Most kod Akademije

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Dado dijasporitus

Most kod Akademije

Post by Dado dijasporitus » 01/07/2010 17:57

Sarajevo izgleda (ipak) dobija most na Miljacki kod Akademije. Mislio sam da ce se i ovaj pokusaj zavrsiti kao i pet prijasnjih jos od 70-ih godina ali neko je ipak pljunuo lovu za ovo.

E sad znam da ce hejteri :D ovdje imati materijala za pljuvanje barem dok se most ne izgradi ali da vidimo sta i umjerena raja misli o svemu ovome. :oops:
Sarajevo dobija moderni most vrijedan 2 miliona KM
Korito rijeke Miljacke do kraja godine krasit će novi, moderni most koji će spajiti Radićevu ulicu i Obalu Maka Dizdara kod Akademije likovnih umjetnosti.
Piše: A. K.

Image

Kako nam je saopćeno iz press-službe Općine Centar, ugovor potpisan između Općine i konzorcija koje čine firme "ŽGP", "Metalno d.d.“ Zenica i "Divel d.o.o“ Sarajevo predviđa rok gradnje od šest mjeseci. Ukupan iznos ugovora iznosi 1,9 miliona konvertibilnih maraka.

Prije nekoliko dana počeli su pripremni radovi na izgradnji mosta, a trenutno se radi na izmještanju komunalne infrastrukture, koja se nalazi na tom području, u saradnji sa nadležnim komunalnim preduzećima.

Po završetku izgradnje mosta, Općina Centar će početi sanaciju Obale Maka Dizdara, a početak tih radova očekuje se na proljeće naredne godine, u zavisnosti od vremenskih uslova.

Na konkursu za idejno rješenje pješačkog mosta preko rijeke Miljacke, koji je raspisala Asocijacija arhitekata Sarajeva 2007. godine rad studenata Likovne akademije u Sarajevu je proglašen najboljim među 41 radom.

Posao projektovanja mosta Općina Centar dodijelila je IPSA Institutu.

maxell_sarajevo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Most kod Akademije

Post by maxell_sarajevo » 01/07/2010 18:27

Totalni promasaj.Ovim studentima zbog ovakve ideje treba dozivotno zabraniti da se bave ovim poslom. :x

dharma

Post by dharma » 01/07/2010 18:35

Most je ok, moderan i sve je to super. Meni se licno svidja, ali postoji problem mjesta gdje se gradi. Nekako ovaj moderni most se ne uklapa u okolinu, i zbog toga mislim da je promasaj.

skuhlo

Post by skuhlo » 01/07/2010 18:40

Baš je tripozan, pravi umjetnički :thumbup:

the_stick

Post by the_stick » 01/07/2010 19:04

kao i sve ostalo 'u nas', most je naravno promasaj i to sljedecom logikom

ne naprave most = promasaj
razmisljaju da naprave most = promasaj
razmisljaju da naprave moderan most = promasaj
razmisljaju da naprave starinski most = promasaj
naprave most od drveta = promasaj
naprave most od kamena = promasaj
naprave most od stakla = promasaj
naprave most od bilo koje kombinacije gore navedenih materijala = promasaj

i sad jos cekamo one koji ce reci 'nemam nista protiv mosta, ali da li je ovo po zakonu?', pa one koji ce reci 'ma sta ce nam most?! bolje napravite veliki park od skenderije do bascarsije', i napokon one koji ce reci 'ma ovo garant haris/zlatko/suljo kupili stan/kucu odmah iza akademije pa prave sebi most da im je lakse preci do grada'...

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 01/07/2010 19:08

Most na toj lokaciji je potreban i zaista ce obogatiti obe strane Miljacke kod Akademije.

Sad da je bas moderan, nebih rekao. Vise spada u postmoderni izraz ili cak pop art tipa Andy Warhol-a mada bas ne prilazi previse blizu kompeksnosti Warhola. Zbog toga se cini da je ideja malo adolescentna i da je nekom pala na pamet u smislu "znas sta bi bilo kul uraditi", mozda bas u momentu kad je student kome je to palo na pamet povukao jedno sesti dim jointa :D . Ocigledno je da je rad studenata umjetnosti a ne iskusnih arhitekata ali posto ce ga studenti Akademije najvise i koristiti mozda je to i prolazno.

Pored toga drago mi je ipak da nije odabrano kakvo betonsko ili celicno cudoviste kakvih ima dosta na Miljacki, mada most ce po svemu sudeci zakloniti vizuru zgrade Akademije iz Radiceve ulice i neznam da li ce to bas biti oprostivo.

Kao konceptualna ideja koja se trebala dalje razviti most je vrlo dobro osmisljen i zasluzeno je pobjedio na konkursu ali nevidim da ga trebalo izgraditi u takvoj originalnoj formi bez da bude dodatno razradjen jer bojim se da ce izgubiti na umjetnickoj vrijednosti vrlo brzo.

amrica

Post by amrica » 01/07/2010 19:14

Ima li ko vecu, ljepsu i pregledniju "sliku" mosta?

Most treba tamo, super, fantasticno sto ce se napraviti, ali ako ce opet iznici neko arhitektonsko ruglo onda :sad: .

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 01/07/2010 19:19

amrica wrote:Ima li ko vecu, ljepsu i pregledniju "sliku" mosta?

Most treba tamo, super, fantasticno sto ce se napraviti, ali ako ce opet iznici neko arhitektonsko ruglo onda :sad: .
Mislim da je ovo originalna grafika. Malo je izmjenjeno od tada.

Image

therrarrius

Post by therrarrius » 01/07/2010 19:40

Dado dijasporitus wrote:
amrica wrote:Ima li ko vecu, ljepsu i pregledniju "sliku" mosta?

Mislim da je ovo originalna grafika. Malo je izmjenjeno od tada.

Image
Sjajno, konacno, most je moderan, ''fancy'' :D i na pravom mjestu. :thumbup:

amrica

Post by amrica » 01/07/2010 19:50

hvala :) na sliKi.

Nesto mi se bas ne uklapa.... :roll:

SenSen

Post by SenSen » 01/07/2010 19:51

Meni je onaj pogled preko rijeke na Akademiju jedan od omiljenih, pogotovo nocu :) Bojim se da bi postavljanje mosta na toj lokaciju pokvarilo cijelokupan dozivljaj. Umjesto da se nocu osvjetljena Akademija cini kao nesto iz bajke, most bi dodao dozu realnosti (tj svakodnevnosti) koja bi unistila stimung.

Razumijem da ovo mozda nije vazno onima koji bi se najvise sluzili mostom, gdje prakticnost prevagava nad estetikom. Ali licno mislim da bi bilo bolje da se novi most napravi na drugom mijestu..

breuer
Has thanked: 17 times
Been thanked: 5 times

Post by breuer » 01/07/2010 20:09

fenomenalan

zahvaliti se ovoj mladoj raji sto nam ga pokloni :)

zecko_kupuz

Post by zecko_kupuz » 01/07/2010 20:11

Arhitektura nije samo stvar ukusa, već i funkcionalnosti. Možemo pričati šta god, ali ovaj most je pobijedio na javnom konkursu. Dakle, građani su odlučili šta treba sagraditi.
I uz budući park u Radićevoj trebao bi činiti dio jedne neobične cjeline, tačnije pješačke zone.

high_volume

Post by high_volume » 01/07/2010 20:27

zecko_kupuz wrote:Arhitektura nije samo stvar ukusa, već i funkcionalnosti. Možemo pričati šta god, ali ovaj most je pobijedio na javnom konkursu. Dakle, građani su odlučili šta treba sagraditi.
I uz budući park u Radićevoj trebao bi činiti dio jedne neobične cjeline, tačnije pješačke zone.
Niđe veze. Javnim konkurskom ne odlučuju građani već komisija formirana od (trebalo bi) stručnjaka iz arhitekture srodnih oblasti. Građani odlučuju javnom raspravom, a za ovaj most nije bila pokrenuta javna rasprava, i koliko se sjećam, sve je bilo maglovito kod donošenja odluke.

Po meni - ovako dizajniran most na lokaciji na kojoj je predviđen je potpun promašaj! S jedne strane objekat Akademije, a s druge strane zgrade Radićeve i Obale nikako se arhitektonski ne uklapaju u sklad, u harmoniju izgleda, već svojim izgledom i konstrukcijom, a nadasve materijalom kojim će biti igrađen - odudara.

Most na ovoj lokaciji je promašaj ukusa i dizajna... arhitekture i urbanizma.

upaljac83

Post by upaljac83 » 01/07/2010 20:54

high_volume wrote:
zecko_kupuz wrote:Arhitektura nije samo stvar ukusa, već i funkcionalnosti. Možemo pričati šta god, ali ovaj most je pobijedio na javnom konkursu. Dakle, građani su odlučili šta treba sagraditi.
Niđe veze. Javnim konkurskom ne odlučuju građani već komisija formirana od (trebalo bi) stručnjaka iz arhitekture srodnih oblasti. Građani odlučuju javnom raspravom, a za ovaj most nije bila pokrenuta javna rasprava, i koliko se sjećam, sve je bilo maglovito kod donošenja odluke.

Po meni - ovako dizajniran most na lokaciji na kojoj je predviđen je potpun promašaj! S jedne strane objekat Akademije, a s druge strane zgrade Radićeve i Obale nikako se arhitektonski ne uklapaju u sklad, u harmoniju izgleda, već svojim izgledom i konstrukcijom, a nadasve materijalom kojim će biti igrađen - odudara.

Sta ima strucnjak, sto ti nisi prezentirao bolji, ljepsi, urbaniji itd??

breuer

Post by breuer » 01/07/2010 21:04

upaljac83 wrote:
high_volume wrote:

nije on strucnjak vec buduci korisnik objekta i mada mu se misljenje razlikuje o mog ima pravo da ga iznosi...

nije ga prezentirao jer to nije njegov posao usput!

high_volume

Post by high_volume » 01/07/2010 21:18

high_volume
Most na ovoj lokaciji je promašaj ukusa i dizajna... arhitekture i urbanizma
upaljac83
Kad sam ja radio urbanizam ti si još klikera igrao :oops:

XXS
Been thanked: 3 times

Post by XXS » 01/07/2010 21:25

A sta mu je onaj zavijutak na sredini? Jel' da se sklonis od kise ako pljusne dok si na po' mosta?
:D

Ozbiljno, imal' neko idejno/umjetnicko objasnjenje?

breuer

Post by breuer » 01/07/2010 21:27

XXS wrote:A sta mu je onaj zavijutak na sredini? Jel' da se sklonis od kise ako pljusne dok si na po' mosta?
:D

Ozbiljno, imal' neko idejno/umjetnicko objasnjenje?
pogledaj most iza odnosno danasnju cumuriju i njen celicni luk...

mada objasnjenje i nije potrebno jer je luk sam po sebi veoma efektan :wink:

high_volume

Post by high_volume » 01/07/2010 21:38

Mogu li biti spojene ove dvije teme http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 25&t=61110

Ambrozija

Post by Ambrozija » 01/07/2010 21:54

Mislim da ne treba dovoditi u pitanje izgled mosta sve do onog dana kada bude u potpunosti zavrsen...Ja pak imam osjecaj da ce se jako dobro uklopiti u ambijent, jer kombinacija neceg starog i neceg modernog svakako je i dobitna kombinacija. Sad, o ukusima se ne raspravlja, zar ne? Nekome se svidja a nekome ne, i tako ce biti dok je svijeta i vijeka...Dizaj mosta je apsolutno umjetnicki kako je neko vec napisao, i mozda zbog toga ne shvatamo umjetnicke duse koje su ga dizajnirale...ali sve u svemu, treva sacekati i vidjeti a onda prosuditi i ocjeniti :)

Black swan

Post by Black swan » 01/07/2010 21:57

ne znam vala
most mi se ne svidja
kao sto mi se onaj spomenik djeci nije svidjao
mada danas... svaki dan prolazim tuda sve vise mi je ljepsi :? :? :?

Admir_1984
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

Post by Admir_1984 » 01/07/2010 22:20

Uklapa se kao u ambijent kao ono fahrino sranje kod zeljeznicke :(

Fakat ne kontam potrebu za necim kao spektakularnim, zar nije moglo jednostavno, par metara shirine, ograda, rasvjeta i to je to

amrica

Post by amrica » 01/07/2010 22:25

high_volume wrote:

:thumbup:

Stilovi nidje veze, kao prst u oko. Ali fakat treba most ondje.
A ovaj zavijutak da vjezbamo trcanje po plafonu :D

Ni ja se ne sjecam poziva na javnu raspravu za most :roll:

aman

Post by aman » 01/07/2010 22:51

Što da ne probamo nešto novo? Nikad dosta mostova :)

Meni je super dizajn mosta... Doduše, o tome koliko se uklapa u okolinu, malo je diskutabilno, al' ko kaže da to upravo nije ideja? U svakom slučaju: samo naprijed :thumbup:

Post Reply