Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Sve o zdravlju...
Post Reply
Beauty01

#1 Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by Beauty01 » 29/02/2012 19:05

Oprostite ako postoji vec slicna tema, ali zaista je hitno. Ne znam kome da se obratim, da mi pomogne u vezi mog problema. Znam jedan forum na kojem sam se mogla obratiti specijalisti, medjutim taj forum sada ne radi :/
Od prosle sedmice imam neprestane glavobolje. Popijem cofadon, ne pomaze, isto tako cafetin.
U utorak sam slikala sinuse i dijagnoza je takva da imam dvije mukokele (ciste) u desnom sinusu. Doktorica u "Vrazovu" me je tako isprepadala, prvo sto je rekla kada je vidjela nalaz je "Ovo je sine za bolnice Kosevo"... I hajde, odem ja na DIP, na ORL, zadesi se neki prefin doktor (dr. Zecevic, ako sam dobro procitala njegov potpis), i propise mi terapiju. Kaze sta si se bona prepala, operacija nam je zadnja opcija. Malo sam googlala, mukolele su uglavnom opisane kao ciste koje se moraju operisati... Kada sam se vratila u Vrazovo, (neljubazna) doktorica sa cudjenjem je pitala "Terapiju ti propisaooo, pa to sam ti i ja mogla dati"... Zbunjena sam... Hvala svima koji pomognu svojim iskustvom, i ako neko zna neki kucni recept za sinuse neka mi napise... Hvala jos jednom!
:(

katmer

#2 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by katmer » 09/03/2012 00:17

Upravo ovih dana imam problema oko sinusa,jer imam hronicne upale sinusa vise od 2 decenije.Obracala sam se ljekarima kako u drzavnim ustanovama tako i u privatnim.Prije par godina sam trebala otici na operaciju,na preporuku jednog privatnog doktora,nisam poslusala,zatim se obratila drzavnoj ustanovi,gdje su mi rekli da to ne radim i hvala bogu da sam ih poslusala.,,svakakve sam lijekove koristila,, ali vjerujte sami sebi mozete najvise pomoci i najbolje.Posto se sekret sljeva ugrlo najcesce koristim slanu vodu za ispiranje grla,a i nosa.Voda treba da je topla.Pijem dosta tople blage limunade s jednom kasikom meda,mnogo koristim i biljnih cajeva,inhaliranje vrsim umjereno i rijedze obicno je to trina.Za hladnih dana obavezna kapa i sal.Sretna sam ako ovo nekome pomogne.Pozdrav svima.

amko76

#3 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by amko76 » 09/03/2012 00:30

.
Last edited by amko76 on 15/03/2012 19:21, edited 1 time in total.

Beauty01

#4 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by Beauty01 » 11/03/2012 11:46

Hvala vam na odgovorima :)
Iskreno bojala sam se da uzrok glavobolje nije nesto drugo. Boljela me je cijela glava, pulsirajuca bol, uzas... Kako sam pocela piti terapiju hvala Bogu prestalo je. Prije 2 dana me malo boljelo... Nadam se da ce sve biti ok.

@katmer
Nisam znala da se treba umjereno inhalirati. Kako da znam kada je dosta? :D Znam za ono da se ne smije izlaziti poslije inhalacije (logicno). Meni je doktor preporucio da uzmem etericna ulja eukaliptusa i bora, i na to se inhaliram evo vec par dana, nekad preskocim jer ne stignem i tako...
Ja sam osoba koja se bas cuva, cak ovih dana kada je sunce sijalo ja sam vani izlazila sa kapom i kapuljacom :)
Ali eto, opet mene uhvati :( Doktor misli da ja najvjerovatnije imam sve te probleme radi alergije, inace, ne znam na sta sam alergicna, radila sam testove i na bocanje i preko krvi i nista se nije otkrilo. Cudno, na nesto sam osjetljiva sigurno. Mlada sam pa se nakon svega ovoga osjecam k'o neka baba :( :roll:
Googlajuci naisla sam na jako zanimljivu stvarcicu. Kazu da bas pomaze.
Image
Posudica se zove Neti Pot, uz nju dodje i sol koja se pomijesa sa vodom, i onda se tako ispira nos. Odmah sam krenula u potragu za ovim u nasim apotekama, nasla sam haman istu ovakvu od Aqua Maris-a, 30 KM i dobijes 30 kesica za 30 dana. Po meni je skupo, pa cu se jos raspitati :-?

@amko76
Cula sam za tu vrstu operacije. Postoji na Dobrinji poliklinika dr.Alija Gezo u cijoj ponudi sam nasla endoskopsku hirurgiju, sad da li je to-to, ne znam. U toj poliklinici btw. radi ovaj doktor koji me pregledao na DIP-u.
Imala sam srecu da odem i kod treceg doktora, uglednog dr. Ahmed Katica. Njegova reakcija kada je vidio sliku bila je "A sto su te Bgt slali na Kosevo?". Naprosto sam zgrozena dr. u Vrazovu i njenim ponasanjem prema pacijentima. Cak mi je uzela uputnicu za Kosevo, kada sam je zatrazila rekla je "Ne, ne mogu ti dati zato sto si student" sto apsolutno nikakve veze nema. Boze sacuvaj. Zgrozena sam !!
Dr. Katica je super, rekao mi je da on ne vidi nikakvu potrebu za operacijom jer su to 2 ciste koje ne ispunjavaju citav sinus. Rekao mi je cak da ne moram antibiotik piti. Hvala Bogu! Idem za par dana na kontrolu...

katmer

#5 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by katmer » 11/03/2012 15:34

Imam jako osjetljivu kozu lica,pa se trebam umjereno inhalirati da ne bi doslo do ostecenja kapilara lica.jako me zanima taj Net pot za ispiranje nosa,pa bih zamolila kad ga otkrijete u gradu gdje se nalazi,da mi javite,koja apoteka ili prodavnica......U svakom slucaju mi je jako drago da se problemi oko sinusa polako smiruju.Inace sam alergicna na prasinu,radila sam alergo /testove,ali zar nismo svi alergicni na prasinu...Moj je savjet topliti se kad je potrebno,izbjegavati vjetrovita i smogljiva mjesta,cistog zraka puno,puno/sunce,sunce.sunce.Hvala.

Beauty01

#6 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by Beauty01 » 11/03/2012 15:55

Neti Pot sam pronasla u nasem lancu apoteka-Apoteke Sarajevo, na Dobrinji. Pitala sam imaju li posudicu za ispiranje nosa i pokazala mi je istu ovakvu od Aqua Maris-a, dodje uz nju 30 vrecica soli za ispiranje, cijena 30 KM. Nisam je uzela jer zelim jos da se raspitam u drugim apotekama, mozda negdje ima jeftinije, Aqua Maris je sam od sebe skup :)
Da, i ja mislim da sam osjetljiva na prasinu, tj. svi smo, neko manje neko vise :) Odlicni savjeti, ljeti na more i ispirati nos, ali sto ranije, oko 7 sati :) Zimi na planinu. Meni bas godi cist zrak, i nikako ne podnosim smog i zagadjeni zrak u Sarajevu :( Ne d'o Bog da sjedim negdje na kafi, a gdje se uopste ne pusi puno-opet kad dodjem kuci mi odjeca smrdi na duhan i smog. Uzas. Steta sto zivimo u ovako zagadjenom prostoru.

Beauty01

#7 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by Beauty01 » 12/03/2012 23:10

Danas sam isla na kontrolu.
Mog doktora, koji mi je propisao terapiju uz recenicu "operacija je zadnja opcija", nije bilo, pa sam morala kod drugog doktora...
On mi kaze totalno suprotno. Kaze, mukokela se mora operisati, to ne moze samo od sebe puci, ako hoces operaciju, javi se za 15 dana. Ja stala, ne mogu da vjerujem. Koja su moja prava ovdje? 4 doktora, 4 razlicita misljenja. Taj doktor uopste ne uvazava misljenje svog kolege. Znaci dzaba sam dala 50 KM na terapiju i dzaba je popila. Hvala Bogu nemam sad tegobe i to sam mu rekla al' on nista. Kao da je operacija eto samo tako nesto nevazno. Nista covjek da objasni, da kaze, ama bas nista. Samo ta jedna jedina recenica. Ne razumijem stvarno. :(
Jedna osoba me uputila da pokusam doci do dr. Farisa Foce. On je sef Maksilofacijalne hirurgije. Kako doci do njega?
:(

katmer

#8 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by katmer » 13/03/2012 14:12

Tacno da je operacija zadnja opcija,meni su takodze preporucili operaciju jos 2002g.Privatnik je rekao operacija pod hitno,DIP je rekao ne.Ne bih da navodim imena,uglavnom treba dobro procackati na sve strane,pa se odluciti za operaciju,jer nemamo svi iste boljke i simptome.Evo ja sam i do danas ziva i zdrava i bez operacije,........Idu lijepi dani ,vjerovatno da ce i nama sve ljepse biti.Pozdrav za sve.

muha_sa
Has thanked: 298 times
Been thanked: 384 times

#9 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by muha_sa » 13/03/2012 14:19

pojma nemam šta je Mukokela a nešto mi se i ne da puno tražit da saznam :-)
znam jedno :-) 1977 godina---- strašne sam glavobolje imao--nisam mogao brže hodat a kamo li potrcat a da mi u celu nešto ne "udara" :-)
odem na Maksilofacijalnu na pretrage--dijagnoza ciste u maksilarnim sinusima--dvije desno jedna lijevo--il obratno-ne sjecam se više :D predložili operaciju--pristanem, operisali me i od tad više nikad glavobolju imao nisam :)

da napomenem i ovo :-D tad-u to vrijeme je naša Maksilofacijalna bila cuvena klinika--mislim da je bila vodeca u bivšoj nam državi :)

Beauty01

#10 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by Beauty01 » 13/03/2012 17:53

Uh, to bas davno :) tada ja ni u planu nisam bila :) ja sam ratno dijete :roll:
Mukokela, prosto receno, je vrsta ciste koja moze nastati u sinusima, koja se sastoji od malo cvrstije sluzi i teze je da sama pukne. Zato se u vecini situacija treba operisati. Najrjedje se nadje u maksilarnom sinusu, a bas kod mene je tu. Imam 2 mukokele na desnom maksilarnom sinusu (obraz). Hvala Bogu ne ispunjavaju citav sinus. I ne boli me taj dio obraza (svi doktori su me pitali boli li me ta kost, valjda je to najznacajnija stavka da bi se znalo jel nesto ozbiljnije).
Danas sam bila kod svog doktora. Kaze na ovo juce, "ih, on hoce samo da te makne s reda, znam i ja da moze operacija ali to nam je zadnja opcija, sve cemo prije toga pokusati" i produzio mi je terapiju, malo je jaka ali eto... Daj Boze da mi bude bolje, nadam se. Treba uzeti u obzir i moje godine i to da se ciste vracaju cesce nakon operativnog zahvata.
Zgrozena sam nasim zdravstvom. Kako to da 4 doktora imaju 4 razlicita misljenja, kako eto?
Zelim da ovako pohvalim doktora koji me lijeci. Ima divan pristup prema pacijentima. Dr. Zekovic :)
I jos nesto, @muha_sa, de mi Bgt opisi kakva je operacija bila, gdje rez, kako ide oporavak itd. itd. Hvala ti
@katmer .. Sve hocu da pitam, a nikako mi se ne da. Koja je vama dijagnoza bila pa vas je taj privatnik slao na operaciju? Neka cista, ili?? Hvala puno!

muha_sa

#11 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by muha_sa » 14/03/2012 14:45

Beauty01 wrote:Uh, to bas davno :) tada ja ni u planu nisam bila :) ja sam ratno dijete :roll:
Mukokela, prosto receno, je vrsta ciste koja moze nastati u sinusima, koja se sastoji od malo cvrstije sluzi i teze je da sama pukne. Zato se u vecini situacija treba operisati. Najrjedje se nadje u maksilarnom sinusu, a bas kod mene je tu. Imam 2 mukokele na desnom maksilarnom sinusu (obraz). Hvala Bogu ne ispunjavaju citav sinus. I ne boli me taj dio obraza (svi doktori su me pitali boli li me ta kost, valjda je to najznacajnija stavka da bi se znalo jel nesto ozbiljnije).
Danas sam bila kod svog doktora. Kaze na ovo juce, "ih, on hoce samo da te makne s reda, znam i ja da moze operacija ali to nam je zadnja opcija, sve cemo prije toga pokusati" i produzio mi je terapiju, malo je jaka ali eto... Daj Boze da mi bude bolje, nadam se. Treba uzeti u obzir i moje godine i to da se ciste vracaju cesce nakon operativnog zahvata.
Zgrozena sam nasim zdravstvom. Kako to da 4 doktora imaju 4 razlicita misljenja, kako eto?
Zelim da ovako pohvalim doktora koji me lijeci. Ima divan pristup prema pacijentima. Dr. Zekovic :)
I jos nesto, @muha_sa, de mi Bgt opisi kakva je operacija bila, gdje rez, kako ide oporavak itd. itd. Hvala ti
@katmer .. Sve hocu da pitam, a nikako mi se ne da. Koja je vama dijagnoza bila pa vas je taj privatnik slao na operaciju? Neka cista, ili?? Hvala puno!
izvini :) zaboravio da sam piso na ovoj temi :-) sad se sjetih pa pogledah :)
ni mene nije bolio obraz vec glava a kako rekoh snimak pokazo ciste na maksilarnim sinusima.
rez je bio iznad gornjih (naravno) zuba :-) s unutarnje strane--ne znam koliko je dugo operacija trajala, al znam da kad sam u sobi došo sebi, usto iz kreveta i pogledo se u ogledalo prepadoh se :lol:
sav oteko--ko loptica mi lice bilo--dvije rupe od nosa--oči krvave i to je to. brzo se saniralo--konce mi izvadili, cini mi se, za desetak dana poslije operacije--nekoliko kontrola i vozdra :) glavobolja vozdra :)

sa srecom ti bilo ma šta da odluciš :-D

Beauty01

#12 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by Beauty01 » 15/03/2012 10:55

Eh, hvala ti jos jednom puno :)
I meni je doktor rekao da rez ide u ustima, iznad zuba, i onda se probija do obraza i ciste se vade.
Nadam se da ce sve biti uredu i da ce mi pomoci terapija aBd.
Moj doktor kaze da - ko god mora, niko od operacije ne pobjegne, i upravu je.
Samo, ja se na ovo nase zdravstvo zgrozavam. To je bilo dobro mozda tada, kada si ti operisao.
Ali sada... nekoliko slucajeva je bilo da su umrli ljudi koji su bili na "bezazlenim" operacijama, tipa krajnici itd. Mada sam ja misljenja da kada je nekome sudjeno, onda ce umrijeti bilo kad, ne mora operacija biti razlog. Ali opet...u utorak kada sam bila na kontroli, bas je bila jedna djevojka koja je lezala tu, operisala nesto na vratu (vrat joj bio zavijen), i dosla na kontrolu kod doktora, i doktor joj govori "primas li antibiotike za rez", kaze ona "ne". Pa ja nisam mogla da vjerujem :-)
O tome se vala treba voditi racuna. I kako onda mirne duse otici pod noz, u ovoj nasoj nam domovini :)

muha_sa

#13 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by muha_sa » 15/03/2012 11:00

Beauty01 wrote:Eh, hvala ti jos jednom puno :)
I meni je doktor rekao da rez ide u ustima, iznad zuba, i onda se probija do obraza i ciste se vade.
Nadam se da ce sve biti uredu i da ce mi pomoci terapija aBd.
Moj doktor kaze da - ko god mora, niko od operacije ne pobjegne, i upravu je.
Samo, ja se na ovo nase zdravstvo zgrozavam. To je bilo dobro mozda tada, kada si ti operisao.
Ali sada... nekoliko slucajeva je bilo da su umrli ljudi koji su bili na "bezazlenim" operacijama, tipa krajnici itd. Mada sam ja misljenja da kada je nekome sudjeno, onda ce umrijeti bilo kad, ne mora operacija biti razlog. Ali opet...u utorak kada sam bila na kontroli, bas je bila jedna djevojka koja je lezala tu, operisala nesto na vratu (vrat joj bio zavijen), i dosla na kontrolu kod doktora, i doktor joj govori "primas li antibiotike za rez", kaze ona "ne". Pa ja nisam mogla da vjerujem :-)
O tome se vala treba voditi racuna. I kako onda mirne duse otici pod noz, u ovoj nasoj nam domovini :)
-nož nek ti bude zadnja--ama baš zadnja opcija.
-lako se meni bilo odlucit za nož kad je u ono vrijeme naša Maksilofacijalna bila vodeca u bivšoj nam državi.
-brzo ce ljeto--pa na more i suncaj--ispiraj nos morskom vodom.
-ja sam se prije operacije inhaliro na trini--neka pokošena trava, pa se inhaliro na kamilici---prokuham u šerpi pa šerpu na pod a ja iznad šerpe pokriven velikim peškirom i trpim koliko mogu.
-obavezno kapu nosi--ja je ni sad ne nosim :-) a morao sam je uvijek nosit-posebno poslije operacije.

-sretno :-D

Beauty01

#14 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by Beauty01 » 15/03/2012 12:24

Sve to radim, inhaliranje, kape itd. A ti, budi primjer drugima i nosi kape, kao sto i ja radim :D A mene opet moji ruze sto se ne cuvam, a cuvam se :roll: :roll:
Jos mi more preostaje, ako uspijem otici, prvo radi faxa, drugo radi ramazana :D

amko76

#15 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by amko76 » 15/03/2012 19:21

I vi mislite da će od inhaliranja i nošenja kape, ciste prosto nestati, ispariti?

Predlažem da probate kod Torabija.

Beauty01

#16 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by Beauty01 » 15/03/2012 23:01

@amko76
Naravno da ne mislim. Inhaliranje i kapa sigurno mogu pomoci u prevenciji, odmoci ne mogu nikako.
A Torabi, gluho i daleko bilo, i sto dalje od mene :D Ne bih da mi je zadnji na planeti ;-)

muha_sa

#17 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by muha_sa » 16/03/2012 06:56

amko76 wrote:I vi mislite da će od inhaliranja i nošenja kape, ciste prosto nestati, ispariti?

Predlažem da probate kod Torabija.
hvala na konstruktivnom prijedlogu :shock:

gdje si ti procito da ce ciste nestat od inhaliranja i nošenja kape :?

koliko sam imo problema sa sinusima iste sam mogo ne doktorirat vec knjige napisat.

Beauty01

#18 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by Beauty01 » 16/03/2012 10:13

E svasta Boga mi.
@amko76
Pa sto obrisa svoj prvi post na ovoj temi?
Vidim stavio si samo tacku pa ispade da sam pricala sama sa sobom :-? :-)

amko76

#19 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by amko76 » 16/03/2012 11:07

Vidim da nema smisla pomagati. Bio sam vam napisao sve, a vi pričate o zastarjeloj operaciji koju je muha imao prije 35 godina, i koja se ne izvodi već 20 godina, i onda čak zaključite da ne treba operisati ciste, (čuj zadnja opcija) :-)

Jok više vala, sorry.

alexana

#20 Re: Mukokela (cista) u sinusu, hitno

Post by alexana » 20/03/2012 22:10

Ja sam godinama imala problema sa sinusima, cista, polipi, katastrofa godinama, a zbog straha nisam smjela ni doktoru otici. Kada sam na kraju morala, cekala me operacija. Nema reza, Fess metoda je, ne boli nista poslije. Ukoliko imas problema a bojis se operacije-nemoj se dzaba mrcvariti. U bolnici se ostane dan nakon sto je urade, ne boli. Ja nemam nikakvih problema evo godinu i po nakon operacije. A prije su bile godine mucenja.
Uglavnom sretno!

Post Reply