napad na iran u junu ili julu?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
silence_is_sexy

napad na iran u junu ili julu?

Post by silence_is_sexy » 03/06/2006 09:55

Bivsi CIA-in analiticar i savjetnik u Bijeloj kuci - Ray McGovern, covjek koji je uspio da nedavno prilicno sjebe cika Donalda Rumsfelda na nekoj press konferenciji (sto mozete pogledati ovde http://prisonplanet.com/articles/may2006/050506Rumsfeld.htm) prognozira da bi do napada na Iran moglo doci vec na ljeto...

Kao direktan povod bi posluzio neuspjeh pregovora o iranskom nuklearnom programu, na cemu Amerikanci rade konstantno postavljajuci nebulozne ultimatume koje druga strana jednostavno ne moze prihvatiti. Takodje, misli da bi moglo da dodje do novih 9/11 style "teroristickih" napada u zapadnoj Evropi i SAD-u, isceniranih od strane obavjestajnih sluzbi koji bi posluzili za pridobijanje podrske "sirokih narodnih masa" za jedan ovakav samoubilacki potez.

po njemu, ovako bi se nekako odvijala situacija u prvim mjesecima novog rata:

nakon americkih zracnih udara, Iran bi aktivirao teroristicke "celije" worldwide za koje bi Al qaida izgledala kao gomila djevojcica iz obdanista, iskoristio bi svoj arsenal krstarecih projektila da napadne americke ciljeve (pretezno morske) u zaljevu, i poslao par divizija u Irak...*(ovo su njegove rijeci..).

u svakom slucaju veselo...
najebali smo svi skupa onda jer tada je i koristenje "taktickog" nuklearnog oruzija sasvim realna opcija.

Fair Life

Re: napad na iran u junu ili julu?

Post by Fair Life » 03/06/2006 10:26

silence_is_sexy wrote:(...)

nakon americkih zracnih udara, Iran bi aktivirao teroristicke "celije" worldwide za koje bi Al qaida izgledala kao gomila djevojcica iz obdanista, iskoristio bi svoj arsenal krstarecih projektila da napadne americke ciljeve (pretezno morske) u zaljevu, i poslao par divizija u Irak...*(ovo su njegove rijeci..).
(...)

Ovaj dio sa iranskim teroristickim celijama mi je nejasan.

Znaci li to da Iran vec ima sirom Svijeta razmjestene (pasivne) teroristicke celije ??

H

Post by H » 03/06/2006 10:28

silence_is_sexy wrote:Bivsi CIA-in analiticar i savjetnik u Bijeloj kuci - Ray McGovern, covjek koji je uspio da nedavno prilicno sjebe cika Donalda Rumsfelda na nekoj press konferenciji (sto mozete pogledati ovde http://prisonplanet.com/articles/may2006/050506Rumsfeld.htm) prognozira da bi do napada na Iran moglo doci vec na ljeto...

Kao direktan povod bi posluzio neuspjeh pregovora o iranskom nuklearnom programu, na cemu Amerikanci rade konstantno postavljajuci nebulozne ultimatume koje druga strana jednostavno ne moze prihvatiti. Takodje, misli da bi moglo da dodje do novih 9/11 style "teroristickih" napada u zapadnoj Evropi i SAD-u, isceniranih od strane obavjestajnih sluzbi koji bi posluzili za pridobijanje podrske "sirokih narodnih masa" za jedan ovakav samoubilacki potez.

u svakom slucaju veselo...
najebali smo svi skupa onda jer tada je i koristenje "taktickog" nuklearnog oruzija sasvim realna opcija.

Ma nemoj tako, Amerika samo širi demokratiju i štiti svijet od nuklearne opasnosti. :D :D
Šalu na stranu, treba stisnuti pa napasti Iran. Nisu oni baš tako bezazleni. Amerika, ne samo da bi doživjela neuspjeh kao u Vijetnamu, već bi još i na svom teritoriju zaplatila. Ja se iskreno nadam da Iran već ima atomsku, jer u tom slučaju šanse da dođe do rata su minimalne.

H

Post by H » 03/06/2006 10:29

Fair Life wrote:
silence_is_sexy wrote:(...)

(...)

Ovaj dio sa iranskim teroristickim celijama mi je nejasan.

Znaci li to da Iran vec ima sirom Svijeta razmjestene (pasivne) teroristicke celije ??

Ja to ne bih nazvao terorističkim čelijama. Kako nazvati američke jedinice raspoređene širom svijeta, pa i oko Irana?! :roll:

addem

Post by addem » 03/06/2006 10:55

Amerikanci su previse ranjivi i George Bush sigurno nece pred kraj svog mandata odluciti se za takav korak.

Mr_M

Post by Mr_M » 03/06/2006 11:02

Neka ne pocinju ako ikako moze prije kraja SP-a u fudbalu.

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 03/06/2006 12:46

"napad na iran u junu ili julu"-nisi naveo koje godine

domi

Post by domi » 03/06/2006 18:12

Napadom na Iran citav Blisiki istok bi se pretvorio u plamen.
Iranski prvi potez nakon americkog napada bi bio unistavanje svih naftnih polja u regionu, sto bi imalo katastrofalan odraz na citavu svjetsku ekonomiju. Na drugoj strani, sve arapske zemlje bi se onda javno morale oglasiti na cijoj su strani, po procjenama neutralnih strucnjaka, a po mojim takodje :D oni bi htjeli, ne htjeli morali da osude Amere, te da prekinu bilo kakvu dalju saradnju. Svega ovoga je svjestan i Teheran, te se iz tog razloga ne osvrcu bas previse na americke prijetnje.

silence_is_sexy

Post by silence_is_sexy » 04/06/2006 22:20

Fair Life wrote:Ovaj dio sa iranskim teroristickim celijama mi je nejasan.

ja fino napisah sa * da samo navodim izjavu ovog lika...
ali je opste poznato da mnoge zemlje sa razvijenim obavjestajnim sistemima imaju agente "spavace" na kljucnim lokacijama koji bi u slucaju potrebe mogli da djeluju... pa cak i na nacin koji se danas gotovo iskljucivo pripisuje "teroristickim" mrezama... to je praksa iz vremena hladnog rata, a stare navike se teksko napustaju.

Meyra

Post by Meyra » 04/06/2006 22:34

I ja sam danas negdje procitala da bi moglo doci do planiranog "terorostickog napada" za vrijeme fudbalskog prvenstva u Njemackoj sto bi Busu dalo za svjetsku javnost prihvatljiv i "opravdan" povod za napad na Iran.

Post Reply