Mostar u ratu

Post Reply
invincible1921

#226 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

akaunt wrote:...kad ste lično vi vidjeli da nešto ne štima. Koje i kada su bile prve naznake, od početka rata, da bi moglo doći do ovoga do cega je doslo. Ako je moguće vaša lična iskustva.
Od jeseni 92..Hvo pustao linije, zavrtao oruzje namjenjeno armiji, kasnije hapsio po gradu pripadnike armije, tutini i slicni ubijali.

Pa eto navodno jedna vojska a na punkt HVO vojnici armije idu sa puskama na gotovs jer ko zna sta moze bit. Puskaralo se i prije pocetka sukoba makar tri puta. HVO kupovao vrijeme i ustupke od armije kao sto je isljeavanje jedinica sa zapadne na istnocu stranu jer drugcije nema sanse da bi smjeli napast armiju.

Onda da ti budes jedinstven sa vojskom koja je vec pocela etnicko ciscenje i zlocine po srednjoj bosni, prozoru itd.

Komanda i vlast jesu odgovorni za nespremnost mada realno niko nije ocekivao da ce doci bas do totalnog rata. Mislilo se da ce se malo zakuhat ispuskarat i pregovorima smirit. U prilog tome ide i cinjenica da je hiljadu muslimana zavrsilo u logoru kao vojnicci HVO-a,
akaunt

#227 Re: Mostar u ratu

Post by akaunt »

invincible1921 wrote:
akaunt wrote:...kad ste lično vi vidjeli da nešto ne štima. Koje i kada su bile prve naznake, od početka rata, da bi moglo doći do ovoga do cega je doslo. Ako je moguće vaša lična iskustva.
Od jeseni 92..Hvo pustao linije, zavrtao oruzje namjenjeno armiji, kasnije hapsio po gradu pripadnike armije, tutini i slicni ubijali.

Pa eto navodno jedna vojska a na punkt HVO vojnici armije idu sa puskama na gotovs jer ko zna sta moze bit. Puskaralo se i prije pocetka sukoba makar tri puta. HVO kupovao vrijeme i ustupke od armije kao sto je isljeavanje jedinica sa zapadne na istnocu stranu jer drugcije nema sanse da bi smjeli napast armiju.

Onda da ti budes jedinstven sa vojskom koja je vec pocela etnicko ciscenje i zlocine po srednjoj bosni, prozoru itd.

Komanda i vlast jesu odgovorni za nespremnost mada realno niko nije ocekivao da ce doci bas do totalnog rata. Mislilo se da ce se malo zakuhat ispuskarat i pregovorima smirit. U prilog tome ide i cinjenica da je hiljadu muslimana zavrsilo u logoru kao vojnicci HVO-a,
Jesen 92' ? Praktično dok je još Perišić bio na Velezu?
invincible1921

#228 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

akaunt wrote:
invincible1921 wrote:

Jesen 92' ? Praktično dok je još Perišić bio na Velezu?
Pa iskreno prvi sukob doduse vise svadja je izbio odmah po oslobadjanju mostara lipanjskim zorama. Jer je HVO zelio da pokaze da muslimani nisu imali nikakve veze sa tim sto ne da nije istina nego nema veze sa mozgom. Onda mjestani podvelejza zarobili baterije artiljerije naoruzanja more, HVO sve sebi uzeo i poslao u hrvatsku..

Pa kasnije kad je bila druga akcija u podvelezju nez koji mjesec ali mislim da se radi o julu ili augustu povukli se bez ikakve najave armiji sto bi se reklo prodali ih centicima. Ovo tvrdim odgovorno jer mi je stari sa 50 saboraca ostao u okruzenju iz kojeg su se sami probijali, Kaze da je tad kad se vratio u mostar zatekao jaganjca da bi mu licno presudio metkom u celo.

Da ironija bude veca HVO na celu sa zelenikom i zaludjenim muslimanima je sve vrijeme tvrdio da ustvari Armija njih saboitra...
stranac2

#229 Re: Mostar u ratu

Post by stranac2 »

Dobra tema pravo, svaka cast clanu foruma koji je opisao rutu izvlacenja malog broja pripadnika armije iz Vranice. O slucaju Vranica ima tako malo napisanog i objasnjenog. Toliko krivih prica i kvazi diskusije.

Poznavao sam puno momaka sto je bio tamo u Vranici, skupina lijepe i naivne raje koja je bila izlozena kao zrtveno jagnje tu gdje su bili. BIlmezi iz Armije BH su ih tu stavili da izginu bez ikakvog razloga. Otezavajuca okolnost sto barem pola njih nije bilo tacno iz Mostara, inace se moglo izvuci dosta vise njih. Sjecam se dobro zajebanog osjecaja pored svih svojih briga i misli, jer je svak znao sta se sprema, svaki pu kada sam prolazio kraj Vranice, hotel Mostara razmisljao sam o toj raji tamo kako sta ce s njima biti kada pukne.

Ma koliko bio kivan na Hrvate tih dana mogu reci vecina raje koja je imala malo u glavi imala je sansu da se izvuce, mislim na ove sto su zaglavili na desnoj obali. Al osjecaj propasti svijeta za sve nas dole ni sada mi ne izlazi iz glave nakon 20 i nesto godina koliko li vec. Toliko supaka i toliko dobre raje na jednom mjestu vise nikada necu vidjeti.

Mnogi gradovi su propatili al mislim ono sto je Mostar dozivio tih dana ne znam jel moze gore, zalosno je sto ta istina i prica nikada nece dobiti realan historijski opis zbog politickih razloga, al prava raja Mostarska zna sve i kada se sretnemo znamo da nas niko nikada nece razumjeti sta smo prosli ..

Na kraju zbog momka sa snimka iz Vranice (jedan od zarobljenih) postavljam link, pjesma koju je napisao prije rata kao da je bilo neko predskazanje . Zuba uvijek ces biti u nasim mislima, i opet suza potekne

https://www.youtube.com/watch?v=xVAGgY6RdBo
mostarac_2009

#230 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

tetejac wrote:Mostarac, vidim da te jako zanima i puno ti znači kuda su ljudi prošli i kako su se izvukli. Ja ću ti reći i ovo ti je 100% istina. Nemoj me pitati kako znam. Oni koji su se probili išli su ovim putem. U noći su izašli na zadnji izlaz kroz zid i probili se preko starih zgrada kod stare bolnice do Lijanovića pa preko ceste do uglovnice i mrtvare. Tu su presjekli stari JNA garnizon, izašli kroz prolaz vojne zgrade, pretrčali cestu u centru 2, ušli u crnu ulicu, kroz crnu ulicu prošli Lerotinim sokakom i ušli u Šantićevu. Pretrčali cestu, spustili se između EMŠC i vodovoda do Neretve i na uzaku prešli na drugu stranu.
Pozdrav i živio!
Tetejac,

Nije toliko bitno kuda su prosli do lijeve. Pitamo se kad i gdje su izasli iz vranice i ko je izasao, a ko ostao u vranici da se bori, a ko se presvukao u civilno. To sto si napisao u tvom postu nije odgovor na mnoga pitanja sto se ne moze javno nigdje naci. Ono sto se i nadje je kontradiktorna prica. Nisu trebali probijati nikakav zid kad su mogli iz podruma i prizemlja komande uci u haustor zgrade i izaci na glavni ulaz, pa se cak moglo i kroz prozor podruma izaci vani.
Sarajmen

#231 Re: Mostar u ratu

Post by Sarajmen »

Nepotrebno, pišeš šta su mogli uraditi a @tetka ti nudi dosta relevantnu informaciju šta je stvarno bilo. Više tačnih informacija će biti nakon što se okonča sudski proces koji je u toku, vjerovatno kada svjedočenja određenih ljudi budu javno objavljena. Do tada je...proces.
akaunt

#232 Re: Mostar u ratu

Post by akaunt »

Sarajmen wrote:Nepotrebno, pišeš šta su mogli uraditi a @tetka ti nudi dosta relevantnu informaciju šta je stvarno bilo. Više tačnih informacija će biti nakon što se okonča sudski proces koji je u toku, vjerovatno kada svjedočenja određenih ljudi budu javno objavljena. Do tada je...proces.
Sudski proces u toku :shock: ? Gdje, ko...ima li gdje linkova ?
tetejac

#233 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

mostarac_2009 wrote:
tetejac wrote:Mostarac, vidim da te jako zanima i puno ti znači kuda su ljudi prošli i kako su se izvukli. Ja ću ti reći i ovo ti je 100% istina. Nemoj me pitati kako znam. Oni koji su se probili išli su ovim putem. U noći su izašli na zadnji izlaz kroz zid i probili se preko starih zgrada kod stare bolnice do Lijanovića pa preko ceste do uglovnice i mrtvare. Tu su presjekli stari JNA garnizon, izašli kroz prolaz vojne zgrade, pretrčali cestu u centru 2, ušli u crnu ulicu, kroz crnu ulicu prošli Lerotinim sokakom i ušli u Šantićevu. Pretrčali cestu, spustili se između EMŠC i vodovoda do Neretve i na uzaku prešli na drugu stranu.
Pozdrav i živio!
Tetejac,

Nije toliko bitno kuda su prosli do lijeve. Pitamo se kad i gdje su izasli iz vranice i ko je izasao, a ko ostao u vranici da se bori, a ko se presvukao u civilno. To sto si napisao u tvom postu nije odgovor na mnoga pitanja sto se ne moze javno nigdje naci. Ono sto se i nadje je kontradiktorna prica. Nisu trebali probijati nikakav zid kad su mogli iz podruma i prizemlja komande uci u haustor zgrade i izaci na glavni ulaz, pa se cak moglo i kroz prozor podruma izaci vani.
Dao sam ti tačnu rutu kuda su išli i gdje su prešli Neretvu. To te je kopkalo a ja sam znao. Mislio sam da ti puno znači, možda tražiš nekog ili nešto. Umjesto da kažeš hvala, sad zajebavaš i konstruišeš svoju istinu.
stranac2, veliki pozdrav brato. Ne ponovilo se :facepalm:
invincible1921

#234 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

akaunt wrote:
Sarajmen wrote:Nepotrebno, pišeš šta su mogli uraditi a @tetka ti nudi dosta relevantnu informaciju šta je stvarno bilo. Više tačnih informacija će biti nakon što se okonča sudski proces koji je u toku, vjerovatno kada svjedočenja određenih ljudi budu javno objavljena. Do tada je...proces.
Sudski proces u toku :shock: ? Gdje, ko...ima li gdje linkova ?
Kolko sam ja vidio pretres je poceo 14.2.

Sudi se Ancicu, Poznicu i jos nekom, a onaj Dzidic je pobjego u Hrvatsku
tetejac

#235 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Oprosti nisam u toku sa tim zbivanjima, koji Džidić? Džida, zapovjednik vojne policije?
invincible1921

#236 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

tetejac wrote:Oprosti nisam u toku sa tim zbivanjima, koji Džidić? Džida, zapovjednik vojne policije?
Da da...a jel ovaj poznic musliman ?

Tri put su oslobadjani ail je vrhovni sud ponistavao presude jer ti procesi su bili smijurija cista.
tetejac

#237 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

invincible1921 wrote:
tetejac wrote:Oprosti nisam u toku sa tim zbivanjima, koji Džidić? Džida, zapovjednik vojne policije?
Da da...a jel ovaj poznic musliman ?

Tri put su oslobadjani ail je vrhovni sud ponistavao presude jer ti procesi su bili smijurija cista.
Ne znam. Moguće da jeste. Možda je bio s Jukom.
mostarac_2009

#238 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

tetejac wrote:
mostarac_2009 wrote:
Pozdrav i živio!
Tetejac,

Dao sam ti tačnu rutu kuda su išli i gdje su prešli Neretvu. To te je kopkalo a ja sam znao. Mislio sam da ti puno znači, možda tražiš nekog ili nešto. Umjesto da kažeš hvala, sad zajebavaš i konstruišeš svoju istinu.
stranac2, veliki pozdrav brato. Ne ponovilo se :facepalm:
Kao prvo ne zanima samo mene, jer ovoj temi imaju pristup svi ljudi na planeti. Sve si mi rekao sa onim da iz bojne nisu htjeli pucati na ARBIH. Ako si ti bio dio bojne onda je logicno da nisi znao kuda, kako i ko se izvukao od tamo jer da si znao zavrsili bi kao onih 13 zarobljenih. Jos da ti sezahvaljujem?!
mostarac_2009

#239 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

Jarane, ne trebas mi ti govoriti iz Sarajeva kao neki sudija sta je relavatno a sta ne, kad sam ja rodjen u zgradi pored Vranice i bio sam tu 9. Maja. To je isto da ja sad tebi pocnem tumaciti sta je relavatno kad bi se slozio sa nekim cetnikom da su nasi sami sebe gadjali granatom na markalama.
tetejac

#240 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Ti si stalno nagađao kuda i kako su se ljudi izvukli. Evo ja sam ti rekao u metar i umjesto da zahvališ ti pišeš gluposti. Mladost ludost :)
invincible1921

#241 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Nema potrebe za svadju i tenzije :bih:
tetejac

#243 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Mostarac je malo nervozan :D
studiorum_tuzlaensis

#244 Re: Mostar u ratu

Post by studiorum_tuzlaensis »

Iskreno se nadam da će osobe odgovorne za zločine i ubijanja ovih zatvorenika biti adekvatno kažnjene.
stakasa

#245 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

studiorum_tuzlaensis wrote:Iskreno se nadam da će osobe odgovorne za zločine i ubijanja ovih zatvorenika biti adekvatno kažnjene.
Ja mislim da nece. Evo 25 godina, ima snimak, ima sve i opet nista. Znam da ima Jukinih sljedbenika koji su ucestvovali u ovome i sada zive u Sarajevu, jos uvijek se nadam da se u nekome od njih probudi savjest.
invincible1921

#246 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

stakasa wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:Iskreno se nadam da će osobe odgovorne za zločine i ubijanja ovih zatvorenika biti adekvatno kažnjene.
Ja mislim da nece. Evo 25 godina, ima snimak, ima sve i opet nista. Znam da ima Jukinih sljedbenika koji su ucestvovali u ovome i sada zive u Sarajevu, jos uvijek se nadam da se u nekome od njih probudi savjest.
Zive i uzivaju statuse heroja i prvoboraca medju rajom...Mislim da ovaj put hoce bit osudjeni, jer cim je dzidic pobjegao zna sta ga ceka. Svaki do sada proces koji je vodjen bio je smijesan i ireziran.

Upravo to sto kazes ima snimak, imaju svjedoci, spiskovi sve i lafo ne mogu da nadju. Zato uredno nekog pripadnika armije osude zbog opaljenog samara na dvije godine...na osnovu iskaza nekog svjedoka
Sarajmen

#247 Re: Mostar u ratu

Post by Sarajmen »

Nije ništa, najveći dio tijela ubijenih iz ''Vranice'' je pronađen na području Goranaca, najvjerovatnije u masovnoj grobnici tzv ''Rimski bunar''. Bez tijela se nije imalo dokaza. Slučaj je 2007. mislim, uključen kao dokazni materijal u procesu ''Prlić i ostali'' , presuđenim za Udruženi zločinački poduhvat. Takva kvalifikacija podrazumijeva i daljnje procesuiranje lica koja su bili na dnu hijerarhije, dakle kao neposredni izvršioci. U toj se fazi sada nalazimo. Pratite taj proces, bijeg u Hrvatsku Džidića i Jelića je ''znakovit'' što bi krivousti rekao. Istražujte ko je i iz koje strukture (HVO,SIS,...) primio koje službeno odlikovanje u R. Hrvatskoj. Farsa sa imenovanjem sudija na sudu u Mostaru... državno tužiteljstvo će to sigurno da uradi kako treba i okonča.

To su procesi i stvari koje vremenski ne pripadaju historiji/povijesti, bar ne one koje nisu stare bar 10-tak godina, ali su itekako povezane sa ovim događajima iz 1993- ,o kojim mi razmjenjujemo mišljenje. Mišljenja sam da je i nama zanimljivije da pročitamo svjedočanstva ljudi koji su bili akteri tog vremena i događaja, pa im dajmo prednost.
invincible1921

#248 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Sarajmen wrote:Nije ništa, najveći dio tijela ubijenih iz ''Vranice'' je pronađen na području Goranaca, najvjerovatnije u masovnoj grobnici tzv ''Rimski bunar''. Bez tijela se nije imalo dokaza. Slučaj je 2007. mislim, uključen kao dokazni materijal u procesu ''Prlić i ostali'' , presuđenim za Udruženi zločinački poduhvat. Takva kvalifikacija podrazumijeva i daljnje procesuiranje lica koja su bili na dnu hijerarhije, dakle kao neposredni izvršioci. U toj se fazi sada nalazimo. Pratite taj proces, bijeg u Hrvatsku Džidića i Jelića je ''znakovit'' što bi krivousti rekao. Istražujte ko je i iz koje strukture (HVO,SIS,...) primio koje službeno odlikovanje u R. Hrvatskoj.

To su procesi i stvari koje vremenski ne pripadaju historiji/povijesti, bar ne one koje nisu stare bar 10-tak godina, ali su itekako povezane sa ovim događajima iz 1993- ,o kojim mi razmjenjujemo mišljenje. Mišljenja sam da je i nama zanimljivije da pročitamo svjedočanstva ljudi koji su bili akteri tog vremena i događaja, pa im dajmo prednost.
Da naravno, ali okoncanjem procesa mislim da bi i nama koji bi zeljeli da znamo vise informacija neke stvari bile jsnije
Sarajmen

#249 Re: Mostar u ratu

Post by Sarajmen »

tetejac wrote:Mostarac je malo nervozan :D
Kada i ako bude prilike, ukaži mu na razlike između HVO-a i HOS-a, ne što ih on ne zna već da biste se bolje razumjeli i razbili predrasude.
tetejac

#250 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Dobar je on al ne konta. Kaže malac što su išli kroz zid kad su mogli kroz glavna vrata ili kroz prozor :D
Post Reply