Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Love_MJ
Posts: 109
Joined: 22/05/2014 23:46

#1 Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Love_MJ »

Pozdrav svima sestra mi ima seminarski rad 4 razred gimnazije i dobila je seminarski o najvećem osvajaču svih vremena, nešto je pokušala guglati ali postoje razna mišljenja o tome, pa sam odlučio pokrenuti ovu temu.Eto pa da vidim vaše mišljenja koji znate nešto više o historiji.Po meni bi to mogao biti sultan Sulejman ili Aleksandar Makedonski?
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2300
Joined: 14/02/2013 14:11

#2 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Hercegoviina »

Love_MJ wrote:Pozdrav svima sestra mi ima seminarski rad 4 razred gimnazije i dobila je seminarski o najvećem osvajaču svih vremena, nešto je pokušala guglati ali postoje razna mišljenja o tome, pa sam odlučio pokrenuti ovu temu.Eto pa da vidim vaše mišljenja koji znate nešto više o historiji.Po meni bi to mogao biti sultan Sulejman ili Aleksandar Makedonski?
Naš Hićo je najbolji.
bhnapoleon1
Posts: 6528
Joined: 11/05/2014 23:47

#3 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by bhnapoleon1 »

Aleksandar Makedonski, Sulejman je samo nastavio ono sto su radili prethodni sultani. Naravno ne treba iskljuciti ni Dzingis-kana.
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#4 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by anthraxQ »

1. Nastavnica nije bas sva svoja - preopsirna tema, nejasna, neprecizirana... i itd.
2. Vladar i osvajac nije isto
3. Koji su kriterijumi po kojima treba da se napise rad o temi?
Love_MJ
Posts: 109
Joined: 22/05/2014 23:46

#5 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Love_MJ »

Naravno ja sam odma rekao da je tema "glupa" a onda mi je ona počela objašnjavati malo kao ona ne treba da pogodi ko je bio najveći osvajač već jednostavno po njenom mišljenju da se izjasni ona ko je najveći osvajač i da piše o njegovim samim pohodima i vladavini.Čekaj tema se jeste --NAJVEĆI OSVAJAČ-- dok sam ja samo dodao vladar jer po meni ako si najveći osvajač onda si mnogo dobar vladar,osim ako nisi osvajao a po svome narodu tukao :D. Eto ako sam sad malo bolje pojasnio.

Hvala ti, da vidiš da sam zaboravio i Džingis Kan je bio opak mnogo :D
User avatar
Critic_JM
Posts: 62
Joined: 04/05/2014 11:43
Location: Sarajevo

#6 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Critic_JM »

User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#7 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by anthraxQ »

ako cemo po teritoriju osvojenome, onda je to najvjerovatnije Dzingis Kan...
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#8 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Towelie »

Zukorlic, realno. :lol:
Image
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#9 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Woody »

@Love_MJ

Vladar i osvajac NIJE isto, imas more vladara koji nisu nikada i nista osvojili a istorija ih pamti kao velike vladare, bilo iz razloga sto su naslijedili dovoljno veliko carstvo, ili sto im je preci bio progres vlastitog carstva, jerbo osvajanja i civilizacijski napredak i ne idu bas skupa (Primjer takvog vladara je Harun al-Rasid).

Nije ti tacna ni ova da "ako si najveci osvajac, onda si mnogo dobar vladar", jer vladavina znaci vladanje odredjenom teritorijom a imas ih opet masu koji su osvajali ali nisu uspjevali zadrzati/vladati - primjeri Atile Hunskog i Dzingis Kana: osvojili pola svijeta a nista od njihove kulture nije ostalo cak ni u njihovim maticnim zemljama.

I jos da ti kazem: Dzingis Kan je bio amater po opakosti prema Tamerlanu (Timur Lenku), e taj je znao znanje ;-) pa mozes i njega uvrstiti u "najveceg osvajaca"
User avatar
Arsenal Royal
Posts: 272
Joined: 12/04/2014 18:29

#10 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Arsenal Royal »

Najveći osvajač je bio Džingis Khan teritorijalno je osvojio 2/3 tada poznate zemlje.
Najveći vladar sa druge strane može značiti mnogo toga...mada ako mene pitaš neki miks između najvećeg vladara i najvećeg osvajača bio bio Napoleon Bonaparta.Čovjek je revolucionirao moderno društvo, a mnoge stvari koje uzimamo danas zdravo za gotovo dobili smo upravo zahvaljujući njemu što se tiče društvenog uređenja.Sa druge strane čovjek je vojni genije.
Love_MJ
Posts: 109
Joined: 22/05/2014 23:46

#11 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Love_MJ »

@Arsenal Royal

Da to se slažem po meni Napoleon je stvarno vojni genije, koji će se slabo ikad više ponoviti :)
User avatar
derion
Posts: 1114
Joined: 06/01/2008 17:08

#12 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by derion »

Najveći osvajač je bio Aleksandar Veliki, jer je imao manje od 50.000 vojnika kada je prešao Helespont (Dardanele) i osvojio je mnoge zemlje, pokorio Perziju, tadašnju supersilu, i sve to u jednom velikom "cugu".

Džingis Kan je ipak imao dosta više vojnika pri ruci i puno više vremena i resursa da učini ono što je uradio.

Možda niste znali, ali su grčke države u tadašnje vrijeme bilo izrazito siromašne po pitanju novca i prirodnih resursa u poređenju sa maloazijskim državama, a da ne spominjem Perziju.

Da budem malo sarkastičan i populistički nastrojen, to bi bilo isto kao kada bi danas general Milorad Dodik sa svojom vojskom porazio sve vidove američke vojske negdje kod Denvera u Koloradu. :)

Aleksandar je bio gotovo ispodprosječan vladar u političko-administrativnom smislu, ali jačeg osvajača od njega nije bilo.
Image

Mada moram priznati da sam, kao historičar, izrazito oduševljen podvizima npr. jednog Pompeja Velikog. Čuvena su njegova osvajanja po Maloj Aziji, Siriji, Armeniji i Judeji.
Last edited by derion on 24/05/2014 19:12, edited 2 times in total.
Love_MJ
Posts: 109
Joined: 22/05/2014 23:46

#13 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Love_MJ »

@derion
Hvala tebi i svima ostalima

Pa da ja sam odma spomenuo na početku Aleksandra kao velikog osvajača.
A sada me zanima, pošto ja nisam nešto naučen o historiji da li se može brojati i Velika Britanija ne znam ko je tada vladao u vrijeme kolonizacije da je bio najveći osvajač, jer je tada VB msm u to vrijeme imala dosta veliki posjed teritorije :) .
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#14 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Platformas »

Towelie wrote:Zukorlic, realno. :lol:
Image
:lol:
User avatar
sluga_okupatora
Posts: 674
Joined: 01/08/2013 19:47

#15 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by sluga_okupatora »

Carstvo Dzingis Kana se prostiralo na 4,860,000 kvadratnih milja dok je Aleksandrovo bilo na 2,180,000 kvadratnih milja.

Razlika izmedju njihove vladavine je oko 1500 godina, sada se namece pitanje - procentualno ko je pokorio vise teritorije u to doba poznatog svijeta?
bhnapoleon1
Posts: 6528
Joined: 11/05/2014 23:47

#16 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by bhnapoleon1 »

sluga_okupatora wrote:Carstvo Dzingis Kana se prostiralo na 4,860,000 kvadratnih milja dok je Aleksandrovo bilo na 2,180,000 kvadratnih milja.

Razlika izmedju njihove vladavine je oko 1500 godina, sada se namece pitanje - procentualno ko je pokorio vise teritorije u to doba poznatog svijeta?

Ali nije isto osvojiti tadasnje srce svijeta tj. Egipat, Mezopotamiju i goleme pašnjake (Mongolski teritorij ka zapadu)
Ras Al Ghul
Posts: 2296
Joined: 25/09/2012 22:14
Location: Sarajevo

#17 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Ras Al Ghul »

Džingis Kan bez konkurencije, lik od Mongolije do Mađarske sve pokorio, ne na konju, nego na ponijima :lol: ko zna kako izgledaju Mongolski autohtoni konji, zna o čemu pričam! Temudžinovo Carstvo najveće ikad, kraj priče :wink:
User avatar
sluga_okupatora
Posts: 674
Joined: 01/08/2013 19:47

#18 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by sluga_okupatora »

bhnapoleon1 wrote:
sluga_okupatora wrote:Carstvo Dzingis Kana se prostiralo na 4,860,000 kvadratnih milja dok je Aleksandrovo bilo na 2,180,000 kvadratnih milja.

Razlika izmedju njihove vladavine je oko 1500 godina, sada se namece pitanje - procentualno ko je pokorio vise teritorije u to doba poznatog svijeta?

Ali nije isto osvojiti tadasnje srce svijeta tj. Egipat, Mezopotamiju i goleme pašnjake (Mongolski teritorij ka zapadu)

Nije isto, slazem se.
Isto tako nije isto naslijediti vojsku od oca Filipa i krenuti od dna kao sto je Dzingis krenuo.
Obje vojske su bile, u svoje doba, superiornije od neprijatelja mada se Dzingis vise oslanjao na masivnu armadu dok je Aleksandar bio daleko bolji vojni takticar.

Ovaj seminarski bi trebao biti podijeljen na vise odlomaka;

Naprimjer najveci osvajac po;

1. Velicini osvojene teritorije (Dzingis bez premca)
2. Brzini osvajanja tj. sirenja imperije (Aleksandar je to daleko brze odradio)
3. Opremljenosti i brojnosti armade na raspolaganju

Mnogo je tu faktora da bi se donijela jednoglasna odluka ko je u biti bio "najveci" osvajac.
Ras Al Ghul
Posts: 2296
Joined: 25/09/2012 22:14
Location: Sarajevo

#19 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Ras Al Ghul »

Love_MJ wrote:@derion
Hvala tebi i svima ostalima

Pa da ja sam odma spomenuo na početku Aleksandra kao velikog osvajača.
A sada me zanima, pošto ja nisam nešto naučen o historiji da li se može brojati i Velika Britanija ne znam ko je tada vladao u vrijeme kolonizacije da je bio najveći osvajač, jer je tada VB msm u to vrijeme imala dosta veliki posjed teritorije :) .
Britanci su najveći kolonizatori svih vremena, pored toga naravno najveći fašisti i robovlasnici u historiji čovječanstva, gdje god su došli, sve su porobili, opljačkali i kasnije dali nezavisnost, istraži šta su sve radili u Indiji, i kako se Gandi borio protiv fašista. Jedine koje nisu mogli koliko - toliko zajebati bio je Hong Kong, koji je 1997 tek dobio nezavisnost, a pošto je to jedna od najvećih svjetskih luka ujedno i gradova, uzeli su tu milijarde i milijarde.Gamad pogana!
Last edited by Ras Al Ghul on 24/05/2014 19:56, edited 1 time in total.
Ras Al Ghul
Posts: 2296
Joined: 25/09/2012 22:14
Location: Sarajevo

#20 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Ras Al Ghul »

sluga_okupatora wrote:
bhnapoleon1 wrote:
sluga_okupatora wrote:Carstvo Dzingis Kana se prostiralo na 4,860,000 kvadratnih milja dok je Aleksandrovo bilo na 2,180,000 kvadratnih milja.

Razlika izmedju njihove vladavine je oko 1500 godina, sada se namece pitanje - procentualno ko je pokorio vise teritorije u to doba poznatog svijeta?

Ali nije isto osvojiti tadasnje srce svijeta tj. Egipat, Mezopotamiju i goleme pašnjake (Mongolski teritorij ka zapadu)

Nije isto, slazem se.
Isto tako nije isto naslijediti vojsku od oca Filipa i krenuti od dna kao sto je Dzingis krenuo.
Obje vojske su bile, u svoje doba, superiornije od neprijatelja mada se Dzingis vise oslanjao na masivnu armadu dok je Aleksandar bio daleko bolji vojni takticar.

Ovaj seminarski bi trebao biti podijeljen na vise odlomaka;

Naprimjer najveci osvajac po;

1. Velicini osvojene teritorije (Dzingis bez premca)
2. Brzini osvajanja tj. sirenja imperije (Aleksandar je to daleko brze odradio)
3. Opremljenosti i brojnosti armade na raspolaganju

Mnogo je tu faktora da bi se donijela jednoglasna odluka ko je u biti bio "najveci" osvajac.
Temudžin je bio vrhunski vojskovođa :wink:
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#21 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by anthraxQ »

recimo, i Petar Veliki je vrlo bitan, kao vladar.
User avatar
sluga_okupatora
Posts: 674
Joined: 01/08/2013 19:47

#22 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by sluga_okupatora »

Moj favorit je, kao sto kolega woody rece, Tamerlan - njegovo carstvo je bilo gotovo iste velicine kao i Aleksandrovo, bio je brilijantan takticar i vojskovodja ali je sve to ostalo u sjeni njegove okrutnosti.

U usporedbi s njim Vlad Tepes izgleda kao teski amater :D
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8516
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#23 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by kokuz_sa »

Onaj mali Lanister :D

Sent from my LG-P880 using Tapatalk
Love_MJ
Posts: 109
Joined: 22/05/2014 23:46

#25 Re: Najveći vladar ili osvajač svih vremena-Seminarski

Post by Love_MJ »

Sestri sam prenio sve, ona odlučila podijeliti seminarski na dva čovjeka Džingis Kan-a i Aleksandra Velikog koji su imali svoje imperije u dva različita doba u kojem su živjeli.Zahvalna je ;)

A meni je drago da sam otvorio ovakvu temu pa eto iskazali svoja mišljenja :)
Post Reply