Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Locked
fc.velež-religija

#851 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by fc.velež-religija » 27/03/2012 15:37

torcida wrote:
seln wrote: ...kao i rvacki tornjak, rvacki cevapi...
jos malo pa ce i rvacka sevdalinka.
neće bola rvat u orijentalni melos, šta ti je čoječe
Ma jok,tek tu i tamo Neda Ukraden

seln

#852 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by seln » 27/03/2012 15:39

torcida wrote:
seln wrote: ...kao i rvacki tornjak, rvacki cevapi...
jos malo pa ce i rvacka sevdalinka.
neće bola rvat u orijentalni melos, šta ti je čoječe
Europejski rvat bi triba znat da je baba od sevdalinke portugalski fado.
Kakav bola orijentalni melos?

torcida

#853 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by torcida » 27/03/2012 15:40

fc.velež-religija wrote: Ma jok,tek tu i tamo Neda Ukraden
mojne generalizirati

volta dzontra

#854 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by volta dzontra » 27/03/2012 15:49

fc.velež-religija wrote:Sve se to namjerno i smišljeno radi,jer ako se pobune bošnjaci a logično je da se pobune...onda se ismijava ta multietičnost ili kako vole nazivati multietićnost.Kao,kako su protiv ovoga spomenika ako se zalažu za ravnopravnost?
Jeftino,jadno,otrcano..
Mogli su i svastiku stavit na njega

Image

fc.velež-religija

#855 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by fc.velež-religija » 27/03/2012 15:49

Mostar je grad kojeg u ratu nisu uspjeli pokoriti osjetno brojniji,nadmoćniji,naoružaniji...sumnjam da će u miru.
Mostar je grad heroj,branik obrane BiH,ne bošnjaštva,ne Islama,samo BiH.
Grad izdan od 'svog Sarajva',grad mučen i mrcvaren evo već dva desetljeća ali dalje tek pusti sanak nacionalista.

torcida

#856 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by torcida » 27/03/2012 15:50

seln wrote: Europejski rvat bi triba znat da je baba od sevdalinke portugalski fado.
nego šta nego orijentalni... a ima poveznicu sa fadom što se i ođe čeljad zakašlje u onim laganim stankama između 2 pjesme, čisto da uhvate bolju intonaciju :razz:

Opetja033

#857 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Opetja033 » 27/03/2012 15:56

fc.velež-religija wrote:Mostar je grad kojeg u ratu nisu uspjeli pokoriti osjetno brojniji,nadmoćniji,naoružaniji...sumnjam da će u miru.
Grad izdan od 'svog Sarajva',grad mučen i mrcvaren evo već dva desetljeća ali dalje tek pusti sanak nacionalista.
Nazalost, ja kao Sarajlija, moracu se sloziti sa tobom. Necu reci da je Mostar izdan od probosanskih/bosnjackih stranaka ali je definitivno zanemaren. Tek sada, kada je dogorjelo do nokata, Sarajevo pocinje obracati paznju na Mostar. Da li je prekasno? Siguran sam da nije. Pitanje je samo da li smo sposobni odbraniti Mostar. Cinjenica je da su tri kljucne opcine/grada BiH gdje nasa drzava pada ili opstaje. To su Mostar, Srebrenica i Brcko, svaki od ovih gradova je pun simbolike na svoj nacin. Jedan kljucni momentum nije iskoristen nakon proslih lokalnih izbora iskljucivo zahvaljujuci izdajnickim potezom SDP-a, kada su grad na tacni predali HDZ-u. Kljucna stvar je da li cemo znati iskoristiti iduci momentum i da li ce do njega uopce doci.

volta dzontra

#858 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by volta dzontra » 27/03/2012 16:00

torcida wrote:
seln wrote: Europejski rvat bi triba znat da je baba od sevdalinke portugalski fado.
nego šta nego orijentalni... a ima poveznicu sa fadom što se i ođe čeljad zakašlje u onim laganim stankama između 2 pjesme, čisto da uhvate bolju intonaciju :razz:
Sevdalinku prihvaćam bez problema. Ona je dio mog identiteta

Favorit mi je Nada Mamula i izvedba:

Niz polje idu, babo, sejmeni
sejmenske pjesme, babo, pjevaju

Sejmenske pjesme, babo, pjevaju
i moga sina Marka tjeraju

Prokleti da su, babo, sejmeni
sto moga sina Marka tjeraju

duh_sa_sjekirom

#859 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by duh_sa_sjekirom » 27/03/2012 16:00

volta dzontra wrote:
duh_sa_sjekirom wrote:Može se pored tog spomenika podići još jedan, onaj za pripadnike ARBiH.
Napraviti isti stećak, ali sa ljiljanom, kakav i jeste onaj autohtoni.

PS. Ja još ne mogu da vjerujem da neko normalan i dobronamjeran može napraviti stećak sa šahovnocom!!! Nevjerovatno! Ludilo, glupost, falsifikovanje, otimačina, krađa...ne znam koja je prava riječ!
Pretjerano. Zar im nije križ bio dovoljan.
Možda, ali sam križ, bez stećka.
Stećak je autohtoni srednjovjekovni bosanski spomenik. Kakve veze ima sa Hrvatskom i Hrvatima? Da stećke u XIV stoljeću slučajno nisu pravili Hrvati? :shock:

volta dzontra

#860 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by volta dzontra » 27/03/2012 16:05

duh_sa_sjekirom wrote:
volta dzontra wrote:
duh_sa_sjekirom wrote:Može se pored tog spomenika podići još jedan, onaj za pripadnike ARBiH.
Napraviti isti stećak, ali sa ljiljanom, kakav i jeste onaj autohtoni.

PS. Ja još ne mogu da vjerujem da neko normalan i dobronamjeran može napraviti stećak sa šahovnocom!!! Nevjerovatno! Ludilo, glupost, falsifikovanje, otimačina, krađa...ne znam koja je prava riječ!
Pretjerano. Zar im nije križ bio dovoljan.
Možda, ali sam križ, bez stećka.
Stećak je autohtoni srednjovjekovni bosanski spomenik. Kakve veze ima sa Hrvatskom i Hrvatima? Da stećke u XIV stoljeću slučajno nisu pravili Hrvati? :shock:
Pa stani. Jel bilo križeva na stećcima???

torcida

#861 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by torcida » 27/03/2012 16:07

volta dzontra wrote:

čuješ, poštujem tuđi odabir ali meni takav melos ni u kojem slučaju ne odgovara..ne radi nekakvog-nečijeg prizvuka da me u startu ne proglase provokatorom već iz jednostavnog razloga što mi takav stil uopće ne odgovara.
-čudna jada od mostara grada je izuzetak koji opravdava pravilo

duh_sa_sjekirom

#862 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by duh_sa_sjekirom » 27/03/2012 16:10

volta dzontra wrote:
Jeste, postoje stećci i sa simbolima krstova/križeva.

fc.velež-religija

#863 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by fc.velež-religija » 27/03/2012 16:10

Opetja033 wrote:
fc.velež-religija wrote:Mostar je grad kojeg u ratu nisu uspjeli pokoriti osjetno brojniji,nadmoćniji,naoružaniji...sumnjam da će u miru.
Nazalost, ja kao Sarajlija, moracu se sloziti sa tobom. Necu reci da je Mostar izdan od probosanskih/bosnjackih stranaka ali je definitivno zanemaren. Tek sada, kada je dogorjelo do nokata, Sarajevo pocinje obracati paznju na Mostar. Da li je prekasno? Siguran sam da nije. Pitanje je samo da li smo sposobni odbraniti Mostar. Cinjenica je da su tri kljucne opcine/grada BiH gdje nasa drzava pada ili opstaje. To su Mostar, Srebrenica i Brcko, svaki od ovih gradova je pun simbolike na svoj nacin. Jedan kljucni momentum nije iskoristen nakon proslih lokalnih izbora iskljucivo zahvaljujuci izdajnickim potezom SDP-a, kada su grad na tacni predali HDZ-u. Kljucna stvar je da li cemo znati iskoristiti iduci momentum i da li ce do njega uopce doci.
Izdan u ratu i nakon toga.I unatoč tome linija nije pomjerena centimetra nazad,naprotiv.
U Mostaru je obranjena BiH,inače bi bila samo Be bez ovog Ha.

volta dzontra

#864 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by volta dzontra » 27/03/2012 16:11

torcida wrote:
volta dzontra wrote:

čuješ, poštujem tuđi odabir ali meni takav melos ni u kojem slučaju ne odgovara..ne radi nekakvog-nečijeg prizvuka da me u startu ne proglase provokatorom već iz jednostavnog razloga što mi takav stil uopće ne odgovara.
-čudna jada od mostara grada je izuzetak koji opravdava pravilo
Politiziraš pjesme. Jedino ako ne voliš autentični folk općenito.
Ali sad reći Fado je dobar a Sevdalnika nije je fašizam :D :D :D

volta dzontra

#865 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by volta dzontra » 27/03/2012 16:13

duh_sa_sjekirom wrote:
volta dzontra wrote:
Šahovnica nije, svastika jest, mjeseca i zvijezda jest. Svega je bilo

torcida

#866 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by torcida » 27/03/2012 16:15

volta dzontra wrote:
Politiziraš pjesme. Jedino ako ne voliš autentični folk općenito.
Ali sad reći Fado je dobar a Sevdalnika nije je fašizam :D :D :D
ma bola ne valja ni jedan a ni drugi...nema ništa bolje od starog dobrog rnr! :P :D :D

duh_sa_sjekirom

#867 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by duh_sa_sjekirom » 27/03/2012 16:16

volta dzontra wrote:
duh_sa_sjekirom wrote:
volta dzontra wrote:
Šahovnica nije, svastika jest, mjeseca i zvijezda jest. Svega je bilo
...ali šahovnice nikad!

fc.velež-religija

#868 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by fc.velež-religija » 27/03/2012 16:17

Ma šta ima veze,mogu sad :-D
Nova moda :dance:

Opetja033

#869 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Opetja033 » 27/03/2012 16:19

fc.velež-religija wrote:Izdan u ratu i nakon toga.I unatoč tome linija nije pomjerena centimetra nazad,naprotiv.
Prebrzi smo na takvim zakljuccima, bez da imamo ijedan jedini argument. Da je Mostar izdan, danas ni ti ne bi sjedio tu gdje jesi. Volio bih da mi argumentiras taj cin izdaje. Vezano za ostale stvari u potpunosti se slazem sa tobom. U Mostaru jeste odbranjena BiH, u Mostaru se i dalje BiH brani (dodao bih tu jos i Stolac kada je u pitanju Hercegovina). Mostar mora biti na vrhu prioriteta djelovanja probosanskih opcija, nazalost to do sada nije bio. Nadam se da su posljednja desavanja u Mostaru probudila vrhove probosanskih stranaka i zvanicno Sarajevo. Mostar je prioritet iz mnostva razloga: strateskih, psiholoskih, kulturnih, historijskih i naravno radi herojske odbrane koju su Mostarci pruzili tokom agresije. Ako je odbranjen u ratu, treba strijeljati onoga ko ga proda u miru.

Max Bunker

#870 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Max Bunker » 27/03/2012 16:28

Opetja033 wrote:
fc.velež-religija wrote:Izdan u ratu i nakon toga.I unatoč tome linija nije pomjerena centimetra nazad,naprotiv.
Prebrzi smo na takvim zakljuccima, bez da imamo ijedan jedini argument. Da je Mostar izdan, danas ni ti ne bi sjedio tu gdje jesi. Volio bih da mi argumentiras taj cin izdaje. Vezano za ostale stvari u potpunosti se slazem sa tobom. U Mostaru jeste odbranjena BiH, u Mostaru se i dalje BiH brani (dodao bih tu jos i Stolac kada je u pitanju Hercegovina). Mostar mora biti na vrhu prioriteta djelovanja probosanskih opcija, nazalost to do sada nije bio. Nadam se da su posljednja desavanja u Mostaru probudila vrhove probosanskih stranaka i zvanicno Sarajevo. Mostar je prioritet iz mnostva razloga: strateskih, psiholoskih, kulturnih, historijskih i naravno radi herojske odbrane koju su Mostarci pruzili tokom agresije. Ako je odbranjen u ratu, treba strijeljati onoga ko ga proda u miru.
Nije on izdan, on je zaboravljen od bosnjacke politicke " elite " , koja je nakon rata branila teritorij od Bascarsije do Marin Dvora a danas brani svoj teritorij na Poljinama.

fc.velež-religija

#871 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by fc.velež-religija » 27/03/2012 16:33

Opetja033 wrote:
Prebrzi smo na takvim zakljuccima, bez da imamo ijedan jedini argument. Da jese i dalje BiH brani (dodao bih tu jos i Stolac kada je u pitanju Hercegovina). Mostar mora biti na vrhu prioriteta djelovan Mostar izdan, danas ni ti ne bi sjedio tu gdje jesi. Volio bih da mi argumentiras taj cin izdaje. Vezano za ostale stvari u potpunosti se slazem sa tobom. U Mostaru jeste odbranjena BiH, u Mostaru ja probosanskih opcija, nazalost to do sada nije bio. Nadam se da su posljednja desavanja u Mostaru probudila vrhove probosanskih stranaka i zvanicno Sarajevo. Mostar je prioritet iz mnostva razloga: strateskih, psiholoskih, kulturnih, historijskih i naravno radi herojske odbrane koju su Mostarci pruzili tokom agresije. Ako je odbranjen u ratu, treba strijeljati onoga ko ga proda u miru.
Kad uhvatim vremena mogu ti sve crno na bijelo napisati.
Da,izdan!
U Mostaru i oko Mostara su se osvajale neke kote,i nakon što su osvojene,iz Sarajeva je dolazila naredba -POVLAČENJE!
Sa tim povlačenjem se dosta gubilo na ljudstvu.Od gotovog se pravila veresija,ponavljam,nekoliko puta uz ljudske žrtve.A te kote su bile izuzetno važne za obranu grada i dalje oslobađanje.

Opetja033

#872 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Opetja033 » 27/03/2012 16:34

Max Bunker wrote:Nije on izdan, on je zaboravljen od bosnjacke politicke " elite " , koja je nakon rata branila teritorij od Bascarsije do Marin Dvora a danas brani svoj teritorij na Poljinama.
Mozda malo preostra konstatacija, ali bi to bilo otrpilike to. Poenta je u tome da su hrvatske politicke snage sve svoje resurse i misice upregli u Mostar, dok je bosnjackoj politickoj eliti Mostar bio samo jedno od brojnih pitanja - i to prilicno nisko na listi prioriteta. Opet kazem, nadam se da se sada stvari mijenjaju na bolje i da se ne radi samo o privremenom pozicioniranju Mostara na vrh prioriteta ili, sto bi bilo jos gore, jeftinom politikanstvu.

Opetja033

#873 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Opetja033 » 27/03/2012 16:39

fc.velež-religija wrote:Da,izdan!
U Mostaru i oko Mostara su se osvajale neke kote,i nakon što su osvojene,iz Sarajeva je dolazila naredba -POVLAČENJE!
Sa tim povlačenjem se dosta gubilo na ljudstvu.Od gotovog se pravila veresija,ponavljam,nekoliko puta uz ljudske žrtve.A te kote su bile izuzetno važne za obranu grada i dalje oslobađanje.
Nisi se pitao zasto se to radilo? Zasto ARBiH nije oslobodila recimo jedan Vitez a mogla je? Bili smo u situaciji da nas je Zagreb mogao ucjenjivati kako je htio - zbog dotoka oruzja i humanitarne pomoci. Cinjenica je da se zapadna obala mogla osloboditi, ili barem dobrim dijelom osloboditi. Medjutim nije se tu radilo o manjku zelje ili izdaje vec o surovoj realnosti u kakvoj smo se nalazili. Uradjeno je ono sto se moglo uraditi: deblokada Mostara kako bi se olaksao zivot na istocnoj strani, sve dalje bi bilo i previse rizicno. Stvari se moraju staviti u kontekst svog vremenskog perioda. Eto, Vladi RBiH tek tako nije bilo u interesu da se Mostar oslobodi. Ma daj, ne budi naivan drug.

palermo

#874 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by palermo » 27/03/2012 16:48

Opetja033 wrote:
Nemoj strančariti na temi na kojoj nema mjesta strančarenju. Nikakkav to momentum nije bio, i ništa ne bi značilo to da je Bošnjak gradonačelnik Mostara. Uostalom, u ovih dvadeset godina bio je i Bošnjak, pa se stvari nisu promijenile.
Ključni momenutm je svih ovih dvadeset godina, pitanja ulaganja u Mostar, gdje su velike BH firme u Mostaru, zašto se desna obala od strane političkog Sarajeva tretira kao isključivo hrvatska obala. Zašto se godinama daje podrška istim stranačkim ljudima koji su očito dokazali da nemaju viziju niti znaju šta uraditi. Zbog čega se u nemoći da bilo šta se drugo uradi sada pononvo reafirmira suluda ideja o podjeli Mostara na gradske opštine.
Bilo bi puno bolje kada bi političko Sarajevo, makar ovdje , uspjelo zatomiti svoje stranačke interese i upravo na primjeru Mostara pokušalo iznaći modus koji se može primijeniti i na čitavu Federaciju, u daljnoj budućnosti na BiH.
Ništa mi nemamo od konstatacija izdajnički SDP.......u takvoj konstrukciji jedino što se može prepoznati je ponovno dobijanje stranačkih poena na račun Mostara.

Opetja033

#875 Re: Mostar - propao eksperiment, mrtav grad, građani spavaju

Post by Opetja033 » 27/03/2012 16:59

palermo wrote:Nemoj strančariti na temi na kojoj nema mjesta strančarenju. Nikakkav to momentum nije bio, i ništa ne bi značilo to da je Bošnjak gradonačelnik Mostara. Uostalom, u ovih dvadeset godina bio je i Bošnjak, pa se stvari nisu promijenile.
Ključni momenutm je svih ovih dvadeset godina, pitanja ulaganja u Mostar, gdje su velike BH firme u Mostaru, zašto se desna obala od strane političkog Sarajeva tretira kao isključivo hrvatska obala. Zašto se godinama daje podrška istim stranačkim ljudima koji su očito dokazali da nemaju viziju niti znaju šta uraditi. Zbog čega se u nemoći da bilo šta se drugo uradi sada pononvo reafirmira suluda ideja o podjeli Mostara na gradske opštine.
Bilo bi puno bolje kada bi političko Sarajevo, makar ovdje , uspjelo zatomiti svoje stranačke interese i upravo na primjeru Mostara pokušalo iznaći modus koji se može primijeniti i na čitavu Federaciju, u daljnoj budućnosti na BiH.Ništa mi nemamo od konstatacija izdajnički SDP.......u takvoj konstrukciji jedino što se može prepoznati je ponovno dobijanje stranačkih poena na račun Mostara.
Posteno, moje je misljenje da je to fakat bio izdajnicki cin - ne zbog toga sto SDP-ovci sanjaju o stolnom gradu nego radi jeftinog politikanstva. Dakle potez je bio izdajnicki, ali ne smatram da su ti ljudi izdajnici. Ali OK, slozio bih se sa tobom da je prioritet razgovarati o ovom boldiranom. Moje je misljenje da se treba razgovarati i o prijedlogu SDA. Slazem se sa tobom apsolutno da je tuga to sto je malo toga iskoristeno i napravljeno u ovih zadnjih 15-16 godina pa da danas moramo - gotovo u ocaju - raspravljati i o toj mogucnosti. I apsolutno ne amnestiram SDA od odgovornosti po tom pitanju. Da nisu uspjeli rijesiti pitanje Sjevernog Logora, da nisu uspjeli rijesiti pitanje Velezovog stadiona (pa makar to bio i novi koji je planiran u Sj. Logoru). Amnestirao bih probosanske stranke i Sarajevo po pitanju pogleda na desnu obalu, tu se nije moglo nista previse uraditi. Medjutim itekako se imalo prostora raditi po pitanju lijeve obale, pa gotovo 70% opcine Mostar je bilo pod kontrolom ARBiH - znaci nije da se nije moglo. Nije se znalo. Ipak, da ima nekih pomaka - ima. Tu su Hepok, Amko, trzni centri, zgrada BH Telecoma. Ali to je sve sica. Po meni, glavno pitanje je Sjeverni Logor. Ukoliko to uspije na kraju proci opstrukcije HDZ-a, Mostar je spasen.

Locked