NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

ljubav_aha

#226 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by ljubav_aha » 01/11/2010 19:09

RE-fresh

BHF_Manijak

#227 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by BHF_Manijak » 01/11/2010 20:58

ljubav_aha wrote:RE-fresh
Slab ti je uvod, mozes ti to bolje... :mrgreen:

Za vise informacija, obrati se Kenanu Musiću, lik grmi vjeruj mi, ima da te iz cipela izuje sa ovom tematikom...Objasnit ce ti Bijela-hanuma detaljnije ko je i sta je taj lik! :mrgreen: :thumbup:

kamen spoticanja

#228 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by kamen spoticanja » 01/11/2010 21:15

BHF_Manijak wrote:

Za vise informacija, obrati se Kenanu Musiću, lik grmi vjeruj mi, ima da te iz cipela izuje sa ovom tematikom...Objasnit ce ti Bijela-hanuma detaljnije ko je i sta je taj lik! :mrgreen: :thumbup:
.

murat arslan

#229 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by murat arslan » 02/11/2010 01:09

Ja ne znam šta se dešava u posljednje vrijeme, pa ovolike gluposti na islam. Sa svih strana i filozofskih pravaca.
Kogodkakogod ili kako se već zove je napisala:
Ne moze se reci da idem od "potvrdjivanja" do "poricanja" jer, da se malo obratilo paznje, NIKAD nisam poricala hadise, to bi bilo nerealno, nego stojim iza stava da se ne trebaju koristiti kao OSNOV vjerskih zakona i pravila, do sad sam ovo ponovila ne znam ni smam koliko puta - a obavezno mi se uzvrati sa "ti porices hadise" ili "ti kazes da su svi hadisi neistiniti" (a taj je cak otisao u krajnost da poziva prokletstvo na vjernike) i slicno...

Imas PRIMJER samo radi abdesta koliko su se podijelili muslimani - a samo na osnovu hadisa - pa zar ti to ne znaci nista? Zar tako "treba" da bude? Jos je to samo JEDAN primjer. Zar je TO "sunnet"?

Uglavnom, nije mi dato nikakvo misljenje na moje pitanje. KAKO bi vi ujedinili sve muslimane???

Podebljanja su da malo istaknu sta je vaznije nista drugo, ne koristim usklicnike kao neki sto se obavezno "deru" na mene...

pokusajte ostati na pitanju jer tema jeste HADISI ali bas zato sto RAZJEDINJUJU - pa je logicno da se nadjemo na pitanju kako izbjeci RAZJEDINJAVANJE?
Ovakvi stavovi ne samo da poriču hadise, nego pokazuju mržnju spram Poslanika a.s., a ti zagovaraš i/ili kopiraš stavove onih koji se na taj način bore protiv muslimana. A da ne govorim kako su ti glupava objašnjenja u pogledu nekih ajeta, kao ajet da Poslanik a.s. ne govori po hiru svome. Sve što je poslanik govorio je znanje koje je potrebno muslimanima, a nije se nikada bavio besposlenim govorom kako ti hoćeš da predstaviš. Jednu stvar koju, oni koji mrze islam i muslimane, ne mogu da razumiju je LJUBAV muslimana prama Muhammedu a.s. Ova ljubav je očigledna i ne mogu je uništiti nikakve filozofije i neistine. To, vjerovatno, zato što je ta ljubav povezana sa vjerom.
Pa tako prvi muslimani koji su najbolja generacija ljudi, su najviše volili Poslanika i pamtili su sve iz njegovog života. Ne govorim samo o riječima - svakako da su svaku njegovu riječ jako dobro pamtili i prenosili dalje. Naime, kako opisuje onaj sa Hudejbije sa kojim je Muhammed a.s. potpisao ugovor, on nije mogao ni pljunuti, a da neko ne uhvati ovu pljuvačku. A ti sad razmisli o njegovom životu i životu ashaba sa njim, samo na osnovu ovog događaja.
Neke hadiske zbirke su napisane za vrijeme Poslanikovog života.
Druga stvar koju ne mogu da razumiju neprijatelji islama je da jedan musliman MOŽE bez teškoće da PRIZNA nekome da je bolji od njega. A upravo su prve tri generacije okarakterisane kao najbolje. Dalje, imaš ajet u suri vakia u kome se govori o ONIM PRVIM, kojih će biti mnogo od onih prvih, a malo od potonjih. Tako da muslimani imaju potpuno povjerenje u ove tri generacije muslimana koji su donijeli hadis do nas.
Nešto za razmišljanje:
Prenosi se kako je jedne prilike Muhammed a.s. nakon što je upala muha u jelo rekao da kada se to desi treba je u potpunosti potopiti u to jelo, zato što ovaj insekt na jednom krilu nosi zaraznu bolest, a na drugom lijek za tu istu bolest.
Ovdje je tvoje samo da odgovoriš kada je zabilježen ovaj hadis.

murat arslan

#230 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by murat arslan » 02/11/2010 01:22

Ovaj problem razdora, kao parazit ili virus, izjeda UMMET iznutra tako da IZVANA jos izgleda kao neka strukturno-formirana religija (sto nije trebala nikad ni postati jer Islam NIJE zasebna religija nego USAVRSENA VJERA svih prijasnjih Poslanika - za cijelo covjecanstvo) koja je iznutra TRUHLA i RASPARCANA da se vise ni, prije skriveni, oziljci "sastavaka" ne mogu sakriti - i to KORISTE masovno i beskompromisno neprijatelji Istine i sluge onih sa "najdubljim dzepom" cije "poslove" razjedinjenja predano izvrsavaju - cast izuzecima.
E čini mi se da si se ti negdje dokučila protestanstke logike i poimanja vjere.

ljubav_aha

#231 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by ljubav_aha » 02/11/2010 03:48

BHF_Manijak wrote:

oh,tebe :) ma zurila sam se ,to je bilo "obiljezavanje" stranice

inace,svako je upoznat o apokrifnim hadisima,no problem je o hadisima koje su prvi pisali perzijanci,jer vecina arapa su tad bili vrlo nepismeni,iako ih je vlro mlao pocelo pisati hadise tokom Muhamedovog zivota,drugo,broj hadisa pisan tokom i nakon zivota Muhameda,a koji se i dalje ne mogu 100 % potrviditi autenticnim, jer lanac prenosenja infomracija je sigurno bio ugorzen raznim faktorima,znaci ,broj hadisa vs. broj napisanih hadis minus broj apokrifnih hadisa

BHF_Manijak

#232 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by BHF_Manijak » 02/11/2010 14:10

Cekaj, malo mi je paradoksalno da ne vjerujes u autenticnost(ispravnih) hadisa a vjerujes u autenticnost Kur`ana...Isti je princip, pisalo se i napamet ucilo i jedno i druge...Ja kao musliman vjerujem u oboje da je 100% preneseno, a ti kako hoces...

Ne sporim da nema daif hadisa odnosno koji nisu autenticni, ali za te se tacno zna koji su...A o lancu prenosilaca morala bi se malo bolje uputiti prije nego li ospes paljbu kako su "falš"...

ljubav_aha

#233 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by ljubav_aha » 03/11/2010 00:21

BHF_Manijak wrote:Cekaj, malo mi je paradoksalno da ne vjerujes u autenticnost(ispravnih) hadisa a vjerujes u autenticnost Kur`ana...Isti je princip, pisalo se i napamet ucilo i jedno i druge...Ja kao musliman vjerujem u oboje da je 100% preneseno, a ti kako hoces...

Ne sporim da nema daif hadisa odnosno koji nisu autenticni, ali za te se tacno zna koji su...A o lancu prenosilaca morala bi se malo bolje uputiti prije nego li ospes paljbu kako su "falš"...
zar se ne sjecas ; pisala sam o autenticnosti o Kur'an-a,tacnije o potencijlanim opasnostima tokom pisanja teksta ,tacnije,mjenajnja teksta ,ali sam takodjer rezimirala,vazno je razumjeti sustinu teksta,iako je sadrzaj takodjer obrazlozen/preveden razlicito ,sto se odrazilo tokom pisanja serijata i sl.

hadisi su 'materijal' koji je definitivno bio podlozan promjenama na mnogim nivoima

ti > kao sto si napisao,vjerujes,jer si odabrao,znaci ti si napravio izbor,jer ne zelis sumnjati,to je OK

arzuhal

#234 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by arzuhal » 03/11/2010 00:34

Jel' ono Bulgakov u ''Majstoru i Margariti'' napisa kako je najveći uspjeh Đavla kada čovjeka uvjeri kako Đavo ne postoji?

BHF_Manijak

#235 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by BHF_Manijak » 03/11/2010 00:52

ljubav_aha wrote:
BHF_Manijak wrote:Cekaj, malo mi je paradoksalno da ne vjerujes u autenticnost(ispravnih) hadisa a vjerujes u autenticnost Kur`ana...Isti je princip, pisalo se i napamet ucilo i jedno i druge...Ja kao musliman vjerujem u oboje da je 100% preneseno, a ti kako hoces...

zar se ne sjecas ; pisala sam o autenticnosti o Kur'an-a,tacnije o potencijlanim opasnostima tokom pisanja teksta ,tacnije,mjenajnja teksta ,ali sam takodjer rezimirala,vazno je razumjeti sustinu teksta,iako je sadrzaj takodjer obrazlozen/preveden razlicito ,sto se odrazilo tokom pisanja serijata i sl.

hadisi su 'materijal' koji je definitivno bio podlozan promjenama na mnogim nivoima

ti > kao sto si napisao,vjerujes,jer si odabrao,znaci ti si napravio izbor,jer ne zelis sumnjati,to je OK
Posto kroz citiranje posta tesko dajes konkretne odgovor, onda cu ovako pokusati po n-ti put, postavit cu ti konkretno pitanje a molim te da mi i konkretno odgovoris:

Zanemarivsi prevode(na bilo koje jezike), da li smatras da je Kur`an identican danas sa onim od prije 1400 godina?!Dakle bez tefsira, interpretacija, prvoda i slicno, govorim o arapskom tekstu, da li je isti sada i prije 1400 godina?!

A drugo pitanje, na koje bih zelio isto konrektan odgovor, jeste : Da li smatras da danas postoji ijedan hadis koji je doslovice prenesen lancem prenosilaca od Poslanika do danas, tj da je sacuvan u nekoj od zbirki?!

PS I jedno potpitanje na koje ako zelis odgovori, da li si upoznata detaljno sa nacinom prenosenja hadisa, tj lancem prenosilaca, ko je mogao prenositi hadis, kakvi su uslovi vazili za nekog od prenosilaca itd?!

ljubav_aha

#236 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by ljubav_aha » 03/11/2010 00:53

arzuhal wrote:Jel' ono Bulgakov u ''Majstoru i Margariti'' napisa kako je najveći uspjeh Đavla kada čovjeka uvjeri kako Đavo ne postoji?

zar Davo mora biti iskljucivo licnost,zar nije osoba :D

ljubav_aha

#237 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by ljubav_aha » 03/11/2010 00:57

BHF_Manijak wrote:
ljubav_aha wrote:

Posto kroz citiranje posta tesko dajes konkretne odgovor, onda cu ovako pokusati po n-ti put, postavit cu ti konkretno pitanje a molim te da mi i konkretno odgovoris:

Zanemarivsi prevode(na bilo koje jezike), da li smatras da je Kur`an identican danas sa onim od prije 1400 godina?!Dakle bez tefsira, interpretacija, prvoda i slicno, govorim o arapskom tekstu, da li je isti sada i prije 1400 godina?!

A drugo pitanje, na koje bih zelio isto konrektan odgovor, jeste : Da li smatras da danas postoji ijedan hadis koji je doslovice prenesen lancem prenosilaca od Poslanika do danas, tj da je sacuvan u nekoj od zbirki?!

PS I jedno potpitanje na koje ako zelis odgovori, da li si upoznata detaljno sa nacinom prenosenja hadisa, tj lancem prenosilaca, ko je mogao prenositi hadis, kakvi su uslovi vazili za nekog od prenosilaca itd?!
1. s ozbirom da su ljudi biljezili recitacije,prostor za pravljenje ljudskih greski postoji
2. vrlo malo
3.citala sam,ali to su opet pisanja prema uvjerenjima odrjedjenih naucnika,jer druga grupa,koja radi iste analize se susrece sa drugacijim pitanjima,a koja su vezana za kontradiktoronosti

kao sto rekoh,bitno je kako su sarzaji shvaceni i prihvaceni od strane vjernika

BHF_Manijak

#238 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by BHF_Manijak » 03/11/2010 01:05

Obzirom da si odgovorila sa skepsom na prvo pitanje u vezi Kur`ana, ali ako nista iskreno je, onda bi trebala moja komunikacija s tobom da se prekine sa pocetnog stanovista vjernik-vjernik a da predje u vjernik-agnostik ili u najmanju ruku vjernik-pripadnik neke od ostalih religija, jer ovo prvo napisano nema bas nikakve veze sa islamom odnosno ulogom "biti musliman", ali nejse, fokusirao bih se sad na trece pitanje, mozes li mi molim te pojasniti/napisati o kojim "naucnicima" je rijec i o koja dva tabora...Posto moje znanje govori da je extremno tesko biti u lancu prenosilaca odnosno dio istog, bar kod priznatih hadiskih autoriteta tipa Buharije te da treba imati mnoge pozitivne karaktiersitike kao licnost!

ljubav_aha

#239 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by ljubav_aha » 03/11/2010 01:11

BHF_Manijak wrote:Obzirom da si odgovorila sa skepsom na prvo pitanje u vezi Kur`ana, ali ako nista iskreno je, onda bi trebala moja komunikacija s tobom da se prekine sa pocetnog stanovista vjernik-vjernik a da predje u vjernik-agnostik ili u najmanju ruku vjernik-pripadnik neke od ostalih religija, jer ovo prvo napisano nema bas nikakve veze sa islamom odnosno ulogom "biti musliman", ali nejse, fokusirao bih se sad na trece pitanje, mozes li mi molim te pojasniti/napisati o kojim "naucnicima" je rijec i o koja dva tabora...Posto moje znanje govori da je extremno tesko biti u lancu prenosilaca odnosno dio istog, bar kod priznatih hadiskih autoriteta tipa Buharije te da treba imati mnoge pozitivne karaktiersitike kao licnost!
nemam info detalje,nisma nista "obiljezila" na net-u,postoje tradicinalisti ,koji njeguju Kur'an i hadise,ai skupina koji iskljucivo slijede Kur'an,ali ne i hadise,a sto se tice autenticnosti Kur'an-a,sumnja je prsituna s obrizom na vrmeenski raspon i pisanje prvih biljeski,kao i bogatstva arapskog jezika

moj stav poznajes,meni nije iskljucivo vazno right or wrong,jer to niko nikad nece dovoljno otkriti,kao sto rekoh bitna je sustina materijala

ne brini ne njegujem neke druge religjie sekte i slicne vjerske insitucije :-D

SenQ

#240 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by SenQ » 03/11/2010 06:46

Ovo je dio iz knjige "Razumijevanje suneta"

b) Imputiranja lažova Postoje također i izmišljotine kojima lažljivci nastoje u Vjerovjesnički program unijeti ono što nije od njega, koji mu nastoje imputirati novotarije (bid'ate) koje njegova priroda odbija, koje su oprečne njegovu vjerovanju i Zakonu; s čim nemaju veze ni njegove osnove, ni pojedinačni propisi. Kada nisu uspjeli u pokušaju da dodaju bilo šta Kur'anu, čuvanom u grudima i na papiru, i učenom jezicima, pomislili su da će im to lahko biti učiniti sa Sunnetom i da će moći reći: "Rekao je Poslanik, a.s ", a da za to nemaju dokaza.

Ali velikani Ummeta i čuvari Sunneta su im pripremili zamke i prepreke, i zatvorili im svaki prilaz za izmišljanje i umetanje. Nisu prihvatali hadis bez seneda, a ni sened dok ne ispitaju njegove prenosioce jednog po jednog; dok ne saznaju sve o njemu, njegovu životu, rođenju i smrti; dok ne saznaju gdje je učio, ko su mu bili učitelji, ko drugovi, ko učenici; koliko je bio povjerljiv i koliko bogobojazan; kako jaku memoriju je imao i kako precizan u prenošenju vijesti je bio; koliko su njegova predanja identična predanjima poznatih i povjerljivih prenosilaca; (mislim da se ovaj dio odnosi na sahih hadise u koje definitivno ne treba imati sumnje svaki onaj vjernik koji vjeruje u Kur'an treba da vjeruje i u sahih-vjerodostojne hadise) i koliko je predaja koje samo on prenosi. Zato su i kazali: "Sened je dio vjere. Da nije seneda govorio bi ko hoće, šta hoće! Tragalac za naukom bez seneda je obično čavrljalo."

Znači oni nisu prihvatali hadis dok ne ispuni slijedeće uvjete:
− da mu je sened spojen od početka do kraja,
− da svi prenosioci u senedu budu povjerljivi (thiqat), tj. pobožni, bogobojazni i precizni ('adl i dabt) u onome što prenose,
− da nema nikakva prekida u senedu, skrivena ili očevidna,
− i konačno da ne protuslovi predajama povjerljivih i poznatijih prenosilaca (šudhudh), te da se u njemu ne nalazi nikakva mahana ('ille) koja značajnije utječe na njegovu vjerodostojnost.
Ova preciznost i rigoroznost u provjeri seneda, njihovih uslova i okolnosti jeste osobenost islamskog Ummeta, čime je on pretekao savremenu civilizaciju u definisanju principa naučno-historijske metodologije istraživanja.

Kwaheri

#241 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by Kwaheri » 03/11/2010 10:59

qq

mahsuz selam forumskom dzematu :)

Ali_G

#242 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by Ali_G » 03/11/2010 11:59

Nasao sam jedan tekst na internetu o starosti Aise ra kada je stupila u brak sa Muhammedom savs. Tekst navodi informacije iz dijela Ibn Kesira, Taberija, navodi neke druge hadise,... i u zakljucku se broj godina ne slaze sa brojem godina koje prenosi hadis iz Buharijevog sahiha. Kakvo je vase misljenje?

probuseni $

#243 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by probuseni $ » 03/11/2010 23:30

Kako je moguce da je Alah poslao konacnu i potpuno razumljivu objavu, Kuran, a muslimani opet moraju koristiti hadise ( to je valjda ekvivalent Jevandjeljima u krscanstvu) da bi mogli upraznjavati vjeru. Slusam mnoge muslimane da znaju procitati ajete, ali bez hadisa ih ne razumiju. Ako znamo da su hadisi pisani od strane ljudi, dosta poslije Muhamedove smrti, sta to onda muslimani upraznjavaju kao vjeru, Alahov Kuran, ili toboznje Muhamedove rijeci, hadise, za koje se zna da mnogi od njih nisu tacni ili su izmisljeni, pa postoje kategorije, istiniti i poluistiniti hadisi , ili kako li se vec zovu. Na cemu se to zasniva vjerovanje muslimana, na Kuranu kojeg ne razumiju ili na prepricanim Muhamedovim govorima ?

arte.fakt

#244 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by arte.fakt » 04/11/2010 00:15

probuseni $ wrote:Kako je moguce da je Alah poslao konacnu i potpuno razumljivu objavu, Kuran, a muslimani opet moraju koristiti hadise ( to je valjda ekvivalent Jevandjeljima u krscanstvu) da bi mogli upraznjavati vjeru. Slusam mnoge muslimane da znaju procitati ajete, ali bez hadisa ih ne razumiju. Ako znamo da su hadisi pisani od strane ljudi, dosta poslije Muhamedove smrti, sta to onda muslimani upraznjavaju kao vjeru, Alahov Kuran, ili toboznje Muhamedove rijeci, hadise, za koje se zna da mnogi od njih nisu tacni ili su izmisljeni, pa postoje kategorije, istiniti i poluistiniti hadisi , ili kako li se vec zovu. Na cemu se to zasniva vjerovanje muslimana, na Kuranu kojeg ne razumiju ili na prepricanim Muhamedovim govorima ?
pa ja mislio ti kao expert da sve to imas u malom prstu ...

BHF_Manijak

#245 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by BHF_Manijak » 04/11/2010 00:17

probuseni $ wrote:Kako je moguce da je Alah poslao konacnu i potpuno razumljivu objavu, Kuran, a muslimani opet moraju koristiti hadise ( to je valjda ekvivalent Jevandjeljima u krscanstvu) da bi mogli upraznjavati vjeru. Slusam mnoge muslimane da znaju procitati ajete, ali bez hadisa ih ne razumiju. Ako znamo da su hadisi pisani od strane ljudi, dosta poslije Muhamedove smrti, sta to onda muslimani upraznjavaju kao vjeru, Alahov Kuran, ili toboznje Muhamedove rijeci, hadise, za koje se zna da mnogi od njih nisu tacni ili su izmisljeni, pa postoje kategorije, istiniti i poluistiniti hadisi , ili kako li se vec zovu. Na cemu se to zasniva vjerovanje muslimana, na Kuranu kojeg ne razumiju ili na prepricanim Muhamedovim govorima ?
Sa svakakvim milletom sam imao kontakta i pricao, ali ja covjeka sa manje znanja od ovog an sretoh u mom zivotu, bez uvrede ali fakat!Hajd sinko ziv bio stagod procitaj,kani se corava posla,nije ovo za tebe,brukas se bezze!

murat arslan

#246 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by murat arslan » 04/11/2010 23:49

Povratak otpisanih.

Nele9

#247 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by Nele9 » 05/11/2010 09:50

KK
˝Kada je ubijen Ebu Bekr, opet se pozivalo na ovaj ili onaj "hadis" da bi HALIFA postao Omer. ˝
Nisam znao da je Ebu Bekr ubijen?!?

˝Qur´an alone˝ ili ˝Qur´an only˝ muslimani nisu nikakva novost. I ranije su neki htjeli iz ko zna kakvih pobuda da eliminišu hadise kao izvor informacija za muslimane.
Ništa novo i nema potrebe za raspravom.

black

#248 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by black » 05/11/2010 18:57

Ali_G wrote:Nasao sam jedan tekst na internetu o starosti Aise ra kada je stupila u brak sa Muhammedom savs. Tekst navodi informacije iz dijela Ibn Kesira, Taberija, navodi neke druge hadise,... i u zakljucku se broj godina ne slaze sa brojem godina koje prenosi hadis iz Buharijevog sahiha. Kakvo je vase misljenje?
sad se ne sjecam, ali i ja sam nekad citao neke rasprave i vrlo moguce da je pogresan broj godina prenesen, ne znam..

Rimad

#249 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by Rimad » 06/11/2010 20:26

Muslimani koji su živjeli za vrijeme Muhammeda s.a.v.s su imali privilegiju da uče o islamu direktno od Božijeg Poslanika.
Šta mi da radimo?
Kako mi da učimo ?
Da li je sam Kur'an dovoljan?

Muhammed s.a.v.s. je muslimanima najljepši primjer, te muslimani imaju obavezu pokornosti prema Božijem poslaniku.
Kako će današnjim muslimanima Muhammed a.s. biti primjer ?

Bilo je dosta nedoumica, kao i nesuglasica među muslimanima prve generacije. Jedna od uloga Božijeg Polanika je bila da razriješi te nedoumice.
Kako ćemo mi da razriješimo te nedoumice?

Božiji poslanik je bio najvjerodostojniji tumač Kur'ana.
U ime Allaha Milostivog Samilosnog:

"On tebi objavljuje Knjigu, u njoj su ajeti jasni, oni su glavnina Knjige, a drugi su manje jasni (Mutešabih). Oni čija su srca pokvarena - željni smutnje i svog tumačenja - slijede one što su manje jasni. A tumačenje njihovo zna samo Allah. Oni koji su dobro u nauku upućeni govore: "Mi vjerujemo u njih, sve je od Gospodara našeg!" - A samo razumom obdareni shvaćaju". (Kur'an, Ali Imran.7)

Znači, postoje i manji jasni, kao i nejasni ajeti. Ljudima, koji nisu razumom obdareni, se ne može ništa dokazati. Takvi ljudi su sposobni da unesu razdor među muslimane, zbog svog iskrivljenog shvatanja vjere.
Ljudi se, u najboljoj namjeri, mogu podijeliti zbog različitih shvaćanja pravde i pravednog. Božiji Poslanik, je bio taj koji je, kao vrhovni autoritet, sprečavao muslimane da se, za njegovog vremene podijele.

Ako već imamo tumačenja Božijeg poslanika, zašto da ih zanemarujemo i ponovo interpretiramo Kur'an?
Kur'an je Objava od Allaha dž. š. i kao takva sadrži neka uputstva za muslimane, ali ne sadrži uputsva za sve moguće situacije u životu. Zbog toga su i nastajale nedoumice kod muslimana prve generacije. Zar nije logično da se stvari koje je Božiji poslanik rekao ljudima pokušaju iskoristiti u situacijama u kojima se nalazimo u modernom životu?

Istinitost hadisa je druga stvar. Valjda, se zato proučava vjerodostojnost hadisa. To što, možda, postoje neki hadisi koji nisu vjerodostojni, a smatraju se vjerodostojnim ne znači da trebamo ih sve odbaciti.

Šta bi trebali hrišćani uraditi - odbaciti čitavu vjeru, jer eto, Isus nije napisao Bibliju, već neki ljudi poslije njega. Zar nije današnja Biblija sastavljena 390 g. poslije nove ere ?

ljubav_aha

#250 Re: NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Post by ljubav_aha » 07/11/2010 15:33

Rimad wrote: Zar nije logično da se stvari koje je Božiji poslanik rekao ljudima pokušaju iskoristiti u situacijama u kojima se nalazimo u modernom životu?
jeste ,ali vecinom u svakodnevnim situacijama,narocito komunikacija medju narodom i narodima,ali ako je hadis iskljucivo koristen kao materijal za "pravljenje" serijatskog zakona,nije logicno

Post Reply