Muzicari i rat u Bosni

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

partybreaker
Posts: 17
Joined: 12/06/2005 16:57

#1 Muzicari i rat u Bosni

Post by partybreaker »

Citajuci , pade mi na pamet da probam staviti na papir, ko nam je iz svijeta muzike ( nase blize i dalje okoline) davao podrsku koncertima ili pjesmama.

U2- o njima se valjda sve zna
Cranberries-pjesme Zombie, Bosnia, koncert Woodstock '94 Dolores O' Riordan trazi da se zaustavi rat u Bosni
Nirvana- 09-04-93 konert za zrtve silovanja u Bosni
Grund Funk Railroad koncert za Bosnu i istoimeni dupli CD izlaze 1996
Bruce Dickinson ex-Iron Maiden dolazi 1994
Joan Baez

Rambo Amadeus razvalio Bg proljece na pocetku rata 1992

Milan, Cane, Anton, Borko, Gile, Cavke i Jovica pokrecu atniratnu kampanju RIMTUTITUKI, otvoreno se suprotstavljajuci vlasti, beogradskim drzavnim medijima i njihovom ratnohuskackom programskom obrascu. Bez dozvole za javni nastup, njih sedmorica krecu u otvorenom kamionu i sviraju po beogradu. Pred SKC-om, podeljene su majice, bedzevi, uz neprestalno ponavljanje poruke o besmislenosti rata.

Drugi, dozvoljeni, nastup se odigrao na Trgu Republike pod naslovom
"S.O.S mir ili ne racunajte na nas"
Gore spomenuti Cane odbio da svira u Banja luci u ratu, kaze preneseno ne sjecam se svega "necu da sviram budalama sto su srusile dzamiju iz 16 vijeka, necu propasti za te 2,000 DEM"
Balasevic posvecuje pjesmu "Covek sa mesecom u ocima" nasem gradu,

Zaboravljaju se mnoge stvari, i ja sam dosta toga zaboravio, ne bi bilo lose ako se ko sjeca da ih pomene.
Pozitivce samo, negativce kao i ono ruzno pamtim puno bolje.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#2

Post by car-x »

koliko se sjecam, bajaga je u vrijeme rata u BiH dolazio u Banjaluku da odrzi koncert..

sad, zavisi s koje strane se gleda, jel to plus ili minus, subjektivni je dozivljaj..

meni licno je malo perverzno kao entertejner, zabavljac na bilo koji nacin, nastupiti negdje gdje se uveliko gine i ratuje..
Monday
Posts: 6
Joined: 01/06/2005 11:20

#3

Post by Monday »

partybreaker wrote:
Bruce Dickinson ex-Iron Maiden dolazi 1994


.
Kako se samo ovoga sjeti :) ...ova prica o koncertu je dugo bila na nivou sarajevskih ratnih urbanih legendi :D ...

za koncert je jako malo ljudi znalo, kako me sjecanje sluzi cini mi se da nije bilo 50tak i to jos u BKCu

dodjoh, vidjeh, sutradan mi se sve to cinilo nestvarno, btw. za doprinos temi veliki koncert u Modeni 1995 Pavarotti i prijatelji posvecen djeci Bosne, a mislim da se skupljeni novac vecinom ulozio u muzicki centar u Mostaru, nastupali su pored Bona i Dolores O'Riordan jos Sting, Bryan Adams, Zucchero, Jovanotti ...
krkan
Posts: 367
Joined: 31/12/2004 04:13

#4

Post by krkan »

tema za pohvalu

LAIBACH
User avatar
Kaktusssss
Posts: 220
Joined: 02/10/2004 20:40

#5

Post by Kaktusssss »

Sodom - Thrash Metal bend iz Njemacke
Na jednoj od svojih turneja (koncert ima na DVD-u), sa porukom " ZAUSTAVITE JEBENI RAT U BOSNI-BALKANU"
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14640
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#6

Post by DaysleepeR »

Metal Orkestar Trans-Siberian Orchestra je svoje najpoznatije remek djelo nazvao “Christmas Eve/Sarajevo 12/24” kao posvetu Sarajevu u ratnim danima.

Image

"At the very end, we were treated to an even louder, faster, more amazing finale of “Christmas Eve/Sarajevo 12/24” than we had heard before."

When the group plays their signature piece of “Christmas Eve Sarajevo” the audience and group erupt in excitement. The visuals with their smoke and lighting was quite impressive. The TSO definitely give you the best possible light show, and it is impressive year after year.
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by Edit »

U ono doba, Sarajevo je gundjalo protiv onih koji su ga stavljali u naslove i spominjali na koncertima - smatrajuci da nas iskoristavaju da osvjeze svoje zamrle karijere i da se malo promoviraju kao humanisti... (S izuzetkom U2, u njihovu se iskrenost uglavnom vjerovalo)

Koliko bi vas licemjera pljuvalo po Bregi da jeste napravio koncert za Sarajevo, recimo negdje u parizu 1993-94?
Onda biste govorili da je to opet tek jedan odlican poslovni potez, iskroristava svoje sarajevsko porijeklo... sve njegove internacionalne uspjehe pa i onaj pocasni doktorat prisivali biste tom potezu....
bljak, dosta mi je vise.
Nina
Posts: 1
Joined: 12/05/2002 00:00

#8 Re: Muzicari i rat u Bosni

Post by Nina »

partybreaker wrote:Citajuci , pade mi na pamet da probam staviti na papir, ko nam je iz svijeta muzike ( nase blize i dalje okoline) davao podrsku koncertima ili pjesmama.

U2- o njima se valjda sve zna
Cranberries-pjesme Zombie, Bosnia, koncert Woodstock '94 Dolores O' Riordan trazi da se zaustavi rat u Bosni
Nirvana- 09-04-93 konert za zrtve silovanja u Bosni
Grund Funk Railroad koncert za Bosnu i istoimeni dupli CD izlaze 1996
Bruce Dickinson ex-Iron Maiden dolazi 1994
Joan Baez

Rambo Amadeus razvalio Bg proljece na pocetku rata 1992

Milan, Cane, Anton, Borko, Gile, Cavke i Jovica pokrecu atniratnu kampanju RIMTUTITUKI, otvoreno se suprotstavljajuci vlasti, beogradskim drzavnim medijima i njihovom ratnohuskackom programskom obrascu. Bez dozvole za javni nastup, njih sedmorica krecu u otvorenom kamionu i sviraju po beogradu. Pred SKC-om, podeljene su majice, bedzevi, uz neprestalno ponavljanje poruke o besmislenosti rata.

Drugi, dozvoljeni, nastup se odigrao na Trgu Republike pod naslovom
"S.O.S mir ili ne racunajte na nas"
Gore spomenuti Cane odbio da svira u Banja luci u ratu, kaze preneseno ne sjecam se svega "necu da sviram budalama sto su srusile dzamiju iz 16 vijeka, necu propasti za te 2,000 DEM"
Balasevic posvecuje pjesmu "Covek sa mesecom u ocima" nasem gradu,

Zaboravljaju se mnoge stvari, i ja sam dosta toga zaboravio, ne bi bilo lose ako se ko sjeca da ih pomene.
Pozitivce samo, negativce kao i ono ruzno pamtim puno bolje.

1.Cranberries-pjesme Zombie - napisana za Irsku
2. Balasevic posvecuje pjesmu "Covek sa mesecom u ocima" nasem gradu - mozda je posvecuje nasem gradu, ali je napisana Vukovaru

Ne zelim ovim da osporavam da su se mnoge licnosti iz javnog zivota javile protiv rata u BH, ali ipak ostaje tu dosta marketinga i PR igrica....
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#9

Post by Zadig »

cuj 11 maja se upisala 2002 i tri godine kasnije upisuje prvi komentar na sa-x-u
:D
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#10

Post by flora.sa »

Zadig wrote:cuj 11 maja se upisala 2002 i tri godine kasnije upisuje prvi komentar na sa-x-u
:D
A ti odmah da je isprofiliraš? :D
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#11

Post by metal_rules_cura »

Bruce je nenadjebiv!!!
Monday
Posts: 6
Joined: 01/06/2005 11:20

#12

Post by Monday »

Edit wrote:U ono doba, Sarajevo je gundjalo protiv onih koji su ga stavljali u naslove i spominjali na koncertima - smatrajuci da nas iskoristavaju da osvjeze svoje zamrle karijere i da se malo promoviraju kao humanisti... (S izuzetkom U2, u njihovu se iskrenost uglavnom vjerovalo)
:?

O cemu ti pricas? Bas me zanima u kakvoj si ti paralenoj stvarnosti proveo rat?
:roll:
Ovako nesto je jos sam Bregovic izjavljivao o Bonu :-)
partybreaker
Posts: 17
Joined: 12/06/2005 16:57

#13

Post by partybreaker »

Na ovom site ima o onima koji su se bar potrudili da nesto doprinesu, kakva su hajra imali od toga????
http://www.warchild.org/artists/artists.html

Pjesma Cranberries Bosnia:

Bosnia was so unkind
Sarajevo changed my mind
And we all call out in despair
All the love we need isn’t there
And we all sing songs our rooms
Sarajevo erects an undertune
Sarajevo, sarajevo, sarajevo
Bosnia was so unkind
Sarajevo, sarajevo, sarajevo
Bosnia was so unkind
Sure thigns would change if we really wanted them to
No fear for children anymore
There are babies in their hands, terror in their heads
For life, for life
When do the saints go marching in?
When do the saints go marching in?

Na Woodstocka 94 Cranberries izvode Zombie koji posvecuju situaciji u Bosni i traze da se zaustavi agresija.

"koliko se sjecam, bajaga je u vrijeme rata u BiH dolazio u Banjaluku da odrzi koncert sad,
zavisi s koje strane se gleda, jel to plus ili minus, subjektivni je dozivljaj.. .. "

Ne sjecam se toga , ali ako je Cane iz Partibrejkersa odbio doci, to mi puno kaze i o jednom i o drugom.

Sto se tice koncerta Bruce 1994, trebali su sa njim doci i Motorhead i Metallica, samo ih je bilo strah za guzove, ljudski i ne zamjeram im.

"Koliko bi vas licemjera pljuvalo po Bregi da jeste napravio koncert za Sarajevo, recimo negdje u parizu 1993-94? "

O Bregi ima hiljadu i jedna tema na ovom forumu, mojne ga i vamo...


Sjetio sam se i HM benda Savatage posvetili citav album
Dead Winter Dead nasoj situaciji.
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#14

Post by Edit »

Monday wrote: :? O cemu ti pricas? Bas me zanima u kakvoj si ti paralenoj stvarnosti proveo rat?
U svijetu odraslih, realnih i nepovodljivih...
smokljo
Posts: 117
Joined: 12/06/2005 15:57

#15

Post by smokljo »

A zasto ne napisete ko nije od narodnjaka s onu stranu pravio koncerte???
Ill su to svi pravili pa se nema koga navest??? :D
partybreaker
Posts: 17
Joined: 12/06/2005 16:57

#16

Post by partybreaker »

smokljo wrote:A zasto ne napisete ko nije od narodnjaka s onu stranu pravio koncerte???
Ill su to svi pravili pa se nema koga navest??? :D
Saban Bajramovic

Iako je Srbijanac iz Nisa, Sabanov izbor je bio: "Bajo, da ne pevam za rat, nije lepo. Vezbao sam i sad mogu da kazem da pevam savrseno."
smokljo
Posts: 117
Joined: 12/06/2005 15:57

#17

Post by smokljo »

Nisam neki ekspert po pitanju muzike, bilo kakve, tako da po prvi put cujem za doticnog gospodina! :-) :-) :-)
Monday
Posts: 6
Joined: 01/06/2005 11:20

#18

Post by Monday »

Spominje se Djordje Balasevic, Balasevic je mozda gore navedenu pjesmu na nekom od koncerata i posvetio Sarajevu, ali je vec na samom pocetku agresije napisao jednu samo za Sarajevo, a to je ona Sarajevo ce biti sve drugo ce proci .....i to ju je izdiktirao preko telefona, pa se pjesma naknadno snimila u Sarajevu.

@Edit
Edit wrote:
Monday wrote: :? O cemu ti pricas? Bas me zanima u kakvoj si ti paralenoj stvarnosti proveo rat?
U svijetu odraslih, realnih i nepovodljivih...
:zzzz:

Edit nakon tvojih postova u kojima je lako uvidjeti veliku kolicinu zlobe i u najmanju ruku bezobrazluka, mogu ti jos samo pozeljeti da ostanes tu gdje jesi u svojoj gorcini i ucmalosti, a pusti nas ostale da iskazemo neko postovanje prema onima koji nisu bili ravnodusni na nase stradanje i sto su pomogli da strasni prizori spaljivanja Vijecnice, uopste granatiranja grada i stradanja iz cijele BIH (tamo gdje su kamere mogle doprijeti) budu preneseni i da izmedju ostalog i muzikom dopru do ostatka “odraslog, realnog i nepovodljivog “ :roll: svijeta, te sto su se mnogi slavni, ali i obicni neznani ljudi u malim i velikim sredinama pokretali nakon toga i prikupljali pomoc za gradjane BIH, pa makar su to ponekad bili samo simbolicni gestovi u znak solidarnosti. Valjda je dobro da su osim velikog srca, eto bili i povodljivi.
Kikica_mala
Posts: 35
Joined: 13/06/2005 17:50

#19

Post by Kikica_mala »

Apsolutno najbolja tema na ovom forumu do sada.


SVAKA CAST MAJSTORE !!!!!
rei
Posts: 1101
Joined: 21/02/2005 12:40

#20

Post by rei »

Upravo mi je sad pred ocima slika Hende i one malecke u
porusenoj vijecnici i ona slatka pjesmica ,
zaboravila sam kako ono ide.... :? :)


p.s. ona slatka pjesmica, a grante deraju okolo ....
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#21

Post by Edit »

Monday wrote:Valjda je dobro da su osim velikog srca, eto bili i povodljivi.
Nisi me razumio, ponedjeljak. Nisu bili povodljivi muzicari, nego ste to vi, koji ponavljate: cetiri noge dobre, dvije noge lose...

Nisi mi odgovorio na pitanje:
Koliko bi vas licemjera pljuvalo po Bregi da jeste napravio koncert za Sarajevo, recimo negdje u Parizu, 1993-94?
Onda biste govorili da je to opet tek jedan odlican poslovni potez, iskroristava svoje sarajevsko porijeklo... sve njegove internacionalne uspjehe pa i onaj pocasni doktorat prisivali biste tom potezu....

Reci da ne bi bilo tako! U svoj ovoj polemici o Bregi najvise dolazi do izrazaja zavist mahale.
Monday
Posts: 6
Joined: 01/06/2005 11:20

#22

Post by Monday »

Edit wrote:
Monday wrote:Valjda je dobro da su osim velikog srca, eto bili i povodljivi.
Nisi me razumio, ponedjeljak. Nisu bili povodljivi muzicari, nego ste to vi, koji ponavljate: cetiri noge dobre, dvije noge lose...

Nisi mi odgovorio na pitanje:
Koliko bi vas licemjera pljuvalo po Bregi da jeste napravio koncert za Sarajevo, recimo negdje u Parizu, 1993-94?
Onda biste govorili da je to opet tek jedan odlican poslovni potez, iskroristava svoje sarajevsko porijeklo... sve njegove internacionalne uspjehe pa i onaj pocasni doktorat prisivali biste tom potezu....

Reci da ne bi bilo tako! U svoj ovoj polemici o Bregi najvise dolazi do izrazaja zavist mahale.
Edit isto tako tu analogiju sa Orwellovim ovcicama mozes primjeniti upravo na one koji su pohrlili na Bregovicev koncert kao da se samo to cekalo sve ove godine, :roll: a za licemjerstvo optuzuj one koji sad eto preispituju ulogu Merlina 1992-95, a on je eto pravio koncerte vani za BIH, a ako ces o malogradjanstini u Sarajevu, fasizmu, primitivizmu , prostakluku i ko je kome zavidan na cemu, onda fino otvoris novi topik, pa tamo, meni samo nije jasno sto si morala doci ovde i kontaminirati i ovaj topik sa pricom o Bregovicu I odakle ta zlobna potreba da se prisivaju zadnje namjere ljudima koji su pomagali.
rei
Posts: 1101
Joined: 21/02/2005 12:40

#23

Post by rei »

u pravu si.... previse ima topica o "njemu" pa razgulite tamo :roll:
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#24

Post by Stitch__ »

rei wrote:Upravo mi je sad pred ocima slika Hende i one malecke u
porusenoj vijecnici i ona slatka pjesmica ,
zaboravila sam kako ono ide.... :? :)


p.s. ona slatka pjesmica, a grante deraju okolo ....
jel mislis na "Sarajevska raja, dok gradovi Bosnom gore daleko ste bili, kad je tesko, Sarajevo ostavili..."

ili ono "Set me free, set me free from the enemy..."? :)
rei
Posts: 1101
Joined: 21/02/2005 12:40

#25

Post by rei »

Stitch__ wrote:
rei wrote:Upravo mi je sad pred ocima slika Hende i one malecke u
porusenoj vijecnici i ona slatka pjesmica ,
zaboravila sam kako ono ide.... :? :)


p.s. ona slatka pjesmica, a grante deraju okolo ....
jel mislis na "Sarajevska raja, dok gradovi Bosnom gore daleko ste bili, kad je tesko, Sarajevo ostavili..."

ili ono "Set me free, set me free from the enemy..."? :)

nije ta pjesmica , nego pjesma o nekoj drugoj raji... :)
pjesma je vesela uz harmoniku, upravo taj spot je obisao svijet,
a u pozadini se vidi porusena vijecnica, i bas dok sam tu pjesmicu
slusala padale su granate okolo..... lijepo i ruzno u isto vrijeme....
malo su nam te pjesmice davale snage ...

Bila je mlada zaljubljena,
bila je sretna i voljena
vihor rata odnese sve pod tudje nebo je donese,
vihor rata odnese sve pod tudje nebo je donese.....


to je ta pjesmica.... mislim vise me dojmila muzika i ples djevojcice
u tada vec porusenoj vjecnici....
Post Reply