Navigacija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1621
Joined: 11/06/2011 07:36

#1 Navigacija

Post by Kiki_Musampa »

Koju navigaciju koristite,i koja vas je najmanje kilometara/vremena koštala?
Nekada davno sam koristio Here maps,i sa njom sam imao najmanje problema. Google maps me je jučer ponovo koštao i vremena i novca,već 2 ili 3 put.
Navede put koji pratiš i onda se u jednom trenutku samo ugasi, jer te dovela do mjesta gdje nema puta.
Najgori primjer toga sam imao prije 3 godine,kada sam na povratku sa ljetovanja htjeo u nacionalni park Una.
Koja navigacija se Vama pokazala najbolje, jer iako mi ne treba često,kada je upalim barem da me ne zeza.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4286
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#2 Re: Navigacija

Post by skrbavi-admin »

najbolja i najracionalnija navigacija je tvoja glava... ako vidis da te sranje usmjerava na livadu naravno da neces ici. waze mi je do sad stvarno pomogo jer me je postedio vise puta guzvi no trebas internet kad ga pokrenes
User avatar
Dope_Man
Posts: 7799
Joined: 03/06/2016 16:31

#3 Re: Navigacija

Post by Dope_Man »

Koristim google maps vec 6 godina i nije mi se nikad desilo to sto ti kazes. Ne znam ni kako se moze desiti da se "odjednom ugasi" kad dodje do dijela gdje nema puta? Cim nadjes rutu, on ti je izmapira od pocetka do kraja, ne moze ga nestati jer taj put je ucrtan kod njega na mapi (cak i ako ga u stvarnosti mozda nema).

E sad, da ima grescica - ima. Par puta me kroz godine bacao na sumski put umjesto da pratim glavni, valjda jer je teoretski malo brze presjeci tu, a on ne zna bas najbolje kakav je sam put. Mada nekad, bar gledajuci satelitski pregled, tu uopste nema puta.

Konkretno na linku ispod je zadnji put gdje mi je tako pogrijesio dok sam isao Sarajevo-Beograd. Baca tu kod Vlasenice kroz nekakvu sumu i livade gdje ni zaprezna kola ne idu. Ali to u samom putu znam da je glupost i nastavljam magistralom. Uostalom, svaku rutu pogledam prije nego krenem.

https://www.google.com/maps/dir/44.1688 ... m2!4m1!3e0
artur morgan
Posts: 2882
Joined: 30/04/2020 19:47

#4 Re: Navigacija

Post by artur morgan »

Najviše sam koristio fabričku navigaciju, i pokazala se sigurnom ( Audi navigacije za MMI 3G verzije ). Navikao sam na nju, tako da je najviše koristim. Izbor rute zna biti drugačiji od planirane rute, a to zavisi i od ličnih postavki kod načina kako će birati rute i može se korigovati. Sigurna je i meni se nikad nije desilo da pogriješi prilikom vođenja do ciljne destinacije u već odabranoj ruti. Nikad se nije desilo da me odvede u neki sporedni put, neku zabit i sl.

Garmin sa druge strane u drugom vozilu, prilikom prvog ozbiljnijeg testa kod nas, pao je na testu. I to ozbiljno je pogriješio. Uputio je u neprohodan put, makadam i sl. Kasnije sam probao tu destinaciju da ciljam sa fabričkom navigacijom, i za razliku od garmina nije mi ponudio ništa, što je opet bolje nego pogrešno uputiti. Radilo se o prigradskom naselju udaljenom 3-5 km.

Google maps preko mobitela, nisam nikad koristio u vozilu, ali sam se vozio kad su drugi koristili. Na prvu što sam vidio, meni njegov odabir rute je bio pogrešan, i to najvjerovatnije jer mislim da su mape barem na mobitelu bile slabašne. Ali opet, nedovoljno iskustva da bi nešto posebno ih cijenio.
maxell_sarajevo
Posts: 2224
Joined: 08/02/2008 19:19

#5 Re: Navigacija

Post by maxell_sarajevo »

Koristim Here jer se karte i novi putevi brzo ažuriraju, a svako od nas moze preko njihove aplikacije korigirati puteve i eventualno dodati ceste koje nedostaju.
Here maps podržava i offline nacin rada sto je odlicno za one koji nemaju pristup internetu.
User avatar
Altsa
Posts: 7383
Joined: 19/03/2004 18:31

#6 Re: Navigacija

Post by Altsa »

Koristim Sygic i ako uvijek imam i Google map pripremljen ako ovaj prvi nesto zahebe.
BadBoy
Posts: 8157
Joined: 01/11/2005 21:55

#7 Re: Navigacija

Post by BadBoy »

Ja svaku navigaciju prvo istestiram u starom gradu; ako me baci kroz ulicu Nadmlini znam da ima fula :D

Za sada mi se Sygic kao offline navigacija pokazao pravo dobar i intuitivan za koristiti.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18890
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#8 Re: Navigacija

Post by SmokingMan »

Vala je mene onomad kao pješaka kroz meni nepoznate beogradske ulice Google maps vodio više nego dobro. :bih:
semsasuljakovic
Posts: 2029
Joined: 02/08/2015 21:30

#9 Re: Navigacija

Post by semsasuljakovic »

Google maps koristim, i zna zajebati. Na telefonu imam i Apple Maps, ali je nisam nikad koristio. Ne usudim se, jer znam da Apple nema baš neku podršku u Bosni. Ako neko zna je li pouzdana, volio bih da napiše, pa da mogu i nju koristiti.
User avatar
_Reds_
Posts: 9381
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#10 Re: Navigacija

Post by _Reds_ »

Stvar je da slijepo ne vjerujete navigaciji i da prije toga malo pogledate kuda vas vodi i ima li to logike.

Nekad je bolje pogledati sam na karti i skontati da bi bilo logičnije malo drugačije, koji km više, ali normalnim cestama.
User avatar
Altsa
Posts: 7383
Joined: 19/03/2004 18:31

#11 Re: Navigacija

Post by Altsa »

_Reds_ wrote: 02/08/2022 10:06 Stvar je da slijepo ne vjerujete navigaciji i da prije toga malo pogledate kuda vas vodi i ima li to logike.

Nekad je bolje pogledati sam na karti i skontati da bi bilo logičnije malo drugačije, koji km više, ali normalnim cestama.
Ne vjerujem da iko vjeruje slijepo navigaciji. Kad navigacija pogrijesi uvijek se covjek snađe nekako i ako joj sve po spisku skrese. :D Inace najbolje iskustvo imam sa Navigonom koji je nazalost prestao da radi update mapa pa je postao beskoristan. Najbolja navigacija.
Last edited by Altsa on 02/08/2022 10:48, edited 1 time in total.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1621
Joined: 11/06/2011 07:36

#12 Re: Navigacija

Post by Kiki_Musampa »

_Reds_ wrote: 02/08/2022 10:06 Stvar je da slijepo ne vjerujete navigaciji i da prije toga malo pogledate kuda vas vodi i ima li to logike.

Nekad je bolje pogledati sam na karti i skontati da bi bilo logičnije malo drugačije, koji km više, ali normalnim cestama.
Prije 3 godine smo iz Vodica htjeli na Unu,pa nas navigacija nije vodila autoputem,već magistralom. Kada nas je dovela do mjesta "ulaza" u nacionalni park,samo se ugasila. Čovjek na tom mjestu drži kafanu, i kaže da svaki dan nekoliko vozila barem dodje na to mjesto zbog navigacije,i da tu jeste nekada bio prelaz u BiH,ali da se godinama ne koristi. Njegova kafana je tu samo zbog nas,koji greškom tu završimo. Ta greška nas je koštala barem pola rezervoara goriva i nekoliko sati vožnje,što je veliko sranje ako uzmemo u obzir da smo imali 4 djece sa sobom. Put je bio dobar,tako da nismo ništa posumnjali.
Ja takodjer ne vjerujem navigacijama,ali ponekad čovjek nema druge mogućnosti
BadBoy
Posts: 8157
Joined: 01/11/2005 21:55

#13 Re: Navigacija

Post by BadBoy »

_Reds_ wrote: 02/08/2022 10:06 Stvar je da slijepo ne vjerujete navigaciji i da prije toga malo pogledate kuda vas vodi i ima li to logike.

Nekad je bolje pogledati sam na karti i skontati da bi bilo logičnije malo drugačije, koji km više, ali normalnim cestama.
Meni nije problem to ako me skrene negdje u polje kukuruza, pa ja to vidim na vrijeme. Meni je najveći problem ako nemaju ili im je loš onaj lane assitance ili ako je sporija. To strašno puno znači na petljama na autoputu gdje imaš par sekundi da skontaš u kojoj traci moraš biti inače ode u nepovrat :D
lavic
Posts: 3093
Joined: 14/04/2011 15:03

#14 Re: Navigacija

Post by lavic »

Kad bas moram koristiti navigaciju onda koristim fabricku u autu, i do sad nije bilo gresaka.
A kad auto dodje "kuci" u Njemacku, onda bas ozivi, prica, javlja sve, i sto ga pitas i sto ga ne pitas....
artur morgan
Posts: 2882
Joined: 30/04/2020 19:47

#15 Re: Navigacija

Post by artur morgan »

Kad ideš u neki veći i nepoznati grad, moraš da vjeruješ navigaciji :-D

Po mome iskustvu teško je istovremeno pratiti i navigaciju i putokaze, ako je cesta ili mjesto potpuna nepoznanica. Moraš se odlučiti za jedno, a ja bi dao prednost dobroj navigaciji posebno u gradu.

Ko poznaje grad, sigurno ima kraćih i jednostavnijih opcija, to sam i ja skontao nakon što sam u jednom većem gradu bio više puta, ali tad ti i ne treba navigacija.

Međutim ako nepoznaješ grad a veći je poput Zagreba, Beča, ili Minhena, mislim da je nemoguće unaprijed u glavi imati rutu koliko god prije puta gledao karte grada. Puno saobraćaja, nepoznate ulice, i bez navigacije se lako zbuni i izgubi kompas, teže je. Nije nemoguće naći destinaciju, ali dosta teže i sporije. Otvorena cesta je nešto drugo, i puno je lakše. Putokazi su jako dobri vani, i ako si pažljiv nećeš pogriješiti. Grad je već druga priča, tu je navigacija vrlo važna.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7799
Joined: 03/06/2016 16:31

#16 Re: Navigacija

Post by Dope_Man »

BadBoy wrote: 02/08/2022 10:36
_Reds_ wrote: 02/08/2022 10:06 Stvar je da slijepo ne vjerujete navigaciji i da prije toga malo pogledate kuda vas vodi i ima li to logike.

Nekad je bolje pogledati sam na karti i skontati da bi bilo logičnije malo drugačije, koji km više, ali normalnim cestama.
Meni nije problem to ako me skrene negdje u polje kukuruza, pa ja to vidim na vrijeme. Meni je najveći problem ako nemaju ili im je loš onaj lane assitance ili ako je sporija. To strašno puno znači na petljama na autoputu gdje imaš par sekundi da skontaš u kojoj traci moraš biti inače ode u nepovrat :D
Na svakom autoputu imas skoro kilometar ranije prve znakove sa oznakama gdje koja linija vodi. Bar po EU mislim da jedno 3-4 puta bude znak prije petlje gdje god sam vozio.
BadBoy
Posts: 8157
Joined: 01/11/2005 21:55

#17 Re: Navigacija

Post by BadBoy »

Dope_Man wrote: 02/08/2022 10:45
BadBoy wrote: 02/08/2022 10:36

Meni nije problem to ako me skrene negdje u polje kukuruza, pa ja to vidim na vrijeme. Meni je najveći problem ako nemaju ili im je loš onaj lane assitance ili ako je sporija. To strašno puno znači na petljama na autoputu gdje imaš par sekundi da skontaš u kojoj traci moraš biti inače ode u nepovrat :D
Na svakom autoputu imas skoro kilometar ranije prve znakove sa oznakama gdje koja linija vodi. Bar po EU mislim da jedno 3-4 puta bude znak prije petlje gdje god sam vozio.
Znam, ali kao što reče kolega forumaš iznad, malo je teško pratiti i navigaciju i znakove i još paziti na saobraćaj oko tebe. Snađe se čovjek uvijek naravno, ali to mi je u pravilu najstresniji dio vožnje.
artur morgan
Posts: 2882
Joined: 30/04/2020 19:47

#18 Re: Navigacija

Post by artur morgan »

Vezano za te velike petlje vani na autoputevima. Za nas su one u početku nezgodne jer nemamo iskustva vožnje na njima. Često govore kako na našim cestama vozači na stranim tablama loše i sporo voze. Međutim, kad odeš vani oni se puno bolje snalaze na objektivno zahtjevnijim saobraćajnicama jer su se navikli, kao i mi na nekim uskim cestama punim kratera :-D
User avatar
heat
Posts: 17408
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#19 Re: Navigacija

Post by heat »

Da li neko ima iskustva sa Garmin navigacijom i koju predlazete za kupovinu ?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11132
Joined: 10/03/2022 22:16

#20 Re: Navigacija

Post by ZoomZoomKiwi »

heat wrote: 25/09/2022 19:56 Da li neko ima iskustva sa Garmin navigacijom i koju predlazete za kupovinu ?
Ja sam daaaavno kupio Nüvi 250W, i AdriaRoute mape tad bile, valjala mi je pravo. I dan danas radi bez problema, mislim da joj ima najmanje 15 godina.

Prije nekih 6 godina kupim za drugo auto koje nije imalo tvorničku navigaciju Garmin DriveLuxe 50 LMT. Ona je baš baš vrhunska, od nacrtanih raskrsnica (realview), doživotni update mapa za cijelu Europu, i još ima i live traffic (van BiH). Uglavnom, odlična stvar ako putuješ iole, isplatit će se i na vremenu i na živcima.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#21 Re: Navigacija

Post by Gray »

Meni je trenutno najbolji waze i njega koristim kada god mogu, jer on ne moze raditi bez interneta.

Puno brze budu unesene promjene i nove ceste na kartu, na Google maps npr preko godinu dana nije bilo prikazano da je spojen auto put oko Prnjavora, a na waze par dana poslije bude sve prikazano, pa čak i kamere nove. To je zato sto za našu regiju Google ne da da korisnici ispravljaju mape a za waze može.

Ja ga uvijek stavim po bih i kada znam put, upravo jer me upozori na radare, na policiju ako je neko označio i slično.

Priključim ga na auto preko android auto tako da gledam navigaciju na displeju od auta.

Van BiH ako nemam interneta koristim Google maps.

Ima i fabrička navigacija u autu i nju skoro nikada ne koristim.
vanjki
Posts: 1809
Joined: 26/10/2006 17:37

#22 Re: Navigacija

Post by vanjki »

Skoro sam bio u Italiji i koristio offline google mape i bez greske me vodilo. Moras samo svaki dan izvrsiti update karte.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#23 Re: Navigacija

Post by Gray »

Za vani je Google maps super, ali u BiH se sporo radi update karti.

Waze sa druge strane sam par puta prijavio grešku i u roku od par dana me neki lik kontaktira da pita sta je bio problem i da ispravi.

Mada, sa se razumijemo, Google je vlasnik i waze-a :D
Post Reply