Mobitel sa GPS bez interneta

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Hakiz

Mobitel sa GPS bez interneta

Post by Hakiz » 30/10/2016 15:01

Kao što naslov kaže, da li neko zna za mobitel koji ima GPS bez potrebe za internetom i/ili GSM mrežom.

Dakle da koristi samo satelite i ne treba internet konekciju, kao, na primjer, Garmin i slični GPS uređaji.

Razlog za ovo pitanje je jednostavan. Mape za Garmin i slične uređaje su skupe, pa je kupovina takvog uređaja nekome ko ima povremenu potrebu za takvim stvarima neisplativo (cijena uređaja plus cijena raznih mapa). A, na mobitelu se mogu koristiti open mape (OsmAnd, Maps.Me i slične) ali je problem kada nema konekcije na internet ili je konekcija skupa (roaming).

Hvala.
Last edited by Hakiz on 30/10/2016 15:03, edited 1 time in total.

supercali

Re: Mobitel sa GPS bez interneta

Post by supercali » 30/10/2016 15:03

svaki mobitel koji ima gps moze raditi bez interneta
trazi aplikacije koje ne koriste internet a ne mobitel

Hakiz

Post by Hakiz » 30/10/2016 15:05

supercali wrote:svaki mobitel koji ima gps moze raditi bez interneta
trazi aplikacije koje ne koriste internet a ne mobitel
OK, hvala.

Ja sam imao mobitele koji imaju A-GPS, ali, koliko vidim, to ne radi bez interneta. Ili ja nisam znao da koristim. Pokušavao sam sa aplikacijama GPS Essentials i Polaris Navigation and GPS.

Možda sam koristio pogrešne aplikacije.

Specifikacije mobitela koji trenutno kristim kažu da ima A-GPS, Satellite, ali nemogu se konektovati sa navedenim aplikacijama, kao ni sa OSMAND ili MAPSME.

wolfie

Post by wolfie » 30/10/2016 15:13

Microsoftov HERE WeGo, ima na PlayStore.

purgatorio

Post by purgatorio » 30/10/2016 15:16

A-GPS je assisted, znaci koriste druge metode (WiFI, cell towers) da odredi lokaciju i onda dalje mu ne treba nista vec radi samo GPS. Mana koristenja samo GPS je da ce sporije odrediti lokaciju (par minuta), ali kad uhvati to fercera dalje normalno,.

supercali

Post by supercali » 30/10/2016 15:16

a-gps znaci assisted gps
znaci to ti je sistem koji pomogne klasicnom gps-u da brze preko interneta i baznih stanica operatera brze locira mobitel i to nema nikakve veze sa tim jel moze mobitel raditi bez interneta ili sa njim

ne znam sta konkretno trazis
pod open source kao sto su osmand orux i sl svaki moze raditi offline kad skines karte na mobitel
u biti tako rade i ovi drugi tipa navigon igo itd
internet uglavnom koriste da bi ti pokazao gustinu saobracaja onda jos bruku tih stvari koji se mogu samo preko neta pokrenuti
klasicna navigacija da te navodi od tacke a do tacke b ne treba internet ni na jednoj aplikaciji ni u jednom mobitelu kad imas mape u mobitelu

Hakiz

Post by Hakiz » 31/10/2016 00:06

OK, hvala svima.

macanSA

Post by macanSA » 31/10/2016 08:13

najbolje mape koje NE traže internet
https://play.google.com/store/apps/deta ... e.maps.pro
skinu se prethodno mape
ima GPS lokator i u svakom trenutku će ti pokazat gdje se nalaziš na toj mapi
a može se koristit i kao navigacija :izet:

MTV

Post by MTV » 31/10/2016 16:02

Google mape imaju offline nacin rada. Potrebno je prethodno regiju gdje putujes spremiti na internu memoriju ili memorisku karticu. HERE We go isto tako. Pored toga sve je na copy/paste nacin napravljene aplikacije.

nightvision

Post by nightvision » 31/10/2016 17:10

Rootan telefon i crackovana copilot ili navigon aplikacija za navigaciju. Mozda za neku verziju cak ne treba ni root. Jedina limitacija je prostor za pohranu mapa. Mape za nas i zemlje u okruzenju, i par zapadnoevropskih 3-4gb moze uzeti.

Hakiz

Post by Hakiz » 31/10/2016 17:51

Ma ja sam do sada koristio OSMAND offline mape ali kao mape na papiru. Gledam u mapu i tako se orijentišem. Nikako nisam uspio natjerati mobitel da mi radi kao GPS.

Pa kontam, ako piše da mobitel ima GPS, da su u pitanju aplikacije.

Ali pokušaću opet, imam i google maps i Osmand i Map.me (ova dva sa offline mapama na SD kartici) i GPS essentials i Polaris GPS and navigation pa valjda ću ga natjerati da radi :)

Hvala svima.

Ako nekome nešto znači: OsmAnd ako se instališe sa Google play ima ograničen broj besplatnih mapa, nakon toga se download nove mape mora platiti. Ako sa Osmand instališe sa F-droid, onda je broj besplatnih mapa neograničen.

liberouno

Post by liberouno » 31/10/2016 18:05

imaš Osmand+
ja koristim, ubjedljivo najbolje i najdetaljnije mape, grafika takođe najbolja
google ne valja jer nemaju brojevi kuća i objekata u ulici, Osmand i maps.me imaju, na google maps grafika takođe nula

inače radi na Osmand mapama GPS
nešto to kod tebe ne valja sa mobitelom

supercali

Post by supercali » 31/10/2016 18:09

Gps essentials nema nikakve veze sa navigacijom u smislu mapa i sl
Ta aplikacija ti pomaze da vidis na koliko je satelita nakacen mobitel gdje je sjever kad zalazi kad izlazi sunce koordinate tacne i sl
To oko osmanda je osmand obicni i osmand+ koji se placa nekih 10-ak dolara cini mi se
I jedina razlika je 10 mapa na obicnom i neograniceno na plusu

Hakiz

Post by Hakiz » 31/10/2016 18:24

Biće da ja nisam radio kako treba.

Ionako mi je važnija topografija od brojeva ulica. OsmAnd je dobar jer imaju konture terena pa se vidi da li se teren uzdiže, spušta itd.

A uvijek postoji varijanta kupovine SIM kartice za internet zemlje u kojoj sam pa korištenje A-GPS.

A ako baš, ali ono baš, zapne, kupiću neki Garmin i to će biti to. JEste da je skupo, ali kad zateba...

Za OsmAnd ne znam šta da ti kažem. Ja koristim OsmAnd~ koji sam besplatno skinuo sa F-droid i do sada sam promijenio više od 10 mapa, skidao, stavljao, neke skidao pa ponovo stavjao iste i bilo ih je više od 10 sigurno.

Prvo sam stavio OsmAnd sa Google play i dobio informaciju da je ograničen broj mapa. Kada sam taj skinuo i stavio onaj sa F-droid, tog obavješenja nije bilo i za sada mi aplikacija ne govori da sam ispunio kvotu i da moram kupiti mapu koju želim staviti.

GPS essentials se može zakačiti sa Google maps, a i koristi OpenStreetMaps, ali nisam ga skinuo zbog mapa, to sam koristio samo da vidim hoće li se zakačiti na satelite. I ne kači se.

Od tada sve što instališem prvo tražim na F-droid, pa ako nema, onda idem na Google play. F-droid je repozitorij sa manje aplikacija u ponudi, ali vrste aplikacija i politika repozitorija mi ga čini prvim izborom.

Hvala.

supercali

Post by supercali » 31/10/2016 18:34

Ja sve to sto ti pises znam jer se bavim time
Do sutra bih ti mogao pisati o osmandu oruxu itd itd sta kako gdje kada
Konkretno sta je tvoj problem
Ne moze se zakaciti na satelite ili sta?
Jel se kacis na otvorenom ili u zatvorenom medju zgradama ili na livadi nekoj i sl jer i to utice na spajanje na satelite
Ako se kacis bez interneta nikad ti a-gps nece raditi jer nema odakle da uzme podatke

Itd itd

sabanss

Post by sabanss » 31/10/2016 18:40

MTV wrote:Google mape imaju offline nacin rada. Potrebno je prethodno regiju gdje putujes spremiti na internu memoriju ili memorisku karticu.
Ovo je ubilo Garmin.... Sadasnji mobiteli imaju velike displeje, kostaju pravo malo i jos mozes svuci koju god mapu zelis. Ne znam zasto bi ti trebala posebna navigacija pored ovog.

supercali

Post by supercali » 31/10/2016 18:53

Jer je preciznija jer je brza i jer je pouzdanija
Jednostavno uredjaj koji je namjenski napravljrn za navigaciju je bolji od ovih na mobitelima
E sada pitanje je treba li to tebi meni petom desetom
Da sam vozac kamiona sigurno bi mi trebalo a ako idem na more jednom godisnje vec je pitanje dal mi treba ili ne

Dope_Man

Post by Dope_Man » 31/10/2016 19:45

Svaki GPS sistem radi bez interneta, ono za sta ti treba internet su mape, ali i google maps danas svakako omogucava da skidas podrucja offline, a sve druge navigacije po defaultu prvo skinu mape podrucja.

Dakle bitno je samo da mob ima dobar GPS da bi imao precizan signal i da se ne gubi, a internet nijednom nije potreban. Bas san nedavno pisao na jednoj temi o problemu sa LG G3, pa njega izbjegavaj ako zelis GPS. Mene Xperial L odlicno sluzi samo joj je ekran mali, procitao sam po netu da Motorole imaju dobar GPS ali su kod nas rijetke. Komsija ima Alcatel One Touch Idol i testirali smo GPS do Mostara, nijednom (osim u tunelima naravno) nije izgubio signal.

Inace, pitanje za ove koji koriste druge navigacije mimo google maps, koliko su brzi sa ubacivanjem promjena, pogotovo kod nas? Recimo pratio sam kad su Radicevu pretvorili u jednosmjernu i google je vrlo brzo ucrtao kao jednosmjernu, open street maps je kasnio, a recimo Microsoftov-e mape koje imam na tabletu jos nemaju ucrtan ni dio autoputa do Tarcina. Probao sam Navigon ali nisam provjerio ove sitne puteve, a Here je u oznakama zestoko zastario. Npr. sadasnju zgradu MUP-a na Ilidzi oznacava kao zgradu Opcine, a i brojevi ulica su maksimalno isfulani po ulicama gdje sam ja gledao, mada mi nista ne znace brojevi, ali ove oznake bithni zgrada ipak znace dosta.

sabanss

Post by sabanss » 31/10/2016 23:49

supercali wrote:Jer je preciznija jer je brza i jer je pouzdanija
Jednostavno uredjaj koji je namjenski napravljrn za navigaciju je bolji od ovih na mobitelima
E sada pitanje je treba li to tebi meni petom desetom
Da sam vozac kamiona sigurno bi mi trebalo a ako idem na more jednom godisnje vec je pitanje dal mi treba ili ne
Imam Garmin star 5 godina i sjecam se Xperie X1 sa garminom tada. Mobitel je gubio signal, vise mu je trebalo da nahvata signal ukoliko nije imao internet konekcije i generalno je radio sporije.

Sada imam Samsung koji ukoliko ima interneta GPS signal cak i medju visokim zgradama ima trenutno, ukoliko ne koristi A-GPS onda mu treba jedno 5-6 sekundi. Google mape su meni bar nevjerovatno precizne, cak i u nasim uslovima fulaju par metara.

Stari Garmin koji mi stoji zadnje dvije godine u fioci mu definitivno ne moze ni primirisati a navozao sam se Austrije, Italije, Francuske, solidno...

Ne mogu da zamislim sta bi mi vise mogao ponuditi neki Garmin nove generacije? Jedino ako moze sam voziti auto...

supercali

Post by supercali » 01/11/2016 00:04

Ja ti i dalje tvrdim da garmin i bilo koji namjenski uredjaj boljr radi nego aplikacije na mobitelima
Da se razumijemo i ja koristi te aplikacije al mobitel nije pravljen za navigaciju nego je to dodatna funkcija

Hakiz

Post by Hakiz » 01/11/2016 00:14

Hvala svima. Izgleda da sam skontao na kraju :)

Meni auto navigacija nije prioritet, tako da možda govorimo o različitim stvarima. Koliko vidim smatphone app mape su dobre za turističke i slične obilaske gradova između i unutar gradova. što nogama, što autom. Za to i planiram korisitti smartphone GPS i mape.

Ali kakvi su "off-road"?

Misim da je prednost Garmina kada se koristi "van civilizacije". Ne znam kakve su mape kod smartphonea što se tiče preciznosti van urbanih sredina, da li su u klasi topografskih mapa kod Garmina. Dakle, planinari, lovci, avanturisti koji hodaju van civilizacije pa im treba precizan uređaj koji ne zavisi od interneta ili GSM-a, koristi standardne baterije koje se mogu kupiti u bilo kojem kutku svijeta itd.

_Astra_

Post by _Astra_ » 01/11/2016 03:26

Garmin mi vec godinama stoji u ladici. Otkad su poceli smartphone-i i jeftinij mobilni internet, nemam potrebu za garminom.
Pogotovo sto mi je uvijek pri ruci da mogu proguglat konkretnu "instituciju", radno vrijeme, recenzije... a lociranje (pogotovo u vecim gradovima) savrseno radi (google maps).
Pola Evrope proputovao i nijednom nije zakazala. Pogotovo je korisno (po Evropi, a neki dan mi je prikazala i u Bgd), gdje su zastoji/guzve... sve real time...
Jedino sto je s*anje je to sto nemaju brojevi kuca/objekata u BiH (na google maps), ali zato ima na HERE...

Za offroad/topografske karte ne znam jer ne silazim s asfalta, a mislim da je th u prednosti garmin...

problemnatravunu

Post by problemnatravunu » 01/11/2016 06:03

.

liberouno

Post by liberouno » 01/11/2016 06:54

_Astra_ wrote: Jedino sto je s*anje je to sto nemaju brojevi kuca/objekata u BiH (na google maps), ali zato ima na HERE...
Osmand ima brojeve kuća i objekata i ubjedljivo najbolju grafiku, probaj....iznenadit ćeš se

sabanss

Post by sabanss » 01/11/2016 07:47

Hakiz wrote: Misim da je prednost Garmina kada se koristi "van civilizacije". Ne znam kakve su mape kod smartphonea što se tiče preciznosti van urbanih sredina, da li su u klasi topografskih mapa kod Garmina. Dakle, planinari, lovci, avanturisti koji hodaju van civilizacije pa im treba precizan uređaj koji ne zavisi od interneta ili GSM-a, koristi standardne baterije koje se mogu kupiti u bilo kojem kutku svijeta itd.

Onda si trebao spomenuti na pocetku... Imas garmine za planinare i pretpostavljam da je fokus na bateriji i mehanickoj zastiti. Nije to ono o cemu se raspravljalo na temi.

Post Reply