Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

1gorstak

#126 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by 1gorstak » 22/03/2010 17:40

Pitanje za Pedju;

Ako znamo da u manjem entitetu primat ima opcija koja BiH smatra nametnutom drzavom, opcija koja pokusava svim silama da do sada nametnute drzavne institucije ospori i sprijeci uspostavu novih, podrzava li Nasa Stranka dalje pritiske na predstavnike te politicke opcije (jer se i do sada samo pritiscima iz vana moglo jacati drzavu) ili Nasa Stranka podrzava obustavu tih pritisaka "zbog mira u kuci", iako to sustinski znaci kapitulaciju pred silama dezintegracije ?

Ja ne sporim da treba vise paznje posvetiti ekonomiji, ali ne mislim da mozemo ekonomski (puno) napredovati bez politicke stabilizacije, jer kakvu poruku investitorima pruza cinjenica da se zloupotrebama mehanizma blokada onemogucava i to da BiH ima tekst himne ? U takvo drustvo ulazu oligarhije koje zele da profitiraju na nestabilnosti, nece nam doci BOSCH i Kärcher, tako da sam uvjeren da je prica o ekonomiji bez politicke stabilnosti prazan hod i gubljenje vremena. I zato moje pitanje, podrzava li Nasa Stranka dalje pritiske na predstavnike Karadziceve politicke opcije etnicke podjele (jer se i do sada samo pritiscima iz vana moglo jacati drzavu) ili Nasa Stranka podrzava obustavu tih pritisaka "zbog mira u kuci" ?

ProS

#127 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by ProS » 22/03/2010 17:47

kako cete u razgranatosti organa u oba ustavna sistema (BiH,FBiH,nadam se i trecem u RS) zadrzati eventualni kvalitet rukovodstva s vrha stranacke hijerarhije i u nizim organima?

da li djelujete i na podrucju Republike i kakve rezultate mozemo ocekivati tamo,ako je odgovor potvrdan? :|

udrch

#128 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by udrch » 22/03/2010 17:59

Pedja Kojovic wrote:area 51

Nas stav po tom pitanju je definisan u ustavnim principima na nasoj web stranici.
Ako ti je to dosadno citat predlazem ti nedavno objavljeni tekst nase Lejle Somun Krupalije u nastavku...

Slušamo preneraženi, sa strahom i nevjericom, kako se u jednoj školi radila analiza nacionalnog sastava učenika-ica. Razrednik je tražio da djeca dižu ruke kada on prozve nacionalnu skupinu kojoj pripadaju. Završio je s pitanjem: a ima li Jevreja i Cigana?

Ovo nisu 1930-e, niti Njemačka iz tog perioda. Priča je iz Sarajeva, godina 2010.

Zaštita prava pripadnika nacionalnih manjina, uključujući i njihovo pravo na političku participaciju, predstavlja ustavnu obavezu Bosne i Hercegovine koja proizlazi i iz njezinog statusa članice Vijeća Evrope. Međutim, u praksi je to sasvim drugačije. Politički projekti nacionalističkih ideologija su stvorili jedan sistem u kojem važi pravilo najjačeg i najvećeg.

Ostali, kao manjine, su definitivno zaostali ne samo u Sarajevu, već u cijeloj Bosni i Hercegovini. Kada je u pitanju njihovo prisustvo u istorijskom, geografskom, kulturnom i političkom životu. I kada su u pitanju stereotipi o njihovim (ne)sposobnostima, karakteristikama, (ne)zaslugama u stvaranju i odbrani BiH, itd. Do nekih promjena se pokušalo doći na lokalnim izborima, kada je bilo garantovano minimalno procentualno učešće pripadnika manjina kao osnov za predstavništvo manjina u organima vlasti. Međutim, studije rezultata posljednjih lokalnih izbora u BiH su pokazale da postoje brojni problemi u praksi zastupanja “manjinskih” interesa.

U Evropskoj uniji se intenzivno diskutuje o uspjehu zaštite prava i interesa manjina, jer i pored zakonodavnog okvira i institucija koje su na državnim i EU budžetima, prostora za napredak itekako ima. Vjerovatno je Finska jedna od veoma rijetkih zemalja u kojoj su manjine, kao što su Romi, u potpunosti priznati i integrisani. Finska je poznata i kao zemlja u kojoj postoje dva zvanična jezika: Finski i Švedski. Iako Šveđani čine (samo) nešto više od 5% ukupnog Finskog stanovništva.

Trenutnim ustavom i uređenjem pogođeni su ne samo građani BiH koji ne pripadaju jednom od tri konstitutivna naroda, već i građani koji se ne identifikuju ni sa jednim etno-kolektivitetom i ne nalaze prednosti konstituisanja države na etničkoj osnovi. Oni nisu ništa drugo do “samo” građani BiH. Još jedan sastojak Ostalih, tako bitan za identitet građanskog društva, međutim u BiH politički neprepoznat i zloupotrebljen.

Treća priča o Ostalima se odnosi na situaciju koju bi mogli opisati kao manjinu među većinama. Priča se opet odvija u jednoj školi, toj instituciji obrazovnog sistema u koji BiH tako malo ulaže. Prve su godine ovog vijeka i jedna djevojčica za vrijeme vjeronauke stoji sama u hodniku i čeka da čas prođe kako bi se vratila u svoj razred i nastavila da sluša ostale predmete. Priča je u Sarajevu, ali sam desetine istih čula i za mnoga druga mjesta u BiH gdje male skupine drugih nacionalnosti opstaju u suživotu sa stanovništvom većinske nacionalnosti.

Finci i Sejdić su dvije zvijezde u ovoj tami bosanskohercegovačke ostalovštine. Nadati nam se je da će njihova pobjeda na Evropskom sudu za ljudska prava i proces koji su pokrenuli i biti brz i učinkovit.
Ovo boldirano me zanima: gdje, kad, u kojoj školi, šta ste poduzeli po tom pitanju..
Ovo ne smije biti stav ozbiljne stranke..ovako ispadne čula-kazala..
Ja sam čuo da su ljudi nastali od mikroba, ali nekako ne vjerujem u to, bez obzira što se svi od Darvina upiru da to dokažu..meni lakše dokazati da nas je Bog stvorio, nego ovo, iako ljudi kažu da je to naučna činjenica..

paprika

#129 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by paprika » 22/03/2010 18:00

Naime, prije par dana sam kao simpatizer Naše Stranke otišao na vaš web site u namjeri da pročitam ciljeve i program naše stranke i eventualno se u istu učlanim, ali sam na samom startu prilikom izbora jezičke opcije ostao pomalo razočaran, s obzirom da su u jezičkim opcijama kao jezici ponuđeni Srpski, Hrvatski i Engleski, bez Bosanskog.
Stranica se automatski otvara na bosanskom jeziku. Ako prebacis npr. na srpski, u opcijama ces imati da izaberes i bosanski.

Nepristojno bi bilo da ja kazem ko je bolji u cemu.
Stranke se malo razlikuju po onome sto pricaju. Treba gledati sta rade tamo gdje mogu.
Mi smo socijalni liberali a oni socijaldemokrati.
[/quote]

Kao nekome ko je vas simpatizer i moguci glasac na izborima, moram reci da je ovakav stav kukavicki. Kako vi mislite pridobiti glasace? Time sto kazete "treba gledati sta rade"? Pa vi ste ti koji trebate doci doprijeti do ljudi, ubijediti ih, "vuci za rukav", nuditi nesto bolje, kvalitetnije... Vama trebaju nasi glasovi!!!
I zasto bi bilo nepristojno reci da ste vi dobri u necemu sto radite, te navesti konretne primjere sta radite/biste uradili drugacije i bolje?! Glasaci se pridobijaju tako sto ih se odlucno i jasno ubijedi da ce njihov svakodnevni zivot biti bolji. Niko ne kaze da se trebate baviti politikom "oblati druge koliko god moze", ali odredjenu jasnocu, odlucnost i, na kraju krajeva, drskost morate imati.

Mislim da, nazalost, ovako Muhamed bas nece lako stici do brda...

bingov buraz

#130 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by bingov buraz » 22/03/2010 18:10

Dobra ideja koju je nemoguce realizovati,dokaz za ovo bice sljedeci izbori nekih 2000 glasova u RS i 10 000 u Federaciji je plafon mada mislim da je i ovo preoptimisticno.Jednom je vec moj glas otisao u havu kad sam glasao za Liberale i ne mislim ponoviti istu stvar.Zao mi je ali tako je...jednostavno premalo talasate.Tuga...

Ne sumnjam da Bojan Bajic ima dobre namjere ali ima ona poslovica o putu do pakla i dobrim namjerama.

jefferson

#131 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by jefferson » 22/03/2010 18:12

Gospodine Kojovicu,

Necu da ulazim u dnevne politicke razmirice izmedju opozicionih stranaka, sto ovako ili sto onako, ali molio bi Vas da mi objasnite zasto bi ja trebao Vama dati glas u Oktobru a ne SDP, ili SDA, ili SZBiH, a pitanja su sljedeca, i ako mi se svidi odgovor, a to cu Vam javiti, moj glas ce iz SAD biti upucen Nasoj Stranci, pa evo:

1. Jedan od najvecih problema s kojima se ekonomija FBiH ali i BiH uopsteno susrece, jesu veliki doprinosi na zaposlene radnike. Trenutni doprinosi u FBiH iznose 68% dok je EU standard izmedju 32-34%. Kako mislite postupiti po ovom pitanju?

2. Makedonija je prosle godine prema magazinu The Economist bila treca po redu u svijetu kada su u pitanju trendovi globalizacije. Makednija se redovno oglasava na americkom CNN, sto nije slucaj sa BiH (samo na internacionalnom sto je daleko manje gledan program CNN), kao i to da je otvoriti biznis u makedoniji neuporedivo lakse nego u BiH. Kako mislite postupiti po ovom pitanju?

3. U BiH je potrebno prosjecno popuniti 12 formulara i treba do 180 dana da se otvori firma! Mnoge drzave to urade za par dana, dok npr. u gradu Houston, TX u SAD, vrijeme potrebno da se otvori biznis je 4-6 sati. U isto vrijeme u Clevelandu u drzavi Ohio vrijeme potrebno da se otvori biznis je 18 mjeseci. Houston je rangiran kao jedan od pet gradova u SAD koji se najbrze razvijaju, dok je Cleveland u Forbesu proglasen kao najmizerniji grad za zivjeti u SAD.
Ovo navodim kao primjer da se vidi koliko birokratski labirinti mogu zakomplikovati razvoj grada ili drzave. Sta Vi mislite uraditi povodom toga?

4. Infrastruktura u BiH je najblaze receno u katastrofalnom stanju. Auto-put se gradi puzevim korakom, dok Albanija i ostale drzave u regionu idu punom parom naprijed. U BiH se do sada izgradilo 37km auto puta za 9 godina, ovakvim tempom za 100g cemo imati koridor VC. Kako mislite pristupiti ovom problemu?

5. Vezano za pitanje br.4, BH gradjani placaju tri nameta za cestarine. Prvi je pri registraciji, drugi je kada kupuju gorivo u vidu 10pf za izgradnju auto-puta, dok je treci kroz putarine! Kako mislite ovo rjesiti, jer drzave koje oporezuju gradjane na ovaj nacin obicno vrlo brzo dodju u stanje ekonomskog kolapsa. Znam da je tesko odrediti u kojem smo mi stadiju zadnjih 20 godina, ali molim Vas Vase vidjenje ovog problema.

6. Gradjani BiH placaju jedinstvenu stopu PDV-a od 17%. Znaci ljudi koji jedva sastavljaju kraj s krajem, a kojih je jedno 80% u ovoj drzavi trebaju platiti porez i na pelene, mlijeko, hljeb, baby hranu, itd, itd. To je gosp. Kojovicu regresivna taxa, tj. siromasniji se oporezuju vise nego bogati, jer nije isto studentu platiti 17% poreza na knjige i nekome ko ima primanja od nekoliko hiljada maraka mjesecno. Takvi porezi su karakteristicni za drustva koja jos nisu svaldala segregacijske podjele, kao sto su juzne drzave SAD.
Kako mislite rjesiti to pitanje i koji je Vas prijedlog stope PDV-a ako je jedinstvena u pitanju, ili nekoliko stopa ako mislite na diferenciranu stopu?

7. Prema Human Development Index rankingu (HDI Ranking) BiH konstantno nazaduje, kako po pitanju BDP-a po glavi stanovnika tako i po pitanju nepismenosti! Kakvo je Vase rjesenje kada je u pitanju problem nepismenosti, ali i problem skolovanja djevojcica po raznim selima, konkretno selima oko Travnika?

8. Zadnje pitanje, iako bi mogao postaviti jos jedno 100 minimalno, je sljedece:
U BiH se svi zale na odljev mozgova i kako se obrazovani nece vratiti. Evo ja sam jedan od onih koji je stekao diplomu vani, pa magistarski pa sada radim na doktoratu. Kako mislite rjesiti pitanje nostrifikacije i ekpresnog priznavanja diploma sa drugih fakulteta. Ja znam da postoji problem priznati pravnu diplomu, ali kako objasniti birokratski labirint kada su u pitanju diplome kao sto je masinstvo, metalurgija, medicina, diplomatija, hemija itd, itd. Ne trebamo se lagati, davno su nasi fakulteti izgubili korak sa fakultetima na zapadu, i omladina koja je stekla diplome vani je bolje obrazovana, ali i bolje uvezana. Stoga pitanje kako cete ovo rjesiti?

Unaprjed se zahvaljujem, i nadam se konkretnim odgovorima!

Hvala

Realist-idealist

#132 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Realist-idealist » 22/03/2010 18:17

Zamolio bih administratora da uredi ovu temu tj da ne dozvoli komentare forumasa nego iskljucivo pitanja. Inace postoje otvorene rasprave na ovu temu pa bih zamolio radi citljivosti a i radi toga da bi mogao gost lakse da se snadje da se postavljaju iskljucivo pitanja i krakti komentari kada je potrebno.

Dado dijasporitus

#133 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Dado dijasporitus » 22/03/2010 18:42

@jefferson ako ikako mozes nastavi sa pitanjima jer si sve i jedno pogodio kako se kaze u sridu :thumbup:

Pedja Kojovic

#134 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic » 22/03/2010 18:45

Forumasi

Ja cu zaista koliko je to moguce pokusati da odgovorim na sva pitanja na koja onaj koji ih postavlja nije odgovorio ili su vec odgovorena ranije. Nadam se da cu uspjeti. Ideja ije bila da ova komunikacija traje jedan dan nego od sada pa nadalje. Pokusacu ukljuciti i neke druge ljude iz stranke koji imaju vise znanaj i informacija o pitanjima koja postavljate. Posto je pitanja mnogo ponekad cu, kao sto je to sad slucaj, odgovarati u jednom postu.
(Moje znanje o forumskim "trikovima" tipa citiraj itd je minimalno, pa ne zamjerite).

Medo Lino

Fadil Sero je generalni sekretar Nase stranke.

Alfons Kauders
O pitanjima koja postavljas mi smo izjasnili. Nase stavove o ustavnoj reformi, o butmirskom procesu i ostalim dogadjanjima u zemlji mozes procitati na nasoj web stranici. Mediji rijetko objavljuju nasa saopstenja. (To rade samo onda kada to odgovara politickoj opciji koju zastupaju).
Mi smo u saradnji sa stranim ekspertima izabrali i napravili prijedlog za reformu najvaznijih oblasti- reforma socijalne, zdravstvene politike, javne investicije, poljoprivreda i razvoj ruralnog sela, reforma obrazovanja, itd...
Napravljene prijedloge smo poslali u javnu raspravu po terenu. Odrzali smo do sada 10 velikih tribina sirom BiH, a spremamo jos 15. Kada prikupimo primjedbe i finiliziramo dokumente objavicemo ih kao zvanicne politike Nase stranke gdje god mozemo, a posebno putem interneta.

Realist idealist

Puno pitanja. Mogu li probat telegrafski, pa ako to ne bude zadovoljavajuce mozemo se vratiti na ona koja nisam apsolvirao?

Da li ovo znaci da zelite graditi svoju glasacku bazu na naivnim mladim ljudima koji, zato sto im je suvise konfuzan kontekst ratnih desavanja u BiH, ce glasati za vas jer eto niste "nacionalisticka" stranka ili pak stranka koja je ucestvovala u bosanskom ratu?

Naivnim mladim ljudima?
Svako punoljetno lice, ukoliko mu iz nekog razloga nije oduzeta ta pravna sposobnost, ima neotudjivo pravo da bira i bude biran. (Sasvim licno- Ovo sto sada vidis oko sebe ti je donijela vladavina starih i mudrih)

Da li vas cinjenica sto niste postojali kao politicko tijelo u ratnoj i predratnoj vladi BiH (tj niste ucestvovali kao pol. organizacija) cini boljim ili mozda manje odgovornim za rat od onih koju su deojstvovali sa pozicija drzave!?

Naravno.

Da li to znaci da su svi podjednako odgovorni? (Inace ne razumijem zbog cega izbjegavanja ratne svijesti koja je po mom misljenju nuzna i neizbjezna jer nemamo mi koji smo napadnuti i casno se branili od srbijanskog agresora cega da se stidimo!)

Ja ne mislim da su svi podjednako odgovorni za rat. Zapravo znam da je za rat (najvise) odgovoran Milosevicev (I sve sto ide s tim) i Tudjmanov rezim. Ratni zlocini, s druge strane, nisu nacionalni nego individualni.
Da se stidite sto ste branili zemlju? Zasto? Vecina rukovodstva NS-a je na ovaj ili onaj nacin ucestvovala u borbi.
(Da ne iznosim imena bez njihovog dopustenja).

Da li to znaci da su rat proizvela tri nacionalizma podjednako tj. stara tvrdnja da su rat prouzrokovale SDS i HDZ zajedno sa SDA?
Kao sto si i rekao u prethodnom pitanju. BiH je napadnuta od Srbije. Unutrasnju podjelu BiH, s druge strane, su proizvele one politicke stranke koje su zastupale iskljucivo interese onog naroda koji su predstavljale. Posto nisu bile u stanju da dodju na vlast projektima za buducnost okrenule se projektima iz proslosti. (Ovo je moje licno misljenje)

Time sto kazes da zelis ratom neopterecenu omladinu za svoju bazu da li porucujes da ista ta omladina ce tim vise da glasa za vas sto je manje svjesna masovnih ubistava i klanja civila, masovnog silovanja zena, cetnickih i ustaskih logora smrti za (uglavnom) bosnjacko stanovnistvo itd?

Rat i proslost ne smijemo zaboraviti, ali ne smijemo biti ni njihovi taoci. Mi smo politicka stranka. Mi se kandidujemo za vlast. Vlast se bavi onim sto je danas i onim sto ce biti sutra. Istoricari se bave onim sto je bilo.

Da li je takva baza opste postojeca (jer nema djeteta rodjenog 92. a kojem nije poginuo babo, tata, amidza itd itd) i da li Nasa stranka ima jasno-definiranu pametnu strategiju za izlaz iz opstebosanske krize - opet najvecim dijelom uzrokovane ratom i ratom nametnutog priznavanja primata sile nad pravom - posto bazira svoju politicku propagandu na ZABORAVU!? jer kako rece "koje rat nemaju ni u podsvijesti"

Mi imao vrlo jasnu viziju i nacin kako da izadjemo iz krize i oslobodimo ekonomski potencijal nase zemlje.
Nasa stranka ne bazira svoju propagandu na zaboravu-to ti kazes- nego na svom programu(koji mozes procitati na nasoj web stranici) i konkretnim programima.

Sta za tebe predstavlja prvi precjednik precjednistva Bosne i Hercegovina Alija Izetbegovic? Tj. ako si u mogucnosti da odgovoris u ime svoje stranke, sta za vas predstavlja Alija Izetbegovic i kako se definisete prema njegovoj ratnoj i poratnoj politici?

Alija Izetbegovic je bio prvi predsjednik nezavisne BiH.

Da li ocekujete da cete imati slican odziv u Banjaluci i drugim graadovima RS-a ili samo predominantno (preko 90 posto) u Federaciji? Ako ne uspijete prevazici entitetske linije glasanja pa dobijete glasace "koji rat nemaju ni u podsvijesti" samo iz Federacije do koje mjere je vasa politicka opcija objedinjavajuca, do koje mjere prevazilazi etnicke i entitetske linije?

Nasa stranka u RS-u jako napreduje. Partija socijalne pravde je kolektivno usla u NS. Od nedavno su nam pridruzili prof Zivanovic, Damir Miljevic, Predrag Spiric. Stvoreni su preduslovi za dobar rad i kampanju. U Izvrsnom Odboru Nase stranke su i ljudi iz RS-a. Tesko je raditi u RS-u. Vidjecemo sta ce biti.

Koliko je onda vasa politicka opcija ozbiljna i da li ste svjesni svoje politicke naiovnosti, koja je okarakterizana gore navedenom izjavom (koju opet ponavljam uzeo sam zbog razloga i koja nije izvadjena iz konteksta), kao i toga da samo kupujete uglavnom sarajevske (bosanjcke) glasove i da Sarajevo po nacinu misljenja i mentalitetu nije dobar indikator niti reprezentira ostatak ne samo Bosne i Hercegovine vec i Federacije?

Mi smo ozbiljna politicka opcija.
Ne, nismo svjesni svoje naivnosti jer kad bismo bili svjesni svoje naivnosti ne bismo bili naivni, zar ne?

Eto, probao koliko mogu....

dallton

#135 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by dallton » 22/03/2010 18:53

Ukoliko je onaj koji je otvorio temu jos uvijek raspolozen da odgovara na pitanja, da postavim pitanjem u vezi necega sto mi je upalo u oci u ponasanju Nase Stranke. Postavljat cu samo cisto pravna pitanja, jer koliko sam vidjeo Nasa Stranka se rijetko a i u tim slucajevima pogresno izjasnjavala o pravnim pitanjima vezanim za ustav i medjunarodno pravo, a trebala bi valjda imaju pravnika medju sobom.

1. Zbog cega je, nakon donosenja presude Evropskog Suda za Ljudska Prava u slucaju Sejdic i Finci protiv BiH, vasa stranka odnosno predsjednik vase stranke Bajic (namjerno?) pogresno tumacila presudu navodeci u izjavama za javnost da se takvom presudom zabranjuje diskriminacija prema "nacionalnim manjinama" umjesto da tacno interpretira (tacnije samo citira) presudu koja jasno kaze da se zabranjuje svaka diskriminacija na rasnoj i etnickoj osnovi, sto se dakle odnosi na zabranu koja se proteze i na np. zabranu Srba da se kandiduju za clanove predsjednistva iz FbiH, odnosno Hrvata i Bosnjaka u RS-u? Ja sam to protumacio kao los pokusaj da se zadrzi mogucnost cisto etnickog sistema glasanja prvenstveno u RS-u jer koliko znamo FBiH se ne protivi primjeni presude)? Kako objasnjavate da se predstavljate kao socijalni liberali (znaci vjerujete u prava pojedinca) i jos naglasavate zalaganje za evropske vrijednosti, a zatim djelima pokazujete nesto drugo?

2. Zasto se Nasa Stranka nije oglasila povodom hapsenja Ilije Jurisica, jer on je gradjanin BiH?

3. Nasa Stranka se nikad nije odredila prema presudama ni Medj. Suda Pravde niti Medj. Krivicnog Suda za bivsu Jugoslaviju pogotovo u slucaju Srebrenica. Izjave koje se daju ne lice na jasne izjave vec na vise pokusaj stvaranja nekog "pakta sutnje." Zasto je to tako, jer je suprotno vasim gore navedenim zalaganjima da se primjenjuju evropske vrijednosti, a vladavina prava je jedna od tih vrijednosti?

Ako moze molim samo konkretne odgovore s pravnim argumentima, jer koliko sam procitao u programu stranke da se vi zalazete da se ustavna i druga pravna pitanja ne rjesavaju politicki vec strucno.

bogoljub

#136 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by bogoljub » 22/03/2010 19:04

Uz duzno postovanje vasoj stranci i ciljevima kojima stremite>
Izgradnji BiH kao demokratske drzave ravnopravnih naroda, nacionalnih manjina i svih gradjana BiH na osnovu Ustava, univerzalnih demokratskih vrijednosti i parlamentarnih postupaka.
Jesu li univerzalna demokratska vrijednosti homoseksualizam?

Pedja Kojovic

#137 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic » 22/03/2010 19:46

dailton

Mislim da u vasem pitanju ima nekoliko pogresnih pretpostavki kao sto je npr. da se FBiH niko ne protivi strasburskoj presudi. U svakom slucaju ja cu pokusati da odgovorim koliko mogu.
1)
Morao bih vidjeti tacnu i cijelu Bojanovu izjavu da bih je mogao komentarisati.
2)
Jos i prije nego je slucaj Jurisic postao popularna tema na forumima u BiH mi smo Isli u Beograd i lobirali za Iliju Jurisica.
3)
Sudstvo mora biti nezavisno.(To znaci, ne samo onda kada nam odgovara).

jefferson

1)
Potpuno se slazem s vasom konstatacijom.
Mi smatramo da se drzavni aparat u BiH, odnosno, njegovi troskovi moraju smanjiti za barem 30-40%.
Jedan od prvih prijedloga koje smo iznijeli po dolasku u GU Sarajeva je bio da se broj zaposlenih smanji sa 120 na 56.
Premisa od koje mi polazimo je da za svakog radnika u administraciji cetiri rudara kopaja u rudniku.
Admnistracija je neefikasna(Postupci traju mjesecima i teret dokaza za sve je na vama, nestrucna( To je posebna tema) i korumpirana. Biroratske procedure su neprohodne i sluze za iznudjivanje mita.
Kroz programe za obrazovanje odraslih jedan dio radnika bi se mogao prekvalificirati i biti upotrebljiv za administraciju. Ostali ce morati da potraze srecu u privatnom sektoru.
2)
Na nasem internet portalu(nasastranka.ba) mozete pronaci nasu platfomu za grad Sarajevo. U ekonomskom dijelu cete vidjeti nas projekat Biznis centar (one stop shop za investitore) kao i prijedlog industrijske zone. Navodim to kao primjer naseg razmisljanja. O takozvanom procesu "giljotina propisa" bice rijeci u kampanji.
3) Mislim da je odgovor pod rubrikom Biznis centri-ako nije recite.
4) Infrastruktura BiH je u ocajnom stanju. Rusilo se, anije se gradilo i odrzavalo ono sto je sagradjeno.
Mi smo razvili politiku javnih investicija u saradnji sa domacim i stranim ekspertima.
Konkretan odgovor na vase pitanje. BiH bi morala ulagati barem 1% GDP-a u infrastrukturu, evenutalno 1.5% na kratko vrijeme. Mi mislimo da bi se smanjenjem troskova administracije i ozivljavanjem investicija oslobodio drzavni kapital koji bi mogao zapoceti eru velikih javnih infrastrukturnih radova.
5) Kao sto i sami kazete, bez cenzusa, bez ekonomskih inidkatora tesko je reci gdje smo i kako nam je.
Sasvim je sigurno medjutim da je poreski sistem koji stiti bogate a opterecuje privredu i srednju klasu nemoralan i neodrziv. Ukidanje PDV-a na neke robe i uvodjenje progresivne poreske stope bi bio pocetak.
6)
Reforma obrazovanja. Necu ulaziti u detalje jer je nas program zaista obiman za ovu formu izlaganja, ali cu reci da smo vec mjesecima u kontaktu sa Un i Negropoentom i njegovim "One laptop per a child" programom.
7)
I sam sam prosao proces povratka i ovakav kakav je sad ne bih ga zaista nikome preporucio. Nas primarni zadatak po dolasku na vlast je da stvorimo uvjete koji ce nam omoguciti da pozovemo sve BiH gradjana da se vrate i da pomognu obnovi zemlje.(Od budalastih potvrda, do avionskih karti u jednom pravcu do vadjenja licnih dokumenata i priznanja diploma i radnog iskustva)
Nasa ideja je da se u svakoj opstini otvori odjel cii ce zadatak biti da vam pomogne da se u roku od sedam dana opremite svim papririma koje vam trebaju za zivot u BiH.

paprika

Za konkretne primjere mi mozemo uzeti samo B.Petrovac. i naseg Ermina Hajdera.
Ermin je uradio jako puno. Treba posjetiti njegov blog ili facebook stranicu i pitati ga. On vrlo redovno odgovara.
Ja cu samo reci da je Ermin, uprkos koalicijskom protivljenju SDA i SNSD-a, uspio dobiti novac iz fondova EU koji prevazilaze cijeli budzet opstine Bosanski Petrovac.
Zato sad hoce da ga smijene. Rusi im koncept kriminala u magli nacionalnih interesa.

proS

Sa Miodragom Zivanovicem, Damirom Miljevicem i Predragom Spiricom siguran sam da ce nas RS odbor biti ako ne jaci a ono ravan "sarajevskom".

benevolence
Slazem se da je upotreba termina "nacionalne manjine" neprimjeren iako je prenesen iz naseg Ustava.
Nazalost u stranackim dokumentima koje smo radili koristi se isti termin.
U toku je revizija dokumenata i nadam se ce ta i druge brojne nepreciznosti biti ispravljenje odmah nakon kongresa stranke u aprilu.

bogoljub (Taman da posaljem kad vidim pitanje...)
Homoseksualnost nije "demokratska vrijednost". Termin oznacava seksualnu orijentaciju covjeka.
Zabrana diskriminacije po bilo kojoj osnovi(rasnoj, nacionalnj, vjerskoj, spolnoj itd) ukljucujuci i seksualnu orijentaciju covjeka je demokratska vrijednost i mi se za tu zabranu diskriminacije zalazemo.

p.k.

Alfons Kauders

#138 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Alfons Kauders » 22/03/2010 20:00

Pedja Kojovic wrote: O pitanjima koja postavljas mi smo izjasnili. Nase stavove o ustavnoj reformi, o butmirskom procesu i ostalim dogadjanjima u zemlji mozes procitati na nasoj web stranici. Mediji rijetko objavljuju nasa saopstenja. (To rade samo onda kada to odgovara politickoj opciji koju zastupaju).
Mi smo u saradnji sa stranim ekspertima izabrali i napravili prijedlog za reformu najvaznijih oblasti- reforma socijalne, zdravstvene politike, javne investicije, poljoprivreda i razvoj ruralnog sela, reforma obrazovanja, itd...
Napravljene prijedloge smo poslali u javnu raspravu po terenu. Odrzali smo do sada 10 velikih tribina sirom BiH, a spremamo jos 15. Kada prikupimo primjedbe i finiliziramo dokumente objavicemo ih kao zvanicne politike Nase stranke gdje god mozemo, a posebno putem interneta.
.
hvala... pogledao sam stranicu, ima nekih saopstenja i reagovanja, ali bas i nema puno toga sto me zanima...

npr... mmf ste zadnji put pomenuli prije godinu dana... o privredi tanko skroz, mada imate kadra koji bi mogao ukazivati na promasaje trenutne vlasti, ali haman su malo neaktivni... fali tu sadrzaja, konkretnih podataka i mjera koje namjeravate, ukratko puno prazne price a malo konkretnih stvari... usput, dosta je saopstenja koja se doticu trivijalnih problema, banalnosti oko koji se lako sloziti, ali tesko se oteti dojmu da vi unutar stranke niste nacisto s nekim stvarima, pa radijete izbjegavate takve, nerijetko kompleksne i kontroverzne teme...

pored toga, gledajuci aktivnosti stranke tesko je ne primjetiti da su neke regije totalno zapostavljene... u rs vas ima u bajicevom komsiluku, i vidim reakciju povodom upada policije u bn... fbih... skoro sve iz sarajeva, nesto malo iz tuzle i okoline... mostar, zenica, krajina... tanko... hajde to i nekako... ali gledajuci koga prozivate, jasno je da se najcesce radi o lokalnom nivou vlasti ili eventualno kantonima u fbih... entitetske vlade, koje su najodgovornije za stanje u drzavi, skoro da i ne pominjete... isto kao se ustrucavate prozivati rs ili fbih kako bi zadrzali neku neutralnost, da vas ne mogu prozivati... sorry, ali tanka je opozicija koja ne prica npr. o razvojnoj banci u fbih ili investicionoj banci u rs... da i ne govorimo o drugim marifetlucima iza kojih stoje entitetske vlade i njihova javna preduzeca...

Topla voda

#139 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Topla voda » 22/03/2010 20:10

mene zanima samo jedna stvar.

zamisli hipoteticku situaciju u kojoj nasa stranka osvaja vecinsku vlast.

kako mislite da sve one koji su sada u vlasti ,kao clanovi nacionalnih stranaka,odbijete od clanstva u NS i ponovnog obavljanja funkcija u vlasti ispred NS ?

bogoljub

#140 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by bogoljub » 22/03/2010 20:11

Prvo si rekao da homoseksualnost nije demokratska vrijednost, a
onda si rekao da je zabrana diskriminacije seksualne orjentacije covjeka demokratska vrijednost, dakle,
homoseksualnost je po misljenju Vase stranke jedna vrijednost. i ukoliko se bilo sta kaze protiv te "vrijednosti' to je diskriminacija, je li?
Diskriminacija na polnoj osnovi je jesna stvar i to se odnosi na Muski i Zenski pol koji postoji na kugli zemaljskoj.
Medjutim, zasto homoseksualnost tretirate kao neku vrijednost bez koje eto ako hocemo u Europu, ni u kom slucaju ne mozemo uci dok ne dostignemo postotak homoseksualnosti evrope?

Mislim, da se jedna ozbiljna stranka prije nego sto se pocne baviti diskriminacijama u jednom drustvu, treba da se bavi devijacijama i deformacijama tog drustva,(homoseksualizam). Kada budete tretirali homoseksualizam kao ljudsku deformaciju tek tada ce te postati Nasa stranka, do tada sretno i vesolo vam bilo u toj Europi punoj homoseksualnih "vrijednih" identiteta!

Alfons Kauders

#141 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Alfons Kauders » 22/03/2010 20:16

bogoljub wrote: Mislim, da se jedna ozbiljna stranka prije nego sto se pocne baviti diskriminacijama u jednom drustvu, treba da se bavi devijacijama i deformacijama tog drustva,(homoseksualizam). Kada budete tretirali homoseksualizam kao ljudsku deformaciju tek tada ce te postati Nasa stranka, do tada sretno i vesolo vam bilo u toj Europi punoj homoseksualnih "vrijednih" identiteta!
jel to?

'os mozda da dodaju iza NS jos DAP i otvore koji logor za homoseksualce?

blago se tebi...

bogoljub

#142 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by bogoljub » 22/03/2010 20:19

Alfons Kauders wrote:
bogoljub wrote: Mislim, da se jedna ozbiljna stranka prije nego sto se pocne baviti diskriminacijama u jednom drustvu, treba da se bavi devijacijama i deformacijama tog drustva,(homoseksualizam). Kada budete tretirali homoseksualizam kao ljudsku deformaciju tek tada ce te postati Nasa stranka, do tada sretno i vesolo vam bilo u toj Europi punoj homoseksualnih "vrijednih" identiteta!
jel to?

'os mozda da dodaju iza NS jos DAP i otvore koji logor za homoseksualce?

blago se tebi...
ne! ne trebaju, nego trebaju da prihvate da je homoseksualizam deformacija a ne neka vrijednost!
SAMO TO!

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#143 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by -LIBERO- » 22/03/2010 20:27

Odlicna ideja Pedja da se otvori ovakva jedna tema,narocito na ovome jako posjecenom portalu.
Po interesu clanova foruma,i kolicini pitanja,mislim da je neophodno da se u odgovaranje na pitanja vezana za NS ukljuci jos neki clan glavnog odbora te stranke.

E sada pitanje,uz konstataciju da sam vas glasac i da sam jako zadovoljan svim vasim istupima (ok da ne pretjerujem sa nekih 95% njih :D ) ukljucujuci i reakciju stranke na kupovinu NTV99,ali necu o tome.

Interesuje me,dal' postoji mogucnost,a po istupima u medijima koje jako pratim,ukljucite u svoje clanstvo Svjetlanu Cenic,sto bi po meni bio pun pogodak i ogroman kapital u svakome pogledu. Znaci,lobirajte,muntajte :D ,ako treba i molite tu zenu da pristupi NS,jer sam uvjeren da su njeni licni stavovi jako jakooo slicni i bliski stavovima NS.

Jos jedno pitane. Kakav je status Envera Kazaza ,i dal postoji povezanost sa NS.??

Dodao bih jos,da mislim da se ne treba vrsiti tolika disproporcija u kolicini napada na SDP i druge opozicione stranke,u odnosu na ove na vlasti
Koliko god licno shvatao i podrzava kritiku na mnogo toga od strane SDP-a ,ipak mislim da se zaoka kritike treba nesto jace usmjeriti prema ovima na vlasti,jer objektivno gledano,oni i jesu najveci problem neseg trenutnog stanja i haosa u drzavi.

Jos jednom podrska za ovu ideju i realizaciju ovakve komunikacije sa glasacima uz nadu da cemo svi zajedno ostvariti dobre rezultate na predstojecim izborima :thumbup:

BiH-x

#144 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by BiH-x » 22/03/2010 20:30

bogoljub wrote:Mislim, da se jedna ozbiljna stranka prije nego sto se pocne baviti diskriminacijama u jednom drustvu, treba da se bavi devijacijama i deformacijama tog drustva,(homoseksualizam). Kada budete tretirali homoseksualizam kao ljudsku deformaciju tek tada ce te postati Nasa stranka, do tada sretno i vesolo vam bilo u toj Europi punoj homoseksualnih "vrijednih" identiteta!
:-)

delightful

#145 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by delightful » 22/03/2010 20:41

bogoljube, hodas po vrlo tankom ledu. pitao si sta si htio, predlazem da promijenis temu.

dallton

#146 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by dallton » 22/03/2010 20:44

pitanja
dallton wrote:Ukoliko je onaj koji je otvorio temu jos uvijek raspolozen da odgovara na pitanja, da postavim pitanjem u vezi necega sto mi je upalo u oci u ponasanju Nase Stranke. Postavljat cu samo cisto pravna pitanja, jer koliko sam vidjeo Nasa Stranka se rijetko a i u tim slucajevima pogresno izjasnjavala o pravnim pitanjima vezanim za ustav i medjunarodno pravo, a trebala bi valjda imaju pravnika medju sobom.

1. Zbog cega je, nakon donosenja presude Evropskog Suda za Ljudska Prava u slucaju Sejdic i Finci protiv BiH, vasa stranka odnosno predsjednik vase stranke Bajic (namjerno?) pogresno tumacila presudu navodeci u izjavama za javnost da se takvom presudom zabranjuje diskriminacija prema "nacionalnim manjinama" umjesto da tacno interpretira (tacnije samo citira) presudu koja jasno kaze da se zabranjuje svaka diskriminacija na rasnoj i etnickoj osnovi, sto se dakle odnosi na zabranu koja se proteze i na np. zabranu Srba da se kandiduju za clanove predsjednistva iz FbiH, odnosno Hrvata i Bosnjaka u RS-u? Ja sam to protumacio kao los pokusaj da se zadrzi mogucnost cisto etnickog sistema glasanja prvenstveno u RS-u jer koliko znamo FBiH se ne protivi primjeni presude)? Kako objasnjavate da se predstavljate kao socijalni liberali (znaci vjerujete u prava pojedinca) i jos naglasavate zalaganje za evropske vrijednosti, a zatim djelima pokazujete nesto drugo?

2. Zasto se Nasa Stranka nije oglasila povodom hapsenja Ilije Jurisica, jer on je gradjanin BiH?

3. Nasa Stranka se nikad nije odredila prema presudama ni Medj. Suda Pravde niti Medj. Krivicnog Suda za bivsu Jugoslaviju pogotovo u slucaju Srebrenica. Izjave koje se daju ne lice na jasne izjave vec na vise pokusaj stvaranja nekog "pakta sutnje." Zasto je to tako, jer je suprotno vasim gore navedenim zalaganjima da se primjenjuju evropske vrijednosti, a vladavina prava je jedna od tih vrijednosti?

Ako moze molim samo konkretne odgovore s pravnim argumentima, jer koliko sam procitao u programu stranke da se vi zalazete da se ustavna i druga pravna pitanja ne rjesavaju politicki vec strucno.

odgovori
Pedja Kojovic wrote:dailton

Mislim da u vasem pitanju ima nekoliko pogresnih pretpostavki kao sto je npr. da se FBiH niko ne protivi strasburskoj presudi. U svakom slucaju ja cu pokusati da odgovorim koliko mogu.
1)
Morao bih vidjeti tacnu i cijelu Bojanovu izjavu da bih je mogao komentarisati.

2)
Jos i prije nego je slucaj Jurisic postao popularna tema na forumima u BiH mi smo Isli u Beograd i lobirali za Iliju Jurisica.

3)
Sudstvo mora biti nezavisno.(To znaci, ne samo onda kada nam odgovara).

p.k.
Generalno:
Koliko ja znam, stranke iz FBiH se ne protive uklanjanju diskriminirajucih odredbi ni na jednom nivou, cak se stavise zalazu za to (od SDP pa dalje).

1) Da li to znaci da ne znate sta je vas predsjednik izjavljivao? Sta god to bilo, mozete li mi reci da li imate nekoga ko je procitao presudu na koju se volite pozivati kao dokaz diskriminatornih odredbi u Dejtonskom ustavu u cijem okviru zelite da radite? Da konkretiziram, da li je po vama potrebno da se svaka diskriminacija otkloni tj. da i Srbi budu u mogucnosti da budu birani iz FBiH a ne-Srbi iz rs-a? Ako moze molim konkretan odgovor, jer ovo je pravno pitanje vezano za jednakost pred zakonom u koju vi kako kazete vjerujete?

2) Ukoliko ste lobirali za Jurisica, to je dobar potez, mada ja ne znam za to jer to nikada nisam nigdje nasao kao informaciju niti na netu niti u bilo kojem drugom mediju. Da preformulisem pitanje, zasto se niste javno izjasnili nakon sto je Jurisic uhapsen?

3) Odgovarate na pitanje koje nisam postavio.
Da ponovim: NS se nikada nije odredila prema presudama ni Medj. Suda Pravde niti Medj. Krivicnog Suda za bivsu Jugoslaviju pogotovo u slucaju Srebrenica. Izjave koje se daju ne lice na jasne izjave vec na vise pokusaj stvaranja nekog "pakta sutnje." Zasto je to tako?

kamen spoticanja

#147 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by kamen spoticanja » 22/03/2010 20:46

kakav je stav ns prema vjerskim institucijama u BiH i kako komentariste odnos sdp prema ivz,tacnije sdpovog 60 minutnog glasila prema ivz...ne zanimaju me licno stavovi o mustafi cericu kao personi...zanima me onaj dio o slobodi vjeroispovjesti u svakom pogledu?
hvala

Pedja Kojovic

#148 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic » 22/03/2010 20:57

bogoljube

Ja sam vec objasnio kakav je nas stav po pitanju diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije.
Vas stav o tom pitanju se bitno razlikuje od stava Nase stranke.
SIguran sam da cete u spektru BiH stranaka lako pronaci onu ciji su stavovi o ovome identicni vasem.
Jedini problem, eventualno moze biti to, sto ni stranke ni drzave koju ne usvoje ili ne sprovode zabranu te diskriminacije ne mogu biti clanice EU.

libero

Odluku o pristupanju stranci mora donijeti gospodja Cenic.
Razgovarali smo. Ima nas telefon.

topla voda
Razlozi zbog kojih se nekome moze odbiti clanstvo su precizno formulisani u statutu stranke. Uglavnom su pravne prirode. Svako ko se slaze sa osnovnim principima stranke se moze ukljuciti u stranku. Izbori za funkcije uutar stranke su potpuno demokratske i clanovi su ohrabreni ne samo da kandiduju druge nego i da se samokandidaju. Postoje i organi koji nadgledaju pravilnost rada svih nivoa stranke od Glavnog do opstinskih odbora.
Ali znam ja sta ti pitas. Isto ono sto se pita i Tarantino na pocetku svog zadnjeg filma.
Vjeruj mi. Ovo sto sad vidis na politickoj sceni nije najjaca profesionalna BiH ekipa. Najbolji igraci nisu na vlasti.
Najbolji ekonomisti, ljekari, menadzeri, ucitelji, profesori, inzinjeri su u sjenci politickih lidera.
Ali da ti odgovorim direktno; Oni koji su vec imali sansu, a nisu je iskoristili, nece je od nas ponovo dobiti.

ahuseino

#149 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by ahuseino » 22/03/2010 21:04

bogoljub wrote:Mislim, da se jedna ozbiljna stranka prije nego sto se pocne baviti diskriminacijama u jednom drustvu, treba da se bavi devijacijama i deformacijama tog drustva,(homoseksualizam). Kada budete tretirali homoseksualizam kao ljudsku deformaciju tek tada ce te postati Nasa stranka, do tada sretno i vesolo vam bilo u toj Europi punoj homoseksualnih "vrijednih" identiteta!
Jao, jao...

... a uzgred, ovo je najveci problem u BIH - homoseksualizam... u zagradi... odma' iza deformacije :( .

Znaci, prije no se mozemo poceti baviti diskriminacijama u drustvu, moramo prvo definisati homoseksualizam kao deformaciju... da bi se onda lakse u cistku... :cry: a ne u tu gej evropu... :-)

Pedja Kojovic

#150 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic » 22/03/2010 21:25

kamen spoticanja

Mi smatramo da je vjera neotudjivo pravo i privatna stvar svakog covjeka i da drzava ni na koji nacin ne bi smjela favorizirati nijednu od mnogih. Pravo je vjernika da se organizuju u vjerske zajednice koje bi se bavile pitanjima vjere.

dailton

1)
a) Ne znam sta je predjednik izjavljivao. Morate mi citirati, pozeljno ne van konteksta, a ne prepricati sta je rekao.(Djavo je u sitnicama)
b)Pravo je svakog gradjanina i gradjanke da bira i bude birana na citavoj teritoriji BiH.

2)
Oglasili smo se. Ne saopstenjem nego Dino - izjavom. U to vrijeme nismo imali covjeka koji bi nam izjave iz medija postavljao na web. Posto se Dino izjasnio u ime Izvrsnog Odbora nismo osjecali potrebu da izdamo pismeno saopstenje.
Nas propust, priznajem.

3) Jedan od nasih najboljih ljudi na terenu je iz Srebrenice.
(Pravi vino od malina)
Potpuno je irelevantno sta mi mislimo o presudi suda. Vazno je da li cemo ili necemo nesto uraditi po tom pitanju.
Dakle, vi mene treba da ne sta mislimo o tome nego hocemo li investirati znacajno vrijeme i novac u sakupljanje novih dokaza i ponovno pokretanja sudskog postupka u slucaju "Srebrenica"?
Ne znam. Ne usudjujem se da odgovorim jer sve sto znam o slucaju je iz medija. O kvalitetu njihovog izvjestavanja drugom prilikom.

Post Reply