Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Dzevy

#1 Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Dzevy » 11/02/2017 01:06

Pozdrav forumasi,

Imao bih pitanje vezano za naknade ako ih ima za koristenje MasterCard kartice na bankomatima u inostranstvu, tacnije u Austriji.

Trebam nastaviti studije u Austriji i moram imati određenu sumu novca na racunu kako bih mogao dobiti vizu. Za pocetak bih koristio bankovni racun koji imam ovdje u BiH. Radi se o MasterCard debitnoj kartici bez odobrenog limita, zanima me naplacuje li se naknada za podizanje novca na bankomatima u Austriji, Raiffaisen banka je u pitanju.

Ako se naplacuje neka naknada za koristenje kartice zanima me koji je to iznos, te da li je bolje otvoriti racun tamo u Austriji ili nema velike razlike ako bih koristio racun koji vec imam u BiH. Razumijem naknadu za konverziju novca iz BAM u EUR (ako neko zna koliko iznosi naknada bio bih zahvalan da napise) te da li se naplacuje neka naknada kao prilikom koristenja konkretno bankomata (kao naknada za podizanje novca na bankomatima u BiH od drugih banaka).

I jos pitanje ako je najbolje otvoriti tamo racun zna li neko koliki je iznos novca moguce iznijeti iz BiH bez da se mora prijaviti na granici, cuo sam negdje limit od 10.000EUR ali bih volio da neko potvrdi.

Unaprijed hvala

TRANCE

#2 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by TRANCE » 11/02/2017 02:12

5000 KM je limit kad izlaziš iz BiH ili 10000 KM ako imaš potvrdu da si novac podigao s vlastitog računa.
Nekad je Unicredit imao opciju dizanja novca bez provizije širom Europe na njihovim bankomatima. Ne znam da li je još uvijek to aktuelno.

Ci-Nick

#3 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Ci-Nick » 11/02/2017 08:56

Podigao prije par mjeseci na bankomatu u Njemačkoj (ne radi se o istoj banci), 400 eura i Intesa kod koje imam račun mi skinula sa računa 782,33 KM plus naknada za podizanje gotovine 23,47 KM.
Dakle nema provizije, obračunato po kursu ali ima povisoka naknada. E sad vjerovatno je manja naknada ako je banka ista, npr. Raiffeisen i tamo i ovamo.
Sa plaćanjem je koliko se sjećam povoljnije.

Drvosjeca iz Dejcica

#4 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 11/02/2017 09:02

TRANCE wrote:5000 KM je limit kad izlaziš iz BiH ili 10000 KM ako imaš potvrdu da si novac podigao s vlastitog računa.
Nekad je Unicredit imao opciju dizanja novca bez provizije širom Europe na njihovim bankomatima. Ne znam da li je još uvijek to aktuelno.
Ima još uvijek i to je pravo dobro. Ja recimo u HR dignem Kune bez provizije a kurs stvarno dobar.

SHTEVELEC

#5 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by SHTEVELEC » 11/02/2017 09:08

Raiffeisen sam prije koristio i gdje god dizes pare van BH ima provizija (i ista ja na njihovom bankomatu u recimo Zagrebu ili bankomatu bilo koje druge banke). Sada sam na Unicreditu i korisnici paketa (cini mi se da placam 6km mjesecno) dizu bilo gdje na njihovim bankomatima bez provizije (u Austriji je to Bank Austria) po nekom srednjem kursu

Drvosjeca iz Dejcica

#6 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 11/02/2017 09:11

SHTEVELEC wrote:Raiffeisen sam prije koristio i gdje god dizes pare van BH ima provizija (i ista ja na njihovom bankomatu u recimo Zagrebu ili bankomatu bilo koje druge banke). Sada sam na Unicreditu i korisnici paketa (cini mi se da placam 6km mjesecno) dizu bilo gdje na njihovim bankomatima bez provizije (u Austriji je to Bank Austria) po nekom srednjem kursu
Reiffeisen naplati i zrak koji dišeš u njihovim bankama. Međutim iznenadilo me da im je paket sa trn računom, debitnom karticom VISA i el. bankarstvom samo 4,5KM mjesečno? U Unicredit platim to isto 6KM. Nije to velika razlika ali eto.

ado_sar

#7 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by ado_sar » 11/02/2017 09:56

U sparkasse puno vise za 4KM

Dzevy

#8 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Dzevy » 11/02/2017 10:47

Znaci najpametnija stvar je direktno tamo otvoriti racun u Austriji, volio bih koristiti ovaj racun jer imam besplatno mobilno bankarstvo kao i korištenje racuna bez naknada.

Samo sad je veci onda problem kako prenijeti 11K EUR, provjerio sam i max dozvoljeno je 5000KM + 2500EUR ako je novac podignut sa vlastitog racuna.

spreca

#9 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by spreca » 11/02/2017 12:05

Dzevy wrote:Znaci najpametnija stvar je direktno tamo otvoriti racun u Austriji, volio bih koristiti ovaj racun jer imam besplatno mobilno bankarstvo kao i korištenje racuna bez naknada.

Samo sad je veci onda problem kako prenijeti 11K EUR, provjerio sam i max dozvoljeno je 5000KM + 2500EUR ako je novac podignut sa vlastitog racuna.
Otvoris racun u AU i samo sa tog racuna prebacis na novi

spreca

#11 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by spreca » 11/02/2017 14:28

a sta bi trebao jos

sema911s

#12 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by sema911s » 11/02/2017 16:05

Dzevy wrote:Znaci najpametnija stvar je direktno tamo otvoriti racun u Austriji, volio bih koristiti ovaj racun jer imam besplatno mobilno bankarstvo kao i korištenje racuna bez naknada.

Posaljes pare na novo otvoreni racun u AU, provizija za slanje tog iznosa oko 100km... Zavisi od banke pitaj postojecu,, u AU ces imati malo vecu kamatu za lezarinu novca(opet zavisi od banke), a imas opciju obje kartice i preko paypal isl. Prebacujes novac sa kartice na karticu jest da duze traje(provizija ne znam koliko je),

Dzevy

#13 Re: RE: Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Dzevy » 11/02/2017 16:40

sema911s wrote:

Posaljes pare na novo otvoreni racun u AU, provizija za slanje tog iznosa oko 100km... Zavisi od banke pitaj postojecu,, u AU ces imati malo vecu kamatu za lezarinu novca(opet zavisi od banke), a imas opciju obje kartice i preko paypal isl. Prebacujes novac sa kartice na karticu jest da duze traje(provizija ne znam koliko je),
PayPal za transakcije placanja tj online narucivanje uzima 1pf na 1KM, sad na 11K EUR to izadje 220KM, provjerit cu ipak direktno sa bankom pa da vidim sta oni kažu kao najbolju soluciju, to za prenos novca sa racuna na racun je super stvar ako ne uzimaju nesto pretjerano za tu transakciju, ipak bi to bio prenos sa racuna na racun opet nezz. Radnice na salterima nisu sigurne, kazu da se naplacuje samo naknada za konverziju novca, sad opet ne znaju 100% da li je to tačno.

spreca

#14 Re: RE: Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by spreca » 11/02/2017 18:20

Dzevy wrote:
sema911s wrote:

PayPal za transakcije placanja tj online narucivanje uzima 1pf na 1KM, sad na 11K EUR to izadje 220KM, provjerit cu ipak direktno sa bankom pa da vidim sta oni kažu kao najbolju soluciju, to za prenos novca sa racuna na racun je super stvar ako ne uzimaju nesto pretjerano za tu transakciju, ipak bi to bio prenos sa racuna na racun opet nezz. Radnice na salterima nisu sigurne, kazu da se naplacuje samo naknada za konverziju novca, sad opet ne znaju 100% da li je to tačno.
Napravi konverziju iz KM u EUR u staroj kartici i da ti na staroj budu Euri umjesto maraka......posle prebacis eure na novi racun(karticu) i naravno da ces platiti transsankciju koja je obicno minimalno fiksirana suma minimum X Eur ili procenat od sume koju prebacujes , sto je veca sume procentualno je jeftinije

Dzevy

#15 Re: RE: Re: RE: Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Dzevy » 11/02/2017 18:28

spreca wrote: Napravi konverziju iz KM u EUR u staroj kartici i da ti na staroj budu Euri umjesto maraka......posle prebacis eure na novi racun(karticu) i naravno da ces platiti transsankciju koja je obicno minimalno fiksirana suma minimum X Eur ili procenat od sume koju prebacujes , sto je veca sume procentualno je jeftinije
Nisam znao da mogu ja debitnoj kartici tražiti da bude novac u EUR, do sad kad god sam stavljao EUR na karticu odmah su konvertovali u KM.
Trazit cu im to da urade i detaljno cu sve ispitati.
Pa javim ovdje ako nekome bude trebalo.
Hvala puno na savjetu [emoji2]

Kruler

#16 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Kruler » 11/02/2017 18:34

Koliko ja znam, možeš ti prenijeti koliko god novca želiš. Samo, ukoliko je iznos veći od 10.000,00, moraš to prijaviti i imati pisano odobrenje Ministarstva finansija Federacije BiH.

Dzevy

#17 Re: RE: Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Dzevy » 11/02/2017 19:44

Kruler wrote:

Koliko ja znam, možeš ti prenijeti koliko god novca želiš. Samo, ukoliko je iznos veći od 10.000,00, moraš to prijaviti i imati pisano odobrenje Ministarstva finansija Federacije BiH.
A znas li naplacuje li se neki porez nesto slicno prilikom trazenja tog odobrenja ministarstva. Kad si student svaki cent je jako bitan [emoji2]

Keynes

#18 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Keynes » 11/02/2017 20:27

Prenosi frajer 11k EUR i priča kako je svaki cent bitan. 8-)

spreca

#19 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by spreca » 11/02/2017 20:48

Keynes wrote:Prenosi frajer 11k EUR i priča kako je svaki cent bitan. 8-)
a sta bi trebao...da casti bijedne bankire?

Keynes

#20 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Keynes » 11/02/2017 21:02

spreca wrote:
Ne prosipati socijalnu priču o jadnom studentu, za početak.

spreca

#21 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by spreca » 11/02/2017 21:09

Keynes wrote:
spreca wrote:
Nema veze njegov socijalni status sa svakim centom jer je svaki taj cent njegov...11k eura je mozda suma koju on mora imati na racunu inace od studija nema nista.....a ta suma je garancija da je materijalno obezbjedjen za neki period studija ....rodjak mi studira u njemackoj....prvo i snovno je bilo da otvori racun u njemackoj i to je morao otvoriti u banci koju su oni rekli pa tek onda je mogao da pocinje oko drugih formalnosti oko upisa i dobijanja vize itd tako da nije sve bas tako jednostavno

Keynes

#22 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Keynes » 11/02/2017 21:17

spreca wrote:
Keynes wrote:
spreca wrote: a sta bi trebao...da casti bijedne bankire?
Nema veze njegov socijalni status sa svakim centom jer je svaki taj cent njegov...11k eura je mozda suma koju on mora imati na racunu inace od studija nema nista.....a ta suma je garancija da je materijalno obezbjedjen za neki period studija ....rodjak mi studira u njemackoj....prvo i snovno je bilo da otvori racun u njemackoj i to je morao otvoriti u banci koju su oni rekli pa tek onda je mogao da pocinje oko drugih formalnosti oko upisa i dobijanja vize itd tako da nije sve bas tako jednostavno
Preduslov ili ne, socijalni slučajevi ne nosaju 11k u torbici preko granice. I dužni su poštovati zakone, sviđa li se oni nekome ili ne.

spreca

#23 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by spreca » 11/02/2017 21:23

Keynes wrote:
Preduslov ili ne, socijalni slučajevi ne nosaju 11k u torbici preko granice. I dužni su poštovati zakone, sviđa li se oni nekome ili ne.
Da ne ispadne da sam mu advokat ...... gdje to on napisa da ce nositi u torbici ili carapi?....momak je fino i kulturno pitao kako da to sve odradi jer nema iskustva

Keynes

#24 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by Keynes » 11/02/2017 21:30

spreca wrote:
Keynes wrote:
Da ne ispadne da sam mu advokat ...... gdje to on napisa da ce nositi u torbici ili carapi?....momak je fino i kulturno pitao kako da to sve odradi jer nema iskustva
Ovo "torbica" slobodno shvati kao umjetničku interpretaciju i fokusiraj se na dio u kome mladi gospodin traži savjet kako da zaobiđe potencijalne zakonske odredbe, a pravdajući taj čin statusom jadnog studenta. :oops:

spreca

#25 Re: Naknada za koristenje bankovnog racuna iz BiH u EU

Post by spreca » 11/02/2017 21:42

Keynes wrote:
spreca wrote:
Keynes wrote:
Ovo "torbica" slobodno shvati kao umjetničku interpretaciju i fokusiraj se na dio u kome mladi gospodin traži savjet kako da zaobiđe potencijalne zakonske odredbe, a pravdajući taj čin statusom jadnog studenta. :oops:
ako radi prenosom preko banke onda nema narusenja zakona......samo trazi naj jeftiniju varijantu sto se isto ne kosi sa zakonom

Post Reply