Mobitel sa GPS bez interneta

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

_Astra_

Re: Mobitel sa GPS bez interneta

Post by _Astra_ » 01/11/2016 09:19

liberouno wrote:
_Astra_ wrote: Jedino sto je s*anje je to sto nemaju brojevi kuca/objekata u BiH (na google maps), ali zato ima na HERE...
Osmand ima brojeve kuća i objekata i ubjedljivo najbolju grafiku, probaj....iznenadit ćeš se
Probat cu :)

Hakiz
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Post by Hakiz » 01/11/2016 13:43

sabanss wrote:
Hakiz wrote: Misim da je prednost Garmina kada se koristi "van civilizacije". Ne znam kakve su mape kod smartphonea što se tiče preciznosti van urbanih sredina, da li su u klasi topografskih mapa kod Garmina. Dakle, planinari, lovci, avanturisti koji hodaju van civilizacije pa im treba precizan uređaj koji ne zavisi od interneta ili GSM-a, koristi standardne baterije koje se mogu kupiti u bilo kojem kutku svijeta itd.

Onda si trebao spomenuti na pocetku... Imas garmine za planinare i pretpostavljam da je fokus na bateriji i mehanickoj zastiti. Nije to ono o cemu se raspravljalo na temi.
Ma, ne. Mene je baš interesovao GPS i navigacija na smartphoneu. Ovo za Garmin sam napisao kao napomenu jer se spomenulo.

Uostalom, da idem u neku divljinu nosio bih specijalizovani GPS i satelitski telefon, ne mobitel :)

Ono što sam skontao u ovo malo vremena je da mi je lokacija, korištenjem A-GPS (GSM internet pristup) mnogo preciznije pronađena sa OsmAnd nego sa Maps.me. Na primjer, nalazim se u Sarajevu ulaz prodavnice Škoda, OsmAnd mi lokaciju pronalazi nekih 30-ak metara dalje, otprilike ulaz u zgradu iza prodavnice. Dok mi Maps.me lokaciju pronalazi kod hotela Sarajevo, 300 metara dalje.

Drugo, navigacija, pješačenje, od Alipašinog tramvajska stanica do Dolac Malte tramvajska stanica. OsmAnd navodi Bulevarom Meše Selimovića, što i jeste tačan i najkraći put. Maps.Me vodi ulicom Džemala Bijedića što je takođe tačan, ali duži i lošiji izbor.

Tako da za sada, OsmAnd ostaje kao opcija za urbanu navigaciju.

Takođe, bez korištenja interneta, dakle čisti GPS telefona, Polaris pronalazi brže i više satelita nego GPS essentials. Tako da ću ostaviti Polaris.

Uglavnom, hvala svima što ste mi pomogli i pojasnili stvari.

supercali

Post by supercali » 01/11/2016 14:19

Pa i jedna i druga te navodi kracom rutom
Osmand bulevarom jer te locirao ispred skode a ovaj bijedicem jer te locirao u bijedica tj kod hotela sarajevo
Da od hotela sarajevo ides isao bi bijedicem a ne bulevarom

sabanss

Post by sabanss » 01/11/2016 14:31

Koliko znam preciznost zavisi od mape i telefona. Svi telefoni koriste manje-vise isti GPS cip tako da je preciznost otprilike ista. A-GPS samo omogucava brze pozicioniranje, nema uticaj na preciznost.

Koliko se sjecam price oko mapa, ljudi iz struke su mi pricali da se i mape moraju kalibrisati iz nekih razloga, mada se ne sjecam detalja. Sto znaci da mape stare 5-6 godine ne moraju biti toliko precizne.

Algoritmi rutiranja su skroz druga prica i to je ono sto moze razlikovati vrhunske od bezveze navigacija.

Hakiz

Post by Hakiz » 01/11/2016 15:15

supercali wrote:Pa i jedna i druga te navodi kracom rutom
Osmand bulevarom jer te locirao ispred skode a ovaj bijedicem jer te locirao u bijedica tj kod hotela sarajevo
Da od hotela sarajevo ides isao bi bijedicem a ne bulevarom
Nisam napisao detalje, moja greška. Opisana situacija se desila kada sam ručno upisao rutu. Dakle, ne uzimam kao polaznu tačku lokaciju koju je mapa pronašla, već ručno upisujem u mapu rutu. Kaže mapa odaberi polaznu tačku, ja uipisujem Alipašino polje. I daje mi mapa drop down listu gdje nudi opciju polazne tačke Alipašino tramvajska stanica. Upisujem dolaznu tačku i drop down lista mi daje opcija dolazna tačka Dolac Malta tramvajska stanica. Ja ih odaberem upravo takve kako ih mapa predloži. I odaberem kao način kretanja pješak. I OsmAnd precizno vodi Bulevarom, dok Maps.me vodi Ulicom Džemala BIjedića.

To šta si ti napisao sam i ja skontao, pa sam išao na ručno upisivanje polazne i dolazne tačke.

supercali

Post by supercali » 01/11/2016 16:19

Pazi problem je kad mapa nije pozicionirana
Zamisli mapu na papiru i providnu foliju i na njoj nacrtaj tacne koordinate mjesta na mapi
Pomjeri foliju 2 cm i sve te koordinate se pomjeraju za 2 cm
Tako da kad upises alipasino koordinata ta i ta oma ti pokazuje ili hotel sarajevo ili gore bingo ili pijacu na ap i odatle racuna jer gps zna za koordinate a ne kako je mapa stavljena
Isto kao sto te i bez mape nadje samo sto tebi to nista ne znaci jer ne vidis ispod tj nema mape

Hakiz

Post by Hakiz » 01/11/2016 17:03

Sve je to OK.

Dakle uključim lokaciju, uključim GSM internet, pokrenem OsmAnd, sačekam da me locira. I (relativno) precizno me locira i precizno vodi od početne do kranje tačke.

To isto uradim sa Maps.me i dobijem već opisani rezultat.

Meni to govori da je OsmAnd precizniji.

supercali

Post by supercali » 01/11/2016 17:37

Pa ja ti govorim razlog zasto je precizniji al u lociranju sto ne znaci da je bolji u pravljenju ruta
To su dvije razlicite stvari

liberouno

Post by liberouno » 01/11/2016 19:52

I Osmand i maps.me vuku mape iz iste baze pa śto se tiče preciznosti, položaja ucrtanih objekata i koordinata mogu biti samo isti

Što se tiće ruta tu može bit razlike i zavisit od same apk, treba više testirat na različitim terenima

supercali

Post by supercali » 01/11/2016 20:32

Nije faktor samo odakle vuku mape nego i kako aplikacija ih pozicionira tj kalibrise ili nazovi kako hoces
mm u 1:50000 je ogromno kad se zumira na 1:2000

Post Reply