Modni gugu-i :D

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
Zoya
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Modni gugu-i :D

Post by Zoya » 10/01/2012 18:35

Sta mislite o djecijoj modi? Koliko djete treba uplitati u modu?
Nedavno se zaibretih na komentar svoje komsinice kad sam njenoj djevojcici kupila lijepu majicu sa( vise se i ja ne sjecam kakvim motivima), helem, zahvalila se i rekla da njena djevojcica ( od dvije godine) nosi garderobu sa hello kitty motivima, ona samo to voli :shock: mislim se wtf, ja sam nosila garderobu ZNJ kategorije, a sta je ovo danas :? Eto drage mame, a i buduce mame, pa i tatice zasto da ne :D , koliko je vama bitna ta moda, koliko vasa djeca ucestvuju u tome sta ce obuci i koliko ce te dozvoliti da ona na to uticu?
I za kraj, moze tema posluziti za recimo postavljanje slikica kako bi vi voljeli da oblacite vase djete kad ga budete imali, ili ga vec imate, a nemate bas uslova za neke stvari (jel ovo previse :? ) A moze i posluziti da ako neka stvarcica negdje nema, da se priupita gdje se ima kupiti i tako to. Alaj ga i ja zakomplikovah :-)

žulijan asanž

Re: Modni gugu-i :D

Post by žulijan asanž » 10/01/2012 18:37

šta zna maksumče šta nosi. oblačite djecu iznutra, a izvana je lako.

zamzija

Post by zamzija » 10/01/2012 19:45

žulijane - maksumče itekako zna šta nosi. Ne mislim na modne marke nego na boje i likove.
znam djecu svojih prijateljica koje već sa 3, 4 godine govore hoću obući ovu ili onu majicu, sa ovim ili onim likom na njoj. Ili sviđa mi se ova ili ona majica. U tim godinama već uče boje, i znaju likove iz crtanih.
I naravno koža im se prilagođava na razne tkanine, tako da osjete kad je neka tkanina gruba ili debela.
Ali naravno ne treba pretjerivati u tome, kao u svemu treba znati granicu. Dopustiti djetetu da razvija svoj osjećaj za lijepo.

Ali možda je to bolje pitati forumaše koje imaju djecu, to su moja lična opažanja.

A to Zoya - ja sam nosila garderobu žnj kategorije - to sam i ja nosila, ustvari dobijala od svojih rodica koje su prerastale.
Ne možeš uporediti današnje sa svojim vremenom ( ne znam zašto to ljudi stalno čine - kaže se lijepo da su rodjeni 80ih X generacija, 90ih Y generacija - znači potpuno druge generacije, a zamisli koliko je različita generacija rođena poslije 2005 te - koja ove godine polazi u školu...)... Danas imaš veći izbor svega nego što smo imali u prošlosti, i
imamo dostupnost informacijama veću nego inače, tako da i mala djeca više znaju od nas kad smo bili u tom uzrastu...

Ridjobrki

Post by Ridjobrki » 11/01/2012 10:35

zamzija wrote:A to Zoya - ja sam nosila garderobu žnj kategorije - to sam i ja nosila, ustvari dobijala od svojih rodica koje su prerastale.
Ne možeš uporediti današnje sa svojim vremenom ( ne znam zašto to ljudi stalno čine - kaže se lijepo da su rodjeni 80ih X generacija, 90ih Y generacija - znači potpuno druge generacije, a zamisli koliko je različita generacija rođena poslije 2005 te - koja ove godine polazi u školu...)... Danas imaš veći izbor svega nego što smo imali u prošlosti, i
imamo dostupnost informacijama veću nego inače, tako da i mala djeca više znaju od nas kad smo bili u tom uzrastu...

Naravno, veći je izbor i postoji privid da se ima para. Prije si znao ako nemaš - nemaš. Sad imaš kredite i minuse, platiće se već...

Gospoda Ministarka

Post by Gospoda Ministarka » 11/01/2012 10:47

U jednom nasem ducanu mama kupuje sa kcerkom od 10-12 god., i sta god je zena izvadila ova je prokomentarisala sa pekavim "Too plaine", slusajuci to, ja sam popizdila :x da je moja dobila bi jedno "E, sad neces nista!", no ova je i dalje nastavila da vadi...ja nisam imala zivaca ni da gledam. :D

E, sta sam nosila ja kao mala...sestrine stvari. I, nista im nije falilo.
Sta ce moje dijete nositi? Vec sam svima ko ima malu djecu rekla da cuvaju stvari koje dijete preraste, jer meni ne pada na pamet bacati pare na stvari koje se prerastu za 10 dana, a kojima je cijena kao da prijestolonasljednika oblacim.

Henry Chinaski

Post by Henry Chinaski » 11/01/2012 10:59

Uvijek je bilo bezobrazne i razmažene djece. To nema veze samo sa odjećom nego sa svime. Druga je stvar što je sad većina djece razmažena i što im roditelji to dopuštaju.
Mislim da nije problem što djeca vole neke motive na majicama više od drugih. Problem bi bio ako djeca prepoznaju i biraju po etiketi.

MersY

Post by MersY » 11/01/2012 11:10

ja imam djete, kćerku od godinu i po i prije nego sam je rodila tj. dok sam bila trudna imala sam stav i razmišljala sam na način da kao moja kćerka neće nositi ničiju odjeću tj. korištenu, ona će samo novo i to ekstra kvalitetno, jer to je meni prvo dijete itd...blabla...budala...i tako je bilo u početku dok nisam došla pameti i shvatila da nema ništa loše u tome da dijete nosi odjeću od svojih najbližih rodica posebno odjeću koja se ne uhaba tako lako kao npr. zimske jakne, skafanderi, farmerke itd i danas bez ikakvih problema primim odjeću koju je nečije dijete preraslo i isto tako prosljedim njenu robicu koju je ona prerasla a koja je ostala dobro očuvana... a dječija robica je uglavnom očuvana s obzirom na brzinu kojom je prerastu...a naravno i pored toga joj i dalje kupujem i novu garderobu ali sa razumnim cijenama jer se danas stvarno može naći super odjeće za dječicu i po sniženjima u Waikikiju, Azelu, Oviesse i u Harisu...jedino volim da joj kupim kvalitetnu obuću Ciciban, Pavle, Frodo itd

thea

Post by thea » 15/01/2012 22:21

mrzim hallo kitty, smatram da roditelji koji navlace na djecu sve roze , ispisani istim, su bas bez ukusa I KISCH

immuno

Post by immuno » 16/01/2012 04:02

kakva moda i bakraci to roditelji lijece svoje licne komplekse pa djeci kupuju takve stvari a kad vec imaju djeca ce naravno traziti daj mi onu majicu sa macom ( ili tom halo kiti) a sigurna sam da dijete od 2 godine sve da hoce nezna reci ( ako to nema) kupi mi majicu od te halo kitti ma bjezi ba.....

imam dvoje djece jako skromno su Morali da se oblace ( ko je u ratu imao mogucnost i priliku da kupi mace cice) i nesta nisu zanovijetali obuci mi ovu jal onu majicu neznam boze sTooooo...

neko vec napisa oblacite i obogacujte djecu iznutra a ne izvana

prilagodjena

Post by prilagodjena » 16/01/2012 09:10

Gospoda Ministarka wrote:U jednom nasem ducanu mama kupuje sa kcerkom od 10-12 god., i sta god je zena izvadila ova je prokomentarisala sa pekavim "Too plaine", slusajuci to, ja sam popizdila :x da je moja dobila bi jedno "E, sad neces nista!", no ova je i dalje nastavila da vadi...ja nisam imala zivaca ni da gledam. :D

Sta ce moje dijete nositi? Vec sam svima ko ima malu djecu rekla da cuvaju stvari koje dijete preraste, jer meni ne pada na pamet bacati pare na stvari koje se prerastu za 10 dana, a kojima je cijena kao da prijestolonasljednika oblacim.

lako je to reći "da je moja" :-) i ja sam tako govorila
mi mame moramo priznati da djete ponekad doživljavamo kao lutkicu na koju oblačimo ono što se nama sviđa i to je donekle uredu dok je dijete malo
sad kad imam tinejdžera u kući,kupujem samo ono što se njemu sviđa.naravno,u onolikoj mjeri u kojoj mi moje finansije dopuste,jer jednostavno neće da nosi ono što se njemu ne dopada...radije će non-stop mijenjati dvije majice.
ja ga razumijem,djeca imaju svoje "ja" pa samim tim i svoj modni izričaj.nije lutka pa da nosi ono što se meni sviđa i što ja nabacim na njega.

Gospoda Ministarka

Post by Gospoda Ministarka » 16/01/2012 09:27

prilagodjena wrote:
Gospoda Ministarka wrote:U jednom nasem ducanu mama kupuje sa kcerkom od 10-12 god., i sta god je zena izvadila ova je prokomentarisala sa pekavim "Too plaine", slusajuci to, ja sam popizdila :x da je moja dobila bi jedno "E, sad neces nista!", no ova je i dalje nastavila da vadi...ja nisam imala zivaca ni da gledam. :D

mi mame moramo priznati da djete ponekad doživljavamo kao lutkicu na koju oblačimo ono što se nama sviđa i to je donekle uredu dok je dijete malo
sad kad imam tinejdžera u kući,kupujem samo ono što se njemu sviđa.naravno,u onolikoj mjeri u kojoj mi moje finansije dopuste,jer jednostavno neće da nosi ono što se njemu ne dopada...radije će non-stop mijenjati dvije majice.
ja ga razumijem,djeca imaju svoje "ja" pa samim tim i svoj modni izričaj.nije lutka pa da nosi ono što se meni sviđa i što ja nabacim na njega.

Ne bih sad da govorim u tolikoj mjeri ja cu ovako, ja cu onako jer jos ga nemam, ali znam da nisam popustila sestrinom ( ko ima sestrica/sestricnu zna kolika je to ljubav, i da ga gledas kao svoje), pa ne vjerujem ni da cu popustiti svom. Na meni je da u to "njegovo ja" ugradim najbolje vrijednosti.

hurmasica

Post by hurmasica » 16/01/2012 15:27

meni je inace slijepo pračenje modnih trendova kretenizam i zanimacija za ljude koji imaju viska para i viska vremena. a ovo sa djecom, ostadoh bez rijeci, al eto ko voli neka izvoli i ko ima i para i vremena da se, da izvinete, zajebava sa kobinacijom tkanina, boja i oblika svako jutro pred odlazak djeteta u vrtic.
Last edited by hurmasica on 16/01/2012 15:32, edited 1 time in total.

hurmasica

Post by hurmasica » 16/01/2012 15:30

Gospoda Ministarka wrote:
prilagodjena wrote:

Ne bih sad da govorim u tolikoj mjeri ja cu ovako, ja cu onako jer jos ga nemam, ali znam da nisam popustila sestrinom ( ko ima sestrica/sestricnu zna kolika je to ljubav, i da ga gledas kao svoje), pa ne vjerujem ni da cu popustiti svom. Na meni je da u to "njegovo ja" ugradim najbolje vrijednosti.

mislim da se ipak misljenje djeteta starijeg od 12 godina treba postivati, jer ono u tim godinama gradi svoju licnost i jako je lose nametati mu bilo sto, pa ako je u pitanju i izbor odjece. ALI mislim da je to sasvim neka druga tema, ovdje je rijec, koliko sam shvatila, o modi manje djece, kao sto to cine Penelopa i TOm Kruz.

LUKSOR

Post by LUKSOR » 10/03/2012 15:08

Svaka je potrebno uvažavati m išljenje djece iznad 12 godina, jer su oni već osobe i znaju mnogo više nego mi nekada u tim godinama. Svakako dozvoliti sve osim onoga što baš smatramo da ne bi išlo i da je totalno loše i nepristojno.
Pored toga za svu djecu, naro.čito one najmlađe, treba paziti da je ta odjeća od što više prirodnih materijala. Znamo svi koliko je štetna sintetika i naelektrisanje koje proizvodi,pa djeca znaju biti nervozna itd. Pored svega dozvoliti djeci da biraju i skupa da kupijete, pa će rado nositi svu tu odjeću u odnosu na neku koju nikada ne žele obući, te je novac bačen.
Suština odjevanja je osim lijepog izgleda i funkcionalnst, da ističe što treba apokriva što smatramo da ne bi trbalo biti uočljivo. Takve stvari se teško nabavljaju i najbolje je to postićimkod dobrog krojača.

Uvijek su bogati šili i bili dobro obučeni, a sada kada neko nešto dobro sašije kažu da je kao iz radnje. misle kupljeno. Baš čudno razmišljanje?

Lounge Act

Post by Lounge Act » 10/03/2012 22:31

moja djevojcica ima 5 godina i kupujem joj ono sto se meni svidi, a pri kupnji ni ona nije zainteresirana da bira, vise voli da trci po radnji i da se skriva, ponekad ugleda neku stvar koja joj se svidi, ali ako se meni ne dopada onda joj kazem da cemo jos pogledat da vidimo ima li koja ljepsa i nastavimo dalje :lol:
sto se tice oblacenja u kuci -ujutro se sama presvlaci i bira sebi sta zeli za po kuci, a kad izlazimo van oblacim je ja, ponekad joj ponudim izbor sta zeli da obuce, ali to odredim npr. 2 majice i ona izabere onu koju zeli

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 11/03/2012 18:46

opet zoya o bebama :skoljka: :D :lol: :lol:

Cholina_Lokica

Post by Cholina_Lokica » 11/03/2012 18:48

Ma.Le.Na wrote:opet zoya o bebama :skoljka: :D :lol: :lol:
A ti je pratis :mrgreen:

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 11/03/2012 18:49