Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
respo

#226 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by respo » 19/12/2009 07:34

ladyblue18 wrote:
respo wrote:ovi sa situacijama u skolama otisli sa teme bar jedno kilometar
ovdje koliko vidim je tema kad decko udari djevojku muz zenu i tako te relacije ne kako ucenik samara nastavnicu ili kako se ucenici izmedju sebe samaraju
Ja sam ti fino rekla da niko nije otisao sa teme, jer je tema o djeci tj ucenicima koji smatraju da je ok. udarati zensko.
Ako ti nije problem da ovdje zavrsimo sa time jel ko otisao sa teme ili nije, jer za to postoje moderatori.
Hvala!
ti izgleda ne znas razliku izmedju nasilja nad zenama i djecije delikvencije (nazovi to kako god hoces)
eto vidim kako modovi rade samo radite

udaranje ucenika od strane ucenika ili ucenice i udaranje ucenice od strane ucenika ili ucenice nikako ne moze biti isto kao kad muz udari zenu odrastao decko djevojku kao u slucaju ovog mosa sto je bio itd

General_Jackson

#227 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by General_Jackson » 19/12/2009 10:18

respo wrote:
ladyblue18 wrote:
respo wrote:ovi sa situacijama u skolama otisli sa teme bar jedno kilometar
ovdje koliko vidim je tema kad decko udari djevojku muz zenu i tako te relacije ne kako ucenik samara nastavnicu ili kako se ucenici izmedju sebe samaraju
Ja sam ti fino rekla da niko nije otisao sa teme, jer je tema o djeci tj ucenicima koji smatraju da je ok. udarati zensko.
Ako ti nije problem da ovdje zavrsimo sa time jel ko otisao sa teme ili nije, jer za to postoje moderatori.
Hvala!
ti izgleda ne znas razliku izmedju nasilja nad zenama i djecije delikvencije (nazovi to kako god hoces)
eto vidim kako modovi rade samo radite

udaranje ucenika od strane ucenika ili ucenice i udaranje ucenice od strane ucenika ili ucenice nikako ne moze biti isto kao kad muz udari zenu odrastao decko djevojku kao u slucaju ovog mosa sto je bio itd
Niko to nije ni rekao, vec smo rekli da od toga sve pocinje i da je itekako povezano sa nasiljem u zrelijoj dobi, ali tvoj problem je sto tudje postove citas ne da bi ih razumio, nego da nadjes dijelove u njima na koje ces se zakaciti da se svadjas i nazalost nisi jedini.

madner

#228 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by madner » 19/12/2009 10:23

jeza u ledja wrote:Ja cu opet ponoviti svoje misljenje.

Takvo misljenje o drustvenim normama po kojima su muskarci privilegovani se moze mnogo brze poceti mijenjati nabolje ako se zene vise i na bolji nacin ukljuce u te promjene.

Iskreno, smatram da zene nisu dovoljno glasne i sto se tice mnogih problema drze se po strani. To vidim cak i na ovom forumu (ne mislim samo na ovu temu).

Dok god su glavne teme zenskih razgovora "ljubav", "seks", "veze", "drustveni zivot", bilo u zivotu, bilo na forumu, neke stvari se nece mijenjati. Garantujem da neko uradi istrazivanje da ce vidjeti da je veci prosjek zenskih odgovora na podforumu "Ljubav i seks" i "Umjetnost zivljenja" nego sto je na ovom, ili "Ekonomija" ili "Nauka i edukacija", da ne govorim za politiku, al hajd na njoj je mozda i previse gluposti.
Takodje sticem utisak jedne pasivnosti kod velikog broja djevojaka koje se javljaju na razne teme, nevezano o cemu se radi. Ima ih i previse koje bojazljivo i rezignirano iznose svoja misljenja, stavove, i onako ovlas prelaze preko vrlo ozbiljnih stvari. Ma to se cak primjeti i iz naziva nekih od nickova. ("jedna tamo", "jedna mala"....jebote ko da vas je stid??!)

Naravno to vazi samo za pojedine, ali vas brate previse ima.

A zasto je to tako, krivim drustvo na koje podjednak uticaj mogu imati i zene i muskarci. Do 50-100 godina, bilo je drukcije, ta nejednakost je bila institucionalizirana kroz zakone i prava (u BIH i regionu). Danas vise nije tako, zene imaju sve legalne i institucionalne predispozicije da postignu svojim zalaganjem vecu jednakost i prava i uticaj u drustvu. (prava koja su im formalno vec omogucena, sto kroz drustveni razvoj u zadnjih 50 godina, sto kroz podsticaj iz medjunarodnih institucija).

Mislite da je problem samo u muskarcima? Jes vraga, ma ni upola. U ljudskoj prirodi je da je sebican i iskoristava omogucenu prednost. Muskarci nemaju dovoljan podsticaj za promjenu agresivnog ponasanja. Sve ove Seke, Koke, Minee ili kako se vec zovu sto se vrte po televiziji, pa kopije na ulici, dopicnjaci, pushupovi, i slicne pizdarije doprinose upravo najvise ovakvom drustvu.

Nazovite me sovinistom... :oops:
Ne diraj mi podforume namjenjene za prepucavanje :x

One odma traze banove i zatvaranje tema i ometaju kvalitetno pljuvanje. Gdje god ih ima, nema dobre teme. :D

callmethebreeeze

#229 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by callmethebreeeze » 19/12/2009 13:40

tempora wrote:
Ocigledno da ni tebi a ni callmenthebreeeze pogled ne ide dalje od nosa. To sto sam citirala Muhameda- a sto vas je ocigledno brecnulo- nije imalo veze sa velicanjem Islama, tj nekakvom mojom potrebom da u ovu temu uvedem religiju ili bilo sto u tom kontekstu kako ste obojica ocigledno shvatili vec sa sasvim necim drugim. Mogla sam citirati i Isusa ili nekog drugog, nevezano za religiju, porijeklo i slicno- sto kod mene zaista ne igra nikakvu ulogu, a sto vama dvoma bit ce igra. Ova recenica mi je pala na pamet, citajuci ove sve koji tvrde kako su izazvani da osamare i udare i koji problem svoje potrebe za batinanjem zene vide u njoj a ne traze je duboko u sebi. Ova recenica mi je pala na pamet, jer covjek od pamtivjeka trazi to ekskluzivno pravo da zenu posjeduje, da cini sto mu je volja sa istom a sto je eto slucajno, izvini eto sto spomenuh da je Muhamed za svoga vremena u ovoj recenici pokusao objasniti onima koji su se pozivali na to pravo i davanje prava zeni vidjeli kao gubitak svog vrijednog plijena i posjeda. Hoces li ti svojim zdravim razumom i u vecini, razumjeti to sto sam ja htjela reci - a sto smatras nebulozom i prisivas mi nedostatak razuma i mimo svih, je apsolutno tvoja stvar. Ali ne prisivaj mi nekakve notorne gluposti koje su ocigledno proizasle iz tvoje slabosti koja se zove predrasuda - jer da ista to nije, upitao bi me sto sam s ovim citatom htjela reci i sacekao odgovor.

Obredna silovanja kako ih nazivas, nemaju veze sa nikakvom religijom, nego sa zaostalim drustvima koja su bazirana na mislju da je zena roba, posjed i da se sa njom moze raditi sto hoce.I jos jednom, silovanja, sakacenja, masakriranja, spaljivanja i ubijanja zene zbog povrede casti nemaju ama bas nista i jos jednom ama bas nista sa bilo kakvom religijom u svijetu. A da bi to shvatio i ti i callmenthebreeze treba puno vise istrazivanja i razumijevanja o polozaju zene kroz vijekove, kako se taj isti polozaj razvijao i zasto se u nekim zemljama i dan danas koriste kojekakvi barbarski, monstruozni "obredi" nad zenom a u ime necega. Sumnjam, ali eto ostavljam i mogucnosti da si se sa tim "obrednim silovanjima" uopste susreo, mislim u stvarnosti, jer ova tvoja recenica ne bi bila pusta halapljivost, pokusao bi malo da kazes nesto vise o istome. Kako bi svi oni koji se nisu susreli s temom mozda dobili malo uvida u istu.

I ti bi malo o zdravom razumu iz avlije u kojoj danas muskarci iz oba identiteta ( cuj cuj, religija?) smatraju normalnim batinanje zene a "parlamentarci" svojim izjavama potkrjepljuju isto. I ti bi mi malo o zdravom razumu iz avlije u kojoj je silovano hiljadama hiljada zena - koje danas nemaju ni imena ni izgleda ( o pravu da ne govorimo a o pravdi jos manje) a cija djeca bivaju nazivana kopiladima. Nase zene, ubijane, silovane a onda nakon rata neke druge prodavane po svijetu i odvodjene, ocigledno nemaju takvu tezinu da se o njima pise i da se njihov polozaj potpomogne i promijeni. Ali zato ima snage i volje i zelje da se neko proglasi ludim, jer je eto slucajno sasvim bezazleno spomenuo Muhameda - izvor svog zla prema zeni. Heroji ulice - ali doslovno! :zzzz:

tempora, ja ti nisam prisivao nedostatak razuma i slazem da religija nije jedini i iskljucivi razlog ubijanja iz casti, ali je cinjenica da zakon dozovolja da se zene ubijau i sibama u zemljama gdje serijat na snazi. znaci islam je komponenta bez koje ne moze. sorri.

zonbirile

#230 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by zonbirile » 19/12/2009 13:57

@tempora
odluka ĐIRGE u Pakistanu vuče direktno iz tumačenja islama,po njima to je pravedničko silovanje.To što pričaš nema veze sa realnošču tog svijeta,e ako su svi braća,onda je razumljiv zazor ostalih prema tim i takvim običajima.

barby02

#231 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by barby02 » 19/12/2009 14:10

Moje misljenje je , da je u naslovu najbitniji glagol :D (2x) Prvi nas vraca na temu o konstitutivnosti (ljubavi, mrznje i samaranja) a duhovno nizi tip zena,sa primjesom bezobrazluka, proracunatog cinizma, malicioznosti, pokvarenosti i slicnih izrazaja u svakodnevnom zivotu, zasluze taj samar poslije duzeg vremena. Ako ih prvi i jedini samar ne dozove svijesti a drugi neopravdavam, naravno da se moraju raskantati. . . :-) Da ne bude zabune, posto nekad "nema razgovora" mislila sam na "kulturni samar" a ne na premlacivanje i praznik na traumatologiji :-)

JThomas

#232 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by JThomas » 19/12/2009 14:27

jeza u leđa je u pravu 100%. ni u kojoj oblasti života nikome, ni ženi ni muškarcu ništa neće biti servirano na tacni, za sve se moraš boriti. pa tako i po ovom pitanju. takav svijet u kojem živimo.

respo

#233 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by respo » 19/12/2009 14:34

General_Jackson wrote: Niko to nije ni rekao, vec smo rekli da od toga sve pocinje i da je itekako povezano sa nasiljem u zrelijoj dobi, ali tvoj problem je sto tudje postove citas ne da bi ih razumio, nego da nadjes dijelove u njima na koje ces se zakaciti da se svadjas i nazalost nisi jedini.
ja tebi govorim da ne pocinje od toga
koliko znas danasnjih odraslih ljudi koji tuku zene samaraju
ili si cuo za njih?
kad su oni zavrsili skolu?

zonbirile

#234 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by zonbirile » 19/12/2009 14:40

JThomas wrote:jeza u leđa je u pravu 100%. ni u kojoj oblasti života nikome, ni ženi ni muškarcu ništa neće biti servirano na tacni, za sve se moraš boriti. pa tako i po ovom pitanju. takav svijet u kojem živimo.
------------------------------------------------------------------------
pa u pravu je 10%,jer posmatra stanje u zadnjih 100g,a tradicija i društvene pozicije su stare više hiljada godina.Ima odlična knjiga na tu temu,naučnim eksperimentima dokazana i praktičnim primjerima,a naslo je ako se sječam "Zašto žene ne znaju čitati mape".Nevjerovatno je koliko je život od iskona,pećinskih ljudi ostavio traga i modelirao ne samo ponašanje nego kreirao i biološke odlike muškarca i žene.

JThomas

#235 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by JThomas » 19/12/2009 14:44

znam otprilike o čemu pričaš...ali upravo zato je još bitnije stalno se boriti i dalje. višemilenijumska tradicija patrijarhata ne ruši se tako lako ni brzo.

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#236 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by ladyblue18 » 19/12/2009 16:18

General_Jackson wrote: Niko to nije ni rekao, vec smo rekli da od toga sve pocinje i da je itekako povezano sa nasiljem u zrelijoj dobi, ali tvoj problem je sto tudje postove citas ne da bi ih razumio, nego da nadjes dijelove u njima na koje ces se zakaciti da se svadjas i nazalost nisi jedini.
Ma pusti ba, nakacio se na mene i samo gleda kako ce da nadje neku manu necemu sto ja napisem. Nebitno skroz. :wink:

Nasilje nad zenama ili djecom ima isti korjen, i porijeklo, i radi se o nasilju.
A ti koji biju svoje zene, djevojke ili sta vec tu agresivnost i vuku od malih nogu u vecini slucajeva.

No, hajmo malo pametovati... :-)

respo

#237 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by respo » 19/12/2009 16:22

ladyblue18 wrote:
Ma pusti ba, nakacio se na mene i samo gleda kako ce da nadje neku manu necemu sto ja napisem. Nebitno skroz. :wink:

Nasilje nad zenama ili djecom ima isti korjen, i porijeklo, i radi se o nasilju.
A ti koji biju svoje zene, djevojke ili sta vec tu agresivnost i vuku od malih nogu u vecini slucajeva.

No, hajmo malo pametovati... :-)
sto si umislila da sam se nakacio na tebe
ko kog da je napisao ono sto si ti napisala isto bi napisao
al eto budi u zabludi da se neko nakacio na tebe mozda ti imponuje to

nasilje nad zenama i nasilje medju djecom nije ista stvar i nikad nece biti
vi koji pisete o skoli ili ne vidite razliku ili ne zelite vidjeti
ako vec vuku od malih nogu moze li biti da ih roditelju tuku?

maybelline

#238 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by maybelline » 19/12/2009 17:01

Ne znam hoce li biti off topic, ali samo zelim iznijeti jedan primjer koji je jos jednom dokaz naseg nakaradnog sistema i pogresnih vjerovanja.
Radi se o jednom, prvom udarcu, no ne i prvom poksaju udarca. Udarena je starija zena, udario je mladji muskarac, a u bliskoj su rodbinskoj vezi. Sve je, by the way, u svjetlu vjere i njemu je to, cini se, normalno bilo. Eh sada... Ostatak blize familije ga zali, sazalijeva i jos uvijek pomaze. Ja ga se odrekla, drugima sam cudna, pa nemoj to tako, pa familija je, kakva god ,treba mu pomoci, s njim nesto psihicki nije u redu...

Treba li se stvarno takvim osobama pomoci (pricati s njima, pokusati kontaktirati psihologe) ili barem pokusati pomoci ili ih se prosto treba kloniti i puatiti ih da danas-sutra nekoga/neku drugu premlate ili cak da sami na sebe dignu ruku?

zenicanin 1979

#239 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by zenicanin 1979 » 19/12/2009 17:04

maybelline wrote:Ne znam hoce li biti off topic, ali samo zelim iznijeti jedan primjer koji je jos jednom dokaz naseg nakaradnog sistema i pogresnih vjerovanja.
Radi se o jednom, prvom udarcu, no ne i prvom poksaju udarca. Udarena je starija zena, udario je mladji muskarac, a u bliskoj su rodbinskoj vezi. Sve je, by the way, u svjetlu vjere i njemu je to, cini se, normalno bilo. Eh sada... Ostatak blize familije ga zali, sazalijeva i jos uvijek pomaze. Ja ga se odrekla, drugima sam cudna, pa nemoj to tako, pa familija je, kakva god ,treba mu pomoci, s njim nesto psihicki nije u redu...

Treba li se stvarno takvim osobama pomoci (pricati s njima, pokusati kontaktirati psihologe) ili barem pokusati pomoci ili ih se prosto treba kloniti i puatiti ih da danas-sutra nekoga/neku drugu premlate ili cak da sami na sebe dignu ruku?
Obavezno kontaktirati psihologa i po mogucnosti doci sa njim psihologu zajedno sa osobom koju je udario.
Last edited by zenicanin 1979 on 19/12/2009 17:07, edited 1 time in total.

General_Jackson

#240 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by General_Jackson » 19/12/2009 17:04

respo wrote:
ili si cuo za njih?
Ne znam nijednoga licno, niti sam sam takav iako sam i ja zavrsio skolu u tom periodu, ako mislis na neki krim-olos, takvi nisu ni zavrsili skole, vec su bili po zatvorima ili krali na zapadu u to vrijeme.Normalni mladici iz tog doba nisu smatrali da je u redu osamariti djevojku a ovdje je tema o normalnim mladicima u BiH uopste, znaci ne nekim tajkunima, kriminalcima, poznatim licnostima i sl.
Sto se tice tvoga misljenja o nasilju u skolama ne slazemo se.

maybelline

#241 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by maybelline » 19/12/2009 17:15

zenicanin 1979 wrote:
maybelline wrote:Ne znam hoce li biti off topic, ali samo zelim iznijeti jedan primjer koji je jos jednom dokaz naseg nakaradnog sistema i pogresnih vjerovanja.

Obavezno kontaktirati psihologa i po mogucnosti doci sa njim psihologu zajedno sa osobom koju je udario.

Pokusavalo se vise puta, no vise su svi izgubili strpljenje, volju, zivce i energiju... Hrane ga i odrzavaju na zivotu, zivi sam i rijetko kad s kim komunicira. Ne zeli da mu se pomogne, tj. smatra da je njegovo ponasanje i stil zivota sasvim normalan, a da su svi drugi nenormalni i nemoralni. Ja sam odabrala da ga ignorisem jer ne osjecam vise toliku povezanost s njim, no meni je vise zao tih drugih osoba koje bukvalno emotivno i psihicki iskoristava i zlostavlja. Mislim da je to inace slucaj sa nasilnicima bilo koje vrste.

zenicanin 1979

#242 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by zenicanin 1979 » 19/12/2009 17:32

Mislim da nije tako ali ako je, nesmijete mu to pokazati.Ako mu zelite pomoci a i drugima samim tim prvi i najbolji korak jeste psiholog.Jeste li mu pokusali reci da ga volite.Nebi da prerano donosim zakljucke ali mislim da bi to moglo da uspostavi dijalog.Ne pokusavajte da ga osudite nego osudjujte eventualno slucaj koji se desio.Mora da osjeti da vam je stalo do njega.Recite mu da i vi osjecate dio odgovornosti za njegovo ponasanje iako mozda tako i ne mislite.
Ne namecite mu dodatnu krivicu jer je on osjeca u ogromnoj mjeri pogotovo ako je od toga momenta nastalo ili se pojacalo njegovo zatvaranje.

respo

#243 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by respo » 19/12/2009 18:00

General_Jackson wrote:
respo wrote:
ili si cuo za njih?
Ne znam nijednoga licno, niti sam sam takav iako sam i ja zavrsio skolu u tom periodu, ako mislis na neki krim-olos, takvi nisu ni zavrsili skole, vec su bili po zatvorima ili krali na zapadu u to vrijeme.Normalni mladici iz tog doba nisu smatrali da je u redu osamariti djevojku a ovdje je tema o normalnim mladicima u BiH uopste, znaci ne nekim tajkunima, kriminalcima, poznatim licnostima i sl.
Sto se tice tvoga misljenja o nasilju u skolama ne slazemo se.
jeli onaj glumac sto lumi faruka obrazovan (ajd njega cu uzeti samo jer sam cuo pricu da udara zenu sto ne znaci da je tacno ne uzimajte me za rijec) AKO bije a obrazovan je nije tajkun krimos i sta ti nabroja a zavrsio je skolu prije rata u onom znaci sistemu
takodje imam komsiju koji nije u mojoj zgradi ali je tu blizu
"gospodin" ne znam cime se bavi ona " dama" al malo malo naocale po mraku po ne znam kakvom nevremenu i to do prodavnice itd takodje je i on zavrsio skolu nekad u onom sistemu ne vjerujem da je bez skole

otvorite temu nasilje u skolama slozit cu se sa svim sto su ranije rekli

eto i sam govoris to je nasilje u skolama a ovo je nasilje nad zenama pretezno u kuci uradjeno sto nema nikakve veze sa skolama pa ni to da li su nekad oni bili nasilnici ili ne

General_Jackson

#244 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by General_Jackson » 19/12/2009 18:15

@respo
Dugo ti je trebalo da odgovoris, jesi to rucao :mrgreen:
Ne namjeravam se vise s tobom raspravljati, iako ustvari opet nista nisi rekao, ali tako bi mogli do sutra
Ovo je tema: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!! a ti izvlacis neke pojedinacne primjere za koje i nisi siguran da su to sto tvrdis, a koji su sve samo ne mladici.
Ja sam na ovoj temi svakako rekao sto sam imao i bojim se da se nasim djevojkama/zenama crno pise.

respo

#245 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by respo » 19/12/2009 19:41

vrtimo se u krug
ja ti konkretno govorim o cemu je rijec ti opet nesto pokusavas okolo kole
necu ni ja vise s tobom raspravljati jer ne vrijedi
za glumca nisam siguran za ovog komsiju sam siguran 100%
sto se tice mladici stariji na pocetku smo utvrdili da su uzeli pogresnu grupu za anketiranje

Loulou

#246 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by Loulou » 20/12/2009 17:38

Pade mi na pamet...
Nije li ovo, svojevremeno, bio mega-hit?

:-) :run:

neprilagodjena

#247 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by neprilagodjena » 20/12/2009 17:43

Jao pjesme :lol: :lol:

A i ti momci ako u to vjeruju onda nesto nije uredu sa njima.

sheilak

#248 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by sheilak » 20/12/2009 17:53

Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati.
ok, ali ako vec vjeruju onda neka i vjeruju u to da ce im neko i vratiti ili u njihovom slangu- da će ih neko ošinut' nazad.

:)

callmethebreeeze

#249 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by callmethebreeeze » 20/12/2009 23:31

Loulou wrote:Pade mi na pamet...

i ovo djeca slusaju.
:-) :-) :-)

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#250 Re: Mladici u BiH vjeruju da zene treba samarati!!!!

Post by ladyblue18 » 20/12/2009 23:39

Loulou wrote:Pade mi na pamet...

:shock: strasno.
Ljepse sam zivjela do prije 5 min. dok ovo ne poslusah. :-)

Locked