MORALNOST BEZ BOGA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
FFK as Lucy01

MORALNOST BEZ BOGA

Post by FFK as Lucy01 » 13/09/2005 16:15

Nije mi namjera da se prebrojavamo (to smo vec ucinili skoro po svim osnovama). Takodje mi nije namjera da ljude sudim po tome jesu li vjernici ili ateisti i kroz to donosim zakljucak o moralnosti te osobe. Ali ne mogu a da se ne zapitam, da li bi moralnost postojala bez Boga (religije). Posebno je to aktuelno ovdje u US, gdje desni konzervativci sve vise uzimaju maha u izjavama da samo onaj ko vjeruje moze i da ima jake moralne karakteristike ( :roll: ) i sve one koji ne vjeruju ili vjeruju u nesto drugacije, nazivaju nemoralnim.
Pa stoga i pitanje vama, postovani forumasi:
Uzevsi u obzir istoriju i razvoj civilizacije, kao i mjesto koje je religija oduvijek imala u kulturi, razvoju i oblikovanju ljudskog bica, da li bi moral postojao i da nije bilo religije (Boga)?

P.S. Veoma bih cjenila ako se tema ne bi zacatavala. Hvala :)

pitt

Post by pitt » 13/09/2005 16:23

Jesi to i ti gledala sinoc daily show? bas su o tome raspravljali a i mahalu su ti prikazali :D:D:D

rehaktor

Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by rehaktor » 13/09/2005 16:25

Lucy01 wrote:Nije mi namjera da se prebrojavamo (to smo vec ucinili skoro po svim osnovama). Takodje mi nije namjera da ljude sudim po tome jesu li vjernici ili ateisti i kroz to donosim zakljucak o moralnosti te osobe. Ali ne mogu a da se ne zapitam, da li bi moralnost postojala bez Boga (religije). Posebno je to aktuelno ovdje u US, gdje desni konzervativci sve vise uzimaju maha u izjavama da samo onaj ko vjeruje moze i da ima jake moralne karakteristike ( :roll: ) i sve one koji ne vjeruju ili vjeruju u nesto drugacije, nazivaju nemoralnim.
Pa stoga i pitanje vama, postovani forumasi:
Uzevsi u obzir istoriju i razvoj civilizacije, kao i mjesto koje je religija oduvijek imala u kulturi, razvoju i oblikovanju ljudskog bica, da li bi moral postojao i da nije bilo religije (Boga)?

P.S. Veoma bih cjenila ako se tema ne bi zacatavala. Hvala :)

pitam se, da li bismo mi o ovome raspravljali i da ti nisi otvorila ovu temu?

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 13/09/2005 16:47

Sahbaz wrote:Da li je ubiti nemoralno zato sto je bog tako odlucio (a mogao je onda odluciti i suprotno, i u tom slucaju bi bilo moralno?) ili je bog tu samo nama prenio informaciju o apsolutnosti morala?
Prvi slucaj vodi ka izvjesnim logickim teskocama.
Drugi slucaj ti odgovara na pitanje.
Naravno, ima i treca opcija da se bog i moral poistovjete, ali to cu ostaviti onima koji sa zadovoljstvom skacu u definicije bozijih osobina.
Cini mi se da je najstarija sacuvana zabiljeska o ovoj dilemi bila izjava Sokratesa dok je cekao izvrsenje presude.

Pitanje oko oduzimanja zivota, kradje, nasilja je i nekako jasno, ali sta sa ostalim stvarima koje vise-manje regulise i o njima odlucuje sredina: vanbracni zivot dvoje ljudi, djeca rodjena van braka, zajednica istih spolova, licemjerje i laganje i sl.

stella_k

Post by stella_k » 13/09/2005 16:55

Evo, ja bas sad sa Zivot bez Boga...

Izgleda da to ipak nema neke velike veze...
Steta, rastuzih se.... :(

danas

Post by danas » 13/09/2005 17:09

Sahbaz wrote:Da li je ubiti nemoralno zato sto je bog tako odlucio (a mogao je onda odluciti i suprotno, i u tom slucaju bi bilo moralno?) ili je bog tu samo nama prenio informaciju o apsolutnosti morala?

o kakvoj apsolutnosti govoris?

danas

Post by danas » 13/09/2005 17:35

Sahbaz wrote:Pretpostavljenoj...za potrebe rasprave. :zzzz:

pa nema takvo sto, cak ni od boga koliko mi se cini. mozes ubiti u odbrani, lijepo ti je dozvoljeno cak i od boga. nista nije apsolutno, niti moze biti. cak ni za potrebe diskusije.

danas

Post by danas » 13/09/2005 18:15

Sahbaz wrote:Mislim da sam neshvacen. Evo pokusat’ cu jos jednom. :D... Ne bih dalje, ako ovo nije jasno. :D

ok, mala greska u koracima sa moje strane -- nisam bas shvatila sta govoris... hvala na pojasnjenju... sad, ne rece nam ti sta ti licno mislis o moralu i bogu? 8-)

Zreli

Post by Zreli » 13/09/2005 18:44

Prema ovom sto SAhbaz kaze ne postoji Bog, nego kolektivna svjest, znaci Bog je svi mi. MI smo napravili Boga, a ne Bog nas.(valjda)

Bas me interesuje sta je Sokrates reko, posto su mu zadnje rjeci bile: Ostao sam duzan pjetla (nekome)!

CiCiban

Post by CiCiban » 13/09/2005 22:28

:D ...
mislim da naslucujem kuda ovo ide :D:D
tj. koliko daleko moze oticii :P

CiCiban

Post by CiCiban » 14/09/2005 10:59

sta je moral?

moze li on biti i apsolutan i relativan.. ne znam da li sad skrecem s teme :D

ali pretpostavimo da se koordinatni sistem apsolutnog morala zove... OVO-je-sve-ono--sta-smo-U Stanju-uciniti :? :-) (plus minus beskonacno) :-) polazeci od Covjeka samog

a koordinatni sistem relativnog (vlastitog :? ) morala zajednice trebao bi biti nazvan
OVO-je-sve-ono-sto-smo-Navikli-ciniti (plus minus beskonacno)
moral je nula sistema

sad..tu bi bilo moguce da se koordinate ova dva sistema u nekim slucajevima preklapaju.. ili isto tako... u vecoj i manjoj mjeri odstupaju jedne od drugih

i da li neko iz vlastitog sistema moze biti svjestan postojanja onog drugog.. :-) sagledanjem ili senzibilnoscu ..ili itd.?

is this filozofija :cry:

(sori dopunila sam.. kona, deal up i virusi :D )
Last edited by CiCiban on 14/09/2005 12:13, edited 2 times in total.

The_Fluid
Been thanked: 3 times

Post by The_Fluid » 14/09/2005 11:22

Moral je uvijek presjek stanja u zajednici, presjek onoga sto mi mislimo da bi drugi i kako bi drugi se trebali ponasati (u odredjenim situacijama) i sta drugi misle odnosno kako drugi misle da bi se mi trebali ponasati (u odredjenim situacijama).

Cini mi se da se to zvalo najmanji zajednicki sadrzilac :D, gdje je potrebno ustanoviti osnovu u svakom drustvu (drzava, ili neka manja zajednica ljudi), jer svako drustvo diktira sta je moralno, a sta nije.

Cijepajuci sve ovo dolazi se do tacke da svaki covjek misli da je moralan.

Sve ostalo je opravdanje, pa i ubijanje u ime boga ili nekoga drugog.

CiCiban

Post by CiCiban » 14/09/2005 13:04

ali..izgleda da i u ovom slucaju postoji poteskoca
kada pokusam postaviti sebi pitanje :P Da li je Zlo zlo?

Zreli

Post by Zreli » 14/09/2005 14:54

Sahbaz wrote:
...ne postoji Bog, nego kolektivna svjest, znaci Bog je svi mi. MI smo napravili Boga, a ne Bog nas.

To je svakako interesantna tvrdnja vrijedna razmatranja, ali nisam bas toliko daleko otisao. ;)
I nisam ni rekao da su to bile zadnje Sokratove rijeci. Islo je nekako ovako: "Da li je to dobro zato sto su tako bogovi rekli ili su bogovi tako rekli zato sto je to dobro?"
To sad nije bitno, ali moze neko potraziti Platonovu "Apology" i citirati nam. :D

Jesi bio na proslavi godisnjice mature Zreli. ;)

Pa, svjestan sam toga da to nisu bile zadnje rjeci. Ja znam ovo iz jednog Nietzscheove djela. A, te rijeci preba da znace: Cijeli zivot je bio uzalud, makar po Nietzscheu.

Islo je nekako ovako:
"Da li je to dobro zato sto su tako bogovi rekli ili su bogovi tako rekli zato sto je to dobro?"

Pa da, to je to otprilike. Dobro je zato, sto je Bog tako rekao, jer ne mozes znati da li je Bog tako rekao zato sto je dobro. Sve ima svoj uzrok osim Boga. Bogu ne mozes da znas uzrok.
To je kao dilema Kanta: Svaka stvar nastaje iz druge stvari. Sta je onda stvar po sebi? Stvar iz koje je sve nastalo.

Nisam isao na godisnjicu mature. To bi trealo biti-ako je uopste bilo odrzano- u maju. Jesi ti isao na proslavu godisnjice mature? ;) Otkud me znas?

[/quote]

alek

Post by alek » 14/09/2005 17:03

Zreli wrote:Otkud me znas?

malo je takvih :? :D :D

Zreli

Post by Zreli » 14/09/2005 17:26

alek wrote:
Zreli wrote:Otkud me znas?

malo je takvih :? :D :D

ha?

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 14/09/2005 21:17

Interesantni odgovori, ali ja sam mislila vise u smislu da li bi moral postojao da nije bilo religije koja je sve to oblikovala, jer na kome bi onda bila odgovornost zasto je nesto tako kako jeste?
Ovako, uzrecica je "Bog je tako htjeo" ili "Bog je tako odlucio". Da li je religija oblikovala nasa gledanja na moralnost? Da li bi ljudi svakako dosli do zakljucka da je krasti/ubiti/prevariti/lagati pogresno? Ili bi civilizacija ovakva kakva je sada, bila vise/manje tolerantna?

orbit

Post by orbit » 14/09/2005 21:21

Lucy01 wrote:Interesantni odgovori, ali ja sam mislila vise u smislu da li bi moral postojao da nije bilo religije koja je sve to oblikovala, jer na kome bi onda bila odgovornost zasto je nesto tako kako jeste?
Ovako, uzrecica je "Bog je tako htjeo" ili "Bog je tako odlucio". Da li je religija oblikovala nasa gledanja na moralnost? Da li bi ljudi svakako dosli do zakljucka da je krasti/ubiti/prevariti/lagati pogresno? Ili bi civilizacija ovakva kakva je sada, bila vise/manje tolerantna?

ko kaze da su religije oblikovale moralnost, mozda je obrnuto ?

imas dokaza kao i ovi sto tvrde obrnuto - nikakvih ili ni takvih...

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 14/09/2005 21:25

Odakle dolaze zakoni (u skoro svim drzavama) u kojima je kaznjivo da se vara, krade, ubija.....

Locked