Moze li odvratnije?

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...
Post Reply
tempora

Moze li odvratnije?

Post by tempora » 31/05/2007 10:28

Ovih se dana digla nevjerovatna prasina u Holandiji, oko programa televizijske kuce BNN,koja ce u petak emitovati program o donaciji organa.U tom programu, 37godisnja Lisa, koja boluje od raka na mozgu i nece jos dugo zivjeti,ce putem televizije odluciti kome ce od troje ucesnika donirati jedan od svojih bubrega.Gledaoci kod kuce, moci ce je putem sms-a posavjetovati u njenoj odluci.
Ovim putem, BNN zeli skrenuti paznju gradjanima o problemu doniranja organa koji je cesta tema u ovom dijelu svijeta i ujedno i veliki problem.
Neki politicari pozivaju vladu da zabrani emitovanje ovog programa a mnoge zdravstvene organizacije ogradjuju se od ovakvog nacina publiciteta.Svijet je takodjer sokirano reagovao na ovu vjest te pojedine strane televizijske kuce izjavljuju da ovako odvratan program moze biti osmisljen samo u Holandiji.
Ne treba zaboraviti, da je Holandija lanser Velikog Brata, koji je kasnije sa velikim uspjehom preuzet u velikom dijelu ostatka svijeta. Holandija takodjer emituje programe u kojima kamera prati posljednje dane osoba koje ce uskoro preminuti i njihovih bliznjih.Jedan od programa “ Zlatni kavez” takodjer je replika Velikog brata u kojem odredjen broj osoba treba da postane milioner ukoliko ostane zadnji a nikome od njih nije poznato da li ce u tom kavezu ostati 3 mjeseca ili 3 godine, pa ucesnici po ulasku u “kavez” ostavljaju i svoju malodobnu djecu.
I ovaj program doniranja organa putem televizije je mozda “neukusan” ali cini mi se da su najgledaniji programi upravo ovi gore navedeni. Danas su televizijski ekrani prepuni programa kao sto je borba za nezenju milionera u kojem zene pokusavaju eliminisati protivnike, ostrva u kojima se parovi prijavljuju na takmicenja u kojima bivaju razdvojeni i stavljeni na ostrva gdje su okruzeni desetinama muskaraca i zena koji ih zavode, pa gledaoci do mile volje mogu uzivati u erotskim scenama ili jednostavno u seks-partiji dok im partner sve to gleda preko kamere i place.Programi u kojima zvjezde bivaju 24 sata pracene od strane kamera i onda kada idu u toalet, programi u kojima partneri mijenjaju zene ili djecu, programi u kojima partneri zele poboljsati svoj seks, programi u kojima se vrse plasticne operacije osoba koje zele izgledati kao neka filmska zvijezda itd itd itd.
Nedavno samoubistvo vjesanjem, korisnika nekog chat boxa pred nekolicinom gledaoca pokazuje, da nece proci dugo vremena, a da televizijski ekrani ne pocnu prikazivati i ubistva, samoubistva i slicne scene.Ako vec nisu. Pa se pitam, zasto uopste raspravljati o etici?

Vingo

Post by Vingo » 31/05/2007 10:42

Ne znam da li mi se nakon ovoga povraca ili place....ne zbog mene, nego zbog svijeta u kom ce moje dijete da odrasta. I zbog toga sto cemo se prije ili kasnije zbog profita ponovo vratiti na 4 noge...I jesti jedni druge - javno.
Naravno, moze i odvratnije, uvijek moze....
Uvredljivo bi ovo bili zvati dekadencijom.

DobroJutroKolumbo

Post by DobroJutroKolumbo » 31/05/2007 10:48

Izgleda da se ostvarilo jos jedno prorocanstvo Top Liste Nadrealista!!! TLN je svoje vidovito "oko" dobacio cak do Holandije! :shock: :D

danas

Re: Moze li odvratnije?

Post by danas » 31/05/2007 10:48

tempora wrote:... da nece proci dugo vremena, a da televizijski ekrani ne pocnu prikazivati i ubistva, samoubistva i slicne scene.Ako vec nisu.

naravno da jesu... prebaci kanal na cnn i vijesti iz iraka...

tempora wrote:Pa se pitam, zasto uopste raspravljati o etici?

o cemu?

PS moze li odvratnije -- MOZE!

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 31/05/2007 11:13

Vingo wrote:Ne znam da li mi se nakon ovoga povraca ili place....ne zbog mene, nego zbog svijeta u kom ce moje dijete da odrasta. I zbog toga sto cemo se prije ili kasnije zbog profita ponovo vratiti na 4 noge...I jesti jedni druge - javno.

Opusti se, postoji nesto sto se zove DALJINSKI UPRAVLJAC, a svaki noviji TV ima PARENTAL LOCK...

Bogu hvala, jos uvijek roditelj vodi glavnu rijec u kuci, tako da mozes izbjeci da ti dijete to gleda...

To jeste "ici linijom manjeg otpora" ali pored miliona kanibala koji vole to gledati, mi smo nemocni....

ova emisija je debilizam, al who the fuck am I da ista govorim, kad je meni cak i VELIKI BRAT VIP debilan..

Kid_A

Post by Kid_A » 31/05/2007 11:24

mIRCerka wrote:
Vingo wrote:Ne znam da li mi se nakon ovoga povraca ili place....ne zbog mene, nego zbog svijeta u kom ce moje dijete da odrasta. I zbog toga sto cemo se prije ili kasnije zbog profita ponovo vratiti na 4 noge...I jesti jedni druge - javno.

Opusti se, postoji nesto sto se zove DALJINSKI UPRAVLJAC, a svaki noviji TV ima PARENTAL LOCK...

Bogu hvala, jos uvijek roditelj vodi glavnu rijec u kuci, tako da mozes izbjeci da ti dijete to gleda...

To jeste "ici linijom manjeg otpora" ali pored miliona kanibala koji vole to gledati, mi smo nemocni....

ova emisija je debilizam, al who the fuck am I da ista govorim, kad je meni cak i VELIKI BRAT VIP debilan..

Kamo sloboda, zasto cenzura, pa ovo je doba demokratskih vrijednosti...

Vingo

Post by Vingo » 31/05/2007 11:28

Volim ove kratke i kao sarkasticne.... :-)
Lako cu ja cenzurisati tv program, ali ne mogu cenzurisati opsteprihvacene vrijednosti (zarad kojih biva anulirano sve u sta sam ja vjerovala da je dobro).....a novac je No1.....i ona hitlerovska o cilju i sredstvima...

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 31/05/2007 11:35

Kid_A wrote:
mIRCerka wrote:

Kamo sloboda, zasto cenzura, pa ovo je doba demokratskih vrijednosti...

ako je i ovo demokratija, onda ja j.mater onom ko upali svjetlo!

Vingo, shvatices ti jednog dana sto sam ja davno na platou rekla ODO JA U ZIMBABVE....tamo makar nema kablovske....

encian

Post by encian » 31/05/2007 13:06

jeste li gledali dextera? mene pravo plasi ideja te serije. glavni lik je serijski ubica. doduse ubija zlocince, ali sta bi sa pricom oko opravdanosti smrtne kazne? u biti plasi me to sto ce se taj lik svidjeti hiljadama tijendzera jer ga serija pravi dobrim a ne losim.

to o davanju organa je odvratno do bola.

EliasVeskot

Post by EliasVeskot » 31/05/2007 13:23

Men ne uzbuđuju previše ove teme. Učesnici u BIG Bro i sličnim sranjima sami učestvuju, a krivi su i oni placaju TV pretplatu :D
Koliko me sjećanje služi ( :D ) nisu ni borbe gladijatora u areni bile manje krvave, a tek sto su Saturnalije bile opake. :-)

Frejzereovu Zlatnu granu u ruke, pa ce vam sve biti jasno. jabuke ne padaju daleko od stabla.
8-)

Vingo

Post by Vingo » 31/05/2007 13:47

EliasVeskot wrote:Men ne uzbuđuju previše ove teme. Učesnici u BIG Bro i sličnim sranjima sami učestvuju, a krivi su i oni placaju TV pretplatu :D
Koliko me sjećanje služi ( :D ) nisu ni borbe gladijatora u areni bile manje krvave, a tek sto su Saturnalije bile opake. :-)

Frejzereovu Zlatnu granu u ruke, pa ce vam sve biti jasno. jabuke ne padaju daleko od stabla.
8-)

:lol:

Kurt_Kombajn

Post by Kurt_Kombajn » 31/05/2007 14:08

najmoralniji najcistunac neka prvi baci kamen.

tempora

Post by tempora » 31/05/2007 19:06

Vingo wrote:Volim ove kratke i kao sarkasticne.... :-)
Lako cu ja cenzurisati tv program, ali ne mogu cenzurisati opsteprihvacene vrijednosti (zarad kojih biva anulirano sve u sta sam ja vjerovala da je dobro).....a novac je No1.....i ona hitlerovska o cilju i sredstvima...

Upravo tako.Samo da je problem rijesen gasenjem tv prijemnika onda zasigurno ne bi bilo mjesta za zabrinutost.I ako je to vec tako, odakle onda pojave opcenja djece u prvim razrednima osnovnih skola, pojacanoj agresiji medju tinejdzerima, grupnim silovanjima djevojcica, prodavanja tijela tinejdzerki za jednu flasu alkoholnog pica itd itd. Televizijski prijemnik se moze iskljuciti pritiskom na dugme.A okolina!? :?

cyprus
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Post by cyprus » 31/05/2007 19:27

Pa, ovo jest demokratija i tu ne možeš ništa. Ja kad sam na ovom forumu govorio protiv demokratije, možete zamislit šta su mi sve nagovorili. Htjeli ste demokratiju, evo vam demokratija.

P.S. Tito vrati se i uvedi nam totalitarizam. :x

sulesavic

Post by sulesavic » 02/06/2007 18:09

Ispostavilo se na kraju da niko bolestan nije bio, cilj showa je bio da se skrene pa¾nja na doniranje organa, koje u Holandiji (nisam najsigurniji) najmanje popularno, da se tako izrazim, meðu evropskim zemljama

Zhaba

Post by Zhaba » 02/06/2007 19:05

to su mogli i na drugi nacin uraditi :roll:

kub lajkan

Re: Moze li odvratnije?

Post by kub lajkan » 02/06/2007 22:21

tempora wrote:Ovih se dana digla nevjerovatna prasina u Holandiji, oko programa televizijske kuce BNN,koja ce u petak emitovati program o donaciji organa.U tom programu, 37godisnja Lisa, koja boluje od raka na mozgu i nece jos dugo zivjeti,ce putem televizije odluciti kome ce od troje ucesnika donirati jedan od svojih bubrega.Gledaoci kod kuce, moci ce je putem sms-a posavjetovati u njenoj odluci.

Jebote, pa ovo k'o da je iz Alan Forda...

tempora

Post by tempora » 02/06/2007 22:26

sulesavic wrote:Ispostavilo se na kraju da niko bolestan nije bio, cilj showa je bio da se skrene pažnja na doniranje organa, koje u Holandiji (nisam najsigurniji) najmanje popularno, da se tako izrazim, među evropskim zemljama

Grijesis, tri osobe koje su "kao" trebale primiti bubreg, tj bile u selekciji, su zaista bolesne i cekaju vec godinama na transplantaciju bubrega te su u programu ucestvovale upravo zbog skretanja paznje na ovaj problem.Liza, koja je navodno bolovala od raka mozga i trebala dodjeliti taj bubreg je glumica.Samo nekolicina ljudi iz televizijske kuce, ukljucujuci i ove tri osobe su znali za cijelu "zavjeru" a ostatak, ukljucujuci i kamermane, nije-kako sadrzaj programa ne bi otisao u javnost.I dalje stojim da je o etici bespotrebno raspravljati pored ovoliko ogavnih televizijskih programa u svijetu.

patrius

Post by patrius » 02/06/2007 22:45

zaboga,pa zar nije upravo sad,vise nego ikad,potrebno raspravljati o etici :? eto,o cemu bi onda trebalo raspravljati u ovom trenutku kad je svijet ogrezao u razvrat :? ako ne o moralu?kad vec o necemu polemisete,onda bar i recite sta imate,a ne zapocinjite,dovraga,ako mislite da o tome ne treba raspravljati!!!svasta :-)

Vingo

Post by Vingo » 04/06/2007 09:03

InfraRedRidinghood wrote:
tempora wrote:
sulesavic wrote:Ispostavilo se na kraju da niko bolestan nije bio, cilj showa je bio da se skrene pažnja na doniranje organa, koje u Holandiji (nisam najsigurniji) najmanje popularno, da se tako izrazim, među evropskim zemljama

Grijesis, tri osobe koje su "kao" trebale primiti bubreg, tj bile u selekciji, su zaista bolesne i cekaju vec godinama na transplantaciju bubrega te su u programu ucestvovale upravo zbog skretanja paznje na ovaj problem.Liza, koja je navodno bolovala od raka mozga i trebala dodjeliti taj bubreg je glumica.Samo nekolicina ljudi iz televizijske kuce, ukljucujuci i ove tri osobe su znali za cijelu "zavjeru" a ostatak, ukljucujuci i kamermane, nije-kako sadrzaj programa ne bi otisao u javnost.I dalje stojim da je o etici bespotrebno raspravljati pored ovoliko ogavnih televizijskih programa u svijetu.

Bubreg-reality bio je prevara

Image

Navodno smrtno bolesna žena trebala je u emisiji nizozemske javne televizije odlučiti kome će od troje potencijalnih primatelja donirati bubreg. U zadnjoj minuti finala otkrila se istina.

AMSTERDAM - Kontroverzni nizozemski reality show javne televizije BNN, u kojem je navodno smrtno bolesna žena trebala odlučiti kome će od troje kandidata donirati bubreg, bio je prevara.

Teško bolesna 37-godišnjakinja, navodno na umoru od posljedica tumora na mozgu, trebala je na osnovu razgovora s kandidatima, njihovim prijateljima i članovima obitelji odlučiti kome će pokloniti bubreg. Naravno, pred televizijskim kamerama.

Završna emisija De Grote Donorshowa, u kojoj je trebala biti donesena konačna odluka, emitirana je u petak navečer. U posljednjoj minuti emitiranja producenti su priznali da je teško bolesna žena ustvari posve zdrava glumica. I svi potencijalni primatelji bubrega bili su dio prevare.

Prije ovoga otkrića show je izazvao velike kritike u Nizozemskoj i inozemstvu. Premijer Jan Peter Balkenende također se uključio u raspravu i oštro osudio takvu emisiju. Nizozemske ambasade u svijetu bile su zatrpana kritikama i prosvjedima šokiranih gledatelja. BNN tvrdi da je emisijom htio ukazati na kroničan nedostatak doniranih organa u Nizozemskoj.

www.net.hr

Hina|Net.hr; 02.06.2007.

Briljantan odgovor na pitanje moze li odvratnije..... :roll:

tempora

Post by tempora » 04/06/2007 17:54

Valjda i prodaja organa spada u taj rang? :?

Vingo

Post by Vingo » 05/06/2007 09:03

InfraRedRidinghood wrote:Bolji nemam :shock:

Pa bolje ni ne moze.....kad cijeloj prici dodas i komponentu prevare, meni gadjenje poraste, a valjda se (priznanjem producenata) trebalo umanjiti...

(A sto se sokiras?)

Post Reply