Mogu li zene klanjati dzenazu?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
lalemali

Mogu li zene klanjati dzenazu?

Post by lalemali » 18/08/2006 22:33

Ima li neko strucan da mi kaze mogu li zene i pod kojim uvjetima klanjati dzenazu. Recimo zene u Srebrenici?

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 18/08/2006 22:50

Prvo mi reci ima li kakav stvarni razlog za to?

Qler

Post by Qler » 18/08/2006 23:08

koliko ja znam zenama je zabranjeno da idu na dzenazu... ima tehvid..

lalemali

Post by lalemali » 18/08/2006 23:13

lol
Last edited by lalemali on 19/08/2006 01:20, edited 1 time in total.

mostarac

Post by mostarac » 18/08/2006 23:34

U Mostaru zene idu na dzenazu, ali je ne klanjaju

Haqqani

Post by Haqqani » 19/08/2006 00:02

lalemali wrote:ne znam sta bi mogao biti stvarni razlog? osoba je izgubila roditelje u ratu i sad je uradjen dna test i potrebno je ponovo ih ukopat. mislim, znam da zene ne mogu klanjati dzenazu, ali htio sam znati postoje li specificne situacije kad je to moguce.

Zar nema nijedan muskarac da klanja dženazu ?

Haqqani

Post by Haqqani » 19/08/2006 00:12

Dženaza-namaz

Klanjati dženazu-namaz umrloj osobi je obavezujuća dužnost 'farzi kifaje' za muslimana. Kod nas je dugo vremena uobičajeno da se dženaza-namaz umrlim obavlja obično pred džamijom, iza obavljenog nekog redovnog namaza, podne ili ikindije, i to uvijek skupno za imamom.

Danas je nažalost velikibroj muslimana, onih iz srednje generacije i mlađih, koji uopće ne znaju kako se klanja dženaza-namaz, niti kako se treba ponašati tokom posljednjeg ispraćaja umrlih. Zbog toga bi bilo nužno da imam, prije nego se pristupi klanjanju namaza, na jedan lijep i prikladan način upozori prisutne na neke stvari. Prije svega da je za klanjanje dženaza-namaza neophodno imati abdest, pa prem atome ko je bez abdesta da se udalji ili neka bar uzme tejemmum ako već nema vremena da uzme abdest; (Tejemmum se uzima ovako: 1. Učini se nijjet radi čega se uzima tejemmum /u ovom slučaju radi namaza/ npr. 'odlučih uzeti tejemmum radi obavljanja dženaza-namaza, 2. Zatim dotaknemo dlanovima čistu zemlju ili predmet os zemlje, dlanove otresemo i njima potaremo lice kao da ga peremo, 3. Na isti način ponovo dotaknemo dlanovima čistu zemlju ili predmet os zemlje, pa potaremo lijevom desnu a desnom lijevu ruku do iza laktova.) drugo: da podsjeti prisutne koji žele klanjati da se svrstaju u najmanje tri reda (saffa), jer to ima svoju svrhu i uporište u praksi Allahovog poslanika (S); treće: da u najkraćem objasni okupljenima način klanjanja dženaza-namaza budući da mnogi ne znaju ili su zaboravili kako se klanja dženaza-namaz, a žele da je klanjaju; i na koncu da ukloni i opomene prisutne neklanjače, i zatraži da ne puše, ne govore i ne čine druge nepristojnosti u vrijeme klanjanja dženaza-namaza i da bar na taj način iskažu poštovanje prema umrlom, ostalim prisutnim i samome namazu kao namazu. Svakako da je potrebno naglasiti da žene ne klanjaju dženazu-namaz, niti se mogu naći među klanjačima.

Preuzeto sa :

http://www.bakije.com/zdzenaza.htm

lalemali

Post by lalemali » 19/08/2006 00:23

Haqqani hvala. Sve je jasno. Hvala i drugima koji su ucestvovali u ovoj maloj diskusiji.

zzzzz

Post by zzzzz » 19/08/2006 00:28

Mogu li zene ici na bajram namaz???

U nekim zemljama idu (somalijke npr. idu na bajram namaz) i to je meni super......bezveze mi je to izostavljanje zenskog roda u tako vaznim stvarima

Haqqani

Post by Haqqani » 19/08/2006 11:25

Prenose Buharija i Muslim od Ummu-Atijje da je rekla: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nam je naredio da na bajram-namaz povedemo i žene koje imaju mjesečnicu, kako bi prisustvovale dobru i dovi muslimana, s tim da su žene sa mjesečnicom morale stajati van musalle”.
Kaže šejh Abdullah ibn-Salih Fevzan: “Poslanikova, sallallahu alejhi ve sellem, naredba da se iziđe na namaz ukazuje na obaveznost bajram-namaza svakome ko je u mogućnosti i nema opravdan šerijatski razlog za njegovo ostavljanje. Ako je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio ženama da iziđu na bajram-namaz, šta reći za muškarce?” (“Ehadisus-sijami”, 154).

Haqqani

Post by Haqqani » 19/08/2006 11:28

Ženama se preporučuje obavljanje bajram-namaza ako postoje uvjeti za to. Ummu ‘Atijje, r.a., je rekla: “Naređeno nam je da izvedemo (iz kuća) žene u stanju hajda u bajramskim danima i djevojke da bi prisustvovale skupu muslimana i učestvovale u njihovim dovama, a žene u stanju hajda bit će izvan prostora predviđenog za namaz (musalla). Neka žena reče: “O Allahov Poslaniče! Neke od nas nemaju mantila (džilbaba kojim bi pokrile svoje tijelo nakon što je propisan hidžab, šerijatski način pokrivanja muslimanki). Allahov Poslanik, s.a.v.s., reče: “Neka joj njezina prijateljica da (pozajmi) svoj mantil!” U ovom hadisu je podsticaj da svi prisustvuju bajram-namazu, kao što je u njemu poziv na ispoljavanje saradnje, potpomaganje u dobru i bogobojaznosti. Žena u stanju hajda nije time spriječena da spominje Uzvišenog Allaha čineći zikr i da prisustvuje na mjestima na kojima se čini dobro i izučava korisna nauka, izuzev mesdžida. Ovaj hadis ukazuje i na obavezu islamskog načina odijevanja, dozvoljenost pozajmljivanja odjeće, kao i obaveznost (vudžub) bajram-namaza.
Imam Tirmizi je, nakon citiranja ovog hadisa, rekao slijedeće: „Dio učenjaka je, na osnovu ovog hadisa, dozvolio odlazak žena na bajram-namaz, dok su drugi kazali da je to pokuđeno (mekruh) i za to naveli slijedeće razloge:
Riječi Abdullaha ibn Mubareka: „Ja danas smatram pokuđenim dolazak žena u džamije radi bajram-namaza.“ 'Aiša, r.a., je rekla: „Kad bi Allahov Poslanik, s.a.v.s., vidio šta su žene unovotarile, zabranio bi im odlazak u džamije, kao što je to bilo zabranjeno ženama Benu Israila.“ Također se od Sufjana es-Sevrija bilježi da je smatrao pokuđenim odlazak ženama na bajram-namaz. Učenjaci hanefijskog mezheba ne dozvoljavaju odlazak na bajram-namaz djevojkama i mlađim ženama, dok to dopuštaju staricama. Svoj stav obrazložili su strahom od fitneluka.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 21/08/2006 15:24

Žene u Srebrenici, sve ovo vrijeme do sada, dakle, od prve dženaze, pa sve do posljednjeg 11 jula, klanjaju dženazu. Safovi su mješoviti, dakle, skupa klanjaju i muškarci i žene, a sve je u skladu sa fetvom(odlukom) reisu-l-uleme IZ U BiH. Ovakva odluka donesena je zbog činjenice da najvećem broju ubijenih Srebreničana, nije preživio niko od muških članova obitelji, pa je Islamska zajednica ,mišljenja da je sasvim pristojno da barem neko od preživjelih srodnika, a to su najčešće žene, klanja dženazu umrlom.
Dalje,žene u Srebrenici prisustvuju i samom činu ukopa, a vidio sam, u velikom broju slučajeva, kako same majke učestvuju u pokapanju. Razlozi su slični kao i u prethodno navedenom, uz još jednu važnu činjenicu: Nakon neizvjesnosti u 1995, iscrpljujućeg traganja za posmrtnim ostacima u godinama koje su uslijedile, nakon brojnih identifikacija,itd,itd....sasvim je pristojno napraviti presedan.

Što se muško-ženskih safova tiče, stvari su prilično praktične prirode. Veliki broj ljudi, relativno mali prostor, gužva...jednostavnije je da svi skupa klanjaju.

bleka

Post by bleka » 21/08/2006 15:33

zzzzz wrote:Mogu li zene ici na bajram namaz???

U nekim zemljama idu (somalijke npr. idu na bajram namaz) i to je meni super......bezveze mi je to izostavljanje zenskog roda u tako vaznim stvarima

KAd se ti budes pitao; otom-potom :-D

legionarka

Post by legionarka » 21/08/2006 16:01

Vezano za temu, R.Hafizovic je rekao da zene mogu i da su duzne klanjati dzenazu u slucaju nemogucnosti i neprisustva muskarca.

Vezano za klanjaje Bajram namaza i uopste zeninom polozaju u toku namaza preporucujem da pogledate odlican dokumentarac koji je rezirala Iranka Elli Safari, u kojem je cinjenicama potkrijepila da zene mogu klanjati bajram namaz i da nije obavezno da zene stoje iza muskaraca u dzamiji za vrijeme namaza.
Zanimljiv film, toplo preporucujem
stranica na kojoj mozede pogledati film je:
http://nmo.omroep.nl/cgi/nmo/index.php?s=4&id=30

Pozdrav

Post Reply