Nacionalni parkovi - da ili ne

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Nacionalni parkovi - da ili ne

Post by _BosanaC »

Namjerno stavih ovu temu na podforum ekonomija jer me interesuje prvenstveno ekonomska (ne)opravdanost proglasavanja odredjenih podrucja u BiH nacionalnim parkovima, a s druge strane smo ekolosku stranu price apsolvirali (bar ja tako mislim) vec mnogo puta.

Ponukao me prilog na "BH danas" gdje su nacelnici opstina koje ce biti obuhvacene (tacnije odredjena rubna podrucja tih opcina) buducim Nacionalnim parkom Prenj-Cvrsnica-Cabulja. Naime, nacelnici tih opstina prije donosenja zakona o tom nacionalnom parku traze donosenje zakona o obestecenju tih podrucja koja ce biti obuhvacena NP-om a koja se nece moci vise baviti odredjenim djelatnostima kojima se sada bave. Interesantno je da o tome prica Emir Bubalo, nacelnik Konjica, jedan od krivaca za proboj ceste kroz Rakitnicu i djelimicno unistenje kanjona, pogotovo zato sto je cesta na kraju, kao sto su ekolozi i predpostavljali - zavrsila u kanjonu.

Elem, koliko mislite da je ekonomski isplativo osnovati Nacionalni park i posvetiti se turizmu, koji se zaista lijepo moze razviti na tim podrucjima i podvrgnuti se zabranama kao sto je sjeca sume, manje legalna vise nelegalna, vadjenje recimo sljunka iz rijeka koje ce takodje biti najstroze zabranjeno? Ko ne zna kako funkcionise nacionalni park, da probam objasniti u kratkim crtama: drzava proglasi JP, birokrati zajasu na funkcije. Unutar tog JP su i sumari, i ekolozi, i biolozi, vise naucnici nego birokrati (barem bi tako trebalo biti) plus turisticki radnici, i NP u svijetu sasvim zadovoljavajuce izdrzavaju sami sebe.
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#2 Re: Nacionalni parkovi - da ili ne

Post by Umjetnik a »

_BosanaC wrote:Namjerno stavih ovu temu na podforum ekonomija jer me interesuje prvenstveno ekonomska (ne)opravdanost proglasavanja odredjenih podrucja u BiH nacionalnim parkovima, a s druge strane smo ekolosku stranu price apsolvirali (bar ja tako mislim) vec mnogo puta.

Ponukao me prilog na "BH danas" gdje su nacelnici opstina koje ce biti obuhvacene (tacnije odredjena rubna podrucja tih opcina) buducim Nacionalnim parkom Prenj-Cvrsnica-Cabulja. Naime, nacelnici tih opstina prije donosenja zakona o tom nacionalnom parku traze donosenje zakona o obestecenju tih podrucja koja ce biti obuhvacena NP-om a koja se nece moci vise baviti odredjenim djelatnostima kojima se sada bave. Interesantno je da o tome prica Emir Bubalo, nacelnik Konjica, jedan od krivaca za proboj ceste kroz Rakitnicu i djelimicno unistenje kanjona, pogotovo zato sto je cesta na kraju, kao sto su ekolozi i predpostavljali - zavrsila u kanjonu.

Elem, koliko mislite da je ekonomski isplativo osnovati Nacionalni park i posvetiti se turizmu, koji se zaista lijepo moze razviti na tim podrucjima i podvrgnuti se zabranama kao sto je sjeca sume, manje legalna vise nelegalna, vadjenje recimo sljunka iz rijeka koje ce takodje biti najstroze zabranjeno? Ko ne zna kako funkcionise nacionalni park, da probam objasniti u kratkim crtama: drzava proglasi JP, birokrati zajasu na funkcije. Unutar tog JP su i sumari, i ekolozi, i biolozi, vise naucnici nego birokrati (barem bi tako trebalo biti) plus turisticki radnici, i NP u svijetu sasvim zadovoljavajuce izdrzavaju sami sebe.
ja u tome ne vidim ništa loše, ali ipak ovo je BiH i ovdje može svašta, sad kako će kod nas to funkcionisati............ko zna

ali vidim u USA ide dobro :thumbup: :bih: :faraon:
User avatar
JohnnyS
Posts: 14077
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3

Post by JohnnyS »

U hrvatskoj je upad u nacionalne parkove od 80 kuna (20 km) pa naviše. Uz nacionalni park ide i popratna infrakstrutura, hoteli... Prodaju se suveniri, a što je najvažnije zakonom je zabranjeno išta radit po prirodi pa se najljepši dijelovi zemlje sačuvaju. Tako da ne vidim ko bi bio protiv nacionalnih parkova...
Post Reply