MLADI BOSANCI U SVIJETU

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
forUMASH

Post by forUMASH » 22/06/2007 01:22

.....pa pogledaj malo sta se desava na cijelom forumu pa ces vidjeti da si ipak malo zakasnio sa idejom......
.....jedino ako imas kakvih konkretnih konstruktivnih prijedloga......

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 22/06/2007 11:06

Prijedlog.... ima nas oko 1 300 000 van BiH..... može li se ikako napraviti spisak ljudi možda sa slikom.... i mjestom porijekla....

I da se to preda vlastima ... kao upozorenje....????

Il nema šanse...????

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 22/06/2007 19:57

Ma to je najbolje zenama prepustiti.

Nema sta od povezivanja u mreze, dok se ne ozenis. Tek tad se zna, jesi nas ili njihov. Ha ja. Sta cu ja sad npr. mladi Bosanac u svijetu uleti mi neka Amerikanka klizeci, kakav Bosanac sam onda ja - i kakav cu bidn'ut. To je u jednom momentu smrt Bosne u meni, i mene u Bosni. Ha ja, zbogom Kikindo.

Zato, treba sacekati i prepustiti zenama da ovo organizuju. Vidite Jevreje, oni su jaki jer zene sve organizuju. Ha ja. Mene interesuje samo ako ima gdje kakav folk koncert, pive, i kakvih emigrantskih novina, te Podravkinih proizovoda, jer ja samo kupujem domace. I ako moze preporuka, kod koga kupiti suhovine kakve, a moze i Vlasickog sira, Bugarski mi onaj vise ne smeka, dovoljno sam dugo glumio da nema razlike, izmedju naseg smrdljivog, i njihovog...ama nase je smrdljivije bolan...

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 22/06/2007 21:50

Ma zajebavam se, ali nerviraju me ovi - idealisti, koji nesto pokusavaju organizirati.

Cijeli smisao je razmjena "vidjenja"...

Gdje jos upozna Bosanca koji je necije vidjenje uvazio, ne daj boze prihvatio.

I na kraju - sta imam razmjenjivati vidjenja, trebaju mi rezultati, a ne vidjenja, daj mi 1000 ljudi od 20-30 godina, da uvali po $10.000 u jednu organizaciju, koja ce osnovati svoj pokret, pa u Bosni onda infiltrirati svoje ljude, i rusiti sistematski, ali jednu po jednu stranu, predstavljati gradjansku opciju i slicno.

Al' dje ko kome, sta jos, da dadne $10.000? Pa to je pickin dim, da se razumijemo, to je $1000 godisnje, za 10 godina clanarine, plus - da se obavezes na volunterski rad, mjesec dana godisnje, ali i ovo je kljucno - birati prstom ljude u organizaciju a ne - "mere svakog". Ne mere svako. Ne mogu ovce metljiave i ne moze onaj koji nije po asfaltu sa mnom hodio - uz mene, ne moze jer prijeko je prece a okolo brze. Ja sam dobar sa svim - al' mi vidimo - sta je brain drain uradio, rasturio ljude, ljudi su na Zapadu se inidividualizirali, najsposobniji. Prilagodili, ne treba im niko. Onima kojima trebaju udruzenja - su gol i bos opanak i seljaci, kojima je sva snaga u broju, kad kazem seljak - tu mislim na covjeka koji bi da se nesto pita - a kruh svoj ne zaraduje glavom nego nogama - i nece jednostavno da dozvoli i dopusti ikome pardona - da ima stvari za kojih je, i stvari za kojih nije, seljak je kod nas - za sve sposoban i pogodan, on misli - da moze sve, da je to samo - malo praksice, i eto ga, masala, intelektualac, pa u glavu se ulaze, nema covjeka bez 30 godina, da ima koju cistu u glavi, to se bolan mora njezno s jedne strane, silovito s druge, uzgajati i sto je najgore - braniti i stiti - od seljaka, jer seljaci sve skrsise svojim folk razbaci sise, daj da se napijemo, sjedni u kakvo dobro auto, daj mi danas, sutra cemo ti mi jebati majku - demokratski sa svojim selom od 890 ljud - a ti neces imati koga da stane uz tebe jer - u kranjoj liniji jebe se nekog za nekim. I tu sve pada na mrtve usi - nije za nas bolan sistem - u kojem dojucerasnja nepismena bratija biraju nesto, zbog toga - samo probranu prstom raju, ali po zaslugama i kriterijima a ne babi i stricevima...

Ali jednostavno - nemam ja volje ni energije - da vucem tudje samare, i razmjenjujem svoje vidjenje, umara me to, bespotrebno, da se trosim na ciganluke nase dijaspore ili matice - ne zelim, hocu miran zivot, i onoliko informacije koliko mi treba, onoliko samara koliko mogu ponjeti, zato i dodjemo svi mi na internetu da se malo druzimo i to je to...

JEDRILICA

Post by JEDRILICA » 22/06/2007 22:11

Nosferatu wrote:Ma zajebavam se, ali nerviraju me ovi - idealisti, koji nesto pokusavaju organizirati.

Cijeli smisao je razmjena "vidjenja"...

Gdje jos upozna Bosanca koji je necije vidjenje uvazio, ne daj boze prihvatio.

I na kraju - sta imam razmjenjivati vidjenja, trebaju mi rezultati, a ne vidjenja, daj mi 1000 ljudi od 20-30 godina, da uvali po $10.000 u jednu organizaciju, koja ce osnovati svoj pokret, pa u Bosni onda infiltrirati svoje ljude, i rusiti sistematski, ali jednu po jednu stranu, predstavljati gradjansku opciju i slicno.

Al' dje ko kome, sta jos, da dadne $10.000? Pa to je pickin dim, da se razumijemo, to je $1000 godisnje, za 10 godina clanarine, plus - da se obavezes na volunterski rad, mjesec dana godisnje, ali i ovo je kljucno - birati prstom ljude u organizaciju a ne - "mere svakog". Ne mere svako. Ne mogu ovce metljiave i ne moze onaj koji nije po asfaltu sa mnom hodio - uz mene, ne moze jer prijeko je prece a okolo brze. Ja sam dobar sa svim - al' mi vidimo - sta je brain drain uradio, rasturio ljude, ljudi su na Zapadu se inidividualizirali, najsposobniji. Prilagodili, ne treba im niko. Onima kojima trebaju udruzenja - su gol i bos opanak i seljaci, kojima je sva snaga u broju, kad kazem seljak - tu mislim na covjeka koji bi da se nesto pita - a kruh svoj ne zaraduje glavom nego nogama - i nece jednostavno da dozvoli i dopusti ikome pardona - da ima stvari za kojih je, i stvari za kojih nije, seljak je kod nas - za sve sposoban i pogodan, on misli - da moze sve, da je to samo - malo praksice, i eto ga, masala, intelektualac, pa u glavu se ulaze, nema covjeka bez 30 godina, da ima koju cistu u glavi, to se bolan mora njezno s jedne strane, silovito s druge, uzgajati i sto je najgore - braniti i stiti - od seljaka, jer seljaci sve skrsise svojim folk razbaci sise, daj da se napijemo, sjedni u kakvo dobro auto, daj mi danas, sutra cemo ti mi jebati majku - demokratski sa svojim selom od 890 ljud - a ti neces imati koga da stane uz tebe jer - u kranjoj liniji jebe se nekog za nekim. I tu sve pada na mrtve usi - nije za nas bolan sistem - u kojem dojucerasnja nepismena bratija biraju nesto, zbog toga - samo probranu prstom raju, ali po zaslugama i kriterijima a ne babi i stricevima...

Ali jednostavno - nemam ja volje ni energije - da vucem tudje samare, i razmjenjujem svoje vidjenje, umara me to, bespotrebno, da se trosim na ciganluke nase dijaspore ili matice - ne zelim, hocu miran zivot, i onoliko informacije koliko mi treba, onoliko samara koliko mogu ponjeti, zato i dodjemo svi mi na internetu da se malo druzimo i to je to...

BRAVO.
OVO CE TEK NASA DIJASPORSKA DJECA MOCI DA URADE. NECE VALJDA CIGANITI ZA CENERA! :D

Nosferatu

Post by Nosferatu » 22/06/2007 22:14

Šeha wrote:Ne kontam, jel ti hoces ovo suho meso il' neces :D :)

Ti ko Josip Pejakovic...

Kaze, ja dosao kuci, kajem:"Mati ja diplomir'o". Kaze ona meni:"Djesu trklje". Kazem ja njoj - mati ja diplomir'o, a ona meni djesu trklje, ama mati ja diplomir'o ama kaze neka si dipomir'o djesu trklje...

E, to je ta, nasa tragedija u tri cina bez zacina...

forUMASH

Post by forUMASH » 22/06/2007 22:26

.....ja bi ga sad onim jogurtom.... :D

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 23/06/2007 01:25

Nema jogurta :D

ObiVan

Post by ObiVan » 23/06/2007 01:59

Nosferatu, pricas kao da sebe slusam...Ne bih da zvuci kao kompliment, ali vrlo dobar komentar, vrlo vrlo dobar...Iza svega stoji apsolutna disperzija...Generalno se moze situacija opisati kroz par prototipova...Imamo likove koji ogorceni iskustvom i stanjem u BiH iz nekog inata i instinkta za prezivljavanjem, uz ogroman trud i neprikosnoven talenat ostvare iskorak i napredak, ali su sretni sto im je veza sa BiH limitirana na rodbinsko-prijateljske odnose,,,Drugi prototip bi bio oni cija se veza s BiH polako gubi, nestaje sjecanje, sve se fokusira na igranje neke periodicne gostujuce uloge u sve rijedjim posjetama BiH, ponestaje identifikacija...Da ne prolazim kroz sve prototipove, ima i onih manje uspjesnih i onih srednjih, prosjecnih da tako kazem...Bilo je nekih sto su i htjeli, mozda jos i hoce da nesto pokrenu, nazalost sa malo tj. nimalo uspjeha...Ili ih je neko u BiH dobro izlevatio, iskoristio za individualne interese ili su uvidjeli da je to sizifovski...Dosad se nije nista sistematski rodilo, nesto sto bi sistematski unosilo zdrav i profesionalan pristup svakom segmentu...Po principu sto prije krenemo i bolje budemo isli, tim prije cemo stici, ma koliko dug i trnovit put bio...No toga nema...Naravno da postoje pojedinci kojima ova situacija odgovara, jer bi drugacije bili ugrozeni...Cinjenica je da ti isti nas sve iz dana u dan sve vise ugrozavaju...Ne zelim se pretvoriti u pesimistu, nadam se da cu imati snage da nekada i sam nesto aktiviram, da krenem taj prvi korak...Ponekad je dovoljno biti inicijalna kapsula...Pripadam onima koji se nada prototipu pojedinaca koji ce sa sobom donijeti dobru silu, kao neki povratak Jedi-ja u BiH...Trenutno vlada mracna sila u BiH, koja nema boljeg opisa i zato kazem...Cekam POVRATAK JEDI-ja
May the force be with you...

nineac

Post by nineac » 23/06/2007 05:45

Kad smo kod sira, u Detroitu sam eo dobar travnicki sir! Naravno pored onog vakumiranog, ali mi onaj vakumirani nekako drzai, jebiga znam da je odozdo :-)

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 25/06/2007 22:33

Od Bosmenovog popisa mladih bosanaca do travnickog sira...tema skrenula??? Nije ni cudo jer se "otvarac" nikad vise ne javi :roll: :-)

pjega

Post by pjega » 26/06/2007 10:15

Nosferatu, pametno si dijete. :-D

Post Reply