Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
uvjek dobar gost

#1 Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by uvjek dobar gost » 29/10/2008 11:00

Bile su neke polemike o uvođenju nauke o vjeri u predškolsko obrazovanje, rasprave su vodili ljudi koji po mom mišljenju bili su pristrasni i inspirisani nekim sasvim pogrešnim motivima. Uvodioci nauke o vjeri ignosrisali su čak i stvari koje stoje u vjerskim knjigama. Kao argument za ostvarenje cilja poredili su nas sa onim sa kojim se u putu mi nismo htjeli sresti, govorili su kako je nauka o vjeri uvedena u ostalim dijelovima BiH i da su naša djeca na gubitku ako je ne uvedemo i mi sami....

Ovo nije tema koja će palamuditi o samom uvođenju jer ono se već desilo, ovdje molim roditelje da nam prepričaju neka pitanja koja im postavljaju njihova djeca sa povratka iz vrtića...
Dvoje mojih poznanika i prijatelja su već ispisali djecu iz vrtića jer su postavljala neka vrlo čudna pitanja i žalila su se da im je utrnula ruka koliko su crtali džamije....

Sve u svemu ja lično neću dati svom djetetu od 4-6 godina da ide na vjeronauku .. jer to djete nije kapacitet koji može da shvati zašto je žena koja ga uči o tome zamotana,a njegova mama nije, zašto su neki ljudi vijernici , a drugi nisu.. šta je sam vjera.. i ko su nevjernici...

Sve u svemu mislim da je ovo još jedan poraz sekularne države i nas samih... htjeli mi to priznati ili ne....

Živili !

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#2 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by mIRCerka » 29/10/2008 11:10

To je bitka koja se izgubi tako sto javnost filuju sa alzirskom grupom, sa cijenama nafte u fening, sa harisom, dodikom, zlajom...
Sve prodje...kao pokusaj zalbe i promjene sportskog u memorijalni centar...
Kasno Marko na Kosovo stize. I jedino sto mozes uraditi je imati sittericu koja ce dijete cuvati dok ne stasa za skolu.

vjesticanametli

#3 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by vjesticanametli » 29/10/2008 11:11

moj sin ne ide iz raloga sto ne zelim da ga neko indoktrinira i da mu kao onom teletu u mesnici stavlja pecat............djeca to ne mogu razumjeti a cula i vidjela sam svega vezano za VJEROUK i ne mogu da doĐŽem sebi da u anketi koju sam popunjavala (pitanje je bilo da li zelite da vase djete ide na vjerouk i koji.............pa nabrojani srbi,muslimani i hrvati) nema opcije ne zelim nikako vjerouk u skoli

usli su u sve pore drustva jer imaju toliko nastancanog kadra koji moraju da zaposle a sve u cilju torovanja ................fuj gadi mi se i skola i drzava i ovaj narod koji kao ovca zaokruzuje da zelim a kada ga pitas zasto kaze nemam pojma pa svi idu.............

goste nije samo vrtic vec i drzavna ustanova zvana skola gdje ti to ulazi u prosjek

vratnik

#4 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by vratnik » 29/10/2008 11:16

Da te pitam goste: mislis li ti ostajati u BiH?
Ako mislis, onda mislim da je bolje djecu fino napraviti podobnim (posto se sposobnost, kao sto smo to cesto puta utvrdili i ne isplati bas), tako da je to maltene prednost kad ti djeca idu u vrtic u kojem ce se nauciti ponasati kao vecina. (mozda treba uvesti i neke specijalne obrede u porodilista, da se odmah fino zna kojem toru ko pripada..). Ovo mozda nekome zvuci kao ironija (sto u stvari i jeste) ali je nazalost i istina.. Zasto odgajati kozmopolite u sredini koja to nije? Jebote, da bi ucinio svojoj djeci uslugu, moras ih odgajati kontra svojih ubjedjenja.. Dodje ti dijete kuci i pocne te peglati sto ne upraznjavas obrede. Meni su dijete pitali nesto slicno, onda sam ga ja fino ispisao iz skole, grada, i drzave. Jadno jeste, dobro, ali, kome? za koga? i protiv koga? da citiram premudrog Stulica. A ti se sjebaji do ujutru, nece ti to pomoci..

uvjek dobar gost

#5 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by uvjek dobar gost » 29/10/2008 11:19

.. Nije tema ali smo dvije konstatacije... ovo je pobjeda jednog provincijskog malograđanskog sebičnog nad svim ostalim... dalje sve što se uvede u nešto može se iz njega i izvesti prije ili kasnije... nadalje... jeli perspektiva da se u jaslice uvede nešto slično ili da se inkubatori u porodilištu boje u bojama nacionalnim djeteta koje leži u njima...
Nadalje ja najviše od svega u ovom (i sličnim) slučaju krivim roditelje... jer recimo da većina ne pošalje svoje dijete u vrtić.... uz malo javnog pritiska da želimo sekularnu državu i da ne želimo segregaciju u vrtićima... možda bi nešto i promijenili..

Ovu temu sam pokrenuo jer me počinje biti strah imati djete u ovoj i ovakvoj sredini.... jer dijete se rodi čisti i nevino, a ovaj sistem ga dočeka kao malj u glavu....

uvjek dobar gost

#6 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by uvjek dobar gost » 29/10/2008 11:21

vratnik wrote:Da te pitam goste: mislis li ti ostajati u BiH?
Ako mislis, onda mislim da je bolje djecu fino napraviti podobnim (posto se sposobnost, kao sto smo to cesto puta utvrdili i ne isplati bas), tako da je to maltene prednost kad ti djeca idu u vrtic u kojem ce se nauciti ponasati kao vecina. (mozda treba uvesti i neke specijalne obrede u porodilista, da se odmah fino zna kojem toru ko pripada..). Ovo mozda nekome zvuci kao ironija (sto u stvari i jeste) ali je nazalost i istina.. Zasto odgajati kozmopolite u sredini koja to nije? Jebote, da bi ucinio svojoj djeci uslugu, moras ih odgajati kontra svojih ubjedjenja.. Dodje ti dijete kuci i pocne te peglati sto ne upraznjavas obrede. Meni su dijete pitali nesto slicno, onda sam ga ja fino ispisao iz skole, grada, i drzave. Jadno jeste, dobro, ali, kome? za koga? i protiv koga? da citiram premudrog Stulica. A ti se sjebaji do ujutru, nece ti to pomoci..
Upravo tako... i onda ostaje pitanje ko je lud ovdje...?

Ja u zadnje vrijeme u sebi primjećujem veliki srah, strah koji nije bio prisutan ni kad mi je stari išao na liniju.. jer tada sam nekako znao da će se vratiti sa iste.... a danas ... više nisam tako siguran u neke druge stvari...

vjesticanametli

#7 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by vjesticanametli » 29/10/2008 11:25

ja samo mogu reci nije nimalo lako jer je jak uticaj i vjere i turbofolka pa ako ti djete odudara ispada ljakse :sad: :(
dno jos nije ni na vidiku

chuchumbamayumbe

#8 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by chuchumbamayumbe » 29/10/2008 11:28

A kako ja da malog sarajevskog pravoslavca dam u obdaniste, ko ce mu drzati vjeronauku?!
I sta to treba da on uci? Misljenje vecine? Da ga osunetim i zabranim mu da jede svinjetinu, jer, pobogu, zivi tu gdje zivi, sta da se radi.
A ne moze se otici nigdje, kunem ti se.
Picka li im materina papanska i nacionalisticka, sve su to ista govna.

grunt
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.

#9 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by grunt » 29/10/2008 11:31

mIRCerka wrote: I jedino sto mozes uraditi je imati sittericu koja ce dijete cuvati dok ne stasa za skolu.
To jedino preostaje,ali ipak druzenje dijeteta u vrticu sa drugom dijecom je od neprocijenjive vrijednosti koje ce sada pojedini roditelji zbog uvodjenja vjeronauke uskratiti svojoj dijeci!
U sta smo se pretvorili!Zaista sam totalni pesimista i ne vidim svijetlo na kraju tunela,pogotovo nakon zadnjih izbora i odobravanja ovakvog stanja od strane gradjana.Nisam siguran ima li ovdje mjesta za nas koji mislimo drugacije!

ahmed&nedzad

#10 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by ahmed&nedzad » 29/10/2008 11:32

uvjek dobar gost wrote:Bile su neke polemike o uvođenju nauke o vjeri u predškolsko obrazovanje, rasprave su vodili ljudi koji po mom mišljenju bili su pristrasni i inspirisani nekim sasvim pogrešnim motivima. Uvodioci nauke o vjeri ignosrisali su čak i stvari koje stoje u vjerskim knjigama. Kao argument za ostvarenje cilja poredili su nas sa onim sa kojim se u putu mi nismo htjeli sresti, govorili su kako je nauka o vjeri uvedena u ostalim dijelovima BiH i da su naša djeca na gubitku ako je ne uvedemo i mi sami....

Ovo nije tema koja će palamuditi o samom uvođenju jer ono se već desilo, ovdje molim roditelje da nam prepričaju neka pitanja koja im postavljaju njihova djeca sa povratka iz vrtića...
Dvoje mojih poznanika i prijatelja su već ispisali djecu iz vrtića jer su postavljala neka vrlo čudna pitanja i žalila su se da im je utrnula ruka koliko su crtali džamije....

Sve u svemu ja lično neću dati svom djetetu od 4-6 godina da ide na vjeronauku .. jer to djete nije kapacitet koji može da shvati zašto je žena koja ga uči o tome zamotana,a njegova mama nije, zašto su neki ljudi vijernici , a drugi nisu.. šta je sam vjera.. i ko su nevjernici...

Sve u svemu mislim da je ovo još jedan poraz sekularne države i nas samih... htjeli mi to priznati ili ne....

Živili !
I šta da tebi čovjek odgovori nakon ovoga?! :roll:

mIRCerka

#11 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by mIRCerka » 29/10/2008 11:32

grunt wrote:
mIRCerka wrote: I jedino sto mozes uraditi je imati sittericu koja ce dijete cuvati dok ne stasa za skolu.
To jedino preostaje,ali ipak druzenje dijeteta u vrticu sa drugom dijecom je od neprocijenjive vrijednosti koje ce sada pojedini roditelji zbog uvodjenja vjeronauke uskratiti svojoj dijeci!
U sta smo se pretvorili!Zaista sam totalni pesimista i ne vidim svijetlo na kraju tunela,pogotovo nakon zadnjih izbora i odobravanja ovakvog stanja od strane gradjana.Nisam siguran ima li ovdje mjesta za nas koji mislimo drugacije!
pa valjda imas par prijatelja sa djecom, angazujete jednu ili dvije sitterice i pravite kao u filmu Daddy day care.

zato ja imam macke..

chuchumbamayumbe

#12 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by chuchumbamayumbe » 29/10/2008 11:34

ahmed&nedzad wrote:
uvjek dobar gost wrote:Bile su neke polemike o uvođenju nauke o vjeri u predškolsko obrazovanje, rasprave su vodili ljudi koji po mom mišljenju bili su pristrasni i inspirisani nekim sasvim pogrešnim motivima. Uvodioci nauke o vjeri ignosrisali su čak i stvari koje stoje u vjerskim knjigama. Kao argument za ostvarenje cilja poredili su nas sa onim sa kojim se u putu mi nismo htjeli sresti, govorili su kako je nauka o vjeri uvedena u ostalim dijelovima BiH i da su naša djeca na gubitku ako je ne uvedemo i mi sami....

Živili !
Pa hajde mu ti eto odgovori zasto su djeci utrnule ruke od crtanja dzamija?!
Bas da vidim sta ti mislis o tome?!

uvjek dobar gost

#13 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by uvjek dobar gost » 29/10/2008 11:35

chuchumbamayumbe wrote:
A kako ja da malog sarajevskog pravoslavca dam u obdaniste, ko ce mu drzati vjeronauku?!
I sta to treba da on uci? Misljenje vecine? Da ga osunetim i zabranim mu da jede svinjetinu, jer, pobogu, zivi tu gdje zivi, sta da se radi.
A ne moze se otici nigdje, kunem ti se.
Picka li im materina papanska i nacionalisticka, sve su to ista govna.
Upravo tako, na sceni je nakaradno tumačenje vijeskih knjiga, ljudi kojih ih tumače nemaju nikakve veze ni sa čim jer i sami ne žive na način na koji pozivaju ostale, niti su skromni, niti su bogobojazni, niti išta drugo...

Sve u svemu mislim da je glavno pitanje hoćemo li mi i šta učiniti da se sve to zaustavi radi budućnosti djece ili ćemo se svi grupno negdje ispaliti...

Što je najgore snage koje su uvele ovo su organizovane, imaju medije, imaju novac ... nemaju savijest i nemaju moral...

uvjek dobar gost

#14 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by uvjek dobar gost » 29/10/2008 11:36

ahmed&nedzad wrote:

Živili !
Probaj svojim riječima.. pusti se samo stereotipa i banaliziranja.... o ugroženosti prava vijernika...

ahmed&nedzad

#15 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by ahmed&nedzad » 29/10/2008 11:39

chuchumbamayumbe wrote:
ahmed&nedzad wrote:

Živili !
Pa upravo zato što je džamiju crtao, od toga inače utrnu ruke, ne od nepravilnog držanja olovke ili kista, niti od predugog držanja ruke u istom položaju. Helem, da nije dijete crtalo džamiju to mu se ne bi desilo. :-) :-)
A ovaj dio sa ''zamotanom'' ženom si elegantno preskočio. :roll:

chuchumbamayumbe

#16 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by chuchumbamayumbe » 29/10/2008 11:40

Kada uvedu "Istoriju religija" ili nesto slicno, tada cu vrlo rado dati svoje dijete da nauci o raznolikosti i ljepotama svih religija, o nastanku istih i o principima na kojima se religije zasnivaju.
A dokle god bula, pop, fratar...budu ti koji ce djecu "podcavati" sta valja a sta ne valja i kako je samo jedna vjera prava (kako se god ona zvala), e nece ga tu moja djeca ici.
Fino im kupim neki mali laptop, pa na pauzi dok ostala djeca budu na vjeronauci, moji ce uciti o komjuterima i slicnim pametnijim i korisnijim stvarima.

vratnik

#17 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by vratnik » 29/10/2008 11:43

Pa pitanje se ne postavlja! Ti postavljas pitanje, zato sto si liberalnih stavova. Dogmaticari to ne cine! (to je dogma!)..
/mislim da je nedavno na ovom istom forumu velika vecina izjavila da manjina nema pravo da provocira vecinu/ . A kad se vidi koliko je dug / kratak fitilj istih, onda oni sve mogu shvatiti kao provokaciju. Ti naravno nisi lud, ali tvoj zivot / liberalnih stavova/ mozes zivjeti samo na netu s istomisljenicima.. Ostatak ili se prilagodi, ili se zatvori u cetiri zida. Ti mozes sam za sebe donijeti tu odluku (imam ja raje kamaru koja zivi u Sa, a ustvari su na Tahitiju, ili na Nepalu ili sta ja znam.... ne mijesaju se s ostatkom, rijetko izlaze, vidis ih k'o duhove samo kad je Mess..), ali ne znam da li djeci cinis uslugu.. (jebote kako je ovo jadna izjava :( )
PS: a sto se straha tice: pa ne boj se, isto kao sto si ti vjerovao da ce stari da se vrati s linije, (a ne s posla, ili sta ja znam sta je vec normalno), ce tako i tvojoj djeci biti normalno da je kao ostatak (ako ga naravno posaljes u obdaniste). Ako ga ne posaljes, do budjenja ce doci tak u osnovnoj skoli..: tata, tata, a zasto sam ja bijel, a svi ostali crni, i zasto ja jedini jedem grisini, a oni svi smoki?, i zasto ja tebe zovem tata, a ne bobi..e tata....)

chuchumbamayumbe

#18 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by chuchumbamayumbe » 29/10/2008 11:44

ahmed&nedzad wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
ahmed&nedzad wrote: Sve u svemu ja lično neću dati svom djetetu od 4-6 godina da ide na vjeronauku .. jer to djete nije kapacitet koji može da shvati zašto je žena koja ga uči o tome zamotana,a njegova mama nije, zašto su neki ljudi vijernici , a drugi nisu.. šta je sam vjera.. i ko su nevjernici...

Živili !
Pa upravo zato što je džamiju crtao, od toga inače utrnu ruke, ne od nepravilnog držanja olovke ili kista, niti od predugog držanja ruke u istom položaju. Helem, da nije dijete crtalo džamiju to mu se ne bi desilo. :-) :-)
A ovaj dio sa ''zamotanom'' ženom si elegantno preskočio. :roll:[/quote]
Nisam namjerno preskocio zamotanu, nemam komentara.
Kada vidim one sto lice na nindze i sto prepadaju djecu po parku sa svojim kvazi-poimanjem vjere i religioznosti, hoce mi nesto biti.
Eto, moje se dijete treba 7 puta okupati kada nakon igre sa cukom, jer to tako treba.
I ostale nebuloze.
Daleko im kuca od moje, i njima i njihovim bradatim spodobama sa zavrnutim nogavicama i sa IQ 66.
Da bogdo nikada nisu ovdje pustili korjena.

nosara

#19 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by nosara » 29/10/2008 11:45

ahmedinedzade, kako ces djetetu, muslimanu od 5 godina, objasnit sto je zena, muslimanka, koja ga "uci" zivotu, pokrivena, a njegova majka, muslimanka, nije? Sta predstavlja pokrivena zena u islamu? Sta predstavlja nepokrivena zena u islamu? Dijete ima pet godina...cetiri, sest...

uvjek dobar gost

#20 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by uvjek dobar gost » 29/10/2008 11:46

Ahmede i Nedžade... ne znam imaš li djete i znaš li kakva djeca pitanja postavljaju, koliko su djeca naivna i čista, koliko ne znaju da lažu i skrivaju istinu... koliko su u stvari to male ličnosti i koliko karaktera imaju...
Nemaju djeca uzrasta od 4-7 godina kapaciteta da se suoče sa vjerom, da o njoj nešto nauče.. da znaju praviti razliku između vjera.. a tada i nije vrijeme za to... (znamo za 7 i 12. godina nadam se)... tada djeca recimo najbolje uče strane jezike... ili tada im se mogu stvariti predispozicije za bavljenje sportom....

Kada sam spomenuo zamotane žene, djete se mojoj prijateljici vratilo iz obdaništa i pitalo je mamu zašto i ona nije zamotana kao teta u obdaništu, još je postavljalo pitanja oko pravih vijernika i posta... iako recimo u kući odakle je dijete.. za mjesec Ramazana se ne posti... i još po pehu imaju psa u kući....

Znači nismo svi isti niti smijemo biti....

O osnovnoj školi nije tema....

vratnik

#21 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by vratnik » 29/10/2008 11:48

editovano

uvjek dobar gost

#22 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by uvjek dobar gost » 29/10/2008 11:50

[onda ću i ja...
editovati, mada ne znam zašto stvari oko sebe ne počnemo zvati pravim imenima...

maajaa

#23 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by maajaa » 29/10/2008 11:52

Nadalje ja najviše od svega u ovom (i sličnim) slučaju krivim roditelje... jer recimo da većina ne pošalje svoje dijete u vrtić.... uz malo javnog pritiska da želimo sekularnu državu i da ne želimo segregaciju u vrtićima... možda bi nešto i promijenili..
Sta da ti kazem, bojim se da bi roditelji koji ne bi poslali svoju djecu u vrtic bili u manjini ... jer, rece mi teta da iz grupe u koju ide moje dijete vecina djece ide na vjeronauku. A s druge strane, na roditeljskom sastanku te iste grupe koja broji 32 djece, pojavilo se samo 8 roditelja ... toliko o tome koliko ih zanima gdje im djeca borave po 7 - 8 sati dnevno :roll:

Moja kcerka ne ide na vjeronauku, ne pada mi na pamet uklapati je u sablone jer se eto tako lakse zivi (a da li je stvarno lakse, i to je vrlo diskutabilno)

callmethebreeeze

#24 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by callmethebreeeze » 29/10/2008 11:53

na ovu temu je sve receno... u sarajevu djeca idu na vjeronauk vec u obdanistu, u rs.u se skole zovu sveti sava i slicno.. bosna postaje klerofasisticko drustvo u kojem vlada mafija....

mIRCerka

#25 Re: Nauka o vjeri u sarajevskim obdaništima.... !?

Post by mIRCerka » 29/10/2008 11:53

Ja trenutno sjedim i samo sto ne zaplacem...
Nek su oni uveli to, aferim. Zato djeca u sedmom razredu uce formule napamet za trigonometriju, pitagorinu teoremu ne znaju primjeniti vec NAPAMET uce formule, a kod Pitagore je brate mili povrsina trougla ista, osnovica puta visina kroz dva, ali ne, ne daj boze djeci objasnit odakle a korjena iz dva...kako se doslo do toga...

Kompletan obrazovni sistem je otisao u Q, ali ovakvoj vlasti i narodu i ne trebaju pametni i progresivni ljudi, vec upravo svako u svoj tor...

Ne mogu vise fakat, sinoc sam do 11 objasnjavala trigonometriju mom Suncu...a ako neko krene pa kaze da mora ici na vjeronauk...zvacu 100KU sa njegovim aparatom da snima...

Post Reply