Mladi doktori/specijalizanti

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
melb26sa

#1 Mladi doktori/specijalizanti

Post by melb26sa » 29/09/2006 09:32

Juce ujutro u busu slucajno cujem razgovor izmedju specijalizanta i njegove mu kolegice.

Jada se specijalizant kako mu klinicki centar ne da da predje u dom zdravlja i da mu traze izmedju 60 000 i 100 000 KM da im plati odnosno povrati koliko su oni ulozili u njega. U protivnom nema da se prelazi igdje. Specijalizacija je trajala 4 godine a centar od njega trazi da radi za njih 8 godina.

Kolegica opet kaze da je ona odbijena za specijalizaciju ali da ona svakako hoce da otvori biljnu apoteku ili cvjecaru da se ne pati.

E sada, po meni je logicno da mu klinicki centar uslovljava odlazak. Kad je potpisao za specijalizaciju (koju nije on svojim parama platio) morao je znati da ce se od njega traziti da provede neko vrijeme radeci za centar nakon specijalizacije.

Znam za studente koje firme stipendiraju i za koje onda studenti rade odredjeni broj godina nakon diplomiranja. Po meni je ovo sasvim uredu.

Ja sam godinu studirala vani (sve placeno) a uslov je bio da se vratim u svoju zemlju i tu provedem bar 2 godine - prosle su i 4 godine i jos sam u Bosni. :-D

Ne znam sto se ovaj specijalizant buni? On bi dodatno obrazovanje izgleda dzaba i da ga onda puste tek tako sa novostecenim znanjem u dom zdravlja...

Sta vi mislite o ovome?

danas

Post by danas » 29/09/2006 10:29

pa sta je potpisao prije specijalizacije -- valjda ima ugovor koji kaze da ako je bio stipendista te i te firme/organizacije/drzave onda za njih mora raditi toliko i toliko vremena, ili vratititi toliko i toliko novca. ako ugovora ima, onda se on nema pravo buniti -- i ima pravo raskinuti ga sa ociglednim finansijskim posljedicama. naravno, ne bi me cudilo da nema nikakvog ugovora, nego sad sve ide po rekla-kazala. :roll:

Black swan

Post by Black swan » 29/09/2006 10:31

zar postoje mladi doktori?

ovi moji prijatelji završiće akobogda u tridesetoj :D

a tek specijalizacija :oops:

car-x

Post by car-x » 29/09/2006 10:35

komi wrote:zar postoje mladi doktori?

ovi moji prijatelji završiće akobogda u tridesetoj :D

a tek specijalizacija :oops:
crnjak, al kvalitetan.. ;)

van Basten
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Post by van Basten » 29/09/2006 11:02

situacija je tu više nego jasna i taj specijalizant se može jadati samo sebi i eventualno ženi ako ga je raspoložena slušati.
Specijalizaciju možeš dobiti na dva načina:
1. plati je sam sebi, tačno postoji cijena koliko košta školovanje za koju specijalizaciju... izvoli keširaj i onda si, kad specijaliziraš, slobodan raditi gdje želiš. I gdje te hoće, jer ti onda niko ne garantuje radno mjesto
2. da ti neka zdravstvena ustanova "da" specijalizaciju... ustvari, ona tebi plati tu specijalizaciju i sasvim je logično da želi vratiti uloženi novac. Znači, nakon završetka specijalizacije, ostaješ u ustanovi od koje si i dobio mogućnost doškolavanja i nemaš pravo raskinuti ugovor dok ne isplatiš specijalizaciju, osim naravno na svoju finansisjku štetu

Dezze

Post by Dezze » 30/09/2006 08:06

Ma pusti tog lika, sto se zamaras sa njegovim pricama.... da je neki ljekar ne bi se vozao javnim prevozom :D

Ozbiljno, logicno je da ce covjeku traziti ulozeni novac. Pogotovo ako se radi o ciframa koje si navela.... Sto nije ranije razmisljao prije nego li je otisao na specijalizaciju. Sad mu eto klinicki centar kriv. Ma vozdra!

AenemA

Post by AenemA » 30/09/2006 10:08

Ja mislim da bi ti trebala gledati svoja posla u 'busu, a ne slusati tudju muku...

Post Reply