Nabaci koji kilogram...

Sve o zdravlju...
Post Reply
Zovem se Zelena

Nabaci koji kilogram...

Post by Zovem se Zelena » 18/06/2011 11:10

Mrzi me zaroviti se i potražiti eventualno već postojeću temu...
Dakle, sa nekih svojih standardnih 59-60 kg u zadnjih 3-4 mjeseca spala sam na 55-56. Nije to mnogo na moju visinu (168 cm) ali primijeti se. Možda je do ispita, cigareta... Ne znam, ali stražno mi počinje smetati, naročito jer svi koji me vide ibrete se kao da sam u najmanju ruku anoreksična :-) Izgubila sam malo guze, smijalice na licu su dosta uočljivije, jeste da sad imam fini stručič ali :roll:

Primijetila sam da nemam apetita kao prije, bukvalno mi se hrana gadi, iz tog razloga sam izbacila masnu hranu, povraća mi se od nje. Voće uvijek mogu, voćne jogurte takođe... Jedem po 4-5 puta na dan, ali što moja mama kaže kao ptičica! Znam da ima i do toga, izgubila sam masne naslage i to je super. Malo vježbam doma, dosta šetam... E sad, ja bih rado da vratim tih 4-5 kg ali na neki zdrav način.

Kako da se udebljam ali bez taloženja masnih naslaga?

Mariella

Re: Nabaci koji kilogram...

Post by Mariella » 18/06/2011 11:37

Joj ja sam visoka 166 a imam 51 kg :lol: Stalno govorim da hocu da se udebljam ali ne ide... Jedem sve zivo, i u koje god doba dana, al opet isto... Uzimala sam i onaj b kompleks i opet nista :D Ranije sam imala nekih 56kg i smrsala ne znam ni ja zbog cega, samo odjednom :-?

Jos mi cesto kazu da puno jedem za osobu mojih proporcija da se tako izrazim a muku mucim s debljanjem :-) Et i ja cekam neki pametan odgovor :D

Zovem se Zelena

Post by Zovem se Zelena » 18/06/2011 11:42

Sestro po problemu :kiss:
Jesi pušač? Kažu, najgori je nikotin!

Preporučuju i mlijeko umjesto vode, ali ja mlijeko ne voliiiiiiiim :sad:

Mariella

Post by Mariella » 18/06/2011 11:51

Nisam pusac... A mlijeko ja volim, i pijem ga dosta, ma imam sve predispozicije za debljanje sto je najgore :lol:

2407

Post by 2407 » 18/06/2011 12:14

Dobiti na kilazi se moze na tri nacina:
-nakupljanjem vode(koja se prije ili kasnije ispisa :mrgreen: )
-nakupljanjem sala
-dobijanjem na misicnoj masi

Da bi se povecala tjelesna masa potrebno je da tijelo dobija vise kalorija nego sto trosi. Kada je ispunjen taj uslov a od fizicke aktivnosti se ne obavlja nista ili slabo sta, dolazi do nakupljanja sala, a ako imamo neku fizicku aktivnost(vjzba, fitness...)trebalo bi doci do dobivanja na misicnoj masi.
To bi bilo to onako najjednostavnije receno.

A ako ne dobijate na tezini, 99% da slabo jedete. Preporucio sam jednoj drugoj forumasici da jedno 10-ak dana zapisuje sve sta pojede taj dan i da zapisuje nivo aktivnosti kroz dane, pa ce vidjeti da na kraju se ipak slabo hrani. Ili se hrani dosta ali trosi vise energije nego sto je unosi :) Sto opet znaci da se ne hrani dovoljno za povecanje tjelesne mase.

Mariella

Post by Mariella » 18/06/2011 12:21

Ma pretpostavljam ja da se ipak svede na to - nedovoljan unos hrane. Ali treba skontati sta onda jos da se jede a da se ima vremena za to... Drugo je kad si kuci pa se moze svasta skontati, a drugo kad si vani citav dan :)

Zovem se Zelena

Post by Zovem se Zelena » 18/06/2011 12:21

Ja znam da se ne hranim dovoljno :mrgreen: ustvari, možda samo nekvalitetno! Nalaz TG mi je ispod referentne vrijednosti (ako izuzmemo patološku etiologiju) biće da je malnutricija! Zato ja pitam, šta jesti da se udebljam? 10 godina imam konstantnu kilažu 59 i u zadnjih par mjeseci prosto CAP 5 kg. Nisam radikalno promijenila ishranu, ali smanjen mi je apetit.

2407

Post by 2407 » 18/06/2011 13:00

Mariella wrote:Ma pretpostavljam ja da se ipak svede na to - nedovoljan unos hrane. Ali treba skontati sta onda jos da se jede a da se ima vremena za to... Drugo je kad si kuci pa se moze svasta skontati, a drugo kad si vani citav dan :)
Znas kako se kaze gdje ima volje ima i nacina :)
Zovem se Zelena wrote:Ja znam da se ne hranim dovoljno :mrgreen: ustvari, možda samo nekvalitetno! Nalaz TG mi je ispod referentne vrijednosti (ako izuzmemo patološku etiologiju) biće da je malnutricija! Zato ja pitam, šta jesti da se udebljam? 10 godina imam konstantnu kilažu 59 i u zadnjih par mjeseci prosto CAP 5 kg. Nisam radikalno promijenila ishranu, ali smanjen mi je apetit.
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 42&t=88612
Pogledaj ovu temu, u njoj ces naci dosta korisnih savjeta, ali ni ona nije sveti gral :) (mozda da je krenes citati odzada jer u zadnjih par stranica je bilo price o dobijanju na kilama)

Malnutricija te moze dovesti do ozbiljnjijih fizioloskih poremecaja, pa mislim da bi trebala na vrijeme reagovati kako ne bi bilo prekasno.

Apetit se da popraviti, ali se moras natjerati da jedes, a ne jednostavno meni se ne jede i kapak.
Uvodjenje fizicke aktivnosti, cesci obroci su neki od nacina da se ubrza metabolizam a time i popravi apetit.

Stilicka

Post by Stilicka » 18/06/2011 19:11

:shock: sta ces rec za mene prosle godine 165- 45 kg( anoreksija- broj tola 20-23-25 zavisno od modela) , sama od sebe smrsala 15 kg u mjesec dana, jela normalno.. godinu dana nisam se mogla udebljat, jela sve zivo , mazala margarin na pola hljeba, rucak mi je bio cokolada i obavezno nesto iz pekare, navece palacinke sa evrokremom i mlijekom, nikako nisamo mogla nabacit kile, sve dok mi ne ubrzgase hormone doo sam lezala u bolnici, te sam buknula tako isto 15 kg kako sam i smrsala, uglavnom sad sam normalna, to sve odrzavam trcanje i teretanom :)

Morat ces pocet jest, pocni sa teretanom, jer ces se super zategnut, e sad mislis sta ce mi teretana necu da budem ko musko sa misicima.

NE ! zensko ne moze imat misice kao muskarci koliko god vjezbale(jer nemaju testosterona toliko, tek imaju nekoliko mg u tijelu), samo moze izgledat super :) vjeruj mi :thumbup:

mumy

Post by mumy » 18/06/2011 19:20

Nekad davno kad sam ja bila zgoljo :D imala sam zelju da nabacim koju kilu i to se stvarno desilo uvodjenjem vecere.Znam da me travnicki sir udebljo samo tako.Puter takodjer!Sad imam 75kg i trebam bar 5 da skinem.Jedino sto me izvlaci je visina,inace bi bila bucko.

Zovem se Zelena

Post by Zovem se Zelena » 19/06/2011 09:53

Stilicka wrote:
Morat ces pocet jest, pocni sa teretanom, jer ces se super zategnut, e sad mislis sta ce mi teretana necu da budem ko musko sa misicima.
Nemam ja problema sa zatezanjem i teretanom... Radim ja na tome :-D i prije nego sam smršala. Ali šta jesti? Kako? Počela sam sebi praviti uštipčiće, sa dosta kajmaka i sira :mrgreen: kontam nek' se lijepi!
Problem je vjerovatno jutarnja kafa, pa dok se nakanim nešto pojesti eto i 10h. A onda pojedem pola kriške hljeba ili uvrh glave krišku :-) Ne znam, možda probam sa B kompleksom, da nekako vratim apetit...

Dešava li se vama da vam je mrsko jesti? :shock: :-D

Stilicka

Post by Stilicka » 19/06/2011 12:39

Meni se cesto desava da mi je mrsko ili nemam vremena, al trudim se jesti redovno:

Evo ti primjer jelovnika moga,prije dok sam pokusala kile nabacit, probaj da uneses u organizam sve potrebno (proteine, ugljiko hidrate i masti)

prije toga kafa
Dorucak 9-10 h- 3 jaja na oko ili kuhana, hljeba koliko zelis, kad pojedem jaja malo namazem margarina i dzema, i poslije toga neku cokoladicu

Medju obrok(ako stignes ti)- sira onako samog, onoga bijelog

Rucak 14-15-16h- meso(pileci file) ili riba iz konzerve ili pak oslic peceni, sa hljebom ili tjesteninom, i neka salatica (tako ja volim)

Do vecere(19-20h) jedem ako mogu nesto tipa- orasi, ljesnjaci, bademi -- KIKIRIKI nemoj jesti, jer utice na stitnu zlijzdu

Vecera- opet proteini, ovdje mozes za veceru kuhana jaja ili sira, ili meso, al nemoj jesti hljeb i tjesteninu, mozes salatu uz to.

Voce jedi kad hoces, i ako se ne smije jest navece, ko zeli smrsat, ti ipak jedi jer treba ti koja kila, uglavnom jelovnik je zdrav koliko toliko, i mozes se udebljat, ne udebljat sa masnim naslagama, vec biti onako taman.B kompleks mozes, on nije za debljanje, nego eto kao za apetit, al on na mene ne djeluje, super ce ti doc za sve, za zivce, kozu, metabolizam, kosu i ostalo. :thumbup:

Nek ti ovo bude primjer, a ti uvedi izmjene ako tebi nesto ne pase u jelovniku :D

Zovem se Zelena

Post by Zovem se Zelena » 19/06/2011 21:33

:thumbup: svaka ti čast!

U principu, tu smo negdje sa jelovnikom. S tim da ja jako malo jedem hljeba i tjestenine generalno :roll:

JThomas
Been thanked: 45 times

Post by JThomas » 19/06/2011 22:19

:D :lol:

Post Reply