Nek se on voza...

Post Reply
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#1 Nek se on voza...

Post by rajvosa^ »

Novcem za invalide ministar kupio Audi



SARAJEVO - Udruženje invalidnih i hendikepiranih osoba BiH oglasilo se danas priopćenjem za javnost u kojem navode da se Ministarstvo za boračka pitanja Federacije BiH ponaša neodgovorno u trošenju boračkih sredstava, dok se invalidi suočavaju s osnovnim egzistencijalnim pitanjima kao što je kupovina knjiga i ogrjeva.

"Ministar Zahid Crnkić za službene potrebe u 2006. je kupio vozilo Audi A4 od 68.189 KM po odluci Vlade F BiH sredstvima ranije dodijeljenim iz tekuće rezerve za potrebe plaćanja PDV-a za kupljena vozila u 2005. godini za potrebe 100-postotnih ratnih vojnih invalida", navodi se u priopćenju.

Iz bh. udruženja invalidnih i hendikepiranih osoba naglašavaju da prema Izvještaju o reviziji financijskih izvještaja za 2006., Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH, procedura kupovine nije u skladu sa članom 13. točka 5. Zakona o nabavkama, "jer je Ministarstvo u javnom oglašavanju za izbor najpovoljnijeg ponuđača navelo marku i tip vozila što predstavlja povredu principa jednakog tretmana i nediskriminacije dobavljača".

"Ovakve aktivnosti boračkog ministarstva predstavljaju povredu javnog morala. Ratni vojni invalidi su na rubu egzistencije, a naše Ministarstvo se razbacuje novcem koji je trebao biti podijeljen borcima," navodi u izjavi za medije predsjednik Udruženja Aziz Tafro.




http://pincom.info/bih/opsirnije.asp?ID=49621

Pa haj sto covjeku treba auto, ali od para za invalide hadjo si kupi dobrog audija, pa mi nije jasno jel moze pogledati ove ljude u oci, il ga ono zaboli ona stvar. Sramota. Fala bogu pa ne moram od njega zavisit.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#2

Post by _BosanaC »

Trazli su - sada mogu da gledaju. Jos jedna populacija pored penzionera koja moze nesto promjeniti, da hoce, naravno, ali vazda prevladaju sitni interesi.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#3

Post by GandalfSivi »

I ti si neki naivan, kao ovo nesta novo, nikada prije uradjeno...
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#4

Post by rajvosa^ »

GandalfSivi wrote:I ti si neki naivan, kao ovo nesta novo, nikada prije uradjeno...
Naravno da je uradjeno...al mi nije jasno kako nastavljaju da rade te stvari i nikog ono malo savjest da ugrize. Nit ko vise pridaje paznju, nit se ko buni. Samo ne znam dokle ce ovo ovako.
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#5

Post by rajvosa^ »

bosmen wrote:Nije fol u Crnkicu
Fol je u pojedincima koji vise ne mogu grabiti i sakom i kapom pod plastom borbe za invalide,misleci na ove raznorazne mesetare po borackim organizacijama
Ima i druga strana medalje,i sam sam RVI i ne vidim sta je problem ako se i Zahid vozi u Audiju ako su svi ministri u Audijima.
Mnogima nije bilo pravo ni na neke prethodne boracke ministre
Za razliku od svih dosadsnjih Zahid Crnkic je i sam RVI
A inace je i jedan od ljudi koji je najzasluzniji za osnivanje Ministarstav za pitanja boraca
Jebi ga meni jest problem (nije bas da ne spavam zbog njega), nego kao sto rekoh u redu je da covjek ima auto jer mu treba, al zar i on mora sjebat 70000 za audija, kad moze puno manje potrosit na prevozno sredstvo. I bas zato sto je i sam RVI, mozda bi trebao imati malo vise obzira pa umjesto audija kupit 3 manja auta i podmirit jos dvoijuc invalida. To bi mu bio veci plus, i da se ne spusta na taj nivo ostalih supaka po ministarstvu koji vozaju svemirske brodove. I ja sam RVI pa mi to malo mozda vise smeta nego drugima. Sta ja znam...
Tariq_rambo
Posts: 440
Joined: 15/03/2005 03:15
Location: Sarajevo

#6

Post by Tariq_rambo »

A to je postalo danas kod nas normalno. Najjaci mi je bio reis na jednoj bajramskoj hutbi, ne smije kaze reis imati jedan musliman a da mu komsija nema sta da jede, a u haremu Begove dzamije reis dolazi s dzipom od 100 000 i kusur km.
A ministri su jos gori sto se voznog parka tice. Da ne spominjem da je Paravac pola godine u audija sipao benzin pola dizel (nije na odmet zavrnut 50000)
edinbug
Posts: 737
Joined: 04/02/2006 21:49
Location: Bugojno

#7

Post by edinbug »

bosmen wrote:Nije fol u Crnkicu
Fol je u pojedincima koji vise ne mogu grabiti i sakom i kapom pod plastom borbe za invalide,misleci na ove raznorazne mesetare po borackim organizacijama
Ima i druga strana medalje,i sam sam RVI i ne vidim sta je problem ako se i Zahid vozi u Audiju ako su svi ministri u Audijima.
Mnogima nije bilo pravo ni na neke prethodne boracke ministre
Za razliku od svih dosadsnjih Zahid Crnkic je i sam RVI
A inace je i jedan od ljudi koji je najzasluzniji za osnivanje Ministarstav za pitanja boraca
Ja neznam da li je Crnkić RVI. Ako misliš da je RVI zbog ruke, onda nisi u pravu. Meni se ljudi kunu koji su igrali rukomet prije rata, da on nije imao ruke ni tada, jer on je u to vrijeme "radio" kao delegat na rukometnim utakmicama.
Ponavljam, ovo sam cuo iz vise izvora. Ako je ranjavan u neki drugi dio tijela, onda OK.
Sjetite se da je on bio na "celu kolone" koja je obarala Alijansu, ponajvise zbog kako on kaze sramnog zakona o borcima. Tadasnja vlada Alije Behmena i ministrice Suade Hadzovic je nudila zakon koji je nudio 430 miliona KM za ovu populaciju. Crnkic je rusio to, i obecao 500 miliona, da bi kada je izabran taj zakon iznosio oko 360 miliona. Ali birali ste, izvolite.
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#8

Post by Citizen-X »

Tesko je s medom radit', med ne lizat' :)

Pitam ja mnoge od vas, da li bi se ponijeli drugacije (zagrabili u drzavnu kasu da kupe sebi sluzbeni auto - sukladno "zakonima o javnoj nabavci") da imaju istu priliku :)

Nego ljepo: sibicu, benzina i upaljac i zapali ga (auto) pred Vladom i dov'djenja - kome smeta! Ocito su i oni (vlastodrsci) vidjeli da je bosanskom puku prag strpljenja vrlo visok - pa uzivaju citaj "drpaju" dokle se moze!

A ne ovako po forumima traziti pravdu! Udri silom i bog mu dusa mu!Kad mogu Francuzi traziti pravdu benzinom i molotovljevim koktelima, moze i nas napaceni i ponizeni puk - koji je sve to sam sebi dozvolio opet!

Vrzmino kolo kazu!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#9

Post by mIRCerka »

13.08.2007 @ 09:08:09
U rujnu revizija 15.000 invalida: Zbog nesanice i znojenja proglašavani 70% invalidima!

Obratite Provjere ispravnosti liječničkih nalaza pomoću kojih je ocjenjivan stupanj invalidnosti na osnovi kojega svoja prava ostvaruju civilni i ratni invalidi u Federaciji BiH izvršit će se u rujnu. Provjera će obuhvatiti ...

...oko 15.000 od ukupno 101.300 korisnika ovih prava, a vršit će je Institut za medicinsko vještačenje FBiH.

Prema riječima Zahida Crnkića, ministra za pitanja branitelja u Vladi Federacije, ovakve aktivnosti nisu ništa neuobičajeno jer Vlada stalno prati stanje u ovom sektoru.

"Kada smo prije tri godine donijeli Zakon o pravima branitelja, bila su dva pravna sustava na razini Federacije. To su bili armijski, odnosno bivši republički, i sustav Herceg Bosne. Tada je bilo negdje oko 90.000 korisnika i svi primljeni bili su ispitivani po sustavu instituta”, napomenuo je Crnkić.

Nakon donošenja Zakona, Vlada je odlučila da provjere za nova primanja vrše županije, odnosno županijske komisije jer bi tako provjere išle brže.

"Međutim, pokazalo se da su županije imale različit pristup. Iz tih razloga broj tih ljudi je naglo porastao i danas iznosi 101.300 korisnika, a ima još i dosta onih koji su podnijeli zahtjev i koji čekaju da budu pozvani pred komisiju", naveo je Crnkić.

"Utvrdili smo da je bilo elementa zloporabe liječnika, pogotovo neuropsihijatara, koji su pojam posttraumatskog stresnog poremećaja dosta liberalno shvatili i zbog problema kao što su znojenje, nesanica ili nemiri proglašavali ljude 70-postotnim invalidima. Zbog toga će fokus predstojećih provjera biti i na toj vrsti invalida", kazao je ministar Crnkić.

Ministar smatra da su spomenute komisije imale dosta propusta, ali i da su imale različite pristupe u ocjenjivanju invalidnosti, iako su radile po istom zakonu. Iz tog razloga je prije mjesec dana formiran Institut za medicinsko vještačenje.

"Pokazalo se da je u nekoliko županija, kao što su Zapadnohercegovačka, Hercegovačkoneretvanska, Srednjobosanska i Tuzlanska, došlo do značajnog broja propusta i neprincipijelnih ocjena, što su ustanovile moje ekipe ne terenu", rekao je Crnkić.

Zbog toga će se ispitati jedna skupina primatelja koji po ranijim zakonima nisu spadali u ovu kategoriju. Težište, dakle, idućeg preispitivanja će biti na tih 11.000 novih korisnika.

Prema riječima sugovornika Dnevnog lista, ljudi koji nemaju ovo pravo, a koriste ga, nisu krivi i u Vladi ih ne smatraju takvima. Oni su, ustvrdio je ministar, jednostavno iskoristili slabosti sustava.

"Važno je sačuvati dostojanstvo branitelja i obitelji poginulih, ali mi moramo ispuniti svoju obvezu i osigurati da nitko ne može biti nositelj prava ako to stvarno nije zaslužio", rekao je Crnkić.

(Bljesak.info)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#10

Post by mIRCerka »

Moze li se biti 10% RVI? da obavijestim tatu da ce mu opet skresati stepen jer on definitivno nece ici na to ponizavanje opet...
sa 40 je dosao na 20%...a i dalje mu fali trecina kosti potkoljenice...
a o geleru u stomaku da ne pricam...
e ministre, dabogda ti invalidnine trebale za Audija ....
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#11

Post by ztluhcs »

De da (nekako ukombinujemo i ) dodamo ummet u naslov... Nije tema aktuelna i zanimljiva ovako... :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#12

Post by mIRCerka »

ztluhcs wrote:De da dodamo ummet u naslov... Nije tema aktuelna i zanimljiva ovako... :D
ne zajebavaj. Da mi moj zivot nije mio i da nisam kukavica, otisla bih tamo i izrestala ih PAMom...pa nek budu Civilni fizicki invalidi, kad su vec psihicki odaavno...
:x :x :x :x :x :x
Post Reply