NA JAZ OTVORENO

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

legendo_moja
Posts: 440
Joined: 24/07/2006 15:37

#26 Re: NA JAZ OTVORENO

Post by legendo_moja »

Opri ko otvori.

U Krajini možeš naići na ekavicu, ijekavicu, i ikavicu u jednoj rečenici, a ponegdje i poseban oblik ijEkavicu, sa naglaskom na E.

"Ovo sam ti ovdje naprimer ja u StijEni kod tvog dida" - referenca na fotografiju
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#27 Re: NA JAZ OTVORENO

Post by walkabout »

Uvijek se iznova odushevim bogatstvom jezika u BiH...gdje Bosanska Krajina zauzima posebno mjesto...

@legendo_moja...poslije ovog tvog posta vidim da trebam josh dosta pure pojest ako hocu da pricam po krajiski... :oops:

@ridjobrki...stepeni komparacije su mrak...a mislio sam da je cojk vise sleng i da je "zvanicna" rijec covik (ikavica je vrlo zastupljena, takorekuc glavna koliko to ja mogu da primijetim)

@minnela...rekoh ja da vizhbam, evo vec su me isparvili i nadogradili...a za vrata otvorit najaz znaci docekat cojka, dobrodoslica a ne da je grmalj od 300kg (a ima nas i haman i takije :lol: ) pa nemre unic...
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#28 Re: NA JAZ OTVORENO

Post by walkabout »

Ridjobrki wrote:
legendo_moja wrote: Evo da ti pomognem u ucenju "krajiškog", sa malim prijevodom:

Kad je vakat da se ji, vrata najaz oprem da čoj'k s polja more unić, a kljuk'ša se peče. Viknem i djecu da jidu, a ondak ih jope poćeram napolje, a čojk me odvuče u spavaću, pa me potom pošalje po kru' i varen'ku.
Ovo je sasma ispravno hoš sa leksičke hoš sa tehničke strane. Post u dvi rečence lipo oslikava govor, kulturu, tradiciju, prehrambene navike, te seksualni život i sisteme vrijednosti stare dobre matere Krajine tačno nako kako je.

Kristalni Hasibić za izražavanje 2008. :D :D :D
:D :D :D

Kristalni Hasibic :roll: :lol: :lol: :lol:
legendo_moja
Posts: 440
Joined: 24/07/2006 15:37

#29 Re: NA JAZ OTVORENO

Post by legendo_moja »

Ma nije toliko teško walkabout. Osnovno gramatičko pravilo je skraćivanje.
Definicija glasi: "Skrati riječ đe god na nju natrčeš, a da se ne vidi".
Pa tako nije čovjek nego čoj'k, nije kukuruz nego kuruz, i tako dalje..
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#30 Re: NA JAZ OTVORENO

Post by Bumbar »

walkabout wrote:
Ridjobrki wrote:
legendo_moja wrote: Evo da ti pomognem u ucenju "krajiškog", sa malim prijevodom:

Kad je vakat da se ji, vrata najaz oprem da čoj'k s polja more unić, a kljuk'ša se peče. Viknem i djecu da jidu, a ondak ih jope poćeram napolje, a čojk me odvuče u spavaću, pa me potom pošalje po kru' i varen'ku.
Ovo je sasma ispravno hoš sa leksičke hoš sa tehničke strane. Post u dvi rečence lipo oslikava govor, kulturu, tradiciju, prehrambene navike, te seksualni život i sisteme vrijednosti stare dobre matere Krajine tačno nako kako je.

Kristalni Hasibić za izražavanje 2008. :D :D :D
:D :D :D

Kristalni Hasibic :roll: :lol: :lol: :lol:
ja onda fakat ne znam, sto se tice pojedinih rijeci koje su iskoristene u ovom "ucenju", da li sam ikako iz krajine...recimo...oprem...
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#31 Re: NA JAZ OTVORENO

Post by Stari »

Kad je vakat da se ji, vrata najaz oprem da čoj'k s polja more unić, a kljuk'ša se peče. Viknem i djecu da jidu, a ondak ih jope poćeram napolje, a čojk me odvuče u spavaću, pa me potom pošalje po kru' i varen'ku.
Vrlo dobro ...samo bih ja ...umjesto poceram ...tu stavio ...izrenem.

A sto se tice odvlacenja u spavacu ... ma ne treba tu biti previse teatralan i formalan ...more i u dnevnoj ...na otomanu fino gledam utakmicu. A gospoja po trkne kru' i pive.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#32 Re: NA JAZ OTVORENO

Post by Kwaheri »

Stari wrote:Visokopostovani 079

Na regionalnom podforumskom odsjeku za bosansku krajinu na temi naslovljenoj cini mi se otprilike "neko bi ovde mogao biti bjen" ...ili tako nekako se raspravlja o slicnim stvarima.

Naravno da sam cuo izraz Na jaz otvoren ... i dan-danas tako kazem ...Samo nemoj ocekivati da ce te ovi iz centralne Bosne skontati .... kod njih se to izgleda tako ne kaze.

kaze, kaze...moja nane (odgovorno tvrdim nikad krajine, ni krajisnika do 2000. vidjela nije..uzivo) uvijek je koristial izraze:
- na jaz
- jazile

...i to ne samo za vrata, prozore... znalo se koristiti i ovako

- usta jazile otvorila... ili
- rospija jazile :D
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#33 Re: NA JAZ OTVORENO

Post by pustopoljina »

hahaha-bas dobar taj krajiski. najaz-sirom otvorene- ( najaz otvorITE) a na kip/na kant/oberliht to je ono-odskrinuti :)
ja se vavik vako ismijem,kad gojic dojdem vamo .
Post Reply