Narodni junaci Bošnjaka

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Majstor Ceremonije
Posts: 2
Joined: 18/01/2015 23:30

#1 Narodni junaci Bošnjaka

Post by Majstor Ceremonije »

Pozdrav. U posljednje vrijeme sam se zainteresovao za epske narodne junake kod Bošnjaka, pa sam trazio kojih sve ima. Najvise me zanima Alija Đerzelez. Ako ko zna o njemu nesto interesantno neka napise. Takođe ako ko ima slike ili njegove crteze, ili barem opis njegov izgleda. Trazio sam po internetu i nasao sam texta ali nema slika(osim crteza i neke naslovnice na kojem se i ne vidi bas). Trenutno citam "Put Alije Đerzeleza" od Ive Andrica. Pisite i o ostalima npr: Mujo Hrnjica, Husein Gradascevic... Najvise me zanimaju njihove slike, crtezi.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#2 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by Nekako s proljeća »

A da probaš posjetiti neku biblioteku. Sretno.
bhnapoleon1
Posts: 6528
Joined: 11/05/2014 23:47

#3 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by bhnapoleon1 »

Imas i Taleta Licanina
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#4 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by al_akhisari »

...moj prvi "susret" sa đerzelezom se desio kada sam, tamo negdje 96. godine iskopao knjigu "Muslimanske junačke pjesme"; ne sjećam se tačno koliko, ali nekoliko pjesama je zasigurno i o aliji...početak jedne mi se "urezao" u sjećanje: "vino pije tursko momče mlado, u po bosne, posred sarajeva; nit ga pije čašom nit maštrafom, već ga pije kalajli legenjom; pola pije, pola dori daje" :-D osim đerzeleza, upoznah tada i talu budalinu, mustaj bega ličkog; u svakom slučaju, za mene jedno sasvim novo, i moram reći osvježavajuće štivo :thumbup:
deda_jr
Posts: 240
Joined: 10/11/2011 13:32

#5 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by deda_jr »

Majstor Ceremonije wrote:Pozdrav. U posljednje vrijeme sam se zainteresovao za epske narodne junake kod Bošnjaka, pa sam trazio kojih sve ima. Najvise me zanima Alija Đerzelez. Ako ko zna o njemu nesto interesantno neka napise. Takođe ako ko ima slike ili njegove crteze, ili barem opis njegov izgleda. Trazio sam po internetu i nasao sam texta ali nema slika(osim crteza i neke naslovnice na kojem se i ne vidi bas). Trenutno citam "Put Alije Đerzeleza" od Ive Andrica. Pisite i o ostalima npr: Mujo Hrnjica, Husein Gradascevic... Najvise me zanimaju njihove slike, crtezi.
Nedavno sam naletio na knjigu o Velikoj Kladuši, izdanje nekada iz 80tih, ne mogu da se sada sjetim tačno šta niti kako, ali postoji jako dobar dio u kome se govori o Muju Hrnjici, uz ilustracije koje je radio Safet Zec ako se ne varam. Saznati ću tačno koja je knjiga i kada je izdata, pa se javim..
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#6 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by nasa »

Image
Koliko znam ovaj prikaz se uzima kao vjerodostojan
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#7 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by hrastov žižak »

,
Last edited by hrastov žižak on 04/03/2015 19:57, edited 1 time in total.
User avatar
Reisova
Posts: 1015
Joined: 15/08/2011 16:28

#8 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by Reisova »

Narodni junak Bošnjaka- Josip Broz Tito
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#9 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by TheMule »

najbolja

User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#10 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by Tesla10 »

Vlatko Vuković i Radič Sanković. Heroji bitke kod Bileće. Potpuno su porazili bili tursko-srpskog agresora u toj bitci, međutim, danas se slabo za njih zna :) .
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#11 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by plum »

Tesla10 wrote:Vlatko Vuković i Radič Sanković. Heroji bitke kod Bileće. Potpuno su porazili bili tursko-srpskog agresora u toj bitci, međutim, danas se slabo za njih zna :) .
Zar taj Vukovic nije sa Srbima ganjao Turke po Kosovu?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#12 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by Gojeni H »

Gojeni Halil, brat Mustafe Muje Hrnjice.
bhnapoleon1
Posts: 6528
Joined: 11/05/2014 23:47

#13 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by bhnapoleon1 »

plum wrote:
Tesla10 wrote:Vlatko Vuković i Radič Sanković. Heroji bitke kod Bileće. Potpuno su porazili bili tursko-srpskog agresora u toj bitci, međutim, danas se slabo za njih zna :) .
Zar taj Vukovic nije sa Srbima ganjao Turke po Kosovu?

Vojvoda Vlatko, na Kosovu bio zapovjednik lijevog krila vojske cini mi se. Na lijevom krilu se borile ove balkanske jedinice ,bosanci navodno je bilo i hrvata pod Ivanom Paližinom ( e sad kazu da na Kosovu nije bio Palžina nego njegov rodjak, manje bitno), bilo je tu i Madjara. I ove su jedinice se dobro držale medjutim kad su ostali popustili Vlatko je vidio koliko je sati, pokupio prnje i pravac Bosna :D .
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#14 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by Stoner »

plum wrote:
Tesla10 wrote:Vlatko Vuković i Radič Sanković. Heroji bitke kod Bileće. Potpuno su porazili bili tursko-srpskog agresora u toj bitci, međutim, danas se slabo za njih zna :) .
Zar taj Vukovic nije sa Srbima ganjao Turke po Kosovu?
Jes. A kod Bilece im se sa duplo manjom vojskom nahebo nanine nane.
bhnapoleon1
Posts: 6528
Joined: 11/05/2014 23:47

#15 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by bhnapoleon1 »

Stoner wrote:
plum wrote:Vlatko Vuković i Radič Sanković. Heroji bitke kod Bileće. Potpuno su porazili bili tursko-srpskog agresora u toj bitci, međutim, danas se slabo za njih zna :) .

Zar taj Vukovic nije sa Srbima ganjao Turke po Kosovu?
Jes. A kod Bilece im se sa duplo manjom vojskom nahebo nanine nane.

Turci bili pod komandom Šahin pase Lale i iblo ih oko 18.000 a nasih oko 9.000, uvijek sam pokusao saznati koliko bi to otprilike citava Bosna sa plemicima mogla dici vojske i nikad nisam uspio saznati. Treba uzeti u obzir da su tada vojske bile relativno male.
Radič Sanković kasnije optuzen za izdaju jer je pokusao prodati Konvale i oslijepljen pa zatocen. Pavlovici i Kosace podijelili njegove zemlje.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#16 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by Tesla10 »

Vuković je predvodio jedan odred kojeg je naš kralj poslao u pomoć Srbima. Bitka je izgubljena zbog Srba da se odmah zna.
Baton_Ilirski
Posts: 193
Joined: 28/08/2013 01:49

#17 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by Baton_Ilirski »

Tesla10 wrote:Vuković je predvodio jedan odred kojeg je naš kralj poslao u pomoć Srbima. Bitka je izgubljena zbog Srba da se odmah zna.
Bitka je izgubljena jer je vojska evropskih zemalja previse bila uvjerena u moc svojih vitezova (teskih oklopnika) na bojnom polju, mocvarno tlo i kisovito vrijeme doprinjeli su tome da ustvari ti oklopnici budu "prokletstvo" za iste (jer nisu mogli imati manevar koji su inace imali) po Novaku Kilibardi, sto i ja smatram kao tacno. Nas vojskovodja Vlkovic Vlatko je pokazao veliku mudrost napustajuci boj prije definitivnog "raspada sistema". Medjutim ne bi se bitno nista promijenilo da su evropske zemlje pobijedile na Kosovu jer je sudbina Srbije rijesena u Bici na Marici kada je unistena srpska vojska a polje na kojem se to desilo i danas Turci zovu Sirf sindigi (pogibija Srba)
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#18 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by Tesla10 »

Malo sam se bio pogrešno izrazio, ali nema veze jer si me ti dobro ispravio. Međutim, Srbi se jesu bili sukobili međusobno na Kosovu (izdaje itd) ali opet kao što kažeš i da je bitka dobijena ništa se ne bi promijenilo. Ili bi? Hmmmm, we will never know that :) .
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#19 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by plum »

Izgleda da moje pitanje niko nije shvatio ovdje.Znam ja da se Vukovic borio na Kosovu sa Srbima protiv Turaka.Mene je zacudila cinjenica koju je iznio jedan forumas da je Vukovic kod Bilece porazio Srbe i Turke zajedno,zato sam postavio pitanje pa zar on nije sa Srbima ganjao Turke po Kosovu.To kod Bilece bilo je svega godinu dana prije Kosova jel samo meni to cudno ovdje da se 1388.tuces protiv Srba a 1389.sa njima rame uz rame.ili je to bilo normalno u to doba? Ako jeste onda smo mi pravi potomci njih i nije ni cudo sto se u nedavnom ratu tukao svako sa svakim i mijenjale se strane od godine do godine. :lol:
bhnapoleon1
Posts: 6528
Joined: 11/05/2014 23:47

#20 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by bhnapoleon1 »

plum wrote:Izgleda da moje pitanje niko nije shvatio ovdje.Znam ja da se Vukovic borio na Kosovu sa Srbima protiv Turaka.Mene je zacudila cinjenica koju je iznio jedan forumas da je Vukovic kod Bilece porazio Srbe i Turke zajedno,zato sam postavio pitanje pa zar on nije sa Srbima ganjao Turke po Kosovu.To kod Bilece bilo je svega godinu dana prije Kosova jel samo meni to cudno ovdje da se 1388.tuces protiv Srba a 1389.sa njima rame uz rame.ili je to bilo normalno u to doba? Ako jeste onda smo mi pravi potomci njih i nije ni cudo sto se u nedavnom ratu tukao svako sa svakim i mijenjale se strane od godine do godine. :lol:

Te promjene saveza su sasvim normalne, kad kaze borili se protiv srba li sa srbima treba znati da u tom trenutku nije postojala jedinstvena srpska država nego nekoliko oblasnih gospodara koji su medjusobno ratovali. Tako da je bilo moguce da se boris sa srbima protiv srba :D. Dio srpskih oblasnih gospodara je u vrijeme bitke na Kosovu vec priznavao Osmansku vlast i vjerovatno se borio na strani turaka.
Baton_Ilirski
Posts: 193
Joined: 28/08/2013 01:49

#21 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by Baton_Ilirski »

plum wrote:Izgleda da moje pitanje niko nije shvatio ovdje.Znam ja da se Vukovic borio na Kosovu sa Srbima protiv Turaka.Mene je zacudila cinjenica koju je iznio jedan forumas da je Vukovic kod Bilece porazio Srbe i Turke zajedno,zato sam postavio pitanje pa zar on nije sa Srbima ganjao Turke po Kosovu.To kod Bilece bilo je svega godinu dana prije Kosova jel samo meni to cudno ovdje da se 1388.tuces protiv Srba a 1389.sa njima rame uz rame.ili je to bilo normalno u to doba? Ako jeste onda smo mi pravi potomci njih i nije ni cudo sto se u nedavnom ratu tukao svako sa svakim i mijenjale se strane od godine do godine. :lol:
Vec je neko odgovorio, ali evo da mozda pojasnimo malo, Bitka kod Bilece 1388. godine je bio sraz osmanskih pljackaskih odreda pod vodstvom Lale Sahina (istog onog koji je rasturio Srbe u bici na Marici), uz njega su bile i neke srpske cete, iz oblasti koje su pokorene od strane Osmanlija ili su bili "placenici" (dogadjaji iz Ukrajine pokazuju da je placenistvo u tradiciji Srba) :mrgreen: i odreda Vlatka Vlkovica, odnosno bošnjačke vojske, na Kosovu se godinu poslije desava bitka izmedju evropskih zemalja (Kraljevina Bosna, hrvatski odredi pod Ivanom Paliznom, ugarski odredi, vojske srpskih oblasnih gospodara) na jednoj strani i Osmanlija (Turaka i pripadnika Bugara, Grka, Srba koji su pristali uz osmansku vlast). Taj period trebamo razmatrati sa otklonom u odnosu na danasnji svijet, tada je bitnije bilo "pod kojom si vlascu" nego koji ti je jezik ili vjera. Ima mnogo slicnih primjera iz tog perioda kada se saveznici u jednoj bici vec u sljedecoj bore jedan protiv drugog.
I dalje mozemo biti sigurni cak i da je ishod bio drugaciji u toj bici, da ne bi doslo do opstanka "srpske drzave" jer takva u vrijeme kosovske bitke nije postojala i bilo je samo pitanje vremena kad ce ti prostori biti osvojeni od Osmanlija ili doci u vazalni odnos spram istih. Puno bitnije je za Osmanlije bilo da je na celo dosao Bajazit nakon ove bitke nakon sto se rijesio oca Murata i brata Jakuba, sto ce poslije osmansku drzavu dodatno afirmirati kao krajnje osvajacku silu na Balkanu
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#22 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by zambaklija »

Huska Miljković :run:
al bez zeze,vođe Narodne bune 1950te nikada priznati a u narodu se za njih zna:
Streljani a sve partizani bili:
Husejn Kapić, Milan i Nikola Božić, Mile Miljković, Ramo Karajić, Hasan Kekić, Ale i Dedo Čović, Smail Ajkić, Stojan Starčević, Hasib Beganović, Husein Zekanović, Đulaga Šumar, Agan Ćoralić, Muharem Dervišević, Mehmed Tabaković i Nezir Bajraktarević
Last edited by zambaklija on 07/03/2015 10:18, edited 1 time in total.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#23 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by zambaklija »

dupli
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#24 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by plum »

bhnapoleon1 wrote:
plum wrote:Izgleda da moje pitanje niko nije shvatio ovdje.Znam ja da se Vukovic borio na Kosovu sa Srbima protiv Turaka.Mene je zacudila cinjenica koju je iznio jedan forumas da je Vukovic kod Bilece porazio Srbe i Turke zajedno,zato sam postavio pitanje pa zar on nije sa Srbima ganjao Turke po Kosovu.To kod Bilece bilo je svega godinu dana prije Kosova jel samo meni to cudno ovdje da se 1388.tuces protiv Srba a 1389.sa njima rame uz rame.ili je to bilo normalno u to doba? Ako jeste onda smo mi pravi potomci njih i nije ni cudo sto se u nedavnom ratu tukao svako sa svakim i mijenjale se strane od godine do godine. :lol:

Te promjene saveza su sasvim normalne, kad kaze borili se protiv srba li sa srbima treba znati da u tom trenutku nije postojala jedinstvena srpska država nego nekoliko oblasnih gospodara koji su medjusobno ratovali. Tako da je bilo moguce da se boris sa srbima protiv srba :D. Dio srpskih oblasnih gospodara je u vrijeme bitke na Kosovu vec priznavao Osmansku vlast i vjerovatno se borio na strani turaka.

Hvala sad je jasnije.
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#25 Re: Narodni junaci Bošnjaka

Post by plum »

Baton_Ilirski wrote:
plum wrote:Izgleda da moje pitanje niko nije shvatio ovdje.Znam ja da se Vukovic borio na Kosovu sa Srbima protiv Turaka.Mene je zacudila cinjenica koju je iznio jedan forumas da je Vukovic kod Bilece porazio Srbe i Turke zajedno,zato sam postavio pitanje pa zar on nije sa Srbima ganjao Turke po Kosovu.To kod Bilece bilo je svega godinu dana prije Kosova jel samo meni to cudno ovdje da se 1388.tuces protiv Srba a 1389.sa njima rame uz rame.ili je to bilo normalno u to doba? Ako jeste onda smo mi pravi potomci njih i nije ni cudo sto se u nedavnom ratu tukao svako sa svakim i mijenjale se strane od godine do godine. :lol:
Vec je neko odgovorio, ali evo da mozda pojasnimo malo, Bitka kod Bilece 1388. godine je bio sraz osmanskih pljackaskih odreda pod vodstvom Lale Sahina (istog onog koji je rasturio Srbe u bici na Marici), uz njega su bile i neke srpske cete, iz oblasti koje su pokorene od strane Osmanlija ili su bili "placenici" (dogadjaji iz Ukrajine pokazuju da je placenistvo u tradiciji Srba) :mrgreen: i odreda Vlatka Vlkovica, odnosno bošnjačke vojske, na Kosovu se godinu poslije desava bitka izmedju evropskih zemalja (Kraljevina Bosna, hrvatski odredi pod Ivanom Paliznom, ugarski odredi, vojske srpskih oblasnih gospodara) na jednoj strani i Osmanlija (Turaka i pripadnika Bugara, Grka, Srba koji su pristali uz osmansku vlast). Taj period trebamo razmatrati sa otklonom u odnosu na danasnji svijet, tada je bitnije bilo "pod kojom si vlascu" nego koji ti je jezik ili vjera. Ima mnogo slicnih primjera iz tog perioda kada se saveznici u jednoj bici vec u sljedecoj bore jedan protiv drugog.
I dalje mozemo biti sigurni cak i da je ishod bio drugaciji u toj bici, da ne bi doslo do opstanka "srpske drzave" jer takva u vrijeme kosovske bitke nije postojala i bilo je samo pitanje vremena kad ce ti prostori biti osvojeni od Osmanlija ili doci u vazalni odnos spram istih. Puno bitnije je za Osmanlije bilo da je na celo dosao Bajazit nakon ove bitke nakon sto se rijesio oca Murata i brata Jakuba, sto ce poslije osmansku drzavu dodatno afirmirati kao krajnje osvajacku silu na Balkanu
Hvala i na ovom detaljnijem odgovru.
Post Reply