Moon

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...
Post Reply
uroborus

Moon

Post by uroborus » 21/02/2011 21:06

http://www.imdb.com/title/tt1182345/ :thumbup:

Da čujem zapažanja, dojmove, moguće teorije, filozofska gledišta-bitak i ništavilo...Ima l' dobrovoljaca? :)

Black swan

Re: Moon

Post by Black swan » 21/02/2011 21:28

jedan od rijetkih filmova čiju sam produkciju pratio od prvog dana snimanja do završetka filma :D

dobar film sf kakv treba biti

Zox

Post by Zox » 23/02/2011 11:43

Odlican film, klaustofobican i dobro dizajniran uprkos nevelikom budzetu. Malo sam ga zaboravio, sto je dokaz da nije remek djelo (in my book), ali se odlicno sjecam da me oborio s nogu kad sam ga odgledao.

Black swan

Post by Black swan » 23/02/2011 11:45

ja ga bome nisam zaboravio
malo me podjsetio na jednu sf priču u kojoj
vojnici imju pravo 3 puta umrijeti na frontu onda stvarno ih puste da umru
inače ih ne znam ni sam kloniraju ili šta već oživljavaju... i svaki put traume neke imaju vojnici
i jedva čekaju da poginu tri puta

pravo tužno

johnnykola
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by johnnykola » 23/02/2011 12:16

dobar dobar.

dobra je i ironija s numerom koja ga budi:

a on nije jedan i jedini. :D

moja konkluzija:
zivot je jedan. zivi ga full. lako si zamjenjiv i "nikom potreban", (pips, chips & videoclips - dan,mrak :-D )
osim, mozda, familiji, koju ces vrlo vjerojatno, u buducnosti gledati samo i jedino preko cakla monitora. :D

Zox

Post by Zox » 24/02/2011 02:36

komi wrote:ja ga bome nisam zaboravio
malo me podjsetio na jednu sf priču u kojoj
vojnici imju pravo 3 puta umrijeti na frontu onda stvarno ih puste da umru
inače ih ne znam ni sam kloniraju ili šta već oživljavaju... i svaki put traume neke imaju vojnici
i jedva čekaju da poginu tri puta

pravo tužno

To je fakat odlicna ideja! Ovo da sam ga zaboravio se moze pogresno protumaciti, u stvari mislim da se sjecam svakog detalja, samo... ne razmisljam intenzivno i MJESECIMA o njemu, kao sto mi se dogadja sa filmovima koje, nakon toga, smatram remek djelima.
Inace, ovaj film mi je preporucio drug s kojim sam do sad uvijek imao potpuno OPRECNE stavove po pitanju bilo kojeg filma. To sto nam se oboma svidio Moon je dokaz vise da se radi o stvarno nesvakidasnje dobrom uratku.

uroborus

Post by uroborus » 24/02/2011 13:53

Zox wrote:
To je fakat odlicna ideja! Ovo da sam ga zaboravio se moze pogresno protumaciti, u stvari mislim da se sjecam svakog detalja, samo... ne razmisljam intenzivno i MJESECIMA o njemu, kao sto mi se dogadja sa filmovima koje, nakon toga, smatram remek djelima.
Inace, ovaj film mi je preporucio drug s kojim sam do sad uvijek imao potpuno OPRECNE stavove po pitanju bilo kojeg filma. To sto nam se oboma svidio Moon je dokaz vise da se radi o stvarno nesvakidasnje dobrom uratku.

Iako nikad nisam bio ljubitelj SF-žanra, moram priznati da ga nakon "Moon" gledam posve drugačijim očima. Ono što, bar po meni, film čini kompletnim jeste da stalno razmišljaš o njemu u cjelini. Ovu temu sam i pokrenuo baš zbog toga, zbog činjenice da nisam posve proniknuo u njegovu srž. Prvo što mi se nametnulo tokom gledanja jeste ljudsko biće kao objekat manipulacije, korporativna žeđ za profitom, dehumanizacija ljudske vrste-pretvaranje u strojeve, kao i sama otuđenost jednog čovjeka koji je lišen vlastite prošlosti, kao i budučnosti! U svojoj vječitoj težnji ka beskrajnoj slobodi, čovjek se pretvara u vlastitu suprotnost-postaje njezin rob! Mogučnost izbora je svedena na minimum...

Black swan

Post by Black swan » 24/02/2011 13:58

ja sam vidio kritiku multinacionalnih korporacija kroz sf film o usamljenom radniku na mjesecu :D

uroborus

Post by uroborus » 24/02/2011 14:20

komi wrote:ja sam vidio kritiku multinacionalnih korporacija kroz sf film o usamljenom radniku na mjesecu :D

Ja sam vidio jasnu viziju neoliberalnog kapitalizma, koji se u međuvremenu prestrojio na globalnoj razni, tamo negdje 2050 godine. :mrgreen:

Post Reply