Nastanak i prenos hadisa kroz stoljeca

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

black

Post by black » 03/02/2007 12:27

Abu FEED el-Castro wrote:Valjda pLitko dragi Salihe :-)
:? shta si htio reci sa ovim ?.. ili mislis da sam ono gore mislio ozbiljno?

Diwan

Post by Diwan » 03/02/2007 14:47

@kogod kadgod

predlazem ti jedan vird da ucis i da se ako Bog dadne okoristis sa njime

1. Kada ustanes prvo 33 puta da ponovis 'ja nisam Bog'
2. nakon toga da 33 puta doneses salawat na Poslanika a.s.
3. 33 puta kazes sebi 'ja sam u zabludi'
4. 33 'ja ne znam nista'
5. 33 'Allahu Ekber'

nakon toga preporucava se donosenje istigfara, i redovni kucni poslovi - pranje suda, usisavanje, itd. Zelim ti mnogo srece sa virdom i da se ako Bog da primi kod tebe.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 03/02/2007 15:08

Diwan wrote:@kogod kadgod

4. 33 'ja ne znam nista'
5. 33 'Allahu Ekber'

nakon toga preporucava se donosenje istigfara, i redovni kucni poslovi - pranje suda, usisavanje, itd. Zelim ti mnogo srece sa virdom i da se ako Bog da primi kod tebe.

Hahahaha :lol: :lol: :lol: :D :D :D
:thumbup: :thumbup: :D :D

Izbaci ovo zadnje znas da je jednom priznala da je udata za papučara na kojoj bi joj svaka pozavidila :lol: :lol:

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 03/02/2007 15:12

black wrote:
Abu FEED el-Castro wrote:Valjda pLitko dragi Salihe :-)
:? shta si htio reci sa ovim ?.. ili mislis da sam ono gore mislio ozbiljno?
Ma jok bolan, pročitaj ponovo, odnosi se na nasu "zabludjenu prosvjetiteljicu" :D

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 03/02/2007 16:59

Shoshana wrote:
Rania wrote: Jedino sto je sigurno je da su hadisi koje navode Muslim i Buharija kao sahih hadise, vjerodostojni hadisi koji imaju neprekinut lanac prenosilaca i to u svakoj generaciji bar deset prenosilaca (neovisno jedni od drugih). Pod prenosiocima se podrazumjevaju samo visoko moralni i iskreni vjernici.
Potpuno je tacno da je Buhari koristio veoma striktne kriterije i u svoju zbirku uvrstio samo one hadise za koje je zaista linija prenosenja mogla biti dokazana (od oko 600 000 hadisa koje je skupio Buhari je u zbirku uvrstio 2 602). U rigoroznost Buharijeve metodologije danas niko ne sumnja, ali ovo o deset prenosilaca u jednoj generaciji jos nikad nisam cula. Molim te da objavis svoj izvor.
Rania, mislim da si malo pobrkala stvari, ako sam dobro shvatio sta si htjela reci.
Imam Buhari i imam Muslim jesu uvrstavali samo hadise koje su prije toga podvrgnuli izuzetno strogoj provjeri,i gotovo da nema hadisa u njihovim zbirkama koje je bilo ko od kasnije uleme ocijenio slabim, ali nije tocno ( ako na to mislis ) da su svi hadisi u njihovim zbirkama Mutewatir ( 10 prenosioca u 10 generacija ).
Ponavljam, ako si pod ovim "10 razlicitih prenosioca" mislila na mutewatir predaje, koje su u islamu one oko kojih nema nikakvog pogovora, a i sam Kur'an je prenesen mutewatir predajom, i oko toga se ama bas svi slazu.
...dobro , osim rariteta

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 03/02/2007 23:02

Abu FEED el-Castro wrote:
Diwan wrote:@kogod kadgod

4. 33 'ja ne znam nista'
5. 33 'Allahu Ekber'

Hahahaha :lol: :lol: :lol: :D :D :D
:thumbup: :thumbup: :D :D

Izbaci ovo zadnje znas da je jednom priznala da je udata za papučara na kojoj bi joj svaka pozavidila :lol: :lol:
I ti SEBE smatras vjernikom? Tracara baba ne bi se usudila da tako nesto kaze. Bog je Jedan i On je dovoljan Svjedok.

A @Diwan, posto si "prosvijetljena" nurom Ehlul Bejta otkako si shi'ja - onda beli to sto mi preporucujes ti je doslo tvedzdzuhom od jednog od imama ili ti je inspiracija dosla direktno od 'Alije?
Ocito nisi mnogo pitala kada si prihvatila njihovu ideologiju, zato ni za mene nemas pitanja i diskusije nego ides direktno na vrijedjanje - jesu li te tome naucili, da se tako cini "pozivanje na dobro i sprijecavanje zla"?
Ili su te tako izvrijedjali dok nisi prihvatila ideologiju zasnovanu na tome ko je "trebao" biti halifa i na cekanju da se vrati Mehdi pa da za vas pocini vas posao?
Samo je vrijedno ono sto sami za svoga zivota ucinimo iskreno s vjerom u Boga i Sudnji Dan, a ni za to nema garancije - jer je On taj koji nam je darovao da vjerujemo i da mozemo to sto mozemo tako da ni u cemu nemamo prava da se ponosimo i oholimo - sve je od Njega.
Da ti Bog oprosti, ruzno je to sto cinis. Bog mi je dovoljan Svjedok.

Nemate racionalne argumente da razumno diskutujete svoj stav naspram moga, pa od muke prelazite na nisko vrijedjanje - to samo pokazuje da ja za svoj stav iznosim argumente i razloge zasto imam svoje misljenje - dok vi nemate argumente jer vjerujete slijepo i ne znate ZASTO mislite to sto mislite - jednostavno je "tako" i vama je to dovoljno.

Sa osobama koje su upoznate sa PRAVILIMA diskusije (bilo kakve i bilo o cemu) se moze i razgovarati bilo o cemu - dok sa osobama koje slijepo slijede i ne poznaju osnovna pravila rasprave - nema svrhe ni pocinjati jer zavrse tamo gdje forum nikada ne smije da zavrsi - vrijedjanjem i kritikom licnosti a ne stava.

Ja ne ocekujem niti primoravam da se sa mojim stavom svako slozi - ko ima argumente da me ubijedi u suprotno, drage volje cu ih sagledati i iznijeti svoje - pa prihvatiti njegove ili on moje argumente - ili ostati svako pri svom stavu - i diskusija o tom odredjenom stavu je zavrsena.

Ko nema argumente i dobre namjere, kao ni poznavanje osnovnih cinjenica na kojima bi trebalo da se zasniva svako misljenje - neka predje preko mojih postova jer na licna vrijedjanja i tracanje koje nema veze sa temom ne zelim da trosim vrijeme.

Bog mi je dovoljan, i On je najbolji Zastitnik.
(Hasbi Allah we ni'mel wekiil)

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 04/02/2007 00:08

Ja ne ocekujem niti primoravam da se sa mojim stavom svako slozi - ko ima argumente da me ubijedi u suprotno, drage volje cu ih sagledati i iznijeti svoje - pa prihvatiti njegove ili on moje argumente...
E i tebe draga seko, tamam se neko ima zivaca i vremena s tobom do u nedogled naduravat, pa čitas li ti ista sta drugi pisu ili samo čitas svoje postove do iznemoglosti :-D

Čuj da te neko ubjedjuje :roll: gluho bilo, samo ožeži

Kwaheri

Post by Kwaheri » 04/02/2007 12:29

"Pitaju te o Smaku svijeta: Kada će se dogoditi? Ti ne znaš, pa kako da o njemu zboriš; o njemu samo Gospodar tvoj zna."
(Kuran, en-Naziat, 42.-44.)

“Pitaju te o smaku svijeta kad ce biti.Reci: "To zna jedino Gospodar moj,On ce ga u njegovo vrijeme otkriti,tezak ce biti nebesima i Zemlji,sasvim neocekivano ce vam doci!" Pitaju te kao da ti o njemu nesto znas. Reci: "To samo Allah zna,ali vecina ljudi ne zna." (El-E´araf,187)

a onda...
The world will end in the year 2280 A.D. , which corresponds to the year 1710 A.H. Both 2280 and 1710 ( which are multiples of 19 ) are also multiples of 570

2280 = 570 x 4 1710 = 570 x 3

3- The number of years between the birth of Jesus and Muhammad (570) is the same as the number of years between the end of the world in Solar calendar (2280) which is connected to the birth of Jesus, and the end of the world in Islamic Lunar calendar (1710) which is connected to the hijra (immigration to Medina) of Muhammad (and not his birth).

birth of Jesus (0) - Birth of Muhammed (570) = 570 years

End of world A.D (2280) - end of world A.H. (1710) = 570 years
http://www.submission.org/suras/app25.html

:roll: Kur'an?

Gost123

Post by Gost123 » 04/02/2007 12:37

Abu FEED el-Castro wrote:Tvoja sekta nam se jednostavno ne svidja, i bez obzira sto nam nisi rekla kako se zove - čisto ne pase :sad: :roll:
komu nama? meni se bas svidja. vole znanost i matematiku vise od mene :D

Gost123

Post by Gost123 » 04/02/2007 12:41

zena wrote: “Pitaju te o smaku svijeta kad ce biti.Reci: "To zna jedino Gospodar moj,On ce ga u njegovo vrijeme otkriti,tezak ce biti nebesima i Zemlji,sasvim neocekivano ce vam doci!" Pitaju te kao da ti o njemu nesto znas. Reci: "To samo Allah zna,ali vecina ljudi ne zna." (El-E´araf,187)
a onda...
The world will end in the year 2280 A.D. , which corresponds to the year 1710 A.H. Both 2280 and 1710 ( which are multiples of 19 ) are also multiples of 570

3- The number of years between the birth of Jesus and Muhammad (570) is the same as the number of years between the end of the world in Solar calendar (2280) which is connected to the birth of Jesus, and the end of the world in Islamic Lunar calendar (1710) which is connected to the hijra (immigration to Medina) of Muhammad (and not his birth).
vecina ljudi ne zna, ali oni znaju... sto se sve moze saznati preko broja 19...

onaj @Diwan je pogresno savjetovao, ne 33 puta, nego 19 :D
@KOGOD KADGOD, malo shale na tvoj racun, slobodno uzvrati

Kwaheri

Post by Kwaheri » 04/02/2007 14:50

Poučavao je i pozivao da sa poslanstvom Muhammeda -alejhi-sselam- nije završen ciklus Božjih poslanika. Vjerovao je i govorio da će se Allah -dželle še’nuhu- i dalje javljati ljudima preko Svojih novih Poslanika. Sebe je smatrao jednim od Poslanika. U početku svoje misije govorio je da je samo reformator, obećani Mehdija, da bi 1891 god. izjavio:»Ja sam poslat od Boga kao što je bio poslan Mesih (Isa -alejhi-sselam-) nakon Musa, prvog Božijeg sugovornika. Pošto je došao Muhammed, drugi Božji sugovornik, nužno je bilo da iza njega dođe novi vjerovjesnik koji će naslijediti njegovu nauku kao što je Mesih naslijedio prethodnike. Vrijeme između mene i Muhammeda je razmjerno između Musa-a i Mesiha, a ono je nastupilo u 14. stoljeću po hidžri. «

1900 g. imam Kadijanijske džamije Abdul-Kerim je Mirzu Gulama proglasio za «Božijeg Poslanika» rekavši:
«Ja vjerujem da si ti nebijj (vjerovjesnik) i resul ( Poslanik). Ako sam u zabludi ti me izbavi. Tu je bio i Mirza Gulam. Mnogi ljudi nisu vjerovali da će ići tako daleko, zbog čega se vodila žučna rasprava. Od njega su tražili da se izjasni o imamovim riječima, pa je rekao:»Sa ovim čovjekom je podržana moja vjera i misija!»Potom je žurno otišao kući. Svijet je bio nezadovoljan pa su se okupili oko njegove kuće tražeći da izađe i stvar razjasni. On je izašao i citirao je kur´anski ajet:»O vjernici, ne dižite vaše glasove iznad glasa Božijeg Poslanika. . . «/Sura Hudžurat /
... samo sto,
Allah -dželle še’nuhu- je u suri Ahzab objavio:»Muhammed nije roditelj ni jednom od vaših ljudi, nego je Allahov Poslanik i posljednji vjerovjesnik, a Allah sve dobro zna. «
Sejjid Rešid Rida, poznati mufessir u komentaru ovoga ajeta je rekao:»Ajet jasno ukazuje na činjenicu prekidanja objave i poslanstvo poslije Muhammeda -alejhi-sselam-. Tako da svako ko se pojavi sa tvrdnjom da je novi poslanik, znamo da je to lažac i dedžal. Bilo je mnogo onih koji su se poslije Muhammeda -alejhi-sselam- pozivali na poslanstvo i tvrdili da su poslanici, ali se pojasnila i obejanila njihova laž. «
Ahmed ibn Hanbel je u svome Musnedu zabilježio hadis ispravnog seneda (lanca prenosilaca) od Malik ibn Enesa da je Allahov Poslanik Muhammed -alejhi-sselam- rekao:»Uistinu je risalet i nubuvet prestao i poslije mene nema više ni Resula ni nebijja. «
Resul je poslanik koji prima novu knjigu od Allaha -dželle še’nuhu- i novi zakon, a Nebijj je svaki poslanik kome se Allah-dželle še’nuhu- javio i nije uslov da dobiva novu knjigu i novi zakon. Zato učenjaci akaida(nauke o Islamskom vjerovanju), kažu da je svaki Resul Nebijj, a da nije svaki Nebijj Resul.Allah -dželle še’nuhu- je u suri Ahzab objavio:»Muhammed nije roditelj ni jednom od vaših ljudi, nego je Allahov Poslanik i posljednji vjerovjesnik, a Allah sve dobro zna. «
a

-Muhammed nije roditelj nijednom od vaših ljudi,* nego je Allahov poslanik i posljednji vjerovjesnik - a Allah sve dobro zna.[El-Ahzab 40]

-Danas sam vam vjeru vašu usavršio i blagodat svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera [El-Ma'ide 3]

-Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista cemo Mi nad njim bdjeti!“ (El-Hidžr: 9)

-Allah je zadovoljan prvim muslimanima, muhadžirima i ensarijama i svima onima koji ih slijede dobra djela čineći, a i oni su zadovoljni Njime; za njih je On pripremio džennetske bašče kroz koje će rijeke teći, i oni će vječno i zauvijek u njima boraviti. To je veliki uspjeh. At-Tawba: 100

-"Gospodaru naš, ne dopusti srcima našim da skrenu, kada si nam već na Pravi put ukazao, i daruj nam Svoju milost; Ti si, uistinu, Onaj koji mnogo daruje! Ali - Imran - 8

-Gospodaru naš, mi smo čuli glasnika koji poziva u vjeru; ’Vjerujte u Gospodara vašeg!’ - i mi smo mu se odazvali. Gospodaru naš, oprosti nam grijehe naše i pređi preko hrđavih postupaka naših, i učini da poslije smrti budemo s onima dobrima.

Gospodaru naš, daj nam ono što si nam obećao po poslanicima Svojim i na Sudnjem danu nas ne osramoti! Ti ćeš, doista, Svoje obećanje ispuniti!" Ali - Imran - 193-194

"Dovoljan je nama Allah i divan je On Gospodar!"

:)

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 04/02/2007 15:05

zena wrote:"Pitaju te o Smaku svijeta: Kada će se dogoditi? Ti ne znaš, pa kako da o njemu zboriš; o njemu samo Gospodar tvoj zna."
(Kuran, en-Naziat, 42.-44.)

“Pitaju te o smaku svijeta kad ce biti.Reci: "To zna jedino Gospodar moj,On ce ga u njegovo vrijeme otkriti,tezak ce biti nebesima i Zemlji,sasvim neocekivano ce vam doci!" Pitaju te kao da ti o njemu nesto znas. Reci: "To samo Allah zna,ali vecina ljudi ne zna." (El-E´araf,187)

a onda...

Sta zna dete sta je 300 kila ? Uzme bre, i nosi !

Tako ti je to hanuma, sta ti znas sta je matematika :D :-) :x

Kwaheri

Post by Kwaheri » 04/02/2007 16:03

Danko_Bananko wrote:

Sta zna dete sta je 300 kila ? Uzme bre, i nosi !

Tako ti je to hanuma, sta ti znas sta je matematika :D :-) :x
:? :P

nego, meni opet..sve kontam...nije jasno...

Objavio im se neko ko za sebe trvdi, da je vjerovjesnik, obnovitelj, ujedinitelj, i veli i na "miradzu" da je bio... (la havle ve la kuvvete)

eto, opet, veli da je spomenut i u Svetom tekstu ( numerologija) i hajd sad sve to... I onda on, dakle taj (koji nije dobio novu knjigu, ni novi vjerozakon) kaze da, prema Kur'anu, namaz se obavlja "ovako i ovako"...dakle on je, tako procitao ajete koji govore o namazu (salatu)...

I sad, na drugoj strani imamo Muhammeda a.s., koji je odredbu obavljanja namaza, "procitao" iz Kur'ana (ako mu vec priznaju da je i resul i nebijj, dakle Muhammed a.s., koji je prenosilac Knjige i novog vjerozakona) na drugaciji nacin...

E sad... ciji "sunnet" (Bozem'prosti), bi logicki covjek trebao preferirati? Covjeku, Bozijem poslaniku koji je nosioc Knjige ne vjeruju da je ispravno procitao znacenje, ili da ga za njegova zivota, dok je josh Bozija intervencija bila moguca (Sveti tekst), Bog nije upozorio, da to radi krivo? Ili makar malo naopako?
:roll:

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 05/02/2007 01:12

Gost123 wrote:
Abu FEED el-Castro wrote:Tvoja sekta nam se jednostavno ne svidja, i bez obzira sto nam nisi rekla kako se zove - čisto ne pase :sad: :roll:
komu nama? meni se bas svidja. vole znanost i matematiku vise od mene :D
Problem je u tome sto sam navela NEKOLIKO web stranica kao interesantnih i koje, opcenito gledano, zele ujedninjenje svih muslimana bez obziranja na stvari koje ih razjedinjuju.

Nisma se "poistovijetila" ni sa jednom stranicom potpuno, niti mogu - jer svuda se moze naci dobrih i pozitivnih ideja kao i nekih koje mozemo da preispitamo jer napokon, sve sto ljudi pisu nije 100% samo je Bozija Rijec bez mahane.

Medjutim, neki su se nasli za "pametne" pa izdvojili jednu od web strana i "prilijepili" je meni kao "moju sektu" - dok ja nalazim pozitivnih misli i stavova na stotinama strana i u bezbrojnim knjigama - iz svake saznam i nadjem dio "slagalice" da bi se upotpunila slika Istine - koju su rasparcale religiozne institucije - a mene ne zanimaju religije nego cista VJERA i u najljepsem obliku - za to naravno, ne mogu ni ja, ni drugi, navesti sve sto su u zivotu procitali i iskusili dok su dosli na odredjen prihvatljiv stav i misljenje - koja se konstantno obogacuje novim saznanjima.

Ova jeftina manipulacija je nista drugo nego nedostatak argumenata (mada nekoliko hadisa koje su naveli smatraju, valjda, "argumentima").

Vidim da ce, nazalost, trebati jos dugo vremena (cast izuzecima koji se javljaju i koji samo prate) da se nas narod izdigne iznad "znam ja sve to" mentaliteta - dok nalazim da je prosjek naprednog misljenja i otvorenost uma daleko odmakla u mnogim drugim zemljama - najvise medju obrazovanim ljudima koji su takodje imali prilike da proputuju svijetom i svoja saznanja vide iz realisticnije perspektive...

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 05/02/2007 01:29

Gost123 wrote:
zena wrote: “Pitaju te o smaku svijeta kad ce biti.Reci: "To zna jedino Gospodar moj,On ce ga u njegovo vrijeme otkriti,tezak ce biti nebesima i Zemlji,sasvim neocekivano ce vam doci!" Pitaju te kao da ti o njemu nesto znas. Reci: "To samo Allah zna,ali vecina ljudi ne zna." (El-E´araf,187)
a onda...

nema problema , samo @Diwan je "ona" i posto pripada shi'ja sekti taj broj 33 ima nesto znacaja (po hadisima mada njihovi hadisi su samo autenticni ako su preneseni preko ehlul Bejta) i, mada sam srela mnoge shi'je koji su veoma lijepog odgoja i ponasanja (irance uglavnom, jer govorim njihov jezik) nalazim da su nase "novopecene" shi'je vise pod uticajem politickog shi'izma nego duhovnog pa su u svojim pogledima, kao i nase vehabije "vece shi'je od shi'ja"...

nemam nista protiv njene sekte, ali bih naravno, kao sto to i ponavljam, radije da smo svi jedno, da kada nas neko pita "koje si vjere" ne odgovorimo ni "sunni" ni "shi;ja" ni "hanefi" ni "wehhabi" - nego MUSLIMANI bez kategorisanja, onakvi kakvi su bili Muhammed koji je blagoslovljen i odabran da prenese Posljednju Objavu i oni koji su ga iskreno slijedili (i medju sahabima je bilo licemjera, i onih koji su se okretali "kako vjetar puse") - iskreni i napredni u skladu sa napretkom covjecanstva...

Nemam licno nista sa tim sto ovi "priljepljuju" meni, tj jedan od sajtova koje sam IZMEDJU OSTALIH navela da takodje podrzavaju ujedinjenje muslimana - nego su, da bi napravili da izgledam onako kako nisam - poceli da citiraju samo taj jedan sajt kao "moj" i kao "moju sektu" a ostale ignorisu kao freethinkingmuslims.org i slicne mnogobrojne druge - jeftina manipulacija u nedostatku argumenata

To, - kao i stare knjige koje sam imala cast procitati a koje se ticu historijskih licnosti koji su se zalagali za ujedinjenje muslimana - pa za to bili pogubljavani od strane tradicionalne uleme koja je gradila svoju verziju "crkve" - je uticalo na moje misljenje da nas uporno razjedinjenje oko stvari koje su se desavala davno, a za koje mi nismo odgovorni, - nikuda ne vodi.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 05/02/2007 09:44

KOGOD KADGOD wrote:
Gost123 wrote:
a onda... http://www.submission.org/suras/app25.html

nema problema , samo @Diwan je "ona" i posto pripada shi'ja sekti taj broj 33 ima nesto znacaja (po hadisima mada njihovi hadisi su samo autenticni ako su preneseni preko ehlul Bejta) i, mada sam srela mnoge shi'je koji su veoma lijepog odgoja i ponasanja (irance uglavnom, jer govorim njihov jezik) nalazim da su nase "novopecene" shi'je vise pod uticajem politickog shi'izma nego duhovnog pa su u svojim pogledima, kao i nase vehabije "vece shi'je od shi'ja"...

nemam nista protiv njene sekte, ali bih naravno, kao sto to i ponavljam, radije da smo svi jedno, da kada nas neko pita "koje si vjere" ne odgovorimo ni "sunni" ni "shi;ja" ni "hanefi" ni "wehhabi" - nego MUSLIMANI bez kategorisanja, onakvi kakvi su bili Muhammed koji je blagoslovljen i odabran da prenese Posljednju Objavu i oni koji su ga iskreno slijedili (i medju sahabima je bilo licemjera, i onih koji su se okretali "kako vjetar puse") - iskreni i napredni u skladu sa napretkom covjecanstva...

Nemam licno nista sa tim sto ovi "priljepljuju" meni, tj jedan od sajtova koje sam IZMEDJU OSTALIH navela da takodje podrzavaju ujedinjenje muslimana - nego su, da bi napravili da izgledam onako kako nisam - poceli da citiraju samo taj jedan sajt kao "moj" i kao "moju sektu" a ostale ignorisu kao freethinkingmuslims.org i slicne mnogobrojne druge - jeftina manipulacija u nedostatku argumenata

To, - kao i stare knjige koje sam imala cast procitati a koje se ticu historijskih licnosti koji su se zalagali za ujedinjenje muslimana - pa za to bili pogubljavani od strane tradicionalne uleme koja je gradila svoju verziju "crkve" - je uticalo na moje misljenje da nas uporno razjedinjenje oko stvari koje su se desavala davno, a za koje mi nismo odgovorni, - nikuda ne vodi.

da da ... samo sasvim slucajno, sve ono sto si propagirala, savrseno odgovara idejama sabmitera (Kuranija)... a i dok se ovi citati nisu "izvukli".. nisi se bunila...

a tvoje pozivanje na imperativ jedinstva... je OK
problem je da se za to mora uspostaviti baza... baza koju vecina muslimana u svijetu ima i nema problema sa jedinstvom u tom smislu...
a to sto par budala ima svoje ideje i pokusavaju da... od vjere naprave laicko budalesanje ... nekonzistentno samo sebi (o temeljima vjere i vjerovanja da ne pricam)... to treba tako i nazivati... budalesanje.

Rania

Post by Rania » 05/02/2007 10:02

Danko_Bananko wrote:
Rania, mislim da si malo pobrkala stvari, ako sam dobro shvatio sta si htjela reci.
Imam Buhari i imam Muslim jesu uvrstavali samo hadise koje su prije toga podvrgnuli izuzetno strogoj provjeri,i gotovo da nema hadisa u njihovim zbirkama koje je bilo ko od kasnije uleme ocijenio slabim, ali nije tocno ( ako na to mislis ) da su svi hadisi u njihovim zbirkama Mutewatir ( 10 prenosioca u 10 generacija ).
Ponavljam, ako si pod ovim "10 razlicitih prenosioca" mislila na mutewatir predaje, koje su u islamu one oko kojih nema nikakvog pogovora, a i sam Kur'an je prenesen mutewatir predajom, i oko toga se ama bas svi slazu.
...dobro , osim rariteta
Upravu si, mislila sam na mutevatir hadise, nisam imala namjeru tvrditi da su svi Buharijini i Muslimovi hadisi mutevatir (iako je tako ispalo - nije bilo namjerno), htjela sam skrenuti paznju na rigoroznost postupka sakupljanja hadisa, te napomenuti onim koji to ne znaju, da musliman ne uzima svaki hadis koji se moze naci u bilo kojoj zbirci zdravo za gotovo. Da postoji kategorizacija istih, i to po lancu prenosioca, da ne nabrajamo sve recimo mutevatir hadis je takav hadis oko kojeg nema nikakve sumnje i za koji znamo sigurno da je vjerodostojan (naravno postoje jos neke kategorije hadisa ali da ne komplikujemo).

Mutevatir hadis u mustalahu znači; hadis kojeg prenosi mnogobrojna skupina od mnogobrojne skupine i nemoguće je da su se dogovorili da slažu.

Učenjaci postavljaju četiri uslova za mutevatir:
1. Da prenosi veća skupina.
2. Da velika skupina bude u svim generacijama ( u svim karikama prenosilaca ) do zapisivanja. Podrazumijeva se skupina koja broji više od 10 ljudi. 3. Da je nemoguće da su se dogovorili da slažu tj. da nisu imali mogućnost dogovora.
4. Da oslonac bude osjetilni tj. da je on vidio ili čuo ( hadis ), a ne može biti da to neko snuje, pa kaže 30 ljudi sanjalo taj hadis.
Ako se ovi uslovi ispune, hadis je mutevatir.

Propis ovog hadisa je da se na osnovu njega izgrađuje potpuno ubjeđenje, bez trunka sumnje. Takođe mutevatir ne trpi da se gleda u sened zbog mnogobrojnosti prenosioca.

Mutevatir hadis se dijeli na dva dijela;
1. Mutevatir El-Lafzi ( mutevatir u terminu ) tj. hadis koji je prenešen mutevatirom, terminom onako kako ga je izgovorio Poslanik r. Hadis kojeg bilježe Buharija, Muslim, Tirmizi i ibn Madže od Ebu Hurejre t, da je Poslanik r, rekao: ''Ko na mene slaže namjerno, neka pripremi sebi mjesto u vatri.''
Ovaj hadis prenosi više od 80 ashaba, a imam Nevevi kaže da 100 ashaba prenosi ovaj hadis, zatim je došla ogromna skupina tabi'ina, zatim tabi-tabi'ina, pa sve dok nije došao do nas identično prenesen, doslovice.
Primjer hadis o potiranju po mestvama prenosi 40 ashaba, ili hadis o dizanju ruku u namazu prenosi više od 50 ashaba.

2. Mutevatir El Ma'nevijj; to je hadis u kojem je značenje prenešeno tevaturom, a termin nije isti, primjer dizanje ruku prilikom dove, međutim, ono nije prenešeno doslovice. Najpoznatije knjige koje pišu o ovome su:
El ezharu-l-mutenasire fi-l-ahbari-l-mutevatire od imama Sujutija.
El mutenasir fi-l-hadisi-l-mutevatire od imama Kitanija.
Sto se tice izvora literature, nemam ih ovdje u kancelariji. Donijecu uskoro Insallah.

cuj to

Post by cuj to » 05/02/2007 18:30

KOGOD KADGOD wrote:
... nego su, da bi napravili da izgledam onako kako nisam - poceli da citiraju samo taj jedan sajt kao "moj" i kao "moju sektu" a ostale ignorisu kao freethinkingmuslims.org i slicne mnogobrojne druge - jeftina manipulacija u nedostatku argumenata
freethinkingmuslims.org??????????????

aaaaaa jesu vala bezobrazni...kako hi nije stid...mores mislit ignorisu sajt koji ne postoji...aaaaaa svasta :? :-? :-x

Habib

Post by Habib » 05/02/2007 19:29

cuj to wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
... nego su, da bi napravili da izgledam onako kako nisam - poceli da citiraju samo taj jedan sajt kao "moj" i kao "moju sektu" a ostale ignorisu kao freethinkingmuslims.org i slicne mnogobrojne druge - jeftina manipulacija u nedostatku argumenata
freethinkingmuslims.org??????????????

aaaaaa jesu vala bezobrazni...kako hi nije stid...mores mislit ignorisu sajt koji ne postoji...aaaaaa svasta :? :-? :-x
Sajt pod tim nazivom nema. Malo sam googlao u vezi freethinkingmuslim i jedino sto sam nasao je blog jednog pedera
Vjerovatno se nasa submiterka pozivala na taj sajt, zeleci i takvo ujedinjenje

Shoshana

Post by Shoshana » 05/02/2007 19:34

Slabo ti to googlanje, evo meni je trebalo 3 sekunde da pronadjem freemuslims.org - sto je vjerovatno sajt o kojem Kogod Kadgod govori..

Habib

Post by Habib » 05/02/2007 19:39

Shoshana wrote:Slabo ti to googlanje, evo meni je trebalo 3 sekunde da pronadjem freemuslims.org - sto je vjerovatno sajt o kojem Kogod Kadgod govori..
To je sajt slobodnih muslimana ali ne i "slobodnomislecih" na koji se ona poziva

Shoshana

Post by Shoshana » 05/02/2007 19:43

Habibe, ocito je da je Kogod Kadgod pogresno napisala adresu. Ali je pitanje da li si ti trazio tu stranicu da je zaista pronadjes, ili si je trazio da bi imao materilaja za izrugivanje Kogod Kadgod? Nije lijepo...

Habib

Post by Habib » 05/02/2007 19:56

Shoshana wrote:Habibe, ocito je da je Kogod Kadgod pogresno napisala adresu. Ali je pitanje da li si ti trazio tu stranicu da je zaista pronadjes, ili si je trazio da bi imao materilaja za izrugivanje Kogod Kadgod? Nije lijepo...
Ja neznam dali je ona pogresno napiala adresu, kao sto ni ti neznas moj nijet o izrugivanju, zbog cega me kritikujes

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 05/02/2007 20:12

Shoshana wrote:Slabo ti to googlanje, evo meni je trebalo 3 sekunde da pronadjem freemuslims.org - sto je vjerovatno sajt o kojem Kogod Kadgod govori..
Divan site :-)

evo sta nadjoh u meta description stranice :
After the horrors of 9/11, the Muslim community needed an organization determined to speak out against the evils of terrorism. FMC's primary goals are eliminating broad based support for Islamic extremism and terrorism; strengthening secular democratic and educational institutions in the Middle East; increasing the rights of Muslim women worldwide; promoting economic development in Muslim countries; and to offer non-Muslims a more enlightened and rational interpretation of Islamic principles and beliefs

Pa onda na homepageu, udarni clanci :
Even if it has had the foresight to kit itself out in the costume of "Muslims," the Association of Brothers has no more to do with Islam than the various fascist movements of the 20th century had to do with basic European values or with Christianity. It simply took religion hostage and confiscated it for its own ends. The mistake, for Muslims as much as for Westerners would be to play their game and treat them as a valid representative of Islam, and a political or social mediator. Like all fascists, the Brotherhood exists only to satisfy the appetites and fantasies of its leaders.
..pa onda jos malo :
Free Muslims Condemn Muslim Cab Drivers who Refuse to Pick Up Alcohol Carrying Passengers
Pa da ne bude da su nesto zaboravili :
We believe in the re-interpretation of Islam for the 21st century where terrorism is not justified under any circumstances.

We believe in the separation of religion and state.

We believe that democracy is the best form of government.

We believe in the promotion of secularism in all forms of political activity.

We believe that equality for women is an inalienable right.

We believe that religion is a personal relationship between the individual and his or her God and is not to be forced on anyone.
Pa jos malo :
Tell us about individuals, organizations, student associations, religious leaders, mosques or any other group or individual of influence that advocates Muslim extremist ideology, engage in apologetic support for terrorist organizations or advocates "Jihad."

Klasicna uvlakacko-dousnicka organizacija koja ima program koji ne bi bolje napisao ni sam George DABL JU Bush.

Ako je doticna mislila na ovu stranicu, ma divno. Sta ces, slobodnomisleci muslimani, ogranak White House

forUMASH

Post by forUMASH » 05/02/2007 20:22

Danko_Bananko wrote:Klasicna uvlakacko-dousnicka organizacija koja ima program koji ne bi bolje napisao ni sam George DABL JU Bush.

Ako je doticna mislila na ovu stranicu, ma divno. Sta ces, slobodnomisleci muslimani, ogranak White House
.....zanimljivo....necu da napisem al' nije tesko predpostaviti kako izgleda definicija idealnog Muslimana iz tvog ugla.....

Post Reply