NEKA JE MIR I SPAS NA VAS!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
vonBosnae

#1 NEKA JE MIR I SPAS NA VAS!

Post by vonBosnae » 02/09/2005 08:14

cao,zdravo,vozdra,đesi,gdje si,haug,sta ima,nabaci je,pozdravljam,kako ste..............

Ovu su sve neki kvazi pozdravi kod nekih Bosanaca-muslimana kojima očito nije jasno da su duzni(obavezni) kao muslimani kao pripadnici jedinstvenog ummeta koji broji preko milijardu pripadnika,pozdravljati se isto tako jedinstvenim pozdravom SELAMOM.
Esselamun alejkum!
We alejkumus selam.
Ima li ljepšeg pozdrava?
Ama nema,ovo je pozdrav kojim se meleci(anđeli) pozdravljaju,ovo je pozdrav stanovnika dženneta.
Ovo je pozdrav kojeg nam poslanik imperativno naređuje,a on je naš uzor mi smo njegovi sljedbenici.
Da ne govorimo o njegovom veličanstvenom značenju:NEKA JE MIR I SPAS NA VAS!
Pa dragi Bosanci pripadnici islamskog ummeta:NEKA JE MIR I SPAS NA VAS.
I morate priznati da ESSELAMUN ALEJKUM fonetički zvuči nekako jako,pogotovo u usporedbi sa otrcanim ćao,zdravo.....
Završiću sa konstatacijom moje prijateljice inače modne kreatorke sa univerzitetskom diplomom iz Beča:
SELAM JE BAŠ COOL!
Esselamun alejkum.

Fair Life

Post by Fair Life » 02/09/2005 08:20

Image
Last edited by Fair Life on 02/09/2005 08:22, edited 1 time in total.

Settler

Post by Settler » 02/09/2005 08:22

Jel ovo faircera?
P.S. Što promijeni sliku, ode šala u nepovrat. :(

love

Post by love » 02/09/2005 13:28

Selam svima :-D

Ipak je puno bolje nego prije rata,tada je bilo tesko naci nekoga ko se pozdravlja sa selamom.Sada vecina naziva selam ili merhaba,dobar dan vise nije tako popularno(valjda zato sto je komunizam pao)

Dok sam isao u skolu u Bosni uvijek se nazivalo selam(poneki merhaba ali 95% selam),jednom je jedan ucenik rekao dobar dan ali ga je nastavnik vratio iz razreda i rekao mu da udje kad bude znao kako da se podravlja.Kad je malac usao ponovo fino lijepo je nazvao selam i od tad nikada vise nije rekao dobar dan :)

selam :)

Settler

Post by Settler » 02/09/2005 13:30

Trebaš znati da "dobar dan" nema nikakve veze s komunizmom.

love

Post by love » 02/09/2005 13:32

Settler wrote:Trebaš znati da "dobar dan" nema nikakve veze s komunizmom.
Znam,ali se za vrijeme komunizma vecinom taj pozdrav koristio vjerski pozdravi kao selam su bili zabranjeni.Cak i Merhaba,a to nije nikakav vjerski pozdrav nego znaci nesto slicno kao dobar dan ili zdravo

hrasno38

Post by hrasno38 » 02/09/2005 13:33

love wrote:Selam svima :-D

Ipak je puno bolje nego prije rata,tada je bilo tesko naci nekoga ko se pozdravlja sa selamom.Sada vecina naziva selam ili merhaba,dobar dan vise nije tako popularno(valjda zato sto je komunizam pao)

Dok sam isao u skolu u Bosni uvijek se nazivalo selam(poneki merhaba ali 95% selam),jednom je jedan ucenik rekao dobar dan ali ga je nastavnik vratio iz razreda i rekao mu da udje kad bude znao kako da se podravlja.Kad je malac usao ponovo fino lijepo je nazvao selam i od tad nikada vise nije rekao dobar dan :)

selam :)
Sto apsolutno nema nikakve veze sa ljudskim slobodama, izrazavanjem i slobodom govora. Tog nastavnika je momentalno trebalo otjerati u zatvor jer od pedagogije on nema ni p.

love

Post by love » 02/09/2005 13:38

Sto apsolutno nema nikakve veze sa ljudskim slobodama, izrazavanjem i slobodom govora. Tog nastavnika je momentalno trebalo otjerati u zatvor jer od pedagogije on nema ni p.

Nikome nije smetalo,nebi mi ni naumpalo da nazovem dobar dan bilo kome ko je Bosnjak a posebno ne u skoli.

bjacinjo

Post by bjacinjo » 02/09/2005 13:39

ESSELAMU ALEJKUM BRACO I SESTRE :thumbup:

hrasno38

Post by hrasno38 » 02/09/2005 13:40

love wrote:

Nikome nije smetalo,nebi mi ni naumpalo da nazovem dobar dan bilo kome ko je Bosnjak a posebno ne u skoli.
A sta bi bilo recimo da taj djecak nije htio da tako pozdravi, istjerali bi ga iz skole. Ima dosta Bosnjaka koji se pozdravljaju sa dobar dan pa tako vjerovatno i u porosici tg djecaka. Trebao mu je fino dovesti oca pa da mu usta razvali.

love

Post by love » 02/09/2005 13:41

hrasno38 wrote:
love wrote:

A sta bi bilo recimo da taj djecak nije htio da tako pozdravi, istjerali bi ga iz skole. Ima dosta Bosnjaka koji se pozdravljaju sa dobar dan pa tako vjerovatno i u porosici tg djecaka. Trebao mu je fino dovesti oca pa da mu usta razvali.
Porodica mu govori merhaba,djete se zafrkavalo.Velika vecina bosnjaka koristi ta dva pozdrava selam ili merhaba,bar one koje sam ja upoznao

Imali smo jednu hrvaticu i njoj su nastavnici govorili dobar dan ili zdravo ali ona je uvijek nazivala selam.Na kraju je htjela da ide na vjerunauku a majka joj nije dala,ali na kraju se izborila ...mozda je i presla na islam :)

hrasno38

Post by hrasno38 » 02/09/2005 13:50

love wrote:
hrasno38 wrote:
love wrote:

Porodica mu govori merhaba,djete se zafrkavalo.Velika vecina bosnjaka koristi ta dva pozdrava selam ili merhaba,bar one koje sam ja upoznao
E pa prijatelju onda si ih malo upoznao. Sva moja prijratna raja ili 90% te raje se i dalje pozdravljaju da dobar dan, vozdra, zdravo, cao itd itd a u malo ruralnijim djelovima takvo pozdravljanje je vise zastupljeno. Znam i ja da je jedno vrijeme u trendu bio takav pozdrav i on je uglavnom bio isforsiran od onih koji su dosli u Sarajevo sa strane (Sandzak, izbjeglice iz Istocne Bosne). I na masi primjera se vidjelo da je to bilo samo zato sto je u trendu. Isti slucaj je i sa vjernicima koji su bacili partijske knjizice i postali vjernici ali samo petkom na dzumi da bi ih neko vidio. Jednom sam pricao sa jednim starim covjekom koji je jako blizak IZ-u i koji je rekao da su ti novokomponovani najveca opasnost svake vjere. Jer rijetko koji covjek se moze iskreno promjeniti preko noci izuzev ako interes nije u pitanju.

bjacinjo

Post by bjacinjo » 02/09/2005 13:55

esselamu alejkum hrasno i love :)

bjacinjo

Post by bjacinjo » 02/09/2005 13:57

p.s. posto se hrasno pozdravlja sa pozdravima koji su u trendu nece mu biti tesko da se privikne na selam :D

hrasno38

Post by hrasno38 » 02/09/2005 14:01

bjacinjo wrote:p.s. posto se hrasno pozdravlja sa pozdravima koji su u trendu nece mu biti tesko da se privikne na selam :D
Hrasno se uvijek pozdravljao isto tj onako kako dolikuje podneblju u kojem je odrastao a sto se tice selama prijatelju imas svoju kucu pa selamaj koliko ti draga volja. Na tvoju zalost davno je propao taj projekat u kojem bi se tako pozdravljalo.
Vozdra i bite!

vonBosnae

Post by vonBosnae » 02/09/2005 14:06

Esselamun alejkum,
dragi prijatelju hrasno38,mislim da puno grijesis.
Tvrdis da je selam zastupljen u ruralnim sredinama vise nego u urbanim.
Vjerovatno s ovom insinuacijom koja nema veze s realnošću zelis reći kako je selam isključivo vezan za selo.
Grdno se varaš prijatelju!
Selam je pozdrav planetarnih razmjera i toga su Muslimani svjesni.
Očito da nisi musliman ili ako jesi onda nisi dovoljno islamski educiran dok ti je takva percepcija.
Selam je obavezan pozdrav medju muslimanima.
Za selam nepostoji ni jedan odgovarajući supstitut kao što neki misle da je merhaba OK.
NE,merhaba znači DOBRO DOŠAO i u Bosni je praksa bila kad gost dodje i nazove domaćinu selam ovaj tad uzvrati:we alejkume selam i merhaba (MIR I SPAS NEKA JE NA TEBE I DOBRO NAM DOSAO)
Hvala dragom Allahu,evo u mom Bihaću selam je ipak značajno zastupljen.
Često se može čuti na fakultetu među mladima,a po mojim informacija ni u Sarajevu,Tuzli,Zenici,Mostaru našim univerzitetskim gradovima medju studentima prednjači u odnosu na ostale pozdrave.
Svakako mislim na komuniciranje između Bosanaca-Muslimana,
S toga prijatelju hrasno 38.
NEKA JE MIR I SPAS NA TEBE-SELAMUN ALEJKUM

love

Post by love » 02/09/2005 14:08

hrasno38 wrote:
bjacinjo wrote:p.s. posto se hrasno pozdravlja sa pozdravima koji su u trendu nece mu biti tesko da se privikne na selam :D
Hrasno se uvijek pozdravljao isto tj onako kako dolikuje podneblju u kojem je odrastao a sto se tice selama prijatelju imas svoju kucu pa selamaj koliko ti draga volja. Na tvoju zalost davno je propao taj projekat u kojem bi se tako pozdravljalo.
Vozdra i bite!
Hodam ulicama samo cujem selam,udjem u prodavnice samo selam...svugdje.Moje poznanici su prije vecinom koristili zdravo sada svi selam ili merhaba,i ne nisu iz istocne Bosne nego su iz Banja Luke..no ja jesam iz istocne Bosne :) .Jeste da sam mlad pa i nevidim veliku razliku izmedju prijasnje BIH i ove,ali kad svi kazu da je sada bolje sto se tice islama i da ima vise vjernika onda im vjerujem

Proslo je vrijeme kad je selam bio samo za kucu,sada je i u opstinama i u skolama svugdje....ali za razliku od komunista vjernici nezabranjivaju nikome da kaze zdravo itd.Selam je dobio svoje priznanje u Bosni,cak i na tv-u cujem "esselamu alejkum i dobar dan" kad je dnevnik :) toliko o tim koliko je selam "Seljacki pozdrav"

love

Post by love » 02/09/2005 14:11

bjacinjo wrote:esselamu alejkum hrasno i love :)
ve alejkumu selam bjacinjo :)

addem

Post by addem » 02/09/2005 14:13

Esselamu aleikum svima. Neka vam Bog podari mir u srcima!!!! :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

bjacinjo

Post by bjacinjo » 02/09/2005 14:20

addem wrote:Esselamu aleikum svima. Neka vam Bog podari mir u srcima!!!! :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Esselamu alejkum

AMIN ja Rabbi!!!

hrasno38

Post by hrasno38 » 02/09/2005 14:27

vonBosnae wrote:Esselamun alejkum,
Vjerovatno s ovom insinuacijom koja nema veze s realnošću zelis reći kako je selam isključivo vezan za selo.
Očito da nisi musliman ili ako jesi onda nisi dovoljno islamski educiran dok ti je takva percepcija.
Za selam nepostoji ni jedan odgovarajući supstitut kao što neki misle da je merhaba OK.
NE,merhaba znači DOBRO DOŠAO i u Bosni je praksa bila kad gost dodje i nazove domaćinu selam ovaj tad uzvrati:we alejkume selam i merhaba (MIR I SPAS NEKA JE NA TEBE I DOBRO NAM DOSAO)
Često se može čuti na fakultetu među mladima,a po mojim informacija ni u Sarajevu,Tuzli,Zenici,Mostaru našim univerzitetskim gradovima medju studentima prednjači u odnosu na ostale pozdrave.
Dobar dan
dragi prijatelju
sto se tice Bihaca taj pozdrav je pogotovo popularan na Islamskoj pedagoskoj akademiji i to ko te je informisao te je pogresno informisao.Zvanicni pozdrav u skolama i fakultetima je dobar dan ako oni naravno nisu vjerskog karaktera. U prijeratnom Sarajevu selam i merhaba se mogao cuti na carsiji i kod ljudi koji su zaista bili pravi vjernici ali samo ako su bili sigurni da je preko puta njih isto tako vjernik. Otprilike malo prije samoga rata taj pozdrav je poceo da bude ucestaliji da bi svoj vrhunac ostvario u godinama rata ali opet ne toliko da bi nekome smetalo. Zavrsetkom rata i dolasko izbjeglica taj se pozdrav ustaljuje i zaista mogao se cuti na puno mjesta ali opet rijetko od rodjenih sarajlija. Danas gdje god da udjete u bilo koju ustanovu ili instituciju ili prodavnicu tesko da ce vas iko pozdraviti sa selam.I da se razumijemo meni te stvari ne smetaju jer ja pozdravljam kako ja hocu a ti kako ti hoces.

Settler

Post by Settler » 02/09/2005 14:30

bjacinjo wrote:
addem wrote:Esselamu aleikum svima. Neka vam Bog podari mir u srcima!!!! :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Esselamu alejkum

AMIN ja Rabbi!!!
Ja kont'o ti musliman/ka, kad ono ni manje ni više neg rabi. :D

hrasno38

Post by hrasno38 » 02/09/2005 14:31

love wrote:
hrasno38 wrote:
Vozdra i bite!
Hodam ulicama samo cujem selam,udjem u prodavnice samo selam...svugdje.Moje poznanici su prije vecinom koristili zdravo sada svi selam ili merhaba,i ne nisu iz istocne Bosne nego su iz Banja Luke..no ja jesam iz istocne Bosne :) .Jeste da sam mlad pa i nevidim veliku razliku izmedju prijasnje BIH i ove,ali kad svi kazu da je sada bolje sto se tice islama i da ima vise vjernika onda im vjerujem

Proslo je vrijeme kad je selam bio samo za kucu,sada je i u opstinama i u skolama svugdje....ali za razliku od komunista vjernici nezabranjivaju nikome da kaze zdravo itd.Selam je dobio svoje priznanje u Bosni,cak i na tv-u cujem "esselamu alejkum i dobar dan" kad je dnevnik :) toliko o tim koliko je selam "Seljacki pozdrav"
A na kojoj to ti televeziji si gledao da se tako pozdravlja. MTV Igman i Vogosca. Cak i na Hayatu se vise tako ne pozdravlja. A u opstinama i skolama makar u Sarajevu nije tacno da se pozdravlja izuzev ako ti prvi ne kazes selam jer te institucije vise nisu jednonacionalne.

love

Post by love » 02/09/2005 14:33

hrasno38 wrote:
vonBosnae wrote:Esselamun alejkum,
Dobar dan
dragi prijatelju
sto se tice Bihaca taj pozdrav je pogotovo popularan na Islamskoj pedagoskoj akademiji i to ko te je informisao te je pogresno informisao.Zvanicni pozdrav u skolama i fakultetima je dobar dan ako oni naravno nisu vjerskog karaktera. U prijeratnom Sarajevu selam i merhaba se mogao cuti na carsiji i kod ljudi koji su zaista bili pravi vjernici ali samo ako su bili sigurni da je preko puta njih isto tako vjernik. Otprilike malo prije samoga rata taj pozdrav je poceo da bude ucestaliji da bi svoj vrhunac ostvario u godinama rata ali opet ne toliko da bi nekome smetalo. Zavrsetkom rata i dolasko izbjeglica taj se pozdrav ustaljuje i zaista mogao se cuti na puno mjesta ali opet rijetko od rodjenih sarajlija. Danas gdje god da udjete u bilo koju ustanovu ili instituciju ili prodavnicu tesko da ce vas iko pozdraviti sa selam.I da se razumijemo meni te stvari ne smetaju jer ja pozdravljam kako ja hocu a ti kako ti hoces.
Ti ocito ili dugo nisi bio u Bosni ili neces da priznas cinjenicu.Danas se vjerski pozdravi vecinom koriste,i kod muslimana a i krscana(katolika,pravoslavaca).Jeste da je dobar dan zvanicni pozdrav ali ljudi opet nazivaju selam,sta sad? Cak i polticari ljude pozdravljaju sa selamom i dobar dan

addem

Post by addem » 02/09/2005 14:33

hrasno38 wrote: Dobar dan
dragi prijatelju
Mijesas Babe i Zabe. Selam je najucestaliji kod nas rodjenih Sarajlija, a i prije rata se selam nazivao ponajvise u Sarajevu. Ti si izgleda rodjeni Sarajlija sa Dobrinje, il sa Ilidze. Cijeli Vratnik, Bistrik, Bjelave, cijeli Stari Grad je i prije a bogami i poslije rata nazivao selam.

Post Reply