Mobing

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Post Reply
triple mama

Mobing

Post by triple mama » 20/02/2016 12:35

Radim u drzavnoj firmi. Interesuje me sta treba da uradim da dobijem otkaz? Smijem li reci ne a da mi kozu ne zgule ( kad kazem ne mislim da odbijem ici im po dorucak, vozati ih iako nisam vozac, slusati njihova deranja, prijetnje i sl)... Uvijek je zadnja ceka te knjzica ako ti se ne svidja; znas li ti koliko je ljudi besposleno isl? Vjerujem da ima jos more sluzbenika u slicnoj poziciji, koji da bi imali manje problema idu linijom manjeg otpora, ali odose zivci...i ne moze vjecno... Uvijek se pozivaju na onu famoznu posljednju stavku u ugovoru ..'i ostali poslovi po nalogu pretpostavljenog'... Ali valjda ima i tu neka granica????? Molim vas za savjet potkrijepljen zakonom

mali_balon

Re: Mobing

Post by mali_balon » 20/02/2016 16:30

Pa odbijes naredbu koja ti je u opisu posla i eto (velika je sansa da ce ti tad sjasit s grbace)...a prije svega posavjetuj se sa advokatom, ako ima koji da oce da radi...

spreca

Post by spreca » 20/02/2016 16:56

mali_balon wrote:Pa odbijes naredbu koja ti je u opisu posla i eto (velika je sansa da ce ti tad sjasit s grbace)...a prije svega posavjetuj se sa advokatom, ako ima koji da oce da radi...
mozda si mislio reci ...naredbu koja ti nije u opisu posla

mali_balon

Post by mali_balon » 20/02/2016 17:15

spreca wrote:
mali_balon wrote:Pa odbijes naredbu koja ti je u opisu posla i eto (velika je sansa da ce ti tad sjasit s grbace)...a prije svega posavjetuj se sa advokatom, ako ima koji da oce da radi...
Koliko sam shvatio postavljacica teme hoce da bodije otkaz. Onda sam dobro i napisao, ako hoce da je posalju na disciplinsku ili da odma dobije otkaz je povreda duznosti a jedan vid povrede duznosti je i odbijanje radnih zadatka koji su u opisu posla.
Ali moze i tako kako si rekao jer ima ona "ostali poslovi po nalogu pretpostavljenog" pa tako moze odbiti i ono sto joj nije u opisu poslova ali da joj je to sef naredio....

@triple mama fino udjes u kancelariju i kazes mu/joj da ce mu/joj neko polomit noge u mraku i gotovo...

To savijanje ledja i cuvanje posla je od nas napravilo robove

TDK-90

Post by TDK-90 » 20/02/2016 17:16

spreca wrote:
Pa sve joj je u opisu posla :-D
Uvijek se pozivaju na onu famoznu posljednju stavku u ugovoru ..'i ostali poslovi po nalogu pretpostavljenog'...
:bih: :bih: :bih:

mali_balon

Post by mali_balon » 20/02/2016 17:19

PA dobro ako cemo cjepidlacit....na stavku "i ostle poslovce po naredbi pretpostavljenog" se moze "izvuci" ako ima normalnih clanova disiplinske komisije :D

A ta stavka je u normalnom svjetu davno izbacena, mislim...

spreca

Post by spreca » 20/02/2016 17:30

triple mama wrote:Radim u drzavnoj firmi. Interesuje me sta treba da uradim da dobijem otkaz? Smijem li reci ne a da mi kozu ne zgule ( kad kazem ne mislim da odbijem ici im po dorucak, vozati ih iako nisam vozac, slusati njihova deranja, prijetnje i sl)... Uvijek je zadnja ceka te knjzica ako ti se ne svidja; znas li ti koliko je ljudi besposleno isl? Vjerujem da ima jos more sluzbenika u slicnoj poziciji, koji da bi imali manje problema idu linijom manjeg otpora, ali odose zivci...i ne moze vjecno... Uvijek se pozivaju na onu famoznu posljednju stavku u ugovoru ..'i ostali poslovi po nalogu pretpostavljenog'... Ali valjda ima i tu neka granica????? Molim vas za savjet potkrijepljen zakonom
Ako ti je toliko dosadilo..........odes od kancelarije do kancelarije i nagovoris im se svasta, ako ti nije bas toliko stalo do posla....nisi jedina besposlena.

spreca

Post by spreca » 20/02/2016 17:38

TDK-90 wrote:
spreca wrote:
Uvijek se pozivaju na onu famoznu posljednju stavku u ugovoru ..'i ostali poslovi po nalogu pretpostavljenog'...
Ono boldirano ja mislim da vise nema ni u Juzno Africkoj republici a kod nas ima ......stvarno smo shupak drzava.
Dali dogovor o radu treba uopste onda imati vise od jedne stavke ugovora

mali_balon

Post by mali_balon » 20/02/2016 17:43

spreca wrote:
triple mama wrote:Radim u drzavnoj firmi. Interesuje me sta treba da uradim da dobijem otkaz? Smijem li reci ne a da mi kozu ne zgule ( kad kazem ne mislim da odbijem ici im po dorucak, vozati ih iako nisam vozac, slusati njihova deranja, prijetnje i sl)... Uvijek je zadnja ceka te knjzica ako ti se ne svidja; znas li ti koliko je ljudi besposleno isl? Vjerujem da ima jos more sluzbenika u slicnoj poziciji, koji da bi imali manje problema idu linijom manjeg otpora, ali odose zivci...i ne moze vjecno... Uvijek se pozivaju na onu famoznu posljednju stavku u ugovoru ..'i ostali poslovi po nalogu pretpostavljenog'... Ali valjda ima i tu neka granica????? Molim vas za savjet potkrijepljen zakonom
Ako ti je toliko dosadilo..........odes od kancelarije do kancelarije i nagovoris im se svasta, ako ti nije bas toliko stalo do posla....nisi jedina besposlena.
Image

mali_balon

Post by mali_balon » 20/02/2016 17:45

Na zalost dovedeni smo do tog da biramo ili zdravlje ili posao....ako biras zdravlje nemozes zivit ako biras posao razbolit ces se....
Kazem robovi smo....

TDK-90

Post by TDK-90 » 20/02/2016 17:50

spreca wrote:
TDK-90 wrote:
Ono boldirano ja mislim da vise nema ni u Juzno Africkoj republici a kod nas ima ......stvarno smo shupak drzava.
Dali dogovor o radu treba uopste onda imati vise od jedne stavke ugovora
Upravo :-D
Jednom sa citao oglas za pomocnog radnika peraca , cistac itd... Pa sve nabrojano da pere da cisti da pomaze i pripomaze i jos stosta ... i na kraju stavka I ostali poslovi po nalogu poslodavca :-) :-) :-)
Pa sta ima jos :izet:

mali_balon

Post by mali_balon » 20/02/2016 17:57

I onda dole ide

mi nudimo: sigurna i redovna primanja
placanje doprinosa

spreca

Post by spreca » 20/02/2016 17:58

Cuj sta ima .....ima d pusi lize jajca sefu i kad treba da se naguzi..........tako itreba radnickoj klasi....dozvolili su raznim banditima iz sindikata i poslodavcima da ih guze kao hoce........valjda ima neke institucija kojoj se moze pozaliti ali treba se malo i potruditi

ExNihilo

Post by ExNihilo » 20/02/2016 18:56

mali_balon wrote:
spreca wrote:
Koliko sam shvatio postavljacica teme hoce da bodije otkaz. Onda sam dobro i napisao, ako hoce da je posalju na disciplinsku ili da odma dobije otkaz je povreda duznosti a jedan vid povrede duznosti je i odbijanje radnih zadatka koji su u opisu posla.
Ali moze i tako kako si rekao jer ima ona "ostali poslovi po nalogu pretpostavljenog" pa tako moze odbiti i ono sto joj nije u opisu poslova ali da joj je to sef naredio....

@triple mama fino udjes u kancelariju i kazes mu/joj da ce mu/joj neko polomit noge u mraku i gotovo...

To savijanje ledja i cuvanje posla je od nas napravilo robove
Jarane..nisi dobro shvatio.

Post Reply