Muslimani prijašnih vremena.....

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#26 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by arzuhal »

mali jomu wrote:
Towelie wrote: Ti ovde vidis natpis Allah jer to zelis videti, ne jer objektivno to pise.

:mrgreen:
:lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#27 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by arzuhal »

Gojeni H wrote:Nevezano za clanak, u Skandinaviji jesu pronadjene kovanice koje su pravljene u islamskim zemljama sa arapskim slovima.
Nije uopste nemoguce da je pronadjen komad tkanine na kojem su ispisana arapska slova.
Peter Frankopan u djelu Putevi svile prilicno iscrpno govori o ucescu Vikinga u trgovini robljem i krznima na teritoriji danasnje Sirije i Iraka.
I ja sam, ako se ne varam, čitao o nekim stvarima, o kovanicama pa čak i oružju, nekoj sablji pronađenoj na sjeveru na kojoj su bila ugravirana arapska slova, ajeti, imena, među drugim vikinškim stvarima, a objašnjenje je kako su vikinzi putovali i rijekom Dnjepar do Crnog mora, gdje su obavljali trgovinu s muslimanskim narodima, i sl.

Vikinga zanimalo jel sablja dobro leži u ruci, morel samo jednim snažnijim zamahom otfikratit glavu onom Olafu što mu obilazi Helgu kad je odsutan zbog pljački, a ne dal su ajeti iz Kur'ana ugravirani na njoj...
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7552
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#28 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by AleksoMKD »

Vikinzi su trgovali i pljackali od Britanije preko Spanije pa sve do danasnjeg Irana (ko sto spomenu kolega Gojeni), koristeci velike reke stizali su do Crnog i Kaspiskog mora i Vikingovali tamo u 9tom i 10om veku. Plovili su i po Sredozemnom moru.

U Siriji su ratovali kao placenici na strani Vizantije.

Cak su drzali grad Barda u danasnjem Azerbejdzanu nekoliko meseci i opljackali su Baku.

Iz Barde su uzeli stotine devojaka i mladih momaka kao robove i ko zna koliko usput, mozda je ovu odecu nosio ili napravio neko od tih jadnika koji je zavrsio kao thrall u Skandinaviji.

Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#29 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by Gojeni H »

arzuhal wrote:
Gojeni H wrote:Nevezano za clanak, u Skandinaviji jesu pronadjene kovanice koje su pravljene u islamskim zemljama sa arapskim slovima.
Nije uopste nemoguce da je pronadjen komad tkanine na kojem su ispisana arapska slova.
Peter Frankopan u djelu Putevi svile prilicno iscrpno govori o ucescu Vikinga u trgovini robljem i krznima na teritoriji danasnje Sirije i Iraka.
I ja sam, ako se ne varam, čitao o nekim stvarima, o kovanicama pa čak i oružju, nekoj sablji pronađenoj na sjeveru na kojoj su bila ugravirana arapska slova, ajeti, imena, među drugim vikinškim stvarima, a objašnjenje je kako su vikinzi putovali i rijekom Dnjepar do Crnog mora, gdje su obavljali trgovinu s muslimanskim narodima, i sl.

Vikinga zanimalo jel sablja dobro leži u ruci, morel samo jednim snažnijim zamahom otfikratit glavu onom Olafu što mu obilazi Helgu kad je odsutan zbog pljački, a ne dal su ajeti iz Kur'ana ugravirani na njoj...
Image

Najtoplije preporucujem.
Ljudi su, bez obzira na sve ratove, od antickih vremena, trgovali mnogo vise i sire nego sto nas je zvanicna historija ucila.
Evropa je bila daleko od centra svijeta. Ako je dolar danas prihvatljiv skoro svugdje u svijetu, isto tako je novac koji se trosio kod tadasnjih super-postrosaca, Arapa, bio vrijedan svima, kako u Evropi tako i na Potkontinentu, Aziji ...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#30 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by mali jomu »

Gojeni H wrote:
arzuhal wrote:
Gojeni H wrote:Nevezano za clanak, u Skandinaviji jesu pronadjene kovanice koje su pravljene u islamskim zemljama sa arapskim slovima.
Nije uopste nemoguce da je pronadjen komad tkanine na kojem su ispisana arapska slova.
Peter Frankopan u djelu Putevi svile prilicno iscrpno govori o ucescu Vikinga u trgovini robljem i krznima na teritoriji danasnje Sirije i Iraka.
I ja sam, ako se ne varam, čitao o nekim stvarima, o kovanicama pa čak i oružju, nekoj sablji pronađenoj na sjeveru na kojoj su bila ugravirana arapska slova, ajeti, imena, među drugim vikinškim stvarima, a objašnjenje je kako su vikinzi putovali i rijekom Dnjepar do Crnog mora, gdje su obavljali trgovinu s muslimanskim narodima, i sl.

Vikinga zanimalo jel sablja dobro leži u ruci, morel samo jednim snažnijim zamahom otfikratit glavu onom Olafu što mu obilazi Helgu kad je odsutan zbog pljački, a ne dal su ajeti iz Kur'ana ugravirani na njoj...
Image

Najtoplije preporucujem.
Ljudi su, bez obzira na sve ratove, od antickih vremena, trgovali mnogo vise i sire nego sto nas je zvanicna historija ucila.
Evropa je bila daleko od centra svijeta. Ako je dolar danas prihvatljiv skoro svugdje u svijetu, isto tako je novac koji se trosio kod tadasnjih super-postrosaca, Arapa, bio vrijedan svima, kako u Evropi tako i na Potkontinentu, Aziji ...


:thumbup:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#31 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by arzuhal »

Gojeni H wrote: Image

Najtoplije preporucujem.
Ljudi su, bez obzira na sve ratove, od antickih vremena, trgovali mnogo vise i sire nego sto nas je zvanicna historija ucila.
Evropa je bila daleko od centra svijeta. Ako je dolar danas prihvatljiv skoro svugdje u svijetu, isto tako je novac koji se trosio kod tadasnjih super-postrosaca, Arapa, bio vrijedan svima, kako u Evropi tako i na Potkontinentu, Aziji ...

Hvala :-D
User avatar
Ludzak
Posts: 5605
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#32 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by Ludzak »

Dobro, Vikinzi bili muslimani, neka su. Šta to mjenja u Bosni i kakvu korist od toga će imati bošnjački narod?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#33 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by Gojeni H »

Ludzak wrote:Dobro, Vikinzi bili muslimani, neka su. Šta to mjenja u Bosni i kakvu korist od toga će imati bošnjački narod?
Sta ti mislis, intelektualac?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#34 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by insomnia78 »

Jesu l’ i oni za veceru il’ je cijena bila veća?
:D
User avatar
Ludzak
Posts: 5605
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#35 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by Ludzak »

Gojeni H wrote:
Ludzak wrote:Dobro, Vikinzi bili muslimani, neka su. Šta to mjenja u Bosni i kakvu korist od toga će imati bošnjački narod?
Sta ti mislis, intelektualac?
Ja ne mislim, ja sam postavio pitanje da mi vi intelektualci odgovorite. Inače Bošnjaci su puni intelektalaca. Od historije do hemije, u svemu se razumijete.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#36 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by Gojeni H »

Ludzak wrote:
Gojeni H wrote:
Ludzak wrote:Dobro, Vikinzi bili muslimani, neka su. Šta to mjenja u Bosni i kakvu korist od toga će imati bošnjački narod?
Sta ti mislis, intelektualac?
Ja ne mislim, ja sam postavio pitanje da mi vi intelektualci odgovorite. Inače Bošnjaci su puni intelektalaca. Od historije do hemije, u svemu se razumijete.
Casni akademiCe, otvori temu pa saznaj.

Naravno da smo mi Bosnjaci puni intelektualaca, u sve se razumijemo, najpametniji, najljepsi smo ... i boli l' te kufer?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#37 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by mali jomu »

Ludzak wrote:Dobro, Vikinzi bili muslimani, neka su. Šta to mjenja u Bosni i kakvu korist od toga će imati bošnjački narod?

Uz sve sto su bili..... bili su i veliki trgovci, radnici, svakakvi zanatlije, strucnjaci svoga doba, putovali svukuda po svijetu, tako da se kod njih moze pronaci svasta...... pa i stvari iz muslimanskog svijeta. :mrgreen:

Sa bosnjacima su povezani isto kao bijeli medvjedi sa Sjevernog pola, tako da ima nesto tu. :lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#38 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by mali jomu »

Vikinzi kao vikinzi koliko sam upoznat nisu bili muslimani.

Ali, svi su ljudi, ne samo vikinzi..... isli su svukud..... pa iz svake ljudske pojedinacnosti nista nije iskljucenjo..... i da je neko od vikinga presao u Islam, ili negdje drugo. :)


Isto tako i bijeli medvjed moze doci u Bosnu pa se sjaranit sa bosanskim medvjedima..... :lol:
John Cleese
Posts: 37928
Joined: 25/05/2010 18:30

#39 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by John Cleese »

Tu je zanimljiv tekst pod naslovom The Rise and Fall of the Viking “Allah” Textile:

https://hyperallergic.com/407746/refuti ... s-meaning/

Autor je Mulder - ko bi se drugi bavio slicnom problematikom :D
Salim se - Stephennie Mulder je univerzitetski profesor, istoricar umjetnosti, a njena specijalnost je islamska umjetnost, arhitektura i arheologija.

Zakljucak o nalazu gospodje Larson bi bio (koga zanima kako je do zakljucka dosla, naci ce opsirno obrazlozenje u dijelu teksta koji se time bavi)...
"So the Viking “Allah” textile exhibits what Stephen Colbert once called “truthiness.” In other words, it feels like it ought to be right, but in this case, doesn’t stand the test of evidence."

Ovu storiju, gospodja Mulder dozivljava kao neku vrstu otpora bijelom supremacizmu, cemu je nacelno sklona, no ne odobrava ovakve metode (manipulaciju cinjenicama), makar one bile potaknute i najboljom namjerom:
"Some might argue that to dismiss any of the evidence for such interaction plays into the hands of white supremacists, and indeed, since I wrote my thread a few right-wing media stories referring to it have appeared, most of which, predictably, distort my overall message. But if we accept a manipulation of the facts, we are no different than white supremacists for whom manipulation of the facts is their stock in trade. It is our method and standard of evidence that separates the work of art historians, historians, archaeologists, and other experts from the hateful distortions peddled by white supremacists."

Mediji bi, smatra ona, morali biti oprezniji pri odabiru materijala za objavljivanje:
"There is something very troubling about what the Viking “Allah” story — both its rise and its equally rapid fall — reveals about the relationship between news media and experts, who, in the absence of a peer-reviewed paper by Larsson, should have initially been consulted for verification of Larsson’s findings. Journalists do difficult, admirable, and vital work, particularly in the face of the last decade’s changing media landscape that has brought serious cuts to newsrooms. But for news media 'truthiness' should not be sufficient cause to run a story — especially in this age of relentless accusations of 'fake news.'"

I na kraju:
"When the medieval period, and particularly the Viking era, is used as an ideological weapon by white supremacists, with some scholars even risking their careers to fight white supremacists’ false appropriation of history, and when other groups, like ISIS and al-Qaeda, use similarly false narratives about the medieval past to justify the murder of thousands, it matters that we get this right. The media can report on the genuine diversity of the global Middle Ages without resorting to trumped-up scholarship. But scholars need the media to seek them out, consult experts, and get the facts correct. In other words, the Viking “Allah” story tells us more about ourselves than it does about either Vikings or Islam."
John Cleese
Posts: 37928
Joined: 25/05/2010 18:30

#40 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by John Cleese »

mali jomu wrote:Vikinzi kao vikinzi koliko sam upoznat nisu bili muslimani.
Sekunda im je falila da postanu sintoisti.
Sekunda!

https://www.youtube.com/watch?v=zLiG8_0oo2Q
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#41 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by insomnia78 »

Image
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#42 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bezze tema...eto idem sada.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#43 Re: Muslimani prijašnih vremena.....

Post by Connaisseur Karlin »

http://spangenhelm.com/islamic-muslim-vikings/

http://muslimheritage.com/article/vikin ... slim-world

odlicne stranice :thumbup:
"While in the cathedral, I walked over to the medieval astronomical clock to await the moving figures and music that accompany the striking of the hour. During my wait, I noticed four carved figures that had been placed in each of the corners of the top part of the clock. The figures were wearing exotic clothing and one even wore a turban, immediately bringing to mind the image of an Arabic astronomer. This challenged my previous assumption that Muslims had generally been portrayed in a negative light in medieval Scandinavia. Indeed, it actually seemed to suggest that there was a sense of pride in having these figures here occupying a prominent place within the walls of one of medieval Scandinavia‟s most important ecclesiastical buildings. This encounter tied in with research that I had been undertaking on the influence and dissemination of Arabic ‪‎scientific‬ works in Scandinavia, particularly in ‪Iceland‬..."
katedrala u Lund, Svedska


Image

Image
Post Reply