Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...
umojvakat

#5576 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by umojvakat » 24/09/2020 16:22

Snake Eyes wrote:
24/09/2020 12:00
umojvakat wrote:
24/09/2020 10:22
Snake Eyes wrote:
24/09/2020 09:58
Kakav crni početnik :lol: , hoće li mu trener biti pri ruci kada bude trebao podići kauč kod kuće, iscjepati drva, kupiti vreću brašna, unijet dva paketa vode :lol: Išao u teretanu ili ne išao svako treba znati ispravno podići teret, kao da će ga život čuvati.
Ženo podigni ti kauč, neću da sjebem leđa :lol:
Znam jednog lika koji stalno savjetuje da se čuvaju leđa, jednom uzeo obični sto da pomjeri leđa ga uhvatiše, danima ga je to držalo a teretane u životu nije vidio a to je zato što nekorištenje više uništava od korištenja.
Upravo su to stvari gdje ljude najcesce uhvate ledja i onda belaji, jer se ne trenira nego sjedi po citav dan na poslu pa onda i kuci.
Promasio si citavu loptu.
Ne treba mu trener da ga pricuva dok dize teg, nego da ga nauci ispravnoj tehnici dizanja tega da moze kasnije sam trenirati i sa vecim kilazama.
Ja upravo savjetujem svakome da se prodje svakodnevnih kardio treninga, traka za trcanje i slicnih stvari, a da uzme tegove u ruke (kome je prvi put obavezno da unajmi trenera na 2-3 mjeseca) i da polako jaca misice ledja, nogu i slicno da mu se ne bi desilo da fasuje diskus herniju dok podize vrecu brasna. Naravno dodatni benefit je ako uz tegove kombinujes i kardio ali tegovi su osnov i broj 1.
Nemaju svi 600KM da plaćaju trenera niti ga to treba sprečavati da trenira, ja kažem da sve to može naučiti preko YouTube-a, samo ako hoće, a ako neće, ni trener mu neće pomoći.

Ako je kauč gori od tegova a jeste gori, da onda ne podiže kauč dok nekoga ne plati 2-3 mjeseca da mu pokaže :D a vidim da polako i mijenjaš priču, skontao si da ne drži vodu.
Ili mozda ti mijenjas pricu?
Inace kauc dizes svaki drugi dan, mjesecima, pa je velika sansa da te od toga uhvate ledja kao i od teretane :-) . Niko nije rekao da ce od jednog treninga dobiti diskus herniu, kao sto neko nece ni od tog tvog jednog podizanja kauca iako se s kaucem zna desiti i to cesto a zamisli sad koliko je veca sansa da je dobije od podizanja tereta u teretani svaki drugi dan.
Nisu svi treneri skupi kao Tarik, u svakoj teretani ima par ljudi koji se time bave a nisu ni blizu skupi i naucit ce te osnovama. Tako sam i ja poceo nekad davno, "trenirao" me lik koji drzi teretanu jer je vidio da sam srednjoskolac i da nikad prije nisam trenirao. Kad me je naucio osnovama kasnije sam sam ucio kroz tekstove drugih, youtube itd i nije mi palo na pamet da angazujem trenera jer znam trenirati kao rekreativac.

Snake Eyes

#5577 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Snake Eyes » 24/09/2020 17:12

umojvakat wrote:
24/09/2020 16:22

Ili mozda ti mijenjas pricu?
Inace kauc dizes svaki drugi dan, mjesecima, pa je velika sansa da te od toga uhvate ledja kao i od teretane :-) . Niko nije rekao da ce od jednog treninga dobiti diskus herniu, kao sto neko nece ni od tog tvog jednog podizanja kauca iako se s kaucem zna desiti i to cesto a zamisli sad koliko je veca sansa da je dobije od podizanja tereta u teretani svaki drugi dan.
Nisu svi treneri skupi kao Tarik, u svakoj teretani ima par ljudi koji se time bave a nisu ni blizu skupi i naucit ce te osnovama. Tako sam i ja poceo nekad davno, "trenirao" me lik koji drzi teretanu jer je vidio da sam srednjoskolac i da nikad prije nisam trenirao. Kad me je naucio osnovama kasnije sam sam ucio kroz tekstove drugih, youtube itd i nije mi palo na pamet da angazujem trenera jer znam trenirati kao rekreativac.
Hajmo dalje :thumbup:
Last edited by Snake Eyes on 24/09/2020 17:22, edited 1 time in total.

dadoka84

#5578 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 » 24/09/2020 17:22

Ja prvi put u teretani sa svojih 19 godina... uhvatio se svega, letio od sprave do sprave. Umalo uginuo nisam. Otišao u wc da povratim, i kasnije ležao na podu uz neki hladan zid, samo da dođem sebi. :lol:

umojvakat

#5579 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by umojvakat » 24/09/2020 18:01

dadoka84 wrote:
24/09/2020 17:22
Ja prvi put u teretani sa svojih 19 godina... uhvatio se svega, letio od sprave do sprave. Umalo uginuo nisam. Otišao u wc da povratim, i kasnije ležao na podu uz neki hladan zid, samo da dođem sebi. :lol:
I ja sam isto tako, drugi razred srednje skole, pun energije letim sa sprave na spravu dok me covjek nije vidio i rekao sine ja cu ti objasniti kako ces trenirati da se ne ubijes ovdje.

dadoka84

#5580 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 » 24/09/2020 18:52

umojvakat wrote:
24/09/2020 18:01
dadoka84 wrote:
24/09/2020 17:22
I ja sam isto tako, drugi razred srednje skole, pun energije letim sa sprave na spravu dok me covjek nije vidio i rekao sine ja cu ti objasniti kako ces trenirati da se ne ubijes ovdje.
Dobar neki čiko :) Ja sam uglavnom sam. Malo youtube, a sad i instagram.

dzejkej

#5581 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dzejkej » 27/09/2020 11:54

BJB wrote:
17/09/2020 01:16
dzejkej wrote:
01/09/2020 23:42
Da li imate neka iskustva vezano za online programe ili aplikacije za vjezbanje i mrsanje?
Vidim reklamu za Level-up chalenge. Takodje, vidim da se mogu nabaviti aplikacije kao npr. od Fitness App Jillian Michaels pa me bas interesuje da li je neko probao i da li je zadovoljan.
nEKAD davno instalirala neki program na stari laptop, uneseš visinu, težinu, cilj i dobijes prilagođene vježbe..nije mi se nikako mililo vježbati..
Meni su ovo dvoje super, [youtube]https://www.youtube.com/channel/UCi_J6W ... 9cPZOUrf8Q[/youtube]
Odaberem workout i svojim tempom..Obavezno istezanje prije i poslije..Workout 22 mins, plus istezanje-budem k'o čep mokra od glave do pete..
Ne mogu svaki dan, mogla sam dok sam bila na odmoru, sad mogu barem 4 puta sedmično..
Hvala na odgovoru 😘

bandit_mo

#5582 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo » 28/09/2020 12:32

Ekipa koja je redovna u teretai, imam sat vremena za vježbu, ni manje ni više, 3x tjedno. Jel ok za rekreativca? Znači gradnja mišića, ali niš pretjerano, ono, da malo manje lelujam :D

mufa1

#5583 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mufa1 » 28/09/2020 16:42

Nemoj nosit telefon u teretanu i sat vremena ce ti bit i previše,tj sasvim dovoljno. 3x sedmično je ok, pogotovo ako radis full body i osnovne vježbe. Kardio samo 5-10 min prije treninga za zagrijavanje.

bandit_mo

#5584 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo » 28/09/2020 17:25

mufa1 wrote:
28/09/2020 16:42
Nemoj nosit telefon u teretanu i sat vremena ce ti bit i previše,tj sasvim dovoljno. 3x sedmično je ok, pogotovo ako radis full body i osnovne vježbe. Kardio samo 5-10 min prije treninga za zagrijavanje.
Ma kakav telefon, nisam od toga. Forum je jedina moja društvena mreža :D
Hvala ti. Utješno je znati da se ipak može nešto postići.

sitni svercer

#5585 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sitni svercer » 13/10/2020 15:21

skafiskafsnjak wrote:
15/06/2011 16:48
Ide ljeto , vrucine... Tezina to sve otezava. Da li je dovoljno da se doruckuje i ruca,eventualno slabo vecera i mozda trcanje svako drugi dan ? Redovno ustajem u 7, ne spavam dugo ... Uglavnom, jelo u granicama normale uz aktivnosti svako drugi dan...
koja solja zelenog caja dnevno, dobre patike u skladu sa tvojom pronotijom i vidjeces promjenu za dvije sedmice 8)

moonca

#5586 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by moonca » 13/10/2020 15:50

sitni svercer wrote:
13/10/2020 15:21
Ide ljeto , vrucine... Tezina to sve otezava. Da li je dovoljno da se doruckuje i ruca,eventualno slabo vecera i mozda trcanje svako drugi dan ? Redovno ustajem u 7, ne spavam dugo ... Uglavnom, jelo u granicama normale uz aktivnosti svako drugi dan..
..sad vec ide zima.... mislim da je dovoljno, da se doruckuje i ruca ....i slaba vecera, kao i medju obroci... neka grickalica... ali, sta jesti..je kljuc.. i da.. setnja je dovoljna..
. ja ne vjerujem da oslazak u teretanu, cini cuda... sve ok dok si redovan... stanesh li, sve se 'istopi' :-)

sitni svercer

#5587 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sitni svercer » 13/10/2020 16:08

moonca wrote:
13/10/2020 15:50
sitni svercer wrote:
13/10/2020 15:21
Ide ljeto , vrucine... Tezina to sve otezava. Da li je dovoljno da se doruckuje i ruca,eventualno slabo vecera i mozda trcanje svako drugi dan ? Redovno ustajem u 7, ne spavam dugo ... Uglavnom, jelo u granicama normale uz aktivnosti svako drugi dan..
..sad vec ide zima.... mislim da je dovoljno, da se doruckuje i ruca ....i slaba vecera, kao i medju obroci... neka grickalica... ali, sta jesti..je kljuc.. i da.. setnja je dovoljna..
. ja ne vjerujem da oslazak u teretanu, cini cuda... sve ok dok si redovan... stanesh li, sve se 'istopi' :-)
trcanje i setnja su ti puno bolji od teretane 8) ako misice gradis zrakom i vodom mozda jos bolje zelenim cajem onda to ostaje za sva vremena 8) mani se proteina 8)

dadoka84

#5588 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 » 07/11/2020 19:26

Bilans stanja i uspjeha -25.2 (118.5 na 93.3 kg trenutno).

Odlazak u teretanu čini čuda, ali ne na način da mršate tamo. Jedino možete da povećate mišićnu masu, te na taj način podignete potrošnju kalorija. Te uz pravilnu ishranu, napravite neki rezultat. Od ubijanja kardio vjezbama nema neke velike fajde. Hodanje je super, biciklo isto. Ali vise kao razonoda i da se čovjek opusti.

shape of despair

#5589 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair » 11/11/2020 11:49

dadoka84 wrote:
07/11/2020 19:26
Bilans stanja i uspjeha -25.2 (118.5 na 93.3 kg trenutno).

Odlazak u teretanu čini čuda, ali ne na način da mršate tamo. Jedino možete da povećate mišićnu masu, te na taj način podignete potrošnju kalorija. Te uz pravilnu ishranu, napravite neki rezultat. Od ubijanja kardio vjezbama nema neke velike fajde. Hodanje je super, biciklo isto. Ali vise kao razonoda i da se čovjek opusti.
Prvo, svaka čast. Drugo, nemaš potrebe sad pisati o mršanju, tamo nekad na proljeće će biti aktuelno, haha. Nego pitanja za tebe:
1. Za koliko si vremenski skinuo 25kg?
2.Šta si promjenio od prehrane? Samo okvirno navedi: jedem sve ali manje, izgladnjujem se, keto dijeta i sl.
3. Koliko radiš treninga sedmično i koliko vremenski traju
4. Jesi li u teretani ili samo hodaš/trčiš/biciklo ili kombinuješ
Nije mi jasan tvoj post. Jel ti sad preporučuješ hodanje npr. brzo hodanje 10km., ne mislim na šetnju od 2km, ili ne, jesi li ti šetao/trčao.
Ovo za ubijanje kardiom se ne slažem sa tobom. Ja sam čistim kardiom skinuo 15kg ali je bilo tu svačega: laganog trčanja, jačeg tempa, maksimale, promjene ritma i sl.
Nervira me što je sad zima, zagađen zrak i hladno, kontam po kući trčat nekako :lol:

dadoka84

#5590 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 » 11/11/2020 13:24

shape of despair wrote:
11/11/2020 11:49

Prvo, svaka čast. Drugo, nemaš potrebe sad pisati o mršanju, tamo nekad na proljeće će biti aktuelno, haha. Nego pitanja za tebe:
2.Šta si promjenio od prehrane? Samo okvirno navedi: jedem sve ali manje, izgladnjujem se, keto dijeta i sl.
Nije mi jasan tvoj post. Jel ti sad preporučuješ hodanje npr. brzo hodanje 10km., ne mislim na šetnju od 2km, ili ne, jesi li ti šetao/trčao.
Ovo za ubijanje kardiom se ne slažem sa tobom. Ja sam čistim kardiom skinuo 15kg ali je bilo tu svačega: laganog trčanja, jačeg tempa, maksimale, promjene ritma i sl.
Nervira me što je sad zima, zagađen zrak i hladno, kontam po kući trčat nekako :lol:
Hvala puno :D
Pa od polovine februara do sada. S tim da sam aktivnije od maja počeo raditi na tome.
Pisao sam što se hrane tiče u prošlim postovima, može se naći. Uglavnom kalorijski deficit, bazirana prehrana na proteinima i masnoćama, smanjen unos ugljikohidrata. I mnogo lakše se sve to podnosi nego na neki drugi način, a probao sam svašta. Tako da ovo više dođe kao lifestyle promjena nego neka dijeta.
Dva treninga u teretani sedmično, po nekih 90 min. Radim za sada full body treninge koji me plaho iscrpe. Radim vjezbe sa tegovima. Aerobne vježbe ne radim u teretani.
Skinuo sam i ja bio trčanjem prije 2 godine 12 kg. Pretrčao nekih 900km za godinu dana, treninzi, kratke utrke 5km i polumaratoni 21.1. Kile koje sam ekspresno vratio čim sam prestao trčati. Razlika je u tome što sam skidao masne naslage a nisam gradio mišiće. A oni troše energiju i za svoje održavanje u odnosu na salo. Imao sam isto tako jednu fazu 2012 kad sam se ekstremno trošio kardio vježbama. Dosta kila sam skinuo ali nisam ih mogao održavati. Naravno da na sve to utiču i neke druge stvari, životne okolnosti isl.

Da budem jasan, moj lični stav je da je aerobna aktivnost super za jačanje krvožilnog sistema, za cirkulaciju, za općenito raspoloženje. Dok za skidanje kilograma nije. To je uglavnom prehrana i to nekih 80% i 20% aktivnost. Sve osim toga je trenutna promjena koja teško da je održiva.
Sretno svima u ovoj bespoštednoj borbi sa kilogramima :D

bandit_mo

#5591 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo » 11/11/2020 14:06

dadoka84 wrote:
11/11/2020 13:24
shape of despair wrote:
11/11/2020 11:49

Pa od polovine februara do sada. S tim da sam aktivnije od maja počeo raditi na tome.
Pisao sam što se hrane tiče u prošlim postovima, može se naći. Uglavnom kalorijski deficit, bazirana prehrana na proteinima i masnoćama, smanjen unos ugljikohidrata. I mnogo lakše se sve to podnosi nego na neki drugi način, a probao sam svašta. Tako da ovo više dođe kao lifestyle promjena nego neka dijeta.
Dva treninga u teretani sedmično, po nekih 90 min. Radim za sada full body treninge koji me plaho iscrpe. Radim vjezbe sa tegovima. Aerobne vježbe ne radim u teretani.
Skinuo sam i ja bio trčanjem prije 2 godine 12 kg. Pretrčao nekih 900km za godinu dana, treninzi, kratke utrke 5km i polumaratoni 21.1. Kile koje sam ekspresno vratio čim sam prestao trčati. Razlika je u tome što sam skidao masne naslage a nisam gradio mišiće. A oni troše energiju i za svoje održavanje u odnosu na salo. Imao sam isto tako jednu fazu 2012 kad sam se ekstremno trošio kardio vježbama. Dosta kila sam skinuo ali nisam ih mogao održavati. Naravno da na sve to utiču i neke druge stvari, životne okolnosti isl.

Da budem jasan, moj lični stav je da je aerobna aktivnost super za jačanje krvožilnog sistema, za cirkulaciju, za općenito raspoloženje. Dok za skidanje kilograma nije. To je uglavnom prehrana i to nekih 80% i 20% aktivnost. Sve osim toga je trenutna promjena koja teško da je održiva.
Sretno svima u ovoj bespoštednoj borbi sa kilogramima :D
Prijatelju, svaka čast. Impresivan rezultat i sigurno dugotrajan.
U potpunosti se slažem s posljednjim paragrafom, kao i većina svjetskih trenera koje poštujem. Samo još da stid prevladam i u gymu sam i ja :-D

dadoka84

#5592 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 » 11/11/2020 14:14

bandit_mo wrote:
11/11/2020 14:06
U potpunosti se slažem s posljednjim paragrafom, kao i većina svjetskih trenera koje poštujem. Samo još da stid prevladam i u gymu sam i ja :-D

Ma kakav stid, u teretani će ti prije neko pomoći nego će te osuditi. Bilo muško ili žensko, uvijek ima dobre raje tamo koja je spremna da podijeli iskustvo, pomogne kod izvođenja vježbi isl. Meni baš nedavno lik sa strane priđe i kaže da imam problem sa desnim ramenom dok radim vježbu. Ja to nisam ni primjetio dok se nisam fokusirao na to u toku izvođenja. Mogao je samo proći i ne reći ništa, nije njegov problem. Samo ti kreni polako. Najbolje vrijeme za krenuti vježbati je juče. :D

bandit_mo

#5593 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo » 11/11/2020 14:17

dadoka84 wrote:
11/11/2020 14:14
bandit_mo wrote:

Ma kakav stid, u teretani će ti prije neko pomoći nego će te osuditi. Bilo muško ili žensko, uvijek ima dobre raje tamo koja je spremna da podijeli iskustvo, pomogne kod izvođenja vježbi isl. Meni baš nedavno lik sa strane priđe i kaže da imam problem sa desnim ramenom dok radim vježbu. Ja to nisam ni primjetio dok se nisam fokusirao na to u toku izvođenja. Mogao je samo proći i ne reći ništa, nije njegov problem. Samo ti kreni polako. Najbolje vrijeme za krenuti vježbati je juče. :D
Ma ja vazda tripujem da će me svi gledati, i rugati se :) (kakva umišljenost da si nekome bitan da bulji sat vremena u tebe :lol: )
Hvala za nogu u dupe :thumbup:

dadoka84

#5594 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 » 11/11/2020 14:23

Hehe, sretno. Kakvih cura kod mene u teretani ima, ja mogu slobodno gologuz okolo hodati na rukama, sumnjam da bi me ko skontao.

ps5

#5595 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ps5 » 11/11/2020 14:35

bandit_mo wrote:
11/11/2020 14:17
dadoka84 wrote:
11/11/2020 14:14
bandit_mo wrote:

Ma ja vazda tripujem da će me svi gledati, i rugati se :) (kakva umišljenost da si nekome bitan da bulji sat vremena u tebe :lol: )
Hvala za nogu u dupe :thumbup:
Svi tako razmišljaju (misle da njih neko gleda) pa onda svi samo prate šta oni rade tako da na kraju ispadne da svi samo sebe gledaju :D
Obično u svim teretanama bude neka grupica raje koja se poznaje i oni se medjusobno zezaju i gledaju šta ko od njih radi, ostale niko ni ne gleda.

shape of despair

#5596 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair » 11/11/2020 14:49

Nema stida. Na vilsu i darivi sam godinama i nagledao sam se debelih ljudi koji hodaju, trče i sl.
Na prvu bi rekao gledaj ga/je koliki/a je, ali onda skontas kolika volja treba da se pokrenes i da oznojis guzicu i jos sa ekstra viskom kila, a i kad skontas da ta osoba crkaje i daje sve od sebe, pa ipak se javi neko postovanje.
I onda odmaknes 10m i posvetis se opet sebi, gledas na onu stopericu, kontas koliko jos imas do zacrtanog cilja i sl. ili ti ga: koga boli tuki za drugog, treniraj sebi treniras, izgledas bolje, osjecas se bolje, produzizi sebi zivot i povecas mu kvalitetu

bandit_mo

#5597 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo » 11/11/2020 14:51

Ja da krenem od sebe, ne gledam nikog nigdje, ali eto, čim je nešto nepoznato, eto tripa da svi primjećuju.
Išla sam ja jedno 2 mjeseca, i stvarno se nakon 10ak puta čovjek opusti, samo da se probije to prvo...

dadoka84

#5598 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 » 12/11/2020 00:47

bandit_mo wrote:
11/11/2020 14:51
Ja da krenem od sebe, ne gledam nikog nigdje, ali eto, čim je nešto nepoznato, eto tripa da svi primjećuju.
Išla sam ja jedno 2 mjeseca, i stvarno se nakon 10ak puta čovjek opusti, samo da se probije to prvo...
Ako će ti pomoći nabaci duks i kapuljaču, muziku na uši i svoje furaj. Dok ne uđeš u fazon.

bandit_mo

#5599 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo » 12/11/2020 15:12

dadoka84 wrote:
12/11/2020 00:47
bandit_mo wrote:
Ako će ti pomoći nabaci duks i kapuljaču, muziku na uši i svoje furaj. Dok ne uđeš u fazon.
To je ideja. Kao ono dječije, ja njih ne vidim pa ni oni mene :D

dadoka84

#5600 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 » 12/11/2020 23:04

bandit_mo wrote:
12/11/2020 15:12
dadoka84 wrote:
12/11/2020 00:47
bandit_mo wrote:
To je ideja. Kao ono dječije, ja njih ne vidim pa ni oni mene :D
Igrali se žmire po kući pa se sakrivali iza zavjesa, a noge dole vire.

Probaj, isključi se čovjek skroz i posveti sebi i svom vježbanju.

Post Reply