"NAFAKA"

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...
Post Reply
dobarrabit

"NAFAKA"

Post by dobarrabit » 09/08/2006 13:55

Preporucujem da pogledate film. Odlican je

semso poplava

Post by semso poplava » 09/08/2006 14:00

Jel' to od onog pesiktasa Jasmina Durakovica??
Ima li ga u videotekama ili samo u kinu??

dobarrabit

Post by dobarrabit » 09/08/2006 14:38

Premijera je na SFF, a poslije toga ce vjerojatno biti u kinima. I ja Jasmina bas ne gotivim, ali je napravio sa ekipom super film

semso poplava

Post by semso poplava » 09/08/2006 14:44

ma cuo sam i ja da nije los pa zato i pitam....ja mislim da je ratna tematika

dobarrabit

Post by dobarrabit » 09/08/2006 14:53

ratna prica ispricana na malo drugaciji nacin. Odlicna rola Harisa Burine i Ace Seksana, mada si u ostali super. Muzika Pusenja je za antologiju.

lalemali

Post by lalemali » 22/08/2006 15:44

preporucujem da ga niposto NE GLEDATE! IDIOTIZAM KAO I U DRUGIM NASIM FILMOVIMA (GORI VATRA, IDRIZ, USTIMANI MRTVACI, ZLATNA DOLINA ITD).

vryzas
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Post by vryzas » 22/08/2006 16:00

lalemali wrote:preporucujem da ga niposto NE GLEDATE! IDIOTIZAM KAO I U DRUGIM NASIM FILMOVIMA (GORI VATRA, IDRIZ, USTIMANI MRTVACI, ZLATNA DOLINA ITD).

itd? :?

lalemali

Post by lalemali » 22/08/2006 16:06

itd: znaci vecina svih filmova koji su u bosni napravljeni od vremena ivice matica "zena s krajolikom". od kuste na ovamo, ok!

vryzas
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Post by vryzas » 22/08/2006 16:21

lalemali wrote:itd: znaci vecina svih filmova koji su u bosni napravljeni od vremena ivice matica "zena s krajolikom". od kuste na ovamo, ok!

:(

unforgetable_fire

Post by unforgetable_fire » 22/08/2006 16:29

Bio sam sinoć, odličan film. Muzika još bolja...

Pogledati obavezno

Jasho

Post by Jasho » 23/08/2006 01:17

Lalemali, izgleda da si ti jedan veliki kompleksaš, čim ti nijedan BiH film nevalja! Hajd da vidimo tebe na djelu, de nam ti snimi neki film koji valja! Ništa mi mrže kad osobe koje nemaju blage veze sa filmom komentarišu šta valja, a šta nevalja!

to_the_roots

Post by to_the_roots » 23/08/2006 01:56

hm, ne slazem se bas s lalemali, ali sam isto tako misljenja da je bh. kinematografija prosto pretrpana i prezasicena ratnim motivima. nisam ni prva ni zadnja koja ce da primijeti kako su nasi filmovi uvijek "goli", kruti i surovi. to im daje, naravno, mnogo autenticnosti, ali... kao sto, primjerice, prolazi vrijeme road filmova (cije je zlatno doba recimo bilo ono izmedju 1970 - 199?), tako i nasa publika nece vjecno hvalisati pusku i psovku u domacem filmskom uratku. to je vec postalo nesto poput tajnog recepta za uspjesan bh. film... no ni to nece da potraje vjecno....

daduli_sa

Post by daduli_sa » 23/08/2006 02:06

lalemali wrote:preporucujem da ga niposto NE GLEDATE! IDIOTIZAM KAO I U DRUGIM NASIM FILMOVIMA (GORI VATRA, IDRIZ, USTIMANI MRTVACI, ZLATNA DOLINA ITD).

Nista licno, ali se i ti znas nasrati posteno!
hajd neka si ti olaksao sebi...

lalemali

Post by lalemali » 23/08/2006 02:21

Lalemali, izgleda da si ti jedan veliki kompleksaš, čim ti nijedan BiH film nevalja! Hajd da vidimo tebe na djelu, de nam ti snimi neki film koji valja! Ništa mi mrže kad osobe koje nemaju blage veze sa filmom komentarišu šta valja, a šta nevalja!

covjece, ne znas sta pricas! uostalom, nisam nikog od forumasa vrijedjao. iznio sam svoje misljenje o filmu, a vas je to izgleda posredno povrijedilo pa imate potrebu da mi se napsujete. ljudi, vi antiprotivni, vi ste skroz mimo. ne shvacate! takvi filmovi vam sijeku granu na kojoj sjedite.

DiplomataSaSela

Post by DiplomataSaSela » 23/08/2006 02:30

A sta nam to ti mali lale preporucujes...mozda Hajde da se volimo 18.dio ili mi nismo andjeli 8.dio...ili neku slicnu "umjetnost"

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 23/08/2006 08:18

Tanak film sa par bljeskova i folova ali to svaki film sa ovog podneblja ima tako da i nije neka olaksavajuca okolnost kada je u pitanju cjelokupan dojam. Prvi dio filma koji opisuje rat je posebno los, pravi sience fiction i cudna rediteljeva vizija tadasnjih desavanja. Inace, sto se tice samih glumaca donekle prolaz ima Burina ovo ostalo je odron.

shuriken

Post by shuriken » 23/08/2006 10:46

meni je kraj odlican.
ako je Kusturica koristio rijeku i rituale na rijeci
znaci da to sad vise niko ne smije raditi?

meni je ova scena autenticnija od Kuste
originalno, autenticno, izvire iz price i iz likova
a kod Kuste je to ritual maznut iz ciganske tradicije
kao ornament za uljepsavanje filma i impresioniranje publike i Cannesa
a o ciganima je dao jednu povrsnu sliku
i ko god je proveo neko vrijeme sa ciganima
zna da su oni fascinantniji od toga

ne bih htio kvariti ljudima koji nisu gledali
i razumijem da su neki izgubili zivce do kraja filma
jer ima mozda predugih ili suvisnih scena
i htjelo se poslati previse poruka
(staces, pozorisni pisac)
ali to ovisi o tome na kojem nivou gledas film i u sta se uspijes ufurat

nekome je previse granata, nekome premalo
nekome je previse rusevina, nekome premalo
bilo je kola sa citavim sofersajbama
nije bilo kola sa citavim sofersajbama

a ovo je oniricki film
i jos je to na kraju, za one koji nisu sami skontali,
podvuceno finalnom sekvencom

e sad, je li trebalo to reci ranije, da bi se opravdalo rezijske postupke?
(recimo umjesto iritantne diskusije sa iritantnim amerikancem
- a satro ameri nisu iritantni i nemaju jos gluplje diskusije)
ja mislim da nije, onda bi trebalo dijeliti i letke sa uputstvom za gledanje prije filma

ako neko u sceni gdje oni usred rata klize motorom kroz maglu onako usminkani, nije prepoznao karakter filma, njemu ni taj letak ne bi pomogao

vedderedi

Post by vedderedi » 23/08/2006 11:14

al... wrote:E ovako, ja cu licno fuilm gledati veceras na Metalcu, ali po onome sto sam vidjeo od recenzija od hrvatskih novinara koji su bili na prepremijeri, prilicno su sahranili film. Evo ti recenzija iz "Jutarnjeg lista", koji drzim relativno objektivnim:

Nafaka, najgori bosanski film
Piše: Jurica Pavičić

--------------------------------------------------------------------------------

Za razliku od hrvatske publike koja je prema svom filmu uvijek rezervirana (ako ne i neprijateljski raspoložena), bosanskohercegovačka publika prema domaćim je filmovima navijačka bez rezerve. Entuzijazmu koji Sarajevo gaji prema domaćoj proizvodnji ponovo smo mogli svjedočiti jučer, kad je unutar natjecateljskog programa 12. Sarajeva prikazana i prva domaća premijera.

Film “Nafaka” redatelja Jasmina Durakovića publika je na jutarnjoj projekciji pozdravila oduševljenim aplauzom kakav naši filmaši nikad neće dočekati. Pritom publici nije previše smetalo što je “Nafaka” film koji zapravo vrvi slabostima.

“Nafaka” 39-godišnjeg debitanta Durakovića (inače, bivšeg kritičara, a danas direktora federalne TV) jedan je od najambicioznijih filmova nove bosanskohercegovačke kinematografije. Riječ je o društvenoj freski koja prati život jedne mahale (susjedstva) od prvih godina rata do tranzicijskog poraća. Junaci filma su vlasnik lokalnog kafića (Mustafa Nadarević), kafanska pjevačica (Lucija Šerbedžija), grupa susjeda bosanskih vojnika (Haris Burina, Miralem Zubčavić, Aleksandar Seksan), te njihove supruge, od kojih je jedna Afroamerikanka i ujedno pripovjedač filma.

Zbivanja koja “Nafaka” prati počinju prvih dana opsade, u ratnom segmentu filma Duraković prati zbivanja na bojištu, ali i reketarenje i šverc u pozadini. U poslijeratnom razdoblju Duraković prikazuje opća mjesta Balkana nakon rata: veterani su i ovdje ispljunuti i besposleni, dojučerašnji kriminalci postaju poduzetnici, a ratne siledžije vlast. Dok Duraković u filmu i prema Srbima i prema Hrvatima nastoji biti oprezno korektan, glavni zlikovci “Nafake” su UN-ovci i međunarodni predstavnici. Kao i u nekim drugim bosanskim filmovima, “plavci” su i u Durakovićevu filmu sarkastični, rasistički gadovi.

Ako je “Nafaka” vjerojatno najpretenciozniji film bosanske kinematografije nakon njezine obnove, sa žalošću moram primijetiti da je to njen dosad i najslabiji film. Gomila materijala koju je Duraković htio uvrstiti u svoju epopeju naprosto se - lišena prave kičme - urušila. Film je dramaturški potpuno konfuzan, skače s jednog lika i teme na drugi, a da ni jedan problem ili odnos nije skuhan kako treba. Da stvar bude gora, Duraković nastoji da mu gotovo svaka replika bude aforizam, da iz svakog kadra viri geg ili simbol, da u film utrpa silne metaforičke prizore, uključujući čak i jedan splav koji plovi Miljackom i u završnoj sceni nosi sve likove u budućnost. Sve je to još filano mistifikacijom “naše raje”, koja me podsjeća na bosansku verziju domobransko-gemišterske mitologije Dubrave.

Sjecam se da je ovaj covjek pravo nahvalio "Grbavicu" tako da mu vjerujem. A nisam puno ni ocekivo od te "Nafake" da vam pravo kazem.

Ipak, ne bih se slozio sa onima koji izjednacavaju "Kod amidze Idriza" sa "Gori vatra", "Ljeto u zl. dolini" ili ovom "Nafakom". Mislim da je "Kod amidze Idriza" prilicno dobar film (sa malo drugacijim zavrsetkom bi bio i puno bolji).

DonDavudes

Post by DonDavudes » 23/08/2006 11:33

žali bože milion eura koji su baceni niz vodu :roll:
ni genijalne uloge Miralema zupčevića i ace seksasna nisu mogle izvuci ovu katastrofuz od filma :oops:
pretenciozno, predvidivo, nesređen scenarioj, loša montaža, patetična priča i još hiljadu promašaja :(

u svakoj nesreći ima i dobra strana: cisto sumnjam da ce J.Durakovic nakon ove blamaze ikad uzeti kameru u ruke (osim mozda snimanja rodjendanskih slavlja djece po komsiluku i sl) :D

vedderedi

Post by vedderedi » 23/08/2006 11:39

Steta za Acu Seksana, covjeka zapadaju tako losi filmovi poput ovog ili "Nebo iznad krajolika", a sigurno je jedan od najboljih glumaca kojeg imamo.

semso poplava

Post by semso poplava » 23/08/2006 12:23

to_the_roots wrote:hm, ne slazem se bas s lalemali, ali sam isto tako misljenja da je bh. kinematografija prosto pretrpana i prezasicena ratnim motivima. nisam ni prva ni zadnja koja ce da primijeti kako su nasi filmovi uvijek "goli", kruti i surovi. to im daje, naravno, mnogo autenticnosti, ali... kao sto, primjerice, prolazi vrijeme road filmova (cije je zlatno doba recimo bilo ono izmedju 1970 - 199?), tako i nasa publika nece vjecno hvalisati pusku i psovku u domacem filmskom uratku. to je vec postalo nesto poput tajnog recepta za uspjesan bh. film... no ni to nece da potraje vjecno....

pa sta sad sa ratnom tematikom!
neka se snimaju filmovi cija se radnja vrti oko ratnih desavanja jos 1000 godina... :thumbup:

kazes zlatno vrijeme road filmova je proslo....pa dobro kad prodje interes za ratnu tematiku za jedno 30 godina nek se snimaju i kod nas "remek-djela" :P tipa "Mi nismo andjeli 1 2 3 4 5 " "Sta je muskarac bez brkova" i ostala sranja koja se uvijek i obavezno najavljuju kod nas kao "veliki filmovi"

do tada neka ratne tematike ako nista gotivno vala kad svake godine cvaknemo par kipica (oskara medvjeda...) na veliku zalost komsija i susjeda

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 23/08/2006 12:34

da budem iskren, osim remake-a i nicije zemlje, ni jedan nas film u zadnjih 6-7 godina mi nesto ne sjeda.

neka ratnih tematika, samo sam malo zasicen ratnim tematikama koje idu paralelno sa nekakvim drugim zivotnim pricama ukljcujuci sverc-komerc, kafansku kulturu i slicno.

mislim da je senada upitala na nekom drugom topicu vrlo dobro pitanje: zasto se nasi oskarovci, berlinasi i drugi majstori ne udruze i ne naprave jedan dobar film o pogromu i paklu u srebrenici? ima dosta i romana i svjedocenja po kojima bi skripta mogla da se napravi za par mjeseci.

Zasto nema vise direktno ratnih filmova u kojem se prikazuje borba protiv agresora u odbrambeno-oslobodilackom ratu? Vjerovatno se boje da ce time izgubiti dio publike na duze staze.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 23/08/2006 12:39

Moze li neko ukratko napisati o cemu se radi osim generalnih stvari tipa: to je prica o ratno i poslijeratnom Sarajevu...

Ko se s kim bije, ko je glavni lik, dje zivi, s kim se druzi, sekiral ga punica :D dajte malo opisa :-D

lalemali

Post by lalemali » 23/08/2006 12:40

A sta nam to ti mali lale preporucujes...mozda Hajde da se volimo 18.dio ili mi nismo andjeli 8.dio...ili neku slicnu "umjetnost"

bozesacuvaj! sve je to isto. u tome i jeste problem. kakav bosanski film?? sve to kod nas je prezvakavanje istih folova golova onih srpskih (srbijanskih) filmova od kojih je i kusta, kao najveci cigos medju srbima "ucio". i koristio je istu matricu jos od "oca na sluzbenom putu". kasnije je to radio svjesno sve vise i vise, i bio direktno u funkciji miloseviceve politike. ovi novi bosanski filmasi su takodjer u sluzbi te iste politike koja jos uvijek djeluje iako milosevica nema. samo ne znam koliko su oni svjesni toga. ako nisu, onda je u pitanju klasicna bosanceroska neinteligencija, da ne kazem glupost. to je tako, a vi koji te filmove pusite, povrsni ste, neupuceni i izmanipulirani. sorry sto to moram reci. no hard feelings, ok?!
Last edited by lalemali on 23/08/2006 12:44, edited 1 time in total.

zmijaIzmaj

Post by zmijaIzmaj » 23/08/2006 12:43

ok :D

Post Reply