Modernizacija Dejtonskog sporazuma

Post Reply
User avatar
atmel
Posts: 1656
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#1 Modernizacija Dejtonskog sporazuma

Post by atmel »

VAŠINGTON - Ova godina će biti godina transformacija i promjena u jugoistočnoj Evropi, s dva glavna cilja za SAD i Evropsku uniju - određivanjem konačnog statusa Kosova i modernizacijom Dejtonskog sporazuma, kako bi se omogućilo BiH da postane moderna država, te s dovođenjem Hrvatske, Albanije i Makedonije u NATO u 2008. ili 2009. godini, izjavio je pomoćnik američkog državnog sekretara Nikolas Barns u govoru pred Atlantskim vijećem u Vašingtonu.


Barns, državni podsekretar za političke poslove, govorio je pred članovima Atlantskog vijeća SAD 21. februara, a njegov govor Vijeće je objavilo kasno u četvrtak. Fred Kempe, predsjednik Atlantskog vijeća, predstavio je Barnsa kao "jednog od vodećih strateških mislilaca u Americi".

Barns je najavio da će SAD i EU pokušati utišati "snage iredentizma i nasilja", koje su dio strukture političkog života na Balkanu.

"Još ima nekih Srba koji vjeruju da Srbi treba da se ujedine - Srbi u Srbiji, Kosovu i u BiH - a toj vrsti iredentističkih snaga, koje su bile tako razorne prije 10-15 godina kod raspada Jugoslavije, ne može se dopustiti da se vrate i budu politička snaga na Balkanu", poručio je Barns.

Mirovni sporazum iz Dejtona, prema njegovim riječima, bio je jedinstveni kreativni instrument da se zaustavi rat u BiH u jesen 1995. godine.

Gotovo 12 godina kasnije oni ne mogu biti način na koji će se ljudi u BiH organizovati za idućih 10 godina.

"Moraju postojati napori ljudi u regiji da se modernizuje Dejtonski sporazum i da se dopusti BiH da postane moderna država u ustavnom, pravnom i političkom smislu", kazao je treći čovjek Vlade SAD.

"Ta dva cilja, zajedno s dovođenjem Hrvatske, Albanije i Makedonije u NATO u 2008. ili 2009. godini, bili bi inicijative koje trebamo preduzeti kako bismo Balkan pridružili EU i NATO-u i konačno srušili institucionalne i nacionalne barijere, koje su usporile napredak naroda na Balkanu, u poređenju s narodima srednje Evrope", rekao je.

Budućnost u NATO-u i EU donijeće narodima na Balkanu iste prednosti koje su imali narodi istočne Evrope od pada komunizma, prije 15 ili 16 godina, i "to je važan prioritet za Evropu i važan prioritet za SAD", zaključio je Barns.

Govoreći o temi transatlantskog savezništva SAD i EU, Barns je, između ostalog, naglasio kako je stvaranje ujedinjene, mirne i stabilne Evrope i jačanje i razvoj partnerstva s Amerikom kroz desetljeća rezultovalo "izuzetnim zajedničkim postignućem - slobodnim svijetom u demokratskom prostoru Sjeverne Amerike, te zapadne i srednje Evrope".

Idući korak, koji, prema njegovim riječima, "definiše budućnost moderne američke diplomatije", jest da se u vlastitom interesu i takođe iz odgovornosti prema Evropljanima "razmotri međusobno povezivanje u zajedničku globalnu strategiju".

Ta evolucija "predstavlja najvažniju, najznačajniju promjenu u odnosima Amerike s Evropom", koja određuje i odnose prema EU i zahtjeve prema NATO-u i njegovoj ulozi u svijetu i posebno odnose s velikim evropskim zemljama - Velikom Britanijom, Njemačkom, Francuskom i, svakako sada, Poljskom", kazao je Barns.

U tom kontekstu, on je rekao da u 2007. godini preostaje posao na Balkanu, jedinom dijelu Starog kontinenta koji još nije iskusio dobrobiti vizije ujedinjene, mirne i stabilne Evrope.

"Ovo će biti godina transformacije i promjena na Balkanu. To je godina kada ćemo dobiti konačni status Kosova", kazao je Barns i dodao da će za četiri do pet sedmica specijalni izaslanik UN za Kosovo Marti Ahtisari podnijeti Savjetu bezbjednosti UN izvještaj o rezultatima pregovora Beograda i Prištine.

"SAD podržavaju Ahtisarija, mi smo predvodili međunarodne napore da se otvore ti pregovori", rekao je Barns, te najavio kako će se sredinom ili krajem marta voditi "vrlo energična rasprava u UN o statusu Kosova".

On je članovima Atlantskog vijeća SAD takođe govorio o odnosima s Rusijom, te o zaštiti NATO-a, EU i zemalja srednje Evrope od mogućih opasnosti u budućnosti.

Nezavisne novine.

Nadam se da ovo za BiH nije šuplja.
User avatar
atmel
Posts: 1656
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#2

Post by atmel »

Silajdžić: Izjava američkog podsekretara Burnsa je podrška za donošenje novog ustava
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Haris Silajdžić pozdravlja izjavu američkog državnog podsekretara Nikolasa Burnsa da Dejtonski mirovni sporazum ne može biti način na koji će se Bosna i Hercegovina organizirati u idućih deset godina.

Izjava podsekretara Burnsa potvrđuje ispravnost stava da je Bosni i Hercegovini potreban potpuni novi ustav koji će kreirati demokratski sistem vlasti i koji će, u skladu sa Odlukom Međunarodnog suda pravde i principima međunarodnog prava, poništiti rezultate ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida na kojima je bazirano Dejtonsko ustavno uređenje.

-Izjava podsekretara Burnsa predstavlja snažan izraz spremnosti Sjedinjenih Američkih Država da, u saradnji sa evropskim partnerima, podrže nastojanja demokratskih snaga u Bosni i Hercegovini da ponište rezultate genocida i izgrade novi, demokratski sistem vlasti u skladu sa multietničkim karakterom Bosne i Hercegovine koji je postojao prije genocida. Raduje nas odlučnost Sjedinjenih Američkih Država da pomognu BiH u izgradnji novog ustavnog uređenja koje će se bazirati na temeljima pravde, istine, demokratije i pravnog poretka, kaže se u saopćenju iz kabineta člana Predsjedništva dr. Harisa Silajdžića.
PetiKorpus
Posts: 215
Joined: 26/02/2007 17:23

#3

Post by PetiKorpus »

Imajuci u vidu Srbiju (Maticu) i RS (Malu maticu), tesko je ocekivati da ce se naci kompromis bez pritiska (opet) medjunarodne zajednice.

Kad Srbija pregovara o Kosovu (ili RS o, na primjer, BiH policiji) srpska pregovaracka strana ima na umu ili maksimalno za sebe ili nema pregovora (konkretnije receno: eto dolazicemo mi u Bec, stalno cemo biti tamo, ali ....).
ticking_away
Posts: 15
Joined: 27/02/2007 21:22

#4

Post by ticking_away »

Nikolas Barns je zagovarao i lobirao za ustavne promjene iz prosle godine kojima se Silajdzic toliko opirao pa nije jasno o cemu on sada govori. Istina je da se ustav treba mijenjati i da drzava treba bolje da profunkcionise, ali je isto tako istina i da ne moze sve odjednom da se izmjeni, za to treba vremena. Upravo to je PetiKorpus implicirao Srbima. Uvjeren sam da ce biti pritisaka oko reformi na sve strane, ali sam i uvjeren da nece biti nikakvih nametanja. Valjda vec toliko znaju.
PetiKorpus
Posts: 215
Joined: 26/02/2007 17:23

#5

Post by PetiKorpus »

ticking_away wrote:Nikolas Barns je zagovarao i lobirao za ustavne promjene iz prosle godine kojima se Silajdzic toliko opirao pa nije jasno o cemu on sada govori. Istina je da se ustav treba mijenjati i da drzava treba bolje da profunkcionise, ali je isto tako istina i da ne moze sve odjednom da se izmjeni, za to treba vremena. Upravo to je PetiKorpus implicirao Srbima. Uvjeren sam da ce biti pritisaka oko reformi na sve strane, ali sam i uvjeren da nece biti nikakvih nametanja. Valjda vec toliko znaju.
Ne mislim da Burns, Holbrook i jos neki, upuceni Amerikanci, ne znaju sta predstavlja srpski nacin pregovaranja, jer ovih proteklih 17 godina bilo je prilike da se dobro, studiozno upoznaju sa nacinom na koji srpski pregovaraci pregovaraju.

Prvo, svaki, ali bez izuzetka, pregovarac koji je pregovarao u ime (uglavnom radikalnih) Srba (jer uglavnom radikalni Srbi su osvajali glasive biraca) je odmah iskljucio mogucnost da ikakvu i najmanju tezinu u pregovorima ima neki umjereni Srbin, koji bi eventualno zastupao neku instituciju ili stranku koja nije "dovoljno srpska". To znaci - prvo se treba osloboditi "nasih srpskih izdajnika - Brankovica".

Drugo, mora se maksimalno hvaliti nacionalna opcija kod ostalih naroda. U smislu da ce pregovori biti vrseni samo sa nacionalistima iz drugih naroda, tako se opravdava i svoj nacionalizam i radikalizam.

Trece, trazimo maksimalno, bezuslovno, jer mi Srbi po tradiciji .... imamo pravo na .... (pa od 1389 naovamo) ....
Kad se trazi maksimalno, nesto se moze i umanjiti, ali se i uz to umanjenje dobije (jasno je da je Milosevic hazarderski trazio i vise od 49% BiH, jasno je da Kostunica trazi Kosovo u Srbiji, Dodik trazi policiju na nivou entiteta, iako i prvi i drugi i treci su znali i znaju da su u vremenu kad to traze to maksimalni zahtjevi).

Cetvrto, zovi narod. "Mene je izabrao srpski narod (kao da druge vodje nisu izabrali njihovi narodi) i ja ne mogu da izneverim njihove zahteve". Narod je kod srpskih lidera uvijek bio nevjerovatan argument za sve sto rade. Milosevic rece "niko ne sme da vas bije" i upravo to mu je posluzilo kao razlog za pocetak svih njegovih ratova.
ticking_away
Posts: 15
Joined: 27/02/2007 21:22

#6

Post by ticking_away »

PetiKorpus wrote: Ne mislim da Burns, Holbrook i jos neki, upuceni Amerikanci, ne znaju sta predstavlja srpski nacin pregovaranja, jer ovih proteklih 17 godina bilo je prilike da se dobro, studiozno upoznaju sa nacinom na koji srpski pregovaraci pregovaraju.

Prvo, svaki, ali bez izuzetka, pregovarac koji je pregovarao u ime (uglavnom radikalnih) Srba (jer uglavnom radikalni Srbi su osvajali glasive biraca) je odmah iskljucio mogucnost da ikakvu i najmanju tezinu u pregovorima ima neki umjereni Srbin, koji bi eventualno zastupao neku instituciju ili stranku koja nije "dovoljno srpska". To znaci - prvo se treba osloboditi "nasih srpskih izdajnika - Brankovica".

Drugo, mora se maksimalno hvaliti nacionalna opcija kod ostalih naroda. U smislu da ce pregovori biti vrseni samo sa nacionalistima iz drugih naroda, tako se opravdava i svoj nacionalizam i radikalizam.

Trece, trazimo maksimalno, bezuslovno, jer mi Srbi po tradiciji .... imamo pravo na .... (pa od 1389 naovamo) ....
Kad se trazi maksimalno, nesto se moze i umanjiti, ali se i uz to umanjenje dobije (jasno je da je Milosevic hazarderski trazio i vise od 49% BiH, jasno je da Kostunica trazi Kosovo u Srbiji, Dodik trazi policiju na nivou entiteta, iako i prvi i drugi i treci su znali i znaju da su u vremenu kad to traze to maksimalni zahtjevi).

Cetvrto, zovi narod. "Mene je izabrao srpski narod (kao da druge vodje nisu izabrali njihovi narodi) i ja ne mogu da izneverim njihove zahteve". Narod je kod srpskih lidera uvijek bio nevjerovatan argument za sve sto rade. Milosevic rece "niko ne sme da vas bije" i upravo to mu je posluzilo kao razlog za pocetak svih njegovih ratova.
I imas a i nemas pravo. Ni Bosnjacka strana nije bila konzistentna sto se tice pregovora i pregovaraca pocevsi od Kutiljerovog plana pa na ovamo. Isto tako bilo bi dobro procitati knjigu Majkla Rouza da se vidi kako su svi u ratu pregovarali i sta su radili.
Sto se tice nacionalne opcije, pa pregovaraju stranke koje imaju vecinu u parlamentu. Nisu vam Srbi glasali za stranku za BiH i za SDA? Nacionalna opcija je realnost sve dok ljudi vise razmisljaju o tome kako ce im se zvati drzava nego o tome sta ce da jedu.
A sto se tice maksimalistickih pozicija i tu bi se dalo razgovarati. Uzmi trenutno stanje, i uzmi prijedlog Federalne strane sto se tice reforme policije. Mislim da je Dodik reako juce da ukoliko ne dodje do dogovora nama odgovara (RS) i ovakvo stanje. Cini mi se da ce Federalna strana ici linijom, ako se dogovorimo po nasim zahtjevima - dogovorili smo se, u suprotnom neko ce da nametne vec taj zakon po bonskim ovlastenjima. Zaboravlja se medjutim da VP (visoki predstavnik, ili mozda nesto mastovitije :) moze koristiti ovlastenja za zastitu Dejtona a ne za promjenu ustava - ustav je proizisao i direktno je uskladjen sa dejtonom (i to ima vec dosta godina)

pozdrav
PetiKorpus
Posts: 215
Joined: 26/02/2007 17:23

#7

Post by PetiKorpus »

ticking_away wrote:
PetiKorpus wrote: Ne mislim da Burns, Holbrook i jos neki, upuceni Amerikanci, ne znaju sta predstavlja srpski nacin pregovaranja, jer ovih proteklih 17 godina bilo je prilike da se dobro, studiozno upoznaju sa nacinom na koji srpski pregovaraci pregovaraju.

Prvo, svaki, ali bez izuzetka, pregovarac koji je pregovarao u ime (uglavnom radikalnih) Srba (jer uglavnom radikalni Srbi su osvajali glasive biraca) je odmah iskljucio mogucnost da ikakvu i najmanju tezinu u pregovorima ima neki umjereni Srbin, koji bi eventualno zastupao neku instituciju ili stranku koja nije "dovoljno srpska". To znaci - prvo se treba osloboditi "nasih srpskih izdajnika - Brankovica".

Drugo, mora se maksimalno hvaliti nacionalna opcija kod ostalih naroda. U smislu da ce pregovori biti vrseni samo sa nacionalistima iz drugih naroda, tako se opravdava i svoj nacionalizam i radikalizam.

Trece, trazimo maksimalno, bezuslovno, jer mi Srbi po tradiciji .... imamo pravo na .... (pa od 1389 naovamo) ....
Kad se trazi maksimalno, nesto se moze i umanjiti, ali se i uz to umanjenje dobije (jasno je da je Milosevic hazarderski trazio i vise od 49% BiH, jasno je da Kostunica trazi Kosovo u Srbiji, Dodik trazi policiju na nivou entiteta, iako i prvi i drugi i treci su znali i znaju da su u vremenu kad to traze to maksimalni zahtjevi).

Cetvrto, zovi narod. "Mene je izabrao srpski narod (kao da druge vodje nisu izabrali njihovi narodi) i ja ne mogu da izneverim njihove zahteve". Narod je kod srpskih lidera uvijek bio nevjerovatan argument za sve sto rade. Milosevic rece "niko ne sme da vas bije" i upravo to mu je posluzilo kao razlog za pocetak svih njegovih ratova.
I imas a i nemas pravo. Ni Bosnjacka strana nije bila konzistentna sto se tice pregovora i pregovaraca pocevsi od Kutiljerovog plana pa na ovamo. Isto tako bilo bi dobro procitati knjigu Majkla Rouza da se vidi kako su svi u ratu pregovarali i sta su radili.
Sto se tice nacionalne opcije, pa pregovaraju stranke koje imaju vecinu u parlamentu. Nisu vam Srbi glasali za stranku za BiH i za SDA? Nacionalna opcija je realnost sve dok ljudi vise razmisljaju o tome kako ce im se zvati drzava nego o tome sta ce da jedu.
A sto se tice maksimalistickih pozicija i tu bi se dalo razgovarati. Uzmi trenutno stanje, i uzmi prijedlog Federalne strane sto se tice reforme policije. Mislim da je Dodik reako juce da ukoliko ne dodje do dogovora nama odgovara (RS) i ovakvo stanje. Cini mi se da ce Federalna strana ici linijom, ako se dogovorimo po nasim zahtjevima - dogovorili smo se, u suprotnom neko ce da nametne vec taj zakon po bonskim ovlastenjima. Zaboravlja se medjutim da VP (visoki predstavnik, ili mozda nesto mastovitije :) moze koristiti ovlastenja za zastitu Dejtona a ne za promjenu ustava - ustav je proizisao i direktno je uskladjen sa dejtonom (i to ima vec dosta godina)

pozdrav
Evo, direktno pitanje: Zasto Dodik ne uhapsi Karadzica kad ima tako sposobnu policiju. Na taj nacin ce bar dijelom zasluziti da bude shvacen kao ozbiljan pregovarac, kad je policija u pitanju. Ovako, ili ne zeli da ga uhvati, ili ga cuva, kao sto su ga cuvali i raniji premijeri RS-a.
Romanopisac
Posts: 53
Joined: 26/02/2007 23:31

#8

Post by Romanopisac »

joj slusam indexe i snijeg pade na behar na voce. ima li bolje bosanske pjesme od ove?

tema je bezvezna, udica koju je dao burns da se bosnjaci malo smire poslije nokauta koji im je dao ICJ.

ukratko receno, LAZ. ne vjerujem dok se ne ostvari.

ako se zeli ukinuti rs i jos vaznije rezultati rata, pomaze samo hrvatski recept. u ovoj stvari politicar ne moze imati kredibitilnosti ako iza njega ne stoje tenkovi i to toliki broj da kad dodik na njih pomisli da se ukaki u gace. olako gasenje armije bih ima za konsekvencu da iza bosnjacki politicara ne stoje tenkovi. dodik je uzeo recept milosevica, odrekni se armije, a svo oruzje prebaci na policiju, u krajnjem slucaju razlika je samo u boji uniforme. kladim se da je srpska policija naoruzana teskim oruzjem, helikopterima, tenkovima, borbenim vozilima itd i da se je nakon reforme obrane dosta farbalo u plavu boju. zato nece da je se odrekne.

zato mislim da bosnjacki politicari trebaju dati ultimatum i za mz i srbima. ili ujedinjenje policije ili se stvara ponovo armiju bih tj. ujedinjenje obrane se ponistava.
liberal
Posts: 534
Joined: 29/12/2006 04:31
Location: Toronto

#9

Post by liberal »

PetiKorpus wrote:
ticking_away wrote:
PetiKorpus wrote: Ne mislim da Burns, Holbrook i jos neki, upuceni Amerikanci, ne znaju sta predstavlja srpski nacin pregovaranja, jer ovih proteklih 17 godina bilo je prilike da se dobro, studiozno upoznaju sa nacinom na koji srpski pregovaraci pregovaraju.

Prvo, svaki, ali bez izuzetka, pregovarac koji je pregovarao u ime (uglavnom radikalnih) Srba (jer uglavnom radikalni Srbi su osvajali glasive biraca) je odmah iskljucio mogucnost da ikakvu i najmanju tezinu u pregovorima ima neki umjereni Srbin, koji bi eventualno zastupao neku instituciju ili stranku koja nije "dovoljno srpska". To znaci - prvo se treba osloboditi "nasih srpskih izdajnika - Brankovica".

Drugo, mora se maksimalno hvaliti nacionalna opcija kod ostalih naroda. U smislu da ce pregovori biti vrseni samo sa nacionalistima iz drugih naroda, tako se opravdava i svoj nacionalizam i radikalizam.

Trece, trazimo maksimalno, bezuslovno, jer mi Srbi po tradiciji .... imamo pravo na .... (pa od 1389 naovamo) ....
Kad se trazi maksimalno, nesto se moze i umanjiti, ali se i uz to umanjenje dobije (jasno je da je Milosevic hazarderski trazio i vise od 49% BiH, jasno je da Kostunica trazi Kosovo u Srbiji, Dodik trazi policiju na nivou entiteta, iako i prvi i drugi i treci su znali i znaju da su u vremenu kad to traze to maksimalni zahtjevi).

Cetvrto, zovi narod. "Mene je izabrao srpski narod (kao da druge vodje nisu izabrali njihovi narodi) i ja ne mogu da izneverim njihove zahteve". Narod je kod srpskih lidera uvijek bio nevjerovatan argument za sve sto rade. Milosevic rece "niko ne sme da vas bije" i upravo to mu je posluzilo kao razlog za pocetak svih njegovih ratova.
I imas a i nemas pravo. Ni Bosnjacka strana nije bila konzistentna sto se tice pregovora i pregovaraca pocevsi od Kutiljerovog plana pa na ovamo. Isto tako bilo bi dobro procitati knjigu Majkla Rouza da se vidi kako su svi u ratu pregovarali i sta su radili.
Sto se tice nacionalne opcije, pa pregovaraju stranke koje imaju vecinu u parlamentu. Nisu vam Srbi glasali za stranku za BiH i za SDA? Nacionalna opcija je realnost sve dok ljudi vise razmisljaju o tome kako ce im se zvati drzava nego o tome sta ce da jedu.
A sto se tice maksimalistickih pozicija i tu bi se dalo razgovarati. Uzmi trenutno stanje, i uzmi prijedlog Federalne strane sto se tice reforme policije. Mislim da je Dodik reako juce da ukoliko ne dodje do dogovora nama odgovara (RS) i ovakvo stanje. Cini mi se da ce Federalna strana ici linijom, ako se dogovorimo po nasim zahtjevima - dogovorili smo se, u suprotnom neko ce da nametne vec taj zakon po bonskim ovlastenjima. Zaboravlja se medjutim da VP (visoki predstavnik, ili mozda nesto mastovitije :) moze koristiti ovlastenja za zastitu Dejtona a ne za promjenu ustava - ustav je proizisao i direktno je uskladjen sa dejtonom (i to ima vec dosta godina)

pozdrav
Evo, direktno pitanje: Zasto Dodik ne uhapsi Karadzica kad ima tako sposobnu policiju. Na taj nacin ce bar dijelom zasluziti da bude shvacen kao ozbiljan pregovarac, kad je policija u pitanju. Ovako, ili ne zeli da ga uhvati, ili ga cuva, kao sto su ga cuvali i raniji premijeri RS-a.
isto kao sto ni federalna policija neuhapsi nikog za ubisto ugljanina, ...pokusaj atentata na papu....ubistvo federalnog ministra policije !...miniranje alijinog spomenika ......ili samo gledamo kako je kod komsije a nevidimo smece u vlastitom dvoristu
Romanopisac
Posts: 53
Joined: 26/02/2007 23:31

#10

Post by Romanopisac »

takodjer treba gledati jos jednu stvar? kome i zasto SAD smeta general dudakovic? jos jednom kome i zasto smeta general dudakovic kad je tolika medijska kampanja pokrenuta protiv njega da je jedan politicar navukao tuzbu protiv njega, da se je nekoliko medijskih kuca iz beograda i iz zagreba (citaj vecernji list) ukljucilo u tu kampanju i u dosta sihronizovanoj akciji ga blatilo ne samo montiranim video isjeccima nego i lazima?
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#11

Post by Blueboy- »

takodjer treba gledati jos jednu stvar? kome i zasto SAD smeta general dudakovic? jos jednom kome i zasto smeta general dudakovic kad je tolika medijska kampanja pokrenuta protiv njega da je jedan politicar navukao tuzbu protiv njega, da se je nekoliko medijskih kuca iz beograda i iz zagreba (citaj vecernji list) ukljucilo u tu kampanju i u dosta sihronizovanoj akciji ga blatilo ne samo montiranim video isjeccima nego i lazima?
Pa ako to jos nisi skonto onda neznam sa koje planete si ti doletio. Mediski pritisak na generala stvara dodik. Cini to da bi se manje spominjali karadzici mladic, ljudi za koje je on duzan. Zagreb se okreno protiv generala iz jednog razloga, u tim akcijam su ucestvovali i pripadnici HV, tako da mediskim pritiskom na generala smanjuju pritisak na svoje vojnike i generale. Taj video nije nikakva tajna, odavno se nalazi na netu, nista sporno. Pa genpcid srebrenice je na netu, a dodik konj jos ne hapsi svoje cetnike, a i kako ce kad je on sam jedan dobro ustiman cetnik u kravati. oni "vojnici" armije, tacnije neke buzimske brigade, sto ubise srpskog zarobljenika trebaju biti kaznjeni ali koliko sam vidio da dudakovic nije ni bio u blizini ti desavanja.
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#12

Post by Jastreb35 »

zato mislim da bosnjacki politicari trebaju dati ultimatum i za mz i srbima. ili ujedinjenje policije ili se stvara ponovo armiju bih tj. ujedinjenje obrane se ponistava.
Umjesto da zadrzis auto pod svojom kontrolom, ti bi (zbog sporosti kojom se radi na biciklu) izrevoltiran odvalio haubu, povadio sjedista, izvalio mjenjac, skinuo farove i nabrojano odnio kuci ? Zanimljivo.
Romanopisac
Posts: 53
Joined: 26/02/2007 23:31

#13

Post by Romanopisac »

zoom66 wrote:
Romanopisac wrote:j
zato mislim da bosnjacki politicari trebaju dati ultimatum i za mz i srbima. ili ujedinjenje policije ili se stvara ponovo armiju bih tj. ujedinjenje obrane se ponistava.

ti bi ratovao ugodno zavaljen u fotelji s laptopom u ruci i sa ugodne cyber distance?....super si ti meni..:cry:
Ma niposto. Rat je uzas, rat se treba u vecini slucajeva izbjeci, u ratu i gubitcki pobjednika su ogromni i skoro da se u vecini slucajeva treba izbjeci, samo realno da li si stvarno naivan pa vjerujes da ce se rezultati rata ponisiti diplomatijom?

danas kakva je stvar, bih je u vecini stvari posljednja na europskoj ljestvici u bilo cemu. pa cak smo i u sportu zadnji. desi neka iznimka, ali to je vecinom zaslugom nekog pojedinca. imamo apartheid, imamo opstrukcije, imamo kriminal, imamo sve sto je negativno.

dobro se trebamo pitati zasto je general dudakovic bio meta jedne sinkronizovane medijske, obavijestajne i politicke kampanje vodjene iz beograda, banjaluke i zagreba (citaj vecernji list)? zasto SAD i zasto bas dudakovic? znas li da je u zlatno doba milosevica policija srbije bila nekoliko puta jaca od vojske srbije? sad se pitaj zasto se dodik toliko boji ujediniti pozornike, tj. policiju?
zato sto su naivni bosnjacki politicari trampili armiju bih za naziv srpske vojske u bih i glavni razlog zasto je dodik protiv ujedinjenja policije je vjerovatno zato sto se farbalo oruzje srpske vojske u plavu boju.

sta mi danas imamo? imamo ohr na cijem je celu nesposoban starac koji vjerovatno spava u svom uredu po cijeli dan, imamo odlazak engleza, najavu sigurnog odlaska njemaca, ameriku pred izborima, rusiju na desnoj strani drine, radikalne cetnike kao najpopularniju partiju u srbiji, srbiju vjerovatno dobro vojno opremljenu, hrvatsku koja kupuje grifene, medjunarodnu licemjernost, nokaut od strane ICJ za pravdu i mogu reci da se bojim da ce opet nekakva patriotska liga kad bude kasno se morati osnivati i da ce nekakav novi alija vristati preko telefona u senadovom dnevniku nece da me puste. zar sam ja jedini koji to vidi?

ako hocemo mir na ovom prostoru sve snage sigurnosti sto znaci i SIPA i OBRANA i POLICIJA moraju biti ujedinjeni.

ne, lezao sam, a laptop mi je bio na stomaku. kasno je vec spavam skoro.
Romanopisac
Posts: 53
Joined: 26/02/2007 23:31

#14

Post by Romanopisac »

Jastreb35 wrote:
zato mislim da bosnjacki politicari trebaju dati ultimatum i za mz i srbima. ili ujedinjenje policije ili se stvara ponovo armiju bih tj. ujedinjenje obrane se ponistava.
Umjesto da zadrzis auto pod svojom kontrolom, ti bi (zbog sporosti kojom se radi na biciklu) izrevoltiran odvalio haubu, povadio sjedista, izvalio mjenjac, skinuo farove i nabrojano odnio kuci ? Zanimljivo.
a recimo, sta ako je dodikova policija danas u stvari ofarbana u plavo karadziceva vojska? u tom slucaju ispadne da smo se odrekli armije bih za formalni naziv "vojska republike srpske" ili kako su se vec zvali? za tri dana takva policija se moze pretvoriti u vojnu formaciju istu kakvu su imali prije reforme obrane. sta bosnjaci u tom slucaju imaju? slabo opremljene pozornike?

navedi mi drugi razlog zasto dodiku smeta dudakovic i zasto nakon sto je obrana ujedinjena, SIPA ujedinjena mu smeta ujediniti pozornike ako su oni zaista pozornici?
ticking_away
Posts: 15
Joined: 27/02/2007 21:22

#15

Post by ticking_away »

PetiKorpus wrote: Evo, direktno pitanje: Zasto Dodik ne uhapsi Karadzica kad ima tako sposobnu policiju. Na taj nacin ce bar dijelom zasluziti da bude shvacen kao ozbiljan pregovarac, kad je policija u pitanju. Ovako, ili ne zeli da ga uhvati, ili ga cuva, kao sto su ga cuvali i raniji premijeri RS-a.
Evo ti direktan odgovor, nije u BiH, ti i ptice na grani znaju. Cak je i komandant EUFOR-a to potvrdjivao vise puta. Ista prica o Karadzicu je bilo kod uspostavljanja DGS-a, SIPE i OSE (nadam se da sam im imena svima popamtio), a nista se nije desilo. Policija kakva jeste ima ulogu cuvanja javnog reda i mira te borbe protiv organizovanog kriminala.
Ti si ranije govorio o Holbruku kao pregovaracu, sta mislis da li ima istine o tome da je ovaj sa Karadzicem 96-te sklopio dogovor da se povuce i da ce ga ostaviti na miru ???
ticking_away
Posts: 15
Joined: 27/02/2007 21:22

#16

Post by ticking_away »

Romanopisac wrote: Recimo, sta ako je dodikova policija danas u stvari ofarbana u plavo karadziceva vojska? u tom slucaju ispadne da smo se odrekli armije bih za formalni naziv "vojska republike srpske" ili kako su se vec zvali? za tri dana takva policija se moze pretvoriti u vojnu formaciju istu kakvu su imali prije reforme obrane. sta bosnjaci u tom slucaju imaju? slabo opremljene pozornike?

navedi mi drugi razlog zasto dodiku smeta dudakovic i zasto nakon sto je obrana ujedinjena, SIPA ujedinjena mu smeta ujediniti pozornike ako su oni zaista pozornici?
Odakle ti kucas kada ovo pises ? Ne znam o kakvoj transformaciji govoris, i cijoj? Nisu ti nasi policajci transformersi da pretvore golfa u borna kola :) Svima onima koji prave ratne strategije i zele rat zelim ugodan put u Somaliju ili Irak pa neka ratuju. Kada i ako se vrate onda neka pisu gluposti.
Gnjuscic
Posts: 198
Joined: 27/02/2005 20:46
Location: Iza coska jednog djeta kuće

#17

Post by Gnjuscic »

Bi King-Kong dao rasu. Teska srca ali bi. Zlotvorevina je zasad legalna i spoljni faktor je priznaje, a raso je bjegunac. Da bi sacuvao i eventualno ojacao ono sto se moze sacuvati, King-Kong bi dao potrosenog rasu, od kojeg nema nikog hajra, samo teret oko nogu. Zasto ne daje ? Pa vjerovatno zato sto raso nije u BiH.
PetiKorpus
Posts: 215
Joined: 26/02/2007 17:23

#18

Post by PetiKorpus »

ticking_away wrote:
PetiKorpus wrote: Evo, direktno pitanje: Zasto Dodik ne uhapsi Karadzica kad ima tako sposobnu policiju. Na taj nacin ce bar dijelom zasluziti da bude shvacen kao ozbiljan pregovarac, kad je policija u pitanju. Ovako, ili ne zeli da ga uhvati, ili ga cuva, kao sto su ga cuvali i raniji premijeri RS-a.
Evo ti direktan odgovor, nije u BiH, ti i ptice na grani znaju. Cak je i komandant EUFOR-a to potvrdjivao vise puta. Ista prica o Karadzicu je bilo kod uspostavljanja DGS-a, SIPE i OSE (nadam se da sam im imena svima popamtio), a nista se nije desilo. Policija kakva jeste ima ulogu cuvanja javnog reda i mira te borbe protiv organizovanog kriminala.
Ti si ranije govorio o Holbruku kao pregovaracu, sta mislis da li ima istine o tome da je ovaj sa Karadzicem 96-te sklopio dogovor da se povuce i da ce ga ostaviti na miru ???

Moze Karadzic biti u Mozambiku, Cileu, Istocnom Timoru, Moldaviji, a moze biti i u RS-u.

U RS-u postoje oni koji znaju gdje se sakrio. Policija treba pokazati da je policija, uraditi svoj dio posla.

Nije samo Holbrook, nego i Albright, Christopher, su imali razgovore sa Karadzicem. Ona prica o povlacenju i izbjegavanju javnog pojavljivanja, u sklopu dogovora da ga se ne trazi, nije racionalna, jer Karadzic je zvanicno Wanted fugitive sa objavljenom nagradom, pa, da li bi politicari tog kalibra svoje karijere tako prodavali (mozda mislis da im je plata par hiljada dolara, pa nemaju za dobar rucak).
User avatar
atmel
Posts: 1656
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#19

Post by atmel »

Slažem se sa Romanopiscem. Ako budemo opet čekali pomoć međunarodne zajednice i ostalih kur.ca grdno ćemo naj...ti.
Iza same presude međunarodnog suda se vidi svo licemjerstvo zapada. Oni da hoće da stvore normalnu BiH, stvorili bi je preko noći. Mnogi kažu nećemo ratovati, kome je do rata neka ratuje. Ove priče me spominju na izjave Alije izetbegovića, za rat je potrebno dvoje.
Pa bolan niko nas neće pitati da li želimo da ratujemo ili ne.
I još jedna stvar.
Srbi su dobili RS jer jači određuje pravila. RS sigurno danas ne bi bilo, da smo mi držali 70% BiH.
ticking_away
Posts: 15
Joined: 27/02/2007 21:22

#20

Post by ticking_away »

PetiKorpus wrote: Moze Karadzic biti u Mozambiku, Cileu, Istocnom Timoru, Moldaviji, a moze biti i u RS-u.

U RS-u postoje oni koji znaju gdje se sakrio. Policija treba pokazati da je policija, uraditi svoj dio posla.

Nije samo Holbrook, nego i Albright, Christopher, su imali razgovore sa Karadzicem. Ona prica o povlacenju i izbjegavanju javnog pojavljivanja, u sklopu dogovora da ga se ne trazi, nije racionalna, jer Karadzic je zvanicno Wanted fugitive sa objavljenom nagradom, pa, da li bi politicari tog kalibra svoje karijere tako prodavali (mozda mislis da im je plata par hiljada dolara, pa nemaju za dobar rucak).
Pratis li sta se desava sa Stojanom Zupljaninom, tj. njegovom familijom u zadnje vrijeme?

A sto se tice administraceje i njihovog kredibiliteta, cini mi se da govorimo o zemlji koja izmislja dokaze kako bi napala drugu zemlju zbog nafte, i o zemlji koja je imala siroku mrezu tajnih zatvora za mucenje po evropi. E to su i nasi dusebriznici koji rade za dobro nas svih :D :D :D
Romanopisac
Posts: 53
Joined: 26/02/2007 23:31

#21

Post by Romanopisac »

ticking_away wrote:Evo ti direktan odgovor, nije u BiH, ti i ptice na grani znaju. Cak je i komandant EUFOR-a to potvrdjivao vise puta. Ista prica o Karadzicu je bilo kod uspostavljanja DGS-a, SIPE i OSE (nadam se da sam im imena svima popamtio), a nista se nije desilo. Policija kakva jeste ima ulogu cuvanja javnog reda i mira te borbe protiv organizovanog kriminala.
Ti si ranije govorio o Holbruku kao pregovaracu, sta mislis da li ima istine o tome da je ovaj sa Karadzicem 96-te sklopio dogovor da se povuce i da ce ga ostaviti na miru ???
koga zanima da li je karadzic u bih ili ne? sto se mene tice moze on biti i na havajima, mile dodik kao premijer ono entiteta sto je velik 49% ima da odgovora sto ga ne hapsi.

mislim svi vi palamudite o nekakvom terorizmu i sve ste strucnjaci, pocev od onog trifunovica sto radi za srbiju pa na dalje, medjutim kad trebate biti pametni pa reci gdje je jazbina durmitorskog medjeda vi postajete glupi?

dok karadzic hode bez lisica na nogama, kriv je 49% entitet i vladajuca vrhuska ga skriva.

onako iskreno mislim da mladica i karadzica skriva srbija i to u centru beograda i i da dodik i ekipa to znaju. ona tri vojnika sto su nedavno ubijena u beogradu su ih vidjela skrivene u jednoj kasarni i zato su platili glavom?
Romanopisac
Posts: 53
Joined: 26/02/2007 23:31

#22

Post by Romanopisac »

ticking_away wrote:Odakle ti kucas kada ovo pises ? Ne znam o kakvoj transformaciji govoris, i cijoj? Nisu ti nasi policajci transformersi da pretvore golfa u borna kola :) Svima onima koji prave ratne strategije i zele rat zelim ugodan put u Somaliju ili Irak pa neka ratuju. Kada i ako se vrate onda neka pisu gluposti.
znam ja o kakvoj transofrmaciji pricam. tenkic koji je pripadao "vojsci republike srpske" sad pripada "policiji republike srpske". da ne pricam o skrivenom oruzju, da ne pricam o oruzju koje srbija moze isporuciti u roku od 24 sata itd? odakle pises kad se na sve ovo pravis budala i ako znas da se sutra zakuha da bi ovako bilo tj. da bi se golfovi pretvorili u borna kola.
PetiKorpus
Posts: 215
Joined: 26/02/2007 17:23

#23

Post by PetiKorpus »

ticking_away wrote:
PetiKorpus wrote: Moze Karadzic biti u Mozambiku, Cileu, Istocnom Timoru, Moldaviji, a moze biti i u RS-u.

U RS-u postoje oni koji znaju gdje se sakrio. Policija treba pokazati da je policija, uraditi svoj dio posla.

Nije samo Holbrook, nego i Albright, Christopher, su imali razgovore sa Karadzicem. Ona prica o povlacenju i izbjegavanju javnog pojavljivanja, u sklopu dogovora da ga se ne trazi, nije racionalna, jer Karadzic je zvanicno Wanted fugitive sa objavljenom nagradom, pa, da li bi politicari tog kalibra svoje karijere tako prodavali (mozda mislis da im je plata par hiljada dolara, pa nemaju za dobar rucak).
Pratis li sta se desava sa Stojanom Zupljaninom, tj. njegovom familijom u zadnje vrijeme?

A sto se tice administraceje i njihovog kredibiliteta, cini mi se da govorimo o zemlji koja izmislja dokaze kako bi napala drugu zemlju zbog nafte, i o zemlji koja je imala siroku mrezu tajnih zatvora za mucenje po evropi. E to su i nasi dusebriznici koji rade za dobro nas svih :D :D :D
Pa eto, kad sve ptice na grani znaju, reci nam gdje je Radovan Karadzic! Da mu familiji bude bolje.

A za Amerikance. Izgleda da se (poodavno) formirala jedna posebna filozofija kod radikalnih Srba, koja svu realnu krivicu Milosevica i njegovih sljedbenika, prebacuje na nekog drugog, u ovom slucaju na Amerikance.

"Ma, Amerikanci su nagovorili jadnog Milosevica da okupi Srbe i on to nije hteo, ali oni ga naterali."

Milosevic je monstrum i njega je samo smrt mogla spasiti od zasluzene presude u Hagu.
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#24

Post by EI Presidente »

PetiKorpus wrote: ...A za Amerikance. Izgleda da se (poodavno) formirala jedna posebna filozofija kod radikalnih Srba, koja svu realnu krivicu Milosevica i njegovih sljedbenika, prebacuje na nekog drugog, u ovom slucaju na Amerikance...
to ne postoji samo kod srba, vec i kod nas. ovaj forum ti je sasvim dovoljan da primjetis koliko raja krive amere za sve, o mrznji da i ne pricamo.

i sta sad? opet se ocekuje od amera da nesto za nas urade? da nam poprave ustav? dadnu normalnu drzavu? nasoj dvolicnosti kada je usa u pitanju nikad kraja....

kada bi neko preveo sve sto se kaze protiv amerike na ovom forumu, oni koji kroje americku spoljnu politiku na bosnu ne bi pomislili narednih 200 godina.
PetiKorpus
Posts: 215
Joined: 26/02/2007 17:23

#25

Post by PetiKorpus »

EI Presidente wrote:
PetiKorpus wrote: ...A za Amerikance. Izgleda da se (poodavno) formirala jedna posebna filozofija kod radikalnih Srba, koja svu realnu krivicu Milosevica i njegovih sljedbenika, prebacuje na nekog drugog, u ovom slucaju na Amerikance...
to ne postoji samo kod srba, vec i kod nas. ovaj forum ti je sasvim dovoljan da primjetis koliko raja krive amere za sve, o mrznji da i ne pricamo.

i sta sad? opet se ocekuje od amera da nesto za nas urade? da nam poprave ustav? dadnu normalnu drzavu? nasoj dvolicnosti kada je usa u pitanju nikad kraja....

kada bi neko preveo sve sto se kaze protiv amerike na ovom forumu, oni koji kroje americku spoljnu politiku na bosnu ne bi pomislili narednih 200 godina.
Ne treba nikad zaboraviti da se vojnici iz Bosne i Hercegovine u ovom trenutku nalaze u Iraku.

Ima u svemu jedna vrlo bitna stvar koju ne pominjes. Podrska Amerikancima. Evo ja podrzavam one Amerikance koji su u vecini. One koji danas (naglasavam: u vecini) smatraju da je rat u Iraku bio nepotreban, da nije bilo pravih i dovoljnih dokaza, da je Amerika usla u rat na osnovu fabrikovanih obavjestajnih podataka.

Americi su njeni prijatelji, saveznici pokusavali na sve nacine prenijeti svoja razmisljanja o tome.

Ako danas ima, po nekim podacima (na primjer: CBS polling report) preko sedamdeset posto Amerikanaca koji ne podrzavaju politiku predsjednika prema Iraku (stopa greske plusminus tri procenta), to nam govori nekoliko stvari. Prvo, Amerika je demokratska zemlja (ne govorim o nazivu stranke), narod je otvoren i kaze ono sto misli. Drugo, predsjednik (pokusacu da kazem blagim rijecima) ne prihvata realnost, koja govori da je upao u lavirint iz kojeg je tesko izaci (ni on sam nema rjesenje, to je indirektno rekao vise puta), iz jedne greske upada u drugu (dovodi his fellow Americans u situaciju da gube osjecaj o njemu kao o covjeku koji zna sta hoce).

Imajuci u vidu da je Amerika demokratska zemlja, da imam dosta prijatelja tamo (manji dio njih je porijeklom iz nasih krajeva), cije komentare cesto cujem, ja cu postivati misljenje vecine Amerikanaca, ali cu isto tako cijeniti misljenje i poteze Predsjednika.
Post Reply