Mukabela

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Motokultivator

Mukabela

Post by Motokultivator » 01/08/2011 12:16

Ja nisam nista obecavo za ovu virtualnu mukabelu, ali mi se svidjela ideja.

Pa cu evo krenuti sa otvaranjem :)

Prenosi se od poslanika alejhiselatu ve selam da je kazao: "Uzviseni Allah kaze: "Namaz sam podijelio izmedu Sebe i Svog roba, na dva dijela: Mom robu pripada ono sto moli! Kada on kaze: "Hvala Allahu, Gospodaru svjetova!",Allah kaze: "Moj rob Mi zahvaljuje!"; kada kaze: "Milostivom, Samilosnom", Allah kaze: "Moj rob Me hvali"; kada kaze: "Vladaru Dana sudnjega", Allah kaze: "Moj rob Me velica!", odnosno nekada kaze:
"Moj rob se Meni predaje" ; kada kaze: "Samo Tebi robujemo i od Tebe pomoc molimo!", Allah kaze: "Ovo je izmedu Mene i Mog roba. Njemu pripada ono sto moli!" ; kada kaze: "Uputi nas na Pravi put! Na put onih koje si blagodario! A ne na put onih na koje se srdzba izlila i koji su zalutali", Allah kaze: "Ovo pripada Mom robu, jer njegovo je ono sto on moli!"

liliput

Re: Mukabela

Post by liliput » 02/08/2011 08:47

Esselamu alejkum. Dok se logovaH jutros, ugledaH prvo ovu grupu :)

Hajde nadam se da ce se i ostali javiti i da ce ovo uroditi plodom, pa da cemo se moci nekako pokrenuti, dogovoriti, rasporediti, razumjeti, ...I da ce biti hajra od svega toga.

SubhanAllah kako ti je @moto, dobro ovo gore sto si citirao. Nisam to ranije cula :roll: .
Predobro je! Kako je samo nas Gospodar Milostiv, ya Allah...

Motokultivator

Post by Motokultivator » 02/08/2011 09:51

@bijela, @bijela de se makar javi pa kazi koju. Il da zamandalimo temu ili da pisemo o ajetu/ima koji su nas se posebno dojmili sto je bila jedna od stavki takve teme :)

Ja ono prije nekog vremena rekoh da sam planiro ucit samo prvi dzuz i evo tako pokusavam radit. Sinoc nako polahko, poistiha citajuci odma prve listove pokrenuse me prvi ajeti sure bekara da razmisljam. Kako ima plaho ljudi koji se nesto bune na Kur'an, kao sta ce on njima govorit sta i kako da rade, a Uzviseni Allah, Milostivi, Samilosni kaze da ga objavljuje posebnoj skupini ljudi, pa kaze:

1. Elif Lam Mim.
2. Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, uputstvo je svima onima koji se budu Allaha bojali;
3. onima koji u nevidljivi svijet budu vjerovali i molitvu obavljali i udjeljivali dio od onoga što im Mi budemo davali;
4. i onima koji budu vjerovali u ono što se objavljuje tebi i u ono što je objavljeno prije tebe, i onima koji u onaj svijet budu čvrsto vjerovali.

bijela

Post by bijela » 02/08/2011 13:00

ATTENTION:

jedan od razloga zašto volim ovaj naš forumski džemat jeste što nam druženje ne prolazi u šupljo (najčešće :-D ):
na forumu neko često napiše pametne i lijepe stvari za pročitati,
a skoro svaki put kada smo se nalazili na realnim kahvama ili smo planirali nove akcije ili pokušavali pomoći postojećim akcijama, koliko smo bili u mogućnosti.

eh, jedna od zamisli u kojoj bismo se mogli naći naumpala mi je jutros dok sam na balkonu pila kahvu i gledala u ovo neko brdo u (možda je to igman, prostorna orjentacija mi je 0 :D ):

hajmo učiti forumsku mukabelu!

kako?
ovako:

1. jave se svi ljudi koji bi voljeli biti u tome. imamo recimo 10ak ljudi.
2. odredimo čovjeka koji će nam svaku noć praviti raspored ko koju stranicu treba proučiti za sutra. ako neko ne može stići proučiti sutra (ili bilo koji razlog) - javi glavnom čovjeku i ovaj preusmjeri njegove stranice na nekog drugog učača.
3. svaki učač naglasi glavnom čovjeku koliko stranica dnevno može proučiti, da ovaj može planirati.
3. možemo sebi uzeti u zadatak da iz stranica koje učimo svaki dan izdvojimo jedan ajet koji nas je taj dan posebno oduševio i napišemo ga u ovu temu, uz svoj komentar.
dok svako napiše svoj ajet - to će biti lijep broj, i time će se Kur'an često spominjati na ovim našim stranicama.
4. na kraju ramazana predamo hatmu (ovako online ili uživo, kako već)

what do you thinkS?
evo, samo neka se javi neko ko bi mogao biti koordinator i riješena stvar :)

bijela

Post by bijela » 02/08/2011 13:48

Motokultivator wrote:ili da pisemo o ajetu/ima koji su nas se posebno dojmili sto je bila jedna od stavki takve teme :)
ovo sam previdjela, može i to :thumbup:

WipeOut
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

Post by WipeOut » 02/08/2011 15:59

bijela wrote:
Motokultivator wrote:ili da pisemo o ajetu/ima koji su nas se posebno dojmili sto je bila jedna od stavki takve teme :)
ovo sam previdjela, može i to :thumbup:
Jel moze bilo koji ajet ili bas iz dzuza koji smo taj dan ucili?

liliput

Post by liliput » 06/08/2011 01:15

Posto ovdje ipak niko nist ne pise, evo da ja metnem jedan ajet, plaho dobar:

- „A vjernici i vjernice su prijatelji jedni drugima: traže da se čine dobra djela, a od nevaljalih odvraćaju i molitvu obavljaju, i od imetka svog udjeljuju, i Allahu i Poslaniku Njegovu se pokoravaju. To su oni kojima će se Allah sigurno smilovati. Allah je doista silan i mudar.“ (et-Tevbe, 71)

liliput

Post by liliput » 07/08/2011 02:24

Ovdje i dalje niko nista ne pise.
Ah a ja nadjoh ajet, koji me se dojimio - i koji mi je bas ono - aman.

"Ako vas Allah pomogne, niko vas nece moci pobijediti, a ako vas ostavi bez podrske, ko je taj ko vam osim Njega, moze pomoci? I samo u Allah neka se pouzdaju, vjernici!"
Ali Imran, 160

I u ovo sam se uvjerila zaista, vise puta. SubhanAllah, samo na nama ostaje da se trudimo i da radimo na sebi, da izgradimo i odrzimo cvrstom i ustrajnom - ovu vjeru u Stvoritelja i oslonac na Njega Jedinog Milostivog Samilosnog, Stvoritelja svega sto je na Zemlji i na nebesima...

bijela

Post by bijela » 07/08/2011 15:56

اقترب للنّاس حسابهم وهم في غفلة مّعرضون

Ljudima se bliži čas polaganja računa njihova, a oni, bezbrižni, ne mare za to. (Korkut)

Ljudima se približava računa njihova sviđanje, a oni u nemaru okreću glave! (Karić)

Ljudima se bliži čas polaganja računa njihova, a oni se, u nemarnosti okreću. (xy)

(21:1)

bijela

Post by bijela » 08/08/2011 15:42

يود المجرم لو يفتدي من عذاب يومئذ ببنيه
وصاحبته وأخيه
وفصيلته الّتي تؤويه
ومن في الأرض جميعا ثمّ ينجيه
كلّا

Jedva bi dočekao zločinac da se iskupi od kazne toga Dana sinovima svojim,
i ženom svojom, i bratom svojim,
i rodbinom svojom koja ga štiti,
i svima ostalima na Zemlji, samo da se izbavi!
Nikada!

(el-Me'aridž, 11-15)

liliput

Post by liliput » 09/08/2011 09:37

"Zar ne vidiš da Allah spušta s neba kišu pa je u izvore u zemlji razvodi, a onda pomoću nje raznobojno bilje izvodi, zatim se ono osuši i ti ga vidiš požutjela, i najzad ga skrši. To je, doista, pouka za one koji su pametni. "
(Az-Zumar/Skupovi, 21. ajet)

"O vjernici, ako vam nekakav nepošten čovjek donese kakvu vijest, dobro je provjerite, da u nezananju nekome zlo ne učinite, pa da se zbog onoga što ste učinili pokajete. "
(Al-Hugurat/Sobe, 6. ajet)

WipeOut
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

Post by WipeOut » 09/08/2011 09:43

Predlazem da ova tema promijeni naziv u ajet dana :)

2. O vjernici, zašto jedno govorite, a drugo radite?
3. O, kako je Allahu mrsko kada govorite riječi koje djela ne prate! (Es-Saff, 2-3)

liliput

Post by liliput » 10/08/2011 03:33

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِّن قَوْمٍ عَسَى أَن يَكُونُوا خَيْرًا مِّنْهُمْ وَلا نِسَاء مِّن نِّسَاء عَسَى أَن يَكُنَّ خَيْرًا مِّنْهُنَّ وَلا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلا تَنَابَزُوا بِالأَلْقَابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الإِيمَانِ وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ
Sorah Al-Hujurat ( The Dwellings ) Verse Number 11 ↓

O vjernici, neka se muškarci jedni drugima ne rugaju, možda su onī bolji od njih, a ni žene drugim ženama, možda su onē bolje od njih. I ne kudite jedni druge i ne zovite jedni druge ružnim nadimcima! O, kako je ružno da se vjernici spominju podrugljivim nadimcima! A oni koji se ne pokaju – sami sebi čine nepravdu.

(Al-Hugurat/Sobe, 11)

Uzvišeni je zabranio ruganje i ponižavanje, kao što je navedeno u sahih hadisu od Allahova Poslanika, s.a.v.s., gdje kaže: /209/ "Oholost je omalovažavanje istine i preziranje ljudi", tj. smatranje drugih manje vrijednim, što je haram. Ponekad se desi da omalovažavani bude bolji kod Allaha, dž.š., od onih koji ga ogovaraju. Zbog toga Uzvišeni kaže: "O vjernici, neka se muškarci jedni drugima ne rugaju, možda su oni bolji od njih, a ni žene drugim ženama, možda su one bolje od njih..." A to je dakle zabranjeno i muškarcima i ženama. Uzvišeni Allah kaže: "I ne kudite jedni druge...", kao što je rekao: "I jedni druge ne ubijajte..." (4:29), tj. nemojte se međusobno ubijati niti kuditi jedni druge. Kuđenje je, ustvari, ogovaranje riječima. To je ponižavanje ljudi i nasilje prema njima koje se čine klevetom i podrugivanjem riječima. A Uzvišeni kaže: "Teško svakom klevetniku, podrugljivcu." (104:1) Tj. zbog riječi i djela. A riječi Uzvišenog: "I ne zovite jedni druge ružnim nadimcima", znači, nemojte jedni druge nazivati nadimcima koje dotične osobe ne bi voljele čuti.

Prenosi Imam Ahmed od Ebu-Džuvejreta ibn Dahaka, koji kaže: /210/ "O nama, Benu-Seleme, objavljeno je: "I ne zovite jedni druge ružnim nadimcima", pa kaže: "Došao je Allahov Poslanik, s.a.v.s., u Medinu, a među nama nije bio nijedan čovjek, a da nije imao po dva - tri imena. Kad bi nekog od njih Poslanik zvao jednim od tih imena rekli bi: "O Allahov Poslaniče, on se ljuti zbog toga." Pa je objavljeno: "I ne zovite jedni druge ružnim nadimcima." Isto ovo navodi i Ebu- Davud. A riječi Uzvišenog: "O, kako je ružno grješničko ime nakon vjerovanja", tj. ružno je svojstvo podrugljivi nadimak, kao što je bilo u džahilijjetskom periodu u kojem su bili upropastili sebe, a poslije toga ušli u islam. "A oni koji se ne pokaju", zbog ovoga, "sami sebi čine nepravdu."

bijela

Post by bijela » 10/08/2011 11:15

:-) fatiha :thumbup:

liliput

Post by liliput » 11/08/2011 08:48

66. Nego, Allahu se jedino klanjaj i budi zahvalan!
tj. budi iskren u ibadetu Allahu, Jednom i Jedinom ...

67. Oni ne veličaju Allaha onako kako Ga treba veličati; a čitava Zemlja će na Sudnjem danu u vlasti Njegovoj biti, a nebesa će u moći Njegovoj smotana ostati. Hvaljen neka je On i vrlo visoko iznad onih koje Njemu smatraju ravnim!

68. I u rog će se puhnuti, i umrijeće oni na nebesima i oni na Zemlji, ostaće samo oni koje bude Allah odabrao; poslije će se u rog po drugi put puhnuti i oni će, odjednom, ustati i čekati.

69. I Zemlje će svjetlošću Gospodara svoga zasjati i Knjiga će se postaviti, vjerovjesnici i svjedoci će se dovesti, i po pravdi će im se svima presuditi, nikome se neće nepravda učiniti;

70. svako će dobiti ono što je zaslužio, jer On dobro zna šta je ko radio.

71. Oni koji nisu vjerovali u gomilama će u Džehennem biti natjerani, i kad do njega dođu, kapije njegove će se pootvarati i čuvari njegovi će ih upitati: "Zar vam nisu dolazili vaši poslanici, koji su vam ajete Gospodara vašeg kazivali i opominjali vas da ćete ovaj vaš Dan doživjeti?" - "Jesu" - reći će oni - "ali još je davno određeno da će nevjernici kažnjeni biti."

72. I reći će se: "Ulazite na džehennemske kapije, vječno ćete u njemu boraviti!" Grozna li prebivališta onima koji su se oholili!

73. A oni koji su se Gospodara svoga bojali u povorkama će u Džennet biti povedeni, i kad do njega dođu - a kapije njegove već širom otvorene - čuvari njegovi će im reći: "Mir vama, od grijeha ste čisti, zato uđite u nj, u njemu ćete vječno boraviti!"

74. I oni će reći: "Hvala Allahu, koji nam je obećanje Svoje ispunio i u Džennetu nam mjesto darovao, da se u njemu nastanimo gdje hoćemo!" Divne li nagrade onima koji su se trudili!
u dvije zbirke sahih hadisa stoji hadis Zuhrija od Enesa r.a. u kazivanju o Miradzu da Vjerovjesnik s.a.w.s. kaze: "Uveden sam u Dzennet, kad ttamo, kupole od bisera, a njegova prasina od miska." - SubhanAllah :)

75. I vidjećeš meleke kako prijesto okružuju, veličajući i hvaleći Gospodara svoga; i svima će se po pravdi presuditi i reći će se: "Hvaljen neka je Allah, Gospodar svjetova!"

tj. citav kosmos ce izgovarati rijeci hvale Allahu, ljudi i zivotinje (oni koji govore i koji ne govore) zbog Njegove mudre i pravedne uprave

Az-Zumar/Skupovi, 66-75

majkača

Post by majkača » 13/08/2011 02:02

"A ti o dušo smirena, vrati se Gospodaru svome zadovoljna, i On tobom zadovoljan. Pa uđi među robove Moje i uđi u Džennet Moj!"

zulfikkar

Post by zulfikkar » 14/08/2011 12:20

Gospodar moj je Onaj Koji me stvorio i na Pravi put uputio, i Koji me hrani i poji, i Koji me, kada se razbolim, liječi, i Koji će mi život oduzeti, i Koji će me poslije oživjeti, i Koji će mi, nadam se, pogreške moje na Sudnjem danu oprostiti!" (Kur'an, 26: 78-82)

bijela

Post by bijela » 19/08/2011 12:32

prestrašan dio iz sure el-Murselat, tefsir ibn Džuzejj:

19. Teško toga dana poricateljima!
20. Zar vas ne stvaramo od tekućine neznatne – tj. sperme slabašne;
21. koju stavljamo na pouzdano mjesto – u matericu žene;
22. do roka određenog?! – Do vremena porođaja.
23. Takva je naša moć, a kako smo Mi samo moćni!
24. Teško toga dana poricateljima!

25. Zar Mi nismo učinili Zemlju sabiralištem
– mjestom koje okuplja;
26. živih i mrtvih – a izrazi su došli u neodređenom obliku (ahjāen ve emvāten) radi naglašavanja i ukaza na mnogobrojnost ljudi;
27. i na njoj postavili nepomične visoke planine, i zar vam Mi ne dajemo da pijete slatku vodu? – Furāt znači slatka.
28. Teško toga dana poricateljima!

29. Idite
– ovo je obraćanje poricateljima; prema onome što ste poricali!
30. Idite prema dimu
– ez-zill (doslovno hlad) ovdje označava džehennemski dim; u tri plama razdvojenom – za razliku od vjernika koji će biti u hladu Arša. Veli se da je ovaj ajet vezan za robove krsta jer oni vjeruju u trojstvo, pa će im se reći da idu prema tri plamena;
31. koji hlada neće davati i koji neće zaklanjati od plamena!
32. On
– tj. Džehennem; će bacati iskre kao kule – u zrak;
33. kao da su kamile riđe. – Jer plamen baca na žućkastu, riđu boju (sufr). A veli se i da se pod izrazom džimāletun misli na velike komade olova, a da sufr označava crnu boju.
34. Teško toga dana poricateljima!

35. Ovo je dan u kome oni neće ni prozboriti
– Sudnji dan ima svoje etape. Na nekim etapama neće progovarati a na nekima će se pravdati;
36. i neće im dozvoljeno biti pravdanje.
37. Teško toga dana poricateljima!
38. Ovo je Dan razdvajanja, sakupit ćemo i vas i narode drevne!
39. Pa ako se budete znali poslužiti kakvim lukavstvom, dovijte se protiv Mene!
– Ovo je stvaljanje poricatelja u nemoćnu situaciju (ta'džiz) i ukaz na njihove spletke kojima su se služili na dunjaluku radi kojih se snažno prekoravaju.
40. Teško toga dana poricateljima!

liliput

Post by liliput » 25/08/2011 05:41

Sura Ali Imran
رَّبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِيًا يُنَادِي لِلإِيمَانِ أَنْ آمِنُواْ بِرَبِّكُمْ فَآمَنَّا رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَكَفِّرْ عَنَّا سَيِّئَاتِنَا وَتَوَفَّنَا مَعَ الأبْرَارِ

193. Gospodaru naš, mi smo čuli glasnika koji poziva u vjeru; 'Vjerujte u Gospodara vašeg!' - i mi smo mu se odazvali. Gospodaru naš, oprosti nam grijehe naše i pređi preko rđavih postupaka naših, i učini da poslije smrti budemo s onima dobrima.
رَبَّنَا وَآتِنَا مَا وَعَدتَّنَا عَلَى رُسُلِكَ وَلاَ تُخْزِنَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّكَ لاَ تُخْلِفُ الْمِيعَادَ
194. Gospodaru naš, podaj nam ono što si nam obećao po poslanicima Svojim i na Sudnjem danu nas ne osramoti! Ti ćeš, doista, Svoje obećanje ispuniti!"

I naumpade mi ono - ko sakrije neciju sramotu na ovom svijetu, Allah ce sakriti njegovou sramotu na Sudnjem danu.
SubhanAllah, a svi mi imamo nesto sto bismo voljeli da nam Gospodar sakrije na danu kada nam se pred svima bude sudilo, zar ne?

Zato molim Uzvisenog Allaha, da nam sakrije nase sramote, na dan kada se bude polagao racun i da nas obraduje tim da nam Muhammed a.s. bude sefadzija na onom svijetu. Amin ya Rabbel alemin!

liliput

Post by liliput » 26/08/2011 16:51

Sure En-Nisa,

تِلْكَ حُدُودُ اللّهِ وَمَن يُطِعِ اللّهَ وَرَسُولَهُ يُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ
13. To su Allahovi propisi. Onoga ko se pokorava Allahu i Poslaniku Njegovu - On će uvesti u džennetske bašče, kroz koje će rijeke teći, u kojima će vječno ostati, i to je uspjeh veliki.
وَمَن يَعْصِ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَيَتَعَدَّ حُدُودَهُ يُدْخِلْهُ نَارًا خَالِدًا فِيهَا وَلَهُ عَذَابٌ مُّهِينٌ
14. A onoga ko se bude protiv Allaha i Poslanika Njegova dizao i preko granica Njegovih propisa prelazio - On će u vatru baciti, u kojoj će vječno ostati; njega čeka sramna patnja.

zijancer
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by zijancer » 28/08/2011 17:06

lilla wrote:Ne znam je li ovo baš prikladno za temu Mukabela, ali... :)
Ogroman je značaj El-Fatihe, brojne su predaje i hadisi koji govore o tome :)

1) بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ (2
الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ (3
مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ (4
إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ (5
اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ (6
صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّينَ (7

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo,
Milostivog, Samilosnog,
Vladara Dana sudnjeg,
Tebi se klanjamo i od Tebe pomoć tražimo!
Uputi nas na Pravi put,
na Put onih kojima si milost Svoju darovao, a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali!

Jedna od zanimljivosti vezana za ovu kur'ansku suru jeste i njena stilistička vrijednost.

Tekst Fatihe, kada je u pitanju smisaono gradiranje, uobličen je poput piramide.
Na samome vrhu je Gospodar svjetova, a na dnu takve strukture su oni koji su zalutali.

Ili, može se shvatiti kako onaj koji je zalutao može doći do samog vrha piramide, do Milosti. Dakle, kada bismo Fatihu čitali straga, parafraziram: onima koji su zalutali i na sebe srdžbu izazivali, samo Allah milost Svoju može darovati i uputiti ih na Pravi put, oni Mu se onda klanjaju i od Njega pomoć traže da im oprosti, a na Sudnjem danu On bude Milostiv prema njima te oni zahvaljuju Gospodaru svjetova, Milostivom, Samilosnom :)

Još jedna zanimljivost kada je u pitanju forma: u El-Fatihi prisutna je rima, ritam i ponavljanje.

Naime, prvih šest ajeta su približno iste dužine, čime je postignuta ritmičnost, a ajeti se, u arapskom tekstu, i rimuju svojim posljednjim slogom:
1.-īm; 2.-īn; 3.-īm; 4.-īn; 5.-īn; 6.-īm.

Završni ajet također ima slog –im, ali samoglasnik nema dužine, dakle, imamo stanku, kao da se nagovještava nešto, tačnije, u završnom dijelu će se nagovjestiti da će se Allah rasrditi na one koji su zalutali.

Posljednji je ajet duži od ostalih, a završnom slogu prethodi vokal od četiri dužine, za razliku od prvih šest koji u pretposljednjem slogu imaju obični kratki vokal.

Ako u jednu grupu stavimo ajete koj se završavaju na -im, a u drugu na –in vidjet ćemo da i u tom slučaju mogu biti smisaono zasebni:

-im:
1.U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
3.Milostivog, Samilosnog,
6.Tebi se klanjamo i Tebe za pomoć molimo.

-in:
2.Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo,
4.Vladara Dana sudnjeg,
5.Tebi se klanjamo i od Tebe pomoć tražimo!
7. na Put onih kojima si milost Svoju darovao, a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali!

Prva cjelina kazuje o milosti Allaha, s.w.t, od Njegove milosti ovisi sve što postoji i On je Jedini koji zavrjeđuje, odn., od Kojeg se može moliti za milost.

Druga cjelina govori o moći Gospodara svjetova i ništavnoj ulozi čovjeka koji prema tom Vladaru izgleda minoran te ako mu se On ne smiluje i ne uputi ga na Put pravi, bit će od onih koji su zalutali.

Treba reći da su za fonetski doživljaj Fatihe bitne dužine i tešdidi (geminacije). Od dvadeset i četiri riječi devet ih ima uduplana slova, a posljednja riječ- zalutali (ed-dallin) ima dva. Ovim se želi naglašavati, upozoravati onaj koji je sluša.

Od šezdeset osam slogova sedamnaest su dugi, što tačno odgovara četvrtini. Zato, da bi se u potpunosti doživjela i osjetila njena savršenost, Fatiha se uči naglas, na arapskom jeziku, kada posebno impresivno djeluju dužine, rima i ritam.
:razz: niceee

lilla7

Post by lilla7 » 30/09/2011 22:45

...a Allah, doista, voli one koji se čuvaju (zabrana)

Kur'an, 3:76

Regularan

Post by Regularan » 28/01/2012 21:10

moja nana redovno ide na mukabelu i uvijek se fino provede :thumbup:

Post Reply