)

Takav je cijeli sistem, ne samo kartice...kad kupujes auto novo ili polovno nikad neplacas cijenu koja je stavljena na sofersajbu...koliko je auto...recimo 20000 ....jest fino jesam zainteresovan ali necu da platim 20000...ponudis 18000 nadjete se na 18700....ovdje je sve na cjenkanje
mislim nemozes se cjenkat na hranu ili garderobu ali te stvari imaju rasprodaje non stop pa nije problem

corolla02

Post by corolla02 » 13/10/2009 03:06

corolla02 je napisao/la:
ljubav_aha je napisao/la:
corolla02,auto nikad nije bilo investicija koja se isplati

Tu si upravu, niko ne stavlja auto kao asset na svoju listu ali eto nemoze se ni bez auta!
Inace najbolja kupovina auta staro neke 2-3 godine, cash ili credit opcija, lease gotovo nikako, ali eto do tebe je

tu sam opciju vec kesirala,dragom Bogu hvala

Ja bih prihvatio to auto samo kad mu prodje lease ugovor, tj. neka neko drugi plati onu pocetnu cijenu kad je lease sklopljen koja je najcesce mnogo skuplja, nego nakon tri godine kad lease isteknee..

jos nesto, auta sa leasinga se najcesce prodaju pod "certified"

Post Reply