Najdraza.. jedina moja

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
Post Reply
gunslinger.

#1 Najdraza.. jedina moja

Post by gunslinger. » 04/02/2005 23:21

Pisuci ovo pismo ja se pouzdano nadam..optimista sam, kao i uvijek.. da te ono nikada nece stici vec da cemo se nas dvoje vidjeti i uvijek ostati zajedno. Jer ovo pismo je zato i pisano.
U ovom trenutku, kada polazimo u posljednju, odlucnu etapu boja od kojeg zavisi, pored ostalog, i nasa licna buducnost i sreca, .. zelim da ti kazem nekoliko prostih i jednostavnih stvari.
U mom zivotu postoje samo dvije stvari: moja sluzba nasem svetom cilju i moja ljubav prema tebi, najmilija moja.
Nasu srecu i zivot koji smo htjeli nismo, kao ni milioni drugih, mogli ostvariti izolovano, vec samo preko nase borbe i nase pobjede. I zato su te dvije stvari u sustini, u meni samom, jedno..
Znaj duso, da si ti jedina koju sam volio i koju volim. Sanjao sam i sanjam o nasoj zajednickoj sreci - onakvoj kakvu smo zeljeli, o sreci dostojnoj slobodnih ljudi. To je jedina prava sreca, jedina koju treba zeljeti.
Ako primis ovo pismo - ako dakle ja ne dozivim taj veliki cas, nemoj mnogo tugovati, najdraza. U svijetu u kome budes tad zivjela, naci ces, uvijek ziv, najbolji dio mene samog i svu moju ljubav prema tebi..
Za tebe sam siguran da ce tvoj put biti prav i onakav kakav mora da bude. Na njemu, na putu zivota naci ces osvetu i srecu.
Mnogo, mnogo te volim, jedina moja.. I zelim da nikad ne dobijes ovo pismo, vec da zajedno s tobom docekam veliki cas pobjede.
Zelim da te svojom ljubavi ucinim onako srecnom kao sto to zasluzujes.
Uvijek tvoj..

Ivo Lola Ribar nije docekao kraj rata. Poginuo je od njemacke avionske bombe 28 novembra 1943 godine. Ali ni njegovo pismo nikada nije uruceno...Sloboda Trajkovic bila je uhapsena od Gestapoa i odvedena u dusegupku, u kojoj su je gestapovci, zajedno s citavom porodicom, ugusili otrovnim plinom..

sojka

Post by sojka » 06/02/2005 11:41

Srce ce mi puci na ovaj post.
Malo veselije ljudi.
Optimista sam i ja.

:) :) ;)

in&san

Post by in&san » 09/02/2005 08:11

:( :-) :) :? :( :)

ivy2383

Post by ivy2383 » 19/02/2005 16:10

:-) :-) lijepo pismo... :)

rajvosa

#5 Re: Najdraza.. jedina moja

Post by rajvosa » 19/02/2005 16:47

gunslinger. wrote:Pisuci ovo pismo ja se pouzdano nadam..optimista sam, kao i uvijek.. da te ono nikada nece stici vec da cemo se nas dvoje vidjeti i uvijek ostati zajedno. Jer ovo pismo je zato i pisano.
U ovom trenutku, kada polazimo u posljednju, odlucnu etapu boja od kojeg zavisi, pored ostalog, i nasa licna buducnost i sreca, .. zelim da ti kazem nekoliko prostih i jednostavnih stvari.
U mom zivotu postoje samo dvije stvari: moja sluzba nasem svetom cilju i moja ljubav prema tebi, najmilija moja.
Nasu srecu i zivot koji smo htjeli nismo, kao ni milioni drugih, mogli ostvariti izolovano, vec samo preko nase borbe i nase pobjede. I zato su te dvije stvari u sustini, u meni samom, jedno..
Znaj duso, da si ti jedina koju sam volio i koju volim. Sanjao sam i sanjam o nasoj zajednickoj sreci - onakvoj kakvu smo zeljeli, o sreci dostojnoj slobodnih ljudi. To je jedina prava sreca, jedina koju treba zeljeti.
Ako primis ovo pismo - ako dakle ja ne dozivim taj veliki cas, nemoj mnogo tugovati, najdraza. U svijetu u kome budes tad zivjela, naci ces, uvijek ziv, najbolji dio mene samog i svu moju ljubav prema tebi..
Za tebe sam siguran da ce tvoj put biti prav i onakav kakav mora da bude. Na njemu, na putu zivota naci ces osvetu i srecu.
Mnogo, mnogo te volim, jedina moja.. I zelim da nikad ne dobijes ovo pismo, vec da zajedno s tobom docekam veliki cas pobjede.
Uvijek tvoj..

Ivo Lola Ribar nije docekao kraj rata. Poginuo je od njemacke avionske bombe 28 novembra 1943 godine. Ali ni njegovo pismo nikada nije uruceno...Sloboda Trajkovic bila je uhapsena od Gestapoa i odvedena u dusegupku, u kojoj su je gestapovci, zajedno s citavom porodicom, ugusili otrovnim plinom..
Procitao sam pismo...Tuzno, nema sta...Kao klinac u OS citao sam dosta o Loli, njegovoj familiji ..etc.Sve u svemu tragedija jedne fine i napredne familije...Dr. Ribar je u ratu izgubio dva sina..Lola je dobio nick Lola jer je kao klinac odlazio iz kuce bez znanja roditelja...

Neka mu je pokoj dusi...

elsa

Post by elsa » 23/02/2005 15:39

Joj sjeba.......
jeza me uhvatila...
Cini mi se da su danas ljudi veci indvidualisti, i da ovakve ljubavi vise nema... :(

rei

Post by rei » 23/02/2005 15:43

ah ta ljubav :-)

Chat Nick

Post by Chat Nick » 23/02/2005 15:47

da, cak je i Korni Grupa imala pjesmu napisanu po tom pismu
Korni Grupa-Ivo Lola... pravo jaka stvar

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

Post by horns&drums » 23/02/2005 15:47

sojka wrote: Optimista sam i ja.

:) :) ;)
Jok, ti si kvarna Image

Chat Nick

#10 Re: Najdraza.. jedina moja

Post by Chat Nick » 23/02/2005 15:50

rajvosa wrote:
Procitao sam pismo...Tuzno, nema sta...Kao klinac u OS citao sam dosta o Loli, njegovoj familiji ..etc.Sve u svemu tragedija jedne fine i napredne familije...Dr. Ribar je u ratu izgubio dva sina..Lola je dobio nick Lola jer je kao klinac odlazio iz kuce bez znanja roditelja...
Neka mu je pokoj dusi...
Mislim da su bila cetri sina... :(

rei

#11 Re: Najdraza.. jedina moja

Post by rei » 23/02/2005 15:54

[quote="gunslinger."]Pisuci ovo pismo ja se pouzdano nadam..optimista sam, kao i uvijek.. da te ono nikada nece stici vec da cemo se nas dvoje vidjeti i uvijek ostati zajedno. Jer ovo pismo je zato i pisano.

Uvijek tvoj..

mene je u stvari dirnulo ovo pisemo..l

" U svijetu u kome budes tad zivjela, naci ces, uvijek ziv, najbolji dio mene samog i svu moju ljubav prema tebi.. "

Post Reply