Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#1 Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Post by ragib »

Image
--------------------------------------------------------------------------------
Hutba reisu-l-uleme Mustafe ef. Cerića u Gazi Husrev-begovoj džamiji

Ne treba nam niko držati lekcije o vjeri i domovini

Ne smije nas niko dijeliti na prave i krive muslimane, na patriote i izdajnike, mi ne smijemo pristati na podjelu u vjeri koja bi nam donijela nesreću u domovini
Reisu-l-ulema Mustafa ef. Cerić imamio je jučer džumu-namaz i održao hutbu u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu, prenijela je MINA.
- Iako su kur'anska kazivanja o životu Allahovih vjerovjesnika jednako važna, kazivanja o Musau, a.s., i njegovom narodu su posebno zanimljiva i poučna. Musa, a.s., je vjerovjesnik kojem je Uzvišeni Allah izravno govorio na Sinaju - kazao je ef. Cerić na početku hutbe te nastavio:

Jedinstvo naroda

- On se rodio i rastao u okrilju Allahove milosti unatoč faraonove oholosti. On je svoj narod poveo iz ropstva u slobodu s vjerom u Boga i nadom u spas i pobjedu. On je imao rođenog brata koji mu je pomagao. Ali, imao je Musa, a.s., i onog Samiriju koji mu je odmagao, koji mu je rođenog brata i cijeli narod njegov na krivi put navodio.
Zaslijepljen idejom o zlatnom teletu, Samirija nije vidio blagodat spasa od faraonovog ropstva, nije razumio Musaov boravak na Sinaju, i nije prihvatio Allahove zapovijedi Beni Israilu. Umjesto toga, Samirija je "izlio tele koje je davalo glas kao da muče i rekao:Ovo je vaš bog i Musaov bog, on ga je zaboravio".
Kad se, nakon četrdeset dana, Musa, a.s., vratio sa Sinaja gdje je čuo sve važne Allahove zapovijedi, imao je šta vidjeti - njegov narod se klanjao Samirijevom zlatnom teletu. "O Harune, - povika Musa - šta te je spriječilo kad si ih vidio da su zalutali, da za mnom nisi pošao? Zašto nisi zapovijed moju poslušao?"
"O, sine majke moje - reče Harun - ne hvataj me za bradu i za kosu moju! Ja sam se plašio da ti ne rekneš: Napravio si podjelu među sinovima Israilovim i nisi postupio onako kako sam ti rekao." Ef. Cerić je dalje rekao kako se iz kur'anskog kazivanja o Musau, Harunu i Samiriji može shvatiti koliko je važno čuvati jedinstvo naroda, "pa i onda kad Samirija napravi zlatno tele, jer grijeh zlatnog teleta - kako nam sugerira Harun - je lakši o grijeha razdora i podjele među ljudima".
On je potom upitao: "Nismo li i mi narod kojem je nekoć Samirija pravio zlatno tele kojem su se neki klanjali? Nije li i među nama bio Harun koji je trpio Samiriju samo zato da ne bi napravio podjelu među ljudima?Nismo li i mi narod poput naroda Musaovog kojem je Allah pomogao da se spasi od faraonovog zuluma? I, nismo li i mi narod koji, nakon svega što nam se dogodilo, treba slušati Allahove zapovijedi koje Musa, a.s., donosi sa Sinaja? I treba da razumije Harunovu poruku da se ne smije praviti među ljudima podjela ni onda kada neki krenu krivim putem, a kamoli onda kad većina krene pravim putem".

- Svjedočim pred Bogom i svijetom da je naš narod odbio klanjati se zlatnom teletu? Odbio je zov Samirije, a prihvatio poziv Musaov da je Bog Jedan, kojem niko i ništa nije ravno. Odbio je međusobnu podjelu i prihvatio Harunovu pobjedu jedinstva i sloge. Svjedočim pred Bogom i svijetom da je većina našeg naroda krenula pravim putem islama, pa je zato veliki grijeh dijeliti ga na male mezhebe i krive puteve koji završavaju u podjeli od kojih je velika šteta za našu vjeru i domovinu - rekao je Cerić i nastavio:
- Mi ovdje nismo muslimani od jučer! Mi smo ovdje od pamtivijeka. Mi smo muslimani sa dugim pamćenjem i sa bogato utemeljenom islamskom tradicijom. Naši daljni i bliži preci dobro su znali ko im je otac i ko im je mati. Pa i mi danas, njihovi potomci, dobro znamo što nam je očeva vjera i majčina domovina. To nam bar niko ne treba objašnjavati. I ne treba nam niko moralne lekcije držati ni o vjeri, ni o domovini - rekao je reis.
Mi smo dovoljno zreli da znamo praviti razliku između pravog i krivog puta u vjeri, i dovoljno smo iskusni da znamo koji je mogući put za našu domovinu. No, to ne znači da mi ne želimo od nikoga ništa učiti. Naprotiv, mudrost je izgubljena stvar, pa gdje god je nađeš, uzmi je! Ali, mi smo dovoljno svjesni da je naše pravo i obaveza da za svoju sudbinu budemo sami odgovorni.

Ni najbolji ni najgori

Ne smije nas niko dijeliti na prave i krive muslimane, na vehabije i sufije, na sunnije i šije, na vjernike i nevjernike, na patriote i izdajnike Ustvari, mi ne smijemo pristati na podjelu u vjeri koja bi nam donijela nesreću u domovini. Ne smijemo slijediti one koji šire smutnju među nama, jer "grijeh smutnje je ponekad gori od grijeha ubistva".
Mi smo takvi kakvi smo - ni najbolji, ali ni najgori. Pokazali smo cijelome svijetu da smo spremni umrijeti za svoju vjeru i domovinu. Sada želimo pokazati da smo spremni živjeti u našoj vjeri i domovini u slozi sa samim sobom i sa drugim i drugačijim - rekao je u jučerašnjoj hutbi reisu-l-ulema Mustafa Cerić.

Naše fetve izraz su naše odgovornosti

- Naravno, treba se upoznati i sa drugim i drugačijim fetvama o nekim pitanjima u vjeri, ali fetve koje se ovdje donose izraz su naše slobode i naše odgovornosti. Stoga ne treba bježati od slobode da bi se izbjegla odgovornost. Ne treba se bojati samoga sebe. Treba biti hrabar i preuzeti odgovornost pred Bogom i svijetom. Treba biti iskren sa samim sobom. Nije dovoljno da se samo volimo u vjeri, već je potrebno da se i međusobno poštujemo u poslu - poručio je reisu-l-ulema.

Lakše se osloboditi zablude nego zavade

- Ljudi se lakše oslobađaju zablude nego zavade. To je zato što smutnja,zavada i podjela među ljudima zbog vjere, nacije ili rase uzrokuje kolektivnu nesreću, dok su zabluda i krivovjerje čin individulane svijesti koja se vremenom pomijera ili mijenja prema istini -kazao je ef. Cerić.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#2

Post by kub lajkan »

Jos je trebao dodati da nas niko ne smije dijeliti na postene i lopove, pa da kompletira...
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#3

Post by Sensei »

Ne znam sta tu sad Ceric treba tabirit....

Poslanik savs. je rekao:
’Židovi su se podijelili između sebe u 71 ili 72 sekte, i kršćani su se podijelili između sebe u 71 ili 72 sekte. A moj ummet će se podijeliti u 73 sekte.’
(Ovaj hadis između ostalih prenose Abu Davud, At Tirmizija, Al Hakim i Ahmed, AtTirmizi ga smatra sahihom.)
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#4

Post by ragib »

Sensei wrote:Ne znam sta tu sad Ceric treba tabirit....

Poslanik savs. je rekao:
’Židovi su se podijelili između sebe u 71 ili 72 sekte, i kršćani su se podijelili između sebe u 71 ili 72 sekte. A moj ummet će se podijeliti u 73 sekte.’
(Ovaj hadis između ostalih prenose Abu Davud, At Tirmizija, Al Hakim i Ahmed, AtTirmizi ga smatra sahihom.)
Postoje podjele ali je potrebno suzbiti mrznju a siriti ljubav bez obzira na mezhebe.
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#5

Post by Sensei »

Image
Bolje mu je da se odluci sta zeli biti, maneken, politicar ili vjerski vodja.
--------------------
U drugoj varijanti imam Ahmed bilježi da je Abu Amir bin Luhaj rekao:
Obavljali smo hadž sa Mu’avijom bin Abu Sufjanom. Kada smo stigli u Mekku, on je ustao nakon podne namaza i rekao: Poslanik savs. je rekao:
‘Ljudi dvaju objava su se podijelili u 72 sekte. I ovaj ummet će se podijeliti u 73 sekte, svi će biti u vatri osim jedne od njih, a to je džema’at. Neki od mog ummeta će biti vođeni čežnjama, kao zaraženi bolešću, ni jedan krvni sud niti gležanj neće biti slobodan od tih čežnji.’
Ovaj hadis se takođe nalazi kod Abu Davuda, Ahmeda i Al Hakima, kao i kod drugih, sa sličnim značenjem, ali sa sljedećim sadržajem:
‘72 će boraviti u džehennemskoj vatri a jedna će biti u džennetu: to je džema’at.’
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#6

Post by ragib »

Sensei wrote:Image
Bolje mu je da se odluci sta zeli biti, maneken, politicar ili vjerski vodja.
--------------------
U drugoj varijanti imam Ahmed bilježi da je Abu Amir bin Luhaj rekao:
Obavljali smo hadž sa Mu’avijom bin Abu Sufjanom. Kada smo stigli u Mekku, on je ustao nakon podne namaza i rekao: Poslanik savs. je rekao:
‘Ljudi dvaju objava su se podijelili u 72 sekte. I ovaj ummet će se podijeliti u 73 sekte, svi će biti u vatri osim jedne od njih, a to je džema’at. Neki od mog ummeta će biti vođeni čežnjama, kao zaraženi bolešću, ni jedan krvni sud niti gležanj neće biti slobodan od tih čežnji.’
Ovaj hadis se takođe nalazi kod Abu Davuda, Ahmeda i Al Hakima, kao i kod drugih, sa sličnim značenjem, ali sa sljedećim sadržajem:
‘72 će boraviti u džehennemskoj vatri a jedna će biti u džennetu: to je džema’at.’
Muhamed.s.a.v.s je bio dobar politicar i potrebno je slijediti njegovu tradiciju sto Reis radi.
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#7

Post by Sensei »

Bas me interesuje na koje bi ga mjesto Michael Hart postavio

http://homepage.eircom.net/~odyssey/Quo ... y/100.html
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#8

Post by Bosanac sa dna kace »

Sensei wrote:Bas me interesuje na koje bi ga mjesto Michael Hart postavio

http://homepage.eircom.net/~odyssey/Quo ... y/100.html
A ko je dodticni gospodin?
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#9

Post by kub lajkan »

ragib wrote:Muhamed.s.a.v.s je bio dobar politicar i potrebno je slijediti njegovu tradiciju sto Reis radi.
U kojoj stranci je bio?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#10

Post by Bosanac sa dna kace »

Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije
:thumbup:
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#11

Post by El_Camino »

kub lajkan wrote:Jos je trebao dodati da nas niko ne smije dijeliti na postene i lopove, pa da kompletira...
:lol: :lol: :lol: :lol:

________________________________

Ili budi svjetlo ili odražavaj svjetlo

SAMO JE JEDAN PRAVI PUT
ANTIVEHABIJE
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#12

Post by NIN »

LJUBAV

Samo nas ovo moze ODRZATI na zivotu!!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#13

Post by Bosanac sa dna kace »

NIN wrote:LJUBAV

Samo nas ovo moze ODRZATI na zivotu!!
:thumbup:
ljubav je smisao zivota! :)
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#14 Re: Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Post by El_Camino »

reisu-l-ulema Mustafe ef. Cerić wrote: Ne smije nas niko dijeliti na prave i krive muslimane, na vehabije i sufije, na sunnije i šije, na vjernike i nevjernike, na patriote i izdajnike
Po ovim rijecima su i pravi i krivi muslimani, i vehabije i sufije, i sunije i sije, i vjernici i nevjernici JEDNO TE ISTO! Estagfirullah!
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#15

Post by edu »

takodjer..ne smije se ni oglasavati u danima!.. :D :D :D
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#16 Re: Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Post by forUMASH »

El_Camino wrote:
reisu-l-ulema Mustafe ef. Cerić wrote: Ne smije nas niko dijeliti na prave i krive muslimane, na vehabije i sufije, na sunnije i šije, na vjernike i nevjernike, na patriote i izdajnike
Po ovim rijecima su i pravi i krivi muslimani, i vehabije i sufije, i sunije i sije, i vjernici i nevjernici JEDNO TE ISTO! Estagfirullah!
....hebo te, ispade da su svi nabrojani, kad im skines dresove, samo ljudi.... :shock:
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#17 Re: Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Post by El_Camino »

El_Camino wrote:
reisu-l-ulema Mustafe ef. Cerić wrote: Ne smije nas niko dijeliti na prave i krive muslimane, na vehabije i sufije, na sunnije i šije, na vjernike i nevjernike, na patriote i izdajnike
Po ovim rijecima su i pravi i krivi muslimani, i vehabije i sufije, i sunije i sije, i vjernici i nevjernici JEDNO TE ISTO! Estagfirullah!
E sada se zna zasto je ovaj hodza promijenio pricu. Vehabije ga kupile. Para vrti gdje burgija nece! :) [Reis Cerić izabran u Svjetski forum uleme]

Vehabijska organizacija Rabitat-ul-alem il-islam. Kakva je to organizacija? Odgovor se nalazi ovdje:

VEHABIJSKA ORGANIZACIJA RABITAT-UL-ALEM IL-ISLAM

VEHABIJSKA ORGANIZACIJA RABITAT-UL-ALEM IL-ISLAM 1

"Sve što se Sudnji dan više približava vjerski ljudi će biti truliji i pokvareniji od lešine istrulog magarca." - Hadisi šerif

________________________________

Ili budi svjetlo ili odražavaj svjetlo

SAMO JE JEDAN PRAVI PUT
ANTIVEHABIJE
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#18 Re: Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Post by ragib »

El_Camino wrote:
El_Camino wrote:
reisu-l-ulema Mustafe ef. Cerić wrote: Ne smije nas niko dijeliti na prave i krive muslimane, na vehabije i sufije, na sunnije i šije, na vjernike i nevjernike, na patriote i izdajnike
Po ovim rijecima su i pravi i krivi muslimani, i vehabije i sufije, i sunije i sije, i vjernici i nevjernici JEDNO TE ISTO! Estagfirullah!
E sada se zna zasto je ovaj hodza promijenio pricu. Vehabije ga kupile. Para vrti gdje burgija nece! :) [Reis Cerić izabran u Svjetski forum uleme]

Vehabijska organizacija Rabitat-ul-alem il-islam. Kakva je to organizacija? Odgovor se nalazi ovdje:

VEHABIJSKA ORGANIZACIJA RABITAT-UL-ALEM IL-ISLAM

VEHABIJSKA ORGANIZACIJA RABITAT-UL-ALEM IL-ISLAM 1

"Sve što se Sudnji dan više približava vjerski ljudi će biti truliji i pokvareniji od lešine istrulog magarca." - Hadisi šerif

________________________________

Ili budi svjetlo ili odražavaj svjetlo

SAMO JE JEDAN PRAVI PUT
ANTIVEHABIJE
Ja mislim da reis nije nikad (ni jednoj grupaciji muslimana bilo sta lose rekao).
Pogledaj stanje muslimana danas. Muslimanima je potrebno jedinstvo.
Muslimanima nisu potrebni ljudi koji ce praviti nered i siriti razdor, bez obzira kojoj grupaciji pripadao. Ne valja ruzno razgovarati ni sa hriscanima ni zidovima a "kamoli" sa muslimanima koji drugacije klanjaju.
Ti kritikujes sve sta stignes pocevsi od Islamske zajednice, Reisa, sufija, naksibendija, vehabija, sija.
Molim te nemoj mi sada reci da svi imaju pogresno vjerovanje a samo ti nemas.
Nije prioritet muslimana danas da proglasavaju druge nevjernicima vec je potrebno da rade na sebi.
O, vi koji vjerujete, budite svjesni Allahovog prisustva i nemojte umrijeti drugačije nego kao muslimani. Zato se svi zajedno uhvatite za Allahovo uže i nemojte se međusobno razbijati... (Kur´an, 3:103)
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#19 Re: Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Post by El_Camino »

ragib wrote:Ja mislim da reis nije nikad (ni jednoj grupaciji muslimana bilo sta lose rekao).
Pogledaj stanje muslimana danas. Muslimanima je potrebno jedinstvo.
Muslimanima nisu potrebni ljudi koji ce praviti nered i siriti razdor, bez obzira kojoj grupaciji pripadao. Ne valja ruzno razgovarati ni sa hriscanima ni zidovima a "kamoli" sa muslimanima koji drugacije klanjaju.
Ti kritikujes sve sta stignes pocevsi od Islamske zajednice, Reisa, sufija, naksibendija, vehabija, sija.
Molim te nemoj mi sada reci da svi imaju pogresno vjerovanje a samo ti nemas.
Nije prioritet muslimana danas da proglasavaju druge nevjernicima vec je potrebno da rade na sebi. [/b]
Ragibe s obzirom da ti zastupas isti stav na koji je ovaj veliki alim islama iz Indije izdao fetvu molim te prvo procitaj tu fetvu koja se nalazi ovdje pod br. 10 pa cemo onda ici dalje.
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#20 Re: Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Post by ragib »

El_Camino wrote:
ragib wrote:Ja mislim da reis nije nikad (ni jednoj grupaciji muslimana bilo sta lose rekao).
Pogledaj stanje muslimana danas. Muslimanima je potrebno jedinstvo.
Muslimanima nisu potrebni ljudi koji ce praviti nered i siriti razdor, bez obzira kojoj grupaciji pripadao. Ne valja ruzno razgovarati ni sa hriscanima ni zidovima a "kamoli" sa muslimanima koji drugacije klanjaju.
Ti kritikujes sve sta stignes pocevsi od Islamske zajednice, Reisa, sufija, naksibendija, vehabija, sija.
Molim te nemoj mi sada reci da svi imaju pogresno vjerovanje a samo ti nemas.
Nije prioritet muslimana danas da proglasavaju druge nevjernicima vec je potrebno da rade na sebi. [/b]
Ragibe s obzirom da ti zastupas isti stav na koji je ovaj veliki alim islama iz Indije izdao fetvu molim te prvo procitaj tu fetvu koja se nalazi ovdje pod br. 10 pa cemo onda ici dalje.
Slijedim hanefisku pravnu skolu(kao i reis).
Svaka osoba koja tvrdi da je musliman ja je tako smatram. Zaista nemam vremena niti zelim ulaziti u to ko je kakav musliman a pogotovo nemam namjeru proglasavati bilo koga kafirom. Bolje bi bilo da danasnji muslimani malo vise vremena posvete nauci nego gubiti vrijeme oko takvih pitanja.
Na Reisa nazalost mnogi "pljuju" ali za mene je najveci autoritet od islamskih ucenjaka danas.
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#21 Re: Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Post by avicena »

ragib wrote:Na Reisa nazalost mnogi "pljuju" ali za mene je najveci autoritet od islamskih ucenjaka danas.
Možda je ovdje se gledalo i na ključ, ali za ovakvo tijelo koje će vjerovatno se baviti između ostalog i odnosom vehabije - sufije treba stručnosti.... :)
Na Prvoj konferenciji muslimanske svjetske uleme u Meki, koja je završena u ponedjeljak, osnovan je Svjetski forum uleme, usvojen Statut i objavljen proglas u kojem se poziva na dijalog i suživot u svijetu, javlja MINA.

Određeni ciljevi

U Statutu Svjetskog foruma ulemenavode se sljedeći ciljevi: očuvanje i razvijanje islamskog identiteta u svijetu, koordinacija između islamskih zajednica u svijetu radi jedinstvenog nastupa i predstavljanja muslimana, ujednačavanje fetvi među ulemom koje imaju univerzalni značaj, objavljivanje stavova u kojima je poruka mira i dijaloga, pomoć muslimanima u svijetu da nađu najbolja rješenja za savremene probleme, sprečavanje širenja pogrešnog tumačenja islama te prezentiranje istine o islamu i muslimanima u svijetu na najprikladniji način.

Prema Statutu, Svjetski forum uleme sastoji se od Generalne skupštine, Predsjedništva, Sekretarijata i Izvršnog vijeća. Predsjednik Svjetskog foruma uleme po funkciji je vrhovni muftija Kraljevine Saudijske Arabije, a sekretar Foruma je generalni sekretar Svjetske muslimanske lige Rabite.
Izvršno vijeće Svjetskog foruma uleme čini deset izabranih članova. Na prvoj Generalnoj skupštini u Izvršno vijeće Svjetskog foruma uleme izabrani su: rektor Islamskog univerziteta u Islamabadu Muhammed Ahmed Ghazi, predsjednik Udruženja ilmijje Ahmed Hašim Mozadi iz Indonezije,generalni sekretar Akademije za zbližavanje mezheba Alatullah Ali Akbar al-Teskhiri iz Irana, član Fikhske akademije u Meki Vehbeh Mustafa al-Zuhaili iz Sirije, šejh Al-Azhara Muhammed Sejjid Tantavi, zamjenik Fikhske akademije u Indiji Bedrulhasan al-Qasimi, mauritanijski muftija Ahmed al-Shanqajti, reisu-l-ulema IZ uBiH Mustafa ef. Cerić, član Vrhovnog vijeća za džamije u SAD Muzemmil al-Siddiqi i libanski muftija Muhammed Qabbani.

Veliki značaj

Formiranje Svjetskog foruma uleme u Meki imaveliki značaj za institucionalizaciju islama u svijetu.
To je važno i zbog toga što se prvi put shvata da je potrebno imati jedno svjetsko tijelo koje će koordinirati islamsko djelovanje u svijetu i koje može legitimno zastupati interese muslimana u međuvjerskom dijalogu.

Podrška međuvjerskom i međukulturalnom dijalogu

Zadatak članova Izvršnog vijeća Svjetskog foruma uleme jeste da prate zbivanja u svijetu oko islama i muslimana, te da podnose godišnji izvještaj Generalnoj skupštini kako bi prezentacija islama i muslimana bila korektna i kako bi se podržao međuvjerski i međukulturalni dijalog u svijetu. /Avaz
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#22 Re: Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Post by El_Camino »

ragib wrote:
El_Camino wrote:
ragib wrote:Ja mislim da reis nije nikad (ni jednoj grupaciji muslimana bilo sta lose rekao).
Pogledaj stanje muslimana danas. Muslimanima je potrebno jedinstvo.
Muslimanima nisu potrebni ljudi koji ce praviti nered i siriti razdor, bez obzira kojoj grupaciji pripadao. Ne valja ruzno razgovarati ni sa hriscanima ni zidovima a "kamoli" sa muslimanima koji drugacije klanjaju.
Ti kritikujes sve sta stignes pocevsi od Islamske zajednice, Reisa, sufija, naksibendija, vehabija, sija.
Molim te nemoj mi sada reci da svi imaju pogresno vjerovanje a samo ti nemas.
Nije prioritet muslimana danas da proglasavaju druge nevjernicima vec je potrebno da rade na sebi. [/b]
Ragibe s obzirom da ti zastupas isti stav na koji je ovaj veliki alim islama iz Indije izdao fetvu molim te prvo procitaj tu fetvu koja se nalazi ovdje pod br. 10 pa cemo onda ici dalje.
Slijedim hanefisku pravnu skolu(kao i reis).
Svaka osoba koja tvrdi da je musliman ja je tako smatram. Zaista nemam vremena niti zelim ulaziti u to ko je kakav musliman a pogotovo nemam namjeru proglasavati bilo koga kafirom. Bolje bi bilo da danasnji muslimani malo vise vremena posvete nauci nego gubiti vrijeme oko takvih pitanja.
Na Reisa nazalost mnogi "pljuju" ali za mene je najveci autoritet od islamskih ucenjaka danas.
Jesi li procitao fetvu br. 10?
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#23 Re: Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Post by ragib »

El_Camino wrote:
ragib wrote:
Slijedim hanefisku pravnu skolu(kao i reis).
Svaka osoba koja tvrdi da je musliman ja je tako smatram. Zaista nemam vremena niti zelim ulaziti u to ko je kakav musliman a pogotovo nemam namjeru proglasavati bilo koga kafirom. Bolje bi bilo da danasnji muslimani malo vise vremena posvete nauci nego gubiti vrijeme oko takvih pitanja.
Na Reisa nazalost mnogi "pljuju" ali za mene je najveci autoritet od islamskih ucenjaka danas.
Jesi li procitao fetvu br. 10?
Porictao sam ali mislim da Reis nije covjek koji mjenja Islam i ubacuje nove stvari u vjeri.

Rijaset IZ-e poziva imame, hatibe i muallime da u svom radu u džamiji, mektebu, školi i na bilo kojem drugom javnom mjestu budu dosljednji u tumačenju institucionalnog učenja islama na temeljima Kur´ana, Sunneta i našeg bosansko-hercegovačkog iskustva.
Ipak se pozivaju na Kur-an i Sunnet a ne na nove stvari u vjeri.
Ali mi donesi dokaz da reis prima ogroman novac ?
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#24 Re: Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Post by El_Camino »

ragib wrote:Porictao sam ali mislim da Reis nije covjek koji mjenja Islam i ubacuje nove stvari u vjeri.
Covjek se veze za rijec a vo za rogove.

Mi ovdje Ragibe govorimo o njegovim rijecima <<<Ne smije nas niko dijeliti na prave i krive muslimane, na vehabije i sufije, na sunnije i šije, na vjernike i nevjernike, na patriote i izdajnike>>> i o njegovoj ideji ujedinjavanja muslimana sa raznim nakaradnim vjerovanjima (kao sije, vehabije, haridzije, ismailije,...) sa ehli sunet muslimanima. Allah dzelle-sanuhu je naredio da svi muslimani moraju isto vjerovati. Da svi moraju imati ehli sunnet iman. Da svi moraju isto vjerovati. To znaci da sije, ako hoce da se ujedine sa nama ehli sunnet muslimanima, moraju PRVO ODBACITI SVOJA OTPADNICKA VJEROVANJA. Onda cemo se sa njima ujediniti. Isto je i sa vehabijama. Da bi se sa njima ujedinili i oni PRVO MORAJU ODBACITI SVOJA OTPADNICKA VJEROVANJA. I tako redom. Jer, kako si vidio u fetvi hadisi kazu:

Bježi od njih! Da te ne odvedu u dalalet. Da te ne bace u fitnu. - Muslim
Nemojte ih obilaziti kada se razbole! - Ebu Davud
Nemojte im nazivati selam kada ih sretnete! - Ibni Madza
Ja nisam od njih. Oni nisu od mene. Džihad protiv njih je kao džihad protiv kafira. - Dejlemi
itd., itd.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#25 Re: Ne smije nas niko dijeliti na vehabije i sufije

Post by Bosanac sa dna kace »

El_Camino wrote:
ragib wrote:Porictao sam ali mislim da Reis nije covjek koji mjenja Islam i ubacuje nove stvari u vjeri.
Covjek se veze za rijec a vo za rogove.

Mi ovdje Ragibe govorimo o njegovim rijecima <<<Ne smije nas niko dijeliti na prave i krive muslimane, na vehabije i sufije, na sunnije i šije, na vjernike i nevjernike, na patriote i izdajnike>>> i o njegovoj ideji ujedinjavanja muslimana sa raznim nakaradnim vjerovanjima (kao sije, vehabije, haridzije, ismailije,...) sa ehli sunet muslimanima. Allah dzelle-sanuhu je naredio da svi muslimani moraju isto vjerovati. Da svi moraju imati ehli sunnet iman. Da svi moraju isto vjerovati. To znaci da sije, ako hoce da se ujedine sa nama ehli sunnet muslimanima, moraju PRVO ODBACITI SVOJA OTPADNICKA VJEROVANJA. Onda cemo se sa njima ujediniti. Isto je i sa vehabijama. Da bi se sa njima ujedinili i oni PRVO MORAJU ODBACITI SVOJA OTPADNICKA VJEROVANJA. I tako redom. Jer, kako si vidio u fetvi hadisi kazu:

Bježi od njih! Da te ne odvedu u dalalet. Da te ne bace u fitnu. - Muslim
Nemojte ih obilaziti kada se razbole! - Ebu Davud
Nemojte im nazivati selam kada ih sretnete! - Ibni Madza
Ja nisam od njih. Oni nisu od mene. Džihad protiv njih je kao džihad protiv kafira. - Dejlemi
itd., itd.
subhanallah, teske rijeci govoris, da li si ikad procitao prevod Kura'na, ako jesi jel ti ikad ovo zapalo za oko;

9. Ako se dvije skupine vjernika sukobe, izmirite ih; a ako jedna od njih ipak učini nasilje drugoj, o­nda se borite protiv o­ne koja je učinila nasilje sve dok se Allahovim propisima ne prikloni. Pa ako se prikloni, o­nda ih nepristrasno izmirite i budite pravedni; Allah, zaista pravedne voli.

10. Vjernici su samo braća, zato pomirite vaša dva brata i bojte se Allaha, da bi vam se milost ukazala.

11. O vjernici, neka se muškarci jedni rugima ne rugaju, možda su o­ni bolji od njih, a ni žene drugim ženama, možda su o­ne bolje od njih. I ne kudite jedni druge i ne zovite jedni druge ružnim nadimcima! O, kako je ružno da se vjernici spominju podrugljivim nadimcima! A o­ni koji se ne pokaju - sami sebi čine nepravdu.

12. O vjernici, klonite se mnogih sumnjičenja, neka sumnjičenja su, zaista, grijeh. I ne uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekome od vas bilo drago da jede meso umrloga brata svoga - a vama je to odvratno - zato se bojte Allaha, Allah, zaista, prima pokajanje i samilostan je.

13. O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas dijelimo da biste se upoznali. Najugledniji kod Allaha je o­naj koji ga se najviše boji, Allah, uistinu, sve zna i nije Mu skriveno ništa.

14. Neki beduini govore: "Mi vjerujemo!" Reci: "Vi ne vjerujete, ali recite: ’Mi se pokoravamo!’, jer u srca vaša prava vjera još nije ušla. A ako Allaha i Njegova Poslanika budete slušali, o­n vam nimalo neće umanjiti nagradu za djela vaša." - Allah, uistinu, prašta i samilostan je.

15. Pravi vjernici su samo o­ni koji u Allaha i Poslanika Njegova vjeruju, i poslije više ne sumnjaju, i bore se na Allahovom putu imecima svojim i životima svojim. o­ni su iskreni!

16. Reci: "Zar vi da obavještavate Allaha o vjerovanju svome, kad Allah zna sve što je na nebesima i na Zemlji! Allah sve zna."

17. o­ni ti prebacuju što su primili islam. Reci: "Ne prebacujte mi što ste islam primili; naprotiv, Allah je vama milost podario time što vas je u pravu vjeru uputio, ako iskreno govorite.

18. Allah, sigurno, zna tajne nebesa i Zemlje i Allah dobro vidi o­no što radite."
Sura Al-Hudzurat -- Sobe
:roll: :roll: :sad: :-? :shock: :?
Post Reply