Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
dek
Been thanked: 3 times

#1 Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by dek » 27/05/2011 22:34

Iako je postala izlizana fraza govoriti o nekakvoj katarzi ipak se nameće pitanje da li se nešto slično može očekivati, u prvom redu od ''naših komšija''. Znači na stranu Tadić, Dodik, političke elite, govorimo o ''običnim'' ljudima
Na dnevniku RTRS reporteri pitaju građane Banja Luke, Trebinja, Ist. Sarajeva i dr. o njihovim dojmovima nakon hapšenja Mladića i ako pođemo od toga da nije bilo ''rezanja'' i selektivnog ispitivanja, dobijamo, od mladih do starih, skoro horsku žalopojku za ''herojem srpskim'' ,''junakom srpskog roda, ''izdaji'' a jedna žena izbezumljeno se pita ''kako to da hapse samo dobre ljude, zašto nikad ne hapse one koji nisu dobri?'' :-)
Ili vidimo tipa iz Kalinovika, što napade novinarku jer mu je zasmetala zelena boja njenih hlača. :roll:
Ostaje poslije svega utisak da je sve to za jednu detaljnu sociološku analizu jer ako se donekle moglo shvatiti da su, devedesetih, ti ljudi živjeli u medijskom mraku, pod utjecajem najgore propagande, sad nakon 16 godina po okončanju rata, nakon stotina dokumenata, svjedočenja, snimaka tog čovjeka na čijem licu se vidi da pršti od neke iracionalne mržnje i iza kojeg je ostalo hiljade mrtvih, hiljade uništenih života i sudbina, nakon svega toga da vidimo da se svijest običnog Srbina iz RS ili Srbije,vrlo malo ili nimalo promijenila.

Ja lično nisam iznenađen, što je najgore već sam odavno to počeo prihvatati kao neku očekivanu reakciju. Ali da ostaje gorak ukus, ostaje. A sa takvima valja živjeti, graditi društvo i državu.

Evo link... od 8:30.
http://www.youtube.com/watch?v=gLxmn7vWnmA

Vaši dojmovi?

Richard Peti

#2 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by Richard Peti » 27/05/2011 22:43

dek wrote: Evo link... od 8:30.
kakve ruralne face, kod njih vrijeme stalo gledano sa svih mogucih aspekata

:x :x :x

BiH-x

#3 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by BiH-x » 27/05/2011 22:47

^^

Tvrtko II Kotromanić
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

#4 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by Tvrtko II Kotromanić » 27/05/2011 22:54

Njemci su nakon II svj rata prosli kroz proces denacifikacije,
Srbi nisu
i zato ce ovdje, prije ili kasnije, opet biti rat...

Bosnolog

#5 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by Bosnolog » 27/05/2011 22:55

frfi.

#6 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by frfi. » 27/05/2011 23:13

Tvrtko II Kotromanić wrote:Njemci su nakon II svj rata prosli kroz proces denacifikacije,
Srbi nisu
tuga ali bojim se da je ovo tacno

danas sam gledala one proteste, sve su to mladi ljudi, dvadesetogodisnjaci... koji zive na eto kolko vec kilometara od sarajeva....

isto tako potpisujem i onaj post, Bosnjo ce sve to zaboraviti samo ga ne diraj :roll: :-? tuga :roll: :-?

Bosnolog

#7 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by Bosnolog » 27/05/2011 23:17

Ostojic bio voda cetnika u Foci koji je napravio pokolj Zaharije Ostojic u WWII (Poslusaj na vide prilogu o cetnickom pokolju Istocne Bosne ) a u ovom proslom je cetnicke pokolje osmislio i sproveo Velibor Ostojic.Dokaz da je cetnicki kontinuitet i famelijarno ukorijenjen,kod nekih zlikovacko cetnickih familija....

frfi.

#8 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by frfi. » 27/05/2011 23:23

jeste ali zato su na palama i vise nego uspjeli... danas gledam na nekom dnevniku, tako sam se fuj osjecala kad vidim ljude svojih godina :-? za koje se nadam da su neka nasa buducnost :-?
al hajde to i nekako....
meni je gore kad vidim zaborav, nebrigu itd kod svojih generacija(punila 4 god kad je rat poceo) :-? , kod mladjih taj zaborav moze biti samo veci... :-?
kad u sred sarajeva na dan zalosti(Srebrenica) u Blue kaficu ide svirka uzivo i svi piju i vesele se :(
sta onda da ocekujem od nas....

Čitalac
Has thanked: 1 time

#9 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by Čitalac » 27/05/2011 23:29

To je stvarno ozbiljan znak pitanja nad budućnošću ovih prostora. Ako su generacije nastale na "bratstvu i jedinstvu" izrodile Mladića ili Karadžića, kakve ljude može da iznedri vreme Arkana, Legije, Lukića, Batka i ostale bratije? Čini mi se da je prilika za uspostavljanje nekog sistema vrednosti propuštena, neposredno posle rata. Da je kojim slučajem završetak rata doneo i kompletnu promenu političke garniture i ideologije, onda bi bilo moguće raskrstiti sa nacional-socijalizmom. Ovako, legalizovano je postojeće stanje i ta agonija sad traje li traje...

Baudelaire

#10 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by Baudelaire » 27/05/2011 23:40

frfi. wrote:najstvarnije. bila svjedok. mi sjeli u kafic pored i otisli za 15 minuta.. mislim da je to bilo prije 2 godine
Tako je jednom u Korneru čini mi se bilo.

Zaista nemam ništa protiv Srba, i ne bih da me neko pogrešno shvati, međutim kako da se osjećam dobro i sigurno u bilo kom gradu u kojem ovakvi monstrumi imaju ikakvu podršku? Pitam se kako ljudi mogu gledati istini u oči i ne prepoznati je, i kako ih nije stid poistovjećivati se sa čovjekom koji je za ''srpsku stvar'' bio spreman pobiti hiljade? Onda shvatim da je jedina razlika između njih i Ratka to što je Ratko svoj fašizam bio u prilici sprovesti u djelo, a ovi nisu ( još ), a pitanje je dana kada će doći neki novi Ratko. Krivica srpskog naroda je što stoji po strani kad ovakve junačine počnu dobijati na popularnosti kod kretena. Sigurno da su samo manjina Srba četnici, ali je isto tako sigurno da bi ta manjina bila manja od makova zrna kad bi ih većina konstantno tukla po glavi. S njima se tako mora.

Sezam

#11 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by Sezam » 27/05/2011 23:43

ne znam sto vas cude ti snimci sa Pala. Pa zar nije najuobicajenija stvar da se otvaraju Noz Zica Srebrenica stranice na fejsbuku, koje podrzavaju desetine hiljada mladih Srba diljem planete. Kad nekog godinama hranis fekalijama, ne mozes ocekivati da mu nece smrdit iz usta.

Fazon je sto ti velikosrpski filozofi ne shvataju da su odgojom ovakve generacije fasisticke mladezi, na duze staze osudili svoj narod na propast.

Priorat
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#12 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by Priorat » 27/05/2011 23:47

Sezam wrote:ne znam sto vas cude ti snimci sa Pala. Pa zar nije najuobicajenija stvar da se otvaraju Noz Zica Srebrenica stranice na fejsbuku, koje podrzavaju desetine hiljada mladih Srba diljem planete. Kad nekog godinama hranis fekalijama, ne mozes ocekivati da mu nece smrdit iz usta.

Fazon je sto ti velikosrpski filozofi ne shvataju da su odgojom ovakve generacije fasisticke mladezi, na duze staze osudili svoj narod na propast.

e to je poenta svega... :thumbup:

Čitalac
Has thanked: 1 time

#13 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by Čitalac » 27/05/2011 23:47

Sezam wrote:ne znam sto vas cude ti snimci sa Pala. Pa zar nije najuobicajenija stvar da se otvaraju Noz Zica Srebrenica stranice na fejsbuku, koje podrzavaju desetine hiljada mladih Srba diljem planete. Kad nekog godinama hranis fekalijama, ne mozes ocekivati da mu nece smrdit iz usta.

Ovo je zaista velika istina. Svet koji smo napravili vraća nam ono što smo u njega stavili.

Baudelaire

#14 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by Baudelaire » 27/05/2011 23:51

To škodi normalnim Srbima, ali jednako toliko škodi i meni, Hrvatu, Albancu, Crnogorcu i svakom drugom ko je žrtva tog fašističkog odgoja. Da se ne zavaravamo, i kod nas su djeca opasno nagela ka tome, naročito u ovim ruralnim sredinama.

irvinx1

#15 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by irvinx1 » 27/05/2011 23:56

Baudelaire wrote:To škodi normalnim Srbima, ali jednako toliko škodi i meni, Hrvatu, Albancu, Crnogorcu i svakom drugom ko je žrtva tog fašističkog odgoja. Da se ne zavaravamo, i kod nas su djeca opasno nagela ka tome, naročito u ovim ruralnim sredinama.
Itekako...

banjaluka078
Has thanked: 146 times
Been thanked: 314 times

#16 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by banjaluka078 » 27/05/2011 23:56

Od protesta zbog hapšenja Ratka Mladića, koji su preko društvene mreže "Facebook“, najavljivani za večeras u 19 sati u Banjoj Luci, nije bilo ništa, jer su se pojavile samo četiri mlađe osobe.

Za BL su najavljeni protesti 31.05, zvanični, Pantelija Ćurguz, boračka organizacija i slični: http://www.banjalukain.com/front/centra ... -banjaluci
Jutros je bilo plakata http://www.banjalukain.com/front/plakat ... -banjaluke , a vidjećemo kakvo će stanje biti večeras kad rulja krene s koncerta Beogradskog sindikata koji se upravo održava na Kastelu....a najbliža im je, opet, Ferhadija.
A sutra je utakmica i ranije planirana proslava na trgu ispred Boske.

Priorat
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#17 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by Priorat » 27/05/2011 23:57

Baudelaire wrote:To škodi normalnim Srbima, ali jednako toliko škodi i meni, Hrvatu, Albancu, Crnogorcu i svakom drugom ko je žrtva tog fašističkog odgoja. Da se ne zavaravamo, i kod nas su djeca opasno nagela ka tome, naročito u ovim ruralnim sredinama.

nebih se toliko slozio sa tim ali opet nemora da znaci da sam u pravu!

juventino77

#18 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by juventino77 » 27/05/2011 23:57

Srbi ce katarzu da dozive kad politicari kao Cedomir Jovanovic budu dobijali 70% glasova na izborima a ne 5% do tada o suzivotu mozemo govoriti kao o jednoj bajci , a ja im vjerovat necu a nit oprostit do tada, a to znaci mozda nikada, dosta smo bili naivni, malo nam dva genocida bila

azurna_obala
Has thanked: 82 times
Been thanked: 34 times

#19 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by azurna_obala » 27/05/2011 23:57

Ljudiii mojiiii uvijek će biti RATKA MLADIĆA u ovoj zemlji, regiji i svijetu!!! Naravno, ima i onih koji ga ne podržavaju, i koji vide svu njegovu zloćudnost i nenormalnost....eh sad pitanje je kako ga obični građani Srbije i RS-a mogu i dalje podržavati, kako ne shvataju koliko su nenormalne njihove izjave, pa ko da je neko vesla siso, počevši od žrtava rata u BiH, pa do Haškog tribunala...i sutra opet kad bi ne do Bog rat počeo, još više bi bilo onakvih kao što je ratko mladić...a što?? EH TO NE MOGU SHVATIT, RAZLOZI....JEL VJERA, JEL NJIHOVA ŽELJA ZA VELIKOM SRBIJOM, JEL TO ČISTOKRVNO SRBSTVO.....šta god da je nenormalno je....

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
Been thanked: 3 times

#20 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by PipiDugaDevetka » 28/05/2011 00:04

banjaluka078 wrote:
Od protesta zbog hapšenja Ratka Mladića, koji su preko društvene mreže "Facebook“, najavljivani za večeras u 19 sati u Banjoj Luci, nije bilo ništa, jer su se pojavile samo četiri mlađe osobe.

Za BL su najavljeni protesti 31.05, zvanični, Pantelija Ćurguz, boračka organizacija i slični: http://www.banjalukain.com/front/centra ... -banjaluci
Jutros je bilo plakata http://www.banjalukain.com/front/plakat ... -banjaluke , a vidjećemo kakvo će stanje biti večeras kad rulja krene s koncerta Beogradskog sindikata koji se upravo održava na Kastelu....a najbliža im je, opet, Ferhadija.
A sutra je utakmica i ranije planirana proslava na trgu ispred Boske.
U ponedjeljak 31.5. će se tačno znati kolika je podrška neisplaćenih penzionera (do 10. u mjesecu trebaju isplatiti), željezničara koji su prevareni (obećano im nešto para, pa nisu isplatili), RVI RS sa četrdesetak KM gide koju primaju mjesečno....Zapravo, podrška bi se mogla preokrenuti u protest protiv Dodika i povlačenja REFERENDUMA.

Eh, samo da Miske namjesti Džeki nekoliko golova i sam iz zicera barem jedan postigne!

zvornicanin

#21 "orao je otisao ostalo je gnijezdo"

Post by zvornicanin » 29/05/2011 16:08

Ova tema u biti nema nikakve veze o pampersima i ostalim uneredjenim osobama o kojima su vec otvorene teme.
Takodje ova tema nema nikakve veze ni sa trenutnom politikom "boljeg dijela" u BiH.
Ali ova tema IMA itekako veze sa mentalnim sklopom nasih sugradjana u Boljem dijelu i stereotipima koji tamo vladaju.
De facto oni su tamo a mi ovamo,oni rade sta zele dok mi nemozemo utjecati na ta zbivanja,iako eto imamo pravo biti i raditi sta zelimo na bilo kojem dijelu teritorije BiH.
De jure oni jos nemaju ali se tome nadaju, i RADE na otme.Sta mi radimo sto se tice "garantovane slobode kretanja i zivljenja" na cijelom prostoru BiH???
Kako ono rekose orao je otisao ali ostalo je gnijezdo???
Necu sad da brojim krvna zrnca ali nakon 16 godina kakvog takvog (nekad i prisilnog) mira mi se i dalje vrtimo u krug.
Niti su gradjani boljeg dijela dosli sebi,niti smo him mi pomogli da dodju sebi.Jednostavno trcimo ko kokos bez glave.
Pravimo neku politiku ali samo na jednom dijelu BiH.Dok na drugom dijelu nemamo nikakav utjecaj.
I dalje gradjani "boljeg dijela" zive u svojim snovima uce dijecu da tako isto sanjaju,ponekad se probude da ponove stivo i onda uz uljuljkivanje tv stanica tipa BN i RTRS nastavljaju snove.Mi placamo i za te stanice svaki put kad dodje racun za struju svakom kupovinom mlijeka za nasu djecu svakom kupovinom hljeba...zasto???Da bi tu istu djecu masakrirali jednom kad odrastu??
Sta uraditi da bi se desio neki povratak svijesti u tom dijelu BiH.Mozda ponovno pranje mozga (navikli su na to-traje dugo) ili izazvati i odraditi radikalan rez?
Jos samo nesto da se nezaboravi..kad se kaze da vecina ljudi u BiH predstavlja pro-patriotske snage..dali to znaci da je to jednakost BOSNJACI-Muslimani -vecinski narod= vecina pro-patriotskih snaga??Ako je to tako zasto ta ista vecina ne radi apsolutno nista? :dance: :bih: :?

Skijash

#22 Re: "orao je otisao ostalo je gnijezdo"

Post by Skijash » 29/05/2011 16:24

zvornicanin wrote:Sta uraditi da bi se desio neki povratak svijesti u tom dijelu BiH.Mozda ponovno pranje mozga (navikli su na to-traje dugo) ili izazvati i odraditi radikalan rez?
Ako bude nekih radikalnih poteza, to treba da izazovu četnici. Trebamo se truditi da zadržimo stvari u okviru sistema što je duže moguće jer četnici nisu u stanju objasniti a ni dugoročno odbraniti svoju ideologiju zasnovanu na mržnji. Već sam spomenuo na nekoj od tema, a poređenje je prikladno pa da ponovim. Četnici su poput vepra koji je preciznim pogotkom smrtno ranjen. Još je u stanju da tumara šumom pa čak i da nanese štetu, ali je neminovno da će prije ili kasnije iskrvariti i stropoštati se mrtav. Naše je samo da ga pratimo i da se ne opuštamo previše. Nema potrebe za nekim radikalnim rezovima jer on ranjen i izmrcvaren nema gdje pobjeći. Polako.

zvornicanin

#23 Re: "orao je otisao ostalo je gnijezdo"

Post by zvornicanin » 29/05/2011 18:31

Skijash wrote:
zvornicanin wrote:Sta uraditi da bi se desio neki povratak svijesti u tom dijelu BiH.Mozda ponovno pranje mozga (navikli su na to-traje dugo) ili izazvati i odraditi radikalan rez?
Ako bude nekih radikalnih poteza, to treba da izazovu četnici. Trebamo se truditi da zadržimo stvari u okviru sistema što je duže moguće jer četnici nisu u stanju objasniti a ni dugoročno odbraniti svoju ideologiju zasnovanu na mržnji. Već sam spomenuo na nekoj od tema, a poređenje je prikladno pa da ponovim. Četnici su poput vepra koji je preciznim pogotkom smrtno ranjen. Još je u stanju da tumara šumom pa čak i da nanese štetu, ali je neminovno da će prije ili kasnije iskrvariti i stropoštati se mrtav. Naše je samo da ga pratimo i da se ne opuštamo previše. Nema potrebe za nekim radikalnim rezovima jer on ranjen i izmrcvaren nema gdje pobjeći. Polako.
Mozda bi trebalo him pomoci prilikom tog izazova a ne blejati ko ovca koja ugleda vuka a ne bjezi???
Inace politika laganog kljucanja i spustanja vatre da nebi prekipilo nikome ne donosi nista sem sto u medjuvremenu dok ta politika traje desava se regrutovanje novih budala koji vremenom potaju gore navedeni!!!!
Pa zar treba jos 16 godina da bi se zivot u Bosni vratio nekoj normali???
Na duzi plan probosanske snage gube volju za ojacanjem drzave,jer isti ti predstavnici kojima su dati glasovi na izborima da dovedu drzavu u red,NE CINE/NEZNAJU da to odrade.
Zalosno je da smo matematicki vecina,teritorialno manjina,a politicki nula!!

Nele9

#24 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by Nele9 » 29/05/2011 18:41

Tvrtko II Kotromanić wrote:Njemci su nakon II svj rata prosli kroz proces denacifikacije,
Srbi nisu
Na žalost, mislim da si u pravu. Nakon što je potpisan Dejstonski mirovni sporazum, prvo što sam izgovorio bilo je: ˝Kakva je to država bez pobjednika?˝
Danas sam samo ubjedjeniji.

KENJAC

#25 Re: Mladić, Srbi, ''katarza'', suživot...

Post by KENJAC » 29/05/2011 18:45

Slusaj jarane! Srbin koji je bio citavo vrijeme u Armiji BiH ti pise. Katarza, distance od Mladica, od Karadzica i sta ti ja znam cega, mi ne treba. Kad je bilo ono sto je bilo ja sam djelom sve reko. Nikad mi nije bila bliska politika sile a da ne pricam o ubistvima, mucenjima i na kraju genocidu! Branio sam moju Bosnu ne zato da poslije nokom to pricam nego jednostavno zato sto je to moja Bosna i nikom ne trebam polagat racune zato! Na ovom forumu , na par tema, sam dobio toliko komplimenata da sam se zacrvenio. Sve je islo OK dok sam ja Srbin napado njih Cetnike. Prvi put kad sam reko da bi trebalo polako gledat naprijed i radit nesto za zdravu buducnost receno mi je "Sta VI mislite, palit, silovat, zive ljude spljivat i sad o miru pricat" Ja debilu sto mi to rece rekoh da je debil a ..... njegovo ime se ne spominje... me iskljuci zbog vrijedjanja a, debilu nista !!!!
Zapitaj se ko tu nije za suzivot??? E takvih primjera ima mnogo vise nego sto mislis! Ma mnoooogo mnooogoooo vise nego sto mislis!!!

Locked