(ne)zivot u americi---sugestije

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

suzana20

#1 (ne)zivot u americi---sugestije

Post by suzana20 » 06/11/2007 12:30

sta mislite o zivotu u americi i odlasku sada u nekim 30tim godinama,primam sve vrste sugestija ,savjeta bilo cega:))

arman1

Post by arman1 » 06/11/2007 13:10

j.... ga. Šta da ti kažem. Šta imaš ovdje, a šta očekuješ tamo?
S kim bi išla. Ako odeš pa odlučiš da se vratiš šta te čelka ovdje, a šta gubiŠ?

Pasiflora

Post by Pasiflora » 06/11/2007 13:24

Najvaznije je da shvatis da dolari ne rastu po drvecu i da je najteze zaraditi za stan (hipoteku na kucu) i zdravsteveno osiguranje.
Zivot je potpuno drugaciji nego u BIH i sto ti je arman 1 rekao: sve zavisi od okolnosti.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 06/11/2007 13:27

A Kanada , jesi li razmišljala o njoj..??

Citizen-X

Post by Citizen-X » 06/11/2007 13:32

Idi u USA, probaj, a za saputnika moras izabrat prije svega cvrstu osobu koja zna sta hoce od zivota i koja zna da je svaka prepreka PREMOSTIVA kada jedno drugo podrzavaju i guraju.

Ja sam bio al' napustio jer tamo nisam dos'o iz ekonomskih razloga, a zbog istih takvih sam je i napustio. Hljeba umijem iznaci i u Bangladesu ako zatreba. Zato kazem idi - ali cvrsto moras da odlucis STA, KAKO, GDJE i svijest o tome da treba gulit' naprijed.

Sto se mene tice - Sretan ti put - iskreno....
Last edited by Citizen-X on 06/11/2007 14:16, edited 1 time in total.

suzana20

Post by suzana20 » 06/11/2007 13:33

jel neko od vas zivio vec tamo?kakav je osjeca biti daleko od roditelja ,traziti posao..ako moze neka licna iskustva

Choban-Budala

Post by Choban-Budala » 06/11/2007 13:41

Go West, young girl! Ja nisam spicio u USA ali jesam Vani i plaho je lijepo! Trebalo mi je jedno 2 godine da se naviknem al' kad se naviknuh... Da sam bio pametan a ne patriota spicio bih jos davne '92... U USA je malo gori kapitalizam, tako da se moze desiti da si pusiona iako radis u dobroj firmi. Moras, naravski, imati zdravstveno osiguranje. Kako god, mislim da je super da malo promijenis okolis. A za partnera... Vala i ne moras ici s nekim.

HiBreeD

Post by HiBreeD » 06/11/2007 13:51

Citizen-X wrote:Idi u USA, probaj, a za saputnika moras izabrat prije svega cvrstu osobu koja zna sta hoce od zivota i koja zna da je svaka prepreka nepremostiva kada jedno drugo podrzavaju i guraju.

Ja sam bio al' napustio jer tamo nisam dos'o iz ekonomskih razloga, a zbog istih takvih sam je i napustio. Hljeba umijem iznaci i u Bangladesu ako zatreba. Zato kazem idi - ali cvrsto moras da odlucis STA, KAKO, GDJE i svijest o tome da treba gulit' naprijed.

Sto se mene tice - Sretan ti put - iskreno....
mislis, uz pravu osobu, sve je premostivo... :D :D

on topic, ako bih morao ici odavde, amerika bi mi bila zadnja destinacija, prije biih odabrao Kanadu, koju vec neko pomeni, a razlozi su visestruki...sretno gdje god se zaputila

Citizen-X

Post by Citizen-X » 06/11/2007 13:57

Ja sam skoro pola zivota po bijelom svijetu - naviknes se.
A svojim roditeljima, ako vec nisi situirana kako treba ces vise valjat' kad oni znaju da si u Americi i kad znaju da si u stanju nesto da sebi priustis vjeruj mi. A naviknuces se i ti.

Telefoniranje je poprilicno jeftino za 2$ mozes pricati cca 10-15 min.
A zivot tamo je pidzama i radno odijelo.
Medjutim i takav zivot ima vise smisla nego sjedenje i besposlicarenje i sto je najgore trosenje vremena uzalud u nista.

suzana20

Post by suzana20 » 06/11/2007 17:17

hej hvala vam,laksee se odlucujem ZA:))..tako i aj nekako mislim ,koja je ovdje svrha ako vec ne morash onda nemoj,sta je i ovdje drukcije radish i spavash ,mislim ne rade tamo ljudi do ponoci hehehe ima neko radno vrijeme kao i ovdje ..uglavnom dajte josh mislljenjaaaa...licnih iskustavaaaa hvalaaa

pjega

Post by pjega » 06/11/2007 17:28

odgovori na armanova pitanja i mozda ti i mi lakse pomognemo. generalno, ako vec imas priliku da odes (a ne gubis nesto puno odlaskom), ja bih ti svakako preporucila da probas. ako te dobro razumijem, po prvi put bi se odvojila dalje od svojih, od svega poznatog. ako nista drugo, jedno takvo iskustvo, pa kad bi se na kraju i vratila je, smatram, od neprocijenjive vrijednosti. samo moras biti osoba koja je spremna na jedan takav izazov. nije to bas za svakoga! :-D

liberal

Post by liberal » 06/11/2007 17:35

Ma ako imas sanse da ides idi..necekaj
Moj savjet ti je da probas i Kanadu gdje sam ja i koja je po mnogim stvarima ispred Amerike (socijalno, zdravstveno itd.) U svakom slucaju kad se odmaknes vidjet ces kako je sve to dole malo i beznacajno :roll:
U svakom slucaju sa srecom i nemoj da se puno premisljas , vrijeme prolazi.

Da i zaboravio sam ....nije ovdje posao, pidjama....i ovdje se ljudi druze i izlaze vani, poslije posla i vikendom. Sve je do tebe kako ces da se uklopis.

oktobar07

#13 Re: (ne)zivot u americi---sugestije

Post by oktobar07 » 06/11/2007 18:26

suzana20 wrote:sta mislite o zivotu u americi i odlasku sada u nekim 30tim godinama,primam sve vrste sugestija ,savjeta bilo cega:))
posto i sam zivim na ovom kontinentu, vidim i cujem dosta toga, reci cu ti iskreno da je zivot veoma, veoma tezak za svakoga ko dodje u ovu zemlju sa preko 20 godina.
najveci problem sa kojim se nasi ljudi suocavaju su socijalne i ekonomske prirode.
socijalne u smislu da se ljudi osame, tesko se stvaraju istinska prijateljstva i jako malo vremena se posvecuje druzenju.
distance su velike, gradovi su ogromni, ljudi zive daleko jedni od drugih i bez auta se ne moze funkcionisati.
sto se posla tice, bez njihovog skolovanja i iskustva, jako tesko je naci dobar i siguran posao.
vecina, rekao bih preko 80%, nase omladine zavrse po gradjevini, molerisanju, konobarisanju, fizikarenju po fabrikama, itd.
generalno, za veoma kratko vrijeme dodje do razocarenja i hvata se prva karta nazad.
neko je pomenuo kanadu. razlike izmedju ove dvije zemlje su minimalne i sve sto vrijedi za usa, vrijedi i za kanadu, i obrnuto.

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 06/11/2007 18:30

Samo se dobro skontaj gdje ces. Nemoj da se zabijes u kakvu vukojebinu, vratit ces se kuci prije nego sto si i dosla. Preporucio bih New York, Washington DC, Boston, a onda jos mali milion dobrih gradova...

jefferson

Post by jefferson » 06/11/2007 18:39

Joj neznam sta biti rekao. Citizen-x ti je rekao dobru stvar, ako ides s nekim to mora biti cvrsta osoba, jer labilna osoba tebi moze da totalno promjeni percepciju amerike.
Ja sam ovdje malo duze od dvije godine, i super mi je. Super mi je jer znam sta hocu i napredujem konstantno prema tome. Nisam otisao iz nekih ekonomskih razloga nego cisto zbog svoje neke ideje i zelje da ostvarim neke svoje snove. Sad za sad mi ide, ali tesko jeste, ne zbog toga sto se puno radi, nego kultura i nacin zivota su drugaciji. Nije bas tako kao sto neko rece radno odijelo-pidzama, iako sam i to cesto vidjao, sto vise zavisi od tvog obrazovanja. U americi se moras pomiriti s time da si stalno vezana za auto, da stalno moras da se usavrsavas da bi izbjegla tu zamku "radno odjelo-pidzama"
Visokobrazovani ljudi i ljud sa postdiplomskim studijama imaju dosta bolji i kvalitetniji zivot, i generalno su vise placeni nego u evropi, ali opet moras obezbjediti za zdravstveno osiguranje itd, itd. Americki kapitalizam je dosta nemilosrdniji od evropskog, ali opet i to ima neke svoje prednosti.
S obzirom da znam i evropu, meni se USA vise svidja zbog velicine, mogucnosti za nekog ko ima postdiplomski i sl. Ali opet to je moj slucaj, za nekog ko nema fakultet ili ima npr. pravni fakultet u BiH, te ima porodicu pocetak u americi ce biti daleko tezi i dugotrajniji. Vidjao sam nasih ljudi ovdje koji ni nakon deset godina nisu stali kako treba na noge, dok obicno smci koji zavrse americke fakultete vrlo brzo stanu na noge i obicno bolje prodju nego prosjecan amerikanac, sto je opet vezano za nasu komunikativnost.
Neznam kakav je tvoj slucaj, ja sam isao sa idejom da probam i da nemam puno izgubit, ali opet kaem to je moj slucaj jer nisam otisao zbog ekonomskih razloga.
Ali sada nakon svega (jos uvijek sisam zivicu i cuvam mace i cuke da bi se skolovo) nema teorije da bi se vratio dok sve svoje ciljeve neostvarim!

pitt

Post by pitt » 06/11/2007 18:40

samo sam cekao kad ces se ti javiti....zalosna sovo :D:D:D

Dobro nisi rekao da ti se javi kada dodje :)

jefferson

Post by jefferson » 06/11/2007 18:40

Šeha wrote:
GandalfSivi wrote:Samo se dobro skontaj gdje ces. Nemoj da se zabijes u kakvu vukojebinu, vratit ces se kuci prije nego sto si i dosla. Preporucio bih New York, Washington DC, Boston, a onda jos mali milion dobrih gradova...
...na kraju liste su Mobile, Little Rock i Pittsburgh :D :D :D
Ja bi se sad u Pittsburgh preselio!
Jesil ti bio u Pittsburghu ili Mobilu?

Prozor

Post by Prozor » 06/11/2007 18:42

Nemam nekih duzih iskustava sa Amerikom, ali bih rekao da je sto rece Gandalf vazno da izabares dobar grad.

jefferson

Post by jefferson » 06/11/2007 18:45

Prozor wrote:Nemam nekih iskustava sa Amerikom, ali bih rekao da je sto rece Gandalf vazno da izabares dobar grad.
Jaro i to je mac sa dvije ostrice. Vazno je da izabere grad gdje ce imati najvise mogucnosti. Ja sam u gradu koji nije vukojebina ali nije ni Atlanta ili Boston, ali opet sam prezadovoljan sa situacijom. Naravno, kada zavrsim skolovanje selim se u tako neki grad.
Pocetak u takvim gradovima moze biti tezi nego nekim manjim gradovima koji slove kao vukojebine!

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 06/11/2007 18:50

Ja sam dosao u nekim drugim okolnostima, nisam dosao sto mi se islo. Tu je tvoja prednost. Imas izbor. Bilo ko da ima priliku otici negdje vani, ja bi usvakom slucaju rekao bujrum. Zasto ne, imas se gdje vratiti ako ti ne bude odgovaralo.

Sto neko rece to ti je pidzama i radno odijelo (ovo je odlicno receno :D ), al dobra stvar je sto covjek ima izbor. Posla ima, skola nije teska, s dobrim trudom se moze svasta ostvariti. Ima dosta prednosti, al i dobrih minusa. Znam ljudi koji su sa sakom dolara napravili milione, a isto znam i djuturuma ko od brda odvaljeni al im draza socijala pa sjede kuci i hebu mater americi kako im je lose. Istina nedostajat ce ti sve iz "domovine", al se covjek navikne. I naravno gledaj u koju ces drzavu. Cuvaj se kredita :D

jefferson

Post by jefferson » 06/11/2007 18:53

rajvosa^ wrote:Ja sam dosao u nekim drugim okolnostima, nisam dosao sto mi se islo. Tu je tvoja prednost. Imas izbor. Bilo ko da ima priliku otici negdje vani, ja bi usvakom slucaju rekao bujrum. Zasto ne, imas se gdje vratiti ako ti ne bude odgovaralo.

Sto neko rece to ti je pidzama i radno odijelo (ovo je odlicno receno :D ), al dobra stvar je sto covjek ima izbor. Posla ima, skola nije teska, s dobrim trudom se moze svasta ostvariti. Ima dosta prednosti, al i dobrih minusa. Znam ljudi koji su sa sakom dolara napravili milione, a isto znam i djuturuma ko od brda odvaljeni al im draza socijala pa sjede kuci i hebu mater americi kako im je lose. Istina nedostajat ce ti sve iz "domovine", al se covjek navikne. I naravno gledaj u koju ces drzavu. Cuvaj se kredita :D
Kako sam ja burek pozelio pa to nije normalno :D

jefferson

Post by jefferson » 06/11/2007 18:55

Šeha wrote:
jefferson wrote:
Šeha wrote: ...na kraju liste su Mobile, Little Rock i Pittsburgh :D :D :D
Ja bi se sad u Pittsburgh preselio!
Jesil ti bio u Pittsburghu ili Mobilu?
Jebiga... sad moram stavljati disclaimer :-) :roll:

Moj prijasnji post je tu u svrhu podjebavanja kolege iz Pittsburgh-a i nikako drugacije ga ne treba shvatiti. :D
Toga sam se sjetio kad sam vec objavio post, jebiga :D

Post Reply