Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

realna do boli

#101 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by realna do boli » 22/03/2010 15:32

Alfons Kauders wrote:
realna do boli wrote: Traziti od jedne stranke koja postoji tek dvije godine da ovdje javno iznese rjesenja za sve nagomilane probleme, po meni je krajnje neozbiljno. Ali da se radi na rjesavanju istih...to znam.
izvini, ali krajnje je neozbiljno da stranka nakon dvije godine nije ponudila svoja rjesenja... koja je onda njena svrha? :D koliko vam onda treba godina? jos 2? jos 12? :D

brate mili, ako nakon 2 godine nemate nista reci o pitanjima koja sam maloprije pobrojao, bujrum ugasite stranku, pa je ponovo aktivirajte kad se skontate...

Mi imao rjesenja , polako ...sve u svoje vrijeme...ali da nas ima malo u medijim tu ste u pravu ...ali kada se zna ko upravlja istim..nije se ni za cuditi.

fixer

#102 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by fixer » 22/03/2010 15:34

nosara wrote:
fixer wrote:
Control panel wrote:
fixere plitko gledas na stvari. nije fol propasti i drzati se principa. fol je pod svaku cijenu skinuti ove nacionalkriminalce sa vlasti. pa ako u tome moze da doprinese i formiranje GTV zasto ne. sta je jedan ili dva miliona investiranih u TV u odnosu na par milijardi sa kojima raspolazu ovi sad iz svih budzeta na svim nivoima vlasti.
ako se ostvari glasina koju sam cuo ko bi trebao da otkupi TV od grada onda sa razlogom mislim da je u tom dilu i NS. i po cemui se onda oni razlikuju od SDA i S BiH i oni su se drzali ''principa'' sto izvodi zakljucak da je NS u koaliciji sa SDA i SBIH.
Ja nisam da se stvari mijenjaju ukoliko ne postoji adekvatna zamjena. Sta ja imam od SDP-a ako se on ne ponasa nimalo drugacije od ovih na vlasti? Ja zelim nekog ko ce se baviti politikom radi osobne koristi, a ponekad imam osjecaj da je vecina u SDP-u tu radi interesa, a ne radi ideoloske podudarnosti. Stoga, liepo te molim, nemoj mi govoriti da gledam stvari isuvise plitko - mene interesuje ona sustinska promjena, a tebe samo novo kadroviranje.
Kud ces sustinskiju promjenu od smjene klero-nacionalistickog bloka stranaka, koje su nas vratile u srednji vijek, sa modernom multinacionalnom socijaldemokratskom strankom koja je u par godina vlasti u federaciji ucinila vise nego ovi drugi za 18...
Puno je brate, odvadi malo.

Alfons Kauders

#103 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Alfons Kauders » 22/03/2010 15:34

Imamopobjednika wrote: Vi ste sve samo ne jedna ozbiljna politicka opcija, skup ljudi koji vecinom zive od budzeta, tj novca gradjana te promasenih salonskih ljevicara. Valjda bi neko ko je "realan do bola" mogao to i sam da uvidi.
ovo isto nazalost vazi i za ostatak stranaka... zato se niko ne protivi imf kreditu, niko se ne trudi da smanji budzetsku potrosnju i sve ih kolektivno boli kurac za nama u privredi... ali neka, nicija nije do zore gorila... potrosit ce se i kredit, pa ce biti zanimljivo kad svi padnu na guzicu...

Control panel

#104 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Control panel » 22/03/2010 15:36

fixer wrote:[ Stoga, liepo te molim, nemoj mi govoriti da gledam stvari isuvise plitko - mene interesuje ona sustinska promjena, a tebe samo novo kadroviranje.
i mene interesuje, a kako doci do sustinske promjene ako nisi nacionalista i nemas tu pricu. jeli mislis da ce neko glasati za stranku koja nudi programe. i dodik je nudio programe pa nista onda je skontao fol i okrenuo se dobitnoj kombinaciji. NACIONALIZAM.

nekad moras odustati od principa zbog viseg cilja. a visi cilj je BiH. a nije visi cilj kadroviranje u buducoj TV. iz tog razloga sam ti rekao evo drugim rijecima ne gledas u srz stvari. ali eto NS se drzao principa misleci da ce sprijeciti kupovinu TV i dodvoriti se glasacima. a ta TV ce biti. pa zar nije bilo bolje onda da bude drzavna (gradska) televizija nego nekog bahatog lovatora koji pita posto svijet.

realna do boli

#105 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by realna do boli » 22/03/2010 15:41

Da ja ovdje ne bih ulazila u preozbiljne diskusije ..tipa placenih politicara na ovom forumu ..da se razumijemo..ja sam samo jedna od clanova ove stranke..sto bi rekli mali saraf i ne zelim uzimati sebi za pravo da se ovdje bavim visokom politikom.
Ja sam samo iznijela svoje misljenje.

Alfons Kauders

#106 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Alfons Kauders » 22/03/2010 15:41

realna do boli wrote:
Alfons Kauders wrote:
realna do boli wrote: Traziti od jedne stranke koja postoji tek dvije godine da ovdje javno iznese rjesenja za sve nagomilane probleme, po meni je krajnje neozbiljno. Ali da se radi na rjesavanju istih...to znam.
izvini, ali krajnje je neozbiljno da stranka nakon dvije godine nije ponudila svoja rjesenja... koja je onda njena svrha? :D koliko vam onda treba godina? jos 2? jos 12? :D

brate mili, ako nakon 2 godine nemate nista reci o pitanjima koja sam maloprije pobrojao, bujrum ugasite stranku, pa je ponovo aktivirajte kad se skontate...

Mi imao rjesenja , polako ...sve u svoje vrijeme...ali da nas ima malo u medijim tu ste u pravu ...ali kada se zna ko upravlja istim..nije se ni za cuditi.
dobro, eto daj mi par linkova, da vidim koji je zvanicni stav ns barem po ovim pitanjima koja sam naveo, da vidim ta rjesenja...

i mojne kriviti medije... i kod vas u stranci ima metar ljudi bliskih medijima, pa vas opet nema... medije krive ovi na vlasti, a s takvim stavom tesko da ce ns ikad doci blizu vlasti...

ultima_palabra

#107 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by ultima_palabra » 22/03/2010 15:42

Alfons Kauders wrote:
radeljas wrote: Drugo pitanje o gomili bitnih pitanja i desavanja Nasa stranka se jednostavna nije cula. Gdje im je "angazovanost" nestala? Zasto propustaju prilike protiv sadasnjih diletanata u vlasti i opoziciji?
da... zadnjih nekoliko mjeseci NS nema ni na mapi, a u medjuvremenu se svasta desilo, od butmira pa do madrida...

par novih stranaka i novih/starih likova poput cavica, krsmanovica i radoncica se guraju i kupe poene... s druge strane, ns koja je aktivna vec par godina se i skoro ne primjeti...

meni takav odnos prema javnosti djeluje neozbiljno... ili ns pokusava da 'ne talasa' (a koji ce onda kurac u politici), ili jednostavno ne radi, ili je nemoguce usaglasiti stavove unutar same stranke...

nazalost kroz posao redovno pratim metar medija, ali kad me neko pita o ns, ja nemam sta reci... ni rijeci o ustavnoj reformi, ni rijeci o imf-u, ni rijeci o reformama izbornog i krivicnog zakona, javnoj potrosnji, najavljenoj reformi penzionog sistema i socijalnog sektora, viznoj liberalizaciji i, najvaznije, ni rijeci o jebenoj privredi (doduse kod nas nijedna stranka o tome ne prica, kontaju da pare padaju s neba)...

fakat ne kontam na osnovu cega ns pokusava dobiti podrsku gradjana ako se ne konta baviti ovim stvarima...
Potpis... stranka koja je dobro počela se gubi pravo. Ljudi koji vode NS se moraju početi malo ozbiljnije baviti politikom, a ne onako uzgred, kad se nađe vremena od posla...

Imamopobjednika

#108 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Imamopobjednika » 22/03/2010 15:43

nosara wrote:Rekoh joj da pazi...
Da se razumijemo, ne volim ja ni vas i vasu politicku opciju :mrgreen:. Cak sta vise, trebalo bi mi biti drago sto vam oduzimaju glasove i cijepaju vase biracko tijelo. Ali na onakvu glupost (stvari se moraju nazvati pravim rijecima) nisam mogao ostati nijem. Covjece, prosto da te strah uhvati kada bi oni preuzeli vlast u nekom od kantona a kamoli da budu dio vlasti na drzavnom/entitetskom nivou. Koliko god bio protiv SDP-a i ljevice u cjelini, opet znam da su ozbiljna politicka stranka i da drzava nece doziviti krah ako sutra dodju na vlast. Kadar je kljucna stvar, a ako se GO Nase Stranke sastoji ogromnim dijelom od ljudi koji citav svoj zivot zive od drzavnog novca - crno bi nam se svima pisalo ako primirisu vlasti. Kada ovakve rijeci dolaze od nekoga ko je pozdravljao osnivanje NS iz strateskih razloga, ko im je itekako zahvalan zbog , ruku na srce, jako principijelnog stava o gradskoj televiziji - onda treba da ti je jasno da su me kako njena izjava, tako i "odgovori" P.K sokirali pa i prepali.

Taj raniji slucaj, oko "neovlastenih" komentara nekog clana NS i sankcionisanje istog sam promasio, ali sam upratio po komentarima poslije da je bilo svega. Nevjerovatno..

Adriatic

#109 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Adriatic » 22/03/2010 15:46

Problem sa NS je što i sami ne znaju za šta su.
Jedina stvar kod koje su došli do izražaja je protivljenje kupovini TV 99.
Nešto se baš i nisu pretrgli u angažmanu protiv ove nacionalističke mafije na vlasti.

no_pasaran

#110 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by no_pasaran » 22/03/2010 15:49

Kada namjeravate od prisvojne zamjenice postati stranka?

Zašto mislite da je bolje biti opozicija opoziciji nego opozicija vlasti?

Ako SDP kao najjača opoziciona stranka ne može preuzeti vlast, šta vi mislite postići preuzimanjem njihovih glasova? Namjeravate biti najjača opoziciona stranka, to je vaš konačni politički cilj?

Ako se trudite za prosperitet zašto ne napadate one koji nas koče već 20 godina, umjesto što napadate opoziciju?

Ako je za vas Republika Srpska realnost, da li priznajete odredbe međunarodnog suda pravde?
Ako priznajete te odredbe i priznajete da je nastala na genocidu, masovnim planskim zločinima, protjerivanjima, konc logorima, masovnim silovanjima itd., a i dalje tvrdite da je RS stvarnost koju treba prihvatiti i oko koje ne treba voditi rasprave - koja bi onda razlika bila između vas i nacionalsocijalističke partije?

Sramite li se Bajićevih izjava koje po sexual-nacionalističkim procjenama mogu parirati i samoj Biljani Plavšić, parafraziram: "bošnjaci imaju kolektivni plan da se hebu do iznemoglosti a da istovremeno koče državu kako bi se srbi i hrvati iseljavali, što bi u konačnici rezultiralo time da bošnjaci postanu dvotrećinska većina u državi" ?!

Sa nestrpljenjem iščekujem vaše odgovore.

Fliksi

#111 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Fliksi » 22/03/2010 15:56

U nastavku Politički principi za ustavno uređenje BiH NS, sa njihove stranice...vidim vecini je mrsko da procita :D

BOSNE I HERCEGOVINE
1. Bosna i Hercegovina treba biti uređena kao demokratska, multietnička, složena, funkcionalna i decentralizirana država sa tri nivoa vlasti: lokalnim, regionalnim/entitetskim i državnim. Nadležnosti ta tri nivoa trebaju biti usklađene sa političkom praksom Evropske unije, pri čemu lokalnu vlast treba urediti prema principima lokalne samouprave koji vladaju u Evropskoj uniji, regionalnu/entitetsku također prema principima karakterističnim za prakse zemalja članica EU, a državnu vlast prilagoditi u potpunosti potrebama integracije u EU.

2. Naša stranka smatra da se izborni zakon treba postaviti tako da BiH bude tretirana kao jedinstvena izborna cjelina, a u izbornom zakonu ne smiju se kolektivna prava ni u kojem pogledu nadrediti individualnim.

3. U budućoj ustavnoj organizaciji BiH postojeću praksu ostvarivanja prava tri konstitutivna naroda na principima podjele teritorija isključivo po etničkom kriterijima neophodno je zamijeniti praksom koja će etnička prava ostvarivati unutar institucija. Stoga Naša stranka predlaže da se prava tri konstitutivna naroda ostvaruju prema principima institucionalne ravnopravnosti i institucionalne autonomije na sve tri razine vlasti u zakonodavnim i izvršnim organima vlasti, te javnim i državnim institucijama. Međuetnička ravnopravnost treba biti ostvarena prema načelu potpunog i do kraja izvedenog pariteta na cjelokupnom teritoriju BiH. Samo na taj način moguće je prevladati sadašnju praksu etničke dominacije, diskriminacije i marginalizacije, pri čemu logika etnoteritorijalnog cijepanja zemlje proizvodi tzv. konstitutivne manjine i konstitutivne većine.

4. Prava nacionalnih manjina, uključujući i prava građana i građanki koji se etnički ne izjašnjavaju, trebaju biti ostvarena u skladu sa Okvirnom evropskom deklaracijom o pravima manjina. To podrazumijeva da se u izvršnim i zakonodavnim organima vlasti mora predvidjeti određeni broj predstavnika nacionalnih manjina i građana koji se etnički ne izjašnjavaju, što znači da se nacionalnim manjinama i građanima koji se etnički ne izjašnjavaju mora omogućiti učešće u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti na sve tri razine i na ukupnom teritoriju BIH.

5. Svaki građanin BiH, bez obzira na svoju etničku, polnu, rodnu, klasnu ili ma koju drugu pripadnost mora biti zaštićen zakonskom regulativom u skladu sa Međunarodnom poveljom o ljudskim pravima. A to podrazumijeva da se u ustavnim rješenjima ne smije kolektivno, odnosno etničko pravo nadrediti individualnom, tj. pravu svakog građanina. Svaki građanin, također, ne smije biti diskriminiran i marginaliziran po bilo kojem osnovu, a neophodno je stvoriti takva ustavna rješenja koja će omogućiti pravo svakom pojedincu da se bez obzira na svoju etničku ili ma koju drugu pripadnost može kandidirati za bilo koju funkciju na bilo kojoj razini vlasti.

6. Kao drugostepeno političko pitanje, u situaciji kada se institucionalnom ravnopravnošću i autonomijom ostvare i budu zaštićena prava tri konstitutivna naroda, teritorijalna organizacija BiH može se mijenjati samo uz potpuni konsenzus sva tri naroda. Dok se ne postigne takav etnički konsenzus, Naša stranka smatra da je neophodno u okviru postojeće administrativno-teritorijalne organizacije uvesti ekonomske oblasti prema kriterijima zemalja članica EU. To podrazumijeva da se u skladu sa evropskim modelom regionalizacije ove oblasti uključuju u proces prekogranične saradnje u različitim društvenim, ekonomskim, privrednim, kulturnim, obrazovnim i drugim procesima.

7. Naša stranka smatra da u budući ustav treba ugraditi načelo etničkog veta kada je u pitanju bilo koji oblik teritorijalne disolucije zemlje. Princip etničkog veta može se primjenjivati isključivo u parlamentarnim procedurama, i to u drugom, tj. domu naroda u dvodomno organiziranim državnom i entitetskim/regionalnim parlamentima. Osim veta na bilo koji oblik disolucija zemlje, etnički veto ne može biti neograničen, pa ga je neophodno vezati isključivo za prava zaštite etničkog kulturnog, religijskog ili nekog drugog prava izvedenog iz etničkog identiteta.

8. Naša stranka smatra da Bosna i Hercegovina, kao multietnička zemlja njena tri konstitutivna naroda i njenih građana, mora imati jednog predsjednika. On će se birati po principu rotiranja mandata, i to tako da na svakim narednim izborima mora biti iz sastava drugog, odnosno trećeg konstitutivnog naroda, dok bi četvrti mandat pripadao predsjedniku koji se bira iz sastava nacionalnih manjina ili sastava građana i građanki koji se etnički ne izjašnjavaju, odnosno spadaju u sadašnju ustavnu kategoriju ostalih. Izbor predsjednika bio bi određen posebnim zakonskim procedurama, pri čemu bi one morale biti postavljene tako da sprečavaju bilo koji oblik etničke, polne, rodne ili ma kakve druge identitarne majorizacije, odnosno marginalizacije i diskriminacije.

9. Naša stranka smatra da se Ustav BiH ne može mijenjati bez široke javne i stručne rasprave, pri čemu politički subjekti ne mogu ni na koji način biti iznad institucija države. Naša stranka također smatra da je neophodno u nadležnim institucijama države formirati ustavotvornu skupštinu i savjet za ustavne promjene. Savjet za ustavne promjene neophodno je formirati isključivo prema kriterijima struke, a ne politike, što podrazumijeva da članovi/ice savjeta ne mogu biti osobe iz političkih partija.

Meni se cini da ono sto je Pedja spomenuo, da NS prihvata Dejtonsko uredjenje drzave, naglasava cinjenicu da bi drzava mogla biti puno bolja ukoliko bi se samo ponekad postovali zakoni i pravila (ne znaci da je to ono sto oni zele u konacnici).
A na drugu temu: ne znam sto svima smetaju "manekeni", do sada smo se ubijedili da kojekakvi ekonomisti, politolozi i sl. nemaju blage veze o tome kako treba voditi drzavu, ali svakako vrlo dobro znaju kako odvesti novac do svojih dzepova. Pade li nekome na pamet da i manekeni mozda imaju mozak i da ga znaju upotrebljavati??? :dance:
U svakom slucaju, mozda se neke stvari mogu pripisati politickom neiskustvu clanova stranke, ali do sada ne vidim koje su to njihove "strasne" greske.
Nije ni cudo da ih nema u medijima kada ste ih i na forumu docekali na noz (a net bi kao trebao biti "slobodna teritorija")

iz dna duše

#112 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by iz dna duše » 22/03/2010 15:59

Poslije početnog zamaha, NS (to je moj utisak) je izgubila dah i zastala...
Ja sam se čak pitala i da li postoje...
Ja sam recimo osoba koja nije uključena ni u jednu političku stranku, politika mi se ogadila jer više ne vjerujem da ima političara koji su u politici zato da bi nešto pokrenuli ili promijenili, nego zbog svog ličnog inetersa- Jednostavno, pogledajmo kod sebe u komšiluku, ko god krene u politiku, njemu lično bude bolje, ali ne vidim da išta doprinese općem boljitku u zemlji. Utopi se u sivilu i lopovluku, koji vlada u i oko naših političara.
Ja sam za građansku BiH, u kojoj ni u jednom zaseoku neće dominirati nek nad nekim...Za to sam da smo svi u prvom redu ravnopravni građani ove države, a naša nacionalna, vjerska i druga prava bi time automatski se podrazumijevala i nikome ne bi smetalo kako se ko zove, kojem se Bogu moli i sl.
Ja takvu partiju kod nas ne vidim, ma kako da se ona deklariše....Svi su demokrate, socijalisti, građanski orijentisani, a zlo hara u našim krajevima...Gdje god je ko većina, ne misli puno o tome kako se osjeća "manjina"...Ma ružno i reću da je neko manjina, u svom na svom, ali tako je stanje na terenu (samo mi ne spominjite Ustav i konstitutivnost naroda :( )
Pitam se da li Vio samo koketirate sa građanskom opcijom ili isto pričate na svojim tribinama i za isto se borite, za isto se zalažete i u BL, i u SA, MO itd...
I da li više računate na glasove koji će Vam prelaziti iz redova glasača drugih partija, ili ove koje ne izlaze na glasanje. Moje lično mišljenje je da promjenu na vlasti u ovoj državi mogu donijeti samo ono koji se ne odazivaju glasanju, ako se ipak odluče nekada da izađu, ako se nađe neko ko će ih motivisati da glasaju...

Shoba

#113 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Shoba » 22/03/2010 16:33

Ne znam koja je poenta svih probosanskih stranaka? Sve se to vrti u krug. Ne vidim neku bitnu razliku izmedju SDP i Nase Stranke a i ostalih "normalnih" ne-nacionalnih stranaka. Zaista ne vidim najneophodniju stvar - insistiranjem na totalnoj nezavisnosti BiH!
Amerika je postala Amerika tako sto se konacno oslobodila Britanske cizme (Januara 26, 1815, nakon poraza Britanaca u bitci za New Orleans, kada je konrola nad Misisipijem ostala u rukama Amerikanaca). Po svemu sudeci, Bosna je jos uvijek jedina republika koja je ostala u cvrstom zagrljaju Srbije (cak ni pokrajina Kosovo nije) Srbija fizicki kontrolise 49% BiH a ostatak je u feudalnom odnosu prema lokalnim zemljoposjednicima.

Postoji samo jedan put da se Bosna oslobodi "bratskog zagrljaja" Srbije a to je lobiranjem na zapadu , na nacin na koji su to napravili Crna Gora i Kosovo: pokupljivanjem politicara i bankara po zapadnom svijetu.

Sve ovo ostalo je mlacenje prazne slame. Koga briga kako ce se BiH urediti iznutra kada vise ne bude utjecaja izvana, kada se opstojnost BiH ne bude povlacila po novinama?

U ovom kontekstu, Nasa Stranka, koju simpatisem, morala bi povuci zaista mocne spoljnopoliticke poteze (ili barem izaci sa ozbiljnim spoljnopolitickim strategijama) da bi dobila moj glas, koji trenutno ne pripada nijednoj politickoj stranci u BiH.
:bih:

janje_

#114 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by janje_ » 22/03/2010 16:34

Alfons Kauders wrote: zato se niko ne protivi imf kreditu, niko se ne trudi da smanji budzetsku potrosnju i sve ih kolektivno boli kurac za nama u privredi... .
onaj ko izadje pred narod i kaze da se nece jos dugo moci socijalno podupirate silne radnike na cekanju, veliki broj boraca i porodica palih boraca, sigurno ce zijaniti izbore, ali ce barem reci istinu..

u hrvatskoj je aktuelna rasprava odnosno zahtjev predsjednika josipovica da se objavi registar svih boraca iz domovinskog rata..

to je dobar prvi korak.. mislmi da je BiH svojevrsni fenomen u svijetu, jer se kod nas iz godine u godinu broj boraca povecava... na kraju krajeva, za mene licno nije isto borac na liniji i neki tamo logisticar, a obojicu drzava tretira isto, a to prema najmanje jednom od njih dvojice nije fer..
Alfons Kauders wrote:ali neka, nicija nije do zore gorila... potrosit ce se i kredit, pa ce biti zanimljivo kad svi padnu na guzicu...
uzece se drugi kredit..
ova vladajuca struktura je nebrojeno puta do sada dokazala da nije u stanju proizvesti novac, nego samo potrositi.. a boli ih djon kad ih niko ne z ove na odgovornost..

onaj iz sjeverne koreje bi moro raditi u tri smjene kod nas, da pobije sve koji su nesavjesno radili svoj poso.. ;)

black

#115 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by black » 22/03/2010 16:38

"Nama su cilj osobe koje su rođene, naprimjer, 1992. godine i koje rat nemaju ni u podsvijesti, a sada im je vrijeme da glasaju, a koriste Facebook i slične stranice. Pa ako neće brdo Muhamedu...", rekao je Kojović.
pa jedino tim godistima, tj onima koji nisu ni osjetili niti upamtili rat, mozete prosipati shuplju, pricati o nekom moralu i postenju, pravdi, dok npr. sa druge strane tvoj prijatelj i politicki suborac potpisuje peticiju o pustanju Polanskog (dugogodisnji bjegunca od pravde, optuzen za pedofiliju), kakve to onda glasace moze privuci NS sa ovakvim gafom, bavljenje politikom iziskuje i neka objasnjenja za svoje poteze...

felipe kajetano

#116 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by felipe kajetano » 22/03/2010 16:46

black wrote:
"Nama su cilj osobe koje su rođene, naprimjer, 1992. godine i koje rat nemaju ni u podsvijesti, a sada im je vrijeme da glasaju, a koriste Facebook i slične stranice. Pa ako neće brdo Muhamedu...", rekao je Kojović.
pa jedino tim godistima, tj onima koji nisu ni osjetili niti upamtili rat, mozete prosipati shuplju, pricati o nekom moralu i postenju, pravdi, dok npr. sa druge strane tvoj prijatelj i politicki suborac potpisuje peticiju o pustanju Polanskog (dugogodisnji bjegunca od pravde, optuzen za pedofiliju), kakve to onda glasace moze privuci NS sa ovakvim gafom, bavljenje politikom iziskuje i neka objasnjenja za svoje poteze...
Eto ti si ga upamtio..zelis li da ti hipoteticki i potomstvo ima tu privilegiju..podrzavanjem "neshuplje"?

Fliksi

#117 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Fliksi » 22/03/2010 16:48

Eto ti si ga upamtio..zelis li da ti hipoteticki i potomstvo ima tu privilegiju..podrzavanjem "neshuplje"?[/quote]

:thumbup:

black

#118 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by black » 22/03/2010 16:51

felipe kajetano wrote:
Eto ti si ga upamtio..zelis li da ti hipoteticki i potomstvo ima tu privilegiju..podrzavanjem "neshuplje"?
shta ima salonac :oops: nisi me bash skontao al' nevazno :mrgreen:

felipe kajetano

#119 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by felipe kajetano » 22/03/2010 16:52

black wrote:
felipe kajetano wrote:
shta ima salonac :oops: nisi me bash skontao al' nevazno :mrgreen:
Evo mane shtani..kontamo se mi..no sikiriki :wink:

Benevolence

#120 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Benevolence » 22/03/2010 17:11

Poštovani Pedja, i area 51,

Mada ne sumnjam da je stav Naše Stranke o ustavnim principima oslikan u tekstu Lejle Somun Krupalija, tj. ukazuje na jednakost svih gradjana jedne države kao jednog od temeljnih načela demokratskih ustava, odavno sam uočio izvjesne jezičke elemente na ovu temu koji stvaraju konfuziju.

Naime, primjetna je tendencija da se pod pojmom "Ostali" često podrazumijevaju samo tzv. "nacionalne manjine" (pežorativni termin kojem ću kasnije vratiti), iako je Lejla pravilno ukazala na činjenicu da su i osobe koje se primarno identifikuju samo kao Bosanci i Hercegovci a ne kao pripadnici nekonstitutivnih etničkih zajednica iz kojih potiču, također "Ostali" tj. manjina.

To čini naš ustav paradoksalnim ( barem jezički) i neuskladjenim sa ustavima razvijenih zapadnih država.

Još jedna jezička neprimjerenost je insistiranje na izrazu "nacionalne manjine".

Naime, u ustavima većine razvijenih zapadnih zemalja nigdje nećete naći riječ "minority" ( "manjina") ili "minorites" (manjine) u smislu nekakvih "nacionalnih manjina"/"manjinskih naroda" /"manjinskih nacionalnih skupina" itd. Za potvrdu ove tvrdnje preporučujem sljedeće stranice: Ustav Australije (http://www.servat.unibe.ch/icl/as00000_.html), Beglije (http://www.fed-parl.be/constitution_uk.html),Danske (http://www.servat.unibe.ch/icl/da00000_.html), Francuske ( http://www.servat.unibe.ch/icl/fr00000_.html), Holandije (http://www.sarajevo-x.com/forum/posting ... &p=3652191), Irske (http://www.servat.unibe.ch/icl/ei00000_.html), Japana (http://www.servat.unibe.ch/icl/ja00000_.html),Luksemburga (http://www.servat.unibe.ch/icl/index.html), Njemačke (http://www.servat.unibe.ch/icl/gm00000_.html), SAD (http://www.usconstitution.net/const.html), Španije ( http://www.servat.unibe.ch/icl/sp00000_.html), Ujedinjenog Kraljevstva(http://www.servat.unibe.ch/icl/uk00000_.html),itd.

Čak ni u ustavu Finske, koja se u tekstu navodi kao dobar primjer zaštite prava raznih etničkih zajednica, ni na jednom mjestu nećete naći izraz "minority" ili "minorites" ( manjine). Evo citata iz tog ustava o Samima i Romima: " The Sami, as an indigenous people, as well as the Roma and other groups, have the right to maintain and develop
their own language and culture. Provisions on the right of the Sami to use the Sami language before the
authorities are laid down by an Act. The rights of persons using sign language and of persons in need of
interpretation or translation aid owing to disability shall be guaranteed by an Act
". Dakle, nigdje nema pominjanja izraza "minority" (manjina).

Jedini ustavi razvijenih zapadnih zemalja u kojima sam do sada našao riječ "minorities" ( "manjine") su ustav Švicarske(http://www.servat.unibe.ch/icl/sz00000_.html#A004_) ustav Švedske: http://www.servat.unibe.ch/icl/sw00000_.html, i ustav Norveške: http://www.sarajevo-x.com/forum/posting ... &p=3652191).
Potrebno je naglasiti da u članu 70, ustava Švicarske pojam "minority" ne podrazumijeva "nacionalnu/etničku manjinu" nego jezičku ("In order to preserve harmony between linguistic communities, they respect the traditional territorial distribution of languages, and consider the indigenous linguistic minorities"), a uvjeren sam da će i ovdje Švicarci riječ "minority" zamijeniti rječju "communities", koju su uostalom i spomenuli u istoj toj rečenici , a koju inače koriste kroz cijeli ustav ( i u praksi) umjesto izraza "minority" ( manjina) .

Po mom skromnom mišljenju nije slučajnost to što u većini ustava naprednih zapadnih zemalja uopšte nema riječi "minority" ( manjina) u smislu "nacionalnih/etničkih" manjina. Vjerujem da su te zemlje svjesne da sam izraz zvuči pežorativno, a one razvijene koje ga još uvijek koriste, siguran sam, zamijenit će ga nekim humanijim izrazom, npr. "community" ili "group" koji većina naprednih država već uveliko koristi. Jedan još važniji razlog za izbjegavanje izraza ( manjina) u ustavu i praksi većine razvijenih zapdnih zemalja je sigurno i psihološke prirode, jer se ljudi koji se generacijam radjaju u Belgiji, Francuskoj, Irskoj, Japanu, SAD-u itd, s pravom ne osjećaju nekavkim "manjinama" u sopstvenoj državi, nego su Belgijanci, Francuzi, Irci, Japanci itd., što jasno stoji i u ustavima navedenih zemalja. Takvim jezičkim izborom ( tj. uklanjanjem izraza" manjine") naveden zemlje su demonstrirale supremaciju kategorija "gradjanin/državljani" u odnosu ne etničke identitete, po čemu se kategorički razlikuju od tranzicionih zemalja istočne Evrope, a naročito dejtonske BiH.

Kod nas , eto, u ustavu dejtonske BiH, "citizens of Bosnia and Herzegovina" (gradjani/državljani Bosne i Hercegovina) slijedi tek nakon naših konstitutivnih kategorija, onako, kao "usput" , iako taj izraz automatski podrazumijeva i konstitutivne... ali eto, bitno je naglasiti supremaciju etnije u odnosu na gradjanina/državljanina BiH, koji se u tom guranju dejtonske "tri-jade" nekako izgur'o na marginu i sad hoda po ivici.

Da li ćemo i mi biti zemlja koja će slijediti primjer većine razvijenih zapadnih zemalja ( bar u pravno-jezičkom smislu, za sada), ostaje da se vidi. Interesantna je i sama činjenica da je kod nas tako mali broj reakcija na navedene paradoksalne jezičke konstatacije u dejtonskom ustavu i praksi, gdje spada i ta učestala upotreba pežorativa "nacionalne manjine", koji izgleda rijetkima bode oči.

U medjuvremenu i dalje se pitam koja je sudbina ljudi koji žele biti primarno ili samo Bosanci i Hercegovci ( djeca tzv. "mješanih brakova", konstitutivni koji sami žele biti primarno ili samo Bosanci i Hercegovci, pripadnici tzv. "nacionalnih manjina" koji imaju još dovoljno mozga da ne vide zašto bi se sad odjednom morali vraćati nekakvim "korijenima" i biti "manjina" u vlastitoj državi u kojoj se radjaju generacijama, a zemlju "korijena" možda nikad u životu nisu ni posjetili, i svi ostali Bosanci i Hercegovci koji žele biti primarno ili samo Bosanci i Hercegovci). Iako bi po mom mišljenju mada bi po meni trijumf Fincija i Sejdića trebao biti korak ka Bosancu i Hercegovcu, čitava se ta priča u našoj svakodnevnoj retorici nekako pretvorila interpretaciju ove pobjede u borbu za dodatna mjesta za još etničkih identiteta, i opet nema Bosanac i Hercegovca. Šta ako se neko ko se izjašnjava kao Bosanac i Hercegovac želi kandidovati za predsjednika BiH? Da li zakon dozvoljava jednu takvu kandidaturu, obzirom da su sve postojeće nacionalne kategorije u BiH priznate zakonom osim jedne - Bosanac i Hercegovac. Dakle, podsjećanja radi, prije ćete svoja prava ostvariti kao pripadnik bilo koje registrovane nacionalnosti nego kao Bosanac i Hercegovac ( ispravite me ako griješim). Može li se onda pobjeda Sejdića i Fincija tumačiti kao pobjeda još dvije etnije, pored postojeće tri ( koje nepobitno uvažavam, naravno, ali se pitam gjde je Bosanac i Hercegovac) a ne kao pobjeda Bosanaca i Hercegovaca.

Sudeći po ovome što svakodnevno gledamo i slušamo, vitalni nacionalni interesi su još uvijek ugroženi, tj. još uvijek traje rat, ali i dalje imam osjećaj da Bosanci i Hercegovci ( oni koji se tako osjećaju, a ne oni koji imaju pasoš BiH) "nakako" smetaju "konstitutivnim" politikama u zemlji koja se i dalje zove Bosna i Hercegovina, a ako je tako ;) pitam se zašto :? (oprostite na naivnosti).

pozdrav

Benevolence

Pedja Kojovic wrote:area 51

Nas stav po tom pitanju je definisan u ustavnim principima na nasoj web stranici.
Ako ti je to dosadno citat predlazem ti nedavno objavljeni tekst nase Lejle Somun Krupalije u nastavku...

Slušamo preneraženi, sa strahom i nevjericom, kako se u jednoj školi radila analiza nacionalnog sastava učenika-ica. Razrednik je tražio da djeca dižu ruke kada on prozve nacionalnu skupinu kojoj pripadaju. Završio je s pitanjem: a ima li Jevreja i Cigana?

Ovo nisu 1930-e, niti Njemačka iz tog perioda. Priča je iz Sarajeva, godina 2010.

Zaštita prava pripadnika nacionalnih manjina, uključujući i njihovo pravo na političku participaciju, predstavlja ustavnu obavezu Bosne i Hercegovine koja proizlazi i iz njezinog statusa članice Vijeća Evrope. Međutim, u praksi je to sasvim drugačije. Politički projekti nacionalističkih ideologija su stvorili jedan sistem u kojem važi pravilo najjačeg i najvećeg.

Ostali, kao manjine, su definitivno zaostali ne samo u Sarajevu, već u cijeloj Bosni i Hercegovini. Kada je u pitanju njihovo prisustvo u istorijskom, geografskom, kulturnom i političkom životu. I kada su u pitanju stereotipi o njihovim (ne)sposobnostima, karakteristikama, (ne)zaslugama u stvaranju i odbrani BiH, itd. Do nekih promjena se pokušalo doći na lokalnim izborima, kada je bilo garantovano minimalno procentualno učešće pripadnika manjina kao osnov za predstavništvo manjina u organima vlasti. Međutim, studije rezultata posljednjih lokalnih izbora u BiH su pokazale da postoje brojni problemi u praksi zastupanja “manjinskih” interesa.

U Evropskoj uniji se intenzivno diskutuje o uspjehu zaštite prava i interesa manjina, jer i pored zakonodavnog okvira i institucija koje su na državnim i EU budžetima, prostora za napredak itekako ima. Vjerovatno je Finska jedna od veoma rijetkih zemalja u kojoj su manjine, kao što su Romi, u potpunosti priznati i integrisani. Finska je poznata i kao zemlja u kojoj postoje dva zvanična jezika: Finski i Švedski. Iako Šveđani čine (samo) nešto više od 5% ukupnog Finskog stanovništva.

Trenutnim ustavom i uređenjem pogođeni su ne samo građani BiH koji ne pripadaju jednom od tri konstitutivna naroda, već i građani koji se ne identifikuju ni sa jednim etno-kolektivitetom i ne nalaze prednosti konstituisanja države na etničkoj osnovi. Oni nisu ništa drugo do “samo” građani BiH. Još jedan sastojak Ostalih, tako bitan za identitet građanskog društva, međutim u BiH politički neprepoznat i zloupotrebljen.

Treća priča o Ostalima se odnosi na situaciju koju bi mogli opisati kao manjinu među većinama. Priča se opet odvija u jednoj školi, toj instituciji obrazovnog sistema u koji BiH tako malo ulaže. Prve su godine ovog vijeka i jedna djevojčica za vrijeme vjeronauke stoji sama u hodniku i čeka da čas prođe kako bi se vratila u svoj razred i nastavila da sluša ostale predmete. Priča je u Sarajevu, ali sam desetine istih čula i za mnoga druga mjesta u BiH gdje male skupine drugih nacionalnosti opstaju u suživotu sa stanovništvom većinske nacionalnosti.

Finci i Sejdić su dvije zvijezde u ovoj tami bosanskohercegovačke ostalovštine. Nadati nam se je da će njihova pobjeda na Evropskom sudu za ljudska prava i proces koji su pokrenuli i biti brz i učinkovit.

bager

#121 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by bager » 22/03/2010 17:16

S obzirom da se situacija na forumu zakuhala, možda će moja sugestija djelovati beznačajno, ali je po meni pravo bitna. Naime, prije par dana sam kao simpatizer Naše Stranke otišao na vaš web site u namjeri da pročitam ciljeve i program naše stranke i eventualno se u istu učlanim, ali sam na samom startu prilikom izbora jezičke opcije ostao pomalo razočaran, s obzirom da su u jezičkim opcijama kao jezici ponuđeni Srpski, Hrvatski i Engleski, bez Bosanskog. Iako je po meni BHS isti jezik koji naravno razumijem u sve tri varijante, mislim da vam taj propust formalne prirode uveliko odmaže na pridobijanju simpatizera, pri čemu se taj sitni detalj negativno odražava na sveukupnu percepciju Naše Stranke, a naročito na pridobijanje biračkog tijela rođenog 92. pa nadalje.

Alfons Kauders

#122 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by Alfons Kauders » 22/03/2010 17:26

janje_ wrote:
Alfons Kauders wrote: zato se niko ne protivi imf kreditu, niko se ne trudi da smanji budzetsku potrosnju i sve ih kolektivno boli kurac za nama u privredi... .
onaj ko izadje pred narod i kaze da se nece jos dugo moci socijalno podupirate silne radnike na cekanju, veliki broj boraca i porodica palih boraca, sigurno ce zijaniti izbore, ali ce barem reci istinu..

u hrvatskoj je aktuelna rasprava odnosno zahtjev predsjednika josipovica da se objavi registar svih boraca iz domovinskog rata..

to je dobar prvi korak.. mislmi da je BiH svojevrsni fenomen u svijetu, jer se kod nas iz godine u godinu broj boraca povecava... na kraju krajeva, za mene licno nije isto borac na liniji i neki tamo logisticar, a obojicu drzava tretira isto, a to prema najmanje jednom od njih dvojice nije fer..
Alfons Kauders wrote:ali neka, nicija nije do zore gorila... potrosit ce se i kredit, pa ce biti zanimljivo kad svi padnu na guzicu...
uzece se drugi kredit..
ova vladajuca struktura je nebrojeno puta do sada dokazala da nije u stanju proizvesti novac, nego samo potrositi.. a boli ih djon kad ih niko ne z ove na odgovornost..

onaj iz sjeverne koreje bi moro raditi u tri smjene kod nas, da pobije sve koji su nesavjesno radili svoj poso.. ;)
da... i to je kod nas opozicija... niko se nije usprotivio aranzmanu s imf-om... ponavljam, moram radi posla pratiti sve zajebancije u politici i ekonomiji, i nijedna stranka nije kritikovala vlast radi te gluposti... stavise, cak su ih i podrzavali...

i onda kontaju sto narod ne glasa za njih... pa koja je svrha? hoce da i dalje svojim clanovima u administraciji dijele tri puta vece plate nego u privredi + toli obrok, regres i ostale picke materine... haman planiraju doci na vlast u oktobru, pa da se i njima nadje kakve guzovace, preko nasih ledja...

svi se protive reviziji borackih primanja... to sto smo haman imali vojnika ko crvena armija nikom nije cudno... jebote znam metar ljudi koji su bili u ratu, a ne poznajem nikog ko prima te naknade... kad bi fakat uradili reviziju, utvrdili bi da makar 95% tih koji su se sjetili da su ratovali tek 15 godina nakon rata ne zna repetirat pusku...

ahuseino

#123 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by ahuseino » 22/03/2010 17:33

ne javlja se... P.K.

Natezi... kaze... puce zica... i tako su oni morali to da tako... urade... :-) :bih:

and

#124 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by and » 22/03/2010 17:35

bager wrote:S obzirom da se situacija na forumu zakuhala, možda će moja sugestija djelovati beznačajno, ali je po meni pravo bitna. Naime, prije par dana sam kao simpatizer Naše Stranke otišao na vaš web site u namjeri da pročitam ciljeve i program naše stranke i eventualno se u istu učlanim, ali sam na samom startu prilikom izbora jezičke opcije ostao pomalo razočaran, s obzirom da su u jezičkim opcijama kao jezici ponuđeni Srpski, Hrvatski i Engleski, bez Bosanskog. Iako je po meni BHS isti jezik koji naravno razumijem u sve tri varijante, mislim da vam taj propust formalne prirode uveliko odmaže na pridobijanju simpatizera, pri čemu se taj sitni detalj negativno odražava na sveukupnu percepciju Naše Stranke, a naročito na pridobijanje biračkog tijela rođenog 92. pa nadalje.
stranica je na bosanskom,otiđi na drugi jezik pa se vrati na bosanski

dariomiamigo

#125 Re: Nasa stranka, sve sto ste zeljeli da pitate a niste imali ko

Post by dariomiamigo » 22/03/2010 17:36

and wrote:
bager wrote:S obzirom da se situacija na forumu zakuhala, možda će moja sugestija djelovati beznačajno, ali je po meni pravo bitna. Naime, prije par dana sam kao simpatizer Naše Stranke otišao na vaš web site u namjeri da pročitam ciljeve i program naše stranke i eventualno se u istu učlanim, ali sam na samom startu prilikom izbora jezičke opcije ostao pomalo razočaran, s obzirom da su u jezičkim opcijama kao jezici ponuđeni Srpski, Hrvatski i Engleski, bez Bosanskog. Iako je po meni BHS isti jezik koji naravno razumijem u sve tri varijante, mislim da vam taj propust formalne prirode uveliko odmaže na pridobijanju simpatizera, pri čemu se taj sitni detalj negativno odražava na sveukupnu percepciju Naše Stranke, a naročito na pridobijanje biračkog tijela rođenog 92. pa nadalje.
stranica je na bosanskom,otiđi na drugi jezik pa se vrati na bosanski
Da, Bosanski je po default-u.

Post Reply