Namjesteni konkursi

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
novac

Namjesteni konkursi

Post by novac » 28/05/2012 10:29

Prijavio sam se na konkurs u Agenciji za državnu službu BiH, prije nego sto sam izasao na pismeni ispit saznao sam kome se štima. Otisao sam na ispit i odustao od muke, jer su postavili takva pitanja da se za njih prosto nije moglo pripremiti, a poprilicno dobro poznajem materiju koja je trebala biti na testu, a doticna prekoputa (kojoj se stima konkurs) pise odgovore da sve pršti :D

Pitanja cu postaviti u nekom narednom postu.

Shvatio sam da tu služim samo za legitimaciju zaposljavanja necije stele.

Ovo je link teksta konkursa: http://www.ads.gov.ba/v2/index.php?opti ... 62&lang=bs

a ovo su rezultati pismenog dijela strucnog ispita: http://www.ads.gov.ba/v2/index.php?opti ... 62&lang=bs

Dakle od 36 prijavljanih samo 9 ih je ostalo na testu, ostali su odustali. Od ovih 9 samo je 4 imalo rezultat preko 75 bodova koliko je potrebno da vas pozovu na interviju.

Konkurs josh uvijek nije gotov, i koliko sam cuo izabrana će biti Selma Uzićanin.

Preostaje nam da vidimo ...

illuminated

Re: Namjesteni konkursi

Post by illuminated » 28/05/2012 10:42

kako stvari stoje izgleda da je radila vec u MIP-u i da SDP stoji iza svega:

izvor:
http://www.dnevnik.ba/novosti/bih/lagum ... u-vrhu-mvp

ovdje se govori da je savjetnica Lagumdzije:

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/9 ... dzepa.html

tako da se zna ko stoji iza toga. nazalost.

ipak, ne poznajem osobu i mozda je zena kapacitet..ali 99% na testu je sumnjivo u svakom slucaju.

blesava

Post by blesava » 28/05/2012 10:55

ja sam bila na testiranju u institutu za mjeriteljstovo, bilo nas je oko 10, uradili test i rekli da ce nas nazvati za sat dva da ponovo dodjemo kako bi vidjeli rezultate. nas pet je cekalo i cekalo da nas nazovu i niko nas nije nazvao, i tako samoincjativno se vratimo na lice mjesta, tj. tamo gdje smo polagali, kad tamo nigdje nikoga, sve zakljucano.
Nakon par dana dolazi mi obavijest da navodno nisam polzila test jer sam od potrebnih 7 imala 6 bodova. Isto su dobili i ostali.

Mi ostali ko popisani, a oni dobili crno na bijelo (nase testove) da su konkursnu proceduru sproveli po pravilima.

kadinica

Post by kadinica » 28/05/2012 10:57

Ako se prijavljuješ na radno mjesto savjetnika ministra, onda prvo gledaš ko je ministar.
Logično je da će on postaviti svog stranačkog kandidata, nigdje nema situacije da ministra savjetuje neko iz druge političke partije.

Ja za ova radna mjesta ne bi uopšte raspisivala konkurse, ljudi se bezveze samo nadaju, troše novac, vrijeme i živce.

Kona__

Post by Kona__ » 28/05/2012 11:27

Identifikacija problema tačna, šta ćemo sad?

starii

Post by starii » 28/05/2012 11:36

e moj drug dok si ti posteno ucio ona je zovnula šefa zlatka i sredila posao..jebiga zena fakat kapacitet :D

Kona__

Post by Kona__ » 28/05/2012 11:39

Zlaja ne prepušta više ništa slučaju. Napokon se dugogodišnje ulizivanje i veličanje njegovog lika i djela treba isplatiti poltronima. Trebao si davno početi krčiti put. :D
Helem dok se svi ne pozapošljavaju služićemo kao razni paravani i žrtvovati se treba za sveopću dobrobit. Vidiš kako se promijenila situacija u gradu od kako su došli, dugo ćemo pamtiti lijepa vremena mira i blagostanja Taje i Semihe.. Šta uraditi? Džaba identificirati, upirati prstom kad smo gluha krmad...

Skijaš
Been thanked: 6 times

Post by Skijaš » 28/05/2012 12:03

Kona__ wrote:Identifikacija problema tačna, šta ćemo sad?
Glasati za neke druge, poput Naše Stranke. Ili imaš bolju ideju ?

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Post by KatarinaKosaca » 28/05/2012 12:40

Ma, ne SDP je unio transparentnost i poštenje. Po ovome da je ista žena bila savjetnica ministra Lagumdžije 14.04.2012, a konkretan konkurs se završavao 17.04 :? , pa mi nije jasno zašto se nije radio interni konkurs

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/9 ... dzepa.html

Ima li kraja ovome u ovoj zemlji???

poznanik

Post by poznanik » 28/05/2012 12:56

Skijaš wrote:
A "NS" je imuna od kadrovskih manipulacija, ili si vidovit pa znaš da će biti :-) :-)

Zašto jednostavno niko ne provodi propise iz oblasti zapošljavanja u državnom sektoru, zašto niko nikad nije odgovarao na očite malverzacije sa upražnjenim radnim mjestima? Ne bismo li se svi trebali više zalagati i zagovarati zakonitost u državnim institucijama i javnim preduzećima, a ne reklamirati i besmisleno promovirati pojedine političke interese :?

poznanik

Post by poznanik » 28/05/2012 12:58

KatarinaKosaca wrote:Ma, ne SDP je unio transparentnost i poštenje. Po ovome da je ista žena bila savjetnica ministra Lagumdžije 14.04.2012, a konkretan konkurs se završavao 17.04 :? , pa mi nije jasno zašto se nije radio interni konkurs...
Ovo je pravo pitanje.

Skijaš

Post by Skijaš » 28/05/2012 13:07

poznanik wrote:
Skijaš wrote:
A "NS" je imuna od kadrovskih manipulacija, ili si vidovit pa znaš da će biti :-) :-)

Zašto jednostavno niko ne provodi propise iz oblasti zapošljavanja u državnom sektoru, zašto niko nikad nije odgovarao na očite malverzacije sa upražnjenim radnim mjestima? Ne bismo li se svi trebali više zalagati i zagovarati zakonitost u državnim institucijama i javnim preduzećima, a ne reklamirati i besmisleno promovirati pojedine političke interese :?
Pa glasaj za SDU, ali SDP mora biti kažnjen.

swirl

Post by swirl » 28/05/2012 13:13

poznanik wrote:
KatarinaKosaca wrote:Ma, ne SDP je unio transparentnost i poštenje. Po ovome da je ista žena bila savjetnica ministra Lagumdžije 14.04.2012, a konkretan konkurs se završavao 17.04 :? , pa mi nije jasno zašto se nije radio interni konkurs...
Ovo je pravo pitanje.
Zato sto je pozicija savjetnika u kabinetu ministra imenovana funkcija, pa vjerovatno ta ista savjetnica nije dosla sa pozicije drzavnog sluzbenika na poziciju savjetnika ministra, i vjerovatno je to razlog sto nije bio interni konkurs.

poznanik

Post by poznanik » 28/05/2012 13:14

Skijaš wrote:
poznanik wrote:
Skijaš wrote:Glasati za neke druge, poput Naše Stranke. Ili imaš bolju ideju ?
Očito je da ti i ja ovu materiju posmatramo iz različitih uglova :-) :(

Svejedno je koja je politička organizacija na vlasti, zakoni i propisi moraju biti ispoštovani u svakoj opciji!

tag33

Post by tag33 » 28/05/2012 13:20

i u komunizmu ti konkursi bili namjesteni tako da ne znam sta sad govorite "eh to je ova ili ona stranka".. toga je oduvijek ovdje bilo i ako hocete da se to promijeni treba korijen cupati a ne samo granu rezati..

Skijaš

Post by Skijaš » 28/05/2012 13:22

poznanik wrote:
Skijaš wrote:
poznanik wrote: A "NS" je imuna od kadrovskih manipulacija, ili si vidovit pa znaš da će biti :-) :-)
Očito je da ti i ja ovu materiju posmatramo iz različitih uglova :-) :(

Svejedno je koja je politička organizacija na vlasti, zakoni i propisi moraju biti ispoštovani u svakoj opciji!
Pa kad se sjetim koliko sam se obradovao kad su ovi uhljupi otišli autobusom na sjednicu u Tuzlu, dođe mi da se sakrijem pod deku i ne izlazim pet dana na svjetlo dana. Ali stvarnost je stvarnost i ma koliko se ja tu našao razočaran i prevaren, ne mogu zatvarati oči. A pokušao sam, nije da nisam. SDP sa Zlatkom Lagumdžijom na čelu ne može odvesti društvo ka višem standardu i bezbjednijem okruženju, to je privatna stranka jednog čovjeka kojoj je svrha zapošljavanje rodbine i prijatelja u javnom sektoru. Svaka im čast za stav tokom formiranja entitetske vlasti i za reviziju, ostalo je sve nula i bezobrazluk.

Kona__

Post by Kona__ » 28/05/2012 16:02

Skijaš wrote:
poznanik wrote:
Skijaš wrote:

Pravo pitanje je koga kažnjavamo a koga nagrađujemo? Jasno je na čemu SDP radi trenutno, ja sam glasove podijelila na izborima između Naše stranke i SDP-a, gdje sam mislila da ovi drugi mogu više učiniti i proklet bio dan kad sam ih zaokružila nadajući se utopijski u bolje sutra. I šta sada, bliže se lokalni, "kaznit" ću SDP neglasanjem i vjerovatno tako "nagraditi" Fahru..

Skijaš

Post by Skijaš » 28/05/2012 16:36

Kona__ wrote:I šta sada, bliže se lokalni, "kaznit" ću SDP neglasanjem i vjerovatno tako "nagraditi" Fahru..
To da ne glasaš ne smije biti opcija. Glasaj za NS, SDU pa i crni SDP, ali glasaj.

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 28/05/2012 19:50

swirl wrote:Zato sto je pozicija savjetnika u kabinetu ministra imenovana funkcija, pa vjerovatno ta ista savjetnica nije dosla sa pozicije drzavnog sluzbenika na poziciju savjetnika ministra, i vjerovatno je to razlog sto nije bio interni konkurs.
U pravu si. Savjetnici ministra nisu državni službenici i traju koliko i ministar.
Nego, sad me zanima, koja i kolika je odgovornost Agencije za državnu službu u ovoj otvorenoj farsi?

debeljko20

Post by debeljko20 » 28/05/2012 20:07

na konkursu u državnoj službi proces traje ovako:

ako ispunjavaš sve uslove pozovu te da polažeš pismeni.
na pismenom dobiješ obično jedno pitanje.
imaš pravo da koristiš zakone, propise i odluke ali ne smiješ da imaš gotove odgovore ispred sebe.
ljudi su obično podijeljeni u 2-3-4-5 grupa, zavisi koliko ima kandidata.
jedna osoba ili eventualno dvije nadgledaju vaš rad.
kucate odgovor u wordu koji ne smije prelaziti jednu stranu A4 ali imate pravo da sužavate margine.
sve traje otprilike sat vremena.
ako vas potrefi pitanje i prepišete iz zakona sve opet se ne nadajte da cete imati više od 70-80 bodova.
sve i da imate 99 bodova ako nemate štelu znajte da će se uvijek naći neko ko ima svih 100 bodova.
ko predje 70 ili 75 bodova poziva se na usmeni.
na usmenom komisija od 4-5 članova predvođena pomoćnikom ministra, zamjenikom direktora i slično, zavisi već gdje konkurišete.
ulazite jedan po jedan.
onaj ko je na pismenom imao najveći broj bodova taj i na usmenom dobije najveći broj bodova i tu se priča završava.
niko ne može da zna i provjeri kako je on znao na pismenom ili na usmenom.
pismeni je vjerovatno odradio savršeno jer je pitanje dobio unaprijed a usmeni niko ne može da čuje ili vidi. na usmenom može i da kaže "mu" biće primljen jer komisija unaprijed zna ko je odabran.
sve po zakonu.

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 29/05/2012 18:30

Dobiješ jedno pitanje i pišeš u wordu na A4 veličini? Jel esej? Ili kako se obično definira pitanje?
Pokretač teme je rekao da će postaviti pitanja..
U svakom slučaju poanta je u tome da je sasvim moguće o pitanjima ili pitanju stručnog ispita obavjestiti kandidata. To može i jedan član komisije, ne moraju svi biti involvirani, jel tako?

palermo
Been thanked: 1 time

Post by palermo » 29/05/2012 18:40

poznanik wrote:

Naravno. Problem je nažalost, što ni poštovanje zakona i porpisa nije zaštita od nepotizma i korupcije. Al dobro, to je vež neka druga priča.

Kako god naš narod bi se svakako trebao početi učiti značaju procedure i tome da je papir (dakle, procedura) najjače oružje protiv ovih gore spomenutih pojava.

debeljko20

Post by debeljko20 » 29/05/2012 18:47

KatarinaKosaca wrote:Dobiješ jedno pitanje i pišeš u wordu na A4 veličini? Jel esej? Ili kako se obično definira pitanje?
Pokretač teme je rekao da će postaviti pitanja..
U svakom slučaju poanta je u tome da je sasvim moguće o pitanjima ili pitanju stručnog ispita obavjestiti kandidata. To može i jedan član komisije, ne moraju svi biti involvirani, jel tako?
esej.

onaj ko određuje pitanja taj može i da obavijesti naravno.
ali oni to rade perfidnije. recimo uglavnom su ta mjesta namještena za onoga ko je već propravnički odradio u toj instituciji.
i taj koji je odradio pripravnički zna sve o tome tako da koje god pitanje dobije on će ga uraditi najbolje jer ima jednogodišnju praksu i iskustvo.
a plus zna i pitanje koje će dobiti.
a fazon je što za pripravnički nigdje nije bio objavljen konkurs nego je tog pripravnika u instituciju maltene tajno doveo ministar ili zamjenik ministra ili pomoćnik... i tako.

cindrlimindrli

Post by cindrlimindrli » 29/05/2012 18:51

debeljko20 wrote:esej.

ali oni to rade perfidnije. recimo uglavnom su ta mjesta namještena za onoga ko je već propravnički odradio u toj instituciji.
i taj koji je odradio pripravnički zna sve o tome tako da koje god pitanje dobije on će ga uraditi najbolje jer ima jednogodišnju praksu i iskustvo.
a fazon je što za pripravnički nigdje nije bio objavljen konkurs nego je tog pripravnika u instituciju maltene tajno doveo ministar ili zamjenik ministra ili pomoćnik... i tako.
Pa kako ti znas kompletnu proceduru stele? Jesi li se tako zaposlio, ili...?

debeljko20

Post by debeljko20 » 29/05/2012 19:21

cindrlimindrli wrote:
debeljko20 wrote:esej.

Pa kako ti znas kompletnu proceduru stele? Jesi li se tako zaposlio, ili...?
:lol: :D

znam zato što sam izlazio više puta i svaki put ga pušio na istu foru. :)

Post Reply